ORGAAN VOOR DE G! ENTE VELSEN Verschijnt Wee»sösgg Zaterdags technische oliën on velles HARING O DE TELSF 298 1 BIOSCOOP „FLORA' No. 47 Woensdag 11 April 1983 8e Jaargang IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAQ tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel AdTertentiea ran 11. en m, 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adr.rtentlee van 1 t enm 5 regels f 1.36, iedere regel meer 3( ets, ïleine adeertenties en familieberichten zoomede vereemglngs adzertentiea nit de gemeente, nitalnitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 6 regeia f0.76, iedere regel meer IS cta. Bij niet contante betaling worden de gewone prgzen beretend Advertenties .adres bureau van dit Wad' 10 ota. eitrn; voor bezorging van op advortentiea ingekomen brieven wordt 10 cte. in rekening gebracht Bovenataande regelprjjzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties ysn bniten de gemeente Velaen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur lugazauden wordt gaan plaatsing In bat Zatardaganmaaer gagarandaard. DRINGEND VESZOES aai M| varkuUIng hat auda an hat nlauwa adras, NIBÏ aan den laapar, deeh aan sas ba rss b WILLEKSFLEIK M, ia gareu. Da AiralëlatrsiSs. Elalaa Aivertends» Faaalllabarishten ksstaa VOORUITBETALING ■laakte II Oani par W OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvraag om vrijstelling van den dienstplicht betref fende den hieronder genoemden persoon de uitspraak is geschiedt, bij fzijn naam vermeld. Nidste, jAnthonius Adrianus, lichting 1923, Broederdienst, voor goed vrijgesteld wegens broederdienst, bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, 4 April 1923 No. 54. Velsen, 9 April 1923. De .burgemeester voornoemd, RIJ KENS. VAN DEN WACHTTOREN. Prof. Struycken en Mr. Marchnnt. Beide knappen in de politiek en sterk in de polimiek. De eerste is een geleer de, die naam heeft op het gebied van het volkenrecht; de laatste is een strijd lustig, temperamentvol Kamerlid, die bits en scherp van zich afbijt, als men hem te na komt. De eerste meer een rustig kamergeleerde, de laatste eigen lijk altoos en overal een handig en geestig advocaat. Prof. Struycken heeft in een brochu re gepleit voor een weerbaar malven van Indië; te rekenen.op den steun van een andere mogendheid, indien we aan gevallen mochten worden, noemt hij klaplooperij. Daar komt mr. Manhunt heftig tegen op. Een klaplooper begeert, dat een ander voor hem uitgeeft. Maar wij willen niets liever, dan dat Ameri ka, Engeland, Frankrijk en Japan hun schepen, hun heele vloot laten zinken, dan dat zij er schatten voor uitgeven. Men is klaplooper, wanneer men een ander, te onzen behoeve en op zijne kosten, laat zorgen voor iets, dat men zelf behoorde te doen. Naar deze juiste definitie ontkent mr. Marchant, dat wij ons aan klaplooperij schuldig maken, wanneer we Indië niet in staat van ver weer brengen. Indien een vijandige macht zich in onze koloniën nestelde en een derde kwam ons te hulp, dan zou dat zeker niet gebeuren uit edelmoedigheid, om ons een dienst te bewijzen; ook is het lang niet zeker, dat daarbij de aanval Jer de nederlaag zou lijden. Af te zien 'an oorlo gs verweer noemt Prof. k-iruyeken een onvergeeflijke mis daad. Hij noemt het onduldbaar, wel de voordeelen te willen genieten van de koloniale rijkdommen, wel aanzien op te eischen als een volk van 50 millioen zielen, maar niet te willen offeren voor .de verdediging van het gebied en deze aan anderen over te laten. Maar mr. Marchant verwerpt dit schijnbaar sterke argument. Het gezag van een land hangt niet af van de niet bij machte in een oorlog in en om Indië iets van eenige beteekenis te doen Dat weet ieder, die acht geeft op de ge- gevens uit den wereldoorlog en de la- tere publicaties op militair gebied. Met zeshonderd millioen voor een vlootwet toe te staan, wordt het niet anders; dat weten de vier groote mogendheden, Ja pan en Amerika, Frankrijk en Enge land ook wel. Mr. Marchant kaatst ten slotte d™ bal terug en noemt het een onvergeef lijke misdaad, steeds maar weer aan te dringen op het uitgeven