ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN AJ MHRIME-OLIE Stormvogels promoveert No. 53 Woensdag 2 Mei 1923 8e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van D. de Waard, te Velseroord, om ver gunning tot het oprichten eener inrichting, tot het bewaren van lompen en beenderen, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden, Sectie M, No. 2125; achter het woonhuis Kalverstraat E 41. Op Vrijdag, den 11 Mei 1923, des voor- middags te elf uren, zal ten Oemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 27 April 1923. Een verzoek met bijlage van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Oelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek, door het in de machinekamer bijplaatsen van een stoomturbine 1000 K. W. (1480 P. K.) en een stoomaccumulator, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4010. Op Maandag den 14 Mei 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 30 April 1923. Burgemeester en Wethouders van Velsen de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 28 April 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Trijntje Rolloos van beroep zonder wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteltKamer a/d Oostkant van het perceel, plaatselijk gemerkt H 88, en gelegen aan den Driehuizerkerkweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 28 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. steeg een gejuich van de duizenden op, die geschaard stonden op de hoogten van de bik- en Arnoldkade en Wilhelminakade en in de 1 aagte bij het station. Voorafge gaan door hun vaandel, de muziek en een rijtuig met de feestcommissie en gevolgd door het bestuur, reden de overwinnaars in een janplezier de plaats rond, natuurlijk omgeven door de jeugd, enz. Zoo velen waren bij het station op de been, dat de stoet bij de rit naar boven eenige keeren stoppen moest, omdat in de paniek ongelukken zouden gebeuren. Als een staaltje van de algemeene geest drift hoorden we het volgendeln het gezin van v. B. in de Krugerstraat wilde een 16-jarige zoon ze tot Velsen tegemoet gaan. Een broertje van 4 jaar die het hoorde kreeg daar ook lustin. Toen tegen den avond een broer van 9 jaar bij geluk daar voorbij kwam vond hij zijn klein broertje tegen den dijk bij het station Vel sen (3 K.M. van huis) zitten. Deze kleine enthousiast heeft de intocht niet gezien. VOETBAL. INGEZONDEN HEDEDEELING. Wij VOETBAL VARIA. zijn niet allen sport-verslaggever, de sportieve waarde eener promotie in de voetbal-wereld laten wij gaarne door des kundigen beoordeelen. Maar we hebben Zondag meer dan ooit kunnen constateeren welk een belangrijke plaats deze lichaams oefening in het leven onzer plaatsgenooten inneemt. Behalve voor een winkelraam, waar successievelijk binnenkomende berichten gepubliceerd werden, was het Zondagmid dag even stil als altijd om dien tijd in de plaats. Maar nauwelijks was daar de uitslag bekend geworden, waardoor de Stormvogels het voetbal-eldorado binnentreden, of het gejuich plantte zich van daar alle straten door. Binnen een half uur was het ge- heele aspect veranderd. Van winkelhulzen, schouwburgen en zelfs van een vakorga nisatie-kantoor zag men vlaggen wapperen en overal zag men kinderoptochten, die, versierd met biauw-witte vlaggen, de feest stemming weergaven. Gelijk in den kermis tijd hoorde men overal de muziek van mirlitons en dergelijke instrumenten en zag men groepen feestgangers met papiermutsen op. Om 9 uur begaf zich de Harmonie-ver- eeniging „Concordia" naar het station, om de nieuwe eerste kiassers te begroeten. Toen de tien spelers (een was afzonderlijk teruggekeerd) van het perron kwamen, Het beste adres voor 4 met gegarandeerd 15°/, verdikte raapolie. HAKINGKAD! TELEF 298 O. D. S.