Om aan de vele aanvragen tot bezich tiging te kunnen voldoen heeft de heer Slikkerveer besloten het mode7 tijdelijk af te staan aan een bazar, welke in di tweede helft dezer maand alhier voor een liefdadig doel zal worden gehouden Reeds vroeger maakte de vervaardi ger een model van een volledig opge tuigd barkschip van anderhalven me ter lengte, welk model werd geschon ken aan een der kerkgebouwen alhier, alwaar het aan de zoldering is opge hangen. 60-Jarige Echtvereenïging. Het echtpaar J. Krijger, Neptunus straat C 10 alhier, hoopt den. 23 April hun 60-jarige echtvereeniging te lier denken. Nog meer autobussen. Er loopen hier sterke geruchten dat de Ilollandsche Spoor een autodienst wil openen tusschen Haarlem, Velsen en IJmuiden. Bij de firma Beynes in Haar lem zouden daartoe 9 groote autobussen in de maak zijn. De bedoeling moet zijn de stoomtram HaarlemAlkmaar er voor goed onder te werken. Het is wel eigenaardig, nu de N.-Z.-H. Tramweg Mij. de lijn Haarlem- Velsen wil electrificeeren. Intusschen is er nog geen beslissing inzake de opheffing der stoomtram en de Minister zou daaraan niet zijn sanc tie heffen, alvorens er ons gememtebe stuur in gekend te hebben, wat nog niet is geschied. VELSEROORD. De vierde avond, als vervolg op de Multatuli-avonden, in „Flora" is giste ren in alle opzichten geslaagd. Het muzikale gedeelte werd uitste kend verzorgd door de he eren van Til burg (piano) en Van der Vlerk (viool) Na een korte inleiding over humor droeg de heer Sternheim stukken voor van Erasmus uit „Lof der Zotheid'' van Hildebrand uit Camera Obscura, van Brederode, de koe, van Heyermans „Het Twaalfuurtje", enkele gedichten van Adama van Scheltema, en eenige „Notities van een Landstormman", van Frank van Wals. De voorzitter der afd. S. D. A. P., de heer Schaar sloot de bijeenkomst, en bracht een woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt tot het doen slagen van deze zeer leerrijke en aan gename avonden. Hij sprak de hoop uit, dat reeds a.s. herfst getracht zal wor den dergelijke cursussen te organisee- ren. Alhier is met 24 leden een afdee- ling van de Vrij denkersvereeni ging De Dageraad opgericht. Het bestuur be staat uit de heeren A. van Bodegraven, voorzitter; C. N. Wey, secretaris en v. de Hulst, penningmeester. Het bouwen van twee woonhuizen aan de Lagersstraat voor rekening van den heer J. J. Rosier is opgedragen aan den R.K. Velser Onderl. Bouwershond alhier. Het leggen van een buisleiding voor de waterleiding te Edam is opge dragen aan de heeren P. H. C. van Vi u- ren en A. Gerritsen alhier. VELSEN. Tot kweekeling aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem is benoemd N. J. Redeker al hier. De tram HaarlemVelsen. Haarlems Dagblad meldt: Naai' wij verneim n is door de N.-Z. H. T. M., die onlangs verzocht de stoomtram HaarlemAlkmaar te mo gen opheffen, een voorstel bij den Mi nister van Waterstaat gedaan, om het gedeelte HaarlemVelsen, tot aan de pont, te electrificeeren; zij stelt daar bij evenwel als voorwaarde een subsi die van f 15.000 per jaar, gedurende 25 jaar, als tegemoetkoming in de zeer belangrijke kosten. Het overige gedeelte, dus de stoom tram BeverwijkAlkmaar, zou dan vervallen. Op dit gedeelte is het tram- vervoer van minder belang, zoodat de spoorlijn er voldoende in het verkeer voorziet. Naar het ons op het eerste gezicht voorkomt is er voor dit plan zeer veel te zeggen. Schoten en de