ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN üTo. 62 Zaterdag 28 April"192S 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Yerschynt Woensdsgg Zaterdags Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Ingeioade med.dwliigcn 40 ets. per regel - AdTertentie» ,,n lt.enm 5 regel- rer.1.' nï tl* o=_ ''J', seMtte ren 1 t.esS.6 regel, f 1,86, iedere regel mBer 86 cte. Kleine adrertentiee en familieberiobter 11» Ter'etll,8l,16» eirertentiee nit de gemeente, nitsluitond bij roomitbeta. L«£liI^JLj. reg - i"1""1 reScl meer 16 cte. Bij niet contente dit Mei10 Si °°d Adrertentiee „dr.s bnrean ran ,1 I0, bexorging ran op adrertentiee ingekomen brieven wordt 10 cte. in rekening gebracht Borenetaande regelprijzen worden met Bet,, rerhoogd reor adrertentiee ran b n i tn V gemeentèvel™ w DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE i BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. OFFICIEEL. DRANKWET, Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat op 21 April 1923 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht verzoekschrift van Johan Lodewijk Junge, wonende te Velsen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de achter- benedenzaal van het perceel, plaatselijk gemerkt E 37, en gelegen aan den Stations weg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening L dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 24 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Serum tegen tuberculose. We hoorden onlangs een dokter met klem betoogen, dat men allerlei verha len over nieuwe geneeswijzen en midde len tegen ziekten uit de krant moest weren. Ze brengen de zieken maar in on- 'V'ust, doen hen gretig verlangen, dat de uitvinding ook binnen hun bereik zal komen, vreezen, dat voor hen de kans op genezing wellicht te laat zal zijn. De patiënten begrijpen niet, dat hun dok ter niet onmiddellijk het nieuwe medi- cament ook op hen toepast, omdat zij niet begrijpen, dat deze tegenover de vondsten op zijn gebied zeer critisch cn voorzichtig staat en de deugdelijkheid van bet nieuwe middel eerst na langen tijd kan worden vastgesteld of af wezig blijkt te zijn. v Als men echter alles uit de krant zou f weren, wat sommige lezers wel onge rust zou kunnen maken, mocht men heel wat schrappen. Bovendien staan de meesten vrij ongeloovig tegenover een of andere nieuw middel, dat heet ge vonden te zijn. Immers telkens komt de wijzere, die bet weg redeneert. Hoe vaak al heet niet het middel tegen kanker, rheumatie,k en tuberculose gevonden te zijn. Bovendien mag de krant toch niet verzwijgen, wat van zoo groot belang is als de goede kans, dat velen hun ge zondheid zullen herwinnen. Prof. Stronck heeft onlangs te voren laten be kend maken, dat hij in zijn rede op de jaarvergadering der Mij. voor Genees kunde nieuwe inzichten zou openen ten opzichte van de tuberculosebestrijding. In zijn rede zelf heeft hij de mogelijk- l^heid gesteld, dat door de toepassing der tuberculan de ziekte zal wijken. Gerui- men tijd geleden werd met nogal wat ophef door de kranten een ontdekking van den Zwitzer Spahlinger meege deeld, waardoor de tuberculose te gene zen zou zijn. Deze Zwitser is geen medi- *cus en ook daardoor stond de medische wereld zeer wantrouwend tegenover zijn heilmiddel. Maar eenige politici van naam interesseeren zich voor Spah- l lingers vinding, omdat ze er goede re lt sulfaten van gezien hebben bij familie- - Spahlinger zelf erkent, dat zijn uit vinding feitelijk nog niet af is en dat hij het middel nog niet in het groot kan produceer en. Hij heeft als meer uitvin ders, zijn geheele vermogen bij zijn proefnemingen verspeeld en kan nu bij gebrek aan geld niet verder gaan. -Voor- al in Engeland stelt men veel belang in zijn geneesmethode en tracht men daar om voor hem het benoodigde geld bijeen te krijgen. De zaak is. zelfs in bet parle ment besproken en de minister van volksgezondheid heeft daar verklaard, dat de verkregen resultaten het voort zetten van het onderzoek volkomen wet tigen. Hij zegde toe, een beproeving van dit middel in Engeland in elk opzicht te zullen aanmoedigen. Er zijn al zieken naar Genève, waar Spahlinger woont,, gereisd en met ver rassend gunstig gevolg naar de methode Spahlinger