ORGAAN VOOR DE ©1MEENT1 VELSEN MftRINE-ÖLIE Mo. 57 Woensdag 16 Mei Ï9SS 8e Jaargang IJ MUSDER COURANT OFFICIEEL. AFSLUITING WIJK AAN ZEEERVOETPAD. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter algemcene kennis, dat gedurende het tijdvak van 1 Juni tot 1 October 1923, het Wijk aan Zeeër- voetpad, vanaf den Biezenweg tot aan 't Heiletje, voor het publiek verkeer gesloten zal zijn. Velsen, 2 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, j7kostelijk. rijkens. GEMEENTERAAD. Vergadering van 14 Mei 1923. De gemeenteraad kwam Maandag avond in spoedeischende vergadering bijeen in de Bewaarschool te Velser- oord. Aanwezig alle leden. Voorzitter was de heer Lande weert, wegens uitlandigheid van den Burge meester. De agenda bevatte het volgende voorstel van B. en W. I. in beginsel uit te spreken, dat ton behoeve van werkverruiming aan in de gemeente Velsen gevestigde onderne mingen uit de gemeentekas op daartoe gedane aanvraag subsidie wordt ver leend, mits blijke: a. dat door de Regeering, gehoord iliare deskundige adviseurs, het desbe treffende object van werkverruiming van genoegzaam gewicht wordt geacht om eene bijdrage in het vooruitzicht te stellen; b. dat aanwezig is een element van gemeentebelang, zijnde, het geven van arbeid aan een in verhouding tot de bij drage staand genoegzaam aantal inge zetenen; met dien verstande evenwel dat elk geval op zichzelf kan worden be schouwd, telkens zullen worden vast gesteld de voorwaarden, onder welke het subsidie is te verleenen en steeds de finantieele gevolgen zullen worden geregeld. II. aan de N.V. „De Plaatwellerij" te Velsen, ten behoeve van de uitvoering- der levering van een turbineleiding voor het waterkrachtwerk „Lamad- jan" op Java, een subsidie te verleenen tot een maximumbedrag van f 10.000, waarin door het Rijk voor de helft wordt bijgedragen, en zulks onder de volgende voorwaarden a. met het werk wordt aangevan gen ongeveer een maand na opdracht; ongeschoolde werklieden uit andere gemeenten worden daarvoor niet aan genomen b. van heden af tot de beëindiging- van het werk: lp. geeft de directie der N.V., anders dan wegens gebleken ongeschiktheid of wangedrag, geen ontslag aan hare werklieden, voorzoover die gehuwd of kostwinner zijn en in de gemeente Vel sen hun gevestigde woonplaats hebben; 2o. vervangt zij hare uitwonende ar beiders zooveel mogelijk door ingezete nen dezer gemeente; 3o. stelt zij te werk, overal waar dit met de belangen van het bedrijf is overeen te brengen, in de plaats van ongehuwden, niet-kostwinners, gehuw den of kostwinners, welke alhier woon achtig zijn; c. het juiste bedrag van het subsi die wordt vastgesteld door B. en W. nadat door den verificateur der ge meente-financiën aan hen rapport is uitgebracht voor het onderzoek der be trekkelijke bescheiden, berustende bij de directie der N.V.; d. de directie der N.V. verbindt zich, genoemden ambtenaar bij zijn onder zoek behulpzaam te zijn en hem de noodige gegevens te verschaffen of hem daarvan inzage te geven; e. de betaling van het subsidie zal geschieden na beëindiging van het werk en wanneer aan bovenbedoelde voorwaarden ten genoege van B. en W. is voldaan. De raad vergadert eerst geruimer. tijd in besloten zitting. Na ope iing der openbare vergadering zegt de heer Tu senius dat dit voorstel er straks een is genoemd van koophandel. Gezien de bijdragen van rijk en gemeente en van de firma Olie en Gonnerman blijft er voor haar alleen over het risico op de materialen. Voor spr. echter is de zaak nog niet voldoende duidelijk, waarom hij voorstelt haar nog een week- aan te houden. De heer Vermeulen, merkt op dat er twee voorstellen zijn. .liet eene