ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN technische oliën en vetten No. 59 Woensdag 23 Mei 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot B uur v.m. en VRIjDAQS tot 4 uur n.m. Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS Ml], „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein U Telefoon 153 IJmuiden Ingeruild, medede.lmg.ii 40 cte. per regel - Advertentie» ,en lt.enm 5 regels m Sé' -re/ metï 20 «'••-Oump.et gerette adrertentie. van 1 t.enm.S iedere regel meer J6 et». - Kleine adrertentie. en f.mili.beri.liteii roomed, vereniging, advertenties uit de gemeente, nitaluitend bij voomitb.ta- ling ran 1 tot en m.t 6 reg.la fO.Tb, i.d.r. r.gej me„ IS et.. Bij niet contant. 3?.T,*! ".'J de F°wo°e prF"° V"ekrad - Advertentie» ,adren bnre.n v.l J5 1 w,°r!?6 "S °P ingekomen brieven wordt 10 eta, in rekening gebracht - Bovenstaande regelprijren worden met 5 cte. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N. V. Vereenigde Koninklijke Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het uitbreiden harer fabriek door het oprichten van een werkplaats tevens bergplaats, waarin gebe zigd zal worden een electromotor van 2 P.K- voor het aandrijven van kleine gereed schappen, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H No. 4010. Op Zaterdag, den 2 Juni 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 19 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. DIENSTPLICHT. VERVROEGDE OPKOMST IN JULI. De Burgemeester van Velsen brengt het volgende ter kennis van belangheb benden. 1. Voor totaal 200 dienstplichtigen van de lichting 1923, die zijn toegewe zen aan de 2e ploeg der Infanterie, be staat gelegenheid om reeds in het tijd vak van 16—20 Juli 1923 in werkelijken dienst te komen, ten einde deze oefening te volbrengen hij een der detachemen ten, bestemd voor de scholen voor ver lofsofficieren te Amersfoort en te Breda. De eerste oefening van deze dienstplich tigen wordt niet onderbroken, zoo dat deze, behoudens .onvoorziene omstan digheden, 29 December 1923 eindigt. 2. Voor deze vervroegde opkomst kunnen ook in aanmerking komen per sonen van de lichting 1923 of van een vroegere lichting, die in verhand met uitstel van eerste oefening, verstreken vrijstelling of om een andere reden te gelijk met bedoelde 2e ploeg in Novem ber zouden moeten opkomen. 3. Voor hen, die de oefeningen hij den vrij willigen landstorm volgen en uitzicht hebben, dat zij vóór 16 Juli 1923 het bewijs van voorgeoefendheid zullen verwerven, bestaat de bedoelde gelegen heid echter niet. 4. Zij, die voor deze vervroegde op komst in aanmerking weusehen te ko men, moeten vóór 27 Mei a.s. hun ver- lange^ daartoe kenbaar maken hij den burgemeester der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Zij behooren daarbij op te geven hun geslachtsnaam en voornamen, den datum van geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienst plicht zijn ingeschreven, hun lotings nummer, het korps, waaraan zij zijn toegewezen of waarbij zij zijn ingelijfd, alsmede in welk garnizoen (Amersfoort of Breda) zij deze oefening bet liefst zou den volbrengen. Ook is het wenschelijk. dat de belanghebbende opgeeft om wel ke reden bij liever in Juli dan in No vember zou opkomen. 5. Mocht de gegadigde in aanmer king komen voor deze vervroegde op komst, dan is het niet zeker, dat reke ning zal kunnen worden gehouden met zijn keuze van garnizoen. 