Advertentiën Fordwageo Deze menschen bouwen geen huizen. omdat er woninggebrek is, ze verbou wen geen graan, opdat er brood gebak ken kan worden, neen, ze doen dit ter wille van de portemonnaie. En als de ze het noodzakelijk maakt, dat er graan verbrand wordt dan doen zij het ook. Wij S. D. A. P.-ers zoo gaat spreker tenslotte voort strijden voor lucht, licht en leven, voor geestelijke en ma teriele welvaart voo r een ieder, wij willen een maatschappij, die het mili tairisme geen plaats biedt, waar vrede zal heerschen in plaats van armoede. liet slotwoord werd direct hierna, daar niemand zich voor debat opgaf, uitgesproken door den voorzitter, waar in hij opwekte bij de komende verkie zingen rood te stemmen. Te Driehuis, vlak bij de spoorweg halte Driehuis-Westerveld, is men met de voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van het seminarium be gonnen. Alhier is een nieuwe vereeniging opgericht, die het voetbal- en korfbal- spel wil beoefenen. Naar een geschikt terrein wordt uitgezien. Het bestuur bestaat *uit de heeren Busch, voorzitter, Keers, secretaris en de Korte, penning meester. In drie vacatures in het bestuur van de vereeniging „Koninginnedag" is voorzien door de verkiezing van de hee ren J. v. Wijngaarden, J. Goedhart en Niemandsverdriet. In verband met op gedane ervaring zal een controlecom missie worden ingesteld, welke op het kweeken der plantjes toezicht zal hou den. Bij de firma Geels en Klijn kunnen de plantjes eerlang worden afgehaald. IJMUIDÈN. Deze week gebeurde op de sluis een ongeval, dat goed is afgeloopen. In de oude sluis lagen schepen, die gin gen vertrekken, toen de loopbrug over deze sluis nog niet heelemaal geopend was. Gevolg was dat van een motor de mast tegen de brug aankwam. De mast brak en trof den schipper P. op den motor. Deze viel bewusteloos neer en bezeerde zich, gelukkig niet ernstig. Hij werd door Dr. Rommeling verbonden. De politie waarschuwt den ingeze tenen voor een fotograaf, zeker J. waar schijnlijk wonende te Haarlem. Deze neemt opnamen, laat de menschen vooruit betalen, waarna echter geen af levering der foto's volgt. Gevonden Voorwerpen: Een haarpen, een emmertje en een ra ket, een bruine pet, 2 zilverbons, een kralen ceintuur, 'n zilveren broche, eer mantelceintuur, een kinderschoentje, een portemonnaie met inhoud, een geit, twee opgevangen honden. Aangehouden werd zekere E., die nog een boete te betalen had. Hij be taalde het bedrag en is toen weer vrij gelaten. Geen visch aan de markt 't Heeft er deze week met den visch- aanvoer te IJmuiden allertreurigst uit gezien. In de laatste 4 dagen zijn slechts 5 Ilollandsche en 2 Duitsche stoom trawlers aan de markt gekomen, een enkele beuger en wegens de stakingen te Scheveningen en te Katwijk onder de loggervisschers slechts een enkele trawllogger. Vrijdag waren geen stoom trawlers, geen loggers en geen beugers binnen en bepaalde degeheele aanvoer van visch zich tot de vangsten van een klein aantal bottertjes. De toestand van 1921 heeft zich her haald. Alle in de vaart liggende IJrnui- der stoomtrawlers, behoudens 'n enke le uitzondering, markten in Engeland en de Duitsche trawlers blijven weg, omdat hen het markten te IJmuiden uiterst moeilijk gemaakt wordt. De vischhandel ondervindt daarvan groo- te moeilijkheden en niet minder groote nadeelen. Ook de haven- en transport arbeiders klagen steen en been over het wegblijven der stoomtrawlers. De rea ders markten natuurlijk daai, waar1 zij meenen de hoogste besommingen te kunnen maken. Dat is hun goed recht en de bedrijfsuitkomsten der laatste ja ren dwingen hen daartoe wel. Doch als de handel, die zeker niet stil zal zitten, weder trachten zal in den aanvoer door Duitsche schepen een eqeuvalcnt te vinden voor het gemis van aanvoer door eigen stoomtrawlers, dan zingen de reeders weder het treurlied van de gehate Duitsche concurrentie. Een nieuwe winkel. Onze plaats is wederom verrijkt met een nieuwe zaak. De heer Jac. Stam heeft j.l. Donderdag een vischwinkel geopend in het perceel Pr. Hendrikstraat 103. Dat hij de zaak flink aanpakt, die gaat eens een kijkje