is steun verleenen aan een bepaalde zaak, het eerste houdt echter in, dat ook andere firma's kunnen komen, om aanspraak te maken op steun. Daaraan wil spr. onder geen voorwaarde zijn stem geven Ook tegen het tweede gedeelte heeft spr. vele bezwaren, die in besloten zit ting door den heer Tusenius naar voren zijn gebracht. Spr. wil er niet toe mede werken om aldus te komen tot loons verlaging. Als die komt, moet het zijn in vrije ontwikkeling. Spr. gelooft ook niet dat de gemeente een goede contro le zal kunnen oefenen. Op deze wijze moeten we niet tot werkverruiming komen. Het voorstel houdt ook in een ver schuiving van armlastigen naar andere gemeenten. Hier zullen dan werklieden uit andere gemeenten werkloos worden gemaakt. Dat is wel niet onrechtvaar dig, maar menschen uit eigen gemeente aan werk helpen ten koste van ande ren, daar doet spr. niet aan mee. De heer Schilling zegt na de uiteen zetting van den heer Tusenius ook wat huiverig geworden te zijn om op het voorstel in te gaan. Hoewel, bij het ma ken van winst zal het subsidie niet worden uitgekeerd en de loonsverla ging toch zeker gerestitueerd worden. Spr. is alleen dan voor loonsverlaging, als het werkelijk noodig blijkt. Wan neer echter dc heer Vermeulen zegt te gen Staatsbemoeiing en gemeentelijk toezicht te zijn, zit daar wat achter. Spr. gelooft dat de Staat dan wel eens dingen zou kunnen opmerken, wat men liever niet heeft. Spr. is hier heengegaan met het vaste voornemen, dat het raar zou moeten gaan, als hij tegen zou stem men. Maar de argumenten van den heer Tusenius over de materialen heb ben spr. zoo ver gebracht, dat hij de zaak ook nog wel wat wil aanhouden. Er kan dan een nader onderzoek inge steld worden, want het kan best zijn dat de firma zich vergist. Het precer dent om 50 procent in het subsidie bij te dragen, kan ook wel eens gevaarlijk worden. Want 't geldt hier slechts een klein onderdeel van de werkloosheid. En er zal ook wat anders moeten ge beuren, om de gemeente weer op de been te helpen. Echter kunnen wij niet weer met 50 procent helpen en zeker niet groote werken. Onze gemeente heeft voor 95 procent slechts menschen niet kleine inkomens en die moeten het be talen. Spr. begrijpt ook niet, dat de regee ring nu opeens zoo royaal is, terwijl hier in de gemeente een bedrijf ligt, waar Nederlandsche werklieden wor den ontslagen en buitenlanders aan 't werk worden gezet. De Voorzitters Bedoelt u daarmede het Hoogovenbedrijf? De heer Schilling: Juist. De heer Peek vraagt wanneer de he sprekingen met de firma Olie en Gon- nermann begonnen zijn. Als dat 11 Mei is, begrijpt spr. niet, dat de regeering dadelijk f 5000 beschikbaar stelt, ter wijl het bij de regeering bekend is, dat hier al zoo langen tijd werkloosheid heerscht, waartegen de regeering niets heeft gedaan. Hiertegen wil spr pro testeeren. De heer Wardenaar onderschrijft verschillende bezwaren, 't Heeft spr. gefrappeerd dat bij het voorstel de stok achter de deur staat, wordt het niet aangenomen, dan worden 53 menschen ontslagen. Zelfs bij de onderhandelin gen met de organisaties over loonsver laging stond deze stok achter de deur. Waar de loonen bij deze firma al niet boog zijn en nu weer verlaagd woorden, zal spr. niet tot dit voorstel medewer ken. Er blijft voor de arbeiders niet veel meer over, dan de gemeente be taalt bij de werkverschaffing. De heer Tusenius drukt er zijn spijt over uit, dat de heer Wardenaar dit zegt. Uit de stukken blijkt, dat rijk on gemeente alles doen om het werk hier te houden. Spr. gelooft niet dat de stok gebruikt is. Als we allen niet meewer- INGEZONDEN MEDEDEELING. Het btf te adre: voo 4 met gegarandeerd 15% verdikte raapolie. HAS.