4 i IJMUIDEN. Het Visscherijbedrijf. Onder voorzitterschap van onzen Burgemeester en in tegenwoordigheid van den heer F. J. H. Schneiders, had gisteren een conferentie plaats met de besturen van de Vereeniging van ree ders van visschersvaartuigen en der IJmuider Vischhandelvereeniging, over den toestand in het visscherijbedrijf al hier. Omtrent de resultaten daarvan kon ons nog niets worden medegedeeld. In Cycloop was gisteravond een vergadering belegd door de afdeelingen van den Centralen Bond van Trans portarbeiders en van den Chr. Fabrieks- Havcn- en Transportarbeiders Bond. De vergadering was zeer druk bezocht. De vergadering werd geleid door d"n lieer C. v. d. Steen, voorzitter van den Chr. Bond. Deze zeide dat de groote op komst te begrijpen is, omdat de meesten wel aan lijf en leden voelen, waar het om gaat. Daarop nam de heer D. F. G. Schilling het woord. Deze zeide dat men voor de tweede maal bijeenkwam, thans wei in eetiigszins anderen vorm. Wij zijn thans gekomen toi een wanhoopstoestand en spr. verwondert zich er over, dat de meuschen zich zoo kalm houden, daar er in vele gezinnen honger wordt gele den. Hiermede bedoelt spr. niets te zeg gen om de gemoederen op te hitsen. Spr. wijst op het adres, dat door de drié besturen, ook door de R. Katholie ken,, gezonden is aan den raad met ver zoek om een steunregeling. Dat adres is in handen van B. en W. gesteld om prae-advies Intusschen zouden B. en W. zich met de regeering in verbinding stellen. Spr. zegt dat bekend is dat men de gemeente Velsen in den Haag slecht gezind is, maar hoopt toch dar. nvn hiermede slagen zal. Echter moeten we niet in de eerste plaats ijveren voor steunuitkeering, wij willen werk. Toen deze vergadering bekend werd, is men reeds warm geloopen. Er is heden een conferentie geweest tusschen de bestu- r M- der Keedersvereeniging en Visch handelvereeniging met den Burgemees ter. Men heeft ons gevraagd deze ver gadering nog eenige dagen op te schor ten, maar wij hebben dit niet willen doen. Wij kunnen niet langer gaan zit ten wachten. Spr. hoopt dat men in den Haag den noodtoestand hier in I Jmui- den nu eindelijk zal erkennen. De zaak staat nu zoo, dat de arbeiders de reeders moeten gaan beschermen voor hun eigen daden. Voor een paar jaar zonden de reeders hun schepen na ar Engeland om wat meer winst, ter wijl men de vischhandel liet crepeeren. Spr. wil den vischhandel niet in be scherming nemen, maar met den visch handel vallen ook de arbeiders. Spr. vraagt zich af of er voor de reederijen wel zoo veel voordeel zit. Spr. gelooft van niet, misschien wel voor de reeders. Maar met de prijzen van de visch hier zou spr. wel eens willen zien of het markten in Engeland voordeeliger is. En het voornaamste is, dat als de visch handel vernietigd is, de reeders zich zelf ook den strop omdoen. Want als ze dan straks weer hier moeten markten, is de markt weg. Spr. wijst er op, hoe de reeders tekeer gingen, toen de Duitsche trawlers hier kwamen markten. Zij hebben gewerkt tot de Duitsche grenzen voor den uit voer van visch werden gesloten. Maar men wilde meer, men wilde den Duit- schers zooveel lasten opleggen, dat het ze onmogelijk gemaakt werd hier weer te markten. Spr. vindt het natuurlijk, dat de Duit sche trawlers in Duitschland markten en de Hollandsche in IJmuiden. Maar dit alles is een gevolg van den chaos, waarin we verkeeren. Het erge is ech ter dat wat men zelf doet, men niet wil van de Duitschers. De reeders hadd»-n wel gewild, dat de arbeiders hier de Duitsche trawlers met de opvarenden kwalijk zouden behandelen. Maar daar zijn de arbeiders niet voor te vindi-n en in dit opzicht staan zij ver boven de in tellectueel e reeders. De toestand is nu zoo geworden, dat de ei.kele booten, die op IJmuiden va ren, ook naar Engeland worden