ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN PENNAcn Verschijnt Woensdags Zaterdags So. 54 Zaterdag 5 Mei 1988 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per post M.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UiTOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeiondo mededeelingen 40 cti. per regel Adecrtentie» een 11. en m. 6 regels f 1. iedere regel meer 20 cti. Compact gelette advertenties van 1 t. en m. 5 rcgola fl.26, iedere regel meer 25 cte. Kleina advertentiei en familieberiohteL zoomede vereemglngs advertenties nit de gemeente, niteloitend bij voornitbeta- ling, van 1 tot en met 6 regels (0.T6, iedere regel meer 15 ets. Bij niet eontmte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres borcm van dit klad' 10 ets. eitra; voor bezorging van op advertontiee ingekomen brieven wordt 10 cta, In rekening gebracht Bovenstaande regelpiyzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Yelaen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en .Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 27 April 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: Johannes Antonius Gouweleeuw, van beroep bedrijfsleider, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende loca- liteitdrie Kamers met Serre, van het perceel, plaatselijk gemerkt L 49, en gelegen aan den Wijkerstraatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 2 Mei 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. R1JKENS. VAN DEN WACHTTOREN. De vrouw en de politiek. Als de vrouwen aan de politiek gaan doen, zal de politiek ze bederven. Zoo hebben tegenstanders van het vrou wenkiesrecht vaak geleerd. De ijve- raars voor dit kiesrecht zeiden daaren tegen, dat de politiek gezuiverd en verhoogd zou worden, als de vrouw er haar goeden invloed in deed gelden. Op het Congres voor Zedelijke Volks- politiek heeft het Soc.-democr. Kamer lid, mevr. A. E. J. de Vries-Bruins ge sproken over de vrouw in de politiek. Zij is overtuigd, dat de vrouw door de politiek een goeden invloed op het openbare leven uitoefent. Als staats hoofden hebben de vrouwen in de ge schiedenis steeds een goed figuur ge slagen. Zij wees op Catharina II van Rusland, die van alle regeerende hoof den het meest gedaan heeft voor de versterking- der politieke macht naar buiten. De vrouwen reageeren meer emotio neel op bepaalde vraagstukken dan de mannen; ze nemen ze minder koeltjes op, om het populair uit te drukken. Ze zijn heftiger en daarom volgens som migen minder geschikt voor de politiek Men moet dan, zoo raadde mevr. de Vries-Bruins, voor het politieke leven vrouwen kiezen, die niet zoo bijzonder emotioneel zijn aangelegd. Ook kan die emotionaliteit (lichtbewogenheid) haar voordeeleii hebben voor de politiek. Volgens haar zieleleven meent mevr. de Vries-Bruins, dat de vrouw een be perkte maar zeer speciale plaats in het politieke leven toekomt. Zij heeft in de verschillende landen waar het vrouwenkiesrecht is inge voerd, gegevens verzameld van de on der werp en, waarin de vrouw belang stelt. Ze betroffen onderwijs, vrouwen en kinderzorg, ziekenverpleging, ge zinsverzorging, filantropie, volksge zondheid, bestrijding van het alcoho lisme enz. Meest vraagstukken, die met het ze delijk leven in verband staan, hadden de belangstelling der gekozen vrouw. Een der vrouwelijke Kamerleden schreef een lijstje van de door haar be handelde onderwerpen en maakte daarbij de opmerking: lach niet, ik ^sprak ook over de veerpont. Daaruit blijkt, dat dit onderwerp naar haar meening eigenlijk haar niet raakte. Volgens mevr. de Vries-Bruins zal en moet de vrouw zich in de eerste jaren niet met de groote, algemeene politiek bezig houden. Vele mannen in het par lement wijden zich echter ook alleen aan onderdeelen. Niettemin acht dit vrouwelijke Ka merlid voor de vrouw een groote, ze genrijke taak in de politiek weggelegd. Toch verwacht zij niet, dat de vrouw de politiek in het algemeen zal verede len. Van een vrouw, die leeft en werkt voor de politiek, zou men wellicht een geestdriftiger pleidooi voor de vrouw in de politiek verwacht hebben. Daar door krijgt haar oordeel des te meer waarde. Zij gelooft, dat de vrouw zich het meest aangetrokken gevoelt en ge schikt is voor kleinwerk, vooral voor de belangen van zedelijken aard, in het bijzonder het gezinsleven betreffende. Maar het is zeker van gewicht, dat in het politieke leven het