ORGAAN VOOR DE Gl NTE VELSEN No. 55 Woensdag 9 Mei 19S3 8e Jaargang technische oliën en vetten IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt de verzoeken met bijlagen van de Rubberfabriek „Holland", te Wijker- oog, om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek door het daarin bijplaatsen van een kalander (wals), op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4214; plaatselijk bekend Doodweg, Wijk L No. 24. Op Zaterdag, den 19 Mei 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 5 Mei 1923 De N. V. „Acetylena", te Rotterdam, ge machtigde van H. A. van der Velden, te Jan Gijsenvaart, om vergunning tot het plaatsen van een ondergrondsche benzine tank met bovengrondsche aftappomp, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F No. 2666, plaatselijk bekend Bloemen- daalsche straatweg, Wijk A No. 196. Op Dinsdag den 22 Mei 1923, des voor middags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 8 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Jubileum-Match Amsterdam Mevr. T. Tismeerde Waard, alhier behaalde 6 Mei op de Jubileum-Match te Amsterdam met Vesting Elita Blen heim Spaniel 1ste 'prijs uitmuntend en 2 speciale prijzen; met China Victoria Prince Charles Spaniel 1ste prijs zeer goed met 1 speciale prijs. Pest duiven vereen. „Oranje Nassau". Zondag 6 Mei werd de eerste wed vlucht gehouden van Roosendaal, af stand 104 K.M., waarop de prijzen als volgt werden verdiend; Van Zwieten 1-16-17, Jac. Broek 2-5- 6-8-19, Broekhuyzen 3-4-10-11-15, Star- reveld 7-9-20, v. d. Steen 12-13 en de Jong 14-18. Zondag 29 April werd reeds een oefenwedvlucht gehouden van Schie dam, afstand 60 K.M., met den volgen den uitslag: Broekhuyzen 1-5-10-12-14, Van Zwieten 2-6-11, Starreveld 3-4-9 en Jac. Broek 7-8-13. Evenals voorgaande jaren worden ook dit seizoen drie opeenvolgende se ries wedvluchten gehouden, één speci aal voor oude duiven met Bordeaux als eindstation, één voor jonge duiven en één navlucht voor oud en jong. Oude vluchten worden gehouden uit België vanaf hier, afstand 149 K.M.f en Mons 231 K.M. en uit Frankrijk vanaf Noyon 337 K.M., Pont Gte. Maxence 378 K.M., Orleans 540 K.M., Corbeil 453 K.M., Chatauroux 663 K.M. Dourdan 475 K.M. en Bordeaux 930 K.M. Bovendien ligt het in de bedoeling van de Postduivenvereniging „Oranje Nassau" een speciale feestwedvlueht te organiseeren ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. Deze wedvlucht zal worden gehou den op 100 K.M. met een korte voor, africhting, waaraan dan kan worden deelgenomen door alle duivenhouders dezer gemeente. Aan deze feestvïucht zullen verschil lende attracties worden verbonden, terwijl reeds vele fraaie eerprijzen zijn toegezegd. Centraal-Administratiebureen. In verbad met de mededeellngen die van sommige zijden worden gedaan be treffende het Centraal Administratie Bureau, deelt het Bestuur daarvan me de, dat deze geruchten allen grond mis sen en met name aan den Secretaris- Penningmeester, den heer Vermeulen, geen enkel verwijt kan worden gedaan. De administratie staat niet alleen onder bevoegd accountantstoezicht, maar bovendien is aan het Bureau ge detacheerd een ambtenaar van den Raad van Arbeid te Haarlem, die spe ciaal toezicht heeft te houden dat ieder zegel, dat geplakt moet worden, ook werkelijk beplakt wordt, terwijl geen enkele rentekaart wordt opgezonden, alvorens deze ambtenaar die geheel heeft gecontroleerd. Bovendien is er een Commissie van Toezicht waarin zitting hebben, verte- genwoordgers van den Centralen Bond van Haven- en Transportarbeiders, van de