Adverteert in dit blad GAAT niet trouwen Spaar- en Voorschotbank Boaz De Weezen van de Revolutie I ij HOOrvPIJN BOSMA Wzn. I Kog slechts heden Woensdag en Donderdag j Versch geslacht Hol!. Rundvieesch. Schoonmaakartikelen I IJmuider Drogisterij Kanaalstraat 56 (de van Ouds bekende Qaper.) t.o. hetPostkantoor. Het Assurantiekantoor van Trawlerksde C 37, bezorgt yerzekerfugen voer elk bedrjjf en voor particulieren. Alleen relaties met eerst© klasse Verzekeringmaatschappgeii. Groot Woordenboek Kedarlaudsche Taal. MAKEN IJmuider Courant GARAG K FLORA. THALIA THEATER IJMUIDEN i N.YS IJmuider Agenturen ©n Administratiekantoor Hypotheken, Seheepsverbanden, Cirootc Hfslag Q. Daalhuizen W. Baren dszstra&t 26 P.SINJEWEL Schilder en Behanger Glas en Verfhandel Kwasten ei» l'enseelen Zelf Schilderen. IJmuider Drogisterij Kanaalstraat 56 (de van Ouds bekende Gaper.) t.o. het Postkantoor. ,AAtKEZKHB:ji Bpuilpzcets' Meeree Modes Prins Heudritotr. 105- Siujewel,8 Boekhandel Willemsplein, Kastpapier Kastranden Crêpe-papier Punaises enz. Boe-hh, P. F. Roeise Amsterctamsch© ffeeschhal DE IJZEREN HING Zeil- en Meubelwas, Sponsen, Zeemleerlappen, Bussen Verf, Klee- derverf, Bijenwas, Terpentijn, Ammoniak, Kwasten, Witkalk enz. Coöperatieve Gevestigd te IJmuiden Raad van Toezicht: Kanaalstraat 37 Mr. A.W. Hellema, Ir. W. Polderman, H. W. Creutzberg, F.J. H. Schneiders Rechfskund.-Adviseur: Mr. A. W. HELLEMA, advocaat en procureur, alhier Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje in bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/, pCt De bank is geopend: Eiken Maandag en Donderdag vsn 7—9 uur run TELEFOON No. 456 IJMUIDEN. In Slnjewel's Boekhandel, Willemsplein is de inteekening! opengesteld op de nieuwe (6e) druk van VAN DALE'S DER Hij zal in 10 afleveringen ver krijgbaar zijn i f 1.35 per aflevering. De prijs voor -een compleet in halfleer gebonden exemplaar zal voor inteekenaren in geen geval meer dan f 16.bedragen. Zoodra 't werk compleet is, wordt de prijs op f 18.gebracht. Een advertentie geplaatst in de heeft -: steeds succes a.d. VERL. WILLEMSBEEKWEG 8, VELSEROORD Stalling en Reparatiewerkplaats voor Auto's, Motorfietsen en Fietsen. Verkrijgbaar benzine, olie enz. Billijke en vlugge bediening. Zon- en Feestdagen den geheelen dag open. Aanbevelend, D. NOUWEN. Tel. 136. Aanvang 8.15 uur. Machtig filmwerk in twee episoden. In de hoofdrollen SILIAN en DOROTHY OISH. Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. Camman q Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotferdamsche Scheepshypotheekbar.k Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administratiën Versch Geslacht Rundvleesch Gehakt Gehakt Lappen Vet Vet Lappen (extra mager) Rib en Baklappen Roastbeaf Rollade Biefstuk per pond 3 3 f* 0.50 f 1.50 f 1.50 f 0 70 f 2.00 f 0.70 f 0.75 f 0.80 f 0.80 f 1.00 Eau de Colognes, Parfumeriën, Toiletartikelen, j Tandmiddelen, TandenborstelsHaarkammenHuidcrêmes, Haarwaschmiddelen, Haarnetten, enz. enz. IJmuider Drogisterij Kanaalstraat 56 (de van Ouds bekende Gaper.) t.o. hetPostkantoor Alles aan den winkel afgehaald Nieuw IJmuiden Telefoon 399 Wilhelminakadel2 - IJmuiden Voorradig ruime keuze Behangselpapier en Randen, Glaspapier, Glazen Deurplaten enz. enz. BELEEFD AANBEVELEND over spit in den rug, rugpijn, spierpijn, lendenpijn en verder pijnen, die ontstaan zijn ten gevolge van gevatte koude, geneest men met het heerlijke wrijfmiddel Wortelboer's Olie van Jacoba Maria Wortel- boer van Oude Pekela. Ver krijgbaar a f 2.per flacon bij de verkoopers van Wor telboer's Artikelen. De van ouds bekende Pa. kwali teit grond-en giansverf van de N. V. Verffabriek voorheen A. PLEGING Co. fabriek te Velsen is verkrijg baar bij H. Sant, Drogist te IJmuiden. Fa. Wed. C. Suk, Drogist te Velseroord. Fa. C. E. v. d. Laan, Drogist te Velsen. A. Bos, Drogist, te Wijkeroog Door onzen geregclden verkoop in Sanatogen, Haematogen} I Sanguinose, Kina Laroche, Kinadruppels, Aspirine B, Nierpillcn, I Pinkpillen, Bloedwifn, Wincarnis, Calific enz. enz. kunnen wij deze steeds in de beste hoedanigheid aan het publiek afleveren 189 pijn, Kies- en