—Stormvogels 0—2. „Nu of nooit" schreven wij boven ons laatste overzicht. Op duidelijke wijze heeft Stormvogels dezen uitroep beantwoord. Met 2—0 moesten de Dordenaren het onderspit delven en, wat meer zegt, vol komen verdiend. Was de algemeene ver wachting, dat O. D. S., in verband met de „veiligstelling" harer positie, wel niet zoo n hevigen tegenstand zou bieden, op het voetbalveld bleek afdoende, dat O. D. S. heel andere plannen in het hoofd had. De Dordenaren hebben gespeeld als gold het voor hèn een promotie-wedstrijd. Aanval op faanval hebben zij op fanatieke wijze ondernomen en ooggetuigen van den wedstrijd tegen Excelsior verzekerden ons, dat O. D. S. thans veel beter speelde, dan tegen Excelsior. Gelukkig hebben de Storm vogels van het begin af aan niet gespeeld met het ideeWe winnen toch wel, maar met den ernstigen wil om te winnen. De binnenspelers der voorhoede waren aanvallers en verdedigers tegelijk en op hachelijke momenten kwam zelfs Snoeks een handje helpen. De half backs, eenmaal gepasseerd zijnde, gaven den moed niet op, maar renden hun tegenstanders achterna, om nogmaals te trachten hun pogingen tot schieten te verijdelen. Achter dit drietal stonden de beide backs, op wie heel wat aanvallen doodliepen. Speciaal Koster speelde op dit glibberige terrein één zijner schitterendste wedstrijden. En tenslotte toonde ook Terhorst zijn plaats waard. Door op het juiste moment uit te loopen, heeft hij meermalen op kritieke momenten redding gebracht. Trainer Burton heeft in het kleedlokaal op een korte, krachtige wijze, zooals een Engelschman zulks kan doen de spelers toegesproken. Hij wees hen er op, dat vooral op dezen dag niet alleen gespeeld werd voor eigen genoegen, maar voor de vereeniging, de supporters en ook voor hem. „Elke druppel bloed aldus Mr. Burton en elk onsje vleesch behoort heden den Stormvogels. En door deze kernachtige woorden gesterkt betraden de blauw-witten het terrein, om daar voor de rust grootendeels het spel in handen te nemen. Na afloop van den wedstrijd dineerden bestuur, spelers en den scheidsrechter, den heer Zuyderveld, in Hotel Ponsen. Met den trein van 6.05 werd de grijze Merwede- stad verlaten. In den Haag nam deStorm- vogels'voorzitter, de heer Jac. de Nobel de gelukwenschen van Ben Verwey, den bekenden H. F. C.er, in ontvangst. Des avonds 9.09 kwam de trein het IJmuider station binnen. Op het perron bood de heer M. B Osendarp den Stormvogels captain een lauwerkrans aan. Buiten stond een ontzettend groote menigte te wachten, wier gejuich weldra tot een geweldige ovatie aanzwol. Voorafgegaan door Sam. Vlessing en zijn harmonie trok men onder geweldige belang stelling in een Jan Plezier en rijtuigen door IJmuiden, om tenslotte in Nommer Eén te verdwijnen. Hier sprak de heer Joh. v. d. Plas allereerst het elftal toe, dat hij huldigde voor zijn geweldige prestatie. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik de ingezetenen van IJmuiden te bedanken voor hun geestdriftige belangstelling. Hierop maakte hij plaats voor den Stormvogels-voorzitter, den heer Jac. de Nobel. Hoewel ik aldus de voorz. wel gewend ben te spreken, zal men van mij geen vlot uitgesproken rede te verwachten hebben. Daarvoor is mijn gemoed te vol. Het mooiste moment voor mij op dezen dag was de toepraak, die Mr. Burton hedenmiddag tot de Stormvogels hield. Ik voor mij zelf had vertrouwen in onze jongens en ze hebben mij niet teleurgesteld. Voor den tweeden keer hebben we het nu tot de eerste klas gebracht en dat zullen zij ons thans niet meer ontnemen. Zich tot de eerste