Prima Consistente vetten. Eennemer Biljartbond. In het clublokaal „Door Vriendschap Saamgebracht" heeft de eindwedstrijd om het Kampioenschap Kennemerland plaats gehad tusschen D. O. 8. Bever wijk en D. V. S. Velseroord. Er is van beide zijden goed spel gegeven. D. V. S. heeft schitterend revanche genomen door D. O. S. met een flinke nederlaag naar huis te sturen en hierdoor het kampioenschap te verzekeren, een mooie prestatie voor deze nog jonge vereeniging. Uitslag: D. V. S. D. O. S. Beurten 43 12 100 19 50 12 72 24 100 27 Beurten No. 1 100 12 No. 1 No. 2 81 19 No. 2 No. 3 100 12 No. 3 No. 4 100 24 No. 4 No. 5 85 27 No. 5 466 D.V. S. 365 D. O. De wedstrijd werd bijgewoond door vele belangstellenden. Het bestuur van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Vel- sen is thans samengesteld als volgt: G Voet, voorzitter; C. N. Wey, Willebrord- straat 36, secretaris; G. Koomen, pen ningmeester; N. Wey, 2e secretaris, al len alhier en A. Lindhout, IJmuiden alg. adjunct. Voor de onlangs opgerichte afdee- ling van de Vereeniging De Dageraad alhier zal Donderdag 3 Mei in de zaal Flora als spreker optreden de heer Da vid de Kok, gewezen R. Kath. priester met het onderwerp „De armoede van Christus en de rijkdom van den Paus" De Gem. Zangver. Polyhymnia al hier geeft Zondag 29 dezer eer., uitvoe ring in de concertzaal Tivoli, met me dewerking van de heeren Aris, bariton Los en Visser, viool en begeleiding. Met het maken van het fietspad langs den IJmuider Straatweg is deze week een begin gemaakt. Ook het verbreeden van de bestrating bij de Hoogeberg wordt voorgezet. Als dit klaar is, zal het een groote verbete ring zijn. VELSEN. De heer A. de Vroom, stationschef alhier, is benoemd tot onder-stations- chef te 's Gravenhage. De door de Gymnastiekvereeniging Sparta op 14 dezer gegeven uitvoering ten bate der afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en Vacantiekolonies heeft een batig saldo van f 51.70 opge bracht. De heeren Blijdenstein er Fleers beiden leeraar aan de Rijksdagno maal- scliooi alhier zijn benoemd tot plaats vervangende leden van de Examen-com missie voor onderwijzers en onderwijze ressen. De P.nveiwijksche Bad- en Zwem inrichting nabij 't fort Velsen za' niet ingang van Dinsdag 22 Mei a.s. geop-md worden. Voor mannen t.n jongens is zo geopend alle werkdagen van 78'/2 voorin, "ii van 68 nam, er- bovendien Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 2-5 nam. en W oensdag en Zaterdag van S-i uur nam. Voor vrouwen en meisjes alle werkda gen van 1011'/s voorm. en van 4--6 u. nam. Woensdag en Zaterdag des namiddags van l'.'j— 2'j„ voor jongens kosteloos. Zondags voorm. van 89 u. clubs voor heeren, van 10-11 proef zwemmen en van 1112'/. u. gereserveerd. Voor volwassenen f 0.25 en voor kin- der.-u f 0.15 per bad. Abonnement is goedkooper. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: Ecu alpacca beursje met inhoud, een Linderschoenije. In voortgerolde behandeling diende Donderdag voor de Haarlemsche recht bank de zaak tegen den 30-jarigen Duit- echer B. K. R. B., welke terecht stond wegers inbraak in den nacht van 11 op '2 Jan. 12. in het plaatskaartenbureau der H. IJ. S. M. te Velsen. De beer G. Vi esseldijk fungeerde in deze zaak als tolk. Getuige S. v u klaarde, dat hij bij het betreder van bet kantoor des ochtends om ongeveer zes uur waargenomen had, dat een ruit was uitgesneden, hetwelk een persoon als liekl. wel den doorgang had kunnen verschaffen. Een der spool wegemployé's, getuige G., ontkende de mogelijkheid, dat bekl. zich door het uitgesneden stuk ruit toe gang had kunnen verschaffen. Bekl. persisteerde bij zijn reeds afge legde verklaring, dat hij de ontvreem-, de plaatsbewijzen op de De Ruyterkade te Amsterdam gevonden had. Het O.M., door mr. Van Everdingen vertegenwoordigd, handhaafde den eisch: zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Van der Burg, achtte de aanwijzingen nog steeds zeer vaag: zij bewijzen wel, dat het feit van inbraak gepleegd is, maar niet door wie(n). Pleiter hield zich overigens aan zijn verleden week gehouden betoog. Um 12 uur deed de Rechtbank uit spraak en werd bekl. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Koeltechniek. De Ned. Vereeniging voor Koeltech niek hoopt haar 25ste Algemeene Ver gadering te houden op Vrijdag 27 April in Hotel De Prins alhier. De agenda bevat behalve de jaarver slagen de verkiezing van een bestuurs lid, wegens periodieke aftreding van Prof. Dr. M. de ilaas te Delft; mededee- lingen van het bestuur over het Vierde Internationale Koude-congrcs 1924 Londen; voordracht van het lid, Ing. D. B. Olie alhier over „De koeltechniek bij de bereiding van samengeperste gas sen en het gebruik dier gassen bij het lasschen van metalen", mede als inlei ding tot de 's middags te houden be zichtiging van de fabriek der N.V. De Plaatwellerij alhier, waarbij demonstra ties zullen gegeven worden van vloeiba re gassen en het lasschen van metalen door middel van de oxy-acetyleenvlam, de watergasvlam en den electrischen Iichtboog. Bij het afgaan van de stoompont drong een auto te veel op, zoodat ze op crm? fiets terecht kwam, welke niet op zij gehaald kon worden. Het achterwiel wc-rd vernield en de chauffeur werd aansprakelijk gesteld voor de schade. Daar hij er niets van weten wilde, werd door een marechaussee proces-verbaal tegen hem opgemaakt. SANTPOORT. Het bestuur van het symphonie- orkest „Caecilia" heeft het o.i. verstan dige besluit genomen, niet meer één avond te concerteeren, maar zulks twee avonden te doen. Dit heeft twee voor deden. In de eerste plaats zitten de aan wezigen thans niet meer zoo dicht op elkaar en in de tweede plaats kunnen meer muziekliefhebbers van het schoons dat „Caecilia" ten gehoore brengt, ge nieten. In verband met dit laatste is de gelegenheid dan ook weer opengesteld zich als donateur of kunstlievend lid op te geven. RAADSOVERZICRT. Zitting van 17 April 1923. De atmosfeer van deze zitting was zwaar geladen en vond haar culminatie punt in den heer Schilling, wiens recal citrante houding gedurende heel den avond opviel. Dit toe te schrijven aan de omstandigheden, dat hij zich tweemaal vergiste, ééns bij de bepaling van het belastbaar inkomen voor de schoolgeld- heffing en ééns bij een opgave van het aantal de bewaarscholen bezoekende kinderen, zou onbillijk te zijnen opzich te zijn, want met de hem eigen rond borstigheid erkende hij beide malen zijn vergissing. Toch had de eerste middel lijk tot gevolg, dat de schoolgeldheffing weder werd aangehouden, omdat een door den heer Schilling ingediend amen dement op de desbetreffende voorstel len van den heer Diependaal berustte op eerstgenoemde vergissing, waarbij het verschil tusschen zuiver en belastbaar inkomen uit het oog was verloren. Doch de oorzaak tot de geladen stem ming in den raad was ongetwijfeld ge legen in een nieuw incident tusschen den Voorzitter en den heer Tusenius, welke laatste met beroep op de urgentie van een „persoonlijk feit", den Voorzit ter gevraagd had, wanneer hij, de heer Tusenius op een meer coulante beant woording op zijn diverse vragen aan den Voorzitter mocht rekenen. Het daarop niet malsche antwoord van den Voorzit ter, dat de heer Tusenius dikwijls vra gen deed, die niet in het gemeentebelang waren, heeft de „warme" verhouding tusschen beiden zeker niet bekoeld en met het oog op een rustige behandeling van een zoo uitgebreide raadsagenda zou de vraag gewettigd zijn of de heer Tusenius niet verstandiger gedaan had zijn lichtelijk enerveerende vraag te doen aan het einde der raadszitting, waartoe altijd de gelegenheid gegeven wordt. Een aardige discussie is gevoerd over de vraag of de 1 Meidag gelijk of hooger dient aangeslagen dan de Koninginne dag. De heer Schilling was van meening dat de 1 Meidag van grooter beteekenis is dan de Koninginnedag, op grond, dat de eerste een Internationale en de twee- INGEZONDEN MEDEDEELING. HA.RINGK.ADE TELEE 298 de slechts 'n Nationale feestdag is, waar uit hij 't verzoek distilleerde om aan ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, die