31 December j.l. door het bureau geen izitter zulk een houding tegenover spr.i Vereeniging tot bestrijding der Tuber 'zal aannemen. Spr. protesteert nu weerlculose te Velsen. tegen de uitdrukking dat het gelukkig! Bij het voorstel tot grondovername ten |is dat de Voorzitter niet alles hoort wat behoeve van wegverbreeding zegt inlichtingen aan de politie en/of andere gemeentediensten meer worden ver strekt, zulks in verband met het besluit van den gemeenteraad om geen verder subsidie te verleenen. B. en VV. deelen thans mede, dat zij het niet op hun weg gelegen achten, aan voormeld bureau uit verzoek te doen. Zooals in de raadsvergadering van 20 Februari j.l. werd medegedeeld, richt ten B. en W. tot den Minister van Fi nanciën het verzoek, om aan de ontvan gers der directe belastingen te IJmui- den en Beverwijk te willen mededeelen, dat voor de betaling der rijks- en inecntelijke inkomstenbelasting 1922/23 niet tot vervolging dient te worden over gegaan, alvorens den belastingplicht! gen een behoorlijken termijn is gesteld, waarbinnen de voldoening der aansla gen moet plaats hebben en dat de faci liteit der wekelijksche betaling, die door den Minister is toegestaan, ook voor den duur der verlenging zal gelden. Aan dit verzoek betuigde de gemeenteraad ad- haesie. Hierop is nu bericht ontvangen, dat de ontvangers bij het verleenen van uitstel van betaling, den belastingschul dige als regel de gelegenheid behooren te geven, de belasting in een tijdsverloop van vijf maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet te voldoen. De correspondentie is voor de leden ter kennisneming bij de stukken ge voegd. Verder zijn nog ingekomen: Een bericht van Gedeputeerde Staten, dat de rekening der gemeente over het dienstjaar 1921 door hen is gesloten, zoo als deze voorloopig door den raad is vastgesteld. Voor kennisgeving aange nomen. Een adres van den Voorzitter en den secretaris der afd. Kennemerland van den Bond van Nederl. Onderwijzers, waarin wordt verzocht aan de onderwij zers, die zulks wenschen, op den lsten Mei verlof te geven (voorgesteld wordt het gevraagde verlof te verleenen, met dien verstande, dat van elke enkelvou dige school niet meer dan 1 en van elke dubbel-klassige school niet meer dan 2 onderwijzers afwezig zullen zijn). Als voren van L. L. Raaman, deur waarder der gemeente, waarin hij ver zoekt hem wegens overplaatsing in Rijks dienst wachtgeld toe te kennen benevens eene vergoeding der te maken verhuiskosten (naar B. en W. om advies) Een schrijven van de melkverzorgers bij de N.V. Melkinrichting „Velsenom eene regeling te treffen, dat de verkoop van melk op Zondag langs de huizen wordt verboden (naar B. en W. om ad vies) Als voren van Joh. Zwanenburg te IJniuiden in zijne kwaliteit van direc teur der te IJniuiden gevestigde N.V. Melkinrichting „Gemeenschappelijk Be lang" om het rondbrengen van melk op Zondag en den verkoop van melk en melkproducten in den winkel" des Zon dags, behalve gedurende één of twee morgenuren, te verbieden (naar B. en W. om advies). Een verzoek van P. N. Kluft te Haar lem en C. Alberts te Amsterdam tot het in exploitatie brengen van bouwtcrrei nen, volgens bijgevoegde teekening (voorgesteld wordt op dit verzoek afwij zend te beschikken, aangezien het over gelegde plan geheel in strijd is met het van kracht zijnde uitbreidingsplan). Al dus wordt besloten. Een schrijven van het R.K. Kerkbe stuur der Parochie van den H. Engel- mundus te Driehuis, om gelden beschik baar te stellen voor aanschaffing van de in dat schrijven genoemde school- meubelen (naar B. en W. om advies). spr. zegt. De Voorzitter: Dat komt omdat u vaak dingen zegt, die niet in 't belang der gemeente zijn. U is een raadslid, dat er maar alles uitflapt en spr. zal daar tegen blijven opkomen. De heer Tusenius: Ik zal weten wat ik zeggen zal en lioe ik mijn houding moet bepalen. De heer Vermeulen zegt dat er rap porten van den verificateur zijn. Er zijn al oude bij, nul. van December. Spr. vraagt hoe 't nu staat met het over schrijven van de gelden der R.K. VVo nmgbouwvereeniging. De heer Handgraaf: Dit laatste zal wel in orde komen. De heer Vermeulen vraagt of het adres van den raad der Geref. Kerk niet in handen van B. en W. ter afdoening ge steld kan worden. De heer Schilling wil de beslissing aan den raad houden. Spr. vraagt zich af, waarom geen lokaal van een Chr.