nemen en er behoort zeker indezen ijd van malaise durf toe. VELSEROORD. Alhier heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De patient is in een ziekenhuis te Haarlem opgenomen VELSEN. Door de politie zijn aangehouden P. J. P., die nog f 18 of 18 dagen en J. C. O., die nog f 3 of 3 dagen met de politie te vereffenen had. Beiden hebben de boete betaald en zijn toen weer vrijge laten. Donderdag is een in aanbouw zijn de nieuwe schuur achter een in aan bouw zijnd woonhuis aan den Wijker- straatweg ingestort. Door Bouw- en Woningtoezicht wordt een onderzoek ingesteld. Naar men ons mededeelt is Mej. A. de Beurs wegens ziekte verhinderd heden avond haar medewerking te verleenen op de uitvoering der Oymnastiekvereeniging „Sparta", ten bate der Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, SPORT. VOETBAL. StormvogelsVelocitas. Zondag a.s. speelt Stormvogels een vriendschappelijken wedstrijd tegen Velocitas uit Groningen, welke vereeni ging speelt in de Noordelijke le klasse. Watiritasdeu IJmuiden* Mrt. 1923 H. waler L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m 15 256 3.10 10.48 11.05 16 N. M. 3 27 3.43 11.23 11.40 17 3.57 4.13 11.59 18 4.26 4.41 0.10 0,31 19 4.54 5.11 0.39 1.01 20 5.25 5.44 1.06 1.28 21 5.56 6.18 1.36 1.58 VISSCHERIJ. Ansjovis. Men schrijft aan de N. R. C. In den loop dezer week is uit eenige vangsten nabij Wieringen en in het W.deel der Zuiderzee gebleken, dat de ansjovis de haring reeds is gevolgd en de trek door het Marsdiep naar de binnenzee feitelijk al begonnen isdit is een buitengewoon vroeg optreden dezer vischsoort. De haringcam pagne was nauwelijks één week op volle capaciteit aan den gang; in andere jaren, toen dit product „de visch met gouden staart" werd genoemd, zou een zoo vroege verschijning voldoening hebben gewekt, doch de visscher heeft thans in dit bedrijf al heel weinig vooruitzicht; op 1 April lagen in Ned. ansjovisveemen nog ruim 49000 ankers opgeslagen en de Duitsche valuta staat er vergeleken met 1922, zóó veel ongunstiger bij, dat van afzet wel geen sprake zal wezen. De ansjovis is de gouden siaart al lang kwijt. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Trijntje, d. van Arie Prins en Krijna Blok. Ondertrouwd: Jacob Kok, 27 jaar en Neeltje Wijker, 25 jaar. Getrouwd: Filippus Zwart, 22 j. en Wilhelmina Visser, 21 jaar. Overleden Pieter Vuil, 69 jaar echtgenoot van Elisabeth Glas. GEMENGD NIEUWS Twee Hollandsche dames in een hotel te Parijs bestolem De Matin meldt: Twee Hollandsche dames, genaamd Knox en Van Eys, zijn te Parijs in een hotel, waar zij op de derde étage een paar kamers betrokken hadden, slacht offers geworden van een gentleman- dief. Verschillende bijouterieën, die te zamen een groote waarde vertegen woordigen, en bovendien een beduidend bedrag aan geld werden haar ontstolen. De dief, die des namiddags in het ho tel kwam om een kamer te bespreken, vertrok weer na deze even te hebben gezien. Spoedig kwam hij terug en ver liet na eenige uren het hotel voorgoed. In dien korten tijd heeft hij natuurlijk zijn slag geslagen. Men heeft ham niet meer teruggezien. Het Dorus Rijkers-fonds. De Commissie van het Dorus Rij kers-fonds, bestaande uit de heeren Dr. Rademaker, Ter Hall, Jager, Grunwald, Egner, la Lau en Willy Mullens, heeft 9 April te den Haag vergaderd, tenein de besprekingen te houden over de de finitieve regeling van het beheer der gelden, welke voor Dorus Rijkers zijn bijeengebracht. Een voorstel van den heer Levy Grunwald om Dorus Rijkers een weke- lijksche uitkeering te geven werd ver worpen. Nu betrokkene door de be moeiingen van Dr. Rademaker een uit keering van het Carnegie-heldenfonds ontvangt van f 10 's weeks en zijn we kelijks inkomen thans f 23 bedraagt, acht het Comité een wekelijksche uit keering niet gewenscht. Wel werd aan genomen het voorstel van Dr. Radema ker om de gelden voor Dorus Rijkers bijeengebracht te besteden om betrok kene te steunen in dagen van tegen spoed, bij ziekte of ongeval, terwijl jaarlijks datgene, wat het Comité noo- dig oordeelt om naar vermogen zorg te dragen dat de levensavond