IJmuider Federatie, van de Chr. Zeeliedenbond en van de R.K. Bond v. Haven- en Transportarbeiders, en wanneer dus werkelijk eenige onregel matigheid had plaats gehad, dan was het de taak der vakorganisaties ge weest om, door tusschenkomst hunner vertrouwensmannen in de Commissie van Toezicht, daarin verbetering te brengen, maar van de zijde van de Commissie van Toezicht zijn nog nim mer klachten ingebracht, dat aan het Centraal Administratie Bureau iets zou zijn gedaan of nagelaten, dat niet in orde was of gedaan had behooren te worden. De geheele zaak berust op de om standigheid, dat het plakken der ze gels geschiedt volgens een ander sy steem, met het oog op het binnenkomen der loonopgaven, welk systeem voor verantwoording is van het geheele Be stuur, dat het aldus na gepleegd over leg heeft vastgesteld. De heeren die gemeend hebben aan merking te moeten maken, hebben dus alleen blijk gegeven, niet op de hoogte te zijn geweest van de zaak waarover zij oordeelden, getuige ook huu aan merking over het teveel plakken voor een zieke, terwijl in overeenstemming met art. 1638 c. B. W. zieken in veie ge vallen wel degelijk recht hebben op rentezegels, aangezien het plakken van rentezegels door moet gaan wanneer krachtens de Wet of arbeidsovereen komst uitkeering plaats heeft. VELSEROORD. De afdeeling der Ned. Chr. Jonge lieden Geil. Ontli. Vereeniging De Scha kel hield Zaterdagavond een openbare vergadering in de consistorie der 1-Ierv. Kerk. De opkomst van belangstellen den was niet groot. Na opening door den voorzitter, den heer G. Voet, sprak de heer Evert Bos, uit Utrecht, secretaris van het hoofd bestuur. Eenige voordrachten werden ten bes te gegeven en de zangclub zong eenige liederen. De dezen winter opgerichte af deeling is reeds tot 40 leden aange groeid. In de Maandagavond gehouden vergadering der Vereeniging voor Chr. Bewaarschoolonderwijs alhier werd tot voorzitter gekozen de heer A. Taan- man, die de benoeming aanvaardde. Tot penningmeester werd gekozen de heer H. Klees. De secretaris richtte een woord van dank tot den scheidenden voorzitter, den heer J. Brederveld, die op zijn leef tijd deze zaak nog mede aangepakt had, maar die de verwezenlijking no, niet had mogen zien. De heer Breder veld hoopte dat de Vereeniging in stand zou blijven en dat het doei nog eens bereikt zou worden. Velseroord huisvest nog krasse ouden van dagen; de 86-jarige C. W. en zijn 76-jarige vrouw als beklaagden, met hun 30-jarige dochter. Dit huiselijke trio had zich in samen- hoorigheid van eendrachtelijk gezins verband aan mishandeling schuldig ge maakt. Een vrouwelijke getuige a décharge, die bijzonder „kortaf' met haar verkla ring is, legde den eed af: „Zoo waar helpe mij God Almachtig, dat ik niets gezien heb" weshalve deze getui ge niet verder gehoord werd. Het O.M. vroeg voor vader en doch ter: f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis; en voor de moeder: vrijspraak. Onmiddellijk werd vonnis gewezen en daarbij kreeg de „oude heer" een INGEZONDEN HEDEDEELING. Het beste adres voor alle HABINGKA.DE TELEF 298 geldboete ad f 3 subs. 1 dag „zitten", zijn dochter hetzelfde en de „oude juf frouw" werd vrijgesproken. Kenn. Ed. VELSEN Vrijdagavond j.l. heeft de Kenne- mer Kegelbond eene buitengewone al- gemeene vergadering gehouden in Ho tel „De Prins" te Wijkeroog. Uit de ingekomen stukken en mede- deelingen bleek, dat een nieuwe club „Onder Ons" uit Beverwijk zich bij don Bond bad aangesloten en dat ae club „Alle Negen" uit IJmuiden geen lid naar het Bondsbestuur zal afvaardigen Aangenomen