van honderden millioenen, terwijl men weet of weten moet, dat deze honderden millioenen zuilen zijn verspild. Een wedstrijd met de pen i? geen voetbalmatch, die voor de gelieele we- reld eindigt met overwinnaars en ver- slagenen. Wie heeft dezen penncstrijd gewonnen: Prof. Struycken of mr. Mar chant? Het zal wel afhangen van onze eigen meening in dit vraagstuk, of wij den professor of het Kamerlid tot over winnaar uitroepen. Na de ebbe der malaise de vloed van nieuwen voorspoed. Alle dingen hebben hun bestemden tijd en zoo zeker als er na den nacht weer een nieuwe dag komt, zoo zeker ook komt er een eind aan de malaise en zal er weer een tijd. van nieuwen voorspoed aanbreken. De vraag is ech ter, wanneer dit zal geschieden. Is de ebbe der malaise reeds aan liet afne men? Het is heel moeilijk bepaalde tee kenen in het economische leven op te merken, maar nog moeilijker, om daar uit vertrouwbare conclusies te trekken Ik verkoop veel minder cigaretten; de centen zijn op! hoorden we een win kelier zeggen. Verminderde cigaret.ten- verlcoop is inderdaad een teeken, dat de koopkracht bij de jongeren vermin derd is, dat de tijd van bijzondere hoo- ge verdienste voor „apen van jongens" voorbij is. In het Amsterdamsche sta dion waren er verleden Zondag heel wat ledige plaatsen, niettegensta inde een spannenden strijd tusschen Fran- schen en Nederlanders: een bewijs, dat velen niet meer zooveel geld kunnen uitgeven voor hun pleizier als eenige jaren geleden. Zijn er echter ook teekencn, die wij zen op een teruggang der malaise? De Rotterdamsehe Kamer van Koophan del en Fabrieken heeft een zeer uitvoe rig jaarverslag uitgegeven over 1922. Daarin wordt ook deze belangrijke vraag besproken en niet heslist beant woord. En dat verslag is geschreven door mannen, die in het economische leven een belangrijke plaats innemen en gewoon zijn daarbij scherp uit hun oogen te zien. Uiterst voorzichtig wordt in dit ver slag opgemerkt, dat het nog onzeker is of het jaar '22 moet worden getypeerd door een neergaande of ten hoogste horizontale lijn, dan wel of dit jaar reeds het beginpunt verborgen houdt van de opgaande lijn, die wederom naar voorspoed wijst. Men merkt de groote voorzichtigheid in het oordeel Er is verder in het verslag een neiging, om een begin eener stijgende lijn te vermoeden. Zoolang de regeling der oorlogs. schulden en het vraagstuk der schade loosstellingen het zakenleven blijven beheerschen en deze vragen onopge lost zijn, mist het internationale ruil verkeer zekerheid; de gezonde energie wordt daardoor verhinderd in de ont plooiing harer krachten. Maar het be sef breekt zich baan, dat het eene land niet gebaat is bij de economische ver nietiging van het andere. Het ingewik keld samenstel van de verhoudingen der volkeren kan niet blijvend ver stoord worden. De wegen van noodza kelijk handelsverkeer loopen zelfs naar het land van den verslagen tegenstan der. Frankrijk sciiijnt een crediteur te zijn, -die het faillissement van den schuldenaar wil doorzetten; Engeland •grootte zijner militaire macht en men moet de sterkte der vloot niet bereke nen naar het zielental. Nederland is wil hem daarentegen op de hsen helpen Het berte adres voor al!e VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste naan ims*® en een kans geven, zijn financiën te herstellen. Amerika hoadt. zich verre van de po litieke en economische pr jblemen der oude wereld, maar de gedacht.i 'er ?a- menhoorigheid van alle beschaafde landen begint er toch veld te winnen. De machtige hulpbronnen van Rus land kunnen alleen door buiteuland- the medevorking winstgevend wor den gemaakt, maar de Russische, re-, geering geeft den koopman niet de waarborgen, voor een gezond handels verkeer noodzakelijk. Toch meent het verslag in de i donkeren economise hen nacht somtijds lichtpunten te ontdek ken. Zelfs deze voorzichtige uitspraak vindt de schrijver van het verslag nog te kras. Hij voegt, er toch dadelijk aan toe: Geleerd door vroegere ervaring, waaraan de herinnering nog verscli in het geheugen ligt, rijst aanstonds de twijfel of het soms