4 schuwen. Evenals men In 191-i kon nierken, dat het onheil steeds nader kwam, zoo zien we ook thans, dat de politieke hemel minder helder is. Ze- ner, het kan nog worden afgewend, maar dan moeten alle krachten wor den gemobiliseerd. En om de menschen zoover te brengen, moeten we ze het le ven leeren verkiezen boven den dood en beschaving boven vernieling. En daarom hebben we den 1 Mei-dag mans dienstbaar gemaakt aan de ont- wapeningsleuze. „Is er dan na 1918 niets gedaan?" zult gj vragen. Ja zeker, er is conferentie op conferentie gehouden, die meest allen mislukten, doordat de petroleum en benzine in het geding kwamen. En waar petroleum-kouingen en benzine keizers verschijnen, daar is een con ferentie reeds bij voorbaat gedoemd om te mislukken. Deze heeren zien niets anders en ruiken niets anders dan pe troleum 011 (of) benzine. Van het heil der menschheid trekken zij zich weinig aan. üp de 1 Mei-dagen wordt ook gespro ken over het groote vraagstuk: De So cialisatie. Want ook in deze richting is verandering dringend gewenscht. In het Engelsche pariement werden on langs door één der afgevaardigden ont stellende cijfers medegedeeld. 80 °/o van het Engelsche vermogen, was in han den van 2'/s Z° der bevolking, van de 6 menschen waren er 5, die geen stuiver nalieten, en in 34 jaar waren de loonen der arbeiders slechts met 10 fo geste gen, terwijl de bezittende klasse haar vermogen had zien „vertwaalfvoudi- gen". Uit die cijfers mogen afdoende blijken, dat het kapitalisme geen wel vaart voor allen geeft. De vooruitgang der techniek beteekent over het alge meen voor de arbeidende klasse niets. Techniek is dikwijls synoniem met ver nieling. In Engeland schreef Lloyd onlangs over het Socialisme „Er staan in En geland groote dingen te gebeuren", zoo zei hij, „al willen velen onzer het niet gelooven. In 1885 behaalden twee socia listische candidaten voor het parle ment 32 en 29 stemmen. Thans beschikt men over meer dan 4'/2 millioen stem men. Willen wij het socialisme tegen houden, „dan zullen wij ons stelsel die nen te herzien". Eenmaal echter zoo gaat Ds. v. d, Heyden verder zullen wij het kapi talisme voor het opperste gerechtshof dagen, het zetten in de beklaagdebank, en het vragen: „Wat hebt gij gedaan?' En zal ons vonnis dan vrijsprekend zijn? Zullen wij dan zeggen: „Ga heen en zondig niet meer? Neen, dan zal ons oordeel vernietigend zijn. Voor we echter zoo ver zijn, dient de massa ontwikkeld te worden. Vandaar dat we verstaandelijk c.u zedelijk hoog slaande mannen en vrouwen brood noodig hebben. Daarom gij S. D. A. P.- ers de handen aan dek ploeg geslagen en onze partij groot en sterk gemaakt. Een verheugend verschijnsel noemt spr. den bloei van de leugdorganisaties. Met een opwekkend woord besluit spr. zijn zeer boeiende en gewaardeer de rede, wat voldoende bleek uit het warme applaus. Na de pauze voerden een aantal le den der afdeeling de dramatische schets in één bedrijf „Levensdwang" van Ed. C. Lageman met veel succes op-. Was de opkomst voor de vergade ring van de vereeniging „Volksonder wijs" op Woensdag j.l. al iets beter te noemen, toch was zij voor een vereeni ging met een dergelijk ledenaantal nog maar zeer matigjes, vooral nu, nu Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eijsinga zich bereid verklaard had zijn Italiaansche reisin drukken weer te geven. De wegblijvers hebben te dien opzichte heel wat gemist De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat slechts in één van de drie va catures werd voorzien. Benoemd werd de heer D. Klay. De melk is met niet minder dan 2 cent per liter afgeslagen. We betalen