IJmuider Courant Zaterdag 5 Mei 1923. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dt. Erdman. 5 uur: Ds. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. Tijdpredikatie. 5 uur: Ds. Croes. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 12 uur: Kindersamenkomst. 3 uurOpenluchtmeeting, Velseroord. 5 uur: Kindersamenkomst. 8 uur: Verlossingsdienst. Leidster der bijeenkomsten Kapiteine Brou wer van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Kroese, Doopsbediening. 5 uur-Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink, Doopsbediening. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur Ds. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. van Oostrom Soede, te IJ muiden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. 25-Jarig bestaan der Chr. School. 2 Mei 1898 werd hier ter plaatse de eerste Chr. school geopend. Destijds be gon het toenmalig hoofd, de heer H. Bijkerk, met hulp van een onderwijze res in een school van 3 lokalen met 74 kinderen. Thans is deze comité-school uitge breid tot een school met 8 klassen en volledig personeel. Voorts zijn er nog 2 scholen met den bijbel bijgekomen na dien, zoodat er voor de aanhangers van dit onderwijs alle reden tot feestvieren was nu het 25 jaren geleden was dat men begon. Een feestcommissis, bestaande uit oud-leerlingen, bijgestaan door het per soneel had de regeling daarvan op zich genomen. Dinsdag was het schoolfeest. Des middags trokken de leerlingen in op tocht met de onderwijzers en met de muziek van het Chr. fanfare-korps YVil- helmina naar het terrein van „Storm vogels" waar ze om prijzen konden zakloopen en dergelijke spelen afge wisseld door het drinken van chocola demelk enz. Des avonds waren de ouders der leerlingen met de kinderen der hoog ste klassen vereenigd in het gebouw voor Chr. Belangen. Na een kort ope ningswoord van den heer Severs wer den hier diverse samenspraken ten beste gegeven, waarvan een ons ver plaatste in een der gezinnen van de leerlingen der school bij de voorberei ding dezer feestviering, waarin ten slotte, overgaand tot de werkelijkheid, namens de leerlingen aan het bestuur eeri voorzittershamer werd overhan digd. Bijzonder treffend waren ook eenige tableaux vivants, voorstellende het Chr. onderwijs, dat het kind en het kruis moest vasthouden en een voor stellende het Angelus waarhij een mooie damesstem het betreffende lied zong. Kon aantal jonge dames hadden de lang niet gemakkelijke taak in deze volle zaal, voor het onderhouden der inwendige mensch te zorgen. Deze bijeenkomst werd gesloten door *d< n vooratter van het schoolbestuur, den heer Dunnebier. Woensdagavond waren de oud-leer lingen in hetzelfde lokaal vereenigd. Nadat Ds. v. Oostrom Soede de bijeen komst had geopend met het voorlezen van Psalm 126 en een kort welkomst woord werd voor een gedeelte weer het zelfde programma afgewerkt van 'den vorigen avond. Het meer belangrijke van deze bij eenkomst was echter dat verschillende gasten genoodigd waren en dientenge volge vele toespraken gehouden. Zoo spraken achtereenvolgens de heeren H. Bijkerk het vorige hoofd der school en de hoofden der Insinger- school alhier en der Chr. school te Wijk aan Zee, die beiden aan de jubi- leerende school als onderwijzer werk zaam waren geweest. Ook de heer v. Popta, hoofd dei- Groen v. Prinsterer-school sprak een hartelijk woord. Van de oud-leerlingen werd, behalve de bovèngenoemde hoofdonderwijzer uit Wijk aan Zee het woord gevoerd door de heeren H. Wes- seldijk en J. M. Jimmink welke laatste, namens een comité van oud-leerlingen de school een geschenk aanbood, be staande uit een eikenhouten boeken kast, een tafel, eenige studiewerken voor de onderwijzers en een oorkonde in lijst.bevattende de namen der deel nemers. Aan het slot werd nog een woord gesproken door den heer Dunne bier, die verschillende documenten voorlas op de stichting der school be trekking hebbende en door den heer F. P. Vermeulen als oud-voorzitter van het bestuur, die tevens de geheele ont wikkeling van het Chr. onderwijs in onze gemeente heeft meegemaakt. Het sluitingswoord was