VEL: Verschijnt Woensdags Zaterdags Oliën met gegarandeerde analyse No. 60 Zaterdag 26 Mei 1923 8e Jaargang UIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t.enm. 5 regels fl.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooiuitbeta- ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties .adres bureau vac dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpnjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties wan buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. Het Fascisme. Het Fascisme is een nieuw en belang rijk verschijnsel in de wereld na den oorlog. Het is volstrekt niet alleen Itali- aansch, alleen heeft het in Italië zijn groote triumphen behaald. Het leeft ên werkt in Beieren, in Zwitserland, in ons land, in Amerika en feitelijk openbaart zich zijn geest in alle landen. Zijn pro gram verschilt naar de landen, waar het naar macht streeft. Maar het wil overal het zelfde middel toepassen: door mid del van zijn gewapende aanhangers het bewind veroveren en tegen'de meerder heid en haar wettige regeering in zijn idealen verwezenlijken. Het is dus een tweelingbroeder van het Bolsjewisme, al loopen de wegen der broeders verder ook geheel uit elkaar. Beiden verlaten den weg der demokratie en gaan in ver schillende richting den weg der revolu tie op. Sterke regeeringen hebben de staten tegenwoordig niet: de zwakheid der re geering is de kracht van het Fascisme. Het pootige optreden der overheid in Amerika tegen de Ku Klux Klan heeft aan deze samenzweerdersbenden de kans op succes ontnomen. Een uiterlijk kente^ken van het Fascis me is nog het gebruik van geheime tee kenen en van rooversvermommingen De Ku Klux Klanmannen dragen een masker, de Fascisten een zwart hemd en de Ilitlermannen in Beieren hebben zich om het zonderlinge svasticateekcn, het haakkruis verzameld. Een vriend van Mussolini, die begon als een metselaar en thans een der in vloedrijkste staatsmannen van Europa is, Pellizzi heeft in een Engelsch blad, Foreign Affairs, het streven der Fascis ten verdedigd en verklaard. Het harde leven en de voortdurende gevaren en groote verantwoordelijkheid heeft de geesten van jonge menschen tot het Fascisme gevormd, zoo meent hij. Zeker heeft de oorlog den avonturiersgeest gewekt en daardoor de vele misdaden in de hand gewerkt, maar ook de plannen tot groote, plotselinge en gewelddadige veranderingen. Revoluties tegen de demokratische en vertegenwoordigende instellingen heb ben in Rusland en Italië een zekere vastheid van regeering gebracht, die el ders ontbreekt. Zelfs in Engeland verte genwoordigt de regeering niet, wat het volk voor de naaste toekomst het meest :ioodig heeft. Het Fascisme wil een zui verder vertegenwoordiging van den volkswil zijn dan de demokratie is. Het is daarom een ontwikkeling en hervor- ïïïïïig der demokratie volgens Pellizzi. Hij merkt ook op, dat deze beweging overal samengaat met een warme liefde voor het eigen land en volk. Hij noemt het daarom een ontwikkeling van liet nationalisme, dit gevoel beschouwd-als een vlam en hartstocht, die met traditie godsdienst en huisgezin de naties voort drijft op den weg van arbeid en bescha ving. Dit is het Fascisme bezien door den bril van een viend. Een der heftigste te genstanders van het Fascisme is de En- gelsche schrijver Zangwill. Het Fascis me is over het algemeen antisemitisch en Zangwill is een man van het oude volk en niet alleen Jood van afkomst maar ook van hart. Hij noemt de Itali- aansche Fascisten ruwe, halfgewapen de jongelui, fluiten, waarop iedere de magoog kan blazen. Hij verzekert, dat Mussolinie van alle wegen den kortste naar Rome heeft gevonden, maar ook de slechtste naar een vooruitgang der beschaving. Ook ai zou het Fascisme Italië vooruitbrengen, zal het toch, naar zijn meening, de wereld achteruitbren- gcn. Arm Duitschland. Tijdens den oorlog hebben de Duit- sehers vaak verzekerd, dat zij het minst finantieel leder.. Immers daar zoo on geveer de ge nee ie wereld tégenover hen stond, konden zij in het buiten land niet leenen. De oorlogsleeningcn, steeds nieuwe mibiarden werden door het Deutsche volk opgebracht; het vijkj deed al zijn hestellingen aan zijn eigen burgws Het geld bleef in het land. Het werd slechts van dc-n eenen zal<. van denzelfden persoon, in den andere j overgebracht. Deze redeneering was valsch. Im mers het geld bleef er wel, maar veel