6. Zij, die voor opkomst in het tijd vak van 1620 Juli 1923 worden be stemd, ontvangen hiervan nadere me- dedeeling. Velsen, 17 Mei 1923. De Burgemeester, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Be gescheurde wereld. Is er eenmaal een scheur in een scho tel of kopje, dan is hun tijd gekomen. Al gauw gaat 'de scheur verder; cr ko men er nieuwen bij; men doet niet zoo voorzichtig met zoo'n oud ding bij het afwasschen. En als het heelemaal ka pot is, zegt men: 't Is niets; er was toch al een scheur in. Is dat een beeld der tegenwoordige wereld? Zij lijkt er wel veel op. Men weet, dat Frankrijk en België zoo haastig mogelijk Duitschland bericht hebben, niets van zijn aanbod te willen weten. Engeland is over dien haast ontstemd, had eerst over het ant woord geraadpleegd willen worden en de Entente cordiale is minder cordiale (hartelijk) dan ooit. Frankrijk heeft thans geen vrienden meer in de we reld en het heeft het er naa.' gemaakt. Ook Italië is zijn vriend niet. In de buitenlandsche politiek ziet Mussoli ni de kat uit den boom, houdt zich zooveel mogelijk neutrdal en buiten alles. België is met Frankrijk in bet Roeravontuur meegesleept, maar heeft er zijn pleizier allang af en velen in België betreuren het militaire bond genootschap met den grooten en ivwajen buurman. Te Lausanne wil het ook nog niet bolleren. De Turken blijven daar even taai als de eerste keer. Ze stellen uit, ze praten erom heen en ze zijn bru taal. Waarschijnlijk heeft Engeland er heimelijk schik in, dat het nu hom meles is tusschen Turkije en Frank rijk. Verder is het boos weer tusschen Rusland en Engeland. Dit laatste rijk dreigt het handelstractaat met de Sovjetregeering te zullen opzeggen. Twee jaar geleden heeft Lloyd George een handelsovereenkomst met Rus land gesloten. Zaken zijn zaken en .men drijft wel handel met kannibalen, waarom niet met communisten? Zoo heeft hij geredeneerd. In het tractaat nam Rusland op zich de communis tische propaganda tegen het Britsche gezag in zijn koloniën te zullen sta ken. Beloven en doen zijn xwee. Rus sische agenten hebben in Britsch In- dië gestookt. Bovendien zijn Engel- sche trawlers in Russisch water ge. molesteerd, Engelsche onderdanen in Rusland gedood, en heeft de Russi sche regeering een buitengewoon bru taal antwoord laten schrijven op een Engelsch protest tegen het proces dei- Katholieke geestelijken. Engeland eischt nu binnen tien dagen voldoe ning in zake zijn grieven en anders worden de handelsbetrekkingen afge broken. Het Russische antwoord zal wel even hooghartig als ontwijkend INGEZONDEN MEDEDEELING. ppwen Het baste adres voor 4 alle HA11NGKADE TEL1F 298 zijn. En zoo wordt de scheur tusschen Rusland en Engeland weer grooter, al zal het geen oorlog worden, zooals de Engelsche regeering verklaard heeft. Verder is er voortdurend nog span ning tusschen Roemenië en Hongarije, Griekenland en Turkije, enz." enz. Overal scheuren en barsten en het lijkt haast onmogelijk, dat er weer wat evenwicht en harmonie en een heid kan komen in de verhoudingen tusschen de staten der wereld. We hebben ons eenige jaren ge troost met de schrale troost, dat we nu toch zeker wel het hoogtepuut van de verwarring, de malaise, de ver bittering bereikt hadden, maar verbe tering blijft nog uit. Zullen de onge luksprofeten, die den ondergang der oude wereld voorspellen, gelijk krij gen? Zal de scheur ten slotte een on heelbare breuk worden? Het begint er al meer op te gelijken. Tot de zwart kijkers behooren wc niet, maar we durven toch niet meer met een gerust hart zeggen: Het komt alles wel te recht. Vanwaar de redding moef komen. Amerika bekommert zich weinig of niet om de moeilijkheden van Europa. Het zorgt voor zijn eigen potje en wil zich niet in huurmans keuken steken. Het heeft niets te winnen en wel te verliezen door inmenging in al de eco nomische en politieke verwikkelingen der oude wereld. Het heeft zich vrij wel geheel opgericht uit de malaise en beschouwt de Europeesche schulden als een kwaden post, waarvan wel niet veel terecht zal komen. Met zijn meest solieden schuldenaar Engeland heeft het een accoord gesloten. Maar het weet, dat een groot deel der millioe- nen, die het in Europa gestoken heeft, weggegooid geld zijn. Er is aan Euro pa toch niets meer te verbeteren. Waarojn zal men dan nutteloos geld uitgeven en moeite doen? De overgroo- te meerderheid der Amerikanen heeft genoeg van