LUST 1 Laatste Lijst 1 Vrijzinnige Vrouwen (en Mannen), toont ook eens een enkele maal belangstelling voor Gemeentezaken en Gemeentebelangen Komt heden Woensdagavond op de vergadering in Christelijke Belangen. Lezing Mevrouw B. Boon-van der Starp Of is er alleen belangstelling bij uiterst Links of Bechts? Op Uw belastingbiljet zult ge het antwoord vinden! m S een debacle, doch als het dan in vrij korten tijd er in slaagt een goede uit voering te geven met een ongeveer ge lijk aantal ia-achten, dan hlijkt het woord déhacle toch op zijn minst sterk overdreven. iJimudens A Capella Koor is zeker nog lang niet, wat zijn bekwame direc teur er misschien eens van hoopt te maken en wat hij er van kan manen, ais de zangeressen en zangers dat even ernstig ais hij willen, vooral zangers. Want het sterke geslacht is hier het zwakke punt en we zouden het toejui chen als een aantal tenoren, Helst waarvan enkele heel goede tenoren, de zangkunst liefde genoeg toedroegen om dit koor te verbeteren en in stand te houden. Zooals met de meeste gemeng de koren ook hier een overwegend sterkere sopraanpartij met heel goed materiaal, met ambitie en toewijuing. Hoede bassen, waaraan het in ons lage land ook niet mangeit, maar mooie die pe, rustige alten en heldere, hooge, mi Schouten en ecnige vroolijke declama ties van Mej. Küneken. De heer Vermeulen, voorzitter der I. O. G. T. N. sprak over: waarom geheel onthouder. In een vurig pleidooi droeg deze de beginselen zijner vereeniging voor. Met oen enorm aantal cijfers en feiten overtuigde hij zijn gehoor van het gevaar dat schuilt in de drinkge woonten en het licht dat in dezen lang zaam aan gaat komen. Amerika is een voorbeeld dat zeiter tot navolging prik kelt. Na de pauze droeg Mej. Ivüneken «-eer eenige aardige stukjes voor waardoor de vroolijke geest er weer inkwam. De ze begaafde plaatsgenoote laat zich he laas nog te weinig hooren. Het einde was als het begin: een paar nummers muziek van dezelfde heeren en op hun gewone, dus artistieke wijze. De voorzitter der S. O. V., de heer J. B. Helling dankte aan het einde allen die tot het welslagen van dit avondje hadden meegewerkt en sloot met een veie tenoren, daar zijn we in ons land opwekking tot meerderen strijd voor de niet rijk mee gezegend, Enkele goede geheelonthouding dit samenzijn, middenregisters mochten we nocntans1 opmerken. Doch wat vooral zoo wel-1 VELSEROORD. daüig aandeed bij de uitvoering van' Het bestuur der afdeeling Velser dit koor m het geoouw voor Chnstelij- oord van de Ned. Vereeniging tot Af- ke Belangen op Maandagavond, was schaffing van Alc. Dranken is in de het heerlijk enthousiasme, de volle toe- laatste vergadering geworden als volgt: wijding waarmede gezongen werd.G. Blaas, voorzitter; D. Vries, Casem- Daar hoort men de kleine aiwijkingen brootstraat, secretaris en O. M. Tand, of de geringe tekortkomingen niet, penningmeester, daar bewondert men het feu sacré, wat onmisbaar is. Van de gezongen iiede-- Door liet Nederl. .Tongelings Ver ren heelt ons het meest bekoord „El- bond zal ook dit jaar alhier in bet Ilee- len", woorden van Fred. v. Eeden en renduin weder een ledenkamp geliou- muziek van lsr. .1. Olman en het gloed- den worden en wel in drie perioden, 11.1. voile slot van de compositie van Phi- van 2328 Juli, van 30 Juli 4 Augus- lip hoots op „Het liedje van den Berge- tus en van 611 Augustus, naar". Beide oogstten veel applaus van' Dg voi..ge wgek door de pQ_ litie. alhier een vrouw bekeurd wegens het in grooten getale opgekomen pu bliek Ongetwijfeld kan de heer Clinge Doo renbos (pseudoniem) een niet gering deel van de belangstelling op zijn cre dit boeken, want het was de eerste maal, dat deze vertolker van het Le venslied te IJmuiden optrad en mocht openbare dronkenschap. Blauwe Week. Ter gelegenheid van de Blauwe Week werd Zaterdagmiddag vanwege het Centraal Drankweer-Comité In de ge meente Velsen een optocht en meeting het geen verwondering