-NGKA.DE TEIj:E 298 ken om hulp te verleenen, loopt bet mis Met dergelijke opmerkingen redden we de zaak niet. De heer Nijssen zegt dat het hier gaat om een transactie van f 100.000, waar bij f 19500 aan loon. Dit laatste wordt betaald door rijk en gemeente. Daarin kan spr. niet meegaan. Hij zou dit wel doen, als er werkverruiming door ver kregen werd. De Voorzitter zegt dat bet voornaam ste argument om do zaak aan te hou den, is de kwestie der materialen. De loonconcurrentie toch is uitgeschakeld. Blijft dus de vraag, of de materialen dit groote bedrag noodig maken. Dit heb ben B. en W. niet geweten, wij zijn af gegaan op de regeering, die haar advi seurs heeft. We meenen dat de regee ring hiervan wel op de hoogte is. Het voorstel tot aanhouding is ech ter onmogelijk, omdat morgen de be slissing moet vallen. Onder wijziging naar de houding der regeering, zou men er later zeker spijt van hebben, als men nu 't, voorstel ging afwijzen. Dat deze aanvraag komt, is een symptoom van de malaise in de me taal-industrie. Van de firma is bet een bewijs, dat zij nog kan concurreeren met buitenlandsche fabrieken. Krijgt zij het werk niet, clan moet zij over een maand hare fabriek sluiten. Wij kunnen de zaak van verschillen de kanten bekijken, maar wij moeten haar nu zoo zien, dat we onze industrie moeten helpen, die vóór den oorlog haar bestaanszekerheid bewezen heeft. Doen het niet, dan zal onze industrie overvleugeld worden door die van an dere landen. Wat het bedrag betreft, wij zullen trachten ook van de Provincie een bij drage te verkrijgen. Als er winst op het werk gemaakt zal worden, zal er van subsidie natuurlijk geen sprake zijn. Dat zal kunnen blijken uit het accoun tantsonderzoek Wat de opmerkingen van den heer Waidenaar aangaat, in de Metaalindustrie worden nog min der loonen betaald dan die bij de Plaat wellerij. De betrokken werklieden heb ben gevoeld, dat lager loonen noodza kelijk zijn en op advies \an hun leiders hebben de organisaties daar dan ook toe besloten. Het is dus w at gek, da* de heer Warden?a 1 het beter weet dan de leiders. $|j. Wat het Hoogovenbedrijf aangaat, B. en W. hebben meermalen briefwisse ling gehad met de directie. Waar het moge'1 ijk is, neemt cleze Hollandses arbeiders, alleen voor geschoold peso neel neemt men Duitschers. De heer Nelscbcis Maai IJmuidenaars wil me a niet hebben. De heer Lamlewoert: J-let meere.n.lccJ der arbeiders bestaat uit Hollanders. Aan den hèer Peek zegt spr. dat cle Burgemeester al eerder met de komst van het voorstel op de hoogte was. Wat IJmuiden aangaat, het trager gaan van een oplossing komt door de groote moeilijkheden, die daarbij te overwin nen zijn. Bij het visscherijbedrijf zijn zoovele belangen en zienswijzen. De heer Tusenius bewondert de wij ze, waarop de Voorzitter de zaak verde digt, maar spr. durft de verantwoorde lijkheid niet te dragen om er zoo in mede te gaan. Verschillende factoren zijn nog onduidelijk. De principiëele beslissing weerhoudt spr. meer dan de grootte van het bedrag. Spr. vraagt of het ook niet gevaarlijk is dezen stap te doen. Wij zullen straks weer een be- roep moeten doen op de geldmarkt. En we mogen de menschen, die we noodig hebben voor de vestiging in de mooie gedeelten onzer gemeente, niet af- j schrikken, i Wat de controle aangaat, spr. gelooft j dat het geld weg is. Spr. kan zich de j firma niet denken, die later het geld te- j rug zou storten. Onze gemeente heeft veel arbeiders en weinig bezitters, daarom durft spr. het niet aan. Dat ook koloniën dezen weg opgaat, om op de ze manier clë loonen naai* beneden te krijgen, vindt spr. bedenkelijk. Spr. stelt voor het voorstel nog