thans 15 cent. Met het onderwerp: „Weer Voor waarts" trad Donderdagavond voor de afd. Santpoort van de Nederl. Ver. tot Afsch. v. Alcoholh. Dranken op de heer J. Duinker van Zaandam. Zooals bijna van zelf spreekt, verleende de heer C. Zwanenburg van Velseroord zijn muzi kale medewerking. Het bleek dezen keer echter, dat zelfs diens fraai accor- deon-muziek geen aantrekkingskracht genoeg bezat om een groote schare naar de bewaarschool te doen trekken. Zeer waarschijnlijk moet de oorzaak hiervan gezocht worden in het feit, dat do tijd van vergaderen wel ietwat voor bij is en er den laatsten tijd nog al veel „aan de hand" was geweest. Beiden, zoowel de vurige spreker, als de harmonica-virtuoos hadden grooter belangstelling verdiend. Over de capaciteiten van Zwanenburg be hoeven we niet uitvoerig uit te weiden, als zijnde van genoegzame bekendheid. 't Zij dan ook genoeg mede te declen, dat hij ons weer ten zeerste onder de bekoring van zijn artistieke gaven heeft gebracht. Een warm, welgemeend applaus viel hem telkenmale ten deel. Hier volgen de 6 nummers, welke het programma vermeldde: 1. Leurs de Paise van J. Cerati; 2. Droomgedachten van Bonheur; 3. Granada Marche; 4. Schusucht Schmersens van Beethoven 5. Moderne Potpouri van C. Zwanen burg; 6. Les Lanciers van P. A. Stenz. De' heer Duinker zeide, dat zijn on derwerp „Weer Voorwaarts" de erken ning inhield, dat de N.V. een tijd van vooruitgang heeft gekend, dat er daai- na een tijd van stilstand of achteruit gang is gekomen en dat nu de tijd weer moet aanbreken, dat we voorwaarts zullen gaan. Deze drie perioden wil spreker afzonderlijk behandelen. Het alcoholisme aldus de spr. al zoo oud als de weg naar Rome. Reeds op de schoolbanken leerde men ons dat de Germanen zich aan dronken schap schuldig maakten en in dien toe stand hun bezittingen verdobbelden enz Hoe beschaafder de menschheid werd, hoe erger de dronkenschap werd. Wat niet zoo oud is, is de bewe ging er tegen. Oorspronkelijk werd die beweging ni heel kalme banen geleid. Men was te vreden, wanneer de matigheid betracht werd. Liefst moest geen sterke drank gedronken worden, doch bier en wijn was niet verboden. Niettegenstaande deze geringe eisclien kostte liet moeite die beweging groot te maken. Het heeft altijd moeite gekost, de menschen warm te krijgen, wanneer het gold het heil zijner medemensch. De meesten geven wel toe, dat „het" erg is, maar voor actieve deelname aan den drank- strijd voelen zij niet veel, omdat het niet gaat om hun eigenbelang. Want dit begrijpe men goed: „Men komt tot de N. V. uit naastenliefde.' De tijd van achteruitgang komt niet den grooten wereldoorlog. De mobilisa tie bracht duizenden naar Limburg en Brabant, nu juist niet de provinciën, waar het minst gedronken wordt. De oorlog bracht bovendien een geest van verruwing en deed velen zeggen: „Nou kan 't mij niets meer bommen." Thans, nu de oorlog weer achter den rug is, is het de tijd van malaise, die de menschen hetzelfde doet zeggen. Is het alcoholisme in gewone tijden al erg, dan is het nu nog erger. Elke cent nü aan het huishouden voor sterken drank of biet onttrokken beteekent een dub bele misdaad. En ondanks dat, wordt er in ons land vclgens de laatste gege vens voor 360 millioen gulden per jaar aan bachus geofferd, waarvoo'- we in ruil krijgen een stroom van ellende waardoor de overheid later weer red dend moet optreden. Het tweede deel van sprekers rede is gewijd aan Plaatselijke Keuze. Wan neer dit eenmaal ingevoerd is, aldus spr. dtjn zal de belangstelling voor het alcohol-vraagstuk zeer groot e.oi- don, maar tevens zul .