ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Provinciale Statenverkiezingen VRIJHEIDSBOND Prima Consistente vetten. No. 46 Ziiterdtg 7 April 19t3 8e Jaargang 1JMU1DER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verseh^nt^oeusdagg Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" adres voor redactie ek administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde medadeelinge» 40 ets. per regel - Advertentie, ven lt.enn. Cruel- meeï 20 gerette advertentie, ven 1 t 5 regels f 1.85, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertentien Pn ul ro.rn.de vereeniglng. advertentie, nit de gemeente, nitelnitend bij voornitbeï hag,™ 1 tot en met 6 regels fO.TS, iedere regel meer 15 ets. By niet oontaute betaling worden de gewone prijien berekend Advertenties ,/adiw. dit blad' 10 cta. extra; voo? bererging van op aSrïffi.É«komïnZ wordt 10 ets. in rekening gebracht - BovSn.ta J. r»™lS°"e°'b"' 5 ets. van n "■h""uo'ou brieven verhoogd voor" advertenties van b n?t l nVgraeoat^VelTen DIT NUKHER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD, DRINQEND VBRZOEH ■at felj varkaizlni bat *Mi* «n kat alow* alias, NIST Haa den laapei, leek eaa aai ba» reaa WILLEKSPLEIN il, sg fa gaven, Da AlsrfaSatxatia. Elalaa Alvartentlaa Faaüllakailektan kasten VOORUITBETALING ■laabt* II Cant pai tapai. kg OFFICIEEL. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Velsen herin nert personen, bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en in stellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren heb ben bereikt, in dienstbetrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van be stuur vrijstelling is verleend, idat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te hou den stemming mede te werken, gedu rende ten minste twee achtereenvol gende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namid dags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidsiokaal, gedurende twee werk dagen vóór, en op den tot stemming be paalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hun nentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamen lijk; dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voor schriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste viji en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Konink lijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt: Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet be doelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemin gen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen die gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstellng als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts ver- ieend aan geneeskundigen en apothe kers ten aanzien van bij hen in dienst- betrekkng zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kies wet bedoeld, zijn ter gemeentesecreta rie verkrijgbaar. Velsen, 4 April 1923. De Burgemeester voornoemd, W. LANDEWEERT, l.b. FAN DEN WACHTTOREN, Amerika wenscht niet te veel gasten. Een Amerikaansche spotplaat geeft Europa als een boer te zien, die steeds meer volle bussen melk voor de deur van Amerika plaatst, maar Amerika wenscht ze niet in ontvangst te nemen. Het wil geen melk maar room. De bus sen stellen de landverhuizing voor; Amerika wil de besten onder de besten maar niet iedereen toelaten. Het aantal landverhuizers uit ieder land is dooi de wet beperkt, voorts zijn er verschil lende eischen omtrent gezondheid, eenige kennis van de Engelsche taal, geldbezit, waaraan de landverhuizer moet kunnen voldoen, wil. Ai] toegela ten worden. Er ligt een ontwerp klaar, om den stroom van landverhuizers nog meer te beperken. Chineezen, Ja- panneezen, Hindoes en andere Ooster lingen zien de Amerikanen liever niet in hun land. De meeste landverhuizers komen uit Italië, Griekenland, Rusland en Polen; daarentegen zijn de landver huizers uit Engeland, Ierland, Neder land, de Scandinavische rijken en Duitschland henedei bet bij de wet ge oorloofde aantal gebleven. In het geheel kunnen thans iedee jaar ongeveer 350000 f1 eemdelingen in de nieuwe wereld worden toegelaten; dit aantal wordt door het ontwerp ge halveerd. Over die verdere beperking wordt in Amerika lang niet gelijk gedacht; de Federation of Labor ziet liefst zoo wei nig mogelijk landverhuizers. Deze machtige Bond van Vakvereenigingen wil de goedkoope werkkrachten uit vreemde landen, die de loonstandaard drukken, weren. Maar er zijn vele fabrikanten, die werkkrachten en daarom nog geen be kwame vaklui noodig hebben en zij zien in de vreemdelingen een middel, om de productiekosten te verlagen en hun winst te vermeerderen. Over het algemeen zijn de Amerika nen niet gesteld op een groote toename hunner bevolking met vreemdelingen. Zij vinden, dat Europa tegenwoordig bewoond wordt door idioten en commu nisten en het communisme vinden ze nog den gevaarlijksten vorm van zwak zinnigheid en daarom ontvangen ze liever geen bezoek uit het groote