ORGAAN voor de q1 NTE VELSEN PENnacq No. 49 Woensdag 18 April 1923 8e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot D uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemspiein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingêronde medsdeallngea 10 ets. per regel - Advertentie» ran 11. en m. 6 regels reëel, f l SK i J ets. Compaot gerettc advertenties ran t.enm.6 h "i jm6ir m" advertenties en familieboriohten HnT™, f ertert.. eit de gemeente, uitslnitend bij voornitbeta- heta'lbè werd! H ***"-' I l ™8eI meet 16 I's. Bij niet ecratimte dit bbd. in f f'S'm b."tokMd - Advertenties .adres bureau van wordt In brrf?g ™S °P adrertenties ingekomen brieven S ét. rakening gebracht Bovenstaande regelprjjzen worden met Bet». verhoogd voor advertentree van buiten de gemeente Velsen VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur Ingezonden wordt gaan plaatsing In hat Zaterdagnnmmer gegarandeerd. DRIN6EMD VESSOBR aaa bl| vaihnlzlag het ends en hat nlanwa adres, NIES nana den Iaapar, dash aaa aas ha. rass WILLEMgPLSIM M, sp fa gaven. Da Adsnlalstzatfs. Kblai Advertenties Familieberichten kasten kif VOORUITBETALING ■laehts li Cent psr rejas. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwat. Burgemeester en .Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 13 April 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: Bemardus Demmers, van beroep Café houder, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteit: benedenzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt E 15, en gelegen aan den Velserduinerbuurtweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Weihouders inbrengen. Velsen, den 16 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 16 April 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Johannes Portegies, van beroep Brood- bakker, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteii: beneden zaal van het perceel, plaatselijk gemerki H 227, en gelegen aan den Zeeweg aldaar Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen liet verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 16 April 1923, Burgemeester en wethouders voornoemd. de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAK DEN WAGHÏTQUBÏL Toenemende moordzucht. Een paar jaar geleden is een dappere Engelsche dame van Kaapstad dwars door Afrika naar de Noordkust gereisd zonder wapenen, alleen in gezelschap van haar hondje en nergens werd haar kwaad gedaan. Als zij een maandlang alle avonden in de achterbuurten van een wereldstad rondzwierf, kon ze het er wel eens minder goed afbrengen. De meeste moorden en aanrandingen j beuren in de centra onzer beschaving of althans door menschen, die daar thuis hooren. Het aantal zware misda- I den, in bijzonder moorden is de laatste jaren bijzonder groot. De eene moord zaak verdringt de andere in de publie ke belangstelling; moordenaars waren vroeger „beroemde" personen; er zijn er thans te veel, om lang bekend te blijven. Er gaat een vloed van moordzucht door de geheele wereld heen. Men kan den oorlog en de malaise daarvan niet alleen de schuld geven, want ook in Amerika, dat het minst van deze ram pen geleden heeft, klaagt men over de toenemende moordzucht, In 28 der grootste steden der nieuwe wereld kwamen op de 100000 inwoners 9,3 moordgevallen voor. In 1900 was dit getal 5,1. Men geeft van dit droeve ver schijnsel wel de schuld aan de negers, bij wie haat en drift en wraakzucht ge weldig gevaarlijke hartstochten zijn, maar ook in de Noordelijke staten, waar weinig of geen negers wonen, ko men meer moorden voor dan vroeger. Dit stijgend cijfer van moordgevallen is te bedenkelijker, omdat de droogleg ging en de strenge emigratiewet een dam zijn tegen de misdadigheid. Dat de alkohol in een groot aantal misda den een voornamen en leelijken rol speelt, is welbekend. Door zeer 'strenge voorwaarden te stellen voor het toela ten van landverhuizers, worden onge- wenschte en verekerde elementen zoo veel mogelijk