s 3 Net Meisje Net Meisje Dankbetuiging 3D fi fi (f) Dagdienstbode Zit en Slaapkamer Commensaal Fort-Auto Centrale Bakkerij IJmuiden IJMUIDEN. Operette-Vereeniging „Apollo". Bovengenoemde vereeniging geeft Vrijdagavond a.s. in Thalia" nog ileohts ééne enkele opvoering der operette „Mascotta", welke verleden veek met zooveel succes voor de eer ste maal werd opgevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij gaarne mar de desbetreffende annonce, voor komende in dit blad. De wedstrijd van Varia. Zoo waren we dan gisteravond weer in Thalia met Varia, nu voor de matste maal. Want dezen avond had de uitrei king van de in den wedstrijd behaalde prijzen plaats. Het was al een heel eind over achten, toen de heer D. J. Bais een openings woord sprak, bij verhindering van den heer Roza, die dadelijk moest spelen. We hadden 't al eerder bij geruchte ge hoord en wisten het ook van het uit gereikte programma, dat de heer Bais met een teleurstellende mededeeling zou komen. N.l. dat Varia het blijspel „Geleende Veer en", waarvoor ons op den laatsten wedstrijd-avond reeds de programma's met rolverdeeling waren uitgereikt, dezen avond niet zou kun nen opvoeren. Wegens ziekte der leden moest het bestuur drie weken geleden nog een ander programma samenstel len. Een teleurstelling was het natuurlijk, maar we zullen nu maar denken „wat in 't vat is, verzuurt niet". Varia gaf nu twee kleine stukjes van den heer J. B. Schuil, den voorzitter der jury. 't Eer ste „Doodenrit", een dramatische schets, met schets juist getypeerd, want het heele gegeven is niets dan een effect, een knal-effect. Het werd Varia knap gespeeld, dat was [voor de heeren Holtslag en Roza nu eens een kluifje naar hun hand. In mi litaire rollen toch zijn ze in hun ele ment. Mevr. List gaf mooi spel te zien. alleen had ze in de scène met den lui- I tenant niet die hartstocht en de ont roering, die een Francaise zal hebben. Na deze l'histoire d'amour kregen we een blijspelletje „Voetbalmaniak ken". Een alleraardigst ding, waarin het overdreven voetbal-enthousiasme terecht belachelijk wordt gemaakt. Va ria toonde hiermede, dat ze ook een (blijspel uitnemend vertolken kan. Kostelijk waren de heeren Holtslag I en Bais, maar de laatste won het, kos telijk waren de meisjes-supportsters. Er is geschaterd om dit leuke ding. Leden van Varia gaven ook nog eenige cabaretnummers, die zeer in den smaak vielen. En dan moeten we toch ook iets zeggen van Kunstkring, dat toch ook jubileerde en zoo trouw alle wedstrijdavonden present is geweest en dezen avond een mooi programma ten gehoore bracht. Wat zou de wed strijd geweest zijn zonder Kunstkring? De gezelligheid hadden we aan haar te danken. Om half elf werd het doek weer op gehaald en zagen we op het tooneel om een tafel het bestuur van Varia, den voorzitter der jury en de af ge vaardig eden der prijswinnende vereenigingen. De voorzitter der jury, de heer J. B. Schuil, nam dan het woord en wenscli te Varia met dezen wedstrijd geluk. Spr. had voor de organisatie van den wedstrijd niets dan lof, alles was uit stekend geregeld. De jury had besloten van den wedstrijd geen verslag uit te brengen. Waar de jury uit 5 personen bestond en de meeningen natuurlijk uiteenloopen, zou een verslag alleen tot stand gekomen zijn door een com promis. Spr. heeft in Haarlem's Dag- blad artikelen over den wedstrijd ge r schreven, die in de IJmuider Courant ook zijn opgenomen, maar hij heeft dit niet gedaan als voorzitter der jury, maar als recensent. Wat den wedstrijd aangaat, spr. zegt dat ei* vereenigingen waren, waarvan Varia veel kon leeren, maar er waren anderzijds vereenigingen, die bij Varia een lesje kunnen nemen. Als de heer Schuil dan