ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN toch Eerste Klas VerschQnt Woensdags Zaterdags 1 BIOS BIOSCOOP „FLORA" No. 51 Woensdag 25 April 1923 8e Jaargang IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, 1JMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIjDAQS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Ingeronde mededeelingen SO ets. pei tegel Ad.ertentiea ten 11. en m 6 regelt fl. iedere regel meer 20 ets. Con,peet gerette edrertenties ran 1 t.enm. 5 regele fl.SB, iedere regel meer 25 cte. Kleine ndrertontiei en familieberiehten toemede rereeniging» ndrertentiee nit de gemeente, nitelnitend bij vooruitbeta ling, ven 1 tot en met 6 regelt f 0.76, iedere regel meer 15 cte. Bij niet contente betaling worden de gewone prijxen berekend Advertenties .adres bureau van dit blad' 10 ets. extra; voor bexorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden mot 6 cte. verhoogd voor advertentiee van buiten de gemeente Veleen OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. van Duijvenbode, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmui den, Sectie I No. 1164; plaatselijk bekend Zeestraat, Wijk C, No. 9, een kuiperij te mogen oprichten, door hen is toegestaan bnder voorwaarden. Velsen, den 18 April 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat het verzoek van de N. V. Algemeene Handelscentrale, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 851 ^plaatselijk bekend Middenhavenstraat, Wijk *C, No. 20, een fabriek te mogen oprichten tot het vervaardigen van verfstoffen, zeep enz. door hen is toegestaan. Velsen, den 18 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, k de secretaris, de burgemeester, "j. KOSTELIJK. RIJKENS. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD De Voorzitter van liet centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Za terdag, 28 April a..s, des voormiddags 11 uur, ten einde over te gaan tot de nummering van de geldigverklaarde candidatenlijsten voor de verkiezing „yan de leden van den gemeenteraad. Velsen, 23 April 1923. De Voorzitter voornoemd, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Uitvindingen, die nog gedaan kunnen worden. Amerika heeft wel het Mekka der 'uit vinders. Een Amerikaanscli tijdschrift „Trained Men" heelt aan eenige beroem- de uitvinders gevraagd, wat er nog uit pgevonden kan en zal worden. De groot ste uitvinding, die nog gedaan moet worden, schrijft Hudson Maxim, is een regeeringsvorm, waarbij liet volk zich zelf regeert, zonder door domheid en hebzucht politieken of socialen zelf moord te plegen. De tweede uitvinding, die in belangrijkheid daarop volgt, noemt hij het gebruik der kracht, die in de atomen sluimert, om onze machines te drijven en onze huizen te verwarmen. Dan volgt de uitvinding van het over brengen van kracht langs draadloozen weg zoodat vanuit centrale bronnen motoren duizenden mijlen ver kunnen loopen. Hiram Percy Maxim wijst op het ge vaar, dat er een eind komt aan de na muurlijke voorraad van vloeibare brand- ■pof. Er is een dergelijke vloeistof noo- Tlig, die niet kleiner maar grooter wordt, zoodat de voorraad niet uitgeput raakt, zoolang als de zon schijnt en de regen valt. Ook acht hij het noodzakelijk en mogelijk, dat wij niet alleen in den win I ter onze huizen verwarmen maar ook I in den zomer ze kunstmatig frisch en koel maken. We hebben niet alleen I huisverwarming maar ook verkoeling noodig. Verder noemt hij nog automat! tóche signalen, om auto-ongelukken te j-.'oorkomen en het aantal politieagenten 1 verminderen. t Alle uitvinders zijn overtuigd, dat we nog maar aan het begin der uitvindin gen zijn. J. G. Vincent schrijft: Geduren de de laatste eeuw is er op het gebied van ontdekking en uitvinding grooter vooruitgang dan in de eeuwen, daaraan voorafgaande. Deze ontwikkeling is juist begonnen en zal voortgaan, totdat we volmaaktheid bereikt zullen hebban in techniek en wetenschap en iedere denkbare bron van kennis zullen heb ben uitgeput. Het is inderdaad zeer waarschijnlijk dat komende