gek kenhuis, dat Europa heet. Daarom zal de wet nog wel verder paal en perk stellen aan de landverhuizing naar de wereld, waar de malaise aan het afne men is en de meeston tegen behoorlijk loon werk kunnen vinden. De afstamming van den rnensch. Op het Engelsclie eiland Jersey is achter een oud huis bij graafwerk een versteend geraamte van zeer hoogen ouderdom gevonden. De sche del vertoont bijna geen voorhoofd en lijkt veel op dien van den „mensch aap" te Java gevonden. Vermoedelijk is het gevonden geraamte van een vrouw afkomstig. De overblijfselen zul len door Do Koninklijke Antropologi sche Maatschappij bestudeerd worden. De antropologie, de wetenschap van den mensch zal zich opnieuw kunnen verdiepen in de moeilijke vraag naai de afstamming van den mensch. Het is een strijdvraag, die de hartstochten gaande houdt, omdat ze ten nauwste samenhangt met godsdienstige en wijs- geerige inzichten. De wetenschap kan hier niet anders doen dan gissen en wie gist, vergist zicli ook wel. Halfgeleerden spreken ge woonlijk op een zeer beslisten toon. alsof het een uitgemaakte zaak ware, dat de mensch van den aap afstamt en deze theorie eigenlijk tegen beter weten in, om het geloof te redden, zou worden ontkend. De wetenschap zelf heeft echter haar inzichten over de afstamming van den mensch gewijzigd en leert niet langer, dat de mensch v. den aap afstamt. De ze leer leeft alleen voort in flauwe vers jes en stoute beweringen van mensehen INGEZONDEN MEDEDEELING. Ljjst17 P.Otto Liet beste adre? voor BARINGKADE TELEE 298 BIOSCOOP „FLOKA' f VELSEROORD f Geeft altijd het mooiste, altijd f het nieuwste ""18S8® die spreken, waar zwijgen hun béter voegde. Men heeft meerdere overblijfselen van voorhistorische menschen gevon den, vaak met werktuigen en wapenen erbij. Sommige der gevonden schedels gelijken op die der minder ontwikkelde natuurvolkeren. Soms is de schedel zoo plat, de kaak zoo zwaar en de kin zoo weinig gevormd, dat ze doen denken aan het apentype. Maar de verschillen zijn toch ook weer zoo groot, dat men "liever een gemeenschappelijken voor ouder aanneemt voor aap en mensch, dan zooals vroeger gebeurde in den aap den voorouder van den mensch te zien. Maar dit alles is niets meer dan een onderstelling, die geen zekerheid biedt. We ontleenen aan een aardig boekje uit de Wereldbibliotheek: De Schepping van F. Ortt deze conclusie: We moeten niet vergeten, dat de over blijfselen van den gemeenschappelijken voorouder nooit gevonden zijn en dat evenmin de overgangsvormen tusschen mensch en aap gevonden zijn, welke aan deze onderstelling het bewijs van waarheid zouden geven. Het sprookje, dat de menschen van de apen afstammen, mist allen grond. Landsverdediging. Er is over de zedelijke zijde van het vraagstuk der landsverdediging in de oorlogsjaren heel wat geschreven. Op grond van het beginsel, dat men geen kwaad met kwaad vergelden moet, is ook de verdedigende oorlog afgekeurd. Daarentegen noemden anderen het recht en plicht, zichzelf te verdedigen tegenover een aanvaller; ook een natie kan en mag zich niet lijdelijk aan ge weld overgeven. Wij zullen die debat ten hier laten rusten, maar wijzen al leen op de' buitengewone kracht, die de houding van lijdelijk verzet eener be volking tegenover den vijand in het Roerbekken blijkt uit te oefenen. Een andere vraag is echter, of een klein volk als het onze in staat is, om zich met eenig kans op succes te ver dedigen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van opmerkingen over zijn begrooting, schrijft de minister van Oorlog, dat hij wel den oorlog een der grootste rampen acht en daarom elke poging, om de mogelijkheid van oorlog te beperken, steun verdient, maar dat dit de verant woordelijke regeering niet tot ontwape ning kan leiden. Van feitelijke ontwa pening blijkt nergens iets en daarom is ons land gedwongen een weermacht te onderhouden tot beveiliging van onze nationale zelfstandigheid en het ver vullen -der taak, die op ons als lid der Statengemeenschap rusten. Deze weer macht moet tot het strikt noodzakelij ke beperkt worden. De minister zegt het aldus: De kracht van de weermacht zal niet mogen dalen beneden het mi nimum, waarbij de haar toegedachte taak nog naar behooren kan worden vervuld. Ei- zijn gemoedsbezwaren tegen elke weermacht, er zijn verstandelijke be zwaren tegen een weermacht voor on zen kleinen staat in het bijzonder. De minister acht ons volk blijkbaar tot de persoonlijke en finantieele lasten in staat voor een behoorlijke landsverde diging. Moeten wij nu als leeken tegen over deze hoogste militaire deskundig heid zwijgen. De deskundigen maken het ons niet makkelijk, om hen te ver trouwen. Immers iedere deskundige van naam is overtuigd, -dat ons land wel te verdedigen is, maar met een gansch andere inrichting onzer weer macht. Men zou wel kunnen zeggen: Zooveel deskundigen, zooveel systemen Daartoe komen wij ertoe, om te luiste ren naar de uitspraak van het gezond verstand, dat een klein volk nooit in staat is, om zulke geweldige leger macht op de been te brengen en zoo groote sommen gelds daarvoor op te brengen, dat het met eenig kans op succes tegen een groot volk kan oorlog voeren. In de „Vrijz.