te brengen tot de crisisomstandighe den, hij sommige direct-beianghebben- duu herstel van hel bedrijf wordt ver wacht van crisismaatregelen, in de cerSfe plaats van recntstreekschen iie- geeriugssteun aan het bedrijf, Algezien van ue omstandigheid, dat Itegeeriugssteun als crisis-maatregel slechts lijdelijk kan helpen ell onmo gelijk kan mjdragen tot een nlijvend nerstel van liet nedrijl, omdat daar door de oorzaken van den slechten toe stand niet worden weggenomen, wekt het aandringen op rtegeeringssteun voor net naringbedrijf door helangüen- henden eenige verwondering, omdat de geschiedenis juist leert, dat onze Ne- uerlandscne haringvisscherij in de tweede helft van de rye eeuw tot groo- ten Woei is gekomen, nadat de Regee- ruigssteun aan het hedrijl, als uitvloei- sei van liet beschermende stelsel, bad opgehouden te werken, en de haring visscherij „vrij'' geworden was door de opheffing van verschillende belemme rende bepalingen, die bedoelden de visscherij te beperken en te regtemen- teeren. riet uitschakelen van den Overheids steun en de verkregen vrijheid van he drijl wekten toen net particulier ini- tiaiief en prikkelden de belanghebben den tot uitbreiding en verbetering van bet bedrijf. In de richting van directen Regee- ringssteun aan bet bedrijf moet ook thans een blijvende verbetering van de haringvisscherij niet gezocht worden. Ue vraag dient onder bet oog gezien, oi, evenais na bet midden der 1de eeuw, de verbetering van bet haringvissche- rijbedrijf ook thans niet weder in de eerste plaats van de belanghebbenden zelf moet uitgaan. Ue gewijzigde tijdsomstandigheden, die, naar met grond valt aan te nemen, voorloopig althans wel als van blijven- den aard zijn te beschouwen, moeten de belanghebbenden er toe brengen voor zicb zeil vast te stellen, of de üa- ltens niet moeten worden verzet, vóór bet tij verloopen is. Of dit misschien niet reeds eerder had moeten plaats vinden. Heeft ons haringvisscherijbedrijf de laatste vijf-en-twintig jaren niet te veel geteerd op ouden roem; is het be drijf niet blijven stilstaan, terwijl zijn concurrenten in verschillende opzich ten aan verbetering werkten, is ons be drijf door stilstand niet achtergeraakt bij dat in het buitenland? Wij zijn er niet gerust op, dat het antwoord op de ze vragen niet in bevestigenden zin zal uitvallen. Er moet verandering, verbetering, komen door eigen initiatief en eigen inspanning der belanghebbenden. Twee vragen zijn het, die vooral om een oplossing vragen: hoe vergrooten wij onze vangsten en hoe verruimen wij de afzetgebieden en verbeteren wij onze machtspositie? Vergrooting van de vangsten is niet te verkrijgen door rechtstreeksch in grijpen in den haringstand. Wat voor de bimienvisscherij mogelijk is: het aantal visschen te vermeerderen daar van kan bij de haring geen sprake zijn. Het is ook nog een open vraag, of de kleine vangsten der laatste jaren moe ten worden toegeschreven aan een ver mindering van het aantal haringen. Het is reeds lang hekend, dat bij de haring, evenals bij vele andere visch- soorten, perioden van ruime vangsten afwisselen met perioden van slechte vangsten. De haring is een trekvisch, die zich tegen den paartijd samentrekt in groo- te scholen, en dan een object van vis scherij vormt. Buiten dien tijd leeft zij meer verspreid. Het samenscholen en de keuze der plaatsen, waar dit ge schiedt, wordt blijkbaar beheerscht door factoren, welke nog slechts ten decle bekend zijn, en waarop ook door menschelijk ingrijpen geen invloed is uit te oefenen. Misschien, dat het bij voortgezet we tenschappelijk onderzoek wel mogelijk zal