van Ds. Erd man die daarop in dankgebed voorging Maar, nu eenmaal oude herinnerin gen opgéwekt waren kon dit niet ver hinderen dat ook nog na de officiëele sluiting der bijeenkomst nog verschil lende heeren voor het eerst of bij ver nieuwing het woord voerden. De bo ventoon in al die toespraken was dat, met dank voor hetgeen voorbij is, er gebeden moet worden dat de school ook voortaan ten zegen van de IJmuider jeugd mag strekken. VELSEROORD. De Dageraad. Donderdagavond was in de zaal Flora een openbare vergadering belegd door de pas opgelichte af deeling Velseroord der Vereeniging tot bevordering der vrije gedachte De Dageraad. De belangstelling was ontzettend groot. De zaal was opgepropt met men- schen en vele honderden moesten bui ten blijven. De vergadering werd ge leid door den heer Hijman Croiset van Amsterdam, die in 't kort de bedoeling der Vereeniging uiteenzette. Hij deelde mede dat als spreker zou optreden de heer David de Kok, gewezen R. Kath.' Priester, die zijn kerk heeft verlaten en nu zijn veranderde meening zal uit eenzetten. Waar de spreker op andere plaatsen wel mishandeld is, hoopt de voorzitter dat de vergadering hier or delijk zal verloopen. Hierna nam de heer Stadhouder uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur het woord, die zijn blijdschap uitsprak over de oprichting der afdeeling. Er is toch moed toe noódig om zich bij de vrijdenkers te voegen, want de tegen kanting is groot. Maar laat men zich troosten hiermede, dat de vrijdenkers de dragers zijn van een nieuwe cul tuur. Spr. roept allen hoorders toe het oude Bijbelwoord „Onderzoek alle din gen en behoudt het goede." De heer de Kok, met applaus begroet, zeide ook met vreugde .de oprichting der afdeeling Velseroord te begroeten. Maar gij moet bewuste vrijdenkers worden, 't moet niet alleen gaan tegen de kerk. Gij moet u laten leiden dooi de wetenschap en het denken. Spr. zegt dat de godsdienst niets dan ellende brengt in de wereld, vooral het Roomsch-Katholicisme. Het Christen dom tracht alle ellende en ziekte te ver klaren, maar het breekt daar ook den nek over. Spr. wil vanavond alleen de tegenstelling behandelen: Christus en de Paus. Christus werd geboren in een beestenstal, Jozef verdiende slechts een schamel stuk brood met timmeren. Toen Jezus begon te prediken, deed hij dit aan armen en verdrukten. Rijken en woekeraars verdreef hij uit den tem pel. Tot zijn metgezellen koos hij zich arme apostelen. Er zijn ware navolgers van Christus geweest, doch slechts zeer weinige zegt spr. Reeds in de eerste eeuwen onder de Romeinen kwam de rijkdom in de kerk. Antonius en anderen zonderden zich toen van de wereld af en trachten aldus Christus na te volgen. Dit was echter verkeerd, want Jezus leefde te midden van de volle Joodsche maat schappij. In de middeleeuwen was het verderf aan het Pauselijke hof zoo groot, dat een Franciscus van Assisie zich afzon derde en in armoede de navolging van Christus zocht. De spreker schilderde daarna den rijkdom en den luister aan het hof van paus Innocentius III in 1227 en hoe Dante in zijn Divini Comedia daarte gen opkwam. Het verval onder de regeering der pausen van de Renaissance word daar na geschetst. Spr. citeert boetpredikers en schrijvers van dien tijd „zalig zijn de vreedzamen" had Christus gespro ken, maar de pausen waren voortdu rend in strijd. Onder het tijdperk der drie pausen (één te Rome, een te Avig non en een aan het hof van Lodewijk der Beier, was er voortdurend strijd. Groot was echter de verwildering on der paus Innocentius VIII. Deze had bijkans heel Europa tegen zich. En ook hoorden we van de uitspattinge n der Borghia's. Hiertegenover stelt spr. Christus, die geen geld en geen goed had, die vreed zaam was en den mensch.m zachtmoe digheid leerde. Voor spr. zijn de pau sen dan ook niet de plaatsbekleeders van Christus. De ware volgelingen van Christus zijn de zachtmoediger:, die lie ver in de gevangenis geworpen worden, dan om opgeleid te worden tot mon- schenmoorders. Spr. behandelt dan op welke wijze de Pausen kwamen aan de rijkdom men. Eerstens door den aflaathandel, waarvan