geweerd. Dat de dood straf niet afschrikwekkend werkt, al thans niet sterker van misdaad weer houdt dan jarenlange gevangenisstraf blijkt wel uit dien wassenden vloed van moordzaken ook in de nieuwe we reld, waar ieder jaar nog een kleine honderd misdadigers van het leven worden beroofd. Er zijn meerdere oorzaken voor de toename van dezen zwaarsten vorm van misdadigheid. Bloedromans en bloedfilms werken zeker ook ten kwa de; zij prikkelen de verbeelding en de donkere, diep in den mensch sluime rende booze krachten. Er ligt in vele gevallen veel te veel tijd tusschen de misdaad en de veroordeeling. Meerma len gebeurt het, dat getuigen gestorven zijn, de bijzonderheden door den lan gen tijdsverloop niet meer juist zijn vast te stellen en dat vrijspraak moet volgen wegens onvoldoende bewijs. Het samenhokken in de groote steden werkt ook ten kwade. Daar ontaardt menigeen, die vroeger op het land in voortdurende aanraking met de natuur aan misdaad niet dacht. De trek naai de steden en de groei van landelijke tot wereldsteden doet het zedelijk peil da len. Er is ook te weinig toezicht op de» verkoop van wapenen en vergif. Het dragen van wapenen is verboden, maai de verkoop van revolvers en ander ge vaarlijk tuig maakt dit verbod vrijwel krachteloos. De auto en de vliegmachine zelfs be vorderen de misdadigheid. Zij geven aan de misdadigers vleugelen, om aan de politie te ontkomen. Voorname factoren zijn verder de oorlog en de gelegenheid, om zich te verrijken in den oorlog gevolgd door malaise; het geld heeft nooit zoo zon derling gerold en is ook nooit zoo harts tochtelijk nagehold als in de laatste ja ren. Men tracht het te grijpen met alle middelen. De oorlog zelf heeft de ruw ste en dierlijke instincten in de mensch- heid geprikkeld en gesterkt. De voornaamste oorzaak der toene mende moordzucht zijn van socialen aard en zullen door hervormingen op maatschappelijk gebied getemperd en weggenomen moeten worden. Daarbij heeft de persoonlijke opvoeding ook groote beteekenis. Zij kan den mensch sterken tegen allerlei noodlottige in vloeden, die van de omgeving uitgaan. Verder zal de bestrijding der werk loosheid, van den woningnood, van de verarming door de malaise, van betere middelen tot ontspanning vooral voor het jongere geslacht, krachtig verweer tegen de drankverleiding enz. den was senden vloed der misdadigheid moeten keeren. Het belachelijke lachen. Schoolkinderen lijden soms aan een erg lastige en vervelende lachziekte. Zij kunnen niet meer ophouden. Wordt de meester boos, dan barsten ze het uit, krijgen ze duchtig straf, ze proesten met de handen voor het gezicht, geeft hij ten einde raad hun een stevigen klap om de ooren, ze schreien en lachen tegelijk. Er zijn nerveuse menschen, die zonder eenige aanleiding lachen INGEZONDEN MEDEDEELING. f, Het beste adres voor 4 met gegarandeerd 15ö/0 verdikte raapolie. HARING KADE TELEF. 29> 1 BIOSCOOP „FLORA" VELSEROORD g Geeft altijd het mooiste, altijd I het nieuwste TÏPS BE3gS8Fé3 lit-.-pSSSSï-ï;:-—C - moeten en zielsbedroefd op een begra fenis een lach niet kunnen onderdruk ken. Het publiek gaat tegenwoordig naai de Dadasamcnkomsten, om lawaai te maken en te lachen. Er kan geen woord gesproken of gezongen worden, geen beweging gemaakt op het tooneel of nieuwe lachstuipen beginnen. Ze ker zijn er lachers, die met een dood ernstig gezicht naar voor hen onbegrij pelijke muziek zitten te luisteren, wan neer de heele zaal doodstil is. Feitelijk is die muziek voor hen even belachelijk immers vreemd en onbegrijpelijk als de Dadaïstische zaal. Maar bij dat con cert lacht niemand en hij de Dadaïsten heeft ieder „lol", ja daarom komt men er immers. Toen bij een Dadaïstische uitvoering of vertooning een paar dier zonderlin ge kunstenaars gewoon deden, de een een bekend, mooi Duitsch vers voorlas en de ander een stuk van Chopin speel de, en er heelemaal geen reden was, om te lachen, kreeg een deel van het pu bliek toch weer lachstuipen. Hier is een