de prijzen uit reikt, doet hij dit met hartelijke woor den tot de winnende vereenigingen. Spr. wees er ook op, dat de uitspraak der jury bijkans geheel in overeenstem ming was met die van het publiek. Tot Mutua Amicitia uit Rotterdam richtte spr. woorden van bijzondoren gelukwensch voor haar schitterend spel \J>oo ook tot J. J. Cremer van Haarlem. ?e heer Schuil uitte de wensch, dat ei ►"meer band zou komen tusschen IJmui- den en Haarlem en stelde voor dat Cre mer en Varia elkaar eens per jaar een wederzijdsch bezoek brengen en dan een stuk opvoeren. Tot Varia van Vlaardingen, de 50-ja- rige, zeide spr. dat het begrijpelijk was, dat Varia uit de visschersplaats Vlaar- dingen op den wedstrijd van Varia in de visschersplaats IJmuiden een goede k prijs zou komen halen. Cremer had een zwaarder stuk dan Mutua Amicitia, f maar ook Vlaar dingen had het zich niet gemakkelijk gemaakt. Spr. roemde het spel van Varia als beschaafd, sym pathiek en sober. Varia kreeg vooral den prijs om de groote eenheid in het spel. De jury wil hier openlijk hulde brengen aan den regisseur, den heer Haus, aan wie Varia dit te danken heeft. Bij de Vrije Club uit Amsterdam muntten vooral de dames Ploegman en de JongePloegman uit. Op verzoek van den heer Schuil klonk er een warm applaus voor deze twee. Daarna werden de persoonlijke prij zen uitgereikt, waarbij we bedankjes kregen en veel hartelijke woorden. Vlaardingen's vertegenwoordigers wa ren reeds vertrokken en hadden al be dankt voor de buitengewoon hartelijke ontvangst in IJmuiden. De heer George Voget uit Rotterdam die met Mevr. Affourtit-Buys de personeele prijzen ontvingen en beiden warm door het pu- pliek werden toegejuicht), hield een leuke toespraak. De voorzitter van Mutua zeide dat zijn Vereeniging mee deed om den uitstekenden naam der juryleden. Veel dank werd ook aan Varia ge bracht en goede wenschen voor haar geuit. En alles ging vergezeld van veel applaus en fanfares der muziek. Tenslotte sprak dan de heer Roza. Deze bracht dank aan de juryleden, van wie nimmer één wedstrijd ver zuimde. Dank ook aan de vereenigin gen, die steeds op den gestelden datum opkwamen en tenslotte aan de leden en kunstlievende leden, door wier steun het mogelijk was den wedstrijd te houden. En al waren de kosten groot, er was nog f 100 over, dat als stam- fonds zal dienen voor de viering van het 25-jarig bestaan. Spr. dankte ook den Burgemeester, die helaas verhin derd was den wedstrijd te sluiten, maar aan wien het bestuur veel had te dan ken. Laten wij ook hesluiten met de op merking, dat Varia met dezen wedstrijd zich zeker mag gelukwenschen. Het was mooi, het was gezellig en alles had een prachtig verloop. Wegbrengen van schepen. Er zijn weer eenige aanhoudingen gedaan inzake het wegbrengen van schepen. Deze betreffen den sleepboot trawler „Vertrouwen" Y.M. 486 van de Visscherij Maatschappij van dezen naam. Aangehouden zijn door de re cherche v. D., walschipper alhier, H., machinist te V-elseroord en de aanne mer H. te Amsterdam, die directeur aandeelhouder was. Zij zijn Maandag naar Haarlem over gebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Vorigen Zondag organiseerde de Jongelieden Geheel Onthouders Bond (J. G. O. B.) afid. IJmuiden in samen werking met den Alg. Ned. Geh. Onth Bond. (A. N. G. O. B.) af-d. Velseroord, een propaganda-feestavond in „Tivoli" welke avond in zijn geheel goed ge slaagd kan heeten. Om ongeveer acht uur opende de heer Bodegraven, voorzitter A. N. G. O. B., voor een geheel gevulde zaal, met een korte toespraak, waarna werd op gevoerd een dramatische schets ,,'n Kans". Het publiek volgde met groote be langstelling het spel en gaf door flink applaus blijik, dat