| aanwijzing van gedeelten der gemeenten de heer Vermeulen dat het voor drukke verkeerswegen heel goed is, maar we moeten toch oppassen dat we straks niet een stroom van aanbiedingen krijgen, alleen om een mooi tegentrottoir voor de huizen te verkrijgen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling eener verordening, regelende de samenstel ling, inrichting en werkkring der com missie als bedoeld bij art. 9, al. 3 der Bouw- en Woningverordening, vraagt de heer Dalmeyer of het niet goed zou zijn de verordening naar de commissie terug te sturen, om alsnog een bepaling op te nemen tegen ontsierende reclame, Spr. doet daar eenige mededeelingen over uit de gemeente Gorinchem. De Voorzitter meent dat het beter dan een afzonderlijke verordening daar voor te maken. De verordening wordt vastgesteld. Goedgekeurd wordt het voorstel tot Mededeelingen. Aan de leden is in cyclostyle-afdruk toegezonden een schrijven van burge meester en wethouders inzake vermin dering van het aantal boventallige on derwijskrachten aan de o.l. scholen. De heer Tusenius vraagt in het ver slag te willen opnemen hetgeen door den Voorzitter geantwoord is op spre kers vragen inzake de financiën der ge meente, n.l. dat de leeningen der ge meente goed geplaatst kunnen worden. De Voorzitter zegt dat het goed is, dat ook wel vermeld mag worden dat bij een belastingheffing van f 5000 inkomen in 60 gemeenten in Noord-Holland meer belasting wordt geheven dan in Velsen en bij f 100000 in 70 gemeenten hooger dan in onze gemeente. De heer Tusenius zegt dat zijn vraag inzake het Centraal Administratie-Bu reau de vorige maal niet goed verstaan is. Spr. bedoelde de inlichtingen te vra gen tegen een vergoeding. De Voorzitter zegt dat de heer Tuse nius dan voortaan wel duidelijker mag spreken. Spr. verstaat lang niet alles van hem en dat is soms wel gelukkig, maar de leden moeten toch niet al te bescheiden zijn en duidelijk spreken. De heer Tusenius vrdagt het woord voor een persoonlijk feit. Spr. vraagt hoe lang het nog zal duren, dat de Voor school daarvoor gebruikt kan worden en zal alleen tot de vervulling van het verzoek meewerken, als geen andere oplossing mogelijk is. De heer Schilling vraagt het adres van de bestuurdersbonden inzake 't treffen van een steunregeling nog in deze ver gadering te behandelen. B. en W. we ten nu al lang van het adres af en de gemeente komt toch al een paar jaar bij andere gemeenten ten achter. De werkloosheid neemt hand over hand toe. De heer Dunnebier zegt dat het niet gaat deze zaak onvoorbereid in den raad te behandel» n. De heer Schilling: U kunt het nog wel 6 maanden laten 'iggen, maar daar eten de werkloozen niet van. Spr. zegt dat het aantal werk'oozen steeds grooter ■Aordt, want de rceders nemm nu dra conische maatregelen en laten geen schip meer in IJmuiden ter markt ko men. En dat terwijl de visch zoo duur is, als ze bijna niet is geweest. Alle sche pen gaan naar Engeland en als er nog e«-? s een schip in IJmuiden aankomt, wordt dit nog naar Engeland gestuurd. De vischhandei er» heel IJmuiden wordt er aan gewaag i. Spr, vraagt of B. cn W. w eten, dat zij een paar jaar ten achter zijn in deze. De Voorzitter zegt dat het adres nu spoedig behandelt wordt en dat 13. e:i W. zich dan met de regeling in verbin ding zullen ste len, opdat de stcunrege ling dan zoo spoedig mogelijk in wer king kan treden. De heer Schilling zegt zich er dan me de te kunnen vereenigen. De heer Waidenaar vraagt dan niet vier wekeu te wachten met de roads vergadering De Voorzitter: Dat kwam nu door de verkiezing» De heer Schilling wijst op een ingeko men verzoek "an onderwijzers om op 1 Mei vrij te mogen hebben. Spr. vraagt cl dit ook zal ge.1 den voor de genie» te- kverkliede;». Spr. doet opnieuw eer voor tel om den nunschen, voor zoover dat van den dienst kan, dien dag vrijaf te geven. De beer Netscher: Ofschoon ik 't in principe met de partij van den heer Schilling niet eens ben, zal ik voorstem men, omdat de 1 Mei-dag en de Konin ginnedag voor mij even neutrale dagen zijn. De heer Dunnebier zegt dat de R.K. arbeiders op bijzondere R.K. feestdagen ook geen vrij hebben en verlof moeten vragen, als ze vrij willen hebben. De heer Diependaal zegt dan een voor stel te zullen indienen, om den men- schen op Koninginnedag vrij af met eveneens behoud van salaris te geven, want als ze nu vrij nemen, moeten ze het zelf betalen. Het voorstel van den heer Schilling wordt met 107 stemmen verworpen. Vóór de heeren Dalmeyer, Peek, Lande- weert, Netscher, Schilling, Baarda en Davidson. De beer Schilling: Nu het voorstel Diependaal. De heer Diependaal: Nu doe ik geen voorstel. De heer Schilling: Dat is niet eerlijk. De heer Davidson waagt spoed te be trachten met de adressen inzake de melkverzorging op Zondag. De Voorzitter zegt dat nog is ingeko men een verzoek van B. Demmers te Velseroord om zoo ruim mogelijk te voorzien in het aantal vergunningen. Dit zal worden behandeld bij het be trokken punt. Goedgekeurd wordt het voorstel tot aankoop van 36 M- grond van J. J. Piro- vano te Velseroord ten behoeve van de uitbreiding van school D te Velseroord. Eveneens het voorstel tot voorziening in de verlichting van een gedeelte van den Zeeweg door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken en het voorstel tot ver strekking van een voorschot van f 10000 onder verband van le hypotheek, aan de voor z.g. half-open bebouwing. In bespreking komt bet prae-advies op liet beroepschrift van A. cn P. Blee ker te Velseroord betreffende de weige ring eener vergunning tot het verbou wen van eenige woonhuizen te Veiser oord. De heer Vermeulen zegt dat de raad niet competent is om hierover te beslis sen. Spr. meent daarom dat dit adres voor kennisgeving moet worden aange nomen. De heer Netscher zegt het voorrecht te hebben dat alleen hij van de heeren Bleeker een schrijven heeft ontvangen, waarin er op wordt gewezen, dat aan den heer Stapel te Santpoort wel een soortgelijke vergunning werd verleend, Spr. vraagt of dit zoo is. De heer Dunnebier zegt dat dit een huis was, gebouwd onder de nieuwe bouwverordening. De heer Sluiters meent dat er weinig bezwaar is tegen inwilliging van bet verzoek. De heer Vermeulen wil dat de raad hier voortaan niet meer over beslissen zal, daar het niet tot zijn competentie behoort. De heer Dunnebier zegt dat hij deze verzoeken steeds in den raad brengt, omdat deze vroeger eens een aanvraag heeft toegestaan. De heer Tusenius zou den raad niet willen uitschakelen. Besloten wordt adressanten te berich ten dat deze zaak niet tot de competen tie van den raad behoort. Op het verzoek van de keurmeester- om verhooging der hun toegekende rij wielvergoeding wordt afwijzend be schikt. Goedgekeurd wordt het voorstel om aan den-heer J. S. Visser te Santpoort vergunning te verleenen tot het riolee- ren van een gedeelte van de Brederood- sche beek en dat om aan B. en W. mach tiging te verleenen tot het rooien van een boom aan den W ij kerstraat weg. Op het verzoek van de N.V. Exploita tie-Mij. De Heide om vergunning tot het hebben van een uitzicht op Meershoef wordt goedgunstig beschikt. Bij het voorstel tot verhooging van Kredieten voor de werkverschaffing zegt de heer Tusenius'•dat hij niet precies weet wat voor de werkverschaffing is uitgegeven. De Voorzitter zegt dat dit toch duide lijk in het raadstuk staat. De heer Vermeulen zegt dat de totaal uitgaven voor de begraafplaats De Bie zen hem tegenvalt. De heer Schilling kan dat niet begrij pen. Spr. merkt op dat we in onze ge meente zeer goedkoop uit zijn met de werkverschaffing, als we zien naar an dere plaatsen. Spr. zegt dat de cijfers toch duidelijk zijn, ze zijn reeds door den raad toegestaan. De heer Dunnebier zegt dat dit niet juist is, een verhooging dient door den raad nog goedgekeurd te worden. Spr. zegt echter dat de begrooting voor De Biezen juist was. Natuurlijk die met het oog op de werkverschaffing. De benoodigde credieten worden toe gestaan. De heei' Schilling zegt