ziekelijke, belachelijke lachlust en de menschen, die naar de Dadaïsten komen zien en hooren, zijn misschien door hun gedrag nog mal ler dan de Dadaïsten zelf. Mark Twain vertelt in een van zijn leuke hoeken van een erg malle vergis sing. Hij zou ergens humoristische voordrachten komen geven; dienzclf- den avond zou in dezelfde plaats, een drankbestrijder, in een andere zaal het woord voeren. De beide sprekers ver gisten zich met de zaal, waar ze ver wacht werden. Zoo kwam Mark Twain te staan voor een publiek van drank bestrijders en de strijder tegen den al kohol voor het publiek, dat gekomen was, om eens uitbundig te lachen. Daar het publiek Mark Twain niet kende, merkte het de vergissing niet op. De gewaande humorist begon op een hoogsternstige wijze de drankellende te beschrijven en het publiek gierde van den lach, hij beschreef een droeve scène in het huis van den dronkaard, het publiek viel dubbel van den pret, hoe ernstiger de onthouder zag en sprak, hoe doller zijn hoorders werden. Zij vonden dien Mark Twain eenig, een echten droogkomiek, geen spier op zijn gezicht vertrok hij immers, terwijl hij sprak. Mark Twain zal het verhaaltje wel verzonnen hebben, maar hij heeft er mee willen aantooncn, hoe belache lijk en besmettelijk het lachen vooral van een menigte vaak is. Dat ondervinden thans ook de Dadaïsten in ons land. Beperkte invoerverboden. De ver. „Het Vrije Ruilverkeer" geeft aardige, eenvoudige geschriftjes in briefvorm uit, waarin zij pleit voor be houd van onzen vrijhandel en ook van tijdelijke beperkte invoergeboden niet wil weten. De drang naar dergelijke maatregelen, om de valuta-concurren- tie te weren, is den laatsten tijd sterk geworden. In het laatste geschriftje waarschuwt „Het Vrije Ruilverkeer" ertegen. Dergelijke maatregelen heeten slechts tijdelijk te zullen zijn en de re geering zal wel waken, dat daardoor geen duurte in ons land ontstaat, zoo zeggen de voorstanders. Maar het ge schriftje wijst er op, dat wij door onzen uitvoer- en doorvoerhandel den vrij handel noodig hebben als de visschen het water en daarom daarvan niet moe ten afwijken. De overheid kan toch geen prijzen bepalen in de tijdelijk be schermde industrieën. En de tijdelijk heid van zulke maatregelen, zoo is de ervaring, duurt wat erg lang. Men kan met zulke maatregelen wel beginnen, maar moeilijk ophouden. De valuta- concurrentie is zeker nadeelig, maar deze heeft een tijdelijk karakter. Duitschland moet zijn grondstoffen even duur betalen als wij, het kan goedkooper produceeren door den la gen stand van den Mark en de lage loonen. Deze toestand kan echter niet lang duren. De arbeiders in Duitsch land zullen alles doen, om hun loonen weer op peil te krijgen en de Mark maakt thass een crisis door, die wel licht het begin van zijn herstel is. Het nationaal en internationaal belang worden gediend door trouw aan den vrijhandel. Jonyenslecluur en smaak. Do bibliotli. cai is eener groote school bibliotheek in Engeland deelt zijn ja renlange ervaring mee over den smaak der jongens in zake lectuur. Meer dan de helft der jongens geeft de voorkeur aan avontuurlijke boek»n. Ook zijn verhalen over iiet schoolleven door jon gens van 9 tot 12 jaar zeer gezocht. Reisverhalen trekken zeer, maar om ernstige en ontwikkelende lectuur wordt weinig gegeven. De verhaten over tie far West worden verslonden. Deze deskundige noemt den smaak der jongens internationaal. Onze jon gens zijn in dit opzicht zëker niet an ders dan de Lngelschen. De zin naar het avontuurlijke behoort bij den jon gensleeftijd c.