eeuwen op ons, onze werk tuigen en machines zullen neerzien, op de bijl en de pijl van vuursteen uit voorhistorische tijden. Indien onze over grootvaders onder ons terugkwamen en een kijkje namen in onze fabrieken, reisden in onze treinen en auto's en hoorden van draadloöze verbinding tusschen Nederland en Indië, zouden ze zeker wanen in een sprookjeswereld te zijn. Weggesmeten millioenen. De Kamer heeft eenige malen een ge heime zitting gehouden in de oorlogsja ren, als het weer eens „kraakte" en er een zenuwachtige stemming heerschte, omdat men vreesde, dat ons land einde lijk ook nog in de oorlogshel zou wor den meegesleepi. In die zittingen moet en paar maal gebleken zijn, dat onze ammunitievoorraad geheel onvoldoer.de ui ook ondeugdelijk was en wij na kor en tijd den oo ecg zouden moeten sta ke. ,i niet bij geb:ek aan strijders maar aan oorlogstuig. Dit zijn geruchten, want geheime ziftingen zijn in ons land inderdaad geheim. De Kamerleden we- 'i te zwijgen m geheimen v. orden on der onze poli (ie: niet verklapi en ver kocht. Maar met gaat aan die geruchten waarde toekennen, als men kennis neemt van een vernietigend oordeel in liet Tijdschrift der Mij. voor N jverheid ••li Handel dooi den heer W. M. Engel- be:is uitgesprokf n over het bedrijf on zer artillerie inrichtingen. Hij deelt o.a. mee, dat naar Indië ver zonden zijn 60 millioen patronen cn be- itanddeelen ervan, die ondeugdelijk ileken te zijn, dat 40 millioen patronen in ens land ever verschillende magazij ntri verdeeld bij gebruik niet goed wer den bevonden en naar den Hemlirug te ruggezonden moesten worden. Vele n.il- lioenen, in de magazijnen opgelegd, zijn ook niet naar den eisch. Diie tot vier honderdduizend projec tielen moeien gesloopt of bruikbaar ge maakt worden. Hetzelfde is bet geval met duizenden kardoesliulzen. Houder der- mitrailleurkarren bleken reinig bruikbaar. Een fabriek met ruim due man was een jaarlang „niet-producee- rend in gebruik". Een camouflage-uit drukking voor: ze werkten er wel, maar brachten niets voort. De oorzaak was oneenigheid tusschen twee bedrijfslei ders. Vierhonderd ton werd verwerkt tot geweerloopen; het materiaal bleek daar toe niet geëigend, toen het werk klaar was. Ruw weg schat de heer Engelberts de schade van een en ander op 15 millioen, waarbij nog komen de kosten voor op slag, bewaring, onderhoud, transport enz. van het materiaal. Men krijgt bij het lezen van dit schan delijk geknoei en gemors met millioe- nen den indruk, dat het leger bezig is, zichzelf te ontwapenen. Het geschiedt echter op een even onwaardige als dure manier. Des te ergerlijker is deze ver kwisting, daar nuttige uitgaven nagela ten moeten worden, omdat er gebrek aan geld is &n de belastingdruk buiten gewoon zwaar ook op vele kleine inko mens drukt. Het glaasje op den valreep. In een Fi'iesche gemeente is het tap- verbod ingevoerd en mag na tien uur geen sterke drank meer verkocht wor den. Daardoor echter, zoo klaagt men INGEZONDEN MEDEDEELING. HEEL IJMUIDEN wordt a.s. Zondag in Dordrecht verwacht. Onze jongens zullen trachten door een fijn gespeelde wedstrijd bet eerste klasse-schap te veroveren. ALLEN NAAR DORDTÏ DE EXTRA TREIN MOET LOOPEN! ALLEN NAAR DORDT! Het loopt wel druk maar er zijn nog geen supporters genoeg om de extra trein te laten rijden. Geeft U dus nog op voor hedenavond 8 uur in de sigaren magazijnen van Jac. Tellier, Boeree of Osendarp. Het zal een genoeglijke dag worden! „Eenige supporters". 