dat we dus weer moeten laten decreteeren door hooger hand. Spr. hoopt echter dat er een raad komt, die dit niet meer zal doen, die zal zeggen tot de heeren van hooger hand: „gaat u dan maar hier zitten en doet u ons werk." Spr. dient een amendement in op dat van den heer Diependaal. Er wordt langdurig over deze zaak gesproken, tenslotte wordt ze op voor stel van de heeren Dalmeijer en Schil ling nog aangehouden. Tegen stemden de heeren Diependaal, Vermeulen, Tusenius en Poortenaar. De Voorzitter vraagt of men nu op het voorstel van den heer Diependaal ook prae-advies verlangt. De heer Nijssen: Gaarne, want daar om heb ik voor aanhouding gestemd. Bij het verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden om een bijdrage ter tegemoetkoming de kosten v. de stichting eener Bewaar school aldaar, zegt de heer Schilling dat hij dit nog wel wat aanhouden wil. Spr. zegt dat IJmuiden nog steeds geen openbare Bewaarschool heeft en dat wordt toch tijd. Spr. wijst op de kwestie, die er geweest is tusschen spr. en het hoofd der Insinger Bewaarschool en spr. gelooft dat hij hierin toch wel gelijk heeft gekregen. Tal van ouders zijn on tevreden over de toelating aan die school. Spr. zegt dat er thans aan school drie lokalen leeg staan en vraagt of de ze voorloopig niet tot een Bewaarschool kunnen dienen. De heer Landeweert zegt dat deze zaak niet behoeft te worden aangehouden. De Bewaarschool is al reeds gebouwd en voldoet aan alle voorschriften dei- verordening. Wat de toelating van leer lingen aan deze school betreft, spr. heeft die zaak onderzocht en de betrokken ouders gehoord. Maar er is van die klachten niets overgebleven. De beer Schilling: Dan is bet geen ernstig onderzoek geweest. De beer Landeweert: Ik heb het mis schien beter onderzocht dan de heer Schilling. De heer Schilling: Het is een prullen- onderzoek geweest. De heer Landeweert zegt dat de bij zondere scholen te IJmuiden aanhang genoeg hebben, om daaruit hun leerlin gen te betrekken. Daartoe behoeven zij geen propaganda te maken bij de voor standers der neutrale school. Wat een openbare bewaarschool be treft, die is op IJmuiden zeer noodig, maar spr. wil IJmuiden geen pruts Bewaarschool geven, zooals de heer Schilling wil. Er zijn wel drie lokalen van school C leeg momenteel, maar een speelzaal en speelplaats is er niet. De heer Vermeulen merkt op dat de aanneming van leerlingen aan de In singer Bewaarschool altijd correct is geweest. Het is begrijpelijk dat men eerst die leerlingen neemt, die later ook op de bij zondere lagere school zullen gaan, en dan voorzoover er nog paats is anderen. Maar drang is er nimmer op de ouders uitgeoefend. Spr. vraagt B. en W. of zij, waar ook voor deze scholen geld uit de publieke kas worden gegeven, kunnen zorgen, dat voortaan de aanbesteding openbaar zal zijn. De heer Schilling zegt dat er een speelplaats is bij school C. Dat mag dan een steenen speelplaats zijn, die kunnen er toch uitgehaald worden. Spr. wil ook graag een mooie school, maar dat zal nog wel jaren duren en daarom wil hij liever dit begin. De heer Landeweert zegt dat deze zaak in de straks te benoemen raadscominis sie kan besproken worden. Het voorstel van B. en W. om een bij drage van f 10910 te verleenen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot regeling betreffende het verleenen van bijdragen in de kosten van elders evesti'gde lycfea, tot welke leerlingen uit de gemeente Velsen zijn toegelaten n tot afwijking van de Verordening regeling der bezoldiging van de veilleeren door de politie. De heer Diependaal vraagt of bij aan bestedingen voor Openbare Werken het lossen en rijden niet afzonderlijk be steed kunnen worden. De heer Sluiters klaagt over- het spe len van straatorgels op Goeden Vrijdag te Velseroord. De Voorzitter: Dat is buiten mijn we ten om geschied. De heer Peek zegt gehoord te hebben dat de Voorzitter gevraagd is om als tusschenpersoon op te treden tusschen reeders en vischhandelaars te IJmui den, om zooveel mogelijk stoomtraw lers in de vaart te brengen. Als het waar is, hoopt spr. dat de Voorzitter succes zal hebben. De Voorzitter: Ik