baren, dat meiv 00], plaatsciijke Keuze georganiseerd, dien leyensdichter van wien men mu-: 0p het MahJupJeIn te IJmuiden werd ziekstukjes voor de ramen der boek dg gj.oej. opgesteld. Behalve vele ont- winkels ziet hangen en van wien men i10liders_vereenigingen, waren er ook zooveel leelce-dichtjes heeft gelezen in p,olitieke en vakvereenigingen in den li» i hmn-Püüf none 17'an mooi» na-hn wil. 1 De Telegraaf, eens van meer nabij wil de leeren kennen. Clinge Doorenbos is geen Pisuisse, ook geen Speenhof, hij is een genre op zichzelf. Geestig, pakkend, boeiend, met weinig stem, veel dictie, veel mimiek en veel menschenkennis. Zijn liedjes sloegen wel in en Mej. Vineent van Am sterdam vergoedde met haar sublieme begeleiding veel van wat we aan muzi kaliteit bij Clinge Doorenbos missen. „Houdt er den moed maar in" moet IJmuidens a Capellakoor maar telkens op de repetities zingen. Met goeden wil, stoet, benevens drie muziekcorpsen, n.l. liet Chr. Fanfare-corps Wilhelmina van IJmuiden, de Harmonie Kunst na Arbeid van Velseroord en het Chr. Fan farecorps Juliana van Wijkeroog. Ook vele doeken en vaandels werden mee gevoerd. Na eerst IJmuiden doorgemarcheerd te zijn, ging het langs den Rijksstraat weg naar Velseroord. Op het Hanen land bij het station was een tribune ge maakt, waarop eerst Juliana een num mertje ten beste gaf. Daarop sprak de voorzitter van het Drankweer-Comité, ijver en met zoo 11 goeden dii ecteui zal I de jleer q Voet, een openingswoord, het wel gaan. Nochtans zal er hard, De Z£mgvereemgmg „Door Onthou- hcel hard gewerkt moeten worden omjdlng Vereenigd" vall Beverwijk zong in de naaste toekomst te kunnen en te enjjeje strijdliederen, waarna achter- mogen spreken van een kunstuitvoe-eenv0ig0ns als sprekers optraden de ring, inplaats van zanguitvoering. We geeren wim Rijsdorp van Honselers- hebben er goeden moed op, dat IJ mui-di,k^ over ^Alcohol en jeugd zijn vijan- dens a Capellakoor voor goed door de den". j p Baas van Hillegom over „Te- kinderziekten lieen is en zich zal ont- ieurstelling en overwinning" en J. Har- wikkelen tot een schoon en bloeiend j dfirg yan Amsterdam, die 't nut van leven. - -i j, Bij een schepenverkoop te Katwijk werden ook vier aandeelen verkocht van f 500 ieder dei' N.V. Sleepboot-Ex ploitatie Mij. IJmuiden alhier, bone vens één oprichters-bewijs dezer Ven nootschap. Zjj brachten f 105 op. Maandagavond deed zekere K. aangifte dat hij op den hoek van Pres. Krugerstraat en De la Reystraat door zekere B. uit Velseroord, die hem met Plaatselijke Keuze in het licht stelde. Was 't onder den optocht steeds goed weer geweest, op 't land werd 't steeds slechter en ook was 't er erg koud, zoo dat de muziekcorpsen en de zangver- eeniging al spoedig gevlucht waren. Een vlagoefening van De Hoop dei- Toekomst moest vervallen. De voorzit ter dankte de groep hoorders, die het tot 't einde hadden volgehouden. Al waren ze vertrokken, toch wilde hij de muziekcorpsen nog danken voor hun medewerking, die bijzonder gewaar- - mono vv mug, uic nijouiiuoi go vv aai - paard en wagen in woeste vaart achter- deerd werd, want tijdens den optocht op reed, is aangereden, waardoor zijn fiets geheel werd vernield en hij zelf licht gewond werd. De politie heeft de zaak in onderzoek Blauwe Week-actie. Ter gelegenheid van de Blauwe Week was Dinsdagavond een gemeenschap pelijke propaganda-avond uitgeschre ven door de afdeelingen der J. G. O. B., I. O. G. T. N., S. O. V. en N. V. in het Koning-Willemshuis. De zaal was flink bezet toen de voor zitter der J. G. O. B. den avond met een kort woord opende. Vervolgens een stukje muziek van de heeren Visser en is de stoet geen oogenblik zonder mu ziek geweest. Gaarne had de voorzitter nog 'n woord van gelukwensch willen richten tot Juliana te Wijkeroog, met het oog op de behaalde successen op het concours te Soest. Met een woord van dank aan de sprekers en alle mede werkenden was de meeting geëindigd. VELSEN. De