1 I h BHWKW VELSEROORD Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste aldaar, wordt liet gebruik van sterken drank vermeerderd. De loop van den wijzer naar klokke tien maakt de her bergbezoekers buitengewoon dorstig. Men begint al meer te drinken en er ont staat een wedstrijd, wie nog zoo gauw mogelijk eenige glaasjes kan omwippen, voordat het fatale uur geslagen is. Zoo zou het tapverbod liet gebruik eerder in de hand werken dan beperken. Zou het waar zijn, vraagt een ingezetene uit de ze gemeente, of overdrijft de verslagge ver? Er is hier o.i. zeker overdrijving in het spel. Tegen elk sluitingsuur, ook al is dit op elf uur gesteld, zijn er nog altijd gas ten, die er nog gauw eentje pakken. Te genstanders van het tapverbod spelen deze begeerigheid nu uit tegen een maatregel, die zeker eenig nut heeft, al is het geen sterk wapen in den drank- strijd. Nog eentje voor het afscheid! zoo was het al lang voor eenig tapverbod: het is het bekende glaasje op den val reep De misdadigers over de drooglegging Er zijn criminologen o.a. Prof. Bonger in ons land, die den alkohol niet zulk een grooten factor tot misdaligheid achten als gewoonlijk geschiedt. Toch zal wel niemand ontkennen, dat de al kohol het zedelijk onderscheidingsver mogen verzwakt en allerlei verkeerde neigingen sterk naar voren brengt. De alkohol moge niet de eenige oorzaak zijn, hij is wel medeplichtig, dat zoove- len in de gevangenis terecht komen. Een Amerikaansche senator heelt een onderzoek ingesteld naar het oordeel van gevangenen over de Verbodswet. Onder de bewoners van ruim 300 ge vangenissen is een stemming gehouden over de wenschelijkheid en nuttigheid der Verbodswet. De stemmng stond t-n- der leiding van E. L. Dudding, TOD"zit- ter van een ver. tot steun aan gevange nen. Niet minder dan 134321 gevangenen brachten hun stem uit; daarvan ver klaarden 133412 zich voor de Verbods wet en slechts 909 er tegen. Men kan zeggen, dat bijna allen, immers meer dan 99% zich voor de drooglegging ver klaarden. Het Orgaan van den Nationalen Bond .voor Plaatselijke keuze merkt naar aan leiding hiervan op: Geen wonder: Indien er een klasse van menschen is, die uit ervaring kunnen meespreken over het drankkwaad, dan zijn het wel de gevangenisbewoners. Het blad gaat dus uit van de onder stelling, dat ongeveer alle gevangenen de booze werking van den alkohol in zien en ervan verlost wensclien te wor den. Zou dat niet te gunstig gedacht zijn van de gevangenen, die uit de gevange nis gewoonlijk dadelijk weer naar den kroeg loopen? We hoorden een gevange nispredikant eens zeggen, dat er meer gevangenen zijn, die spijt hebben, dat zij er in gevlogen zijn dan die werkelijk berouw hebben over hun afdwalingen. Wanneer men bovendien bedenkt, oat er in de Amerikaansche gevangenissen heel wat alkoholsmokkelaars zitten en smokkelaars zijn de minst berouwvolle zondaars, dan gaat men naar een ande re verklaring zoeken van den gunstigen uitslag dezer stemming. Kan het ook niet zijn, dat velen hun stem uitgebracht hebben met de gedachte: Wij krijgen hier geen druppel, dan zullen ze daar buiten de heerlijkheid ook missen. Het is geen edele gedachte, maar het zijn ook geen edele menschen, die in de gevange nis zitten. Er is zeker een percentage ge vangenen, dat in den alkoh. 'n vijand ziet, maar het is zeker veel kleiner dan men uit deze stemming zou kunnen op maken. Het proletariaat van het intellect. In de landen, die eerst door den oorlog en daarna door den honger zijn geteis terd, Rusland, Oostenrijk, Hongarije en Duitschland, wordt ook bitter geleden door hen, die met het hoofd werken. Een Duitsche predikant werkt een paar da gen in de week als mijnwerker. Een pro fessor in Oostenrijk verdient minder dan een werkvrouw. Een soldaat van het bezettingsleger ontvangt evenveel soldij als de meeste hooge Duitsche ambtenaars aan salaris. In het bekende spotblad Kladdera- datsch worden de geestelijke werkers voorgesteld als de slaven en gevange nen, die eens in de arena verschenen voor den Caesar en hem begroetten met het bekende: Zij, die gaan sterven, groeten u! De Caecar en zijn hofhouding zijn de grootindustriëelen en de kamp vechters roepen hun toe: Heil, Caecar, wij, de geestelijke werkers en midden stand van Duitschland, die op het punt staan te sterven, groeten u! Een buitengewoon sombere plaat jeeft Simplicissimus over den nood van den middenstand. In zwarte kleuren een bijna geheel leege kamer; alleen nog een tafel met een paar kaarsen. Weggedra gen wordt een doode. Een vrouw schreit haar ellende uit in een hoek. Op den voorgrond een man als een geraamte, die wanhopig