elftalspelers wendend, zeide spr. dat deze dag zeker één der mooiste uit hun leven zou zijn, waarop zij later met genoegen zouden terugzien. Iemand in het bijzonder noemen, wilde spreker niet doen, maar toch deed het hem genoegen, te kunnen memoreeren, ook een paar andere spelers aan de promotie hadden medege werkt (applaus). Ook het 2de elftal com plimenteerde spr. met het behalen van het kampioenschap van den H. V. B. Tenslotte wekte spr. op te zorgen, dat de goede clubgeest in Stormvogels bewaard werd. Er mag dan komen wat komen wil, maar dan zal de vereeniging blijven bestaan. Het verdere gedeelte van den avond werd genoeglijk doorgebracht. Champagne werd rondgediend, een dronk ingesteld op „moe der" Blinkhoff, een nieuw, door den heer Vlessing gecomponeerd Stormvogelslied gezongen, het eerst door den heer Joh. van der Plas en vervolgens door alle aanwezigen enz. Het was reeds ver na middernacht, toen het klokje van scheiden sloeg. De wedstrijd. De elftallen stellen zich als volgt op: Best Schroder de Bruyn v. d. Steen Kwak Beuk v. Hemert de Merwe Grooteboer Verhoeven Glimmerveen Oldenburg Sr. Visser Snoeks N.N, Oldenburg Jr Bakker Sprokkreef Struys Koster Blinkhoff Jr. Terhorst. Stormvogels heeft de schuin over het veld staande wind tot bondgenoot. Reeds direct volgen een paar pittige aanvallen, meestal geleid door rechts. Schroder en de Bruyn zijn echter voor hun taak berekend, zoodat Best het nog niet druk krijgt, alhoewel N.N. en Snoeks een paar aardige kansen krijgen. Het zeer gladde terrein belet hun echter het zuiver schieten. Toch kan reeds na 16 minuten het eerste succes geboekt worden. Best werkt dan een schot van Snoeks niet weg en Visser is er als de kippen bij Stormvogels de leiding te geven (0—1). O. D. S. is verre van ontmoedigd. Glim merveen leidt een paar tegenaanvallen, doch ziet telkenmale zijn voorzetten onderschept. Het is een lust de Stormvogels-verdediging aan het werk te zien. Koster trapt in alle standen, Sprokkreeff kopt als nooit te voren, Struys en Bakker zitten als razenden op den bal en ook Blinkhoff Jr. doet ver dienstelijk werk, al heeft hij het met het veld te kwaad. Terhorst stompt een paar hooge ballen het veld in en heeft dan weer rust. De Stormvogels-voorhoede is met één goal niet tevreden. Elk oogenblik kan een tweede worden verwacht, want zoowel links als rechts vlot het vrij aardig. Zelfs Sprok kreeff waagt eens een schot. Visser ziel zich een fraaie kans, na een trough-pass van Oldenburg Sr., door off-side ontnomen, over een pracht voorzet van N.N. glijden Snoeks en Visser heen. Acht minuten voor de rust krijgt Stormvogels een vrije trap even bulten de beruchte lijnen. N.N. lost hieruit een hard schot, dat via een schoen en de paal in het net verdwijnt (0—2). Als Best dan op zeer fortuinlijke wijze een schot van Oldenburg Jr. heeft gestopt is het rusten. Na de thee beleeft hef Stormvogels-doel weldra een benauwd oogenblik. Blinkhoff Jr. trapt over een voorzet van links heen. Verhoeven passeert dan ook Koster, we denken reeds aan een fegenpunl, doch Terhorst redt de situatie door snel inloopen. Voorloopig is Stormvogels dan in het offensief. Na een voorzet van Oldenburg Sr. komt Visser alleen voor Best, doch schiet te zacht. Even later bezorgt Olden burg Jr. hem een dergelijke kans, waarna hij tegen den sfevigen keeper aanschiet. Snoeks schiet dan nog eens rakelings naast. O. D. S. wijzigt dan haar opstelling en komt stevig opzetten. In de meest hachelijke positie trapt Spronkkreeff den bal juist voor Grooteboer weg. Drie corners worden er achter elkaar op het Stormvogels-doel ge nomen. Benauwend stil is het onder den Slormvogels-aanhang. Steeds