Oorpijn. GebruikjlB gSAHAPERirj-TASLETTEH Bf 1 alvorens U voorzien te hebben van een hoogen HOED of bol slappe een fijn Piqué overhemd met mooi geplooide borst. Voor deze gelegenheid passende Zelfbinders, Strikjes, - Handschoenen. - Voorts bretels, sokken, pracht- soorten, Boorden uitsluitend prima linnen zware kwaliteit 65 ets., Manchetten etc. Kastpapier in wit, blauw, rood en bruin. Kastpapier met rtnd. Rollen kastpapier. Punaises. Schilderijhaakjes. Papleren bloempotten. Crêpepapier. Glaspapier. TIMMERMAN, METSELAAR I—I EN AANNEMER i— WILLEM BA RENDSZSTRAAT 16 verdwijn! spoedig 218 Stephensonstraathoek Huigenssfraat Oeopend van v.m. 8 uur tot n.m. 6 uur, Vrijdags tot 8 uur, Zaterdags tot 10 uur. DAOELIJKS VERKRIJGBAAR Gehakt per pond f 0.60 Gehakt „3 f 1.50 Lappen „3 f 1.80 Vet pond f 0.80 Vet 3 f 2.25 Lappen extra mooi per 5 ons f 0.80 Rib en Baklappen f 0.85 Roastbeaf f 0.90 Rollade f 0.90 Biefstuk f 1.10 Watten, Windsels, Gazen, Pleisters, Thermometers, Spuiten, Slang, Breukbanden, Buikbanden en verders alle Ziekenverplegingsartikelen.\ IJmuider Drogisterij Kanaalstraat 56 (de van Ouds bekende Qaper.) t.o. het Postkantoor. NAAR HET DUITSCH VAN O L 6 A WOHLBRÜGK met autorisatie bewerkt door J. P. WesselLnk-van Rossum „Hoe bent u zulk een goed menschen kenner geworden op uw jeugdigen leef tijd?" Hij legde de handen over elkaar en zijn wat zwaarmoedige, donkere oogen volgden met verrukking het le vendig spel harer slanke, blanke vin gers. „Ach, beste mijnheer Delfert, dat is een lange geschiedenis. Dan zou ik u van mijn jeugd möeten vertellen, van mijn dierbare familie, mijn gouvernan tes, onderwijzers en dat verhaal zou u misschien in het geheel niet bevallen. Dat kan ik u wel zeggen. Mijn ouders hebben zich weinig om mij bekom merd, en evenmin om de lieden, die mij hebben opgevoed. Mijn moeder was een aanzienlijke dame en had in het geheel geen tijd voor mij, klein meisje. Maar mijn vader was een echt Russisch amb tenaar, die uithui-derde tegen zijn on dergeschikten en kroop voor zijn meer deren. In mijn broer, zijn zoon, vond hij zijn meest verbitterden vijand. Na veel strijd kreeg ik mijn zin naar het gym nasium te mogen gaan en daar werd in mij de eerste kiem gelegd, om kritiek op mijn uuders uit te oefenen. Als ver zet tegen de vrouwelijkheid mijner moeder, kleedde ik mij als een vogel- verschrikster, en knipte mijn haar kort Het was heel belachelijk. Maar door deze uiterlijke belachelijkheden beproe ven wij in Rusland het allereerst onze zelfstandigheid kenbaar te maken. Mijn ouders zag ik destijds nooit. Toen ik mijn eerste balkleed paste, zag mijn moeder voor het eerst, dat ik een bril droeg. Toen zij mijn kortgeknipt haar zag, kreeg ik een oorveeg. Mijn eerste bal bezocht ik met een goed gekapte pruik. En op dit eerste bal zou ik aan een ouderen heer, die mijn vader ver scheidene keeren een dienst had bewe zen, aangeboden worden. Het was af- schuwlijk, hoe de dikke man met de vele ridderorden om mij heen dwarrel de. Mijn vader liet mij, God weet, hoe veel champagne drinken, opdat ik niet helder meer kon denken en „ja" zou zeggen. Maar ik lachte slechts voortdu rend. En toen de oude man mijn haai begon te prijzen, trok ik mijn pruik al en lachte hem uit. Daarop zonden mijn ouders-mij een jaar lang naar eeri een zaam landgoed. Toen ik weer thuis kwam, was mijn broer er ook al sedert maanden van door gegaan en maakte propaganda onder het volk voor de vrij heid. Hij schreef mij in 't geheim brie ven en trachtte mij voor de „heilige zaak" te winnen. Eens ontbood hij mij bij zich. En toen mijn ouders ergens op Ie thee waren, reed ik heimelijk naar mijn broer. Ik zeide hem, dat ik voor de „heilige zaak" niet was te vinden, als die zooveel morsigheid on leelijke vrouwen verlangde. Mijn broeder zond mij tamelijk onzacht weer weg en noemde mij een gans. Een paar weken later groette hij mij niet op straat, en ik ben er van overtuigd, dat hij mot de grootste zielekalmte ons huis in de lucht zou hebben laten springe. 