ORGAAN VOOR DE Gl NTE VELSEN Verschijnt Woenstisgs Zaterdags Oliëü met gegarandeerde analyse No. 56 Zaterdag 12 Meil9J3 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeiond» medederiingtn 40 ct«. p«r r.gel Advertenties vsn 11. en m. 5 regels fl. -, iedere regel meer 20 eti. Compaet geiette advertenties ran 1 t.enm. 5 regels f 1.36, iedere rsgel meer 36 et». Kleine «drertentie. en familieberichten xoomede rereenigings .dvertentiea nit de gemeente, nitslnitend bij voowitbeta- ling, ran 1 tot en met 6 regel. 10.76, iedere regel meer 16 cte. Bij niet contante betaling rrorden de gewone prjjien berekend Adrortentie. ,adrea burean rat dit blad' 10 cte. extra; root beaorging ran op adrortentie. ingekomen brieren wordt 10 ot». in rekening gebracht Boren.taando regelparen worden met Bete. verhoogd roor advertentie, van bniten de gemeente Vel.en DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties amllieberichten koste: VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nienwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwat. Burgemeester en Wethoudersder gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 5 Mei 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van: Johannes Nicolaas Kok, vab beroep bank werker, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van aicoholhoudenden drank anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteitbeneden voorlokaal, van het perceel, plaatselijk gemerkt C 59 en gelegen aan de President Steijnstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 8 Mei 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. R1JKENS. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen worden opger roepen om zich op den datum en voor den duur, achter ieders naam aangegeven, in werkelijken dienst te begeven voor hel volbrengen van Herhalingsoefeningen, ais bedoeld in art. 33 der Dienstplichtwet. Schoorl, Johannes Marlines, lichting 1918, 6e Regiment Veld-Artillerie, Legerplaats bij Oldenbroek, 18 Juni, 13 dagen. Uijtendaal, Nicolaas Matheus, lichting 1918, 6e Regiment Veld-Artillerie, Leger plaats bij Oldebroek, 18 Juni, 13 dagen. Vermandei, Augustinus Johannus, lichting 1918, 6e Regiment Veld-Artillerie, Leger plaats bij Oldebroek, 18 Juni, 13 dagen Vorstelman, Willem, lichting 1918, 6e Regiment Veld-Artillerie, Legerplaats bij Oldebroek, 18 Juni, 13 dagen. Wigchert, Cornelis Johannes, lichting 1918, 6e Regiment Veld-Artillerie, Leger plaats bij Oldebroek, 18 Juni, T3 dager Velsen, 8 Mei 1923. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de gelegen hei-d tot kostelooze inenting en herïn- enting zal zijn opengesteld in: a. -de afdeeling Wijkeroog op Maan dag 14 Mei a.s. des namiddag 2 uur in de o.l. school G te Wij kei' oog; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Donderdag 24 Mei, 2 uur n.m.; b. de afdeeling Velsen op Maandag 14 Mei a.s. des namiddags 4 uur- in de kamer Geneeskundigen Dienst gemeentehuis te Velsen; aldaar terug voor nazien der vac cinatie Donderdag 24 Mei, 4 uur namiddag; c. de afdeeling IJmuiden op Vrij dag 18 Mei a.s. des namiddags 2 uur, in de m.u.l.o. school A te IJmuiden; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Vrijdag 25 Mei, 2 uur n.m.; d. de afdeeling Velseroord op Vrij dag 18 Mei a.s. des namiddags 4 uur in de o.l. school D te Velser oord; aldaar terug voor nazien der vaccinatie Vrijdag 25 Mei 4 uur n.m.; e. de afdeeling Santpoort op Dins dag 22 Mei a.s., des namiddags 2 uur in de o.l. school F te Sant poort; aldaar terug voor nazien der vaccinatie 29 Mei 2 uur n.m. De in te enten personen behooren stipt op de aangegeven uren ter ver melder plaatse aanwezig te zijn, zoowel voor de inenting als voor. het nazien der vaccinatie. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en ge boortedatums der kinderen, is het ge- wenscht, dat hij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinde ren. Velsen, 5 Mei 1923. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. 