van Dorus Rijkers onbezorgd blijft, zal uitgekeerd worden. Voorts zijn in de vergadering plannen besproken om gelden in te zamelen voor steunveideening aan noodlijdende redders van schipbreukelingen langs de geheele kust. Dr. Rademakers merkte op, dat de naam Dorus Rijkers-fonds misverstand zou kunnen veroorzaken. Men dient wel te weten dat door het Comité, dat voor Dorus Rijkers heeft gewerkt met het doel hem een onbezorgden levensavond te geven, een fonds zal worden gesticht ten bate van de noodlijdende redders van schipbreukelingen langs de Neder- landsche kust en dat naar hun grooten voorganger Dorus Rijkers-fonds zal worden genoemd. De gelden voor Dorus Rijkers bijeen gebracht zullen afzonderlijk worden beheerd. Voor het steunfonds voor red ders zijn nog geen gelden ingezameld. Het Comité hoopt echter door krach tige propaganda gelden bijeen te zame len voor het te stichten steunfonds. Zoo zullen de heeren ter Hall en Eg ner trachten door middel van de revue en door verkoop van toepasselijke klei ne brochures de geldmiddelen van het fonds te versterken. Op de statuten van het Dorus Rijkers fonds zal de Koninklijke goedkeuring worden gevraagd. De zetel van het Comité is den Haag De bestuursfuncties zijn als volgt verdeeld: Voorzitter Henri ter Hall, vi- ce-voorzitter Levy Grunwald, secreta ris P. J. Jager, 2e seer. Dr. L. A. Rade maker, penningmeester, W. F. la Lau, 2e penningmeester, H. J. P. Egner. Hd. Crt. Zonderling voorjaar. Men meldt uit Geldermalsem: Als curiositeit mag zeker wel gemeld worden, dat deze week een ploeg ar beiders op een perceel land aan het aardappel rooien was oogst vo rig jaar op eoh akker daarnaast een aantal, werklieden aan het aardappel poten; daarvoor een pruimenboom- gaard in vollen bij o e i en tusschen de akkers een dicht gevroren sloot. Verkiezingsvaria. „De Telegraaf" deelt mede, dat in een der Amsterdamsche stembureaux een moeder, die moest stemmen, haar kind zoolang op de kiezerslijst van don Voorzitter legde. Toen zij uit het stem hokje terugkwam, was de lijst „door natuurlijke oorzaken" eenigszins voch tig geworden! Engelsche en Duitsche visschers. Te Aberdeen duren de moeilijkheden met de visschers die geen Duitsche trei- lers willen toelaten, voort. Zij blijven bij hun besluit niet uit te varen, zoo lang het aan wal brengen van Duitsche vangsten niet verboden wordt. Intus- schen komen er steeds meer Duitsche treilers binnen. In de laatste dagen der vorige week kwamen alleen 18 zwaar geladen Duitsche trèilers voor de visch- markt aan. De vischdragers laten zich door de stakende visschers intimidee- ren met het gevolg dat er steeds min der hulpkrachten zijn, om de visch te lossen, en zes Duitsche treilers hebben moeten vertrekken, die hun visch niet aan den wal konden krijgen. Slechts drie slaagden erin hun visch gelost te krijgen. De pakketpost. Overwogen wordt, een deel van den pakketpostdienst over te brengen naar Van Gend en Loos. De waarnemende directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt er de aandacht op, dat wegens de nazending van een postpakket alleen dan opnieuw port is verschuldigd, indien1 de bestel ling moet geschieden aan een ander, dan het door den afzender op het pak ket vermelde adres, en de nazending niet geschiedt binnen den kring van een post- of hulppostkantoor. Indien wegens onbekendheid van den afzender met de juiste grenzen van de bestellingskringen een pakket ter be stelling moet worden doorgezonden naar een ander aangrenzend kantoor, zijn deswege geen nazendingskosten te heffen. Het nieuwe ontwerp-Bioscoopwet, De Middelburgsohe Ct. (lib.) schrijft: Wanneer het nieuwe ontwerp-bios- coopwet wordt aangenomen en daar bestaat wel kans op, dan kan het zich voordoen, dat in alle gemeenten van Zeeland de bioscoop geheel verboden wordt, behalve in Vlissingen, omdat dit meer dan 20.000 inwoners heeft, wat de grenslijn voor dit gemeentelijk verbod zal zijn. Nu achten we de Vlissingers hoog! Maar het is ons verre van duidelijk, waarom zij vrijelijk mogen worden blootgesteld aan de „zedelijke en maat schappelijke gevaren van de bioscoop" terwijl