werd bet Bestuursvoor stel: Het vormen van een garantie fonds in honderd aandeelen gesteld aan toonder a f 25 per aandeel met procentiale winstverdeeling voor aan deelhouders. Voor bet van 1 tot 16 Juli a.s. te hou den Nationaal Kegelconcours werd eene uit 5 leden bestaande Regel ings- Commissie benoemd bestaande uit de heeren De Vries te Wijkeroog, Baayens te Santpoort, A. Post te Beverwijk, J. Kostelijk te Wijkeroog en F. van der Kolk te Beverwijk. De allereerste taak dezer Commissie zal zijn te onderzoeken, welke plaats de meest geschikte zal zijn voor het te houden concours. Zondag j.l. heeft de Eerste Zand- voortsche Accordeon Vereeniging „Oefening haart Kunst" eene buitenge wone voorstelling gegeven in de Bios coop „Bloemoord" te Wijkeroog. Het orkest telde 20 harmonica's, 1 groote-, 1 kleine trom en 1 Xyloplioon. Voor Wijkeroog was zulk een orkest iets nieuws en uit het applaus bleek, dat het zeer voldeed. Alle nummers van het programma werden uit bet hoofd gespeeld en wa ren goed ingestudeerd. Door het jongste lid uit het gezel schap, een jongen van een jaar of twaalf, werd eene solo gegeven on hij bracht het er zeer goed af. Tusschen de nummers door werd een komische film vertoond. De afdeeling Velsen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw beeft baron van Tuyll van Serooskerken bij diens vertrek naar Gelderland, als blijk voor de vele en zeer op prijs gestelde bemoeiingen ten gunste van bovengenoemde maat schappij, het eere-lidmaatschap aange boden. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 5 Mei 1923: 1 stratenmaker, 2 timmerlieden, schilder, 10 kuipers, 5 kantoorbedien den, 1 bakker, 4 zeilmakers, 31 zeevis- schers, 18 stokers, 9 machinisten, f bankwerkers, 1 vuurwerker, 3 loodgie ters, 1 draaier, 1 smid, 1 electricien, autog. lasschers, 2 mach. drijvers, 1 plaatwerker, 227 diversen. Op de stoompont zijn Zondag met de drukte een paar ongevallen gebeurd Des morgens 11 uur werd bij bet af gaan van de pont een 13-jarige wielrij der aangereden door een motorrijder, zoodat de fiets van den jongen bijna geheel werd vernield. Des middags 3 uur werd eveneens bij 't afgaan van de pont een 15-jarig meisje uit Velseroord aangereden door een auto, waardoor het meisje inwendig aan de voet werd gewond, zoodat ze niet meer kon loo- pên en zich onder dokters behandeling moest stellen. Het is daar op de pont een gebrek aan regel, die niet kan voortduren. Als de pont aan is, gaan motorrijders op hun motor zitten en vliegen tus schen alles door. De politie heeft inder tijd een regeling willen treffen, maar rekende daarbij niet op den ingenieur van den Waterstaat, die besliste dat de politie op de pont niets te zeggen had. En aldus worden voetgangers en fiet sers er aan gewaagd. Door de politie alhier is een min derjarig meisje aangehouden, dat hier onverzorgd was achtergebleven. Het meisje is op' transport gesteld naar baar ouders in Zwolle. SANTPOORT. Tusschen Santpoort en Driehuis 5 Zondag een verrekijker gevonden. Inlichtingen daarover verstrekt de Commissaris van politie te IJmuiden. SPORT. VOETBAL. AJAX—STORMVOOELS 1—4. Wie uit deze cijfers meent te mogen concludeeren, dat Stormvogels den gehee- len wedstrijd in de meerderheid is geweest, wel iets bezijden de weikelijkheid. De overwinning is pas behaald in de laatste twintigminuten van den wedstrijd. Technisch speelde Ajax veel beter dan Stormvogels, maar in deze ontmoeting is duidelijk ge bleken, dat te ver en te consequent door gevoerde short-passing absoluut onproduc tief is. Toch heeft Stormvogels, ondanks