het -had genoten, niet alleen van de goede uitvoering, doch ook van de propagandische waar de, die in het stuk lag opgesloten. Prachtig kwam naar voren het nog zooveel voorkomende verschijnsel, dat de alcohol niet alleen in 't ongeluk stort de drinkers, doch ook onschuldige vrouwen en kinderen. Hierna begon de heer Hofland van Beverwijk zijn propaganda-redeSpr. wees er o.a, op dat het een groote plicht was 'der ouders om hun kinderen voor de talrijke gevaren, verbonden aan het drankgebruik, tijdig te waarschuwen en ze voor het eerste glas te behoeden. Dan toonde hij aan, dat meer dan de helft van de bevolking der Krankzin nigengestichten slachtoffers van den drank zijn en verder, dat bij het ge bruik van alcohol het weerstandsver mogen van het lichamelijk organisme ten zeerste wordt verzwakt, waaruit volgt, dat een drankgebruiker gemak kelijker vatbaar is bijv. voor tuberculo se dan een niet-gebruiker. De heer Hof land trok door zijn woorden aller at tentie en oogstte veel bijval. Een flinke verloting werd daarna op touw gezet; de loten gingen grif van de hand. De pauze werd, evenals trouwens den geheelen avond, gezellig opgeluisterd door eenige mooie muzieknummers van de heeren van Tilburg, de Bok en Droyer. Na de pauze opvoering van een klucht „De verstoorde repetitie", welke de lachtspieren geducht in werking bracht. Dit stuk was een waar succes der J. G. O. B., daar door het karakter ervan geheel werd weergegeven wat in deze jeugd vereeniging leeft. Een storm achtig applaus hadden de spelers in ontvangst te nemen. Tot slot van den avond werd een ta bleau voor 't voetlicht gebracht; de uit voering was onder de omstandigheden schitterend en stelde voor de ontwa king van het volk door geheelonthou ding. De beeldengroep verpersoonlijk te de geheelonthouding en de verschil lende wetenschappen en stelde voor, dat dèn alleen de kunsten en weten schappen zich ten volle kunnen ont wikkelen en uiten, als de alcohol-de mon heeft opgehouden alom verdriet en ellende te verspreiden. Het tableau viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Hiermede was het eind van den feest avond aangebroken en kwam het woord aan den voorzitter van den J. .G O. B., A. Lindhout, die allereerst de heeren van Tilburg, de Bok en Droyer dank zei voor de muziek. Verder Vacht hij dank aan de fa. van Praag en de Carona" te IJmuiden voor hare wel willende medewerking en eveneens aan den zaalhouder, den heer de Vries, voor zijn behulpzaamheid. Met een krachtige opwekking tot medewerking aan den grootschen strijd voor een drankvrije samenleving en tot toetre ding als lid, sloot hij dezen alleszins ge slaagden feestavond. Zeer zeker is van dezen avond een krachtige propaganda uitgegaan. Als resultaat konden door den J. G. O. B. reeds eenige nieuwe leden worden ge boekt. Steeds Excelsior!! van een beschouwing over den nadee- ligen invloed van de komst van Duit- sche treilers in IJmuiden voor het vis- scherijbedrijf. In het ongeteekende ar tikel wordt er op gewezen, dat sommi ge der in déconfiture geraakte Neder land s che v i s s ch er ij -o nd ernemi n gen haar kortstondigen bloei slechts te dan ken hebben gehad aan de oorlogsjaren toen bedragen van f 15o.ooo a f 160.000 besteed zijn voor schepen, die thans bij verkoop f 17.000 hebben opgebracht, zoodat te dien aanzien de Duitsche con currentie de crisis alleen heeft ver haast. Intusschen is de toestand thans zoo, dat een -deel van het bedrijf geen groot weerstandsvermogen meer heeft en dat gevaar bestaat, dat de treilers- vloot wellicht voor een deel in verval zal geraken. BINNENLAND. EEN VERBETERDE WIEDMACHINE De Commissie voor verbetering van landbouwwerktuigen van de Vereeni ging tot