blijken die factoren nader te leeren leennen, en op grond daarvan vooraf aan te geven, of op bepaalde plaatsen zieli veel haringen zullen verzamelen. Dit wetenschappelijk onderzoek in het belang van het bedrijf kan niet door de belanghebbenden zelf worden ingesteld. Zij kunnen daartoe wel het initiatief nemen en regeeringssteun Hij zoodanige onderzoekingen ligt ge heel in de lijn van de toepassing eener gezonde Staatsbemoeiing. Naar vergrooting der vangsten kan intusschen wel worden gestreefd door verbetering of wijziging der vischme- thoden door meer intensief visschen en het zoeken van nieuwe vischgebieden. Dit ligt geheel op den weg der belang hebbenden. Het star blijven vasthou den aan de tot dusverre gevolgde me thode van visschen, omdat het op de oude manier goed ging, terwijl de con currenten door nieuwe methoden be tere vangsten blijken te maken, is mis plaatst conservatisme en met het oog op den bloei van het bedrijf op den duur niet te rechtvaardigen. Hierbij sluit zich, in verband met de verruiming van het afzetgebied, on middellijk aan de behandeling en de verwerking van het product. Te dezen opzichte heeft het bedrijf zich geheel aan te passen aan de vraag op de wereldmarkt en de eischen, die de consument aan het product stelt. Wat de markt vraagt en de consu ment wenscht, moet richtsnoer zijn voor het bedrijf. Het verouderde begin sel, dat de verbruiker heeft af te ne men, wat en zooals de producent het aanbiedt, moet ook ten opzichte van de haring en de daaruit bereide produc ten onherroepelijk worden losgelaten. Naast de vanouds bekende gezouten haring en de daaruit bereide bokking, vraagt vooral de buitcnlandsche ver bruiker ook haringconserven in ver schillenden vorm. Wat de conserven- industric aangaat, is ons Nederlan )sch bedrijf beslist achter bij de buiteuland- selie concurrenten vergeleken; uitbrei ding der conserven-industrie is een dringende eisch in verband met de in standhouding van een loonend haring- bedrijf in de toekomst. En ook met de vanouds bereide pro ducten, de gezouten baring en de bok king, is niet alles in orde. Wat te dien aanzien wordt medegedeeld in het on langs gepubliceerde No. 3 van de Ver slagen en Mededeelingen van diploma tieke en consulaire ambtenaren over Nederlandsche gezouten haring, bok king en makreel, moet o.i. wel de oogen der belanghebbenden openen voor dat gene, waarin onze haring- en bokking bereiding en den handel in deze artike len te kort schiet. De lezing en het ter harte nemen van hetgeen in deze mededeelingen daar omtrent wordt opgemerkt, zij aan ieder belanghebbende bij het haringbedrijf ten zeerste aanbevolen. Onomwonden wordt in de slotsom aan het eind van liet verslag gewezen op het bedenkelijk verschijnsel, dat juist in landen, waar men thans gaar ne een goeden prijs betaalt voor goede pekelharing, de afzet van onze pekel haring ernstig wordt belemmerd of zelfs achtei'uitgaat, omdat jncn die minder acht dan die van andere landen als Engeland en Schotland, en dat men in die landen vindt, dat onze pekelha ring niet alleen in kwaliteit, maar ook met betrekking tol sorteering en ver pakking bij de Schotsche en Engelsche achterstaat. Verder wordt opgemerkt, dat alleen een verbetering van den naam van ons product, doordat aan de behandeling daarvn meer zorg besteed wordt, in die landen tot een beduidende verruiming van ons debiet zal kunnen leiden. Met betrekking tot onze bokking wordt er op gewezen, dat die in de lan den rond de Middellandsche Zee een belangrijk afzetgebied zou kunnen vin den, indien men'er in slaagde een pro duct te leveren, dat voldoende