8000 menschen gered! Gewoonlijk ontvanger personen eer eeremedaille, een enkele maal ook een stad of een vereeniging. Zoo hebben onze twee Reddingmaatschappijen van het Fonds voor de Ruyter-medaille de ze onderscheiding gekregen. Bij het overhandigen van het eeremetaal zijn de beide vereenigingen gehuldigd dooi den vice-admiraal van Decking Cole- brander, die allerlei wetenswaardighe den over haar meedeelde. De organisaties, die langs onze ge heele kust stations tot redding hebben, werken bijna reeds een eeuw; ze zijn philantropische instellingen; particu lier initiatief reikt de reddende hand aan allen, die op onze kust in gevaar geraken. Liefdewerk is zeker schooner dan werk, door den staat beloond. Maar er zijn bezwaren aan het liefdewerk ver bonden; de goedgeefschheid is niet al tijd voldoende, om in al het benoodigde te kunnen voorzien en we vinden het stuitend, dat voor de nabestaanden van redders, die bij hun gevaarlijk werk omkomen, gebedeld moet'worden. Waren zij in dienst eener staatsor ganisatie, dan zouden hun weduwen en weezen zeker pensioen ontvangen. Het reddingswerk op de kust is in som migen landen gelijk bij ons aan parti culieren overgelaten, in anderen zorgt de staat ervoor. Vice-admiraal Colebrander vertelde dat hij een schipbreuk in 1S24 in de buurt van Huisduinen de kustbewo ners, die tot redding uittrokken, het le ven verloren. Toen besloten eenige mannen in Amsterdam en Rotterdam de zaak aan te pakken en te regelen en werden de beide Reddingmaatschap pijen opgericht. Voor 24 was nog in geen enkele staat 't reddingswezen ge organiseerd. Nederland en Engeland begonnen ermee en eerst tiet-tallen ja ren later volgden andere landen. Hoe wel eeremedailles en geldelijke beloo ningen worden uitgereikt, beoogen de beide maatschappijen het redden van schipbreukelingen uit mensclieriliefde. De belooning dient meer tot aanmoedi ging. De Reddingmaatschappijen ont vangen nu en dan belangrijke schen kingen, opdat ze hun werk goed kun nen doen. Zoo heeit onlangs de stich ting „Hulp na Onderzoek" de motorred dingboot Brandaris voor Terschelling geschonken en „Zeemanshoop" een nieuwe boot voor Scheveningen toege zegd. Er zijn langs onze kust 43 stations met 49 reddingbooten; uit 27 der stati ons kan lijnverbinding met de schip breukelingen -verkregen worden. Sinds 24 hebben de beide maatschappijen 8000 menschen gered; vroeger waag den particulieren zonder eenige orga nisatie het gevaarlijke werk, die na- INGEZONDEN MEDEDEELING. Het bette adres voor HARINGKADE TELEF 298 tuurlijk niet over de beste hulpmidde- den beschikten. Redders hebben gered, maar redders zijn ook wel zelf verlo ren gegaan. De grootste ramp trof de beide maatschappijen in den storm van 23 en 24 October 2i. De motorred dingboot met vier man bemand, die uit Terschelling naar 'n Duitschen schoe ner te hulp voer, sloeg om en allen ver dronken en de boot „President van Heel" werd voor den Waterweg door een grondzee omvergeworpen en van de zeven man maar een gered. De eeremedaille zal om de vijf jaar van het ee'ne reddingstation aan het andere overgedragen worden. Het sta tion, clat in de afgeloopen periode de meeste reddingen volbracht, krijgt de medaille voor de nieuwe vijf jaar. Ze is thans onder berusting van den bur gemeester van Terschelling. Het doet denken aan een wisselbeker, maar voor een sport is het reddingwerk te ernstig en te gevaarlijk. Zeker zal het eeuwfeest der beide vereenigingen het volgend jaar feeste lijk herdacht worden en de door Jleye bezongen kloeke wachters aan de kust de hulde ontvangen, die hun toekomt. Krankzinnigen zijn zieken. In vroeger eeuwen meende men, dat krankzinngen door booze geesten be zeten werden en dat was een reden, waarom ze geplaagd, geschuwd, ver acht werden. Het was dan ook een schande voor een familie, wanneer een lid in een gesticht was opgenomen. Er werd liever niet over gepraat. En dit vooroordeel werkt nog wel een weinig na. Men moet krankzinnigen echter ais zieken beschouwen. Zoo min als men lacht om een verlamde, die op krukken zich voortsleept