zulks wenschen den eer sten Mei verlof te geven tot feestviering met behoud van salaris en loon en dien dag niet in mindering te doen brengen van het jaarlijksch verlof. Een derde der bevolking stelt meer prijs op het vieren van den 1 Meidag, dan op Nationale feestdagen verzekerde de heer Schilling. Wij kunnen iets voor die redeneering ge voelen, mits dan ook de 1 Mei-vierders onverplicht bereid waren op Koningin nedag te werken en zoodanige regeling, dat aan ieder recht wedervaren kon worden getroffen. Dit lijkt ons juist het moeilijke, omdat een overheidsinstituut niet goed kan fuiictioueeren, wanneer om persoonlijke overtuigingen op min of meer gezette tijden een derde van het personeel afwezig wil zijn. Een compro mi zal moeilijk te treffen zijn, hij zoo uit eenloopende politieke meeningen en voorhands zal de minderheid in een staat zich nog behooren te vereenigen met de wenschen van een groote meer derheid. Waarmede we allerminst ge zegd willen hebben, dat de Koninginne dag een nationale rustdag moet zijn. Het desbetreffende voorstel van den heer Schilling om aizoo ten opzichte van den 1 Meidag dezelfde regeling te laten gelden als voor den Koninginnedag werd met ongeveer het vpor hem gesig naleerde verlioudingscijfer verworpen n.l. zes tegen 10 stemmen. Uit den raad is een commissie ad hoe benoemd om te ontwerpen een verorde ning regelende het openbaar lager on derwijs en zijn in deze commissie be noemd de heeren Dalmeijer, Tusenius en Vermeulen. De heer Schilling hield een pleidooi om deze commissie alleen te benoemen linksche raadsleden, als erkend voor standers van openbaar o nderwijs en zijn argumenten waren niet zonder grond, ook al werden ze van andere zij de aangevochten. Dat van de rechtsche raadsleden per saldo de heer Vermeulen in de commissie gekozen werd, dus on der voorzitterschap van een linkschen Wethouder van Onderwijs en twee link sche raadsleden een kleine minderheid in de commissie vormt, heeft ons ver üeugd. In de eerste plaats omdat, als er toch een rechts raadslid in de commissie moest zitten, de heer Vermeulen daar voor wel het meest in aanmerking kwam en in de tweede plaats, omdat de heer Vermeulen steeds getoond heeft, ondanks zijn voorkeur voor bijzonder onderwijs, een open oog te hebben voor de belangen van het openbaar onderwijs. Eenigszins bevreemdend was de uitla ting van den heer Tusenius dat de raad wel eens verrast kon zijn van de inzich ten van de vertegenwoordigers van den Vrijheidsbond, waarvan wel eens zou kunnen blijken dat zij in onderwijs-aan- elegenheden dichter bij het bijzonder onderwijs zouden staan, dan bij het openbaar onderwijs van dezen tijd. Van den lieer Poortenaar, die tot lieden in zeven talen heeft gezwegen, zouden wij wel eens hebben willen iiooren of hij ook in dit opzicht met den heer Tusenius mede zal gaan. Heeft de heer Tusenius Jan, ongeacht zijn vermeende bezwaren tegen het huidig openbaar onderwijs te dezen opzichte geen innige overtuiging, die hem schraagt? VISSCHERIJ. De Staatscourant bevat de statu ten van de Visscherij Maatschappij Kamperduin". De vennootschap heeft ten doel het behalen van winst door de uitoefening van de zeevisseherij in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van koop- vaardij-goederen enz., met dien ver stande echter, dat de vennootschap nooit meer dan één vaartuig grooter dan 10 last tegelijk in eigendom mag hebben. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 25000, verdeeld in 50 aandee- len, elk van f 500, waarvan geplaatst en volgestort 10 aandeelen. De aandeelen luiden, mits volgestort, aan toonder. De directie is bevoegd, zonder inmenging, alle daden van beheer en eigendom, zonder eenige uitzondering te verrich ten. Zoo mede de statuten van de Vissche rij Maatschappij „Kijkduin", welke aan voornoemde statuten gelijk luidend zijn. Gedurende de week van 12 t/m. 18 April 1923, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 29 Hollandsche-, 4 Duische stoom trawlers, 1 stoom-, 3 motor-, 54 zeillog- gers, 3 sloepen, 8 