ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN i No. 50 Zaterdag 21 April 1923 8e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags BIOSCOOP „FLORA" UMUSDER COURANT Abonnementsprijs: 11.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentle- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VR1JDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingetonde medodeellngen *0 0U. per regel - Advertentie» «n 11. en m. 5 regels ,r®eel 20 Comp.ot geeette «dvortentieB vsn 1 t en m. S re8° J K1,m' "dvertentie» en familieheriehtet W d° 8emee°'«. nitelnitend bij voornitbet». eJ m°' 6 f0'J6' ledere regel meer 15 cis. B(j niet contante f"0nt F'2"" berekend Adrertontie» ,.dre» bureau ran .aJt ló 7°ot >>e"rging ran op advertentie» ingekomen brieeen wordt 10 ot». in rekening gebracht - Bovenstaande regelprijzen worden met 6 cta. t e r li o o g d tooi adrertenties ran b n i t e n de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen worden opge roepen om zich op den datum en voor den duur, achter ieders naam aangegeven, in werkelijken dienst te begeven voor het vervullen van Herhalingsoefeningen. Snel, Eelke, lichting 1919, moet opkomen bij het Regiment Orenadiers, 's Gravenhage, (Kamp Waalsdorp), 16 Juli 1923 voor 13 dagen. Huijsing, Arend Jacobus, lichting 1918, moet opkomen bij het 6e Regiment Veld- Artillerie, Leiden, 28 Mei 1923. Velsen, 18 April 1923. De burgemeester voornoemd, R1JKENS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 16 April 1923 bij hen is ingekomen een afschrift van een san Oedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van C. Pandelaar, wonende te Velsen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de benedenzaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, plaatselijk gemerkt L 56, en gelegen aan de Burgemeester Weertsstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 18 April 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJ KENS. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 16 April 1923 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Oedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van Trijntje Rolioos, wonende te Velsen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in hel klein uitsluitend aan logeergasten in de achterkamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, no. 4253, plaatselijk gemerkt H 88, en gelegen aan den Driehuizerkerkweg, aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 18 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De lol van den aardappel. Een gTOot deel onzer landelijke bevol king verlangt geen ander menu dan aardappelen met een stukje vleesch e.n brei na. Om groenten gee't men weinig en dat afwisseling van spijs doet eten, wordt daar niet ervaren, want ze eten zonder afwisseling reusachtig. Men vraagt zich wel e-ms af, wat on ze voorouders toch gegeten hebben, toen de aardappel in Europa nog niet bek-nd was. Ze hebben in elk geval gemist, wat het hoofdbestanddeel is van de dage- lijksche spijs van zeer velen. In bijna geen enkel gezin zal men drie dagen aaneen geen aardappelen gebruiken. Vooral onze plattelanders zijn fijnproe vers op het stuk van aardappelen. Ze proeven of de vrucht op grond met of zonder kunstmest gebouwd is, van har den of zachten grond komt, ze hebben voor bepaalde oude soorten een bijzon dere voorliefde. Maar vraagt men naar de voedingswaarde van aardappelen, dan bemerkt men, dat die over het al gemeen laag aangeslagen wordt. Er zit in aardappelen immers niks! Zoo oor deelt men. Met het stijgen van loonen en inkomens is dan ook het vleeschge- bruik toegenomen en daarbij het ge bruik van aardappelen gedaald. In '14 werd in ons land ruim 99 millioen K.G. rund- en varkensvleesch geconsumeerd, in '20 114 millioen. Het vleesehgebruik is meer toegenomen dan de bevolking. De wetenschap leert echter, dat de aardappel waarlijk toch iets anders is dan een gewild volksvoedsel om zijn smaak en dan een buikvuiiing, die niet veel kost voor de