Noord-Hollandsche afdeelin gen van den Bond het Waterstaatsper- soneel „Eendracht maakt macht" heb ben zich gecentraliceerd in eene Pro vinciale afdeeling omvattende de af deelingen Noordzeekanaal, Noord-Hol- landsch Kanaal, Schellingwoude en Zeeburg. Met de werkzaamheden voor een derde pont is een aanvang-gemaakt door het uitzetten van de toegangswe gen. De harmoniekapel „De Een dracht" heeft Zondagavond op haar le buiten-concert in dit seizoen geen gun stig weer getroffen, 't Was koud enna een paar nummers begon het zoo te re genen, dat de rest van het concert maar binnenshuis ten gehoore werd gebracht. Er was vrij wat bezoek. De Directie van de Bioscoop Bloemoord heeft Zondagavond in plaats van een filmvertooning iets an ders gegeven. De harmonica-virtuoos Zwanenburg van Velseroord en de voordracht-kunstenaar Peelen uit Be verwijk hebben het vrij talrijk opgeko men publiek aangenaam weten bezig te houden. Een prettig bal besloot den avond. Gevonden voorwerpen waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog: Een bril in étui, een mantel-ceintuur bruin, een paar kussensloopen, een heerenrijwiel. Mej. Alina Bos, onze vroegere plaatsgenoote, is geslaagd in haar exa men en heeft bet volledig diploma be komen van verpleegster in het Psycho logisch Ziekenhuis bij het Valerius- plein te Amsterdam. De heer Van Iloeben is overge plaatst van Delfzijl naar Velsen, tenein de daar als technisch ambtenaar dienst te doen bij het in orde maken van de werken voor de 3de stoompont. Zendingsfeest. Donderdag zou op Waterland alhier het Prov. Noord-Hollandsch Zendings- feest gehouden .worden. Het weer liet zicli 's morgens' slecht aanzien en de re gen deed weinig menschen verwachten, f'oc'h kwamen velen, maar de regen stroomde zoo, dat men schuilen moest in de garage. Daar speelde de harmonie Nut en Genoegen van Edam eenige nummers en sprak Ds. H. J. Heynes van Landsmeer een openingswoord. We hebben nu al zooveel geklaagd over 't weer, dat spr. voorstelde te zingen Psalm 19 1: Het ruime hemelrond Vertelt met blijden mond Gods eer en lieerlijhkeid. Nadat Ds. Heynes in gebed was voor gegaan, sprak de voorzitter der Vereen, voor Inwendige Zending in N.-Holland Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan- den alhier, de openingsrede uit. Spr. zeide dat hij en zijn vrouw gaarne de Noord-Hollanders op Waterland ont vangen. En al is 't weer nu niet mooi, spr. hoopt dat het feest evengoed slagen zal. Spr. zegt dat zending en evangelisa tie in Noord-Holland nog zeer noodig is. In vele streken is men verstoken van liet Evangelie. Spr. heeft voor eenige ja ren in ons Insulinde de kracht van het Christendom leeren kennen. Op Suma tra onder de Batakkers. Daar aan liet heilige Tobameer, waar nog niet zoo lang geleden mensdhenoffers vielen, is nu de invloed van het Christendom onweersprekelijk te zien. Spr. heeft de Batakkers koralen hooren zingen, ze ker even mooi als wij 't straks deden En in de kampongs heeft spr. op den Zon dag gezien de rust, de orde en het zede lijk leven, dat het Christendom daar bracht. Ook wij in Noord-Holland hebben uit te gaan. Dit doet onze Vereeniging, die op verschillende plaatsen evangeliseert En als er menschen willen zijn, die met ons willen werken, dan zal Ds. Boeke van Schagen ze gaarne inlichten. Met den wensc'h, dat God dit feest zou zegenen, besloot Jhr. Boreel zijn rede. Spontaan zongen de aanwezigen liem en zijn gade daarop toe „Dat 's Heeren zegen op u daal". Daarna toog men naar de Herv. Kerk, want vergaderen in de openlucht wa3 onmogelijk. De kerk liep bijkans vol, de muziek vond op de galerij een plaats 011 de cantine in de consistorie. Een lied werd gezongen en 'de eerste spreker be steeg den kansel. Ds. W. Kroese van Velseroord had tot onderwerp „De toekomst van Noord- Holland". Spr, zeide dit met wat schroom te behandelen, omdat eigenlijk Vervolgens sprak Ds. Ferguson van hierover iemand moet spreken, die niet1 Durgerdam over „De blijdschap der alleen met het heden, maar ook metZending". Deze, die jaren lang op dej vroeger tijden op de hoogte is. Spr. isSangir en Talauer-eilanden in Ned.