stoombeugers en 107 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van 162 tot f 5024; Duitsche stoomtrawlers van f 1657 tot f 3144; stoomloggers van f tot f 376; motorloggers v. f 529 tot f 716; zeilloggers van f 170 tot f 821; sloepen van f 1285 tot f 1813; stoombeugers van f 1675 tot f 3225, terwijl de kustvisschers totaal f 4458 besomden. De aanvoer bestond uit 277.105 K.G. trawlvisch en 56272 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 119,599.17. De aanvaring met een onderzeeër. Zijn de dagen van den oorlog terug gekeerd? Men gelooft nauwelijks zijn oogen bij het lezen der bijzonderheden, die wij uit Botterdam ontvangen over de aanvaring van logger VI. 160 door een onderzeesch schip! Ziehier wat de direc teur der reederij heeft medegedeeld. Woensdagmorgen vertrokken vier zeilloggers der reederij C. van Foor Hzn. te Vlaardingen, voor het "eerst in het seizoen ter haringvangst. Het waren de VI. 160", „VI. 166", „VI. 71" en „VI. 61'. De „VI. 160" heeft een inhoud van 77 ton netto en staat onder commando van schipper T. de Graaf te Bunschoten, ge meente Spakenburg. De geheele beman ning bestond uit Bunschoters. Toen de VI. 160" Woensdagavond te halftien zich op 23 mijl N.W. van IJmuiden be vond, zagen de twee wachtsmannen aan stuurboord in de verte een vaartuigje, waarvan alleen de lichten goed zicht baar waren. Men bleef sturen volgens voorschrift, maar toen de lichten nader bij kwamen, besloot men den schipper, die zich reeds ter ruste had begeven, te gaan roepen. Het was echter reeds te laat. Nog vóór men het schipperslogies had bereikt, voelde men een stoot, tegen de voorsteven aan stuurboord. De stoot was zoo hevig, dat de „VI. 160", mede door de opstaande zeilen, geheel om zwaaide en juist in tegenovergestelde richtiug kwam te liggen. Volgens de verklaring van de leden der bemanning was het vaartuig, waarmee men in aan raking kwam, „een laag op het water drijvend mechanisch voortbewogen vaartuig, vermoedelijk een onderzeeër Ten bewijze hue laag het aanvarende schip lag, moge dienen, dat het onder den kluiverboom doorvoer, zonder het kluifhout te beschadigen. De „VI. 160" bleek aan de voorsteven lek gestooten, want men maakte water. Het aanvarende vaartuig voer door en liet niets van zich hooren, ondanks het feit, dat men het trachtte te praaien en onmiddellijk noodsignalen werden afge geven. De schipper slaagde erin het vaartuig op het waterdichte schot drij vende te houden. Nabij den Waterweg werd hij door de loodsboot opgepikt en den Waterweg binnengesleept. De leden der bemanning waren zeer onder den indruk van het gebeurde. Een hunner had hij het waterhoozen een blessuur aan liet hoofd bekomen. Een ingrijpende reparatie van de in- gedeute voorsteven zal noodig zijn. Ook is de schade vrij groot. Uit 's-Gravenhage wordt ons nader be licht, dat de onderzeeër, welke met den Vlaardingei' logger op de Noordzee in aanvaring kwam, Hr. Ms. onderzeeboot K. 8 is geweest. Beide schepen zijn met geringe schade teruggekomen: de onderzeeboot te Vlis- singen en de logger in den Waterweg. N.v.d.D. BINNENLAND. Dinsdag heeft in het gebouw De Nijverheid te Haarlem de tweede vriend schappelijke wedstrijd plaats gehad tus schen de schaakclub IJmuiden en Om streken en het Haarl. Schaakgezelschap De IJmuidenaars waren niet al te best opgekomen, slechts een 10-tai spe lers had aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven, zoodat er wel een wei nig voor de goede opkomst van II. S. G. teleurstelling was. De volgende 10-tallen hebben den strijd aangebonden met het hieronder vol gend resultaat: IJmuiden en Omstr.H. S. G. Sant JrKroonen 01 Sant Sr.Puts 1 ScholtenAndréa 01 WoudenbergMobach 01 BosWielenga Jr. 1/2-1/2 Van DijkVan Dort Jr. 01 LabreenLenarts 01 Ter VaarwerkPrins 01 DorsmanSmit 01 JimminkWielenga Sr. 1—0 IVÏ-81/» Inwendige Zending In N.