een week of zooveel langer als noodig is aan te hou den en verzoekt B. en W. nadere inlich tingen als een kostenbegrooting enz. te willen overleggen. De heer Dunnebier zegt dat één kant van het voorstel hem sympathiek is, n.l. om door subsidie een aantal men schen aan 't werk te houden. Maar het is hem niet sympathiek om de wijze van indiening. Spc. neemt het de firma kwalijk, clat B. er W. bet uit den Haag moesten hooren. Als wij 't eerder ge weten hadclen, konden we de zaak be ter hebben ovenvogwi. Spr. neernt het ook de regeering kwalijk, dat ze ons voor een fait-aceompli hebben gesteld, om f 5000 te geven. Verder hebben we niets te doei. Pat gaat spr. van den Haag toch ook te ver. Als we- zieu hoe den Haag handelt ten opzichte van IJmuiden, komt dit vooral uit-Daarom laat spr. zich daarom niet door den Haag beïnfluenceeren en wil niet me dewerken in zulk een groot bedrag te voteeren. De heer Dalmeyer: Toen ik het voor stel ontving, leek het mij wel goed. Bij goed inzien ontstonden toch verschil lende bezwaren en in de besloten zit ting was ik er beslist tegen. Nu heb ik nog eens nagedacht en ik meen dat wij het moeten aanvaarden. Daaruit spreekt vertrouwen in de firma Later zal eerst blijken of het subsidie noodig is. Spr. wil ook vastleggen, dat bij het maken van winst de loonsver laging gerestitueerd zal worden. De heer Peek zegt dat men het voor tel een zaak van koopmanschap heeft genoemd. Doch hij ontslag van deze 53 menschen zal het ons in 3 maanden meer kosten clan f 5000. Wanneer we dit verwerpen, kon het wel eens van invloed zijn op wat er aanhangig is in zake het vischerijbedrijf. De heer Vermeulen gelooft in dit op zicht toch een beteren indruk van de regeling te hebben. Ook kan het ont slag ons geen f 5000 kosten. Spr. is nog niet zeker dat er later geen kwesties zullen ontstaan, al gelooft hij nu wel dat er dezen avond een beslissing moet worden genomen. De heer Schilling zegt dat wanneer bepaald wordt clat het subsidie alleen bij verlies gegeven en bij het maken van wrinst- de loonsverlaging gerestitu eerd wordt, sprekers fractie voor zal stemmen. De Voorzitter zegt dat dit wel dege lijk bij het college heeft voorgezeten en spr. verwacht van dc firma, dat zij niet anders zal handelen. De heer Dunnebier meent dat de con trole zich niet zal uitstrekken tot de boeken der firma, maar alleen hier voor, dat met de f 10000 subsidie 74 werklieden 3 maanden werk zullen hebben. Spr. dient een amendement in om het subsidie alleen te geven, als het het Rijk c] aar in 75 procent bijdraagt De heer Schilling: Dat doet het Rijk reeds, want Koloniën geeft ook f 10.000. De heer Dalmeyer vraagt of bij aan neming den Haag daarop zou ingaan. De Voorzitter gelooft van niet. De heer Dunnebier: Dat kan mij niets schelen. Als wij 't doen, moet het voor de gemeente ook te doen zijn. Spr. wil zoo mogelijk ook andere aanvragen onder de oogen zien. De heer Schilling: Dit beteekent ook uitstel. Het voorstel van den heer Tusenius om de zaak nog aan te houden, wordt met 11—5 stemmen verworpen. Vóór de heeren Langendijk, Poortenaar, Nijs sen, Tusenius en Sluiters. Op verzoek van den heer Vermeulen nemen B. en W. het eerste gedeelte van het voorstel (het principe) terug. Het amendement-Dunnebier, om al leen subsidie te geven, als het Rijk daarin 75 procent bijdraagt, wordt aan genomen met 115 stemmen. Tegen de heeren Schilling, Davidson, Baarda, Dalmeyer en Landeweert. Het le amendement-Schilling (subsi die alleen toekenning bij verlies) wordt aangenomen met 124 stemmen. Te gen de heeren Langendijk, Wardenaar, I landgraaf en Vermeulen. 