gezon den. Spr. licht zich hu ook tot de visch- uandelaren en vraagt of het geen tijd wordt, dat men de handen in elkaar slaat om tot een oplossing te komen. Als we allen naar den kelder gaan, dan mag de een het wat langer uithouden dan de ander, we gaan toch en moeten daarom wat doen. Spr. heeft al gcpo;>gt hier weer Duitsche trawlers heen te krijgen en al zulle.', de reeders hier kro kodillentranen huilen, spr. hoopt dal het gelukken zal. V'e moeten nu tot maatregelen ko- nur, al zal het een paardemiddel zijn. Als er geen oplossing komt, zullen we alle Hollandsche trawlers, die in I.Iniuiden komen, beschouwen als bai- t- nlandsibe schepen en zullen ze liét losgeld, dat voor deze schepgeldt moeten betalen. We willen d v reeders aldus dwingen een deel hunner sche pen op IJmuiden te laten varen. Deze maatregel zal voorloopig voor 3 maan den gelden. Ais men dan tegenmaatregelen wil tieli'cn door bv. te eischen dat de opva renden der schepen deze zullen lossen, zuil*'ti wij de vischknechts er in betrek ken e:. zorgen dat tr geen kop van een visch meer verwerkt wordt. Spr. heeft er niets op tegen, dat een cieei der Hollandsche trawlers op Enge land blijft varen, maar dit moet met gaan ten xoste van den ondergang van u'maiden. Als dit voorstel wordt goedgekeurd, zullen we dit bij open brief bekend ma ken c^ zullen de Ministers van Land bouw en Binneniandsehe Zaken tevens van den toestand op de hoogte worden gebracht. Het concept van dez -.1 briei wordt voorgelezen. De heer schilling zegt dat hot velen leed zal doen zulk een scherp stuk in zee te moeten zenden. Maar wij Kunn-n niet anders, want de reeders verwaai di- grii zich den laatsten tijd niet met de besturen der organisaties te spveüen. Alleen over loonsverlaging wil men bet met ons hebben, ofschoon de meuschen een loon thuisbrengen, waarvan men nauwelijks het leven houden kan. Spr. wil ook nog wijzen op het Cen traal Administratie Bureau, waarvan de heer Vermeulen de leider is. Dacht men eerst dat dit een nuttige instelling was, spr. zegt dat het thans de ergste vijand is van de arbeiders. Als deze soms een luttel bedrag verdienen, wordt het ingehouden voor belastingpennin- gen. Spr. wil gaarne medewerken aan een goede administratie voor den Raad van Arbeid, maar dan moet het goed gebeu ren en daar mankeert veel aan. Erger is de loonheslaglegging van mensehen, die soms in maanden niets verdiend hebben. En daar werkt het C. A. B. toe mede. Spr. protesteert hiertegen, waar die weinige verdiensten in de gezinnen zoo noodig zijn. Daarom stelt spr. voor dat de arbeiders de volgende week hun werkboekjes bij het C. A. B. zullen te rughalen (applaus). Spr. hoopt dat de aanwezige werkgevers hiertoe zullen medewerken. De voorzitter zegt dat niet alleen de arbeiders, maar ook reeders en visch- koopers gevraagd zijn en vraagt wie iets wenscht op te merken. De heer C. Janzen vraagt of door het voorstel den reeders niet een wapen in de hand gegeven wordt om hun sche pen juist weg te houden. Spr. vraagt oi het doel, meer schepen aan de IJmuider markt, niet te bereiken is door voor een tijd op de Duitsche trawlers de Holland sche losloonen toe te passen, ook al zul len de arbeiders dan een offer moeter. brengen. Spr. gelooft dat de vischhan- deJaren zeer sympathiek zullen staan tegenover de pogingen, om hier weei schepen aan de markt te krijgen. De heer A. Peek gelooft dat de reeders zich niets van het manifest zullen aan trekken, wel misschien als we nog tij den van 1916 hadden. Spr. zou willen dat een deputatie zoo spoedig mogelijk een audiëntie in dei. Haag aanvroeg om den noodtoestand van IJmuiden hekend te maken. De heer Wiegman vraagt of ook. Dc Marezaten en de Praxis in de actie zul len worden betrokken, waar deze maat schappijen hun schepen den geheeld, winter op