-* echter viji jaar in Noord-Holland werk- Indië is geweest, deelde mede dat de zendelingen de blijdschap van het zen dingswerk smaken. De medereizigers op de boot begrijpen vaak niet wat wij gaan doen en vragen dit ook wel. Dat men tabak en koffie plant, is heel ge woon, maar dat wij gaan om het Evan geliezaad in menschenharten te strooi en, bevreemdt de menschen. Ook op de zendingsposten vroeg men wel eens „Geeft het wat?" Dan nam spr. ze mee en liet hen de aangezichten der inland- sche christenen zien, waarvan de vrees en de angst verdwenen waren. Spr. heeft gemeenten gehad met van 600 tot 800 avondmaalgangcrs en waar men de Hollandsche christenen dankt, voor de boodschap van het evangelie. De slotrede werd gehouden door Dr. S. F. H. J. Berkelbaoh v. d. Sprenkel van Haarlem, die tot uitgangspunt daarvoor koos 2 Tim. 2:19. Spr. zegt dat hij bij het binnenkomen van de kerk dacht aan den watersnood, toen in veie plaatsen de menschen ook in de kerk waren gevlucht. Ook nu was de kerlc de ark en daarom viel het feest niet in liet water. En in de kerk was het goed. Spr. bepaalde zich daarop meer bij zijn tekstwoord. Ds. Heynes sprak een slotwoord, waarin hij dank bracht aan Jhr. en Mevr. Boreel, die als gastheer en gast vrouw mede naar de kerk waren ge trokken. Voorts dankte hij de sprekers, de trouwe schare van hoorders en de kerkvoogden voor het afstaan der kerk. En daarop trokken zij, die ondanks den regen den tocht gewaagd hadden, Noord-Holland weer in. Al was het He- zoek dan veel minder, het Zendings- feest was evenwel uitnemend geslaagd. INGEZONDEN. Buiten veranlwoordelijkheid der Redactie Na Het Centr. Adm. Bureau. wat er is voorgevallen met het zaam en weet er dus wel wat van. Met zijn onderwerp bedoelt spr. de geeste lijk-zedelijke gesteldheid en de toe komst der Neu. Herv, Kerk in Noord- Holland. Spr. herinnert aan 'de artikelen on der de rubriek Duinklanken in de Zondagsbode voor Noord-Holland van Januari j.l. Waardoor blijft een kerk in stand? Door de aanwas van bevolking. Hoe staat het daarmede? In Noora- Holland werden in de jaren 1871-1880 geboren 56000 Ned. Herv. kinderen en 37000 K.K. kinderen. In de jaren 1911- 1920 waren deze cijfers 63000 Ned. Herv. en 79000 R.K. kinaeren. Deze cijfers ge ven te denken. Nog andere cijfers. In 1910 telde de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland 450.000 zielen, in '20 was dit met slechts 2000 toegenomen, terwijl de R. Kath. in deze jaren met 50000 vooruitgingen en het aantal niet-kerkelijken van loo.ooo tot 220.000 steeg. Vanwaar dit resultaat? Van den gees telijk-zedelijken wantoestand, die er in onze kerk is. Het dorre materialisme heeft dit gebracht. De stelregel „alleen genieten" leidt tot geestelijke dorheid. Donkere perspectieven openen zich daarom voor N.-Hiolland. Zal het waar zijn, daat protestantscli Noord-Holland zichzelf vernietigt en onze provincie straks een Roomsch gewest wordt? Voorspellen is moeilijk, wij rekenden gisteravond op mooi weer en God gaf regen. Willen wij echter niet de oogen sluiten voyv deze dingen, dan zal er ontwaking moeten komen. Dan zal de liefde tot de Kerk weer wakkei' moeten worden en we moeten bedenken, hoe in haar toch ai tijd het Evangelie is ver kondigd en hoe zij was verdedigster van vrijheid tegenover i'oomscurn dwang. Spr. besloot met de herinnering aan Nehemia, die op de puiulio -pen van den verwoesten tempel co" nieuw godshuis bouwde. En als wij, Gods Knechten, zull.n bouwen, zal de Heer het ons doen gelukken. Hierna speak Ds. M. D. Gijsman van Zunderdorp over „Waarom Zei.ding?'' Hiermede vrag 11 wij naar het recht dei- zending. Welke is dat recht? Dat ieder die door Jezus Christus is aangeraakt, ook uitgaan moet naar anderen en het licht van het Evangelie wil uitdragen in de