1 Het 2e amendement-Schilling (in ge-. val van winst de loonsverlaging resti - tueeren) wordt aangenomen met 9—7 stemmen. Tegen de heeren Tusenius, Langendijk, Nijssen, Dicpendaal, War- clenaar, Vermeulen en Ilandgraaf. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. wordt met 97 stemmen aan genomen. Tegen de heeren Langendijk, Poortenaar, Nijssen, Wardenaar, Die- penclaal, Tusenius en Vermeulen. De Voorzitter houdt de rondvraag. Do heer Schilling zegt zeer te betwij felen op wat cle Voorzitter zei over 't Hoogovenbedrijf, wel juist is. Er wor den steeds meer Duitschers aangeno men. Spr. vraagt ook of B. en W. iets we ten van het graven van een kanaal voor cle Prov. Waterleiding te Wijk aan Zoo. Ook daar zijn menschen uit onze ge meente ontslagen en Duitschers aan 't werk gezet. De Voorzitter zegt dat dit reeds dc aandacht van B. en W. heeft. De heer Schilling vraagt of de raad binnenkort medecleelingen tegemoet, kan zien inzake de onderhandelingen in het visscherijbedrijf. De Voorzitter: De Burgemeester komt binnenkort terug. Dc heer Schilling: Dan dienen weer stappen genomen te worden voor de werklooze zeelieden, om weer dezelfde regeling als verleden jaar te verkrijgen Wat de toestand in het visscherijbe drijf betreft., spr. gelooft niet clat we veel op de regeering moeten rekenen, gezien de uitlatingen van dc.n heer Ver meulen, waar spr. waarde aan hecht. En de toestand is zoo slecht. Vele kinderen gaan ondervoed naar school en de armbesturen doen er wei nig aan. Dc heer Dalmeyer vraagt nog enkele wijzigingen te brengen in het nieuwe contract voor do straatverlichting. De heer Peek »rtaagt er bij de regee- nng op a-i:i te dringen inzake het vis- sijierijbedrijf wat te doen. Spr. heeft gezien dat de Reedcrsverecniging zich aan don Open Brief niet stoort, want er v.orden wee: meerdere schepen opge legd. De Voorzitter zegt dat B. en W. nog eens op spoed /uilen aandringen. Dc heer Biepeiidaal vraagt inlichtL» g* n inzake de levering van water voor liet in aanLo - -.v zijnde Missiehuis te Driehuis. De heer Davidson vraagt, wat de ont slagen menschen van de werkverschaf fing nu moeten. De heer Dunnebier: Wc moesten er ontslaan, wa hebben geen werk voor allen meer. De heer Vermeulen vraagt hij aan schaffing van nieuwe lampen voov' cle straatverlichting voor gemeentego- bruik deze te movh. n. Daarop woelt do vergadering geslo ten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Na, tengevolge van bestuurswis seling, meer dan een jaar niet verga derd te hebben, kwam Maandagavond de ring Kennemerland van het Ned. Jongelings Verbond te Velsen weer bij een. In deze goed bezochte vergadering werd een bijbelbespreking gehouden cn werden eenige opstellen en voordrach ten ten gehoore gebracht. Op voorstel der ring Zaanstreek werd besloten op nieuw, evenals het vorige jaar, met de zen samen een ledendag te houden. Een 2-tal leden werd aangewezen in dezen voorbereidende maatregelen te tre'fen. Verder werd nog een* commissie ge vormd die in opdracht heeft te trachten een week-end te organiseeren geduren de den tijd dat het bondskamp te Vel sen zal zijn. In verband met de a.s. raadsver kiezing belegt de Anti-Rev. Kiesver- eeniging 'n vergadering tegen Donder dagavond half acht in Irene, waar het woord gevoerd zal worden door de hee ren Ds. Jansen, H. Homburg, A. Kra mer, A. Krijger en t. van Popta. Deze vergadering is ook voor geest verwanten toegankelijk. IJmuidens a Capeila koor. In een der Haarlemsche dagbladen werd gesproken van de débacle van ons A Capeila Koor onder directie van den heer Henri Pielage. Inderdaad als een koor van 70 in enkele weken teruggaat tot 12 werkende leden, dan lijkt het op

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1