IJmuiden hebben laten varen. De heer R. de Boer zegt mede te kun- nt'ti gevoelen met den noodtoestand dei arbeiders. Spr. zegt de conferentie dei besturen van Reeders- en Vischhandol- vereenigingen niet te hebben bijge woond. Spr., die de zaken objectief be ziet, meent dat men niet op den goeden weg is. Er zijn fouten gemaakt en spr. gelooft aan beide kanten. Dat er e°n noodtoestand is, ligt vooral aan den chaos in de wereld. Er zijn vier groote groepen, die belang hebben bij de vis- scherij, n.l. de reeders, de opvarenden, de arbeiders en de visehhandelaren. De ze moeten elkaar leeren verstaan, elkaar blauwe oogen slaan geeft niet9. Spr. zegt dat het begrijpelijk is, dat de reeders hun schepen naar Engeland zouden, als er meer te verdienen is, ook als de visehhandelaren gaarne de Duit sche trawlers hier zien komen. Toch hebben allen grof ongelijk, omdat de toestand zoo niet kan voortduren. Daar om za1 er overleg moeten komen en spr. heeft gevraagd of er niet een commissie van overleg kon komen. Tot zijn groote verbazing hoorde spr. dat die er is. Maar dan vraagt hij zich ook af, waar om men niet tot elkaar kan komen. Met elkaar bestrijden bereikt men niets, ook niet met het halen van Duitsche trawlers hier. Spr. doet een oproep om tot samenwerking te komen. De Duit sche trawlers zullen hier thans ook niet komen, omdat ze niet kunnen verdienen, daar de kolenprijzen te hoog zijn. Do heer van Slooten vraagt of niet ge poogd kan worden de Hollandsche sche pen uit Engeland weg te houden. De heer Jongejan raadt aan gezamen lijk de boekjes bij het C. A. B, terug te halen (Een stem: Neem alvast een ploeg aan!) De heer Deutekom zegt dat er werke lijk een noodtoestand is. Deze zegt dat de reeders wel een deel der 3chepen op IJmuiden wil laten varen, als er zeker heid bestond dat er b.v. per week niet meer dan 20 Duitsche trawlers in IJmuiden zullen markten. Spr. vindt de houding der IJmuider reeüers ook zeer scheef en gelooft dat ze met hun houding zeer verlegen zitten. Er is een noodtoestand, Denemarken zendt al veel visch naar België en de eerste wagon Duitsche visch is deze week naar België uitgevoerd. Spr. hoopt ook dat de visehhandelaren en de ar beiders en de arbeidersorganisaties naast elkaar zullen staan tegen de ree ders, temeer waar hier eigenlijk geen reeders zijn, maar wel directeuren van Naamlooze Vennootschappen. De heer Schilling, de sprekers beant woordende, dankt voor den goeden toon Spr. zegt dat men met deze maatrege len niet kan wachten tot October. Het is nu de tijd. Aan den heer Janzen zegt spr. dat den reeders gelegenheid wordt gegeven tot onderhandelen. Maar dat moet dan ook op korten termijn gebeuren. De Duitsche schepen voor de Hollandsche loonen te lossen, gaat niet, omdat het zeer be zwaarlijk zal gaan om het meerdere er Later weer op te krijgen. Met dit meer dere zijn ook de neringdoenden gebaat. Aan den heer Peek zegt spr. de ree ders ook te kennen en hij is overtuigd dat ze den brief niet voor kennisgeving zullen aannemen. Vóór 8 Mei zullen wij de heeren wel spreken. Aan den heer Wiegman zegt spr. dat rekening zal worden gehouden met die reeders, die hier hun schepen hebben later, markten. Echter zullen we moeten spreken met de Reedersvereeniging. Op het gesprokene van den heer de Boer zegt de heer Schilling dat de com missie van overleg er niet meer is. Spr. wijst er op dat reeds 5 jaar geleden e< n ontwerp-loonregeling door de organisa tie is ingediend. Dat ontwerp is gedrukt en al hebben wij wel 50 maal op behan deling aangedrongen, wij hebben er nooit meer wat van gehoord. Wat de commissie van overleg be treft, de schaal sloeg altijd over naar den kant der reeders en daar passen wij voor. Spr. ziet in het naar Engleand zenden van de schepen een rancune-maatregel, omdat de reeders