spr. opbrengsten in de middel eeuwen noemt in de Nederlanden en prof. Paul Fredericq citeert aangaande de misbruiken daarbij. Spr. wijst er op dat deze aflaathandel zeker niet van Christus afkomstig is. Naast de aflaten had men nog ver schillende pauselijke gunsten, die alle geld inbrachten. Ook nu is dit nog zoo. Er zijn verschillende pauselijke ridder orden, die flinke inkomsten geven. Groote misbruiken gebeuren ook bij de heilig- en zaligverklaringen. Spr. vertelt van de groote kosten daarbij, o.a. bij de heiligverklaring van Fran- ciscus Xavcrius, die een enorm bedrag kostte. Een andere heilig verklai-ing kostte f 3.600.000, nl. die van Carolus Bonomeüs. Spr. wijst op den hofstoet van den paus, die verschillende lijfgardes heeft enz. en stelt daartegenover weer den eenvoud van Christus. Onder paus Alexander VI geschied den 88 heilig- en zaligverklaringen. Spr zegt, dat waar de pausen schatten op schatten zamelen, Christus, wanneer hij in Rome kwam, hen uit het Vati- caan zou jagen, als eens de woekeraars uit den tempel. Spr. zegt dat Christus zeker zou pro testeeren tegen de gewelddaden, thans in het Roergebied gepleegd, wat de Paus echter niet durft. Spr. zegt dat Christus zou protesteeren tegen den woeker en de diplomatie, tegen het mi litairisme enz., wat de Paus niet doet. Met een geestdriftig applaus wordt de d-ede van den spreker beloond. Als debater trad op de heer B. Th. de Wolff uit Amsterdam, de bekende R.K propagandist. Deze kwam allereerst op tegen de stelling van den spr., dat het Christendom de oorzaak is van alle maatschappelijke ellende. Want Chris tus buitee. liet Christendom te plaatsen, is toch al te naïef. En op deze vergade ring van De Dageraad is steeds Cnris- tus naar. voren gebracht. En bij zijn siotpredikatie zag debater in den spre ker weer den R.-Kath. priester. De tegenstelling Christus en de R.K Kerk gaat niet op. Died Christus vee1 voor do afmen, de R K. Kerk deel dit ook. Wat het verval onder de pausen be treft, iedere Katholiek weet dat. Ma ér nog geen enkele ja-uis heeft de ke-k verraden of de Ketterij. Spr. zegt dat Christus toch wel ge wild heeft dat Zijn kerk zou groei- n «»n in omvang toenemen. Waar paus- o vroeger oorlog voerden, wijst sp- bp paus I'ins X, die alles deed om den oor log te voorkomen. Spr. zegt wel te v. illen hooren waar het geld van den aiJaathandel bleef on wat er met het geld van de ridderorden gedaan wordt. Debater zegt dat de spreker slechts eritiek heeft kunnen oefenen op enkele pausen, wat wij Katholieken ooi do:". Maar over de honderden goede pausen, die alles hebben gedaan om de kek te verhoogen, heeft hij gezwegen. Spr. wil don hr. de Kok niet volgen in zijn slot woord, hij besluit met te zeggen. Wee degenen, die den weg geweten hebben". (Daverend applaus). De heer de Kok constateert dat de heer de Wolf heeft toegegeven wat spr. zei over het vei val onder de pausen, over de kosten van heiligverklaring tn don aflaathandel, waarvoor spr. don debater dankt. Waar over vrijheid gesproken is, wijst spr. op het den kop indrukken der N. Kath. Paitij door de bisschop pen. Zoo doet men ook met do R.K. Vollcspat tij. Als de heer de Wc Iff critiseert dat de paus niet genoodigd is op de Vredes conferentie, blijkt daar juist uit, dat uo paus een diplomatiek en politiek stand punt inneemt. Wil men dit, dan moet men ook protestantsche Kerkverte- genwoordigers toelaten. Dit is tegen den geest van Christus, zegt spreker. In den oorlog heeft de paus te laat gesproken, toen men hem niet meer ge hoorzaamde. Spr. zegt alles uit eerlij ke overtuiging gezegd te hebben en heeft niet noodig iets te herroepen. Nadat de debater en de spreker nog maals het woord hadden gemaakt, waarbij het soms zeer warm toeging, sloot de heer Croiset deze vergadering, die den heer de Wolff uitnoodigde voor eeri openbaar debat alhier. VELSEN. De heer p. van Heyst Czn., te ij keroog, heeft, het getuigschrift voor den vervolgcursus burgerlijke bouw kunde, bedoeld in art. 29 der Nij ver- fa eidsonderv.jjswet, verworven wegens afgelegd eindexamen aan de genie n- telijke avondschool voor Nijverheids onderwijs te Haarlem. Het examen heeft geloopen over V.ik- teekenen, Materialen kennis, Sterkte- leer en Graphostatica, Burgerlijke bouwkunde en Boekhouden. De raadsverkiezingen. Zaterdagmorgen had een zitting plaats van het Centraal Stembureau voor de nummering der lijsten. Deze is als volgt: 1. S. D. A. P. 2. Ant. Rev. Partij. 