1, in dien het revolutionaire comité dit ver langde. Spoedig daarop stierf mijn va der van schrik, dat men mijn broer ge vangen had genomen en als zeer ver dacht naar Seberië had gezonden, ik bleef alleen met mijn moeder, die een zeer mooie vrouw was, en van wie men niet wilde gelooven, dat zij een volwas sen dochter had. Zij was tevreden, toen ik mij twee jaren na den dood mijns vaders verloofde. Veertien dagen voor de bruiloft vond ik bij het ontwaken een brief van mijn moeder, waarin zij mij verzocht haar te vergeven. Mijn verloofde had een hartstochtelijke lief de voor haar opgevat en zoo voort. Er kwamen natuurlijk van al le kanten bloedverwanten op, die mij bij zich wilden nemen. Maar nu had ik genoeg van de familie. En zoo reis ik sedert drie jaren rond, bekijk de we reld, en blijf daar, waar ik menschen vind, die mij bevallen." „U wilt schilderes worden?" Hij vroeg haar dit, omdat hij den draad van het verhaal vreesde te ver liezen. Zij scheen hem iets onwezen lijks en bijna onbegrijpelijks. Een fat soenlijk jong meisje, dat in de wereld ronddwaalde als een zigeunerin. Dat bracht hem in verwarring. En het klonk bijna vaderlijk, toen hij zeide: Op den duur is dat toch onhoudbaar, niet waar? U moet toch ergens een te huis hebben, een familiekring vinden." Hij dacht aan de Maaszenstrasse. Hij wilde haar bij zijne familie introdu ceer en. Zij mocht niet meer onbe schermd staan, zij mocht niet meer in omstandigheden komen, als waarin zij heden was. Haar temperament zou haar nog genoeg andere poetsen kunnen spe len. In de schilderschool, de ongebonden heid van jonge lui. Zij was mooi, rijk. Hoe licht kon het gebeuren, dat iemand haar het hoofd op hol bracht. En hij be merkte niet, dat zij glimlachte, terwijl hij zoo vaderlijk sprak en dat haar glimlach veel verstandiger en wereld wijzer was, dan zijn woorden. Hij zocht haar op. Den eersten keer met den hoogen hoed in de hand en in gekleede jas, lichte handschoenen, angstig er op bedacht, den, voor een eerste bezoek, gepasten tijd,* niet te overschrijden. Zij nam geen notitie van zijn plech tig doen. Noodigde hem uit „zoo dik wijls te komen, als hij lust had" en maakte hem spoedig een standje als hij een dag voorbij liet gaan zonder haar te bezoeken. „Het verstandigste zou zijn," zeide zij op zekeren dag „dat u in mijn pension uw intrek naamt". Hij keek haar bijna verschrikt aan. Wist zij, wat zij zeide? Was het-be rekenende coquetterie of ongeloofelijke onschuld? Maar,zij keek hem onbevangen in de oogen met dien glimlach, die menschen eigen is, die geen hinderpalen kennen. En hij vond geen antwoord, voelde de banden slechts sterker, die zijn opvoe ding hem hadden gesmeed. Maar tegelijkertijd werd hij er zich bewust van, hoe zijn gevoel voor dit vreemde eigenwillige schepsel dieper werd, hem zelfs maar één weg openliet. Zij sprak over haar schilderen. Zij maakte vorderingen. De professor had haar aangeraden een naaktstudie naai de tentoonstelling te zenden. Het was 'bijna een volmaakt werk. Wat zij spe lenderwijze was begonnen, veranderde gaandeweg in haar tot een ernstig scheppen. Zij sprak er over een atelier te huren met een kleine woning er bij. „Maar u kunt töch niet zoo alleen wonen?" Thomas Delfert keek haar bijna ontsteld aan. „Waarom niet?" Elke verklaring zou zij als beleediging kunnen opnemen. Zij begreep hem ook in het geheel niet. „Ik ben toch niet bang! Wie zal mij iets doen?" Twee weken later noodigde zij Tho mas Delfert uit ter inwijding van haar atelier. Zij had er een paar collega's uit de schilderschool bij genoodigd, waar onder ook haar blonden landsman. Delfert voelde zich volstrekt niet op zijn gemak in den hem vreemden kring. Zij merkte het, glimlachte even „O, wat bent u een schrikkelijke pl>. lister!" „Ja, ben ik dat werkelijk?" Het kon zijn dat zij gelijk had. Hij kon zijn aangeboren gewoonten niet laten varen. Als hij thuis over zijn ak ten gebogen zat, zag hij haar in zijn verbeelding in haar atelier, met de pa* lette in de hand, een cigarette in den hoek van haar mond, zag hij haar, hoe zij den arm van haar model goedlegde, of bij een vrouwelijk model met koel, onderzoekende blikken de ledematen in de gewenschte houding bracht. .Wordt servolgd,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 4