houd baar is, en aan den smaak van de be volking dier landen voldoet, en dat men er niet in zal slagen door den Britschcn bokkinghandel, welke er een overheer- schendc positie inneemt, een grooter deel van liet debiet te ontnemen, indien men aan de klachten, te dien aanzien geuit niet genoegzaam tegemoet komt. Bij de behandeling en verpakking van onze pekelharing, zoowel als bij de bereiding van onze bokking, zal men hier te lande rekening moeten gaan houden met bet feit, dat het zwaarte- punt van onzen afzet zich verplaatst heeft naar landen, waar men aan deze producten andere en hoogere eischen stelt, dan in die, waarheen zij vroeger in hoofdzaak hun weg vonden. Het haringbedrijf zal zich naar de teekenen der tijden hebben te richten. De toekomst van onze haringvisscherij staat op het spel. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het ongeval aan de „Concordia" IJ. M. 62 overko men, (ketel zwaar lek geworden). De Raad is van oordeel, dat een bij zondere oorzaak voor het lek worden van den ketel niet valt aan te wijzen. De machinist Pronk heeft ten deze ge daan wat gedaan kon worden. Wel heeft het den Raad getroffen dat hiel de toestand der steekbouten veel te wenschen liet. Het voorgevallene be wijst opnieuw dat bij de keuring van den ketel een zorgzaam toezicht op den toestand der steekbouten uitermate ge- wenscht is. De visschersstaking te Aberdeen. Vrijdag heeft het eerste incident ge durende de staking der visschers te Aberdeen plaats gehad, welke visschers gelijk men weet, het werk hebben neer gelegd om te verkrijgen, dat er een ein de komt aan den vischaanvoer met Duitsche trawlers. De stakende vis schers hebben n.ï. de kabels, waarmee een Duitsche trawler gemeerd lag, doorgesneden. Het vaartuig raakte driftig en het scheelde niet veel, of het was gestrand. Slechts "dank zij 0en loodsen, die op het vaartuig wisten te komen, ontkwam het aan dit lot. Talrijke Schotsche visschers, die te Aberdeen het werk staken als protest tegen de concurrentie van Duitsche trawlers, bestormden den morgen van Tweeden Paaschdag de plaatselijke vischmarkt en bombardeerden de zee lieden van drie Duitsche visschers- vaartuigen die visch naar de markt brachten, met stukken ijs. Vier andere Duitsche visschersvaartuigen, welke in de haven lagen, werden losgemaakt en aan hun lot overgelaten. De politie voerde en charge uit met den wapen stok. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen alhier bedroeg in Maait van dit jaar f 887.891 tegen in Maart van het vorig jaar f 1.093.011. Aan boord van den Franschen trawler „Crocodile" is in het kanaal, van Arcachon een stoomketel gespron gen. Twee matrozen zijn gedood, en verscheidene gewond. Twee dezer laat- sten zijn bij aankomst in het hospitaal overleden. De trawler is ernstig bescha digd. Gedurende de week van 22 t/m. 28 Maart 1923, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 40 Hollandsche-, 30 Duitsche stoom trawlers, 1 stoomlogger, 3 motorloggers 28 zeilloggers, 3 sloepen, 1 motor-, 6 stoombeugers, 1 Engelsche liaringdrif- ter, 1 Duitsche stoomtrawler v. d. Deensche visscherij en 16 kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van I OOi tot f 5766; Duitsche stoomtrawlers van f 506 tot f 3630; motorloggers van f tot f 640; zeilloggers van I 195 tot f 668; stoomlogger van f tot 1 451; sloe pen van f 598 tot f 1705; motorbeugers van f tot f 1532; stoombeugers van 1' 1168 tot f 1.957; Engelsche baring- drifters van ftot 507; Duitsche trawler van de Deensclje Visscherij van f tot f 5.98, terwijl de kust vis schers totaal f 1589 besomden. De aanvoer bestond uit 