hoop maar dat men mij er buiten laat. Een vorige maal heb ik het geprobeerd en toen is er gezegd: steek u niet in een wespennest. Maar als ik het verzoek krijg, zal ik het doen. De heer Vermeulen vraagt beter scheepsmateriaal voor het weghalen van het vuilnis te IJmuiden. De heer Baarda: Kunnen we daar de stoomtrawlers niet voor gebruiken, die liggen toch in een hoek? De heer Schilling: We zijn nu wel ge zegend met autobussen; spr. vraagt ech ter dat gezorgd zal worden dat ze in de bebouwde kommen niet te snel rijden. Dan vraagt spr. of de verharde weg naar het Stormvogels-terrein nog ge walst zal worden. De heer Dunnebier antwoordt bevesti gend. De heer Nijssen: Als Stormvogels le klas wordt, kunnen ze ook walsen. De heer Tusenius wil een gerucht, als zou voor een huis op Driehuis een bouw- premie gegeven zijn, voordat die nog waren ingesteld, weersproken hebben. De heer Dunnebier doet dit, de zaak was in orde. De heer Davidson dringt nog eens aan op verbreeding der Corverslaan en vraagt of 't in orde is dat bij het Hoog- ovenbedrijf alle wegen afgesloten zijn. De heer Dunnebier: Ja, dat heeft de aad goedgevonden. De heer Poortenaar vraagt oi er al iets definitiefs bekend is over de plaats van de Rijks H. B. S. De heer Landeweert: Er is een brief van den Minister van Justitie, om hier over te confereeren. Wij hebben het standpunt aan den raad hieromtrent bekend gemaakt. Hierop wordt de vergadering geslo ten. tot imbtenaren. Vastgesteld wordt de verordening als gedoeld in art. 7, le lid 20 der Drankwet Goedgekeurd worden de wijzigingen Ier regeling tot verdeeling der gemeen te voor de verkiezing van leden van den .emcenteraad in kieskringen; de vast stelling der le suppletoire begrootingen oor het gasbedrijf en de waterleiding, diensten 1922/1923; idem van pensioen- rondslagen. In de Commissie ad hoe uit den ge meenteraad om te ontwerpen eene ver- dening regelende het openbaar lager onderwijs worden benoemd de heeren Dalmeyer, Tusenius en Vermeulen. De heer Schilling vroeg hierin alleen leden, die voorstanders zijn van het openhaar onderwijs te benoemen. Zij toch hebben niets te zeggen over het bij zonder onderwijs. Dit werd door ver schillende leden bestreden. De heer Vermeulen zeide 23 jaar lang steeds de belangen van het op» tibaar onderwijs te hebben behartigd, mis schien beter dan sommige voorstan ders daarvan. De heer Tnsenius zou juist op dit ge bied samenwerking willen. De heer Landeweert wijst er op dat de heer Schilling niet juist spreekt. De raad heeft over gebouwen, aantal klas sen, leerlingen enz. van bijzondere scho len .evenveel recht van spreken als bij de openbare. Alleen de benoemingen] aan de bijzondere scholen gaat buiten' den raad om. Maar over het onderwijs" in de openbare scholen heeft de raad toch ook geen invloed. De Voorzitter houdt de rondvraag. De heer Nijssen vraagt inlichtingen over de hoornen aan den Rijksstraat weg, de heer Wardenaar over het sur- UIT DE GEMEENTE. Vermindering van het aantal boven tallige onderwijskrachten aan de o.l. scholen, Burgemeester en wethouders deelen den gemeenteraad mede, dat zij in ver band met eene gewenschte verminde- ing van het gemeentebudget te dier za ke, voortdurend de mogelijkheid onder oogen hebben gezien, om het aantal sur- numeraire onderwijskrachten aan de .1. scholen, zonder daarbij schade toe te brengen aan den goeden gang van het onderwijs, te verminderen. Bij de wet van 16 Februari 1923 (Stbl. 38) tot technische herziening van de Lager Onderwijswet 1920", waaraan te- ugwerkende kracht is verleend tot 1 Ja nuari 1923, werd bepaald, dat bet Rijk, ij eenzelfde aantal leerlingen de sala- issen van een geringer aantal onderwij- ers zou vergoeden, dan volgens de oor- pronkelijke „Wet 1920" geschiedde. Het onderstaande staatje geeft daar van een vergelijkend overzicht. VI tuO WNCOOOOvJiOi^OsHOJ C0b--»COT-<©rt{O(N£>.COCO HiHHlOOll 3HÜHNC -» <M CO CO - o m OO CQ iO c E X. O Q.1u O O M. S S 8 8 i-ir-iCvJMCOCO*»*»-* Q) S, cd ■a Mg g ®.s q A S -ê ro Q) 33 d S u CS g 10 MA HD V O 3 e o 3 r~' -§ c3 «a- <v 'I

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2