in alle andere gemeenten van Zeeland de bioscoop-enthousiasten door een eventueele meerderheid van niet-enthousiasten in den raad kunnen worden gedwongen, zich van die lief hebberij te spenen, of wel daarvoor naar Vlissingen te gaan. En stel dat Middelburg nog bevrijd blijft van dat verbod, dan bestaat de mogelijkheid dat hier een gemeentelij ke keuring wordt ingevoerd, terwijl Vlissingen zich aan de rijkskeuring houdt. En dan kan het geval zich voor doen, dat de Middelburgers zich niet mogen vergasten aan een door de rijks keuring goedgekeurden film, tenzij ze naar Vlissingen gaan, waar dat wel mag. Dat zijn dwaze consequenties van de nieuwste veranderingen in een wets ontwerp, waartegen wij in zijn oor- spronkelijken vorm reeds dit principi- eele bezwaar hadden, dat het niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwas senen een censuur invoerde, die den weg opent Voor een geestelijken dwang. Maar we gelooven niet, dat de zake lijke argumenten tegen deze malle nieuwigheid ook maar eenige kans heb ben aangehoord te worden. Want deze wijziging is er geen van zakelijken aard, maar is er louter een van politiek! De echtgenoote van den ex-keizer. Plet Berliner Tageblatt meldt, dat de Pruisische minister van Binnenlana- sche Zaken ingevolge de wet op de be scherming van de republiek, de echtge noote van den ex-keizer heeft gelast het Duitsche grondgebied te verlaten. Het verblijf te Berlijn werd haar ontzegd. Toezicht op openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben aan de gemeentebesturen in hun provincie een circulaire gezonden met opmerking, dat ingevolge art. van een Kon. besluit van 31 Juli 1880 de dienst met een openbaar middel van vervoer (geen spoorweg zijnde niet mag worden aangevangen, alvorens de rij- en vaar tuigen, door of vanwege het gemeente bestuur der plaats, waar het hoofdkan toor der onderneming is gevestigd, met het oog op de veiligheid der reizigers zijn goedgekeurd. In een om bericht en raad door den minister van waterstaat aan Ged. Sta ten toegezonden brief van een deskun dige wordt de meening uitgesproken, dat de op grond van de bedoelde bepa ling door of vanwege de gemeentebestu ren gehouden keuringen van autobus sen in zeer vele gevallen en vooral in kleine gemeenten, wegens het ontbre ken van voldoende onderlegde advi seurs, te wenschen laten. Volgens adres sant zouden dientengevolge de con structie en inrichting van talrijke in gebruik zijnde autobussen onvoldoen de zijn en voor de passagiers gevaar op leveren. Naar zijn meening zou verbe tering ten deze kunnen worden verkre gen door het instellen van een techni- schen rijksdienst, door welken de auto bussen zouden moeten zijn goedge keurd, alvorens in gebruik te worden gesteld. Ged. Staten noodigen de aangeschre ven gemeente-besturen uit, hun mede te deelen, tot welke opmerkingen het bovenstaande hun aanleiding geeft. Een protest van het I. V. V. Berlijn, 11 April. Het I. V. V. te Am sterdam heeft aan de „Frankf. Ztg." medegedeeld, dat het in de gebeurtenis sen te Essen aanleiding heeft gevonden zich tot de aangesloten landelijke orga nisaties te wenden met het verzoek, bij den Franschen minister-president te protesteeren tegen het optreden van het Fransche militairisme en het dood schieten van vreedzame arbeiders om aldus de eenparige opvatting van de arbeiders der gansche wereld ter ken nis der Fransche machthebbers te bren gen. De motor-reddingboot „Dorus Rijkers" Over de nieuwe reddingboot Dorus Rijkers meldt men het volgende: De boot is voorzien van een dubbele huid en dubbele bodem, waartusschen in totaal 32 waterdichte compartimen ten, die elk op zich zelf door magnaten toegankelijk zijn. Het vaartuig zelf is verdeeld in drie deelen, die onderling door waterdichte schotten zijn geschei den. Vóórin bevindt zich een man schappenverblijf met vier slaapplaat sen; in het midden een ruime machine kamer en achterin een ruim voor even tueele geredden. Het dek is geheel vlak gehouden om zoo weinig mogelijk weerstand tegen golven etc. te bieden, alleen de stuurstand voor den schipper is verhoogd. De ankers zijn