Ontwikkeling van Landbouw in Hollands Noorderkwartier, in ken nis gesteld met het feit, dat door den heer K. Dijkveld Stol te Eenrum aan de gebruikelijke wiedmaohine een verbe tering is aangebracht, waardoor de al dus geconstrueerde machine door één man kan worden bediend in plaats van door twee,,vond de hierin liggende be sparing van zoo groot belang, dat zij besloot met deze verbeterde machine kennis te maken. Daartoe werd op 28 Maart de machi- op de landerijen van het lid der com missie, den heer Blaauwboer Gz., te Barsingerhorn, Waardpolder, in wer king gesteld, voor het wieden van kar- wij en tarwe. In beide gevallen bleek de machine bijzonder goed te voldoen en de besturing voor personen, die gewoon zijn met de gebruikelijke machine te werken,, geen moeilijkheden op te leve ren, zoodat verwacht kan worden, dat deze verbetering spoedig algemeen in gebruik zal komen. De Commissie, die zich ook reeds be zig houdt met het vraagstuk der ieruit- sproeiïng en van het transport van hooi en graan van wagen of schuit naar den berg, houdt zich aanbevolen voor mededeelingen, die haar op het spoor kunnen brengen van verbeteringen, die op het gebied van de landbouw w er kt ui- gi n, mogelijk zijn. Zij bestaat uit de heeren P. Stapel Cz. te Hoogcarspei, voorzitter, Ir. C. Nobel te Haarlem, se-j cretaris C. Kramer Glijnis te Stompeto- j ren, P. J. Visscher te Wieringerwaard 2 cu J. BlaauwboerGz. te Barsingerhorn.} FaftllUsomanten la Nciazlasai. Volgens mededeeling van het handels- informatiebureau van VAN DER ORAAF j 8t Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 6 April in Nederland uitgesproken 69 faillissemen-j ten tegen 82 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 6 April 1923 1142 faillissementen tegenover 723over het-, zelfde tijdperk van het vorige jaar. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Met opname van het onderstaande zult U ons ten zeerste verplichten, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Maandagavond arriveerde in de haven alhier een der plaatselijke groote stoom trawlers na beëindiging der vischreis. On middellijk werd door de reederij order gegeven, den steven te wenden en de vangst in Engeland te lossen, alwaar ver moedelijk??? een betere besomming zou worden gemaakt dan te IJmuiden. Beschouwt men dit op zich zelf staande feit vanuit koopmansstandpunt, dan kan men dit alleszins billijken, leder goed koop man toch zet daar zijn product af, waar hij meent de beste markt er voor te vinden. Doch minder kan men dan billijken, dat meerdere malen dezelfde reeders (let wel, wij willen hier niet persoonlijk zijn, doch bedoelen de reeders in het algemeen) zich door middel hunner vereeniging op alle mogelijke en onmogelijke manieren willen ontdoen van de concurrentie der Duitsche stoomtrawlers aan de markt te IJmuiden, Dat de economische verhoudingen tot der gelijke toestanden hebben geleid, wij zullen de laatsten zijn, om dit niet te betreuren, aangezien de handel te IJmuiden daardoor tevens zijn grootste afzetgebied, Duitschland heeft verloren. Doch wij willen een en ander eens tegenover elkander plaatsen om te doen uitkomen, hoe absurd het is van de Reedersvereeniging, om te trachten, het markten van Duitsche trawlers alhier te verhinderen, waar de vloot harer eigen leden voor het grootste gedeelte steeds in Engeland markt, waarbij dus beide belang hebbende partijen het bovenomschreven koopmansstandpunt huldigen. Dan nog deze vraagWat had de handel in het afgeloopen jaar kunnen uitrichten indien niet de aanvoeren van visch op de IJmuider markt belangrijk waren vergroot door de aankomst van de Duitsche trawlers? N. V. Zeevischgroothandel JOB OOUDA. •rH "E GG 0) biedt zich aan voor de morgen uren. Brieven onder letter A, bureau van dit blad. •pH gevraagd, tegen 1 of 15 Mei, ge negen mee naar Amsterdam te gaan. Te bevragen Julianakade 34. STEMMING PROV. STATEN. De uitslag van de stemming in de Ge meente Velsen hopen wij hedenavond aan ons bureau Willemsplein nog be kend te kunnen maken. 