I xwtwvwwfmwww* S l I 'm CATAFALK, H. Kroousberg YERROOPING op Vrydag 27 April '28 den Stoomtrawler ,,Brittania I" IJ.M. indruk gekomen van de vaak lieflijke zang, die over wei en water en dooi- do bosschen kan klinken. Dat ons volk niet muzikaal is, mag ook niet gezegd wor den. Ieder dorp heeft zijn fanfarecorps, zijn ettelijke kinderen, die piano en vi ool loeren spelen en ook zijn zangkoor. Maar we schijnen te weinig gevoel van eenheid en harmonie te hebben, om eens in koor goed te zingen, ook al zijn we niet onder leiding van de dirigeerstok en men zingt liever van Manusje of Karlineke en nieuwere cabaretmopjes dan een goed lied. Mu hebben we inderdaad ook weinig goede volksliederen. Er is veel bombast en gerijmel onder. Of liederen met een geest en stemming, die niet meer de on ze is. Oorlogszuchtig zijn we zeker niet en liederen, die het oorlogsvuur zouden kunnen aanwakkeren, smaken ons niet Onze nationale liederen zijn een gele genheidspeech van 'n overdreven spre ker, die zichzelf heeft opgewarmd, op rijm. Dat oordeel is heel ongunstig, maar er zit geen greintje echte poëzie in het Wien Neerlands bloed en ander liederen, die ons volk ook niet zingt en kent. Het Wilhelmus is zeker een lied met vuur en schoonheid erin, maar het behoort tot gansch andere omstandig heden dan de onzen en heeft meer hi storische waarde, dan dat het tot de volksziel spreekt. Of het zangonderwijs op school goed is, hangt van toevalligheden af. Men kan een uitstekend meester en een slecht zanger zijn. Op sommige scholen wordt aan zang ook weinig „gedaan" Er zijn ook muzikale onderwijzers, die den zang als bijvak verwaarloozen en alleen nog eens met hun kinderen een liedje zingen tegen het eind. Dat mag wel niet, maar wat niet mag, is daar om wel mogelijk en vaak ook werkelijk. In enkele scholen wordt ernst ge maakt met het zangonderwijs en het is een lust, eens bij de school naar de zin gende klasse te luisteren. Er is ook een rijke keur van goede kinderzang, prachtige melodiën en kinderlijk ge voelde woorden. Maar deze liederen worden buiten school weinig gezongen. Dan houden de kinderen ook meer van ordinaire deuntjes en bovendien zijn deze liederen voor ouderen minder ge schikt. Wat kinderlijk is, wordt met de jaren kinderachtig. Zoolang er onder ons volk geen volks zanger opstaat of groote gebeurtenissen de volksziel aan het zingen brengen, zal het met onzen volkszang misere blijven. Verreweg de meesten kennen van de „bekende" volksliederen ook maar een paar regels en met een vol gend couplet brommen of neuriën ze maar een beetje mee in een eindeloos la- la-la-la-la-la-la! Wel zonderling, dat wij zoo arm aan goede volksliederen zijn, terwijl onze voorouders ons toch zulk een rijken schat van boertige en ook gevoelige liedjes heelt nagelaten; irr dit opzicht zijn we niet vooruit gegaan. De reis van Loncheur. De kranten in Engeland en Frankrijk raken niet uitgepraat over de reis van den Franschen staatsman Loucheur naar Engeland. Loucheur heeft eerst verteld, dat hij alleen maar een plei- zierreisje gemaakt heeft. Maar weldra bleek, dat hij bij verschillende vooraan staande mannen in Engeland op be zoek was geweest. Na zijn terugkeer werd hij ontvangen door Millerand en Poincaré en nu weet ieder wel, dat zijn reis in verband staat met de Roerkwes- tie. Loucheur heet naar Engeland ge weest te zijn, om de Entente weer wat op te poetsen. Als Engeland en Frank rijk elkander weer beter verstaan, dan zóu er misschien een overeenkomst te vinden zijn tusschen hen over een de finitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding en daarmee ook der bezetting van het Roergebied. Dat er iets aan de hand is, weet men; maar wat er eigenlijk aan de hand is, weet men niet. Hoe men zich de oplos sing van de moeilijkheden denkt, die thans voor het herstel van geheel Euro pa noodlottig werken, of men tocli ein delijk nog de tusschenkomst van den Volkenbond zal inroepen, of