IJmuider Courant Zaterdag 5 Mei 1923 3e blad VAN DEN WACHTTOREN. Onza dure spoor. De Tijd deelt mee, dat de ontvang sten der Ned. Spoorwegen liet vorige jaar negentien millioen lager waren dan in '21. In vergelijking met het bui tenland is het reizen hier erg duur. Men reist voor f 10.85 van Amsterdam naar Parijs derde klas en van Amster dam naar Roosendaal, ongeveer em vierde van dien afstand, betaalt men f 4.80. Het gevolg van onze dure tarieven is, dat Nederlanders liever in het buiten land dan in eigen land een pleizierreis- je maken en dat anderen thuis blijven, omdat het niet mogelijk is een goed koop uitstapje te doen. De Tijd vraagt dan ook: Zouden er met lagere tarie ven geen betere resultaten te bereiken zijn? Ook al bedenken we, dat de lagere ontvangsten voor een deel een gevolg zijn van de malaise, waardoor er min der goederenvervoer is, zullen we toch erkennen, dat er minder per spoor ge reisd wordt, omdat het reizen er nog steeds zoo duur is en omdat de autobussen de sporen veel passagiers afsnoepen. Deze concurrentie zal de spoor zeker wel dwingen, om de tarieven te verla gen en daarmee zal het aantal reizigers wel zoo sterk toenemen, dat de ont vangsten ondanks de lage tarieven eer stijgen dan dalen zullen. Leege treinen kosten de Spoorwegen weinig minder dan volle; iedere reiziger meer is bijna zuivere winst. Ook het vreemdelingen verkeer zal erdoor gediend zijn, wan neer de Nederlandsche Spoorwegen in het buitenland niet langer berucht en gevreesd zijn om het duré reizen. Het onderwijs in Rusland. Wie over Rusland wil schrijven en oordeelen, moet uiterst voorzichtig zijn. Partijdigheid en hartstocht maken alle berichten min of meer onbetrouwbaar. Aan den eenen kant beweert men, dat in de Sovjetrepubliek voor Judas een standbeeld is opgericht en de Judas- geest er geëerd wordt, aan den anderen kant zegt men, dat de poging, om in Rusland een nieuwe samenleving te vestigen, gelukt is en dat alleen de honger en de blokade der West-Euro- peesche staten haar beletten zich tot heil van Rusland en de overige wereld te ontwikkelen. Wanneer er een man is, die in staat is met kennis, van zaken en tevens on partijdig over Rusland te oordeelen, clan is het wel Fridtjof Nansen. Hij heeft, een reeks opstellen over het te genwoordige Rusland geschreven en daaruit blijkt, dat de bolsjewiki beter met het zwaard dan met den troffel kunm n werken. Zij zijn meesters geble ken in het afbreken, maar hebben nog weinig opgebouwd. Zij hebben Rusland verlost van het Czarisme maar voor de meeslen is hun regime in stoffelijk <»n geestelijk opzicht even ellendig als de regeering van den knoet. De knoet is gebleven maar wordt alleen door een ander gehanteerd! Nansen beschrijft, hoe het volk cms in diepen onwetendheid was gedom peld, terwijl alleen de aristocratie en de welgestelde burgers in aanraking met het buitenland een zekere mate van beschaving bezaten. Het groote verlangen naar geestelijke ontwikke ling en vrijheid deed duizenden stu denten het land verlaten, om aan bui- tenlandsche universiteiten, vaak onder armoedige omstandigheden, hun stu die te voltooien. De zonen der boeren en arbeiders hadden geen gelegenheid, zich te ont wikkelen. Aan de Russische universi teiten werd door jonge edelieden meer geluierd dan gewerkt. De revolutie voerde het verplichte, vrije lager on derwijs in. Voor alle jongeli werden scholen voor middelbaar en hooger on- deiwijs gesticht; men deed daartoe al thans een poging. Alleen geestelijke ge schiktheid opende aan de jongelui de deur tct deze scholen. Maar dit grootsche plan mislukte volgens Nansen. De meeste lagere scho- ie i -waren wegens gebrek aan onder wijsmateriaal niet in staat, nuttig we\k te doen. De onderwijzers werden ongeregeld betaald «n leden gebrék. Thans zijn er minder scholen voor la ger onderwijs dan onder de regeering van den Czaar! Ook de Russische uni- vesiteiten verkeeren in groote moeilijk heden; de studenten ontvingen eerst onderdak en steun van den staat, maar moeten thans zich zelf onderhouden met uitzondering der armsten en in het bijzonder de communisten