-n onze afdeelin- geu moeten weten, wat haar te door. staat. Ze zuilen dan werk te over krij- g.-ti, vandaar dat we nu reeds onze op- ïnarscli moot' n leginnen. Met klem noodig ik U uit aan tiie opmarsch me Ie te doen. En gij vakvereenigingen, die de wereld beter wilt maken, bedail, dat ge hiertoe nooit zult geraken, wan neer go niet eerst de menschen beter maakt. En de mtnsehen maakt ge niet beter, voor de drankduivel verbaunen is. i i-?='■ De heer Frankfort dankte ten slotte cn spreker met ec-nige welgekozn oorden. Bij de te Haarlem door het gemeente bestuur gehouden aanbesteding voor hel gedeeltelijk verbouwen der gemeentelijke concertzaal aan de Lange Begijnestraat, was laagste inschrijver de heer Rings alhier mei f 26800voor het glas- en verfwerk was laagste inschrijver de heer Soelers alhier mei f 2676. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 8 Mei 1923, des namiddags 7 unr ten gemeentehnize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Vaststelling-opnieuw van de ver ordening op de heffing van school geld voor het gewoon lager onder wijs enz. 3. Goedkeuring van in 1923 uit te voe ren straatvernieuwingen. 4. Wijziging van verordeningen be treffende het waterleidingbedrijf. 5. Aanvaarding van eene schenking voor de historische verzameling. 6. Prae-advies op het adres van K. L. G. Mollevanger te IJmuiden om het raadsbesluit, waarbij besloten werd het gemeentedrukwerk al leen aan georganiseerde drukkers op te dragen, in te trekken. 7. Vaststelling eener verordening, houdende algemeene regelen be treffende de subsidiëering van ver- eenigingen of instellingen. 8. Vaststelling van het vermenigyul- digingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting, dienst 1923/ 1924. 9. Vaststelling der le suppletoire be grooting R.K. Armbestuur, dienst 1922. 10. Overplaatsing van de onderwijzers G. Klimp en K. Schermer van de openbare lagere school C in gelijke betrekking naar school B. 11. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand en wijziging der betrekkelijke verordening. 12. Benoeming van leden der schat- tingscommissiën voor de Rijksin komstenbelasting. 13. Benoeming van een hoofd van school E te Velscn. 14. Belastingzaken SPORT. AjaxStormvogels. Zondag speelt Stormvogels een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Ajax te Amsterdam. Nu het eerste klasseschap behaald is, moge dit voor onze plaatsge- nooten een aansporing zijn een eerste klas figuur te slaan. Turnvereeniging „IJmuiden". A.s. Zondag 6 Mei 's morgens 10 uur slingerbalwedslrijd B. G. V. IT. 1'. IJ. I terrein Bloemendaal, achter liet Pan- nekoekenhuisje. Donderdag 10 Mei, Hemelvaartsdag Fietstocht naar Bergen en Omgeving voor leden, donateurs en genoodigden. Vertrek 7 uur v.m. van het Sluisplem. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De toestand In het Visscherijbedriji. Gisteravond had vanwege den IJmui- der Bestuurders i3o«d, den Chr. lJmui- dcr Besturen Bond er: de combinatie v. R. K. Vakorganisaties een vergadering plaats. De zaal van Cycloop was weder geticel bezet. De vergadering nciu geleid door urn heer M. Dijkhuizen, die zeide dat het be stuur sedert de vorige week niet sLige- zeten heeft. Verschillende conferenties zim gehouden met den Burgemeester, readers ai vischhandelaren, waarvan mededecling zal worden gedaan. De heer Schilling verkreeg nu he- -voord en zeide dat het buiten zijn ver wachting was dat men weer zoo spoe dig bijeenkwam. Deze vergadering ging niet slechts uit van de transportarbeidersorganisa ties maar van de besturenbonden. Spi. merkt op dat deze vergadering geen ge volg is van de gehouden vergadering een week