arme. In het tijdschrift „Volksvoeding" zingt Dr. I. H. J. Vos van Amsterdam den lof van den aardappel. Hij schrijft o.a.: „Hoewel de voedingswaarde vrij aan zienlijk is en nagenoeg overeenstemt met die van een gelijke gewichtshoe- veelheid bananen, heeft zich bij het volk toch sterk de meening ingeburgerd, als zou de aardappel bitter weinig beteeke- nis hebben. Maar ook de wetenschap heeft haar opinie nogal dikwijls op dit punt herzien en zoo slaat men in den laatsten tijd de waarde van het eiwit uit den aardappel beduidend hooger aan dan vroeger." Dr. Vos is van meening, dat het ge bruik van aardappelen weer zal toene men. De malaise vermindert natuurlijk de volkswelvaart en daardoor zal men zooveel mogelijk het goedkoope voed sel zoeken. Het is echter geen ramp, dat het volk weer meer aardappelen gaat eten. De prijs is buitengewoon laag, maar ook bij normalen prijs heeft men in den aardappel een goedkoop en te vens een goed voedsel. Het Nutsgeweten. In het Maandblad der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van April schrijft de redacteur -T. Hovens Greve een artikel over het Nutsgeweten. Hij noemt het voor ons land van groote be- teekenis, dat er een vereeniging onaf hankelijk van eenige kerkelijke of staatkundige partij werkzaam is voor het volksgeluk en de volksontwikke ling. De stem van het Nutsgeweten, zoo schrijft hij, zegt ons, dat die vereeniging het oude maar zich altijd weer verjon gende Nut is. Verder wijst hij er op, dat Nutsgelden niet besteed mogen worden aan werk, dat den Nutsnaam niet draagt, al strekt dit werk nog zoo „tot nut van 't algemeen". Sommige depar tementen zijn finantieel vrij sterk door gelden, die uit vroegere tijden afkom stig zijn en schijnen hun geld wel eens te gebruiken voor doeleinden, die hui ten den werkkring van het Nut liggen. Al deze opmerkingen verdienen geen aanmerking, maar ongelukkig is het, om - te spreken van een Nutsgeweten. Een groot aantal leden van het Nut voe len geen enkele andere verplichting te genover deze vereeniging dan hun plicht, om contributie te betalen. Ze wil len daarvoor eenige mooie lezingen of avonden van kunstgenot.' Er zijn ook anderen, die het Nut graag nuttig aan het werk zien en daarbij een handje wil len helpen. Maar waardeering voor het INGEZONDEN MEDEDEELING. VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, het nieuwste altijd 1 Nut en besef van Verantwoordelijkheid tegenover deze vereeniging noeme men niet Nutsgeweten. Immers hoeveel gewetens moet men er dan niet op nahouden. Zooveel ge wetens als het aantal vereenigingen, waarvan men lid is. Men heeft toch ook geen Ned. Herv. of Doopsgezind of Ka tholiek geweten, geen politiek en sport en wetenschappelijk en aesthetisch ge weten, al naar de doeleinden der ver eenigingen, waartoe men behoort. De schrijer in het Maandblad heeft het eens heel goed eiï ernstig willen zeggen en daartoe een veel te groot woord gebruikt. Hij had kunnen zeggen: Laat ook tegenover het Nut je geweten spreken, of nog wat eenvoudiger en kal-1 mer: Als lid heeft men tegenover zijn vereeniging ook plichten te volbrengen. Maar het geweten is een en ondeelbaar en gelukkig houden we er geen afzon- derlijk Nutsgeweten op na. Zedelijk en wettelijk recht. Dat deze twee elkande niet altijd dek-1 ken, blijkt treffend uit het volgende ge val. Toen er in ons land ook Engelsche krijgsgevangenen waren of juister geïn terneerden, hing een hunner een officier in den Haag den heer of het heest uit. Hij kocht van een modehuis een bont mantel voor f 40000 als cadeau voor zijn liefje en betaalde niet. Het modehuis heeft zijn erven bij den Engelschen rechter om betaling aangesproken. De rechter wees den eisch af, omdat de koop een ooi zaak in strijd met de goede zeden kon hebben, bovendien moest de verkooper de proceskosten betalen, n.l. een dikke f 15000 boven de f 40000. De bontmantel werd dus wel erg duur voor den leverancier. Het modehuis heeft de zaak thans bij de Haagsche rechtbank aanhangig