3. R.K. Staatspartij. 4. R. K. Volkspartij. 5. Chr. Sociale Partij. 6B. Vrijz. Dem. Bond. 6A. Vrijz. Dem. Bond. 7. Chr. Hist. Unie. 8. Vrijheidsbond. De verbindingen der lijsten (R. K. Volkspartij en Vrijheidsbond-Burger plicht.) werden in orde bevonden. De afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geheel-Onth. Bond besloot zich aan te sluiten bij het Beverwijksche Drankweer-Comité. Tot afgevaardig den werden benoemd de heeren C. Poem en W. v. d. Wal, tot plaatsver vangend afgevaardigde W. Rol. De afdeeling zal deelnemen aan de gewestelijke meeting in de Blauwe Week te Amsterdam. Ned. Vereen, voor Koeltechniek. De Ned. Vereeniging voor Koeltechniek hield Vrijdag haar jaarvergadering in Hotel „De Prins" alhier. Wegens verhindering van den voorzitter, Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes te Leiden, werd de vergadering geleid door den 2en voorzitter, den heer T. P. Löhnis, oud- inspecieur van den Landbouw. De voorzitter wijdde een woord van hulde aan het overleden lid Prof. J. D. van der Waal Sr. te Amsterdam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. F. H. Koopman, stippen wij aan dat de algemeene neiging tot bezuini ging oorzaak was van het inkomen van tal van bedankbrieven, o.a. zelfs van een groot belanghebbend lichaam. Gelukkig waren er andere, die juist meenden onder deze omstandigheden hun steun aan de Vereeniging te moeten verhoogen, o.a. de Bataafsche Petroleum Maatschappij en de Unie van Ijsfabrieken, beiden te 's-Graven- hage. Het totaal aantal leden bedraagt 212, waarvan 55 donateurs. De financiëele toestand der Vereeniging is, ondanks vermindering van leden, niet achteruitgegaan. Ten behoeve der onderzoekingen om trent het conserveeren van visch door middel van kunstmatige koude konden in den loop van dit jaar de onderzoekingen in het Kryologisch-Biologisch Proefstation der Vereeniging te Leiden worden voort gezet, aangezien voor dit doel, dank zij de ondersteuning der Nederlandsche Regeering wederom voldoende geldmiddelen beschik baar waren. Met dit onderzoek werd Dr. J. Mulders, onder leiding van Prof. Dr. D. A. de Jong en den Hoofdinspecteur der Visscherijen belast. Het financiëel verslag toonde een eind cijfer van f 5705.80 met een batig saldo van f 366 60. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Op de vergadering werd visch bezichtigd (en later geconsumeerd), die bevroren was volgens het patent Ottesen. Voor te houden congressen te Chicago en Straatsburg werden bijdragen van f 250 en f 100 genoteerd. Als bestuurslid werd gekozen Prof. Dr. M. de Haas te Delft. De voorzitter wenschte de vereeniging hiermede geluk en noemde het een voorrecht Prof. de Haas als be stuurslid te mogen houden. Vanwege het bestuur werden mededee- lingen gedaan over het vierde Internationale Koude-Congres in 1924 te Londen, waaraan een tentoonstelling zal worden verbonden. Naar de dit jaar te houden Hygiène-ten- toonstelling te Straatsburg werd de voor zitter, Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, naar de jaarvergadering der Fransche Zuster vereniging te Parijs, Prof Dr. D. A. de Jong te Leiden, afgevaardigd. Besloten werd aan de Oostenrijksche zustervereniging voor het zenden van het orgaan een bijdrage van f25 te verleenen. Hierna hield het lid, Ing. J. D. B. Olie, directeur der N.V. Plaatwellerij alhier, zijn' voordracht over „De koeltechniek bij de bereiding van samengeperste gassen en het gebruik dier gassen bij het lasschen van metalen". De voorzitter dankte den heer Olie voor zijn belangwekkende voordracht, naar aan leiding waarvan eenige vragen werden gesteld. Hierop werd de vergadering gesloten, waarna een excursie plaats had naar de fabriek der N.V. Plaatwellerij, waar demon straties van vloeibare gassen en