onder hen. Zeer hooge leergelden zijn weer in gevoerd. Het buitenland heeft eethui zen geopend, waar dagelijks 30000 stu denten gevoed worden. Het onderwijs is door de Sovjetregeering vooral gebe zigd als een middel, om tot de commu nistische leerstellingen te bekeeren; daarom verbood de regeering ook het openen van particuliere inrichtingen voor onderwijs. Zoo zijn de jongelui meer politiek dan technisch gevormd en dat begint zich al meer te wreken. Immers voor zijn economisch herstel heeft Rusland knappe bedrijfsleiders en mannen met handelskennis noodig. Nansen eindigt zijn beschouwing al dus: „Ware vrienden van het groote Russische volk kunnen slechts wen- schen, dat het geslacht, welk de Sov- jetscholen trachtte vol te stoppen met de theoriën van Marx, zich mag aange trokken gevoelen tot praktische kennis want de eenige economische en sociale organisatie van werkelijke waarde is die, welke wordt opgebouwd door on dervinding en hard werken." In zake onderwijs ondervindt de communistische regeering dus ook, dat een teekening maken een, maar een huis houwen een ander ding is! Lummelachtigheid. Onlangs zijn de steenen vrouwenfi guren bij het standbeeld van den ge leerden van 't Hoff in Rotterdam ge schonden. Het kwaad werd zoo goed mogelijk hersteld, maar nu is opnieuw van een der heelden een voet stukge slagen. De meeste kinderen maken een pe riode van vernielzucht door. Hun speelgoed is dadelijk kapot. Ze doen als jonge honden overal kwaad in de ka mer. Voor een deel is 't wilde speelsch- heid, voor een ander deel nieuwsgierig heid, om te weten, hoe de dingen in el kaar zitten. Maar er is ook een ziekelij ke vernielzucht, waarbij het vernielen geen middel maar doel is. Strenge be straffing is dan noodig, om dit kwaad tegen te gaan. De gewoonte, om te schonden en stuk te maken, vindt men ook hij vele ouderen. Zij wandelen door een Losch en rukken kleine boompjes om en breken takken af. In een plant soen scheuren ze bloemen af, om ze vaak dadelijk daarna weer weg te smij ten. Ze maken diepe krassen in een deur, die pas geverfd is en op een nieuw spiegelruit. Ze bedervon zooveel moge lijk in een nieuwe coupe van spoor en tram, vernielen bij een feest de versie ring, gooien met modder naar men- schen, die keurig gekleed zijn en be denken alles, om zooveel mogelijk te schf nden. Dat is een leelïjke geest van lummel- acluiglieid die vooral onder ons volk veel voorkomt. R(t schijnt ons aan so ciaal gevoel te ontbreken. Een park is voor het publiek, het publiek moest zich aan ook verantwoordelijk gevoe len voor de ongerepte schoonheid er van.. Een standbeeld is een sierraad voor de'heele stad, oi wordt althans ge plaatst met dat doel. Maar in plaats v. er zorg voor te Jragt n, gaat men het liever met vuil besmeuren en bederven. Betere gelegenheid voor beoefening van sport, veredelende volksontwikke ling, bestrijding van het alkoholkwaad, dat alles kan de lummelachtigheid hei- pen bestrijden. Maar bovenal moeten kerk, school en gezin meehelpen, om ieder in te prenten, dat niemands goed allemans goed is en daarom door ieder ontzien en bescherm.1 moet worden. Voelt 'men, dat het ons park, ons beeld, ons bosch is, dan zal mén de leelijke lummelachtige zuchi, om te krassen, te spuwen, te bevuilen, te breken, het best bestrijdt n. ONTVANGEN BOEKEN. Het Maart-nr. van het Geïll. Ge meenteblad, dir.-uitgever H. C. Pons in den Haag, bevat artikelen over „De stad en de provincie Utrecht, de Pen sioenwet 1922, nieuwe bouwwerken te Arnhem enz. Het April-nr. bevat „Plaquette's van Wienecke; Amsteldamiana; Een be zoek aan twee Geldersche steden; Het bevolkingsburea.au te Rotterdam; het Haagsche Zuiderpark, De Poorten van Arnhem; over Dordrecht enz., alle fraai geïllustreerd. Van De Reddingboot, orgaan der Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maat schappij ontvangen wij het April-nr. Het heeft een mooien omslag niet de nieuwe motor-reddingboot Hilda, waarvan een artikel in dit nr. voor komt. Het bevat voorts berichten over strandingen, reddingen, van de stati ons, over belangstelling in India enz. Uit de verantwoorde giften en con- Iributiën blijkt toeneming der belang stelling in IJmuideh en Velseroord. Wij wekken onzen lezers op dit mooie werk te steunen, wijl dit nog zeer noodig is. GEMENOD NIEUWS F•lllliSMaantêii im NaicrUai. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 April in Nederland uitgesproken 61 faillissemen ten tegen 52 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 April 1923 1362 faillissementen tegenover 863 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Een nieuw dagblad. Het Ilbld. schrijft: In eenige ochtendbladen van jongst leden Zondag verscheen een adverten tie, waarin redactiepersoneel on cor respondenten worden gevraagd voci een te Amsterdam te vestigen groot dagblad. Naar wij \enemen zal dit blad wor den nitgegiVi-i. door den heer Willem Bioekhuijs, van de bekende premie- lceningen. Deze heeft eerst getracht „De Telegraaf" en „De Courant" over te nemen. Onderhandelingen daarover leidon tot geen resultaat, waarna de heer Broekhu.ijs besloot zelf te beginnen. Voor de uitvoering van dit voornemen zijn stapper gedaan en blijkbaar wordt reeds begonnen met de samenstelling der redactie. Voorts vernomen we dat va.i hot Had, dat half Juni a.s. zal „proefdraai en" en dat van 1 Juli a.s. af, dit ligt 1- thans in de bedoeling, geregeld zal ver schijnen. Hoofdredacteur wordt de heer J. C. Schroder, thans in dezelfde functie verbonden aan "De Telegraaf Haarlemsche Bankvereeniging. in de op 27 April gehouden algemeo- nc vergadering van aandeelhouders in de Haarlemsche Bankve-eeniging werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 voor de gewone aan leo- leri ei: op 6% voor de preferente aan- ■feel-m, na statutaire reserveeringen, en toevoeging van f 275.000.aan de buitengewone reserve. De heer J. Simonsz, die aan de beurt van aftreden was werd als commissa ris herkozen. De voorzitter deelde naar aanleiding ■"an een vraag omtrent den gang van het proces van „Coclro" tegen dm Slaat der Nederlanden mede,, dat de vorde ring op de „Coclro" geheel gereserveerd is. Noordzee badplaatsen. Ten einde het, bezoek van buiten lands he toeristen aan onze Noordze-- badplaatsen te bevorderen, hebben be sprekingen plaats geh&u iiisschen het nestuur van den Bond van Nederland sche Noordzee-bado'aatF: en het be stuur van cle Algen-Nederl. Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer. De :e hebben tot resultaat gehad, dat het propagancla-werk, tot dusver door den Bond verricht, in het vervolg zal ge schieden door de A-gom. Nederl. Ver- eenig:ng voor Vreemdelingenverkeer, gevestigd te 's Gravenhagen welke daa •- toe e -n speciale commissie heeft aan gegeven, na fusie met den Bond van Nederlandsche Noord /.eol adplaatsen. Deze commissie, die den 19den April is geïnstalleerd, beslaat uit de heer •i G. R. T. baron Krayenholf, voorzitter; C. F. Zeiler te Bergen (N.-H.) secreta ris; C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen; mr. E. Polis, gedele geerd commissaris van de Exploitatie- Maatschappij Scheveningen;^ E. Cre- mers, Noordwijk, en P. de Vries Zand- voort. Maatregelen zijn besproken, welke kunnen leiden tot een drukker bezoek van buitenlanders aan onze badplaat sen, waarbij rekening gehouden zal worden met de bijzondere voordeelen, welke elk dezer heeft aan te wijzen. De belangstelling van de hotelhou ders zal gewekt worden voor de plan nen, welke in de commissie werden ont vouwd, en op samenwerking tusschen alle belanghebbenden zal worden aan gedrongen. Ook kwamen ter sprake de bootverbindingen met het buitenland en onze eigen spoor- en tram.verbin- dingen met de badplaatsen. Als be langrijke attractie, vooral voor het En- gelsche publiek, werd gewezen op den aanleg van golflinks. De commissiez al trachten, belang stelling te wekken voor haar doel en de noodige middelen te verkrijgen tot uitvoering van haar plannen. De liefde en het mes. Een 23-jarige bewoner van Uithoorn had veel zin in n Uithóornsche schoone, Toos genoemd door hare aanbidders. Hij vroeg haar en zij scheen eenige toe nadering niet te willen weigeren, doch de jonge man met kt e, dat er kapers op de kust