P P P P PT Dagdienstbode wet, waarbij men vrijstelling vön ln- komstenbelasting krijgt voor dè,t ge- deelte van zijn inkomen, dat men schenkt „aan ecnig zedelijk lichaam, of gemeenschappelijk vermogen, fonds ,of stichting, ingesteld en werkzaam uitsluitend voor godsdienstige, liefda dige, wetenschappelijke, letterkundige of opvoedkundige doeleinden" tot een gezamenlijk bedrag van 15 'Dat moet het geheim zijn van de groo- te giften in Amerika. Immers: „er is weinig aantrekkelijks in de gedachte, dat men van een som, die men geheel weggeeft, nog een percentage, soms hoog, bovendien aan den fiscus heeft te betalen. En omgekeerd is er iets aangenaams in de gedachte, dat een in stelling, die men bedenken wil, feite lijk meer ontvangt dan men zelf geeft, daar men zonder de gift toch een deel van het geld als belasting had moeten missen." Iets dergelijks wil de heer Van Wijk nu ook voor ons land. Met deze va,ria- Jtie, dat inkomens, waarvan geen deel wordt weggeschonken, hooger worden belast. Hij slaat voor: Voor het bepalen van den aan slag wordt het belastbaar inko men met 10 verhoogd. Echter wordt daarvan afgetrokken het dubbele van het bedrag der be hoorlijk bewezen giften en schen kingen. Iplaats van het Amerikaansche cij- (15 Jo) voor het gezamenlijk vrijgestel de bedrag wil Sch. 10 stellen. Als de- ze bepaling niet alleen voor de Rijks-, maar ook voor de Gemeente-belasting werd ingevoerd, zou dit een werkzame prikkel kunnen worden tot het doen I van belangrijke schenkingen. Het par- I ticulier initiatief zou worden gesterkt; overheids-subsidies konden vervallen; ^overheidsbemoeiing kon worden inge krompen; voor allerlei vrijwilligen ar beid die 't heil van anderen bedoelt, kon een nieuwe periode van bloei aan breken. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur, Waar ik vrijwel nimmer Uwe gast vrijheid inroep vertrouw ik, dat gij voor de onderstaande opmerkingen ruimte zult willen vinden. In het Raadsoverzicht der zitting van 20 Maart j.l., heden, dus elf dagen later, verschenen, komen passages voor, die er op wijzen, dat de schrijver öf de por tee der debatten niet begrepen heeft, öf deze door den inmiddels verloopen tijd wat is kwijt geraakt. Ik wil gaarne het laatste aannemen, al heb ik meermalen bij lezing dez^er overzichten den indruk niet van mij kunnen zetten, dat het eerst onderstelde het geval was; nu is dat niet zoo heel erg, zoo wereldschok- I kend zijm de gebeurtenissen in Vel- j sen's raad niet, en ook raadsleden be- I grijpen wel eens niet waarom het gaat. Ik laat zulke dingen dan ook gemeen- èlijk maar zwemmen; doch ditmaal moet jk eene uitzondering maken op dien re- I gel, waar het thans niet over beoordee ling van feiten, doch over principes gaat. Of juister: S C H IJ N T te gaan. I Want daar ligt juist de verkeerde op- I vatting in het overzicht. I Het ligt in de lijn voor de S. D. A. P., die universeel premievrij staatspensioen in haar program heeft staan, voor over- heidspersoneel premievrij pensioen te bedingen. De S. D. A. P.-fractie in den raad heeft dan ook daartoe medege werkt. En bij loonsbepalingen is dat premievrij pensioen sedert steeds mede 9 in overweging genomen. Hieraan hou den wij ook vast. 1 Nu echter legt de regeering aan de ge meenten op, haar personeel een uitge- breider pensioen te geven, schept daar- naast echter voor de gemeenten de mo gelijkheid, een deel dezer extra lasten (waarmede bij loonsbepalingen nimmer is rekening gehouden kunnen worden) te doen dragen door dat personeel. Dit plaatste is eene erkenning, dat bij eene zoodanige, van buitenaf opgelegde uit gaaf de finantieele positie van elke ge meente wel degelijk mag en moet wor den overwogen, waanneer het gaat om het vaststellen, door wie(n) die extra last gedragen zal worden. Daarom dan ook was die zaak er eene van opportu- i^-'xteit, geenszins van principe; niet al- <en voor de S. D. A. P.'sche raadsfrac- rAré'in Velsen, maar voor de S. D. A. P. als