zedelijk be- wustzzijn .sterker tot uiting komt en in zooverre is de deelname der vrouw aan het politieke leven winst en kan men daarvan goede gevolgen verwach ten. Ook deze zaak heeft twee zijden; voorstanders en tegenstanders der vrouw in de politiek zien er gewoonlijk slechts eene en oordeelen daarom niet zoo juist en onpartijdig als deze poli tieke vrouw. Een profetenstem over onzen tijd. We hebben genoeg klagers en mop peraars en politici met felle, onver draagzame taal, maar een profeten woord wordt zelden gehoord. De pro feet is de man, die uiting geeft aan ze delijke verontwaardiging, die bestraft zonder iemand te ontzien en daarbij den goeden weg wijst. We meenen in den brief van den ge wezen Italiaanschen eersten minister Nitti een profetenstem te herkennen. Het is een forsch geluid; er spreekt een geweten uit en het wijst de wereld een weg, om aan den zondvloed van alge meene verwarring en nood te ontko men. We willen een paar zinnen uit de zen merkwaardigen brief overnemen. Nitti noemt de vredestractaten een af schuwelijke verkrachting der beginse len van demokratie, zelfbeschikkings recht en nationaliteit, waarvoor de landen der Entente eens verklaarden den oorlog te voeren. Aan de overwon nene zijn al de waarborgen van vrij heid en zelfbestuur ontnomen. I-Iet sy steem van de kosten van herstel noemt Nitti de misdadigste dubbelzinnigheid, die ooit in de geschiedenis is voorge komen. De overwinnaar, zoo schrijft hij heel scherp, betalen zelf geen schulden noch rente ervan maar dwin gen tot betalen van onzinnige schade vergoedingen in den vorm van kosten van herstel. De volken, die zeiden voor de beschaving te strijden, hebben in vredestijd .negers laten komen, tot voor kort nog kannibalen, om grond gebied te bezetten, dat tot de aller oudste beschaving behoort, waar het menschelijk vernuft den grootsten vooruitgang heeft bereikt. Het grootste gevaar is het zedelijke en politieke verval van Europa. De wetenschappelijke productie van ge heel Europa is verlamd, twee derden der universiteiten werkt niet of gebi ek- kig, er zijn staten met een schijnparle- ment, waar geen vrijheid van cb-uk pers meer bestaat en geweld dagelijks hoogtij viert. Dat is nog erger dan d verloren rijkdommen door den oorlog. Wat moet nu worden gedaan vol gens Nitti. In de eerste plaats moet elke directe poging tot vermeerdering der bewapening als onbeschaafd bestreden worden. Landen, die hun bewapening vermeerderen, tei wijl hun finantiën in wanorde zijn, vormen door dit feit al leen een bestendig gevaar voor dei vrede. Voorts moet elk land, ook hel overwonnene vrij zijn binnen eigen ge bied. Thans zijn er staten, die hun sou- vereiniteit verloren hebben en door be zettingslegers den onrechtvaardigste»! roof moeten verduren. De verdragen moeten herzien worden, want anders zal een onafgebioken reeks oorlogen niet uitblijven. K ui opa zal revoluties, militaire of proletarische dictatuu: moeten doormaken, al naar de wissel valligheid der bloedige gebeurtenissoa De *ange brief eindigt aldus: „Wij moeten terugkeeren naar de gezonde beginselen de** democratie en vrijheid, INGEZONDEN MEDEDEBLING. y Het beste adres yoor 4 Prima CtiisdiisUBtf) vette». H \RÏNGKAi)E TELEF 298 die alleen het behoud zijn van de menschheid en de bescherming van de veroveringen van het menschelijk ge weten." Het ware te wenschen, dat niet alleen een ex-minister maar" alle staatsman nen in functie zoo dachten, spraken en beslisten, de wereld zou spoedig op den goeden weg tot herstel zijn. Herstel is nu wellicht nog mogelijk, maar de kans ertoe wordt met den dag gerin ger. Is voorwaardelijke veroordeelintj duur? Een der mooiste instellingen van ons strafrecht is de voorwaardelijke ver oordeeling, waarbij de straf opgeschort wordt; tenzij de veroordeelde binnen bepaalden tijd wederom voor de justitie verschijnen moet, blijft hij uit de ge vangenis. Bij een tweede vonnis gaat ook de eerste in werking. De uitdruk king voorwaardelijke vrijstelling van straf is juister dan voorwaardelijke veroordeeling. Hierdoor krijgt de rech ter gelegenheid genade boven recht te doen gelden en de veroordeelde een goede kans en een heilzamen prikkel, om zijn leven te verbeteren. Maar deze voorwaardelijk veroor deelden worden gewoonlijk onder toe zicht geplaatst en de regeering moet aan instellingen daarmee belast subsi die geven. Zoo kosten de voorwaarde lijk veroordeelden