waren. Toen er in een café een uitvoering zou plaats hebben, vroeg hij haar of zij met hem ging. Zij antwoordde: „Denkelijk wel," doch toen" hij haar op den feest avond kwam halen, zag hij het al, „want er zat geen voortgang in". Der halve nam hij Toos* zuster mee naar het feest. In de pauze kreeg hij Toos in de ga ten met een anderen jongeman. Hij voelde zich gekrenkt in zijn mannelij- ken trots, ging op zijn mededinger af, in den ingang van het café werd er ga- vochten. De jaloersche haalde 'n flink open mes uit zijn binnenzak «»n kerfde er den ander mee in den hals. Dat ge schiedde op 10 November en Dinsdag stond de jongeman voor de Vierde Ka mer der rechtbank te Amsterdam te recht wegens een poging tot zware mis handeling. De sneewond schijnt nogal ernstig te zijn geweest en vlak bij de groote slagader te zijn toegebracht. Gebleken is, dat de jongeman met op zet handelde, want tevoren had hij iemand het mes laten zien en daarbij gezegd: „Als ik dien kerel tegenkom, nou, dan ben ik d'r op ingericht", terwijl hij tegen het meisje, waarmee hij uit was, zeide: „Ik wou dat ik Toos met dien kerel zag". De officier van Justitie zeide, dat het weinig had gescheeld of het slachtoffer had zijn leven er bij ingeboet. Bekl. komt uit een slecht bekend staand ge zin, terwijl hij zelf ook al eenmaal ge vangenisstraf heeft gehad. Ten slotte vorderde spr. 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Mei. Inbraak in het postkantoor te Steenwijk. - Voor de raadselachtige inbraak tén postkantore te Steenwijk wordt thans een oplossing gezocht in het Noorden. Uit Barnflair en Barger-Compascum zijn reeds twee verdachten gevankelijk naar Heerenveen overgebracht. Thans is ook een schoenhandelaar uit Ter Apel gearresteerd. Bij hem is als kostganger geweest de gearresteerde uit Barnflair, die als opperman te Steenwijk bij het nieuwe postkantoor werkzaam" is ge weest, toen een sleutel van de safe op onverklaarbare wijze is verdwenen. De ze opperman leefde den laatsten tijd heel royaal. Handel in blanke slavinnen. In het proces tegen den Hollander Z., beschuldigd van handel in blanke sla vinnen, gedreven met zijn echtgenoote is vandaag vonnis gestreken. Het open baar ministerie bracht in een scherp re quisitoir o.a. het volgende te berde. „De meisjes leven steeds onder de vrees, dat de kameraden van haar sou teneur wraak tegen haar zullen nemen, als zij iets ten nadeele van dezen ver klaren. Deze vrees heeft ook in dit ge val een rol gespeeld. Mevrouw Z. heeft dan ook eerst in Holland en vervolgens te Berlijn, aanvankelijk alleen aangifte gedaan van mishandeling en niet van souteneursbedrijf. Haar zuster heeft haar daar eerst toe bewogen. Dit wijst erop, dat zij niet uit haat tegen haar man heeft gehandeld, maar hem tot het laatste oogenblik heeft willen sparen. Haar verklaringen maken den indruk van geloofwaardig heid, omdat zij worden gesteund door verklaringen van getuigen en door een bekentenis die haar man bij de politie heeft afgelegd. Wij hebben hier te doen met de typische kenmerken van koppe larij. Bovendien is gebleken, dat be klaagde zijn vrouw lichamelijk heeft mishandeld. Bij de toemeting van de straf moet het vroegere leven van be klaagde in aanmerking worden geno men. Hij heeft te Berlijn den valuta patser uitgehangen, hij heeft een Duit sche vrouw tot landverhuizing verleid en daar waarschijnlijk een zaakje van willen maken, hij heeft zijn vrouw niet alleen lichamelijk, maar ook zedelijk mishandeld en hij heeft daardoor ge toond, een gewetenloos en gevaarlijk mensch te zijn." Het Openbaar Ministerie eischte 3 jaar en 2 maanden tuchthuis, 3 jaar eer verlies en politietoezicht. De verdediger zegt, dat de woorden, die Dante boven den ingang van zijn Hel heeft geschreven: „Laat alle hoop varen, dat gij hier binnentreedt", eigen lijk geschreven moesten worden boven de bureelen van den burgerlijken stand in Den Haag, waar dit paar is binnen getreden. Tot op den dag van heden hebben deze echtelieden elkander even hartstochtelijk bemind als zij elkander hartstochtelijk gehaat hebben. Zij oefenden eensdeels aantrekkings