echter weten Struys of Bakker of wie dan ook redding te brengen. De Stormvogels-verdediging is enorm. Tensloite brengt de voorhoede opluchting N.N., Oldenburg Jr. en Visser brengen door hun snelheid Best's heiligdom in gevaar. Een hard schot van N.N. stopt hij verdien stelijk. Een paar voorzeilen van Oldenburg Jr. gaan rakelings langs de paal. Ten slotte scoort Snoeks buitenspel Terhorst stopt vervolgens een kanjer van de Merwe doch ziet zich tenslotte gepas seerd, doch... „buitenspel" beslist Zuider- veld zeer terecht. Onder de geweldige spanning verstrijken de laatste minuten. Dan weerklinkt het eindsignaal en IJmuiden heeft zijn eerste klasser HULDE! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de vergadering van Vrijdagavond j.l. van de havenarbeiders werden door den heer Schilling ook verschillende be zwaren naar voren gebracht tegen hel Centraal Administratiebureau voor hel Visscherijbedrijf en aanverwante vakken. Gistermiddag zijn ongeveer 200 arbeiders naar het Bureau gelogen om daar hun rentekaarten van den Raad van Arbeid terug te halen. Van het station af ging men er heen, begeleid door eenige agenten. Op het kantoor van het C. A. B. aan de Zuidzijde van de Visschershaven werden de mannen bij 5 a 6 tegelijk toegelaten. De leider van het C. A. B., de heer F. P. Vermeulen, wenschte echter den heer Schil ling, voorzitter van den Centr. Bond van Transportarbeiders, niet te ontvangen. De arbeiders, die een boekje en een kaart hadden medegebracht, hetwelk zij van het C. A. B. hadden ontvangen, kregen hun rentekaart weer terug. Diegenen, welke dit boekje en kaart niet meebrachten, werd de rentekaart geweigerd. De heer Schilling protesteerde daartegen en noemde deze inhouding onrechtmatig. Hij waarschuwde den ambtenaar van den Raad van Arbeid, die op het kantoor van het C. A. B. werk zaam is, dat hij deze weigering bij den voorzitter van den Raad van Arbeid aan hangig zou maken. De mannen trokken weder rustig af. Ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag gaf het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina" Maandagavond een concert in de lent op het Willemsplein. Het weer was wel niet gunstig, maar er was toch een talrijk publiek. VELSEROORD. De 1 Mei-dag. De afdeelingen IJmuiden en Velser oord der S. D. A. P. en de IJmuider Be stuurdersbond hebben gisteren den 1 Mei-dag gevierd op een wijze, zooals wij 't in jaren niet hebben gezien. Gistermiddag was 't eerst feest voor de kinderen in de zaal Flora alhier. De Mandoline-club onder leiding van den heer J. W. Raadman zorgde hier voor de vroolijkheid, terwijl de kinderen aangenaam werden bezig gehouden. Des avonds 6 uur kwam men op 't Willemsplein te IJmuiden samen, vanwaar een optocht plaats had naar Velseroord. Tal van vereenigingen, waaronder de afdeelingen der S. D. A. P., de Vrouwenclub, de Arbeiders Jeugd Centrale en tal van vakvereeni gingen gingen mee in den stoet, waar in vele vaandels en doeken werden meegedragen. De Harmonie Kunst na Arbeid van hier zorgde er voor, dat de gang er in bleef. In de zaal Flora was het een dringen en worstelen om een plaats te krijgen. De zaal was overvol, een nevenzaal en het podium waren eveneens overbezet en buiten stonden nog velen. De bijeenkomst werd geopend door den heer L. van Hameien, die zijn dank uitsprak over den goedgeslaag den optocht. Deze dag is onze feestdag, maar het is voor alles nog een dag van strijd. Als we naar Frankrijk en Duitschland zien en naar Italië, waar het vieren van den 1 Meidag is verbo den, zien we hoe noodig de strijd nog' is. Spr. wekt daarom op, om de gele deren te versterken. Feestredenaar was Ds. A. H. v. d. Hoeve, de