geleden, althans volgens de reeders. Dat zullen we nu maar zoo la ten, zegt spr., feit is, dat onze actie reeds indirecte resultaten heeft gehad en spr. hoopt dat die ook spoedig tot di recte resultaten zal voeren. Dinsdag werden de besturen der vakcentrales geroepen voor een conferentie met den Burgemeester, wethouder Dunnebiei en den gemeente-secretaris. Laatstge noemden hadden in den Haag een on derhoud gehad met den betrokken Mi nister, waarin over de toestand in het visscherijbedrijf gesproken werd. Men achtte het een slecht middel om de kwestie op te lossen door steunverlee- ning aan de werkloozen. Beter was net visscherijbedrijf omhoog te werken. Tenslotte verklaarde de minister zich bereid voor een proef van drie maan den een subsidie van f 240.000 te verlee- ncn, bedoeld als toeslag op den kolen- prijs. Goed uitgerekend zou dit voor to stoomtrawlers beteekenen een subsidie van f 400 per reis. Als eisch werd ech ter gesteld dat de loonen dan zouden gelden volgens de voor werkverschaf fing met regeeringssteun geldende re geling. A 4 De heer Schilling wijst op het groote belang van de zaak, want het geldt dan niet alleen de transportarbeiders, maar bet geheelc visscherijbedrijf. Als de 75 -awlers gaan varen, beteekent dit -erk voor de zeelieden, vischknechts ti alle arbeiders in de nevenbedrijven. e schepen die op Engeland zouden blijven varer, zullen natuurlijk buiten "f subsidie-regeling vallen. Wij hebben toen gevraagd of alle ree- Üferijèn deze subsidie dan zullen krijgen zonder eenig accountantsonderzoek. Er werd n.l. gezegd dat een reederij ver leden jaar b.v. f 60.000 verlies had gelo den. Dat kan best, zegt spr., maar wij zouden dan wel eens willen weten, op welke wijze dat mogelijk was. Als dat accountanlsonderzoek werd toegestaan zou spr. gaarne de proef gedurende cltie oiaandm remen. Als de boel dan zoo good in orde was als met de rentekaar- tun, ziet het er mooi uit. Wij hebben ons teen afgevraagd, hoeveel arbeide/s hierdoor \\erk zoudea krijgen. Met de zeelieden, de arbeiders in de nev^nbe- dtijVc-M kwam. da-; ia c±de. Maar voor de losse arbeiders dit beteekea.m dat zij twee schepen per week zouden kunne e, j ossen, wat ycor hen een loon van i 0 per week zou geven. Dit achtten v ij onmogelijk. De burgemeester de wethouder drongen op aanneming aan, omdat net ai moeite kostte den reeders tot aanne ming van het voorstel van den muns ter te bewegen. Maar dat konden wij moeilijk geïoo- v.en, zeide spr., want spr. is overtuigd dat cie reeders het mrt beide handen zulk u aangrijpen. Voor cie losse arbeiders is twee sche pen per y eek absoluut onvoldoende jl-u daarvoor moet een oplossing gevonden worden. Spr. zegt eïat a>s 't subsidie van 4(JU per schip verkregen wj-:dt. dit eer gevolg is van de actie der arbei ders, "Bi]j\ en de reeci-vs nu halsstarrig en willen zij niet mede ia erken aan een goede regeling, dan is aan hen de schuld dat IJmuiden in de misère bijjlt Men deed wel een oplossing aan de hand, maar zoo, dat h.v. een vast ploe- g'M.isteisel werd ingevoerd voor b<;t lossen der booten. Dat was onvoldoen de, Wc.nl het kost den reeders niets, maar vele menschen zouden dan niets verdienen. Spr. zegt dat de Burgemeester van daag verklaard heeft zich als bemidde laar terug te trekken. Dit spijt ons, maar wij gelooven dat de Burgemeester zich teveel laat beïnvloeden door de reeders, die wij te goed kennen. Daarop sprak nog de heer C. v. d. Steen voorzitter van den Chr. Bond. Deze zeide den indruk te hebben, dat de Burgemeester zijn bemiddeling aanbood op aandrang der regeering. Willen wij echter tot elkaar komen, dan kan niet