kracht op elkander uit en stootten el kander uit en stootten elkander toch weer af. Zij gaven elkaar geschenken en dan gooiden zij weder met vuil tegen elkander. Den eenen dag vochten zij en den anderen dag waren zij weer ver zoend. Ten slotte echter heeft de vrouw den man aangegeven en de heele aan klacht staat en valt met de kwestie van de geloofwaardigheid .dezer getuige en met de rechtskwestie of hier een geval van handel in blanke slavinnen heeft plaats gehad. Volgens zijn meéhing kon beklaagde alleen worden veroordeeld wegens mishandelingen. Beklaagde is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden tuchthuis wegens mishan deling en verleiding tot landverhuizing Communistisch gevaar. Men schrijft uit Dusseldorf: Hoewel de eerste communistische stormloop in het Roergebied, die tegen Mühlheim was gericht, is afgeslagen, blijft de toestand hachelijk. Alle teeke nen wijzen er op, dat de communisten van de omstandigheden partij willen trekken om onlusten en oproeren in grooten stijl op touw te zeiten. De onte vredenheid onder de arbeiders, die dooi de toenemende werkloosheid wordt aan gewakkerd, werkt hun plannen in de hand Dezer dagen is het ook te Dusseldorf herhaaldelijk tot. werkloozen-relletjes gekomen, en slechts het krachtdadige optreden van de Schupo heeft een uit barsting voorkomen. Het gemeentebe stuur was te weten gekomen, dat de communisten voornemens waren, niet alleen de belangrijkste gemeentebedrij ven, als gas- en waterleiding stop te zet ten, doch ook de arbeiders met geweld uit de particuliere fabrieken te halen en zoo een algemeene staking te ont ketenen. Onder de belhamels van deze bewe ging zijn tal van buitenlandscho com munisten, die vroeger bij de spartaei- sche onlusten al een rol hebben ge speeld en na hun verdrijving uit Mühl heim hun arbeidsveld naar andere ste den hebben verplaatst. Hun kuiperijen zijn te gevaarlijker, daar de Fratisclien in verscheidene steden, als Essen, Bo- chum, Gelsenkirchen, Ilerne o. a. de Schupo hebben ontbonden. Een dranksmokkelschandaal. Naar gemeld wordt, is er te Chicago een groot dranksmokkelschandaal aan het licht gekomen. Zekere Edward O. Solomon heeft een beëedigde verklaring afgelegd, waarin hij er twee geheime politie-beambten van beticht zich 122.500 te hebben laten toestoppen, waarvoor in ruil zij dan af en toe wets overtredingen oogluikend toelieten. Af schriften van de beëedigde verklaring zijn toegezonden aan den secretaris van president Harding en aan verscheidene leden van het Congres. Tegelijk met dit feit is bekend gewor den, dat de hoofdleider van de drank bestrijding, Haynes, den leider van dien dienst in den staat Illinois, Roscoe An drews, heeft geschorst. Haynes overweegt het plan om tegen de dranksmokkelvloot aan de Ameri- kaansche klist op te treden met water vliegtuigen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboorten: Klazina, d. van Al- bert Wijker en Engelina Zwart; Jan, z. van Wouter Wijker en Wilhelmina de Groot; Maartje, d. van Krijn Blók en Jansje Groen. Ondertrouwd Hendrik Groen en Gerritje Groen; simon Wit en Corne lia Hendrika Stam; Maarten de Groot en Aaltje Stam. Getrouwd: Jacob Kok en Neeltjc Wijker; Cornells Zwart en Cornelia Zwart. Overleden: Frans Eduard Sei- fert, 73 jaar. VISSCHERIJ. De omzet in de rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in April van dit jaar f 516.867 tegen in April van het vorig jaar f 822.886. Gedurende de week van 26 April t/m. 2 Mei 1923 kwamen alhier de na- volgend,e vaartuigen binnen: 20 Hollandsche-, 1 Duitsche stoom trawler, 1 motor-, 50 zeilloggers, 9 stoombeugers, 1 Deensche motorkotter en 41 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 1376 tot f 3204; Duitsche stoomtrawler van f tot f 2223; motorloggers van f 765 tot f 865; zeilloggers van f 146 tot f 943; stoombeugers van f 904 tot f 3510; Deensche motorkotter van f tot f 596, terwijl de kustvisschers totaal f 723 besomden. De aanvoer bestond uit 201282 K.G. trawlvisch en 46650 K.G. beugviscli. De totaal opbrengst bedr. f 97911.67.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 9