-Demokraat" spreekt Mr. Marchant ook deze gedachte uit. Hij acht de millioenen voor onze weermacht uitgegeven verspild aan een hopelooze zaak. Bovendien wijst hij erop, dat fi- nantieel herstel van ons land verhin derd wordt door de waan, dat wij met de millioenen voor leger en vloot inder daad cenigszins sterker zouden komen te staan. De gaafheid van den gulden wordt erdoor in gevaar gebracht en er wordt besnoeid op uitgaven voor on derwijs en productieve werken ter wil le van de militaire uitgaven. De nieuwe groei, zoo schrijft mr. Mar chant, van volkskracht en welvaart zal men onmogelijk maken, indien men thans de kiemen gaat wegsnoeien, waaraan de jonge loten zullen moeten ontspruiten on door het militaire on kruid ze laat overwoekeren. De conclusie van deze beschouwin gen is geen man en geen cent, omdat men noch mannen, noch centen vol doende heeft, ons land in voldoenden staat van verdediging te brengen. PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEN. Dinsdagavond hield de her-opge lichte Chr. I-Iist. Kiesvereeniging te Wijkeroog eeiie openbare bijeenkomst in het gymnastieklokaal 'der Christ, school aan de Corverslaan. Als spre ker trad op Mr. J. Schokking, lid der 2e Kamer van de Staten-Generaal met het onderwerp: „De beteekenis der a.s. Sta- tenverkiezingen". rv.De Tr'T,1" Deinum, voorzitter der Chr. Hist. Kiesvereeniging, opende de bijeenkomst met gebed, leidde den spreker in en deelde overigens mede, dat er geen gelegenheid was tot debat doch dat de spreker na afloop gaarne zou eerichte vra«en beantwoorden Vervolgens kwam het woord aan Mr. J. Schokking. Spreker begon met op te merken, dat er over 't algemeen weinig belangstel ling is,^ of althans schijnt te zijn voor de periodieke verkiezingen van de le den der Prov. Staten. Doch de Chr H Unie meende 't groote belang dóarvan ook thans op den voorgrond te moeten brengen. Vooral richtte spreker zich tot. de vrouwen-stemgerechtigden De er varing hij de vorige 2e Kamer-verkie zingen opgedaan, heeft geleerd, dat in 't algemeen de rechtsche partijen 't meest hebben geprofiteerd van 't vrou wenstemrecht en ook de C.-H. Unie hoopt voor deze Statenverkiezingen te mogen rekenen op een belangrijk suc ces. Spreker behandelde nu de oorzaken van de geringere belangstelling voor dc Statenverkiezingen, o.a. ten opzichte van dit voor de Gemeenteraadsverkie zingen. Bij laatstgenoemde treedt zoo dik wijls 't persoonlijke idee zoo op d. voor grond. 't Komt voor, dat men aanslui ting zocht bij oen groep kiezers met het oogmerk om daardoor een zetel in den Raad te verkrijgen. Bovendien worden de meer directe belangen der nwoners juist door den Gemeenteraad behan deld. Spreker acht dan ook inderdaad de gemeenteraadsverkiezingen van groot gewicht. Daarbij moet men in de allereerste plaats ook rekening houden met de ge weldige toename der werkzaamheden in de laatste jaren. De hoogere eischen, die men tengevolge daarvan aan de raadsleden moet stellen, behooren reeds als richtsnoer te dienen hij 't op maken der candidatenlijsten. Spr. noemt het een droevig verschijn sel, dat hoezeer men daarvan in 't par ticuliere leven doordrongen blijkt, men hij allerlei soorten van verkiezingen dit idee zoo dik wij is verwaarloost. Mr. Schokking laschte hier eene op merking in zijn rede omtrent het stand punt der Chr. Hist, omtrent het parle mentaire stelsel op zich zelf. Hij behan delde het Soc. Dem. standpunt in deze quastie en deelde mede, dat zijne partij thans niet tegen het momenteele stel sel is, doch dat het volk in breeden kring behoort te toonen, dat het de groote bestuurs-colleges kan samen stellen. De Chr. Hist. Unie zal dit trachten te bevorderen, niet door eigen reclame, doch door oordeelkundige voorlichting omtrent alle voorname po litieke en economische quaesties. Waar de Tweede Kamer van overwe genden invloed is op het tot stand ko men der Wetten, welke invloed vooral wordt vergroot door de rechten van amen-dement, interpellatie en initia tief, heeft de Gemeenteraad tot taak het besturen en regelen van de uitvoe ring van vele dier wetten en bovendien het maken van gemeentelijke verorde ningen. Doch ook de taak der Prov. Staten mogen we niet onderschatten. Spreker noemde nu enkele voorname plichten van dit college: le. De Wegcnpolitiek, zoowel te land als te water. Wat is dit niet een belangrijke zaak vooral met het oog op dón thans zoo veelvuldig gebruikten term de eischen van 't moderne ver-' kfSpr. behandelde hierbij de Socialisa tie politiek van verschillende stand punten bezien. De Soc. en Vrijz. Dem. waren tot nu toe tamelijk eensgezind daarover, doch in den laatsten tijd schijnt daaraan wel iets te ontbreken.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1