alles van onzen kant komen. Spr. herinnert er aan dat de besturen der vakorganisaties verleden jaar alles hebben gedaan, om de reeders en vischhandelaren tot elkaar te brengen. Ook nu streefden wij met kracht naar een oplossing, maar de oplossing zooals de heer Schilling die uiteenzette, is or mogelijk. En wij hebben den Burgemeester ook gezegd dat als de reeders niet eenige tegemoetkoming toonen, een oplossing niet mogelijk is. Van wan trouwen tegen den Burgemeester is echter niet 't minst sprake, want wij verklaarden ons dadelijk bereid te komen, toen men ons riep. Bij de discussie vraagt een der aanwezigen of er bij het laden van kolen niet meer arbeiders aan 't werk gezet kunnen worden. Een ander vraagt, waar het hier gaat om het in stand houden der visscherij, of de directeuren, administrateurs, walschippers enz. ook niet wat van hun loonen kunnen laten vallen. De heer Schilling beantwoord de vragers. Wij, zegt spr., willen gaarne helpen om te trachten de kolen met de hand te doen laden. Over de vermindering der salarissen van directeuren enz. kunnen wij hier natuur lijk niet beslissen. Maar als ons voorstel wordt aangenomen en een oplossing tot stand komtj zal de regeering ook van de bedoelde salarissen kennis nemen en daar invloed op kunnen oefenen. Tenslotte zegt de heer Schilling nog, dat als de reeders onze zeer loyale voorstellen niet zouden aannemen, de besturen zich direct in overleg met de besturen der landelijke organisaties tot de regeering moeten wenden. Dan behooren wij er op te wijzen dat de regeering f 240.000 be schikbaar stelde voor de reeders en zullen vragen wat zij nu voor de arbeiders gaat doen. Waar door vele plaatsen reeds een steunregeling bestaat, zal die dan ook voor de gemeente Velsen moeten komen. Het voorstel van de bestLren om een regeling te aanvaarden, waarbij zooveel mogelijk aile arbeiders aan 't werk zuilen komen, werd daarop met op één na alge rneene stemmen aangenomen. Daarop sprak de heer Schilling nog over een bericht in de Engelsche pers, als zouden de groote vangsten der Hollandsche trawlers hier uit te verklaren zijn, dat zij op zee van andere schepen visch overnemen, zelfs had men gezien dat Hollandsche en Duitsche trawlers op zee naast elkaar lagen en dat de eerste visch van de Duitschers overnamen. De heer Schilling wenschte toch even te verklaren, dat dit absoluut onwaar is en dat het van de Eugeische schippers alleen naijver is, omdat de Hollandsche veel beter kunnen visschen, want in het visschen kan ieder bij ons nog wel een lesje nemen, zeide spr. Tenslotle sprak de heer Schilling nog over het Centraal Administratie Bureau. Spr. deelde mede wat wij reeds melden hoe vele arbeiders de rentekaarten hadden teruggehaald, Spr. zeide niet gedacht te hebben, dat het aan het C. A. B. zoo'n janboel zou zijn. Hij noemde verschillende staaljes, b.v. was voor iemand, die in een ziekenhuis had gelegen, doorgeplakt, terwijl op andere boekjes veel te kort zegels zaten. Men was al reeds in onderhandeling met den Raad van Arbeid te Haarlem en bezig om een goede oplossing te zoeken. Spr. raadde intusschen alle arbeiders aan de rentekaarten terug te halen. De heer v. d. Steen zeide dat deze zaak hem spijt voor den heer Vermeultn, omdat dit een geestverwant van hem is. Spr. echter kan niet anders dan den janboel erkennen en raadt ook den arbeiders aan de kaartend terug te halen. De heer Schilling zegt dat 't hem spijt dat de heer v. d. Steen de naam van den heer Vermeulen heeft genoemd. Al was de leider van het C. A. B. een sociaal-democraat of communist geweest, dan zou spr. even goed deze zaak hebben