buurtschap Santpoort zouden, indien de stoomtram verdwijnt, geheel geïsoleerd zijn, voor Velsen ligt het spoorwegstation zeer ongeschikt, veel te ver van het dorp ai. De bloei van Velsen is bij een electri- sche lijn zeer nauw betrokken, ook Haarlem heeft daarbij groot belang. Het bedrag van f 15000 is niet zoo groot, of men zou redelijkerwijs kunnen ver wachten, dat de Provincie, de gemeen ten Haarlem en Velsen en het Rijk die som te zamen zouden opbrengen. Natuurlijk ligt het daarbij voor de hand, dat spoedig een electrische ver binding van Velsen met IJmuiden zou volgen; deze ligt in den aard der din gen. Wethouder Heerkens Thijssen moet er zich indertijd over uitgelaten heb ben, (wij meldden dat reeds vroeger) dat Haarlem bij een electrische lijn HaarlemVelsen geen belang heeft. Met deze zienswijze zijn wij het niet eens. Deze verbinding is vpor Haarlem van minstens evenveel beteekenis als de spoorweg door de Haarlemmermeer die onze gemeente wel financieel ge steund heeft. Het voorstel van de H. T. M. is op dit oogenblik voor advies bij Ged. Staten. Spoed is daarbij zeer gewenscht, omdat de baan van de stoomtram dringend vernieuwing eischt. Wij hopen, dat deze voor onze streek belangrijke nieuwe verbinding spoedig tot stand zal komen. Het verkeer van zware auto's De klachten over de vernielingen door zware auto's aangericht, nemen met den dag toe. Enkele gemeenten hebben er maatregelen tegen getroffen, maar afdoende kunnen dergelijke maatregelen eerst zijn, als ze voor een geheele provincie of voor het geheele land gelden. Wel kan de een of andere gemeente zooals nu het geval is de vernieling gedeeltelijk door de auto bezitters doen herstellen door hen een zekere belasting op te leggen, maar doeltreffend is dat niet. Het is dan ook zeer gelukkig, dat Ged. Staten van Noord-Holland deze ter hand hebben genomen en aan de gemeente- en waterschapsbesturen een ontwerp-besluit van hun college hebben toegezonden, tot afsluiting van de wegen in deze provincie, geen rijks wegen zijnde, buiten de bebouwde kommen, en provinciale wegen ook daarbinnen, voor die motorrijtuigen op meer dan twee wielen, welke een in verband met hun samenstelling on in richting bepaald gewicht te boven gaan Door verscheidene gemeentebesturen is herhaaldelijk op afsluiting der we gen voor zware vrachtauto's en auto bussen aangedrongen en niet alleen in deze provincie. Het zal dan ook be kend zijn, dat door de hoofdingenieurs van den provincialen waterstaat van alle provincies een gezamenlijk rap port is uitgebracht omtrent deze aan gelegenheid en de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen, om aan de beschadiging der wegen paal en perk te stellen. Mede op grond van de beschouwin gen van dat rapport hebben Ged. Sta ten besloten tot het afsluiten der wegen in Noord-Holland over te gaan. Onder bepaalde voorwaarden zal van het ver bod tot rijden op deze wegen ontheffing worden verleend. Het ontwerp-besluit is aldus gesteld, dat de bovenbedoelde ontheffingen en de vergunningen tot het rijden met een volgwagen reeds terstond in het algemeen worden ver leend aan een ieder, die verklaart de voorwaarden, welke voor die ontheffin gen of vergunningen worden gesteld, te zullen naleven. Enkele wegen zijn natuurlijk van het verbod uitgezonderd. En ook wordt in dit ontwerp gegeven een classificatie der wegen. Het ligt n.l. voor de hand zeggen Gedeputeerden dat bij het