Europa. De Engelsche staatsman sir Cecil heeft een rondreis door Amerika gemaakt maac is koel tjes ontvangen. President Harding heet van plan geweest te zijn, om d.e aan sluiting van Amerika bij het Interna tionale Hof van Justitie in den 1-Iaag aan te bevelen, maar dat plan vond da delijk zooveel tegenwerking, dat bij er van af schijnt te zien. Zal Amerika, zijn handen in onschuld wasschen, terwijl de Europeesche be schaving gekruisigd wordt? Zoo vraagt de Federatie van Christelijke Kerken in Amerika en deze vereeniging eischt een internationale conferentie, om den economischen en finantieelen toestand van Europa te bespreken en te regelen. Deze Federatie heeft Amerika top volle verantwoordelijk genoemd, om de internationale vraagstukken te helpen oplossen. De Ver. Staten moeten het ini tiatief nemen tot het samenroepen van een internationale conferentie, waar door alle problemen, ook schadever goeding, de schulden, de bewapening onder oogen gezien moeten worden. Een offervaardige geest van Amerika, zoo verklaart zij, zal ook de andere na ties bereidwillig maken, om mee te werken. Niet alleen de bondgenooten van Amerika, maar ook de vroegere vijanden moeten medewerken. Het geldt hier dus een beroep op het gezond verstand en den geest van wel willendheid. Of de invloed der kerken groot genoeg is, om de wereld tot in keer te brengen, of een nieuwe confe rentie de grondslagen kan leggen voor wereldherstel, weten we niet. Maar ze ker is het wel, dat de geest, die uit de ze Federatie van kerken spreekt, de reddende kracht is. Europa heefi meer nog bekeering dan herstel noodig. Meer nog een zedelijke opleving dan econo mische opbloei. Daar is zijn reddende kracht! Het vogelleven. Eerst zoeken de jongens naar eieren en dan zoeken de veldwachters naar de jongens. De eerbied voor de wet is bij de jeugd niet zoo groot als het verlan gen, om eieren te vinden. Ze maken geen onderscheid tusschen schadelijke en nuttige vogels en zijn vaak als ech te vandalen aan het werk. Zelfs eieren, die vuil zijn, laten ze niet liggen. De nesten worden vernield en de eieren weggesmeten. Ze schijnen het een smerige streek te vinden van de eenden en kieviten, dat zij op de eieren gaan zitten broeden en verjagen de vogels en vergrijpen zich aan een der mooiste instincten in de dierenwe reld. Bovendien handelen ze dom; hoe minder eieren er uitgebroed worden, des te minder kans hebben ze het vol gende voorjaar eieren te vinden. Met aandacht zagen we dagenlang een paar lijsters bij hun nest. Hoog in den top zat 's avonds laat nog een te orgelen in de stilte der natuur, straks zou de an der met haar levenswarmte het jonge leven in het ei tot ontwikkeling bren gen en te voorschijn doen komen. Van daag vonden we het nestje op den grond, de eieren waren er uitgehaald, de lijsters verjaagd: jongenswerk. En vandaag verschijnt ook op onze schrijftafel een proef aflevering van een nooi werk van Dr. P. C. Buekers: Onze vogels. Als onze jongens de vogels eens kenden en het vogelleven gingen lief hebben, zou er minder onnadenkende wreedheid tegenover onze gevederde vrienden zijn. Zij zouden de leefwijze •;ler vogels gaan bestudeeren, hun ken nis der verschillende soorten vermeer- leren, met den kijker op een afstand de vogels in hun intieme leven gadeslaan on dit rijke en schoone deel natuurle ven leeren bewonderen en ontzien. Ze zouden nestkastjes ophangen en geen nestjes uithalen, ze zouden krui mels strooien en geen flappen zetten, ze zouden een eiercollecte aanleggen, maar geen broedende vogels verstoven, ze zouden de vlucht der vogels nagaan maar ze niet met katapult of wind buks dooden, ze zouden geen vijanden maar vrienden der vogels zijn. Er zit in iederen jongen een wilde man, een vernieler, een plaaggeest en een wreedaard. De onschuldige kinder- ties moeten nog geboren worden! Maar het is ook waar, wat A. H. Gerhard in zijn boekje: Vroomheid schrijft, dat de mensch