zoodanig. Wij hadden dus in de gemeente Vel sen voor het gemeentelijk overheids personeel bepaalde loonnormen, in één verband beschouwd met de rechtsze kerheid, de vastheid van aanstelling, de pensioensvooruitzichten, zooals dat alles door den raad was vastgesteld, in overleg ook met de werknemers, waar- ï/ioor een redelijk verband geacht mocht fc v 'orden te bestaan tusschen dienstpres- tatie en belooning. Daarin wordt van 7 buitenaf ingegrepen: de belooning wordt vermeerderd. Eigener beweging r* zou de raad daartoe th'ans niet geko men zijn, ten minste niet waarschijn lijk in dien vorm; eigener beweging zou den de werknemers er ook wel niet om verzocht hebben. Er kon zeker aanlei ding zijn om onder die omstandighe den te overwegen hoe die extra last ge dragen moest worden. Men ziet dus, dat mijne opmerkingen ter zake in den raad niet zoo raadsel achtig, verrassend en absurd waren als Uw overzichtschrijver het gelieft voor te stellen. Ten slotte nog terloops de opmer king, dat ook het genoemde bedrag van f 18000,onjuist is; zooals ik reeds in den raad opmerkte, gaat het om een bedrag van f 13500. Hoogachtend, J. A. DALMEIJER. Zeer geachte Redactie, Wanneer het nog niet voldoende be kend was dat het finantieele huishou den van onze Gemeente van verschillen de standpunten bekeken kan worden en bekeken wordt, dan komt dit in Uw laatste Raadsoverzicht toch wel duide lijk uit. Een van deze zienswijzen wordt verdedigd door het Gemeentebestuur bij monde van den Voorzitter van het College van B. en W. Een andere ziens wijze wordt echter gedeeld door onder- geteekeude.Waar wel bekend is dat men het dus in deze oneens is, doch minder bekend uit welken principieelen grond deze oneenigheid voorkomt, hoop ik dat U mij hier de gelegenheid zult kunnen en willen geven beide zienswijzen toe te lichten. Volgens de meening van het Gemeente-bestuur is het finantieele huishouden van een Gemeente in orde zoolang nog de mogelijkheid bestaat om op niet al te bezwarende voorwaar den zijn leeningen geplaatst te krijgen, m.a.w. dus, wanneer men slechts kans ziet om op regelmatige wijze zijn schul denlast te vergrooten is de zaak in or de. Voor mij echter ligt het criterium bij de beoordeeling van een en ander elders. Volgens mijn meening is de fi nantieele Gemeente-huishouding niet in orde wanneer de schulden vergroot worden, daarnaast de uitgaven ver meerderen en de inkomsten althans niet stijgen, terwijl toch de geheven be lastingen steeds grooter worden. Bo vendien is het in verband hiermede nog noodig zich af te vragen of het door de Gemeente gebodene aan de ingezetenen wel opweegt tegen de afgedragen be- lastingpenningen. Dit laatste natuur lijk voor een zeker deel van de belas tingbetalers. Beide zienswijzen zijn natuurlijk te verdedigen en aan te val len en nu is het m.i. zeer te betreuren dat wanneer deze zaken in discussie ko men de hoffelijkheid in het gedrang komt en althans van eene zijde de weer legging steeds den vorm aanneemt van „reprimandes" en men steeds vreezen moet voor zeer persoonlijke aanvallen wanneer men van zijn goed recht van meeninguiting gebruik maakt. Het wa re te wenschen dat op meer zakelijke wijze mijn standpunt als tegenpartij wordt ontzenuwd en al zal er dan toch nog steeds blijven een verschil in mee ning over de aanwending van de gehe ven belastingen dan kan men misschien toch komen tot een wederzijds begrij pen en misschien waardeeren van inge nomen standpunten. Mijn groote grief blijft voorloopig dat al sinds jaren in onzen Raad is vermeden een zakelijk debat over bovengenoemde materie. Het komt in onzen Raad zelden of nooit voor dat de leden elkaar persoonlijk ge wild onaangenaam bejegenen. Dat deze persoonlijke onaangename bejegenin gen toch wel eens in don Raad plaats hebben en den vorm aanneemt van lie felijke onbeschaafdheden komt m i voor door gebrek aan juiste argumen ten en stempelt het financieele leider schap tot een lijderschap. Met vriendelijken dank voor opname. Hoogachtend, TUSENIUS. OFFICIEEL. Bekendmaking, Ingevolge artikel 6, 2e lid der Warenwet 19!9 (Staatsblad no. 581). Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat bij vonnis van den kantonrechter te Haarlem, dd. 14 Februari 1923, Isaac Schingen Hagen, directeur.der N. V. Melkinrichting Velsen, is veroordeeld tot eene geldboete van f20 of hechtenis van 10 dagen, wegens hel ais melkverkooper vervoeren, door ius schenkomst van den bij hem in dienst zijnden knecht E. van der Wel in een bus gemerkt „Oepasteuriseerde Roomkarne melk", van een hoeveelheid karnemelk, welke ondeugdelijk was van samenstelling, daar aan de karnemelk meer water was toegevoegd, dan voor deugdelijke karnemelk toelaatbaar was. Velsen, 31 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen, ingevolge artikel 46 der algemeene politieverordening ter kennis van het publiek, dat is ingekomen een verzoek van J. L. Min te Velseroord, om vergunning tot het mogen rioleeren van een gedeelte der beek loo- pende tusschen twee perceelen bouwterrein, respectievelijk kadastraal bekend sectie H, nos. 2354 en 4164 en gelegen aan den Zeeweg te Driehuis. Bezwaren tegen het verieenen dezer ver gunning'kunnen binnen veertien dagen na dagteekening dezer [bekendmaking schrif telijk bij den gemeenteraad worden ingediend. Veisen, 31 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Veisen brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 11 April 1923, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden (de STEMMINO ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Noordholland. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeiing van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is beiaald, wordt geldboete van len hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt op gelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Velsen, den 29 Maart 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Maart 1923. Brieven binnenland Van Veen's Warenhuis, Haarlem Maatschappij tot Expl. van G. Houwe- ling's Mineraaiwaterfabrfek, Haarlem A. A. Hoebe, Vlaardingen Bureau ,,de Telegraaf", Amsterdam idem jdem idem idem Verz. Mij. „de Nieuwe Boerhave" 's Gravenhage Briefkaarten binnenland Mevrouw Vreedenburgh, Haarlem Hoeve, idem Briefkaarten buitenland. Bremerhaven Pedersen, Kristiania J. v. d. Luben P. B Académie de la Patte, Bruxelles RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp, werd gedurende de maand Maart 1923 ingelegd f 7701.32. Terugbetaald f 10276.47. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3287. SCHEEPVAART. In de week van 26 Maart tot 2 April zijn alhier uit zee binnengekomen 48 stoomschepen en naar zee vertrok ken 57 stoomschepen. s o GD r-F CD CD PT «s: e K P? CD W M* CD Geboren: GERARDA. Dochter van O. MOOIJ en H. c. MOOIJ—Avontuur. IJmuiden, 3 April 1923. Annaslraal 7, G. BERGSM A en H. BERGSMA—Nanninoa geven kennis van de geboorte van hun zoon, JAN GERRIT. Ijmuiden, 1 April 1923. Julianakade C 59. Heden nam God tot zich onze geliefde vader en behuwd- vader, de Heer Johannes ChrlBtiaan van Reenen. Mevr. en Ds. van Oostrom Soedevan Reenen. 3 April 1923. Ie koop sr B GD CD i-j. vnntra 1 ÜOOA MA T GEBPUtK VAN DE VORTEL&OER'S KRUIDEN OF WORTTLBOEP'S PILLEJ1 VAM Jacobs MömWortelboer. HUREN-ONDER COEDEPEN MODE-ARTIKELEN HOEDEN PETTEN Het adres JOH. deWAARD Kanaalstr. C 22-24, Tel. 171 SOLIEDE Geldbelegging gevraagd, liefst direct, f 5500 a f 6500, op eerste hypotheek, op nieuw huis met grooie overwaarde, liefst van particulier. Brieven letter H, bureau van dit blad. N. KRUITEN en C. KRUITEN—Van Leeuwen betuigen hierbij mede namens weder- zijdsche familie hun hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Tersiond gevraagd een flinkë~ AdresSpoelstra, slager, Bloemstraat Fliuk Rag-dunstbode gevraagd, in klein gezin. Adres Bureau van dit blad. Gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met pension aangeboden. Adres: Bureau van dit blad. Heer vraagt tersiond te IJmuiden Zit-slaapkamer met pension ingaande 9 April a.s. Brieven onder letter A 17 aan de boekhandel Dorsman en Odé, te Vlaardingen. Huis te huur of fe koop, in het nieuwe gedeelte van IJmuiden. Adres: Bureau van dit blad. in het Centrum van Oud IJmuiden, een zaak in Kruidenierswaren annex Tabak en Sigaren. Tegen overname van inventaris en kleine voorraad goederen. Br. onder No. 1981, bureau van dit blad. In den jare negentien honderd drie en twintig, den acht en twin tigsten Maart; Ten verzoeke van JANSJE KRAB, zonder beroep, wonende te IJmui den, gemeente Velsen, te dezer zake domicilie kiezende aldaar aan de Kanaalstraat no. 80, ten kantore van den advocaat en procureur Mr. A. W. Hellema, die tot procu reur wordt gesteld en alszoodanig zal occupeeren en voorts domicilie kiezende te Haarlem aan de Pieter- Kiesstraat no. 50 rood Heb ik Jan van Wijngaarden, deurwaarder bij de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem, wonen de en kantoorhoudende aldaar aan den Oasthuissingel no. 20 GEDAGVAARD; JOB DE GROOT, laatst gewoond hebbende te ijmuiden, gemeente Velsen, doch thans afwezig en zon der bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplak king van een afschrift dezes cn van na te melden stukken aan de hoofd deur van de vergaderplaats der Arrondissements rechtbank te Haar lem en aan het huis der gemeente Velsen, terwijl gelijke afschriften door mij deurwaarder zijn overge geven aan den E A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank, door wien het origineel met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de IJmuider Courant" BETEEKEND Een extract uit de minuten, be rustende ter Griffie der Arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem, hou dende een request, waarmede de requirante zich heeft gewend tot die Rechtbank, zoomede de hierop den 17en Februari 1922 gegeven beschikking Voorts heb ik deurwaarder exploit doende als boven, den Gerequi reerde OPOEROEPEN om op Dinsdag den zeventien den Juli 1923 des voormiddagsten 10 ure bij procureur te verschijnen ter terechtziitting der Arrondisse- ments-rechtbank le Haarlem, gehou den wordende in het Paleis van Justitie aan de Janssiraat81,aldaar; TENEINDE: Aangezien eischeres den 9en juni 1888 te Egmond aan Zee in alge- heele gemeenschap van goederen is gehuwd met Job de Groot; Aangezien gemelde Job de Oroot den 27en juli 1917 vanuit IJmuiden ter visscherij als schipper is uilge varen met den stoomtrawler „Ernes tine Pauline", gemerkt IJ.M. 95van de N.V. Visscherij Maatschappij „Ernestine Pauline", gevestigd te IJmuiden, gemeente Velsen, en dal sedert dien van schip en beman ning niets is vernomen; Aangezien er aizoo sedert zijn vertrek meer dan een jaar is ver loopen en er dus termen bestaan, ten aanzien van Job de Groot voormeld, rechtsvermoeden van overlijden te doen uitspreken Aangezien eischeresse belang heeft dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden worde uilgesproken en zij verlof gevraagd en bij beteekende beschik king bekomen heefi om den ge daagde bij openbare dagvaarding op te roepen Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door eischeres na het vervullen der in deze voorgeschreven forma liteiten zal worden geconcludeerd, dat er ten aanzien van den gedaag de sedert 27 Juli 1917 rechtsver moeden van overlijden bestaat en dat gedaagde zal worden veroor deeld in de kosten van het geding. De kosten dezes zijn f 16.70. (get.) J. van Wijngaarden. Deurwaarder. „Gezien" en afschriften overge nomen door ons, Officier van Justi tie bij de Arrondissements-rechtbank te Haarlem, op heden den 28en Maart 1923. (get.) HOVER. Geregistreerd te Haarlem, negen en twinlig Maart 1900 drie en twin tig, deel 32, folio 113, recto, vak 3, twee bladen, geen renvooi. Ontvangen voor recht een gulden vijftig cent (f 1.50). De Ontvanger, (get.) Onleesbaar. i

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3