dwaallichten zijn, die ons bedriegen. Kalm afwachten en ons niet te gauw verblijden, is zeker in de groote vraag, of de ergste ellende achter ons ligt, het verstandigst. PLAATSELIJK IffïSUWÜ, IJMUIDEN. Men verzocht ons opname van het VERSLAG van de afd. „Velsen" der N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" betreffende het jaar 1922. Het jaar 1922 ligt alweer achter ons en dan is 't een dér plichten van den Secretaris verslag uit te brengen van de voornaamste werkzaamheden onzer vereeniging. Gedurende 1922 werden 5 bestuurs vergaderingen gehouden; op deze ver gaderingen moesten wij ons bepalen tot het regelen der loopende zaken; gaarne hadden wij de zaak betreffende de kraamverpleging, het tot noodzie kenhuis inrichten van het Witte Kruis- gebouw te IJmuiden en het aanschaf fen van een ziekenauto geregeld. Allerlei omstandigheden echter hiel den definitieve regeling van een en an der tegen. Wat betreft de kraamverpleging en ziekenauto zijn wij nog steeds in be spreking; wat 't eerste aangaat bestaat er wel kans dat deze zaak spoedig haar beslag zal krijgen. De regeling van bei de aangelegenheden zal voor een groot deel alhangen van den steun die wij van de gemeente zullen krijgen in den vorm van subsidie, want zonder dit zal 't wel zeer moeilijk gaan. Dat een en ander zeer noodig is be hoeft geen betoog; de dikwijls in on oordeelkundige behandeling van ki aamvvouw en kind eischen een spoe dige regeling dezer aangelegenheid, terwijl het vervoer van patiënten naar de ziekenhuizen van dien aard is dat verbetering zeer noodzakelijk is. In ons bestuur kwam in den loop van 1922 eruige veradering. De heer J. Zuurbier te Wijkeroog die sinds 1916 deel van ons bestuur uitmaakte be dankte; terwijl de heer G. A. Aalde- rink te Velseroord, die in de najaars vergadering van 1921 gekozen was, we gens vertrek naar Amsterdam bedankte In de plaats van den heer J. Zuurbier werd ds. J. D. Boerkoel gekozen: de va cature moet in de voorjaarsvergadering van 1923 vervuld worden. Ds. L. W. Erdman, die aan de beurt van aftreding- was, werd in de najaarsvergadering herkozen en was zoo vriendelijk deze herbenoeming aan te nemen. Onze vereeniging leed in het begin van 1922 een gevoelig verlies door 't overlij den van ons eerelid den heer P. Ver meulen. Al had Z.Ed. de laatste jaren geen bestuursfunctie meer, op onze be stuursvergaderingen ontbrak hij bij na nimmer en stond ons met zijn advie zen ten dienste. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in eerc blijven; wij meenden door daadwerkelijke steun te verleenen aan de commissie tot op richting van een gedenksteen op het graf van den heer Vermeulen, die na gedachtenis het best te kunnen eeren. In 1922 werden 2 ledenvergaderin gen gehouden die resp. bezocht wer den door 4 en 3 leden (leden-aantal ruim 3000). In de commissie tot nazien van de boeken en bescheiden van den pen ningmeester werden in de najaarsver gadering benoemd de heeren S. Baar- da te Velsen en Y. Reitsma en. G. Blaas te Velseroord. Gedurende het jaar 1922 werden door de wijkverpleegsters 13.676 be zoeken gebracht, t.w. door zuster M. E. .van der Hoek te Velsen 3852; door zuster Tulp te Santpoort 3362, door zuster Valkenier te IJmuiden 3634 en door zuster de Beurs te Velseroord 2828. De wijk van zuster Tulp bleek op den duur vêel te groot voor haar; zij had behalve Santpoort en Jan Gijsenvaart ook nog een gedeelte van Velseroord; vooral de groote afstanden werden te bezwarend voor haar. Door verdeeling van de werkzaamheden van de gemeen te konden wij haar ontlasten van de patiënten te Velseroord; dezen worden nu door zuster de Beurs bezocht. De ijver en toewijding waarmede de zusters hun taak hebben verricht is boven allen lof verheven; in zeer vele gezinnen mochten zij daardoor ver lichting van lijden brengen. Van het verpleegmateriaal werd een zeer druk gebruik gemaakt; jammer dat vele leden het materiaal onnoodig lang houden, 't welk zeer veel last ver oorzaakt en dikwijls het niet voorhan den zijn van verschillende artikelen tot gevolg heeft. In het laatst van het jaar werden verschillende