behandeld. Toch zij men voorzichtig en conclu deer e daaruit niet, dat het serum van dezen Zwitser dus de menschheid zal verlossen van een ziekte, die voortdu rend zooveel gezondheid, leven en geluk verwoest. Hoop doet leven en ook al thans tijdelijk genezen. We kennen ge vallen, dat hopeloos verklaarde lijders na het gebruik van petroleum een tijd lang opleefden, weer konden wandelen, groeiden enz. Geen deskundige zal aan petroleum eenige waarde toekennen als geneesmiddel tegen de tuberculose. Maar onder de patiënten vooral komt het geloof voor in de heilzame werking van het afschuwelijk smakende en voor de nieren gevaarlijke middel. Dat doet althans tijdelijk wonderen. Wij zijn dus nog niet verder, dan dat er eenige kans is, dat het middel tegen de tuberculose gevonden is en wel een serumbehandeling. Maar verder hebben we af te wachten. De zaak is in onder zoek. Het geld, om Spahlinger in staat te stellen zijn werk te voltooien, zal er wel komen en pas over eenige jaren wel licht zal blijken, of Spahlinger de aller grootste dienst aan de menschheid be wezen heeft, die men zich kan denken, dan wel of hij en een deel der wereld met hem, zich al te gauw blij heeft gemaakt. Onze gebrekkige huwelijkswetgeving Op de vergadering van den Nationa- len Vrouwenraad hebben eenige vrou wen hun bezwaren tegen onze huwe lijkswetten uiteengezet. Mevr. Boisse- vain wil niet, dat de wet den man maakt tot meerdere in de echtvereeniging, maar de man moet door zijn persoon lijkheid die positie verdienen. De vrouw wil in haar echtgenoot gaarne haar meerdere zien. De natuur der vrouw verlangt naast zich een sterken man. Maar de wet moet tusschen de echtge- nooten geen verschil maken; in het uiterste geval moet bij geschillen de tusschenkomst van derden ingeroepen worden. Wij geven de zienswijze van Mevr. Boissevain zonder critiek, maar merken alleen op, dat de sterkere niet altijd de meerdere noch de zwakkere de minde re is en er in een goed huwelijk geen sprake van is, wie der beiden eigenlijk de meerdere is. Mevr. BakkerNort het Kamerlid zei- de, dat de feitelijke positie in normaal goede huwelijken geheel anders is dan de wettelijke. Onze huwelijkswet 'is ver ouderd en past alleen bij de onbelang rijke positie der vrouw in het openbare leven in de eerste helft der 19e eeuw. De tijden zijn veranderd, maar de wet is ge lijk gebleven en moet daarom gewijzigd worden. Mevr. Bakkervan Bosse wil een goe de huwelijksrechtspraak, waardoor een noodlottige scheiding voorkomen kan worden. Niet om allerlei kleine twisten moet men naar den rechter lonpen; de huwelijksrechtspraak moet diepe ernst zijn. Eindelijk gaf Mej. Mr. F^UtaKatz jhfaar meening. Zij ziet in do;, man het hoofd van het gezin naar de beginselen van Godswege gegeven. Maar ze wil de INGEZONDEN MEDEDEELING. Het be&te adres voor 4 Öiiëti met gegarsudeerde analyse BiINGKA.DE TELEF 298 8 .BIOSCOOP „FLORA" IVELSEROORD B Geeft altijd het mooiste, altijd het nieuwste '^5^ mssmeeg&s&msimGgammsenS bepaling, dat de vrouw aan den man gehoorzaamheid schuldig is, geschrapt zien. De wet geeft ook volgens haar den man te veel macht. Belangrijke zaken b.v. het kiezen van domicilie .moeten door wederzijdsch overleg geschikt wor den. Wel merkwaardig, dat ook deze vrouw van Christel.-Historisohe begin selen onze huwelijkswetgeving hervor men wil en de macht van den man be perken en het recht der vrouw verster ken wil. Opvoeding tot dc gezinstaak. Men heeft in Rotterdam de eerste school in ons land tot bevordering van het onderwijs in kinderverzorging en opvoeding. Mevr. Wynandts Francken- Dyserink heeft het nut en de noodzaak daarvan onlangs aldus uitgedrukt- De natuur heeft het ontzaglijk sterke moe derinstinct geschapen, maar mea ont vangt van nature niet de kennis, die de moeder vooral in onze zeer samenge stelde maatschappij noodig heeft; daar om zijn voorlichting en kennis voor de gezinstaak onmisbaar. In andere landen heeft men dat eer der ingezien en doet men daarvoor ook meer dan in ons land. In Engeland zijn \ele moederscholen, in Zwitserland, België en Zweden is de kinderverzor ging in de leerplannen der scholen opge nomen en worden aardige, eenvoudige boekjes als het x\. B. C. der Zuigelingen zorg uitgegeven. Bij ons