alle groepen in IJmui den willen dwingen de Duitsche traw lers van de markt te weren. Wat de samenwerking betreft, die willen wij en verleden jaar hebben wij nog getracht de reeders en de vischhan- delai en tot elkaar te brengen, maar al les stuit af op den onwil der reeders. Te trachten de schepen van de Engel- sche markten te weren is moeilijk, ook al omdat spr. niet gelooft dat alle Hol landsche schepen op IJmuiden kunnen varen. Over het stilliggen der vloot maakt spr. zich niet ongerust, vele reeders moeten de schepen laten varen, om fail lissementen te voorkomen. En als men den strijd werkelijk wil, is spr. niet be vreesd. De voorzittel* zet nog uiteen wat de besturen gedaan hebben om een oplos sing te vinden, hoe ze in den Haag ge weest zijn en hoe ze ook door de interna tionale vakorganisaties naar een oplos sing hebben gestreefd, maar alles te vergeefs. En daarom kunnen we niet langer wachten, Het bestuursvoorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De Open) Brief, die zal worden gezon den, luidt als volgt: Reeds geruimen tijd wordt door U geageerd op alle mogelijke en onmogelijke manieren, tegen het markten alhier var Duitsche stoomtrawlers. Oij ontziet U zelfs niet, om op de meest geraffineerde maniei de regeering voor Uw karretje te spannen. Gij verzuimdet echter mede te deelen, dal gij zelf de oorzaak zijt geweest van hei markten der Duitsehe stoomtrawlers alhier, neen, dat gij deze zelf hebt gelokt. Mijne heeren, weet U niet meer dat U de IJmuider markt geheel van visch heefi verstoken? Zijt Gij vergeten dat de visch handelaren naar visch in letterlijken zin stonden te springen en de visch dan ook goud waard was Weet U niet meer hoe U schepen, welke reeds hier ter markt waren, naar de overzijde liet vertrekken, terwijl de visch hier exorbitant in prijs was Is U vergeten dat U in den Haag heeft beloofd, dat zulks niet meer zou voorvallen? Heeft U niet meermalen beweerd te willen zorg dragen, zoolang zulks maar even mogelijk was, een behoorlijk aantal trawlers voor de IJmuider markt beschikbaar te zullen houden, wanneer de komst van Duitsche trawlers U zulks maar niet onmogelijk maakte? Is U dat alles vergeten? Welnu mijne heeren, thans komen er reeds geruimen tijd zoogoed als geen Duitsche stoomtrawlers aan de markt, terwijl de visch steeds hoog in prijs is geweest en waar blijtt U met Uwe schoone beloften? Erger. Waar er althans nog een gedeelte van Uw vloot te IJmuiden aan de markt kwam is dat ook geheel afgeloopen. Gij zendt Uwe schepen naar Engeland en het is alweer voorgekomen trots Uw schoone beloften, dat trawlers reeds hier aan de markt waren en door U naar Engeland zijn gezonden. Is het misschien ook mogelijk dat de Directeuren individueel profiteeren van het in Engeland markten Onze meening althans is, dat het voor de aandeelhouders zeker minder voordeelig is. Wat heeft U toch voor met Uwe pogingen, de vischhandel hier te vermoorden Begrijpt U, intellectuee- len van IJmuiden dan niet, dat Gij bezig zijt U zelf de das om te doen? Is het misschien ook Uw bedoeling de arbeiders murw te krijger! Deze illusie moeten wij U dan toch tot onzen spijt ontnemen, dat zal U nimmer gelukken Inmiddels nemen wij acte van Uwe handelingen en constateeren, dat U heel de plaats prijs geeft, alleen omdat U Uw eenmaal onjuist en i eigenwijs standpunt, niet belieft te verlaten. Zulks geschiedt nu onder de leiding van een man, die altijd en overal voorgeeft een open oog en hart te hebben voor onze gemeente en hare ingezetenen. Mijne heeren, thans roepen wij U toe tot hier toe en niet verder. De havenarbeiders hebben genoeg van Uw draconisch op treden en zullen de gemeente en zich zelf redden voor algeheelen ondergang. Daarom heeren, hoort wij van U eischen Voor of op 8 Mei a.s. zult gij Uwe houding