artikelen nieuw aangeschaft. De administrateur inde de contribu- tie's en hield de boeken bij op eene wij ze die menige jonge kracht hem niet zal verbeteren. Dank zij zijn hulp is het uwen Secretaris mogelijk nog steeds de dubbele functie van Secretaris-Pen ningmeester te vervullen. De concierge en zijne echtgenoote in het Wijkgebouw te IJmuiden hebben zooveel liefde voor hun werk dat niet alleen de uitgifte van verpleegmateri aal zeer goed gaat, maar dat ook het terugbrengen daarvan beter geregeld is. Het materiaal zoowel als het ge- bouw wordt door hen keurig onderhou- den. j In het laatst van het jaar begon de reddingsbrigade te IJmuiden opnieuw met haar oefeningen; de doctoren en het bestuurslid de heer de Korte die j zich daarvoor zooveel moeite gaven zij j hierbij onzen dank gebracht. De verloting van poppen door ons in 't laatst van 1921 georganiseerd kon be- gin 1922 gehouden worden. Notaris G. D. Boerlage te Velsen verleende geheel belangloos zijne medewerking. De moeite die de dames die de poppen ge reed maakten en de loten verkochten zich hebben getroost heeft een schitte rend succes gehad. Immers wij konden een bedrag van f 1288.66 als zuivere WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. winst boeken; hiervan bestemde na ij een bedrag van f 300 als aflossing van een schuld aan de Boazbank terwijl het resteerende werd gereserveerd om daarmede t.z.t. de overige schuld af te lossen. Een liefdadigheids-uitvoering ten ba te onzer vereeniging te Santpoort go- houden had tot resultaat dat wij f 110 ontvingen, welk bedrag eveneens voor bovengenoemd doel werd gereserveerd. Groote dank is de afdeeling verschul digd aan de dames en heeren die voor dit liefdewerk hun tijd en hun krachten gaven. Met het oog op de zoo kort geleden ge houden poppenverloting werd besloten dit jaar geen Wittekruisjes-dag. te hon den. Het aantal leden dat op 1 Januari 1921 3019 bedroeg vermeerderde met 376 en verminderde wegens bedanken, vertrek of andere redenen met 237, zoo dat het aantal leden op 1 Januari 1923 3158 was. Onze afdeeling is thans op Haarlemmermeer na de grootste der provincie. De ontvangsten bedroegen in 1922 f 12.069.50'/o de uitgaven f 12.353.16T/2. Zoodat het nadeelig saldo is f 283.66. Het nadeelig saldo van 1921 bedroog f 493.27 zoodat het jaar 1922 feitelijk een voordeelig saldo gaf van f 209.61. De geïnde contributie bedroeg f 5255.75 tegen f 5113.75 in 1921. Een uitgebreide specificatie van de ont vangsten en uitgaven hoop ik u straks als pennnigmeester te geven. VELSEN. Eene combinatie van eenige ver enigingen in Velsen en Beverwijk, heeft Zondagavond eene openbare we tenschappelijke vergadering gehouden in Hotel „De Prins" te Velsen. Hoewel de aanvang op 7.30 uur pre cies bepaald was, duurde hot tot 8.15 u., voordat de voorzitter, de heer Vernee de bijeenkomst met een woord van avcI- kom opende, daarbij zijn teleurstelling te kennen gevende over de geringe op komst. Wanneer we in aanmerking n men, dat de combinatie uit een vijftal vereenigingen bestond, dan was de op komst ook wel zeer gering te noem-m. Misschien hadden de afwezigen reeds de winterlezing op Wijkeroog bijge woond, waarop Mr. Salm hetzelfde on derwerp had behandeld. Als spreker trad op de heer C. van !t Hof uit Den Haag met het onderwerp ;,De voorstelling van het Heelal in d< n loop der tijden". Had de heer Salm eerst eene rede ge houden, die later toegelicht w erd door lichtbeelden, deze spreker vertoonde de beelden en gaf er de toelichting bij, wat voor de hoorders wel wat aange namer en gemakkelijker was, maar voor een verslaggever de taak vei- zw aarde, omdat in de duisternis geen aanteekeningen gemaakt konden wor den. Daar we, nog kort geleden een uitge breid verslag van de lezing van den heer Salm gegeven hebben, en deze in hoofdzaken overeenkomt met de rede van den heer Van 't Hof, zullen we den laatsten spreker maar niet op den voet volgen en alleen enkele zaken aanstip pen. Spreker gaf met behulp zijner platen eene voorstelling van de denkbeelden,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1