het las schen van metalen door middel van de oxy acetyleenvlam, de watergasvlam en den electrischen lichtboog werden gehouden. Met belangstelling werden de demonstra ties door de leden gevolgd en het was interessant het lasschen der groote en kleine platen te zien. Men was de heer Olie dan ook zeer dankbaar voor zijn rede en zijn voorlichting bij de demonstratie. Met een diner in Hotel „De Prins" werd de vergadering gesloten. SANTPOORT. Maandag j.l. werd in „Zomerlust" door de afd. Santpoort-BIoemendaal van de S. D. A. P., de .Soc. Democr. Vrouwen club, de afd. Bloeniendaal v.d. Bond van werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, de afd. Sant poort van Spoor- en Tramwegperso neel en de afd. Bloemendaal van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond het 1 Mei-feest gevierd. Door vaardige han den was des middags de groote zaal kwistig met groen en bloemen versierd, terwijl verder een aantal vaandels, waaronder het mooie van de zang'ver- eeniging „Morgenrood" het geheel aan vulden. De bijeenkomst zelve was goed be zocht. Toen tegen acht uur de avond werd geopend door den afdeelings- voorzitter der S. D. A. P., was de zaal zoo goed als geheel gevuld. In dit ope ningswoord herinnerde de voorzitter er aan, hoe in 1889 besloten werd jaar lijks het 1 Mei-feest te vieren en op dien dag te ageeren voor den acht-uri- gen werkdag. Dit ideaal is thans ver wezenlijkt en de tegenwoordige reacti onaire beweging in oogcnschouw ne mend, heeft het er meer van, dat we moeten ageeren, om dezen acht uren te behouden. Tevens vestigt spr. de aandacht op het feit. dat op dezen avond voor het eers.t vertegenwoordigd is de S.D. Vrouwenclub. Dat deze „baby" er echter wezen mag, wordt wel hierdoor bewezen, dat van de 403 nieu we abonné's, die „De Proletarische Vrouw" in Noord-Holland-Zuid kon boeken en 109 door de Santpoortsche Vrouwenclub waren aangebracht. Onder leiding van haar directeur zet dan de Arb. Zangvereeniging „Morgen rood" „Eens" van Otto de Nobel in, om daarna van denzelfden componist „Vaandellied'* ten gehoore te brengen. Als de laatste klanken van dit aar dige strijdlied zijn weggestorven neemt Ds. van der Heyde uit Britswerd het woord, teneinde „De beteekenis van den „Eersten Meidag" uit te leggen. „Italië en' Beieren uitgezonderd" aldus de spr. zijn er in Europa geen landen te vinden, waar de „Eerste Mei dag" niet gevierd wordt. Dat dit met e :n groote opgewektheid van geest zal geschieden, durft spr. niet beween Immer we beleven donkere tijden. De wereld is een chaos, de ellende van den grooten wereldkrijg is nog overal merk baar. Zoogenaamd leven we in een tijd van vrede, maar wie zijn oogen don kost geeft en zijn oor te luisteren legt, weet wel beter. Een Duitsch generaal zeide eens, toen het nog oorlog was: „De oorlog is een voortzetting van dat gene, wat in vredestijd maar met an dere middelen gebeurt". De omstan digheden, waaronder wij thans leven, gedoogen echter beter, dat wij spreken van: „De vrede is een voortzetting van datgene, wat in oorlogstijd gebeurt, doch met andere middelen". We slaan dan slechts een blik op het Roerbekken, waar het Fransche imperialisme bezig is zijn klauwen naar uit te slaan. Men gaat voort zijn legers te vergrooten, maar zoo komen wij er niet. Met angst vraagt spreker zich af: „Waar gaan wij heen?" Moet er een alleenheerscher, een tiran opstaan, om in dien chaos re geling te brengen, of moet er een nieu we oorlog komen. De menschheid schijnt haar onder gang te '«villen verhaasten. Lord Robert Cecil, die thans in Amerika ijverige propaganda voor de Volkenbond voert, heeft ons zoo duidelijk gezegd, welken kant het heen moet. We hebben slechts te kiezen tusschcn den ondergang en ontwapening. Een middenweg bestaat er niet. En 't heeft er allen schijn van, dat men zich tot het laatste het minst voelt aangetrokken. Ook in ons land worden de uitgaven voor leger en vloot steeds opgevoerd, terwijl op die voor de volksgezondheid, het onderwijs enz. beknibbeld wordt. Maar wij zullen voortgaan met de menschen te waar-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5