hebben te herzien. Wan neer U daaraan niet voldoet, dan zullen wij uwe schepen beschou wen als te zijn buitenlandsche vaartuigen met de daaraan verbon den finantieele nadeelen, voorden tijd van voorloopig drie maanden. Voorls zullen wij trachten,zooveel mogelijk Duitsche stoom-trawlers hier ter markt.te krijgen en deze bij alles de voorkeur tc geven. Mijne heeren, U kunt dit beschouwen als loos alarm. Als woorden zonder inhoud. Als een bedreiging zonder meer, ons om het^even, maar de tijd zal U leeren dat wij onze besluiten, als U althans zulks nog niet wist, zullen weten uit te voeren. De heeren W. Lubbers en R. Klein van hier, zijn te 's Gravenhage geslaagd voor machinist groote stoomvaart, diploma B. DE BAZAR. De bazar ten bate der Insinger-Bewaar- school had deze week het gewenschte verloop. Telkens, vooral des avonds, was hel overvol en ook de verkoop was daaraan evenredig. Daarop ziende lijkt het bijna te pessimistisch om te spreken van slechte tijden. Gedurende deze 3 dagen passeerden niet minder dan 2255 betalende bezoekers de controle, ongeacht nog de jeugdige personen die alleen in grabbelton enz. belang stellen en tot die afdeeling werden toegelaten zonder entree. Het was er dan ook veelal zeer gezellig, waartoe vooral ook de leden der afd. mu ziek van de Chr. Jongemannen Vereeniging, het hunne bijdroegen door bijna onafge broken te spelen. Vrijdagavond was de sluitingsure. Tegen het einde hadden de diverse verlotingen plaats en hadden tot Lifslag dat de eige naresse van No. 64 de wieg mee naar huis mocht nemen. De spreien vielenvoor d< rose loten No. 258, oranje loten 30, gele loten 279 en grijze loten 87. Een bloemen mand viel ten deel aan No. 165, een molen aan 210, een zeeuwsche pop 121 en de plaquette der school 95. Poppen droegen de namen Josephine, Dolly, Ernst en Adri ana, waarvan de beide laatste namen niel geraden waren. Die zullen nog onder de raders verloot worden.^i Een pop was op 14 Juni jarig en de koers van een scheepje was Delfzijl. De niet verkochte goederen zullen heden avond vei kocht worden bij opbod of bij het rad van avontuur. Dan zal de commissie een flink bedrag voor het beoogde doel kunnen afdragen, dat nog vermeerdert zal worden met de baten van een uitvoering van gewijde muziek a.s. Maandagavond in de Ned. Herv. Kerk. Die avond zal zeker nog een groot succes worden, daarvoor zijn de namen der excutanten borg. Het zijn baronesse van TuyII v. Serooskerken Boreel (viool), Mevrouw KoolhovenEyre Ashe (alt) en de heer J. Booda (orgel). Zoo komt voor een goed doel hier nog eens een le klasse kerkconcert. VELSEN. Jaarverslag Dierenbescherming in Hotel „De Prins". Maandag 23 April hield de afdeeling haar jaarvergadering. Hoewel wij meer belangstelling verwacht hadden, was de opkomst redelijk! De voorzitter open de de vergadering en de jaarverslagen werden gelezen, tevens een commissie benoemd tot het nazien der boeken der Penningmeesteresse. De secretaresse constateerde dat de resultaten van het afgeloopen jaar zeer bevredigend wa ren, en wij niet alleen een grooter aan tal leden hebben, nl. 163, doch de be langstelling begint meer en meer toe te nemen, en langzamerhand begint men tot het besef te komen, dat ook het dier zijn rechten heeft, en men zijne plichten tegenover deze, van ons afhankelijke schepselen dient te kennen! Vele klach ten werden behandeld, en zoo kan door samenwerking veel bereikt worden. Met sehoolpropaganda werd ook een aanvang gemaakt, doch het succes was niet van dien aard, dat daarmee kon worden voortgegaan! Jammer is het, want dit werk heeft groote opvoedkun dige waarde voor het kind dat onbe wust zoo wreed is; het aankweeken van liefde en barmhartigheid voor alles wat leeft, veredelt en beschaaft en men zou een betere maatschappij krijgen indien op de