verleenen van ontheffingen moet wor den onderscheiden tegen welke wielbe- lasting de verschillende wegen geacht moeten worden bestand te zijn. De we gen worden in drie klassen verdeeld, naarmate zij een wielbelasting van 1300, 1800 of 2600 K.G. kunnen verdra gen. Voor zoover enkele kunstwerken in laatstgenoemde wegen nog niet ge schikt mochten zijn voor asbelastingen van 5200 K.G., zullen daarbij aandui dingen moeten worden geplaatst, ver meldende het gewicht waarmede het kunstwerk kan worden bereden. Met uitzondering van eenige nader aangeduide wegen zullen borden ko men te staan: lo. daar waar wegen, geen rijkswegen zijnde, de prvinciale grens overschrijden; 2o. op de wegen, die op rijkswegen uitkomen; 3o. op de wegen, die de bebouwde kom eener ge meente, waardoor een rijksweg loopt, verlaten. In het besluit worden ook aangege ven de voorwaarden, waaraan men zal moeten voldoen om een ontbering te verkrijgen van het algemeene verbod om op de wegen te rijden en een ver gunning tot het rijden met een aan hangwagen. Er zullen natuurlijk door de verschil lende gemeentebesturen en water schappen wel enkele wijzigingen in verband met de plaatselijke toestan den, zijn aan te brengen de opmer kingen worden vóór 1 Mei ingewacht maar in totaal zal het besluit, naar wij verwachten, de instemming hebben van alle gemeenten in deze provincie. Het zware vervoermiddel heeft recht Denkt er om a.s. Zaterdag 21 Hpril Emmabioem-Collecte. nu eenmaal niet steeds tegen bestand. Daarom zijn maatregelen, die de wegen beschermen en dat vervoer zoo weinig mogelijk belemmeren, een eisch, op de uitvoering waarvan al te lang gewacht is. Want het zware vervoer neemt in steeds sterkere mate toe, zoodat de tegen-maatregelen wel snel genomen moeten worden, wil men niet ruïnes van de wegen maken, die dan voor dat zware vervoer toch ook niet meer bruikbaar zullen zijn. Vlug handelen is dus in het belang van wegen en berijders. Kenn. Ed. Drankweer-Comité. Aan het jaarverslag van het Centraal Drankweer-Comité over 1922 ontleenen wij dat dit jaar er een van drukken ar beid is geweest voor het Comité, in 't begin van het jaar werd op initiatief van het Comité een Commissie opge richt, die beoogt de stichting van een drankvrij Vereenigingsgebouw te Vei- seroord. De Drankweer-Tentoonstelling in Maart te IJmuiden was een zeer ge slaagde actie, waarbij 5000 couranten gratis werden verspreid en die nog een oate van ruim f 100 voor de kas oplever de. De Blauwe Week-Actie gaf veel werk. Verspreid werden 5000 couranten, ver kocht ruim 3000 bloempjes met een op brengst van f 367, terwijl Zaterdags voor Dinksteren een groote en goed geslaag de optocht voor Plaatselijke Keuze werd gehouden. Aan 200 reeders van haringschepen in ons land werd een circulaire gezonden, met verzoek geen bier meer mede te ge ven op -deze schepen, maar andere en betere voedingsmiddelen. Het resultaat hierop was niet zeer verblijdend. Op Oudejaarsavond werd de Nieuw jaarsbode gratis in 5000 ex. verspreid. Het Comité kreeg toestemming tot bet plaatsen v. borden bij de stoompont en op liet Stormvogelsterrein. Voorts werd geadresseerd inzake het smokkelen van sterken drank op Duitsche stoomtraw lers te IJmuiden, tot het naleven van de Drankwet enz. Aan de groote fabrieken de gemeente werden wekelijks ontlioudersbladen voor de schaftlokalen gezonden. Begonnen werd met het zenden van kaarten aan de ouders van pasgeboren kinderen, In het afgeloopen jaar werd besloten de jeugd-oi'ganisaties tot het Comité toe te laten. De leeftijdsgrens der afgevaar digden werd echter gesteld op 18 jaar. Hierom verliet de aid. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond liet Co mité. (Jok de Loge Philadelphia der I. O. G. T. te Velsen bedankte als lid. Drie nieuwe Vereenigingen sloten zich echter aan, n.l. de afd. IJmuiden van den Jong. Geil. Onth. Vereeniging en de afd. IJmuiden en Omstr. der Spoorweg Onth. Vereeniging en de afd. Velseroord van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. In 't geheel zijn nu 10 vereenigingen met o.g. 500 leden bij het Comité aange sloten. In het verslag wordt de wenscb geuit, dat met de Boomsche Drankweer in de gemeente zal kunnen worden samenge werkt en dat men in 't vervolg samen een Nieuwjaarscourant zal uitgeven. Het verslag van den penningmeester vermeldt: ontvangsten Blauwe Week Actie f 367.30; en aan uitgaven f 303.50! met dus een saldo van f 63.79°; ontvang sten Drankweer-tentoonstelling f 692.571 uitgaven f 583.40, met dus een saldo van f 109.17°; de algemeene ontvangsten be liepen f 613.67°, de uitgaven, f 512,57°, met dus een saldo van f 101.10. De totale ontvangsten waren dus f 1503.58 en de totale uitgaven f 1402.48. De Hooge Raad behandelde het cassatie-beroep van iemand te Velsen, die door het kantongerecht te Haarlem wegens het als ondernemer een persoon beneden den leeftijd van 18 jaren als voerman in dienst hebben was veroor deeld tot f 4 boete. De procureur-generaal concludeerde tot vernietiging van het vonnis en tot verwijzing van de zaak naar de recht bank te Haarlem. Uitspraak 14 Mei a.s. In de gisteren gehouden zitting van de Centrale Stembureau's zijn de verschillende ingediende candidatenlijs- ten voor den gemeenteraad in orde be vonden en alle daarop voorkomende candidaten gehandhaafd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. J. VisserKamkes, d.; A. StangenbergerSlager, d.; M. Rutte—Hoogewerf, d.; H. Komman- Koster, z.; C. SchilderGoossens, z.; K. Leyenaar, z.G. HamMetzelaar, z.W. de GrootBlom, z.; M. Oldenburg Dekker, z.; A. M. van der Veenvan der Lem, z.; A. van den BraberJacobs, d. Overleden: Nicolaas Adrianus Molenkamp, oud 2 jaar, z. van Chr. Mo lenkamp en M. Appel; Abraham Johan nes van Straten, oud 11 mnd., z. van G. van Straten en P. v. d. Hoeven; Hendrik de Wit, oud 23 jaar, z. v. T. de Wit en F, Meyer. Van de voorbereidende klasse al hier zijn nu 2 manlijke leerlingen toe gelaten tot de gemeentelijke normaal lessen te Alkmaar en 4 manlijke en 5 vrouwelijke tot de Rijkskweekschool te Haarlem. Zondagavond heeft in Hotel „De Prins" alhier de Kennemer Kegelclub eene algemeene vergadering gehouden, die bezocht werd door 13 damesien 20 heeren. De voorzitter de heer Fischer, opende met een woord van,'welkom tot de aan wezigen de vergadering, waarna de 1ste secretaris de notulen der vorige verga dering voorlas, welke werden goedge keurd. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de vice-voora., de heer Hin van IJmui den en de heer Cassé van Bloemendaal voor hunne bestuursfunctie bedankten. In deze vacatures zullen de betrokken clubs binnenkort moeten voorzien. Tevens was een schrijven ingekomen van de nieuw opgerichte dameskegel club te Beverwijk, genaamd. E. B. D. K., Eerste BeVerwijksche Dames Kegel club, waarbij deze club zich aansloot bij den Kennemer Kegelbond en als hare vertegenwoordigster in het bestuur aanwees Mevr. Marten. Hierna had de bespreking plaats van punt 2 der agenda: Het eventueel te houden Nationaal Kegelconcours van 7 tot 25 Juli a.s. De uitslag der bespreking was, dat met meerderheid van stemmen beslo ten werd dit concours te houden. Vervolgens werd de totale uitslag- van het gehouden onderling Concours medegedeeld en had de uitreiking der prijzen plaats. De eerste prijs werd behaald door de Club „R. A. N. G." van Bev. met 1112 houten, de tweede prijs door „Allé Ne gen" van IJmuiden met 1092 houten en de derde door „V. O. V." te Santpoort met 982 houten. Persoonlijk kampioen werd de heer F. Coppcns te Beverwijk met 237 houten in 40 worpen, terwijl de heer J. Coppens te Beverwijk met 39 treffers den trefferprijs behaalde.. De heer J. Klauwers te Santpoort veroverde den prijs voor de hoogste serie, 75 houten. Na de rondvraag, die weinig oplever de, sloot de voorz. de vergadering en bleef men verder op zeer gezellige wij ze onder muziek én dans, afgewisseld door een zeer geanimeerden verras singswedstrijd, waarin de heer Marien den prijs behaalde, nog eenigen tijd bijeen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 14 April 1923: 2 stratenmakers, 8 timmerlieden, 2 metselaars, 6 kuipers, 4 kantoerbedien den, 10 zeevisschers, 8 stokers, '7 machi nisten, 1 ketelmaker, 3 loodgieters, 2 smeden, 1 aut. lasscher, 4 bankwerker: 1 plaatwerker, 1 draaier, 1 drukke-, 206 diversen. SANTPOORT. -Alhier is Zondagmorgen op nood lottige wijze een E^-jarig ventje, zoon tje van den heer Molenkamp Jr. om het leven gekomen. De vader van laatstgenoemde, de heer Molenkamp Sr., is bleeker van beroep en heeft in verband daarmee in de nabijheid van zijn huis een paar kuilen voor water- loozing liggen. Terwijl de moeder niet thuis was en de vader meende, dat het knaapje rustig in het kippenhok aan het spelen was, is dit al spelend in één dezer kuilen gevallen, waaruit de vader het later ophaalde. Toegeschoten voor bijgangers pasten de kunstmatige ademhaling nog toe, doch het mocht niet baten. Zoo werd op dezen Zondag morgen een huisgezin in diepen rouw gedompeld. VOETBAL. StormvogelsVelocitas (Gr.) 81. Door verschillende omstandigheden verscheen Velocitas met 5 invallers. Wat men noemt een oefenpartij is het dan ook voor Stormvogels niet gewor den. Blinkhoff Jr. en Koster, alsook Terhorst, konden hun werk 'op hun slofjes af, terwijl Struys, Sprokkreelf eens zwaarder Hebben geKad. In de voorhoede kreeg Scharplf veel te wei nig te doen. Blinkhoff Sr. was zeer ac tief en scoorde vier goals. Snoeks bracht het tot het voor hem ongekende aantal van twee. Spelverdeelen, zooals dat een midvoor betaamt, is voor hem echter nog een groot geheim. Olden burg Jr. heeft ons weer verbaasd doen staan door zijn weergalooze handig heid en snelheid. Hij hoede zich echter voor „gallery play". Evenals Visser scoorde hij een fraaiien goal. Bij Velocitas vielen De Wolf, Wit- lox en Schmidt Sr het mee3t op. Wij voor ons gelooven echter, dat Storm vogels zelfs tegen een volledig Veloci tas een goed figuur zou slaan. Be wedstrijd. Scheidsrechter Vrugt fluit de volgen de elftallen in het veld: Bosman de Wolf Cohen Schoonbeek, Van Oort, Hekkema Roozenboom, Rinsema, Schmidt Jr., Witlox, Schmidt Sr. O Scharpff, Visser, Snoeks, Blinkhoff Sr., Oldenburg Bakker, Sprokkreeff, Struys Koster Blinkhoff Jr. Terhorst Velocitas loopt hard