gemaakt. Maar deze is van oordeel, dat de vordering hier niet op nieuw kan gelden, nu de eischer een maal in het ongelijk is gesteld door een vreemden rechter, wiens hulp hij vrij willig heeft ingeroepen. Daarmee is de zaak uit. Het modehuis lijdt een schade van ruim een hal ven ton. Rechtens is de zaak in orde, maar ons rechtsgevoel noemt deze orde een ergerlijke wanorde. De hardste klap bij de Statenverkiezing Wie den hardsten klap bij de Staten verkiezing gekregen heeft, dat is de stemplicht. Een rapaillepartij heeft niet meer met een spotcandidaat te komen, om te protesteeren tegen den stemplicht Bij de Satenverkiezing toch is een groot aantal kiezers thuis gebleven. Want ieder is overtuigd, dat men dat straffe loos kan doen. Men krijgt een „papie ren brief" thuis en daarbij blijft het, of in het ergste geval moet men 50 ets boe te betalen. Wij hebben stemplicht, alsof we stemvrijheid hebben. En beter geen wet, dan een wet, waarom gelachen wordt en die niet kan worden gehand haafd. In de Eerste Kamer heeft de heer [denburg den minister van binnenland- scbe zaken verzocht den stemplicht maar weer af te schaffen. De minister beloofde de zaak te zullen onderzoeken; de vraag zal onder oogen gezien wor den, of de eerbied voor de wet niet on dermijnd wordt door het uitblijven van vervolging bij wetsovertreding. Daarbij merkte de minister op, dat men thans ook niet verplicht is te stemmen, maar een blanco biljet in de bus kan werpen. Dat is zeker geen sterk argument. De wet verplicht den kiezer, om naar den stembureau te gaan en zijn stem uit te brengen, geldig of ongeldig, ingevuld of blanco. Dat noemt men nu eenmaal stemmen. Er zijn ook grappenmakers geweest, die een of ander rijmpje op hun biljet schreven en in den bus stop ten en daarmee wat afwisseling brach ten in het eentonig oplezen der stem men. Wettelijk is dat geoorloofd. Maar naar den bus moet men. Doet men het niet, dan gebeurt er in de meeste gevallen nog niets. Wij zien aankomen, dat het percentage thuisblijvers steeds grooter zal worden, nu de eerste schrik voor het wettelijk gebod verminderd en verdwenen is. De afschaffing van der. wettelijken stemplicht zullen we niet betreuren. Men moet het. stemrecht niet tot een stemplicht maken hij de wet. W ie bur gerzin heeft en zich verantwoordelijk voelt voor den gang van zaken in den staat, zal zich zedelijk verplicht voelen te gaan stemmen. Maar de wet moet er niet als zweep bij komen, vooral niet als de zweep Wel kan klappen maar niet kan raken! GEMEENTERAAD. Vergadering van 17 April 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raads besluiten. Een bericht van F. de Filder, dat hij zijn benoeming als lid van het R.K. bur gerlijk armbestuur aanneemt. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden November en December 1922. Een proces-verbaal van de op 15 Mrt. 1923 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaraan het volgende kan worden ontleend: de ontvangsten, diensten 1922 en 1923 bedroegen f 4.295.020.955; de uitgaven voor die diensten bedr. f 4.200.747.58F'; zoodat in kas moest zijn f 94.273.37, welk bedrag aanwezig was, terwijl de boeken tot den dag der opname bleken te zijn bijgehouden. Een adres van S. Rempt, assurantie bezorger te Bergen om bij 'hem een ver zekering te sluiten wegens ongelukken, veroorzaakt door electriciteit. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven van Chr. Bartels, archi tect te Velsen, waarbij hij namens H. A. Jansen en P. Schweitzer verzoekt het in gediende rioleeringsplan voor 19 wo ningen aan den Wijkerstraatweg te mo gen wijzigen. Ter afdoening in handen van B. en W. gesteld, aangezien het hier de huisrio- leering betreft. Een verzoek van W. van Heyst te Vel sen, om vergunning tot het openstellen van de op een situatie-teekening aange geven wegen. Naar B. en W. om advies. Een adres van F. van der Embden e.a. te Jan Gijsenvaart om een prijs beschik baar te stellen voor het te houden mu ziekconcours van het fanfarecorps ,Wil- helmina" aldaar. In verband met de op 16 Mei 1922 door den raad genomen afwijzende beschik king op het verzoek van de tooneelver- eeniging' „Varia" te IJmuiden, om een medaille beschikbaar te stellen, advi- seeren B. en W., ook op dit verzoek af wijzend te beschikken. Een adres van Mevr. J. M. Blokhuis Kerrebijn te 's Gravenhage, waarin zij bemiddeling verzocht inzake betaling! van een rekening door het Schaalarm-i bestuur. Voorgesteld wordt, aan het Schaal- j armbestuur mede te deelen ,dat de re kening dient te worden betaald. Een adres van den Chr. Bestuurders- bond, den IJmuider Bestuurdersbond en den gecombineerden R.K. Volksbond le Velsen om een steunregeling te treffen, volgens bijgevoegd ontwerp. Om advies naar B. en W. Een adres van den raad der Gerefor meerde Kerk te IJmuiden om een lokaal van den openbare school aan het Wil- lemsplein te IJmuiden te mogen gebrui - ken voor bet geven van godsdienston derwijs op Zondagnamiddag. Een verzoek van A. Bax te Velsen om terugbetaling van keurloon wegens af keuring van zijn gestorven paard. Beide naar B. en W. om advies. Een brochure inzake vermindering van duurte-toeslag enz. van landsdiena ren in Ned. Indië. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, waarbij wordt voorge steld, in afwachting van een definitieve regeling, de straatverlichting tot 1 Juni a.s. op den bestaanden voet te continu- eeren, met de bedoeling, dat de vergoe ding volgens de te sluiten overeenkomst vanaf 1 Januari j.l. zal worden verre kend. Voorgesteld wordt, zich hiermede te vereenigen; B. en YV. vertrouwen, dat spoedig het nieuwe contract aan het oordeel van den raad kan worden voor gelegd. Medegedeeld wordt. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 135 der bouw- en woningverorde ning is bij de stukken gevoegd, een staat van verleende vrijstellingen van artikelen dier verordening, gedurende het tijdvak van 1 Januari 1922 tot 1 Ja nuari 1923. Verder is ter visie gelegd een rapport van den directeur van den reinigings- cn ontsmettingsdienst omtrent den toe stand der rioleering te IJmuiden, waar op de aandacht is gevestigd door den heer Vermeulen bij de jongste begroo- tings-debatten. Uit dit rapport blijkt, dat vrees voor mogelijke verzanding dei- riolen niet behoeft te bestaan, aangezien alle riolen-tot den bodem schoon waren. Naar aanleiding van een daaromtrent gemaakte opmerking door den heer Wardenaar bij de rondvraag in de raadsvergadering van 20 Februari j.l., is ter inzage van de leden nedergelegd een verspreiding van roet en asch door de papierfabriek. Blijkens dit stuk draagt ook de directie van genoemde fabriek kennis van deze roet- en aschversprei- ding, waarom reeds gedurende gerui- men tijd harerzijds verschillende proe ven worden genomen om dit euvel op te beffen. Meergenoemde directie heeft alle me dewerking toegezegd en meent binnen kort in het gebrek te kunnen voorzien. Door den heer Dalmëyer werd in de raadsvergadering van 11 December 1922 bij de behandeling der begrooting voor 1923 ten aanzien van volgno. 64, „Bij drage van het Rijk in de kosten van den ontsmettingsdienst" de vraag gesteld, of het op dezen post uitgetrokken bedrag ongewijzigd kan blijven, in verband met de circulaire van den Minister van Ar beid van 25 October 1922, inzake verhoo ging der bijdrage voor deskundige lei ding enz. De begrooting was reeds opgemaakt vóórdat deze circulaire verscheen. De raming behoeft naar de meening van B. en W. niet gewijzigd te worden, daar de hiermede in verband staande uitgaven geheel afhankelijk zijn van het aantal ziektegevallen. Door den heer Tusenius werd in de raadsvergadering van 20 Maart j.l. dc vraag gesteld of het geen aanbeveling verdient, aan het Centraal Administra tie-Bureau van het visscherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden te verzoeken in te trekken het schrijven van 20 December 1922, waarbij is te kennen gegeven, dat in het algemeen na

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1