scholen de humanitaire vraag stukken waaronder ook de Dieren-be- scherming behoort, onder de leervak-' ken werd opgenomen, zooals dit reeds in Amerika en Engeland gebruikelijk is. De Kinder-matinée van Mej. Door man bracht 400 kinderen in de zaal, en ook de leerzame tentoonstelling van J onkvr, des Tombe is door vele scholen bezocht; jammer dat deze schitterende propaganda zeer is tegengevallen door de groote afstanden in de gemeente. Eindelijk komen wij aan het groote doel, dat wij ons stellen, het oprichten van een Asyl voor noodlijdende dieren, waarvoor gecollecteerd is, zoodat er een klein Asyi-ionds van f 258.83, met inbe grip van kleine gitten, door velen met liefde bijeengebracht is; verder zijn er eenige toezeggingen, als het werk wordt, aangevangen; er zijn teekenen, die er op wijzen, dat het er dit jaar zal komen; mocht dit zoo zijn, dan i3 er eun mooi en noodzakelijk werk verricht; de ver schoppelingen der menschcn zullen ge holpen worden, tevens kunnen hier onvermogenden hunne dieren laten be handelen, ook is er gelegenheid voor huisvesting bij afwezigheid. Het Bestuur werd uitgebreid met drie ieden; Dr. de Weerdt, de heer Raven- steyn en de heer Darphorn! Eene groote verrassing werd ons bereid, door de mededeeling van den heer Bruins te Beverwijk, dat hij de afdeeling een stuk grond ten geschenke aanbood te Hol- land op zijn Smalst, de grens tusschen Beverwijk en Velsen. Hulde aan dezen dierenvriend, die geheel belangeloos, de grond gelegd heeft, voor het op te rich ten „Asyl"; eene Asyl-commissie werd benoemd bestaande uit de heeren: Bruins, Oderkerk, Dr. de Weerdt, de^ heer Fischer en Mej. Herbert, Van de afgetreden Oudercommissie aan school E te Velseroord, zijn 3 aftredende leden herkozen, n.l. Mevr. Duycking Sander, de heer O. Degenaar en de heer H. Oroene- veld. Voor de 2 aftredenden, die niet meer in aanmerking wilden komen, n.l. Mevr. Oroen- wold en de heer J. Laan, zijn in de plaats- gekozenMevr. Wuis en de heer Lindeblad. Uit de ouiiers is een Commissie gevormd, weike plannen zal beramen voor de viering van hel aanslaande jubileumsfeest der Koningin. De Commissie bestaat uit de dames Mevr. Duyking Sander en Mevr. Hanneman en de heeren Wijbinga en Oroeneveld. Door den Secretaris werd verslag uitge- ;i bracht over de werkzaamheden der Ouder-v^ commissie gedurende de twee verloopen jaren, waaruit bleek, dat het doel, meer contact te brengen tusschen school en huis, bereikt was. Zaterdagmiddag 28 April zal de Nor- -naaischool op eenigszins plechtige wijze gesloten worden. We hopen er in het num mer van Woensdag een verslag van te plaatsen. Voor de akte Lager Onderwijs slaagde te Haarlem de heer J. Coert Stek alhier. SANTPOORT. -c De Afd. Santpoort van de S. D. A. P. belegt Maandag 30 April een 1 Mei ver gadering in Café „Böhm" aan den Hage- lingerweg, waar Ds. v. d. Heide van Britswerd de beteekenis van den „Eersten Meidag" zal behandelen, terwijl de Zang- vereeniging „Morgenrood" haar mede werking verleent. Ook een tooneelstuk „Levensdwang" wordt opgevoerd. WJJKEROOO. De Afd. Wijkeroog van de S. D. A. P., viert het Meifeest in samenwerking melde Afd. Beverwijk en den B. B. B. De heer Eigelsheim van Amsterdam zal de Mei-rede uitspreken. V1SSCHERIJ. Hospitaalkerkschip „De Hoop" De Ned. Vereen, ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit Hospitaal kerkschip „De Hoop" bestaat op 4 Mei a.s. vijf-en-twintig jaar. Het jubileum zal op dien datum worden gevierd in het Scheepvaart-Museum aan d De Lairessestraat te Amsterdam in een bui tengewone bestuursvergadering. Vertoond zal tevens worden de Visscherijfilm, waarin voorkomt het leven aan boord van „De Hoop". De Koningin-Moeder is voornemens de feestvergadering bij te wonen. id3

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6