Duitsch- land aan Engeland een voorstel heeft bekend gemaakt, dat in het algemeen ook de Fransche eischen zou kunnen bevredigen, van dat alles, hoe hoogst belangrijk ook, weten we niets. Heeft Loucheur een zending namens de Fransche regeering in Engeland volbracht, had hij eenige volmacht, ol hoeft hij op eigen houtje geheel als particulier gehandeld, we weten er niets van. Alleen weten we, dat hij in Engeland geweest is en niet voor zijn gezondheid, dat hij met een jokkentje de ware reden van zijn reis voor het publiek verborgen heeft willen houden We leven weer in de mist van diplo matieke konkelarijen. Zelfs de parle menten weten van niets; wellicht zijn zelfs niet eens alle ministers op de hoogte van den waren staat van zaken. George geleerd, om als alleenheerschers te regeeren over liet volk en zonder het volk en zijn vertegenwoordigers. Het volk heeft geen gelegenheid, om invloed uit te oefenen, om zijn goed keuring of afkeuring te doen gelden het heeft te aanvaarden! Waar is toch de grootsche nieuwe tijd, die na den oorlog zou aanbreken en waar de demokratie, waarvoor in het bijzonder de Geallieerden eens heetten te strijden? Het gaat alles weer op de oude manier; de diplomaten spelen heimelijk hun spel en het publiek heeft de uitkomst ervan te aanvaarden. Zonlicht brengt vroolijkheid en klaarheid en doodt de bacillen en dient de gezondheid; het sterke licht de open baarheid in de internationale politiek zou aldus ook zeer bevorderlijk zijn voor de gezondhed der staten en hun onderlinge betrekkingen. De Holland-Amerika Lijn. Deze scheepvaart-onderneming heeft een halve eeuw bestaan en directie met personeel hebben dit feestelijk her dacht. Zij heelt een halve eeuw lang de verbinding tusschen de oude en nieuwe wereld onderhouden. Haar eerste stoombooten zouden ons nu ouder- wetscli als trekschuiten voorkomen, haar tegenwoordige schepen zijn tip top in orde. Er is zelfs een drukkerij aan boord, die eiken dag onder de pas sagiers een krant verspreid met het al lerjongste nieuws, dat draadloos wordt opgevangen. Haar groote schepen vervoeren tegelijk een bevolking van een vrij groot dorp. Men vindt er alle mogelijke luxe maar ook eenvoud en soberheid: het standsonderscheid is uit deze wereld in het klein niet verbannen Het huishouden van zoo'n groote on derneming is uiterst samengesteld en vereischt veel doorzicht en arbeid, Al leen reeds de proviandeering van een twee duizend passagiers voor een dag of tien is een heel stuk werk. De schepen liggen zoo kort mogelijk aan wal. Na vier, vijf dagen voorbereiding aan vaardt zulk een schip soms alweer de terugreis. In die dagen moeten allerlei kleine reparaties geschieden, de water en lcolenvoorraad moet hernieuwd wor den, er moet worden gelost en opnieuw geladen en verder zijn er allerlei zor gen voor de bevolking. Deze Maatschappij is door de moei lijke oorlogsjaren lieengekomen en heeft toen zoo goed mogelijk voor de verbinding tusschen de beide wereld- deelen gezorgd. Thans ondergaat zij den druk der malaise. Maar hoewel menige andere maatschappij daardoor finantieel zeer zwak is komen te staan de aandeelen van de Holland-Amerika zijn solied gebleven. Een der directeuren sprak op het ju- bile vriendelijke woorden tot het per soneel en verklaarde, dat aan dien be kwamen, trouwen en gestagen arbeid voor het overgroote deel de positie te danken is, die deze maatschappij thans inneemt, dat wil zeggen een positie van beteekenis, vertrouwen en goede repu tatie. Hoeveel tienduizenden landvel-hui zers zal deze maatschappij niet ver voerd hebben, die heengingen met den vasten wil en de goede hoop zich er in Amerika door te slaan en omhoog te werken en dan soms na een paar jaar met vrouw en kinderen nu als tweede klasse-passagiers voor een paar maan den terugreisden, om het oude vader land nog eens te bezoeken. Dit is wel het beste bewijs, dat de nieuwe ook in derdaad een betere wereld is. Immers met handenarbeid verdiend hier nie mand zooveel over, dat hij eens voor eenige maanden een pleizierreisje naar Amerika kan maken. Derde klasse heen en tweede klasse terug, dat is een be wijs van succes en welslagen in de we- eld, waar de kans, om vooruit te ko men toch altijd nog grooter is dan hier Verder zou men versteld staan, als men de hoop goederen zag, die door een schip in zijn ruim geborgen kan wor den: een pakhuis vol. Vijftig jaar heeft de Holl.