van nature wel tot alle kwaad geneigd is, maar dat de kracht tot het goede op den duur sterker in hem is. Het komt er maar op aan deze kracht te ontwikkelen en aan het werk te zet ten. En dat doet men, door de jagersin stincten van den jongen, die nestjes uithaalt tegen te gaan, door zijn be langstelling en liefde voor het vogelle ven op te wekken. Sentimentoele vprs- jes over de arme moedervogel maken niet veel indruk. Maar vele jongen3 willen graag onderzoeken en leer en liet natuurschoon liefhebben, als ze daar bij een prettige gids hebber. Aan de zwerversnatuur komt de vogelstudie evenzeer tegemoet als het vernielen van nestjes en zoeken van eierc. in don verboden tijd. En er gaat een verede lende invloed uit van een aandachtige (n leergierige en bewonderende studie der natuur, zooals er een verruwende invloed uitgaat, als de jongens de rui me, bloeiende weield ingaan met de begeerte, om te halen en te vernielen. Het onderwijs wekt ook meer dan vroeger de liefde -der kindei en op voor WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velsèroord. bloemen en boomen, vogel3 en insec ten, voor de levende natuur en er zijn een aantal boekjes, waarin op een prettige, onderhoudende wijze met mooie plaatjes aan de jeugd van het natuurleven verteld en geleerd wordt. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Gemeentelijke Handelsavondschool Dinsdag, 15 Mei j.l., waren de leer lingen van de Handelsavondschool, die met gunstig gevolg het eindexamen hadden afgelegd, opgeroepen in een der lokalen van de Mulo-school aan de Kerkstraat, in welk gebouw de Han delscursus gevestigd is, om het diplo ma in ontvangst te nemen. Voordat de voorzitter van de Commissie van Toe zicht op het Handelsonderwijs, de heer A. J. Veltkamp overging tot de uitrei king van de diploma's, sprak hij de leerlingen in een kernachtige, zakelijke rede toe, waarin hij hun o.a. de werke lijke betcekcnis van het diploma ver klaarde en in aansluiting hiermede hen aanspoorde tot verdere ontwikke ling. Hoewel de leerlingen, voor wie de Commissie geen vrijheid had kunnen vinden het diploma uit te reik.m, niet aanwezig waren de directeur hacl dezen vooraf schriftelijk met den rit- slag van het examen in kennis gesteld sprak hij de hoop uit, dat zij nog een jaar den cursus zouden blijven volgen. Het diploma verwierven: Cornelia Bravenboer, Pia Ilolstein, Nelly Kok, Marie Schipper, Jacoba Smit, Adriana Stoutjesdijk, L. van den Berg, N. C. Hin, M. C. Hoogendijk, G. O. de Jonge, C. Kelderman, M. van der Kuil, L. Prins, P. J. Visser en G. van Wijngaar den. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Ja. Engelgeer, Annie BJink- hoff, Ja. Heere, Marie van Rooy, Annie Rijnwalt, Dina van der Zande, Lena van der Valk, M. de Boer, J. de Kan, L. Kleyn, B. Kofman, A. Mookhoek, E. de Pee, C. van der Plas, J. Ravensberg, K. Nederlof, R. van den Outenaar. Van de 2e naar de 3,e klasse: Adr. de Bruyn, Josina de Bruyn, W. Bak, Loui se van der Born, Corn. Groen, Neeltje Huisman, Catrien Prins, L. Gravema- ker, H. van der Kuil, P. Klein, R. Kra mer, Coba Moolenaars, Guurtje Schoen, Bella Vlas, J. Haanepen, J. de Mayer, W. Verloop en M. Voogd. IJmuidens Mannenkoor. Het moet den leden van het koor, alsmede haar begunstigers, steeds ze ker tot genoegen zijn, dat na een eer ste officieele uitvoering daarna een soirée wordt georganiseerd, welke een tweede uitvoering moet vervangen. En inderdaad zoo'n soiree lijkt bij velen in te slaan. Wij willen dan ook erkennen dat de keuze niet zoo slecht uitgedacht is. Mannenkoor dat anders twee uitvoerin gen per jaar pleegt te geven, past deze verandering reeds eenige jaren toe; zoo ook j.l. Vrijdag wederom in het ge bouw „Cycloop". De entreé in de zaal werd aanstonds al gekenmerkt door gepaste vroolijk- heid; in tegenstelling v. officieele uit voeringen zat ieder op een plaats alsof

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1