het Rijk ook geld. De minister van justitie vindt, dat ze te duur zijn en heeft uit zuinigheid aan gedrongen op beperking der voorwaar delijke veroordeelingen. Alweer een be zuiniging, die men zeer moet hetreurei. Maar bovendien hebben we hier een zuinigheid, die geen geld spaart maar geld kost: een bezuiniging, die inder daad verspilling is. Het genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen heeft toch uitgerekend, dat de ver oordeelde, uie zijn straf ondergaat, aan liet Rijk meer geld kost dan de voor waardelijk veroordeelde. Voor de voor waardelijke veroordeeling ?n van '18 tot '22 heeft het Rijk ruim 89000 gulden minder behoeven uit te geven dan wan neer deze vonnissen voltrokken waren. Bovendien is er door voorwaardelijke in vrijstelling van '16 tot '22 nog ruim 43000 gulden bespaard. De minister is dus een wonderlijke bezuiniger. Hij doet als een vader, die zijn kinderen minder brood geeft, dan ze noodig hebben en in de plaats daar van koek, omdat die goedkooper zou zijn. Degenen, die echter onvoorwaarde lijk veroordeeld worden, zullen tegen deze beeldspraak heftig protesteer- n: liet verblijf in de col is iets anders dan zoetigheid! Herrie over geestesioto's. De spiritisten beweren, dat de afge storvenen soms zichbaar aan hen ver schijnen. Hun nieuwe 'ichaam is van uiterst verfijnde, zgn. etherische stof. Daarmee dringen zij door een deur heen, zonder dat deze geopend behoeft te worden. Het etherische lichaam is heel wat bewegelijker, ijler en bruik baarder dan ons plompe, zware aard- sche lichaam. Gestalte en uiterlijk van beide lichamen gelijken op elkaar. Men kan van deze etherische verschijningen ook foto's maken, die wazig en vaag menschelijke gedaanten weergeven. In het bekende handboek van de Freme- ry vindt men er een paar afbeeldingen van. Over de echtheid van deze foto's is al heel wat te doen geweest. Sommi gen verklaren ze niet, althans niet al leen als bedrog, zonder daarmee de on derstelling te aanvaarden, dat de gees ten in zichbaren vorm aan ons oog en aan de lens van het toestel verschijnen. Ze nemen aan, dat het gedachtenbeeld, dat we ons van een overledene soms heel scherp en helder vormen, indruk maakt op de gevoelige plaat en de gees tenfoto's eigenlijk foto's zijn van het beeld, dat we door onze liefde en her innering en verbeelding soms van over ledenen voor ons oproepen. Het is in elk geval een zonderlinge historie met deze foto's. De bekende Engelsche schrijver Sir Conan Doyle is een vurig spiritist geworden en maakt er ijverig propaganda voor in Amerika De burgemeester van New-York, Hylan heeft onlangs den draak gestoken met de geestenfoto's en daarmee de groote verontwaardiging opgewekt van Mevr. Conan Doyle. Zij heeft hem geschre ven, dat hij liever maar zijn aandacht bij zijn baantje moest bepalen en zor gen, dat de straten in New-York niet zoo slecht zijn. De opmerking schijnt raak te zijn, want New-York is berucht om het slechte plaveisel. Zoo'n booze uitval bewijst echter niets in zake de echtheid o'f onechtheid der geestenfo to's. Wat er o.i. wel tegen pleit is de ge lijkenis van het etherische lichaam met het aardsche. Men ziet op sommi ge foto's zelfs een man met een haard. Het komt ons voor, dat de spiritisten al te zeer aardsche verhoudingen, toe standen en uiterlijkheden in het leven na den dood overbrengen. Volgens Conan Doyle doet men aan gene zijde van het graf zelfs aan watersport. Charles Kingley, een bekende Engel sche romanschrijver uit het midden der vorige eeuw deelde hem mede, welk pak kleeren hij tegenwoordig draagt! Dit doet denken aan de kinderlijke voorstellingen van primitieve volkeren over het hiernamaals van feesten, eet en jachtpartijen. Het geloof in een persoonlijk voort leven is ongetwijfeld de laatste jaren sterker en algemeener geworden. Maar bepaalde voorstellingen omtrent een leven buiten het lichaam en de aard sche sfeer kan men niet maken, of men vervalt daarbij in aardschgezinde verwachtingen. Zoo min als met het oog kan men met het fototoestel over de grens van dit leven zien. UIT ONS PARLEMENT. Toen de oorlog ten einde was en pre sident Wilson als een moderne apostel uit Amerika scheen over te komen om de leer van broederschap en menschen- liefde.nieuw leven te geven, verwacht te de wereld vol spanning een nieuwe aera van gerechtigheid en vrede. En 't symbool van dezen nieuwen tijd zoo wel als de bewaker dezer