-j aard. Een beroem-.l ziel kundige zegt ervan: Het is beter, dat uw kind dweept en in geestdrift ge raakt voor op z.ichzelf dwaze dingen, dan dat het heelemaal niet dweept er, voor niets t-M wereld voelt. Gezonde remming en critiek komen vanzelf. Wij meenen ook, dat wij ons niet al te bezorgdmoetc 11 maken, wanneer de jongens bij voorkeur dolle )acht- en Indianenboeken lezen. Er komt een tijd dat ze er genoeg .van krijgen en hun smaak naar betere spijs verlangt. Na tuurlijk moet men wel een oogje in het zeil houden, opdat de jongens niet al te fantastisch en Indianerig worden. Zooveel mogelijk moeten we boeken uitzoeken, die spannend zijn en waarin toch de jagers- en vechtersinstincten, die in den jongen zitten, niet geprik keld worden. De Negerhut, Alleen op de Wereld, Robinson Crusoe en andere boeken zijn smakelijke en tevens 1 zonde geestelijke kost voor onze jeugd Trouwens de allerdolste Indianenro mans raken wat uit den tijd. Men legt zich er tegenwoordig meer op toe door reisverhalen de kinderen de schoon heid en wonderbaarlijkheid der na tuur, vooral in vreemde landen, te lee- ren kennen. Boeken van Long, Cui- wood, May en anderen zijn daarvan het voorbeeld. Dezen staan in letter kundig opzicht ook hooger dan de Coo pers cn Aimards van vroeger. Onder de boeken van Curwood zijn enkelen voor jongens van een jaar of veertien geschikt en men krijgt daarin een prachtige kijk op de dieren- en plantenwereld van het hooge Noorden. De boeken van Long staan wetenschap pelijk waarschijnlijk nog hooger en zijn ook fijner van toon èn geest. Het is merkwaardig, hoe weinig hi storische boeken er tegenwoordig voor WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- scliap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. de jeugd uitkomen. De hoeken van Oltman, Schimmel, van Lennep vielen in onze jeugd bij jongens zeer in den smaak, maar worden thans langdradig gevonden. Boeken, die op een boeiende wijze de natuurliefde aankweeken, zijn zeker zeer aan te bevelen en de jongens houden er veel van. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op 4 Mei zal te Haarlem worden aanbesteed het onderhouden en ver nieuwen van verfwerk aan de gebou wen en inrichtingen van het N.ordzee- kanaal gedurende de jaren 192;! en 1924. Tegen zekere S. in de Bloemstr. is proces-verbaal opgemaakt wegens bet lichten van den muntmeter, waaruit door hem f 50 is ontvreemd. Het geld was besteed aan sterke drank. Uit vervloden dagen. De berichtgever van de „M3b." te IJmuiden schrijft: In dit jaar zal het veertig jaar gele den zijn, dat de raderstoomboot „Stad Zierikzee" in dienst gesteld werd voor den dienst RotterdamZierikzee tot vervoer van passagiers en goederen vee. De heer B. Slikkerveer, oud-expert hij de scheepvaartinspectie alhier, is cr, na anderhalf jaar er aan gewerkt te hebben in zijn vrije uren, in geslaagd een geheel uit koper vervaardigd mo del te maken van deze bo-'t op 1/50 van de ware grootte. Deze boot, welke voorzien was- van een paviljoen dek, werd in 1883 op de scheepswerf der firma C. en J. van Lindern te Alblasserdam met de afme tingen 50 X 7 X 3 meter te water gela ten en was de eerste raderboot met een verticale oxyleerende compound-ma chine met oppervlak-condensatie. De machine en de twee cylindrisclie 1 etels waren geleverd door de firma Gohr. Howald te Kiel in Duitschland. Do op twee liggende ketels rustende staande stoomdom was zoo ingericht, dat de rook en heets gassen daardoor gingen en dus droge stoom verkregen werd. De heer Slikkerveer was in het bouw jaar uitvoerder op genoemde scheeps werf en heeft dus dit model als een herinnering na veertig jaren nog eens willen maken. Bij dit model is niets vergeten wat' op het orgineel aanwezig was zooals ankers, lieren, loskraan, binnenbetimmering in de kajuiten enz. De twee ketels en de machines zijn eveneens naar het orgineel gemaakt. In afwijking van het orgineel zijn de kapiteins- en machinekamer clectriscli verlicht. Om de machine te kunnen draaien heeft de vervaardiger eene in richting weten aan te brei gen, die luchtdruk in de ketels brengt en daar door de machines drijft. Het casco van bovengenoemde boot bestaat nog: na uit dienst te zijn ge steld werd de boot opleidingsschip voor jongens en lag beneden de Maasbrug te Rotterdam en is later gedegradeerd lot ligger in een der Rotterdamsche ha vens.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1