van stapel, zoodat Koster en Blinkhoff Jr. meteen moeten ingrijpen, wat hun wel is toe vertrouwd. Over een voorzet van Roo zenboom maait Koster echter heen, doch Schmidt Jr. en Witlox zijn zoo vriendelijk om te missen. De Stormvo gels-aanvallen stuiten nog al eens op buitenspel. Een paar harde schoten van Blinkhoff Sr. en Struys vliegen juist naast de paal. Dan toont Sprok kreeff zijn talenten. Hij passeert vier Velocitas-spelers, om dan Snoeks een fraaie kans te bieden, die deze benut. Stormvogels heeft nu de smaak beet. Oldenburg Jr. onderneemt een schitte rende rush, zet fraai voor, waarna Blinkhoff Sr. mist, doch Snoeks in schiet (20) Velocitas geeft den moed niet op, maar het is te zien, dat zij tegen het spel der Stormvogels-verdediging niet op kan. Aan den overkant brengt de Wolf menigen aanval tot staan. Na een ren over het veld scoort Blinkhoff Sr. echter nummer drie, terwijl hij, na een handige truc van Snoeks ook den vierden maakt (40). We denken reeds aan nummer vijf van zijn voet, als hij weer de hacks is voorbijgeloopen. Hij zet echter voor, welken voorzet Snoeks hard inschiet, doch Bosman redt voor corner. Deze, goed door Scharpff ge nomen, zet Oldenburg onberispelijk in. (5 0). Na een heftige doelworsteling voor het Stormvogels-doel is het rus ten. j De tweede helft is een vrij getrouwe copie van de eerste. Stormvogels toont zich werf in alle opzichten de meerdere der Groningsehe volksclub, die echter tot „the bitter end" volhoudt. Nummer zes ontstaat, als Visser den bal voorbij de Wolf kopt, waarna, Blinkhoff Sr die even te voren reeds de stevigheid der deklat had beproefd, enorm hard inschiet (60). Even komt Groningen nu in de meer derheid. Een voorzet van Schmidt Sr. heeft Rinsema slechts voor het intrap pen, wat hij niet doet, waarna Schmidt Jr. hard tegen Blinkhoff Jr. aanschiet. Een voorzet van Schmidt Jr., stompt Terhorst weg. Koster en Bakker ver plaatsen dan het spel naar de andere helft, waar Bosman schoten van Visser en de Wolf stopt. Na handig werk van Sprokkreeff en tegenovergesteld werk van de Wolf scoort Blinkhoff Sr. nummer zeven, terwijl Visser, na den keeper gépasseert te zijn, er 8—0 van maakt. Dan redt Velocitas tenslotte de eer (81) Visser en Bakker lossen nog een paar keurige schoten, die Bosman werkelijk goed stopt. Een fraai schot van Visser is hem echter te machtig, doch Vrugt geeft buitenspel. Met 81 komt dan het einde. StormvogelsB. V. V. Zondag a.s. speelt Stormvogels op haar terrein een oefenwedstrijd tegen B. V. V. uit 's-I-Ierto'genbosch, een Zuidelijke eerste klasser, die met een gemiddelde van 1.05 de 5de plaats inneemt. Lezing over de Spelregels. Dat het gros van het publiek omtrent de toepassing der spelregels van het voetbalspel nog zeer weinig weet, blijkt ons eiken Zondag. Daarom lijkt het ons niet ondienstig even te wijzen op de ie zing, die !de heer Van Gessel, de beken de scheidsrechter, Woensdag 25 April in Cycloop zal houden. Ieder ia welkom. VISSCHERIJ. 400 Visschers vermist. Het departement van Marine te To kio heeft bericht ontvangen uit Korea, -dat 400 visschers en andere personen vermist worden na een vloedgolf, welke tijdens een storm de Oostkust van Ko rea teisterde. Men vermoedt, dat een van bestaan, maar onze wegen zijn er de GomesHoogerduin, z.; J. Taconisen Bakker Het in de competitie ook wel groot aantal omgekomen is.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2