haar overwinning nog wel iets van Ajax kunnen ieeren. In de eerste plaats hebben de Amsterdammers getoond, dat individueel spel als regel absoluut uit den booze is, in de tweede plaats demonstreerden zij, hoe snel bij voetbal gehandeld moet wor den en in de derde plaats was de Ajax middenlinie in het steunen der voorhoede zoowel als in het verdedigen superieur aan die van Stormvogels. Onze plaatsgenooten hebben echter in het laatste half uur getoond, dat long-passing verre te verkiezen is boven short passing, vooral als men te beschikken heeft over vleugelspelers van het genre Oldenburg Jr. De wedstrijd, die onder leiding stond van Prof. Snapper, had een aangenaam verloop. Voor den aanvang werden de Stormvogels bij monde van den voorzitter door Ajax gehuldigd met een fraaie krans en eenige welgemeende woorden, waarop de Stormvogels-praeses in een vlotte rede antwoordde. De wedstrijd. Ajax verschijnt met een zeer sterk elftal i heeft o.a. haar twee internationaals en vier ex-internationaals in haar gelederen. De elftallen zijn De Boer Fons Pelser Couton Hordijk Joop Pelser de Kruif Hamel Delsen Rutte Addricks v. d Vlis Oldenburg Sr. Visser Snoeks Blinkhoff Sr. Oldenburg Jr. Bakker Sprokkreef Struys Koster Blinkhoff Jr. Terhorst. Na eenig krachtverkennen, weet Storm vogels een corner te forceeren. Blinkhoff Sr. plaatst magnifique voor doel, waar Hollands doelwachter op zijn post staat. Ajax, haar waardigheid zich bewust, speelt kalmer, maar juist daardoor welberekender dan Stormvogels. Daar komt nog bij dat de blauw-witte middenlinie geduchte gapin gen vertoont, hetgeen een Amsterdammer de opmerking ontlokt, dat „Aojaoks" er als koek doorgaat. Het is slechts aan het slechte schieten en het goede verdedigen van het Stormvogels achtertrio te danken dat een doelpunt uitblijft. Inmiddels doet Stormvogels een paar slecht opgezette, doch niettemin gevaarlijke uitvallen. Fons Pelser en Couton zijn echter op hun hoede, maar veroorzaken nog al eens een vrije trap. Een er van schiet Snoeks hard in. De Boer redt ten koste van een corner, die niets oplevert. Een andere schiet Blinkhoff Sr. over de lat. Goed gesteund door Kordijk, Pelser, de Kruif trekken Rutte c.s. ten aanval. Het plaatsen van den bal geschiedt snel en zuiver, juist in tegenstelling met dat van Stormvogels. Het samenspel wordt even wel te kort gehouden en de beide Storm vogels-backs kunnen steeds met succes ingrijpen. Dan krijgt Rutte echter bijzonder fraai den bal toegespeeld. Handig passeert hij Koster, om dan ook Terhorst geen kans te geven (1—0). Bij Stormvogels beginnen thans de beide wings zich te doen gelden. Oldenburg Jr. passeert snel Couton en ziet zich plotseling alleen voor de Boer. Zijn schot is evenwel te zacht om dezen te verschalken. Na goed spel van Visser geeft Oldenburg Sr. een hoogen voorzet, waarna Oldenburg Jr. opnieuw voorzet. Na eenig heen en weer getrap krijgt de Boer een schot te stoppen, hetgeen hij naar behooren doet. Bij het wegwerken loopt Visser hem echter finaal den bal uit zijn handen, zonder den keeper ook maar noemenswaard aan te raken (1- 1). Door enthusiast spel van Stormvogels wordt Ajax dan teruggedrongen. Een door braak besluit Blinkhoff Sr. met een schitte rend schot, dat de Boer even fraai stopt. Joop Pelser trapt daarna bijna in eigen doel. Een uitval van Hamel bezorgt v. d. Vlis op enkele meters afstand van het doel een gemakkelijke kans, die deze niet accepteert. Hij trapt juist naast. Een center van Rutte schiet Addicks zonder aarzelen enorm hard in, doch de Stormvogels-doelman redt