-Amerika verkeer en vervoer gediend; er zullen nog Wel heel wat jaren bij komen. Boekbespreking „Koning Doms". Bij de Electr. Drukkerij Egner te Helder is verschenen een boekwerkje met den eigenaardigen titel: „Koning Dorus en zijn blauwe zeeridders", door L. Grunwald. Koning Dorus is Dorus Rijkers, oud- schipper van de reddingboot te Helder en zijn blauwe zeeridders zijn de vlet- lerlieden in hun schilderachtige klee ding van vletterlieden, met de hooge waterlaarzen, en blauwe trui en den Zuidwester. In dit boekje beschrijft de heer L. Grunwald het sobere, zelfs armoedige leven, waaraan deze zeehelden op hun ouden dag zijn prijsgegeven en de be- deze menschr nredders een bescheiden pensioentje van de Regeering te ver krijgen. inmiddels strekt de opbrengst van deze uitgave tot stijving van het „Dorus Rijkersfonds", tot vorming waarvan zich vooraanstaande landge nootcn hebben vereenigd. In eenigszins fantastische, dikwijls geestige, soms ook tendenzieuse wijze schetst de schrijver ons het leven en de lotgevallen van Doris en zijn wak kere helpers om in een schril licht te stellen de v erwaarloozing door de over heid der eenvoudigste stoffelijke be langen van deze onverschrokken kamp vechters met de ongebrijdelde natuur krachten. We willen niet zeggen in on opgesmukte taal, doch treffend en mee levend schetst de heer Grunwald ten aantal reddingen van in levensgevaar verkeerende schipbreukelingen, waar onder vrouwen en kinderen en leven dig roept hij in onze herinnering wak ker de uiterst moeilijke en met groot levensgevaar gepaard gaande redding der schipbreukelingen van den Duit- schen bark „Renow" en nog zien we op dien gedenkwaardigen Zondagmor gen de reddingboot het havenhoofd na deren met de laatste schipbreukelingen van den bark, waarvan er helaas één door de ijzige koude was bezweken. Wat er toen in de menschenmenigte op het havenhoofd verzameld omging is met.geen pen te beschrijven. Ook wij leven hier aan de kust; ook wij hebben onze reddingbooten en hun onverschrokken bemanning, waarvoor alleen de liefdadigheidszin iets over heeft, doch waarvoor de Regeering ijs koud haar handen in onschuld wascht. Wij bevelen de lezing van dit boekje ten-zeerste aan. Het is voorzien van warme voorwoorden en van uitnemen de recentiën. De prijs is slechts f 0.40. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. ,Zeer geachte Redactie! Zoudt u zoo goed willen zijn aan on derstaand stuk een plaatsje in Uw blad te geven. In de tweede aflevering van de Nieu we Taalgids zet Dr. G. G. Kloeke een enquete op touw omtrent alle Neder- landsche dialecten, die in Nederland en België gesproken worden. Hij verzoekt om vertaling in zuiver plaatselijk dia lect van de volgende woorden: 1. Een muis, een klein muisje. 2. Een moedervarken (zeug) met zeven kleine varkentjes (biggen). 3. Een mannelijke eend. 4. Een vrouwelijke hond. 5. Een klein potje. 6. Een klein boekje. 7. Een mol. 8. De dooier van een ei. 9. Hij vroeg mij om een boterham met kaas. 10. Een tafella. 