wereld. Zij, die dragers van dit Evangelie zijn, moeten zijn apostelen en profeten en moeten uitgaan en ge tuigen van het heil, dait hun deel is. Hierna was het pauze. Omdat het nog steeds regende, bleven de men schen rustig in de kerk, waar ze dooi de dames vanuit de consistorie werden bediend. Men maakte 't zich gezellig, de heeren mochten zelfs een sigaartje rooken en menig lied werd gezongen, terwijl de Harmonie zich deed hooren. Na de pauze sprak 't eerst Ds. J. F. van Duyne van Zaandam, die tot on derwerp had „Welbegrepen eigenbe lang". Spr. zegt hiermede te bedoelen, dat als wij pogen liefde en belangstel ling te wekken voor de zending, wij werken in ons eigen belang. Wij toch hebben de zending noodig, al keeren wij het vaak om. De gemeente van Christus heeft een roeping in de we reld. Al vieren wij vandaag Hemel vaart, wij mogen niet slechts zelfzuch tig naai' boven zien. Daarom hebben wij de zending noodig, omdat zij ons een taak geeft. Bij Hemelvaart houden wij niet op. Christus zelf heeft ons de zen- dingstaak op gelegd. Evenals vorige jaren gaf de Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" van Landsmeer, directeur de heer Hendrik van Beek, een uitvoering van gewijde liederen, hoofdzakelijk oud-Nederland- Het C. A. B. wordt gesubsidieerd m sche liederen. Dit koor hooren we steeds f 2990.duo den Raad van Arbeid te met genoegen, de zang is beschaafd en Haarlem. Met f 3000.van Finantiën, de leden zijn een met den dirigent. waarvoor allerhande inlichtingen wor- Ds. J. C. V. van Bemmel van Hillegom J den verstrekt aan de belastingen, of lie- sprak over „Aardvaart en Hemelvaart" j ver, allerhande speurdiensten worden Deze wees op Goethe, die schreef hoe 's j verricht. Voorts subsidie van ZEE-R1- menschen gedachten naar hooger uit- J SICO, van de Rijkswerkloosheidsdiensï, gaan dan het aardsche. Dat moet tocliDE GEMEENTE EGMOND AAN ZEE, Centraal Administratie Bureau (C. A. B.) te IJmuiden, tracht de leider van dat lichaam de heer Vermeulen, met alle mogelijke en onmogelijke middelen die zaak goed te praten niet alleen, m'aar beschuldigt ons, niet op de hoog te te zijn van de wet. Het is wel de manier om van een las tige kwestie af te komen, een manier, de heer Vermeulen eigen. Niemand: weet er ooit iets van, hij alleen weet al$ les. Eigenaardig echter is, dat alles, waar de heer Vermeulen zich mede be moeit, na langeren of korteren tijd op de flesc'h gaat, zoo ook nu weer het C. V. B. Onze meening echter is, dat de, beer Vermeulen ook nu weer beter ge-* daan had met te zwijgen. Het C. A. B. dan is een instelling, welke goed en nuttig zou kunnen zijn zoowel in het belang der werkgevers als in die der werknemers, wanneer het niet werd gebruikt om de' reedersver- eeniging aan een voordeelig secretarw aat te helpen en wanneer de heer Ver meulen wat minder prijs stelde op het slijk der aarde. De naam van C. A. B. is dan ook niet meer juist en deze zou behooren te worden veranderd in „Al gemeen Informatie-Bureau" of verkort A. I. B. Dat is dan ook de hoofdoorzaak van zijn ondergang. De instelling is ge worden een arbeidersvijandige instel ling en nu is het dan ook logisch, dat de arbeiders er voor passen deze instel-* ling langer te steunen, tei-wijl het ding zonder de steun der arbeiders heel een voudig niet kan bestaan. Waar het nu voor de meeste werkge vers ook een nadeelige instelling is zeggen ook die hun lidmaatschap op en kan het niet anders, of het C. A. B. heeft zeker met ons Christenen zoo zijn. Wij vieren de hemelvaart van onzen Ko ning, die ons bij zijn scheiden den Trooster zond. De heerlijkheid van Christus' hemelvaart dienen wij uit te leven in onze aardvaart. die God beter het de menschen liever laat crepeeren van den honger, als dat zij een cent uitgeeft om de menschel^ eenigermate te steunen, en van nog en 1 kele andere gemeenten. Men ziet, dé? 1 heer Vermeulen heeft wat dat aangaat,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2