juist afgetreden wethouder van Utrecht. Deze begon met te herin neren aan de ontzaglijke schade, dooi den oorlog aan de volkswelvaart en de beschaving toegebracht. Maar al wa ren die jaren vreeselijk, de huidige tijd is het niet minder. De toekomst is bui tengewoon dreigend. De Fransclien brengen het Duitsclie volk steeds meer in een wanhoopstoestand. Wat er thans in de Duitsche volks ziel omgaat, is niet te beschrijven. Er is weinig toe noodig, om alles in brand te doen slaan. Met den ouden dichter uit Israel vra gen wij: „Wachter, wat is er van don nacht?" En het antwoord is nog steeds: »Npg is het nacht". Zijn er dan geen lichtpunten? Daar is b.v. de Volkenbond. Daar wo.'di ech ter te veel mee gecoquetteerd in d.-n zin van een meisje, die coquetteerd met een knaap, dien ze niet hebben meet. Spr. gelooft wel dat men zal moeten ko men tot gedeeltelijke ontwapening, door de omstandigheden. Maa- wat geeft dat, waar scheikundigen zitten peinzen om wereldsteden in enkele uren te vernietigen. De eerstvolgende oorlog, waarover men praat als ever 't eerstkomend onweer, zal er een zijn van goud en gas. Als we zoo voortgaan, beteekent dit de ondergang van het menschdom, li chamelijk en geestelijk. Vooral voor Euroa geldt dit. Oorlog is echter geen noodwendig heid, ook geen goddelijke noodwendig heid. De oorlog heeft menschelijke 1-11 maatschappelijke oorzaken. De win zucht er. de ongebreideldheid der men- schen is er de oorzaak van. En alleen het proletariaat zal die kunnen brek-oi. Spr. geeft dan een schets van den strijd der arbeiders, die gaat tegen ka pitalisme en imperialisme. En onze strijd is nu weer moeilijk. In Novem ber 1918 leek het voor ons wel St. Nico- laasavond, maar nu wil men ons stuk voor stuk alles weer afnemen. Als er een hel was, zegt spr., zou ik er één in gooien en wel het imperialisme. Dat zou desnoods de heelo menschheid wa gen aan zijn winzucht. Spr. zegt dat er gebrek is aan geest drift onder de proletariërs. De geest drift van 25 jaar terug moet weer over ons komen. Zoo als er nu tegen de voet ballen getrapt wordt, moeten we trap pen tegen de misstanden. Spr. besluit met te herinneren aan: de geschiedenis van het Israëlitische volk, dat om in het beloofde land te komen, door de Roode Zee moest. Zoo moet het ook in onzen tijd. Willen we komen in 't beloofde land, dan moeten we door de roode zee. Sluit u daarom aan bij de S. D. A. P., aldus besloot spr. zijn geestdriftig toe gejuichte rede. De avond werd opgeluisterd door zang van de IJmuider Volksstem, door mevr. van Ankum uit Amsterdam, die verzen zegde van Adama van Schelte- ma en van Collem, en door mevr. Zwa ger uit Amsterdam, die levensliedjes zong van. Manna de Wijs-Mouton. De beide dames veroverden dadelijk de harten en ze hebben dan ook iets schoons ten berde gegeven. De heer Schilling was dan ook aller tolk, toen hij de dames en den spreker hartelijk dankte voor wat zij te genie ten gaven. Daarna kregen we nog een viertal nummers van de Mandolineclub der Arb. Jeugd-Centrale. 't Was 't eerste optreden en dat viel zeer mee, vooral „Morgenrood" werd mooi gespeeld. Maar de club heelt nog verbetering noodig. De heer Viegter uit Hattem zong op ontroerende wijze „Een brief van het front", waarna tot slot de A. J. C. eeni ge mooie dansen uitvoerde. Het ap plaus was groot, want hoe vol en hoe warm het ook was, de stemming bleef opgewekt. De heer Heiligers deed een beroep om steun voor de A. J. C., waarna de heer Schilling nog een woord sprak ter opwekking voor de raadsverkiezin gen. Tegen middernacht was deze schitterend geslaagde feestavond afge- loopen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1