vallend schitterend. Dan trekken Snoeks c.s. er nog eens op uit. Een voorzet van den captain heeft Visser slechts voor het intrappen, wat hij niet doet. Daardoor breekt rust aan met 1—1. Hierna trekt Ajax met prachtig short passing op Terhorst af. Het is een lust ie zien, hoe gemakkelijk de Stormvogels- halfs gepasseerd worden. Men houdt liet spel echter te kort, waardoor Koster en Blinkhoff Jr. steeds kunnen ingrijpen. In laatste instantie toont Terhorst zich boven dien absoluut betrouwbaar. Zoo stopte hij o.m. twee harde schoten van Rutte en Joop Pelser uitstekend. Ongeveer een kwartier houdt dit Ajax-offensief aan. Af en toe trekken Snoeks en Blinkhoff Sr. er eens tusschen uit en scheppen een paar goede kansen. Eenmaal schiet laatstgenoemde rakelings naast. Tenslotte gaat het spel gelijk op en neer. De Stormvogels midden- linie komt beter op dreef. Na een lang durige rust krijgt Oldenburg Jr. van Sprok- kreeff den bal toegespeeld. Zijn voorzet vliegt over talrijke Ajax-hoofden heen naar Visser, die de Boer geen schijn van kans geeft (1-2). Dit werkt bij Ajax even als een roode lap op een stier. De Stormvogels-verdedi ging, waarin Bakker Delsen en Hamel volkomen in bedwang heeft, weerstaat echter den stormaanval. Dan komt Storm vogels weer in den aanval. Door toedoen van Sprokkreef krijgt Oldenburg Jr. geregeld gelegenheid de Kri iff en Couton zijn hielen te laten zien. Blinkhoff Sr. wordt door laatstgenoemde eenmaal „vies genomen". Toch rent hij op de Boer af, deze loopt uit, maar trapt mis. Kalm rolt het leder in de richting van het doel en tenslotte nog kalmer naast de paal. Toch zit er een goal in de lucht. Visser neemt plotseling den bal mee en zet voor. Na eenig heen weer getrap komt de bal bij Blinkhoff Sr. die de Boer ten derde male passeert (1—3). Ajax is dan wat men zou kunnen noe- en knock-out. Stormvogels beheerscht het spel geheel. Vooral Cock Oldenburg krijgt er zin in Een hard schot van hem stomt de Boer, Jan kopt direct weer in, maar nogmaals is de Ajax-keeper present. Bij een volgenden voorzet is hij gelukkiger. Even is er een gewirwar voor het doel en dan lost Snoeks een schot, zooals hij er twintig in een seizoen moest lossen, juist in den linkerbovenhoek (1 Nog is het Stormvogels niet genoeg. Oldenburg Sr. en Snoeks zigzaggen langs de beide Pelsers. Plots staat Klaas alleen voor de Boer. Hij „neemt hem op zeker", richt en richt naast. Een dankbare blik uit de Boers oogen is Klaas' loon, hetgeen zeker verdiend was. Tenslotte maakt Oldenburg nog een niet geldigen goal. Dan maakt Prof. Snapper een eind aan de vertooning. SLINOERBALLEN. De uitslagen der Zondag 6 Mei door T. V. IJ. gespeelde wedstrijden zijn als volgt: lste klasse K.T.K., B.G.V. I—T.V.IJ. I 0-1 2de klasse K.T.K., B.O.V. II—T.V.IJ. II 0—2 Voor a.s. Zondag is vastgesteld 2de klasse K.T.K., Concordia IIIT.V.IJ. I!, van 11 tot 12 uur, op het Concordia-terrein aan den Spaamhovenweg te Schoten. Dit kan de 2de overwinning voor het tweede worden, denkt om het kampioen schap Het vijftal is samengesteld als volgt Jac. Bart, P. Oort, J. H. Kroonsberg, P. Schager en H. Borst. Bij verhindering dit te berichten aan de Athletiek Commissie. Het lste is Zondag vrij. Vergadering IJ. V. V. „Stormvogels" Onder voorzitterschap van den heer Jac. de Nobel kwam gisteravond in „Cycloop" „Stormvogels" in een buiten gewone spoedeischendc vergadering bijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van de terrein- en trainingkwesLic. In verband met bet behalen van bet eer-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1