worden de meisjes vrouw en moeder, zonder daar toe eenige bijzondere opleiding ontvan gen te hebben; ze moeten het al doende leeren. Maar nog veel minder worden de jongens voor de gezinstaak opgeleid. Mevr. Francken-Dyserinck wijst daar terecht op en wil daarom de jonge risop- voeding ook in de gezinssfeer betrekken Handigheid en technische kennis, eer bied voor de persoonlijkheid der vrouw en haar werk en zelfbeheersching moe ten hem worden bijgebracht. Dit komt ons voortreffelijk voor. Me nige man meent, dat de vrouw voor het gezin heeft te zorgen en dat het gezin er voor hem is en niet hij ook voor het gezin. Alleen moet men de waarde van een theoretische vooropleiding niet te hoog aanslaan; ook hier heeft de prak tijk de grootste waarde. Er zijn handige leerboekjes voor het zwemmen met vele plaatjes, waarop men elke beweging en stand in het water kan leeren kennen. Maar wie dit boekje uit zijn hoofd kent en al de wenken en raadgevingen op volgt en in een diep water springt, ver drinkt zonder mis. Men leert het zwem men in het water! Zoo worden ook de meesten goede vaders en moeders in en door hun huwelijk. De ervaring is de beste leermeesteres. Maar niettemin kan de theorie ons waarschuwen voor leelijke fouten, ons oog openen voor het belangrijke der taak en ons niet weinig helpen, om zonder al te veel mislukkin gen en moeilijkheden door de praktijk de praktijk te leeren. Olficleele geldvermorserij in Indië. Makassar heeft een waterleiding ge kregen. die meer dan 2,5 millioen heeft gekost. Toen ze gereed was, lekte ze als een mandje. Een ingenieur onderzocht de zaak en ontdekte, dat er dooi de be tonnen buizen bier en daar boomwor tels heengegroeid waren; de aanl.eggers hadden daarmee geen rekening gehou den. De directeur der leiding 'verzocht Batavia een bacterioloog te zenden, om te onderzoeken, of het water deugdelijk was voor drinkwater. Dc bacterioloog bleef maanden lang weg en kwam toen zonder instrumenten, zoodat hij geen onderzoek kon doen. Dringend verzoek, alsnog instrumenten te zenden. Maan den later nog geen instrumenten. Die fraaie geschiedenis dient zeker de be zuiniging. Of groeien de millioenen in Indië even welig als de palmboomcn? Het mocht wat. Het is. daar met de fi nanciën niet minder slecht gesteld als in het moederland en bezuiniging is daar alles, wat de gong slaat. Aan de Eerste Kamer is ecu adres ge zonden door het Comité Nieuw-Indië, waarin de uitgaven voor onderwijs 011 gezondheid vergeleken worden bij die voor leger on vloot. In de laatste zes jaar liad Indië 738 millioen uitgaven voor le ger en vloot tegen 180 millioen voor on derwijs, de uitgaven voor de burgerlij ken geneeskundigen dienst bedroegen in die zes jaar ongeveer 87 millioen. In het adres wordt o.a. gezegd, dat bezui niging alleen van beteekenis gevonden kan worden op de militaire uitgaven, in dien men althans de zorg voor enkele der levensbelangen van Indië niet ten offer wil brengen aan de kostbare illu sie van een tegenover een buitenland- schen vijand toch onvoldoende weer macht. De bedoeling dier laatste woorden is duidelijk, al werd ze wat ongelukkig uitgedrukt. Zouden we in Indië ooit oor log moeten voeren, dan zou het tegen geweldige vlooten zijn cn als men ver der let op den cnormeu omvang van on zen Archipel, clan begrijpt men dat ver dediging van ons overzeesche rijk verre boven onze finantieele kracht gaat. Het is een illusie te meenen, dat we tegen over een buitenlandsche vijand ooit een voldoende weermacht zouden kunnen stellen. Het Comité Nieuw-Indië wil geen ontwapenning, maar een leger cn vloot voor de binnenlandsche rust en orde houden. Maar een weermacht voor dat doel behoeft lang niet zooveel te kos ten, als we thans uitgeven. Onderwijs en geneeskundige dienst zijn levensbelangen voor Indië. De me dische hulp in dit groote rijk met zijn millioenen inwoners is zeer onvoldoen de. Men kan vaak pas na een dagreis een dokter of verloskundige bereiken. Er zou zeker heel wat lijden voorkomen en vele levens zelfs behouden kunnen worden, indien er meer millioenen voor dit doel beschikbaar gesteld werden. Hetzelfde geldt van het onderwijs. Een groot aantal inlanders ontvangt geen onderwijs, wenscht dat ook niet maar mist daartoe ook de