-Holland. De Vereeniging voor Inwendige Zen ding in Noord-Holland, hield Woens dag haar voorjaarsvergadering te Alk maar. De vergadering, die druk bezocht was, werd, bij verhindering van den voorzit ter, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen te Velsen, geleid door den twee den voorzitter, jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke te Heemstede, die met gebed opende en een gedeelte uit Joh. I las. De voorzitter wees op verblijdende dingen, als den voortgang van het werk te Krommenie en te Schagen, maar ook op droeve, als de weigering der kerk te Anna-Paulowna. Ds. H. J. Heynes te Landsmeer en dn. A. Snethlage te Heemstede, zonden be richt van verhindering. Goedgekeurd werd het voorstel tot aankoop van een gebouw te Schagen, dat als Evangelisatiegebouw en teven» als Centraal Gebouw der Vereeniging zal dienen. Daarop werd mededeeling gedaan van het werk in de verschillende posten. In Breezand blijft het goed gaan, ook in Schagen, waar met het in gebruik ne men van het nieuwe gebouw nog meer belangstelling wordt verwacht. Ds. Van Grasstek van Edam deelt mede, dat hij daar eens in de maand in de Herv. Kerk mag optreden. In de middagvergadering deed de heer J. Vonk belangrijke mededeelin- gen over het werk te Wormer, waarop een belangrijke gedachtenwisseling volgde. Nadat bij de rondvraag nog verschil lende zaken ter sprake waren gebracht, o.a. het orgaan „De Zondagsbode, werd de vergadering gesloten. Des avonds spraken in een openbare vergadering ds. Boeke en ds. G. B. Wes tenburg van Beverwijk. VOETBAL. Overzicht. Voor ons, IJmuidenaars, is morgen „de" wedstrijd, de ontmoeting tusschen O. D. S. en Excelsior. Wat van deze ont moeting voor Stormvogels afhangt, be hoeven we hier niet in den breede uit een te zetten. We kunnen naar onze meening volstaan met mede te deelen, dat een nederlaag voor Excelsior zeer gewenscht is. Nemen we een oogenblik aan, dat dit het geval is, dan is voor Stormvogels een gelijk spel voldoende om binnen te zijn. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat èn Stormvogels én Excelsior in de Dortenaren haar meerderen moet erkennen, wat tengevolge zou kunnen hebben, dat 't Gooi nog met II. F. C. promoveerde. De Hilversummers moe ten n.l. nog één wedstrijd spelen tegen V. U. C. Winnen zij dezen en zien beide bovengenoemde clubs geen kans haar punten-aantal tegen O. D. S. te vermeer deren, dan promoveeren de Gooilander» nog door hun beter doelgemiddelde. Zelfs bij een Excelsior-nederlaag kun nen we dus nog niet juichen! Over A. D. O.'s lot wordt morgen be slist. Groot is de kans op behoud niet, maar ze is er. De hoop der Hagenaars is de tegenpartij van de vorige week: Hil versum. Als deze vereeniging slechts kans ziet de Schiedammers met 1—0 te kloppen, wat niet onmogelijk is en A. D. O. slaat haar stadgenoote V. U. C. met 20, wat evenmin onmogelijk is, dan zouden de menschen uit de jeneverstad uog degradeeren. Aan spanning ook hier dus geen gebrek. H. F. C. speelt tegen V. V. A. haar iaatsten wedstrijd, welke van geen be lang meer is, daar, behalve het eerste .dasseschap ook het kampioenschap binnen is. hatcritnlu Umlitn. Mrt. 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 22 6.35 7.00 2.11 2.30 23 7.19 7.54 2.49 3.10 24 E.K. 8.18 8.56 3.30 4.06 25 9.30 10.17 4.35 5.28 26 10.58 11.40 5.58 7.01 27 0.11 7.22 8.17 28 0.43 1.09 8.35 0.12 Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: L. MunterKramer, z.; K. MijsHameeteman, z.; N. Demmers- van Woensel, zoon; L. Luttik Boorsma, d.; J. M. VerlindenKram mer, z.; C. C. den BakkerReijgwart, z. Ondertrouwd: C. Kleiman en F. Dekker; C. F. Smit en K. Jongejan; W. Hoek en N. Plug; H. P. Stek en H. J. Oosterwai. Gehuwd: Y. J. Lebbe en A. E. de Wit; T. Heida en H. Smit; Y. Ch. van Riessen en J. II. Ranshuysen. Overleden: Johannes van Es, oud 3 mnd., z. van J. v. Es en A. G. E. Engel hart. BURGERLIJKE STAND. 1 Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Cornelia, d. van Fie- ter de Jong en Anna Groen; Gerrit, zoon van Engelbertus Antonius de Groot en Cornelia van Pel; Frederika, d. van Jan nis Zwart en Jobje Stam; Egbertus, z. van Engel Konijn en Elisabeth yisser.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6