geheel in de scheepshuid verzonken. De boot is voor zien van een 4-cylinder Deutz-Brons- motor, geleverd door de N.V. Motoren- fabriek Deutz te Amsterdam. Deze ma chine ontwikkelt normaal 80, maxi maal 96 P.K. De omkeering van de draairichting van de schroef wordt ver kregen door een keerkoppeling, die vanaf het dek gemakkelijk te bedienen is. De machine is een viertact-hooge- drukmotor, die aangezet wordt door middel van gecomprimeerde lucht; vóórwarmen van het gloeilichaam of anderszins is niet noodig. De motor kan gemakkelijk direct vanaf kouden toe stand in bedrijf worden gesteld, het geen uit den aard der zaak voor een reddingboot van bijzonder belang is. Om een absolute bedrijfszekerheid te hebben, zijn twee luchtketels in de ma-, chinekamer geplaatst, die ieder afzon derlijk door de compressor van den mo tor kunnen worden opgeladen. De mo tor is, hetzij met lucht uit den éénen, hetzij met lucht uit den anderen ketel aan te zetten. De brandstoffenhoeveel- heid die de boot mede kan voeren, is voldoende voor een onafgebroken vaart op volle capaciteit van c.a. 100 uur. De vaartsnelheid bedraagt 16 K.M. per uur. Voor eenige dagen werd de boot na goedgeslaagde proefvaart vanaf Bre men, aan den heer De Booy, Secretaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Mij. overgedragen. De tocht van Bremen via Delfzijl naar Amster dam werd op eigen kracht gemaakt, terwijl de „Dorus Rijkers" dezer dagen via IJmuiden naar haar standplaats. Den Helder, zal vertrekken. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage geeft in overweging, alvorens in relatie te treden met de in staat van faillissement verkeerende Coöp. Vereen. Landbouwmaatschappij „Groot Nederland", Groothertoginnelaan 159 te 's-Hage, direc teur J. R. v. d. Meulen, of met de door dezen opgerichte „Vereen, tot Bevordering der Volkswelvaart „Groot Nederland", dan wel premieloten van deze maatschappij te koopen, zich voor inlichtingen te wenden tot de afd. Centr. Recherche van het hoofd bureau van politie, Alexanderplein te 's-Hage. Een niet goedgekeurd raadsbesluit. Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep van den raad der gemeente Bussum tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den raad van de gemeente Bussum van 21 Maart 1922 tot het garandeeren van de betaling der renten en aflossingen eener door de woningbouwvereniging „De Goede Wo ning" aldaar met de Rijksverzekeringsbank te sluiten geldleening van f 255.000. Naar wij vernemen zal aan de op 27 dezer te houden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Haarlemsche Bankvereeniging worden voorgesteld om een dividend uit te keeren van 6 °/0 op de preferente aandeelen en 4 °/0 op de gewone aandeelen. Hij vond hen maar Kaffers. Te Veenwouden trad in een verkiezings vergadering de a.r. burgemeester Nauta als spreker op. Niet minder dan vier debaters, dien waterschapsmannen en plattelands- bonders, debatteerden. De voorzitter, zich zelf blijkbaar niet voldoende meester, liet zich tot tweemaal toe het woord „kaffers" ontvallen. Zoodat de vergadering onder geweldig rumoer eindigde. (Het Volk.) Een van de vele stemmen van onwaarde Op een der stembureaux te Delft is een biljet uit de bus gekomen, waarop geschreven stond: „Spreuken 31 13. „Een deugdelijke huisvrouw zoekt wol en vlas en werkt met lust harer han den (Gaat niet stemmen!) N.v.d.D. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. E. Vermeulenvan Zoest, d.; M. C. v. d. KaayMesten, d.; J. HuyerDaleboudt, d.; C. M. Wab- benhorstKramer, z.; H. Groot—Buys, z.; D. J. SeewaldHemminga, d.; M. BeentjesMolenaar, d.; J. den Bogaer- dede Boer, d.; M. C. Klaverv. Leeu wen, d.; J. HoogendijkMenken, d. Overleden: G. Kops, oud 63 jaar, echtgen. van A. Beuning. Ondertrouwd: F. W. de Groot ei^> E. W. R. Schuringa; G. A. Rutte en Cr..- C. Rutte. G e h u w d A. Th. Zuiderduin en W. F. v. d. Berg; H. J. Meyer en W. van Waard; J. E. Timmer en S. Wassenaar; J. Kramer en D. de Boer; A_. Weerstand en P. de Boer. (2e hands) TE KOOP OEVRAAOD. AdresWeertstnat 8, Velstroord.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6