of een lijder aan val lende ziekte bespot, moet men dit de krankzinnigen doen. Een krankzinni gengesticht is een ziekenhuis en anders niet, geen gevangenis, geen strafplaats, geen oord van schande. Maar ook geen bergplaats voor ongeneeslijken. Die laatste meening is nog algemeen. Wie eenmaal gek is, blijft het ook en wie eenmaal in een gesticht is opgenomen, is en blijft abnormaal. Misschien zijn we allen wel een beet je gek. We allen kunnen wel eens heel onberedeneerd en zonderi. doen. Men schen, die altijd logisch en normaal denken en handelen, zijn hoogst zeld zaam of niet te vinden. Maar het aan tal krankzinnigen, dat weer bruikbaar wordt voor de samenleving en niet vreemder is en doet dan wij allen, is veel grooter, dan we denken. Dr. Kat, geneesheer-directeur van een krankzinnigengesticht voor Joden, heeft onlangs verzekerd, dat de gene zing van degenen, die in een krankzin nigengesticht verpleegd worden, niet zoo hopeloos is, als dit aan velen nog toeschijnt. Hij neemt aan, dat er van de 100 patiënten 30 hersteld de inrichting verlaten, een niet onbevredigend cijfer vergelijken met dat van chronische ge vallen van kanker, tuberculose en an dere ziekten. Bovendien worden er wel patiënten ontslagen, hoewel ze niet ge nezen zijn, die toch arbeid in de maat schappij kunnen verrichten. Hij verzekert, dat op het gebied van genezing al veel bereikt is en in de ko mende tijden zal dit nog meer het geval zijn naar zijn verwachting. Het is dus geen smaad, krankzinni, te zijn, noch hopeloos. Men is een zieke, moet als een zieke behandeld worden en verdient niets dan zoo goed moge lijk hulp en zooveel mogelijk meelijden van iedereen. En zeker moeten we bij den ontslagene en genezene niet tel kens meenen teekenen te ontdekken, dat hij nog een beetje van Lotje getikt is en hem daarom als een half gare be handelen. Door als een gewoon mensch met hem om te gaan, maakt men hem ook het best tot een gewoon mensch. Nieuwe plannen voor de drooglegging der Zuiderzee. Het is altoos bedenkelijk, wanneer men aan het bouwen is, nog wijzigin gen in het plan te maken. Maar toch kunnen wijzigingen zoo raadzaam en noodig zijn, dat men het oorspronkelij ke plan moet later, varen. Zoo zal het ook wel gaan met het plan, om de Zui derzee te dempen. De directeur der Zui derzeewerken, de ingenieur Wortman heeft in een vergadering van „Schutte vaer" enkele wijzigingen van het plan bekend gemaakt, die nog wel niet vast gesteld zijn maar toch zeer ernstig overwogen worden. De afsluitdijk van Wleringen naar de Friesche kust: zai wat Noordelijker eert 12 K.M. van Ilariingen af eindigen. Pi- aam kan dus haar droomen, nog eens een belangrijk station te worden, latei varen. Deze wijziging is raadzaam, om dat door een Noordelijke jigging van de dijk de sluis ten behoeve van de scheepvaart voor een diepe getijgeul komt. Verdol- stelt ing-,.' Wortman voor, dat de Gouwzee wordt ojjengela- ten niet do twee boclite.n voor de pro vincie Friesland. E: ontstaan dan twee meren, die net hel Y-meer verhonden worden. Langs de N.-IIollandschc, Ut- rechtsche en Geldersciie kust worden breede ringvaarten ontworpen. Het idee van 2 Zuiderpolders laat m-n ge heel varen. De Zuiderzee wordt een voudig afgedamd van Enkhuizen naar Kampen en de doorvaart naar Amster dam geleid door een zeestrook langs Enkhuizen, de kust vail N.-Holland volgende. Zoo kunnen millio -nen be spaard worden. Nederland zal een 12e schoone provincie krijgen. Met het breede ringvaartplan blijven alle ha vens aan de Zuiderzeekust vrij en de besparing der millioerien maakt het mogelijk het iilan door te zetten en uit te voeren. Enkhuizen verheugt zich zeer over deze wijzigingen; immers het zal daar door een voorhaven van Amsterdam worden en in plaats van nog dooder dan een doode stad te worden een toe komst van bloei en leven tegemoet gaan. Beter ten halve gekeerd dan ten hee le gedwaald, kan men van deze wijzi gingen zeggen. Ing. Wortman deelde nadrukkelijk mee, dat deze voorgestel de wijzigingen nog geenszins