zijn handen wringt. Onder de plaat lezen we: De vooruitgang van den Duitschen middenstand. We vonden nog een treffend bewijs van de groote moeilijkheden, waarin de geestelijke werkers in Duitschland ver- keeren. In het blaadje van de Jong-Friezen: De Nye Mienslcip vraagt de redactie hulp voor een Duitschen student, een warmen strijder voor het behoud van het Friesche karakter in Oost-Fries land. Hij is door den nood gedwongen zijn studie af te breken en dient nu als boerenknecht. Bij voorkeur zou hij in ons Friesland werken, ook om land en volk hier beter te leeren kennen. Hij is ook bereid huisonderwijs te geven en is voldoende onderlegd in de nieuwe ta len, wiskunde, muziek en gymnastiek, maar hij wil ook behulpzaam zijn in de boerderij. Dat is een voorbeeld uit duizenden van de moeilijkheden, waarmee jonge intel- lektueelen te worstelen hebben, om een positie te vinden en in hun eerste levensbehoeften te voorzien. Het tractaat van Versailles. De groote Italiaansche geschiedschrij ver Ferrero heeft het vredesverdrag van Versailles altijd een fout gevonden WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. en acht zich in die meening bevestigd door de voorloopige uitkomst ervan. Een van beiden, zoo oordeelt hij, of het tractaat zal verscheurd moeten worden of Duitschland zal moeten verdwijnen, om echter in een anderen vorm opnieuw te voorschijn te komen. Tot November 18 was Duitschland de machtigste \an alle oorlogvoerende staten. Is het denk baar, dat het onder de voogdij zal blij ven van een driebond, waarvan ieder lid afzonderlijk zwakker is dan Duitsch land? Frankrijk en België passen thans maatregelen tegen Duitschland toe, die het zullen ruïneeren, zonder echter hen beiden te redden. Italië tracht voordeel uit de tegen woordige positie te trekken, zonder daarbij gevaar te loopen. Engeland houdt zich buiten het avontuur cn zoo buiten het gevaar en mogelijke winst. Maar niettegenstaande de Italiaansche listigheid en de Engelsche wijsheid zijn beiden verantwoordelijk voor de ondei - neming. De regeeringen voeden de vol ken met optimisme, maar wie deze vooze. en waardelooze spijs weigert, weet, dal we nog midden in den storm en ver van de haven zijn. In de Manchester Guardian, een. der meeste invloedrijke en hoogstaande bla den van Europa, welks uitspraken tel kens overal worden aangehaald, heeft de minister van buitenlandschc zaken van Czecho-Slowakije zijn meening ge zegd. Benes voorspelt, dat in het tegen woordige Duitseh-Fransche conflict de overwinning zal zijn aan de zijde, waar de grootste moreele krachten zijn. Hij vreest niet voor een nieuwen oor log. Hoewel de oorlogsgeest er in som mige deelen van Europa wel is, oiub -e- ken echter de krachten en de middelen, om een nieuwen oorlog te voeren. Voor- loopig zullen er alleen plaatselijke con flicten zijn. Benes wijst er ook op, dat men geen vast bedrag kan stellen voor de schade vergoeding, die Duitschland moet beta len. Want het gaat niet alleen om het betalen moeten maar ook om het kun nen. Zes maanden geleden kon Duitschland meer betalen dan thans en een jaar ge leden had het meer kunnen betalen dan voor zes maanden. Zoo zijn er overal nog haken en oogen. Als men de haken maar in de oogen kon passen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij het j.l. Vrijdag gehouden L. O.- examen zijn o.a. geslaagd onze vroege re plaatsgenooten H. van Hulst en W. Renes. Voor eenigen tijd zond het Cen traal Drankweer-Comité in deze ge meente een adres aan het bestuur der Reedersvereeniging alhier, waarin or op gewezen werd, dat de opvarenden der stoomtrawlers na het 's morgens aan boord komen dikwijls den' wal weer opgaan, wat dan leidt tot drank misbruik. Gevraagd werd een zoodanig uur te bepalen, dat na het aan boord komen de schepen direct kunnen varen Het bestuur der reedersvereeniging antwoordde daarop, dat de opvarenden om 10 uur aan boord moeten zijn en dan aan boord moeten blijven, waarom aan het bestuur van het Drankweer-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1