gelegenheid Het lijkt rationeel, dat eerst de kinderen komen, om te leeren en dan de scholen worden opgericht, in een gevoelde be hoefte voorziende. Maar als de scholen er zijn, komt de behoefte cn daarmee ook wel het kind. Het is toch zeker ver standiger, om milloenen uit te geven voor ziekenhuizen en scholen dan voor oorlogsschepen, waarmee we Indië toch niet zouden kunnen verdedigen, als dit noodig was. Gevaar voor een buitenlandschen vij and is ook gering. Van Engeland en Amerika hebben we niets te vreezei 1 en Japan heeft eenige malen officieel ver klaard tevreden te zijn met Japanners in Indië maar Indië niet voor Japan te begeeren. Er kan ook in Tntië heel wat geld bezuinigd en ook beter besteed worden. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42. Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. UIT ONS PARLEMENT. Terwijl lang geleden reeds voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer het evenredig kiesstelsel was ingevoerd, dat elke partij over 't geheele land een aantal leden in evenredigheid tot de op de lijsten dier partijen uitgebrachte stemmen en dus tot de sterkte dier par tij, bleef voor de Eerste Kamer het meer derheidsstelsel gehandhaafd, welke on evenredige werking zich hier nog te sterker deed gelden, omdat de leden der Eerste Kamer provinciesgewijs dooi- de Provinciale Staten werden gekozen, zoo dat de meerderheid in deze Staten de partij van alle die provincie vertegen woordigend Eerste Kamerleden bepaal de. Van alle zijden was dan ook reeds voortdurend op invoering van liet even redig kiesstelsel ook voor de Eerste Ka mer aangedrongen. Aan dien aandrang heeft de regeering eindelijk toegegeven. En het door haar ingediende ontwerp, dat het provinciale verhand behield, bleek over 't algemeen de instemming der Tweede Kamer te hebben. Maar die instemming was maar voor een klein deel het gevolg van bewondering voor het regeeringswerk. De overweging, dat de oplossing van het probleem moeilijk was om evenredige vertegenwoordiging der partijen cn vertegenwoordiging dei- provincies met elkaar in juist verhand te brengen, deed verscheiden leden met het voorgestelde genoegen nemen. Toch bleek men nog voor te grootcn invloed der partijen bedacht, terwijl ook het in dienen van talrijke amendementen aan toonde, dat menigeen verandering wenschte. Het was vooral de lieer Van den Heuvel, die zich over dit aanbren gen van wijziging druk maakte. Zoo stelde hij voor verbinding van verschil lende lijsten in eenzelfden kieskring hij de verkiezingen voor Tweede Kamer en Provinciale Staten uit te sluiten, waar bij een sub-amendement van de com missie van rapporteurs nog de gemeen teraadsverkiezingen voegde, welke wij zigingen door de Kamer werden over genomen. Minder gelukkig was hij met zijn voorstel het getal direct toe te wij zen zetels te vergrooten, waardoor de kansen voor de kleine partijen aanmer kelijk verminderd zouden zijn geworden De heeren Oud en Bongaerts, die een dergelijk lot voor de door hen ingedien de amendementen zagen aankomen, trokken die in. De heer Beumer tracht te van deze gelegenheid gebruik te ma ken om de stemplicht afgeschaft te krij gen. Maar zonder succes. Tal van lo den meenden, dat hij een noodzakelijk complement was van het algemeen evenredig kiesrecht (bij de laatste ver kiezingen wel 500 h 600.000) nog niet tot afschaffing behoefde te leiden. Naast en na dit wetsvoorstel werd het vraagstuk der werkverschaffing en werkloozensteun en de daartegenover door de regeering aangenomen houding in een interpellatie van den heer Van den Tempel, die de laatste jaren ten de zen opzichte het monopolie schijnt ver kregen te hebben, uitvoerig behandeld. De interpellant bleek zich vooral geër gerd te hebben over de eis'chen, die de regeering aan de gemeenten stelde, die rijksbijdragen voor werkverschaffing cn werkloozensteun aanvroegen, welke eischen die steun veelal van, verlaging van het uit te betalen loon en van ver anderingen in de belastinginrichting der betrokken gemeenten afhankelijk stelden. Hij achtte dergelijke eischni in strijd met dc autonomie der gemeenten en met de Grondwet en bedoeld om de loonen ook in het vrije bedrijf naar be-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1