nieuw ver kregen waarden scheen haar de Vol kenbond, die de president voor haar als verrassing medebracht. Het is an ders geloopen. De verwachte ethische reveil, als minister Van Karnebeek het bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken noemde, is uit gebleven en in de plaats daarvan is een nieuwe en veel sterkere heerschappij van het geweld en een algemeene aan bidding van de machtsidee gekomen die natuurlijk de positie der kleine sta ten nog gevaarlijker heeft gemaakt. In deze omstandigheden kon de Vol kenbond onmogelijk worden, wat men ervan verwachtte, waar hij immers maar de grootste gemeene deeler was op de wenschen der 50 regeeringen, in hem vertegenwoordigd. Maar daaruit wilde de minister niet afleiden, als sommigen, dat men hem nu maar den rug moest toekeeren, maar dat men geduld met hem moest hebben en op zijn gunstige ontwikkeling vertrouwen Op die ontwikkeling kon een klein land als Nederland sléchts geringen invloed uitoefenen. Maar de houding dier klei ne landen leek hem bepaald te moeten HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. worden door de gematigde Volken- bondspolitiek van Balfour, die ook prof. Anema aanprees. En deze poli tiek zal ook ongetwijfeld Nederland's houding en daden bepalen, wanneer het zoo dadelijk als de minister het uit drukte, op een tweesprong wordt ge plaatst door de behandelingen der ont- wapenings- en garantieverdragen in den Bond, die b.v. regimale verplich tingen zullen opleggen aan landen in de buurt van een land, dat bizonder blootgesteld is en dus ook ons tegen over België aan zulke verplichtingen zouden kunnen binden. Over 't algemeen scheen den minis ter voorzichtigheid uiterst geboden ook ten opzichte van ontwapening. En hij gaf daarmee dus zijn collega van oorlog een steun in den rug bij dicn9 verdediging van de oorlogsbegrooting. Algeheele ontwapening werd trouwens nauwelijks verdedigd, al wees de heer Mendels, die in de groote internationa le belangen-tegenstellingen de oorlogs gevaren zag, ook vol trotsch op het on gewapend verzet van de arbeidersbe volking aan de Roer. Ook bij arbitrage bleef nog een leger noodig, zoo conclu deerde prof. Slotemaker de Bruijne. Maar over de mate van bewapening bleek wel verschil van meening. En de minister verdedigde ons stelsel, dat een langeren oefentijd had, tegenover het Zwitsersche, dat meerdere herha- lingsoeefeningen had en wees er daar bij op, dat het rapport van den Zwitser- schen opperbevelhebber langeren oefentijd aanbeval, en onze militaire uitgaven, die thans 12,1 pCt. der totale uitgaven bedroegen, door een ver gel ij-, king met Denemarken, Noorwegen en Zweden, die respectievelijk 15.4, 8,6 en 17,5 proc. uitgaven. De kwestie der uitgaven bleek ook in onze Waterstaatshuishouding *n groote rol te spelen. De zandleveringskwes- tie, die betrekking had op een zandle- verantie voor een nieuwen spoorbaan bij Amsterdam en die in het debat eon belangrijke plaats innam, liep er ten slotte ook over. De minister bleek zich door een vroeger gesloten onder- handsch contract gebonden te hebben geacht en al blij, dat hij de aanne mers had kunnen bewegen f 165.000 te laten vallen. Zuinigheidshalve bleek geen tweede spoor van Meppel naar Leeuwarden, dat 3*/2 millioon zou kos ten, geen uitvoering van werken aan de Vlissingsche haven en zelfs geen verandering van de brug over de Rot- terdamsche Konigshavon, hoewel nood zakelijk, mogelijk. Zuinigheidshalve moesten ook de rechtbanken te Zierikzee en Heeren veen vallen, hoeveel in de Tweede Ka mer verschillende hoeren zich op grond van achterstelling van het platteland en van schade aan de rechtsbedeeling daartegen verzetten en de heer Rleere- kooper zelfs een motie indiende om in perking der rechtelijke macht slechts volgens een algemeen plan te doen plaats hebben. En zuinigheid bleek ook in het werkloozen-vraagstuk, waarover de heer Van den Tempel in terpelleerde, een groote rol te spelen. De houding der regeering in zake regee- ringssteun aan gemeenten op dit ge bied, werd er althans door beheerscht. En daarom stelde de minister voor waarden voor het gemeentelijke finan- cieele beheer, wat niet anders was dan het weigeren ingeval cm gemeente niet uit eigen krachten al het mogelijke deed en dus volgens den minister geen inbreuk op de gemeentelijke autono mie. Wat de loonkwestie betreft, de

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1