773938 K.G. trawlvisch, 53088 It.G. beugvisch en 172 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 167.409.70 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Operetle-Vereeniging. De Kmdproperette-vereeniging „Vrien denkring" alhier onder directie van der heer J. Post te Haarlem heeft Dinsdag avond in Thalia een goedgeslaagde en goedbezette uitvoering gegeven. Opge voerd werd de operette „De Heks van de Boschhut" een aardig zangspel in i bedrijven vaji Jac. Wilson, waarvoor de muziek is gecomponeerd door E. Ko ning. Deze kinderoperette's blijven al tijd een groote attractie voor de jeugd en blijkbaar ook nog wel voor de ouders Inzonderheid, als z.e zoo goed ver zorgd zijn als deze. 1-Iet ging alles van een leien dakje, De regie, zoo uiterst moeilijk bij dit jonge, beweeglijk volk je bleek in daarvoor uitnemend ge schikte handen te zijn. De tooneeltjes waren een bekoring voor het oog; de costuums In één woord prachtig en ge heel toepasselijk en de liedjes werden nagenoeg alle feilloos gezongen. De roovers waren echte baarlijke dui vels; de kabouters als weggeloopen uit een verwijderd bosch in Sprookjesland; de hovelingen en pages als van een schilderijtje met' leven bezield. De hoofdrollen, waren in goede handen en sommigen toonden zich artiestjes in den dojj. Zoo noemen we gaarne Karei, de molenaarsknecht, die zeer goed speelde, evenals Vera, de prinses, met haar helder, sympathiek stemmetje. Ook de molenaar oogstte tiitbundig succes niet zijn vroolijk gedragen straf- dansen en Durfal de kabouter, was on vervaard en dapper. Doch we kunnen ze niet alle hij naam noemen, doch wil len gaarne zeggen, dat ze zonder onder scheid hun best gedaan hebben van de bovenste plank en dat na ieder bedrijf een luid applaus hun deel was, wel een bewijs, dat groot en klein, vooral de laatste, in het gebeuren medeleefden. De pianobegeleiding was zeer goed; de wijsjes lief en aangenaam en de slot apotheose was een keurigen aanblik, door de schittering der inderdaad keu rige, en goed passende cpstuums. 't Is een groot succes geweest voor den Directeur en den artistieken leider. Bazar Stormvogels. Na weken lange ingespannen arbeid van een comité gevormd uit dames en heeren Stormvogelsleden, was Dinsdag 3 April de barak No. 3, tegenover de R.K. Kerk hervormd tot een keurige feestzaal. Met eenvoudige middelen had de kunstzin van den heer P. H. Boeree een passend geheel verkregen, alles in kleur en fleur aansluitend bij de Ja- pansche theetent. 't' Kan 'dan ook' geen verwondering wekken, dat het openingswoord van den voorzitter van het Bazar-Comité, den heer .Toh. v. d. Plas hooggestemd was en de hulde gebracht aan de harde werksters en werkers, de goede en vele gevers uit het hart was opgeweld. De ineenzetting van deze bazar is een waar succes en wij sluiten ons gaarne aan bij den wensch van spr., dat ook het verloop van dit feest zal bijdragen tol het doel, dat de vereeniging Stormvo gels zich heeft gesteld: versterking der geldmiddelen en in de eerste plaats del ging van een drukkende schuld, waar door deze krachtige IJmuider Voetbal club de vleugels nog wijder zal kunnen uitslaan. Een keurig strijkje van de Rijks H. B. S.