11. Een beetje water en een stukje zeep. 12. Uitdrukkingen voor „in de be nauwdheid zitten" (hij zit in de rats, in z'n stinkert, in z'n rikke tik, in de piepzak, in de penarie, enz.) Men wordt verzocht, op opvallende verschillen, met naburige dorpen met een enkel woord attent te maken. Ant woorden (met duidelijke vermelding van de plaats, waar de woorden worden gebruikt en verder van naam, adres, leeftijd, beroep en geboorteplaats van den dialectspreker) en van het blad waaruit de lijst met woorden is overge nomen, worden gaarne voor 1 Juli in gewacht hij G. G. Kloeke, Sehotersin- gel 65, Haarlem. De bedoeling is, dat materiaal voor alle provinciën, ook voor Friesland, Noord- en Zuid-ITolland wordt ingezon den. Men late zich niet weerhouden door het feit, dat de dialectwoorden vaak min of meer op de woorden dei- schrijftaal gelijken, immers ook dat te constateeren is juist van groot belang. VOETBAL. StormvogelsSpartaan 42. Overzicht. In tegenstelling met den wedstrijd in Amsterdam waren thans de doelpun ten zeer goedkoop. Vijf van de zes wa ren van zeer goede kwaliteit, het zesde, of liever den eersten Spartaan-goal, ontstond door een ernstige fout van Terhorst. Den wind in aanmerking genomen is er vrij goed gespeeld. Opvallend was het, dat beide elftallen tegen den hevi- gen wind in hun beste spel vertoonden. Dat de spelers vaak de noodige con trole over den bal misten, is te begrij pen. Toch zijn er wel enkele aanmerkin gen te maken, die niets met den wind uitstaande hebben. Zoo zouden wij al lereerst kunnen wijzen op het gebrek gels op sommige momenten toonden en in de tweede plaats op de doorbraken, die de Lange na de rust kon forceeren, doordat Bakker en Koster beiden den binnenspeler bewaakten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling Sprokkreeff als centre-forward te pro- beeren, doch in verband met het be langrijke van den wedstrijd durfde men zulks blijkbaar niet aan. Toch zou den wij in overweging willen geven, zulks in de komende vriendschappelij ke wedstrijden wel eens te probeeron, Snoeks op de centre-half plaats betee kent geen verzwakking en wie weet als welk een schitterende ster Sprok kreeff zich in de voorhoede ontpopt. De voorhoede had dezen keer een productieve hui en met een weinig meer geluk had Stormvogels er nog een paar bij gescoord. De verdediging heeft zich vooral tegen den wind in, krachtig ge weerd. In alle standen, koppend en trappend, retourneerde zij het leder Aan schieten kwam -de Spartaan voor hoede niet toe. In deze periode is weer eens gebleken over welk een paar reso luut trappende backs Stormvogels be schikt. Bij Spartaan moest het van Van Gendt komen. Alleen kon hij het echter ook niet. Scheidsrechter Hakker stond met den off-side regel op gespannen voet. De Wedstrijd. Stormvogels verschijnt met: Terhorst. Blinkhoff Jr. Koster Struys, Sprokkreeff, Bakker Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Snoeks, Visser, Scharpff O Spartaan stelt hier tegenover: Put, v d. Broecke v. Gendt, Vonk, de Lange Roest Ohm Grobbe Walst Ohm Jr. Keja. Stormvogels trapt tegen den wind in af en onderneemt direct een fanatieken aanval. Keja vangt den bal op, en gooit dezen tegen Snoeks, waarna Ohm Jr. wegwerkt. Spartaan valt al spoedig een corner ten deel, die door de Lange wordt ingescho ten, maar Terhorst stopt. Via Struys komt 'de bal bij Oldenburg Jr. Deze passeert Roest en Ohm Jr. om dan voor- te zetten. De 'bal komt bij Scharpff, die opnieuw voorzet, waarna Visser hard naast trapt. Oldenburg Jr. vormt een voortdurend gevaar voor de Spartaan verdediging. Als hij weer eens voorzet, trapt Ohm Jr. bij een koppende bewe ging van Snoeks tegen diens hoofd. De vrije trap, hiervoor toegestaan, levert niets op. Wanneer het spel 12 minuten oud is brengt Visser snel op, doch op liet laatst trapt Ohm Jr. weg. De bal komt bij Blinkhoff Sr., die met een enorm hard schot Keja passeert (10). Spartaan, vooral Roest, Van den Broecke en een der backs trachten dan door ruwheid het spel te forceeren. Van Gee.dt ploetert enorm maar Sprok kreeff, noch Blinkhoff Jr. en Koster- weten van wijken. Ook Struys en Bak ker staan hun mannetje, zoodat de wingspelers bijna niet gevaarlijk zijn. Alleen een fraaie voorzet van de Lan ge doet voor Spartaan een goede kans ontstaan, doch Blinkhoff Jr. kopt den hal juist voor Van Gendt weg. Aan den overkant ,/luiki." een schot van Snoeks bijna onder de lat en kort hierna wordt hij zeer