aangepakt. Hij beschouwt dit in geen geval als iets, omt er politieke winst uit te slaan en hij zal, f als hij met 't oog op de raadsverkiezingen spreekt, daar geen gebruik van maken. De voorzitter sluit daarop met een woord van dank voor de goede orde deze ver gadering. Bij de gisteren te Haarlem vanwe- ge liet Ministerie van Waterstaat ge* houden aanbesteding voor het verbroe den van de aarden baan van den Rijks weg Amsterdam-Haarlem tusschen de paPn 25 en 65 (in de gem. Amsterdam) was laagste inschrijfster de Amst. Bal last Mij. met f 249.000. De raming was f 365,000. Voorts werd aanbesteed het verniea-lP wc» van verfwerk aan de gebouwen en inrichtingen van het Noordzeekanaal ged. de jaren 1923 en 1924. Raming f 14400 per jaar. Laagste inschrijver was A. A. J. de Pau te Amsterdam voor f 10945 per jaar. VELSEROORD. Aan de R.K. Velser Onderl. Roi*- v.eisbond a-bier is opgedragen het bou wen van 12 middenstandswonmgeQ te i Maartensdijk. VELSEN. Voor het examen lager onderwijs is te Haarlem geslaagd Mej. G. L. Rijs wijk alhier. Het bouwen van een hoofd-ambte^ naarswoning voor de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken is opgedragen aan den heer J. P. IJsbr. de Vries te Wijk aan Zee. Aan de steigers van de Papierfa briek is men bezig met het opstellen van een nieuwe loskraan, vervaardigd door Gebr. Klinkenberg te Wormerveer Aangezien een grootere toevoer van papierbout wordt verwacht, komt deze kraan er bij voor een snellere lossing der schepen, die dan door vier krane tegelijk gelost zullen worden. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: E. WolfratGouwe leeuw, z.; D. Schmidt—Baak, E, de GetderKoek, d.; J. G. E. Zwagerde Lean, d.; R, Pronkvan Henten, d.; T. Vis—Zwart, d. C, M. v. Geldorp—» Korstjens, z.: F. de Niet—Langemlorn, C. J. RedekeiKoeman, d. Ondertrouwd: H. Doet.i en II. v. Schoor; H Reehorst en M. H. de Graaf; J. v. Veen i n J. v. Dijk; K. v, d. Balt cn A. "t Hart; D. L. Kostelijk en M. Dolbel- steiu; A. P. I-Jalf en A. M. v. Zutphen; J. v. Hoven en P. Broek; Ch. Schrijver cn A. de Smit, Gehuwd: I'. W. de Groot en li. W, R. Schuringa; G. A. Rutte en C. C. Rut-A te; H. P. Stek en H. J. Oosterwal; Vff Hoek en N. Plug; C. Kleiman an F. Dek ker; C. F. Smit en K. Jongejan. Overleden: Margaretha Susan na Peeveboom Voller, oud 83 jaar, wed. van Jb. Snooij. Een wereldcongres van Joodsche vrouwen. Te Weenen zal binnenkort een we reldcongres van Joodsche vrouwen in Europa en uit de overzeesche landen bijeenkomen. Het uitvoerende comité heeft mede gedeeld, dat het in de bedoeling van het congres ligt, de grootste en meest be- teekenende joodsche vrouwenorganisa ties over de geheele aarde te vereeni gen, met het doel, den arbeid dier or ganisaties op cultureel en sociaal ge bied te bevorderen. Het congres zal voorts een proclama tie uitvaardigen, waarin de Joodsche vrouwen uit alle landen opgeroepen, worden, aan het welzijn des Joden-" doms op de geheele aarde mede te ar beiden. De secretaresse van het congres, te vens secretaresse van de „Council of Jewish Women" in New York, hecht voor het geheele Jodendom bijzonder veel waarde aan dezen eersten Jood- schen Vrouwendag te Weenen, die, zi zegt zij, alle verwachtingen verre zaï overtreffen. V, D, Ier >d-_A sai Kleine Advertenties en Familieberichten kosten by VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regeL DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing bet oude en bet nlenwe adres, NIET aan den looper, doch aan reau WILLEMSPLEIN üsvpn De Administratis, [ET aan 1 mi ons ba- - u 11, opts

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6