-vereeniging hield er tot laat in den avond de stemming in. De tentjes zijn goed gevuld. Voor elk wat wils. Een schat van handwerk geeft ec-n prachtig beeld van den ijver der dames-supportsters. Attractiesgrabbelton, waarzegster, vischient, het rad van avontuur, rin- genspei en om vooral niet te vergeten de vijf schoone en gewiekste bajadères De V ere omging tot bestrijding der tuberculose maakt van deze gelegen heid gebruik in een sierlijk en eenvou dig gebouwtje propaganda te maken voor haar zoo nuttige, menschlievende werkzaamheden. En last, not least de gezellige thee- tent. met de billijke consumptie en de goede muziek. De eerste dag is dan ook tot aller ge noegen geëindigd. Het bezoek was zeer groot, doch het kan nog grooter zijn. Ieder, die zich eenige uren op gepas te wijze wil vermaken, bezoeke dan ook deze bazar. liet bestuur van de Vrijzinnig Dem. Itiesvereeniging' is als volgt sa mengesteld: J. de Nobel, voorzitter, N. P. Roza, W. Jongstra, B. G. Schuiten maker en A. Peek. De heer C. v. d. Steen bericht ons dat hij niet werkt voor een aparte lijst en dus genoegen neemt met zijn plaats op de lijst der Chr. Hist. Unie. Zondag verzocht de kapitein van het van Buenos Ayres binnengekomen stoomschip Orania de politie alhier aan het Hoofdcommissariaat te Amster dam te willen meedeelen dat zich aan boord bevond zekere S. M., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal. De raadsverkiezingen. De candidatenlijst van den Vrijheids bond is als volgt: 1. K. H. Tusenius, IJmuiden, aftr., 2. L. Poortenaar, Drie huis, aftr.; 3. D. Bais Jz., IJmuiden; 4. Mr. Lykles, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging te IJmuiden, wonen de te Santpoort; 5. P. Pool, IJmuiden; 6. G. Carst, IJmuiden; 7. M. J. Enzerink, Santpoort; 8. C. Klap, IJmuiden; 9. D. van Rooyen, Velseroord. Deze lijst is bij referendum vastge steld, van welk recht bijkans alle leden hebben gebruik gemaakt. Het voorstel van Santpoort, om de plaatsen 2, 4, 6 en 8 door de heeren ,1. v. d. Lijn, P. de Boer, C. Lonbar Petri en P. Dictus, al len te Santpoort, te d'oep bezetten, werd verworpen. VELSEROORD. De jongeheer Th. J. Verzijlbergli alhier is toegelaten tot de Bisschoppe lijke kweekschool te Beverwijk. De afdeeling der Chr. Sociale Par tij houdt morgen, Donderdagavond, een openbare vergadering in de consistorie der Herv. Kerk. De heer G. Voet alhier zal spreken over „Onze roeping in dezen tijd, ook in verband met de Statenverkiezingen". VELSEN. De heer W. Chr. Suwerink is niet benoemd tot chef der aid. Algemeene Zaken ter secretarie, maar van de afd. Burg. Stand en Militie. WONINGRAAD. Tot voorzitter van den gemeentelijken Woningraad van Velsen is gekozen de heer C. Teilegen, Ingenieur bij den Rijks-Waterstaat alhier. SANTPOORT. Poging tot doodslag. In den nacht van 1 op 2 April surveil leerde de gem. veldwachter J. Bergsma te Jan Gijzenvaart, toen hij plotseling door zekeren G. V. werd staande gehou den. Deze V. verkeerde blijkbaar in staat van dronkenschap. V., die geen best vriend is van Bergsma, koesterde blijkbaar snoode plannen om eens met dien veldwachter voor goed af te reke nen. Hij was daarom eerst dien veldwach ter vooruit gegaan en wel met voorbe dachten rade was hij naar zijn woning geslopen om naar iets te zoeken, dat moest dienen aan zijn uitvoering nog meer kracht te kunnen bijzetten. Bij de tweede ontmoeting sloeg Kij Bergsma met een stuk klewang zoodanig, dat hij aan arm en hoofd bloedend verwond werd, doch bedreiging met den revol ver voorkwam erger. De verdachte is dien nacht nog door den commissaris van politie te IJmui den uit zijn woning weg gehaald en zal voor den heer Officier van Justitie te Haarlem worden geleid. De verdachte, die gehuwd is en 9 kinderen heeft, staat niet gunstig bekend. N. Hl. Ct. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: D. de Jong—Dekker, d.; C. M. Cornelissen—Groen, z.; G. Nijs- senGrapendaal, d.; K. H. de Jong van den Bos, z.; E. de Haan—Dekker, z.; E. van der Steenvan der Son, d.; J. OudendijkBaltes, z.; J. M. van Kra lingenOpzoomer, d.; H. C. Mooy Avontuur, d. BINNENLAND. N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der Firma Van Gelder Zonen. In de 28 dezer gehouden aandeelhou ders-vergadering werden de balans en winst- en verliesrekening per 31 Dec. 1922 goedgekeurd en werd de voorge stelde winstverdeeling ongewijzigd aangenomen. De heer Joan H. A. Krui mel werd als commissaris herkozen. Nat. Chr. Geheel Onth.-Vereeniging. Het Districts-Comité Noord-Holland der Nat. Chr. Geh. Onthouders-vereeni- ging hield Tweeden Paaschdag zijn voorjaarsvergadering in het Blauw e Kruis te Haarlem. De goedbezochte ver gadering werd geopend met 't zingen van Gezang 3:1 en 3, waarna de voor zitter, de heer G. Voet, te Velseroord, opende met gebed en een gedeelte van Joh. 20 las. Een opwekkend woord werd gesproken door ds. W. Kroese, van Vel seroord, die er op wees dat er veel is in den drankstrijd, dat tot dankbaar heid stemt, maar er zal nog veel krachtsinspanning noodig zijn om tot het gewenschte doel te komen. Het uitvoerige jaarverslag van den secretaris, den heer F. P. v. d. Leer, te Haarlem, werd goedgekeurd. De agent der vereoniging trad in verschillende plaatsen op in openbare vergaderingen of lichtbeeldensamonkomsten. Het verslag van den penningmeester, den heer R. van 't Hoog, te Hilversum, vermeldde een batig saldo. Voor het na zien der boeken van den penningmees ter werden de heeren J. Klees te Wor- merveer en Smit te Alkmaar aangewe zen. De secretaris en penningmeester en de heer W. P. J. Overmeer, werden als leden van het Distriets-Comité herko zen. Het onderwerp „Kerk en Drankbe strijding" werd ingeleid door den direc teur der vereeniging, ds. A. .1. Moniijn, die eenerzijds wees op de tekortkomin gen der kerken inzake den drankstrijd, maar dat er ook hier vooruitgang is bij vroeger, terwijl hij anderzijds opsomde de verschillende maatregelen, die men neemt om de kerk meer en meer in het drankvraagstuk te betrekken en niet alleen de kerk, maar ook de Inwendige Zonding, de Zondagsscholen enz. Een vruchtbare gedachtenwisseling volgde op dit referaat. De voorzitter sprak over „Hoe we niet moeten strijden", er op wijzende dat onthouders zich niet 10 of 20 procent beter Christenen moeten achten dan niel-onthouders. Het moet niet gezocht worden in werkheiligheid, het Chris tendom is alzijdig en kosmisch. De drankstrijd is vooral een geestelijke strijd en wij moeten hem zien als zoo danig. En dan moet hij gestreden in oot- moet. Nadat nog de Blauwe Week-actie be sproken en besloten was de najaarsver gadering in Amsterdam te houden, werd de vergadering door ds. Kroese gesloten. Wellicht een oplossing? Onder dezen titel schreef de heer L. J. van Wijk een belangrijk artikel in „Woord en Daad", het tijdschrift voor Inw. Zending. De Schr. gaat uit van de bezuiniging, die stellig noodig is, maar waardoor heel wat instellingen en vereenigingen in groote verlegenheid zijn geraakt. Ze J waren met Regeeringssteun groot ge- ■m worden, daarop waren ze ingelicht men kan dat een zegen achten of ge vaarlijk vinden, maar de toestand was du eenmaal zoo. Maar als nu een sub sidie b.v. van f 20.000.wordt terugge bracht op f 8000.dan ontstaat er een schrikkelijke noodtoestand. Hoe zal men die moeilijkheid te boven komen?. De heer v. W. weet wellicht eer. op lossing. Om te voorkomen dat kostelijk maatschappelijk liefdewerk te niet zou a gaan, heeft hij overwogen of het Ame- rikaansche voorbeeld misschien nage volgd kan worden. In Amerika be staat nX een bepaling in de belasting-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2