4|§ Den 21 sten April hopen onze lieve Ouders: ARIE GLAS VISSCHERIJ. Vrijdagmiddag had op het depar- tement van Binnenlandsche Zaken een deputatie uit de samenwerkende Kat- wijksche visschersorganisaties oen on- dei houd in zake de steunregeling voor de visschers te Katwijk. Van de zijde 1 der regeering werd de deputatie drin- gend aangeraden de visschers te ad- viseeren weer naar zee te gaan, in ver trouwen om hulp, die de regeering zat bieden. Hieromtrent kon evenwel geen nadere mededeeling worden gedaan. Maar in ieder geval werd het de depu- tatie wel duidelijk, dat de regeering in zake het treffen van een steunregeling voor de Katwijksche visschers niet werkloos zal blijven. De stakende visschers hebben daar op in een Vrijdagavond te Katwijk ge houden bijeenkomst besloten in ver trouwen op de hulp der regeering weer naar zee te gaan. Vrijdagavond zijn derhalve vele log gers weer naar zee vertrokken. Zater dag en Maandag zou de rest uitvaren. De staking behoort hiermede dus tot het verleden. „Econ. Stat. Ber," bevat het begin NEELTJE KOPER den dag te herdenken dat zij voor 35 jaar in den echt zijn verbonden. Dat zij nog vele jaren voor ons gespaard moge blijven is de wensch van hun dankbare kinderen. Uit aller naam TH. OLAS. IJmuiden, April 1923. Bloemstraat 115. Ondertrouwd F. W. DE OROOT, Inspecteur van Politie en E. W. R. SCHURINOA. Huwelijksvoltrekking Woensdag 2 Mei a.s.. Kerkelijke inzegening in de Doopsgezinde Kerk des na middags 2 uur. Wormcrveer, Weverstraat 38, IJmuiden, Kanaalstraat 146. 11 April 1923. Ontvangdag Zondag 22 April a.s. 35 uur. Voor de vele blijken van belang stelling bij onze 50-jarige echtver- eeniging ondervonden, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. NIC. MAARLEVELD E. MAARLEVELD—BUTER. O r— fl •F"* ria p-T Ph A4 A* 2 Pi r< fO Ad PH Ad 0 p- pq t Heden behaagde het den Heer tot zich te nemen na een kortstondig en smartelijk lijden in het Diaconessenhuis te Haar- i lem, onzer aller lieveling PIETER CORNEL1S in den aanvalligen leeftijd van g 4 jaar en bijna 9 maanden P. DEKKER C. DEKKER—WIJKER en kinderen. IJmuiden, 6 April 1923. Julianakade 16. Algemeene kennisgeving. FLINKE gevraagd, voor alle voorkomende werkzaamheden, wasch buitenshui' en een NET MEISJE voor hulj van het huiswerk. Mej. Rensen, Bloemoord" Wijkeroog. Flink Dagmeisje zoo spoedig mogelijk gevraagd bi A. J. Neijzen, Loggerstraat 36. 1 MEI NET HOLLANDSCH keHben-werkmofï-jö GEVRAAGD, in klein doktersgezin 2e meisje aanwezig. Brieven Kanaal straat 69, IJmuiden. Voor bejaarde dame aangeboden met gebruik van keuken, op netter: stand. Brieven onder No. K84, bureau van dit blad.j gevraagd, in net gezin te IJmuiden, geen beroepskoslhuis. Adres: bur. van dit blad. te koop, 4 maanden oud, geschikt voor vracht- en vischvervoer, tegen billijken prijs. Te bevragen bij A, Brandwijk, Willebrordstraat E 22, Velseroord. N. V. IJMUIDEN STOREf IJMUIDEN. I JAARLIJKSCHE ALOEMEENE VERQADERINO van Aandeelhou ders op Vrijdag 27 April 1923 des voormiddags ten II1/, ure ten kantore der vennootschap. ÜARR'S M0UTBR00D Het is niet belangrijk, hoeveel ge eet, doch WAT ge eet; neem voor voedsel alleen het beste Carr's Moutbrood. Het is ver krijgbaar bij Vlschstraat 6 IJmuiden 'J30q|3|l0/V\VIJQg uva md&öomiaoM dO löOT&taofliaim 3q mva Minaqjo i- vu VOOR T GEBRUIK

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3