hardhandig van den bal ge worpen. Als er nog 13 minuten zijn te spelen, lost Roest oen hoog schot, dat Terhorst tot alier verwondering laat gaan (11). Even blijft Spartaan in de meerderheid Een voorzet van de Lange trekt Van Gendt prachtig juist over de lat. Drie corners worden er achter elkaar op het Stormvogels-doel ondernomen. Geen van alle levert echter iets op. Wanneer het einde der eerste helft reeds aardig nadert, gaat Visser er van door. We denken reeds, dat hij den bal zal kwijt raken, als hij onverwacht en laag in het net schiet (21). Met den wind in den rug valt Storm vogels onmiddellijk aan. Een ver schot van Oldenburg Jr. vangt Keja op. Een rush van Scharpff bezorgt Snoeks de kans van den dag, doch akelig zacht rolt de bal op Keja af. Een misser van Koster wordt Stormvogels bijna nood lottig. De Lange gaat er met den bal van door en Jan v. Gendt schiet zijn voorzet in. Gelukkig bezweert Terhorst het gevaar. Dan, na een kwartier, passeert Scharpff kalm Grobbe en Ohm Jr., om dan Keja het nakijken te geven (3—1). Wie nu dacht, dat Stormvogels bin nen was, had het mis. Spartaan pakt energiek aan en als Sprokkreeff over een voorzet van de Lange heentrapt, benut Van Gendt de kans (32). Nog maals komt Spartaan terug. Struys talmt met wegwerken, doch Jelle grijpt resoluut in. Hij geeft den bal aan Olden burg Jr., die er razend snel vandoor. Hij passeert de geheele Spartaan-verdedi- voor. 34 minuten is de tweede helft oud, als Snoeks handig den bal achteruit trapt. Blinkhoff Sr. staat klaar, om met een hard schot Keja geen kans te geven (42). Stormvogels is thans wél binnen. Wel rent de Lange nog een paar maal langs de lijn, maar succes heeft Spar taan niet. Bijna maakt Blinkhoff nog nummero vijf, doch Keja stopt nog juist voor de lijn. Met 42 moet Stormvogels zich dus tevreden stellen. POSTERIJEN. Postkantoor Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de te helft der maand April 1023. Brieven. 1. Egyptian cigaret. comp. Briefkaarten. 2. Mej. D. Kruiswijk 3. B. Martens Amsterdam - Den Haag Rietalerstraat ADVERTENTIES. ■ff. Den 20sten April hopen ff S onze geliefde Ouders g FOP VAN DER POL g 46 en K. VAN ASSEMA g jg hun 12'/i-jarige Echtver- ga eeniging te herdenken. Dat S zij nog lang gespaard voor W S ons moge blijven, is de M* 4si wensch van hun liefheb- ijfir 41 bende kinderen 41 41 46 46 Jan en Marietje. IJmuiden, April 1923. Bik- en Arnoldkade 10 II Eenige kennisgeving. Den 27sien April hopen onze geliefde Ouders M. DE BOER en C. RADEMAKERS hun 121/, jarige Echtver- eeniging te herdenken. Dat zij noglanggespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende kinderen Cornells Petrus Trijntje Cornelia. IJmuiden, April 1023. Breesaapstraat 11. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank, aan den WelEd. ZeerOel. Heer Dr. DE WEERDT, voor de goede behandeling bij de verlossing van mijn vrouw onder vonden. J. HOOGEND1JK Veiseroord, April 1923. De eerste ministers hebben van Lloyd doeling van den auteur is dan ook voor aan enthusiasme, dat enkele Stormvo- ging en zet dan achter in plaats van Ondergeteekende bericht, dat hij zich heeft aange schaft een welke de plechtigheid in het sterfhuis ten zeerste verhoogt. lsteljmulder Begrafenis Onderneming Julianakade 21. OPENBARE TE IJMUIDEN krachtens bevel van de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem, des namiddags 2 uur (precies) in Hotel „NUMMER EEN", ten over staan van Notaris W. A. DÓLLEMAN te IJMUIDEN, van: groot bruto 153 Ion, met tripl. exp machine van 54 N. H. P., verw oppervl. ketel 890 voet, met staand en loopend want en invent; Bezichtiging op 25 en 26 April van 10—4 uur en op den dag dèr 1 veiling in het Noordzeekanaal te j IJmuiden, t.o. de Elec. Centrale. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden notaris en bij d makelaars Bakker, Dijksen G' aldaar, alwaar notities verkrijgbaa! zijn. re.-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2