vaststaan maar evenwel ernstig worden overwo gen. We moeten het geheel aan de des kundigen overlaten oi het goedkoopere plan inderdaad ook een beter, althans een goed plan is. Het geweldige werk, waardoor ons land een vruchtbare provincie rijker zal worden, is begon non in een tijd, toen men zeer royaal met de millioeneu was en moet verder uitgevoerd worden in magere jaren. De aartsbezuiniger van Gijn heeft zijn hoofd over deze dure onderneming ge schud. Kan men ïnillioenen bc-sparen en toch het werk goed uitvoeren, dai; valt er vooral in dezen tijd alles voor te zeggen, het plan eens duchtig te hei zien. Wanneer bet meest gedronken wordt. In het verslag van het Consultatie bureau van alcoholisme van Rotter dam lezen we de opmerking, dat het aantal verbalen tegen ingezetenen op den Zaterdag verreweg het grootst was, slechts weinig minder dan op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag samen; op den Zaterdag, Zon dag en Maandag samen vallen onge HET CONSULTATIEBUREAU zai geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema nit Haarlem. Voorzitter van het Consnltatiebnreau aldaar. veer tweemaal zooveel verbalen als op de andere vier -dagen samen. De oorzaak voor dit verschijnsel ligt voor de hand. Des Zaterdags worden de loonen uitbetaald, in plaats van liet geheele loon, dat in de gezinnon ge woonlijk broodnoodig is, bij moeder de vrouw te brongen, wordt door den man en vader een deel ervan in don kroeg verteerd. En zooals een kaffer, die een blanke bij den borrel zag, eens aardig zeide: Eerst neemt de man een borrel, dan neemt een borrel een borrel en ein delijk neemt de borrel den man. Op oud ijs wil het licht vriezen. Na den borreldag van Zaterdag volgt de Zondag met den borrel en hoewel in het spreekwoord de Maandag blauw heet, is hij in werkelijkheid voor velen al lesbehalve blauw. Maandaghouders zetten het drankgebruik van de beide dagen voort, verzuimen daarbij vaak een deel van het werk en zoo gaat een groot deel van het loon verloren; het wordt aan vrouw en kinderen ontsto len; wat bestemd was voor brood en melk en kleeren en huur wordt ver dronken. Hoewel de Arbeidswet van Aalberse, zooais uit onderzoekingen gebleken is, over het algemeen het drankmisbruik niet van beteekenis heeft doen toene men, zijn er zeker zwakke broeders, voor wie een vrije Zaterdagmiddag een middag voor den kroeg is. Dan werkt men weer drie dagen, zonder zich te buiten te gaan en de drie natte dagen komen weer, voor menige vrouw da gen nat van tranen. Er zou zeker veel voor te zeggen zijn, dat het loon dezer zwakkelingen gere geld aan moeder de vrouw werd uitbe taald. Maar verder zijn er allerlei lier- vormingen noodig, om het kwaad te keeren. Persoonlijke drankbestrijding heeft groote waarde; daarbij kunnen verschillende sociale maatregelen mee werken ten goede; gelegenheid voor sport en ontspanning, goede woningen, die uit den kroeg houden, algemeene volksontwikkeling enz. Er is niet een middel, om het groote kwaad van het- alcoholisme tegen te gaan, maar meer deren van verschillende aard, die ge zamenlijk toegepast langzaam liet kwaad zullen terugdringen. Het vercenigingsleven leert menigen arbeider gevoel van eigenwaarde, vei- hoogt zijn moreel gevoel, brengt hem, zoopls een bekend woord zegt, den kroeg uit en de beweging in. Zoo kan op allerlei manier de zedelijke verhef fing bewerkt worden, die den arbeider sterk maakt tegen den alcohol. GEMEENTERAAD. Vergadering van 8 Mei 1923. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Rapporten van den verificateur der gemeentefinanciën over de maanden Januari en Februari 1923. Een besluit van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat het besluit van den raad van 8,'11 December 1922, no. 1, betreffende de oprichting en instandhouding van een huishoudcursus te Velseroord, door hem is goedgekeurd. Als voren van denzelfde, dat het be drag der Rijksbijdrage over 1922, krachtens art. 2 van het Kon. Besluit

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1