productieve arbeid werd nagelaten, veel inproductieve arbeid der oorlogs industrie werd gedaan, omzettend veel kapitaal verwoest. Reeds gedu rende de oorlogsjaren daalde de Mark sterk: een teeken van verarming -van Duitschland. De oorlog heeft Duitschland veel ge kost, maar de vrede evenzeer. Toch beweren de Franschen, dat het zich ar mer houdt dan het is, om zoo weinig mogelijk oorlogsschatting te betalen. Het doet als de rijke boer, die in zijn werkkleeren bij een als goedhartig bekenden tandarts zich een kies laat trekken in de hoop, dat hij niet meer dan een paar kwartjes voor het geval zou behoeven te betalen, als hij er zoo als een arme arbeider uitzag. De lief de tot het geld maakt slim! Nu heeft Frankrijk eenigszins ge lijk. Duitschland is niet zoo arm, als men uit den bijna waardeloozen Mark zou kunnen opmaken. De staat is straatarm. De groote massa arbeiders en middenstanders moeten zeer sober leven; vele rijken zijn arm geworden. Maar er is een groep industrie el en en kooplui, die schatten verdient. Maar deze groep houdt de band op de beurs en is niet bereid den staat te helpen te genover zijn schuldeischers, de geal: lieerden. Ontegenzeggelijk wordt er dus door de overgroote menigte in Duitschland veel geleden. Voor den oorlog kwa men er per -jaar 1200 en thans 60000 zelfmoorden voor; dat cijfer getuigt van onnoemelijk veel levensstrijd en wanhoop en lijden. We zagen voor kort in een of andere illustratie een vader, die met een kistje onder de arm naar het kerkhof ging: het lijkje van zijn kind in een margarinekistje, omdat er geen geld was een kistje te laten maken. Men heeft een goedkoop soort doodkisten van hard karton of men begraaft in een mooie kist, die de eenvoudige en goedkoope omsluit; de eerste wordt na de begrafenis uit bet graf gehaald. De schijn is dan gered. Het Berlijnsche gemeentebestuur heeft kleinere maat voor de doodkis ten voorgeschreven; ze moeten ook uit minderwaardig hout vervaardigd worden. Ook de graven moeten minder diep gemaakt worden, om arbeidsloon te besparen. Er moet extra-belasting betaald worden door hen, die van deze bepalingen willen afwijken. Versobe ring dus zelfs ten opzichte van de laat ste eer aan de dooden. Wel een bewijs dat de armoede voor een groot deel van het Duitsche volk nijpend groot is ge worden en dat men gerust van het ar me Duitschland mag spreken. De tuberculose in beeld. Voor eenigen tijd hebben we Dr. Vos. den bekenden directeur van het sana torium te Hellendoorn zijn lichtbeelden zien vertoonen over de tuberculose en haar bestrijding. Er ging een rede aan INGEZONDEN MEDEDEBLING. Het beste adres voor HARINGKADE TELEF 298 vooraf, een model van een prettige en leerzame volkslezing. En een kind mocht de beelden, die volgden, zien en kon ze begrijpen. Mooie plaatjes van sanatoria, lighallen, openluchtscholen, slechte woningen en kamers, het ge zonde Jiooggebergte, portretten van mannen, die in den strijd vooraan staan, dat alles werd vlug vertoond en vlot toegelicht. De avond was om, voordat men het wist en ieder ging dankbaar en voldaan naar huis. Wij zijn nu gelukkig zoo ver, dat men over f tuberculose durft spreken en dat voor-! al door het werken der Centrale Ver. tot Bestr. der Tuberculose de meesten eenvoudige waarheden over de tuber-! culose en haar bestrijding kennen. De huisbezoekers lichten in en waarschu wen en houden toezicht en men weet dat vooral van deze ziekte geldt, dat voorkomen beter en ook gemakkelijker is dan genezen Er zal thans een éuberculosefilm ver toond worden. Deze geeft vooral een wetenschappelijke inzicht in de ziekte. Men ziet zelfs operatie en lijkopening, Röntgen foto, vivisecctie enz. enz. Lee- ken kunnen menig beeld niet begrijpen en de groote.massa zal het als een gru welkamer zien, een sensatie van ge heimzinnige en onbekende dingen krij gen, maar niet op de klare en goede wijze van Dr. Vos ingelicht worden. Werd deze film alleen voor deskun digen vertoond, dan zou hij nuttig wer ken. Hoewel de deskundigen waarlijk zouden zeggen: Niets nieuws onder de zon. Maar de bedoeling is deze film aan het volk te gaan vertoonen. Het effect zal wezen, dat vele bang, ongerust, ze nuwachtig worden gemaakt en de lee- ken op een verkeerde wijze in den strijd tegen de tuberculose worden in gelicht. Het is uitstekend, dat de we tenschap populair gemaakt wordt. Maar niet alle wetenschap is voor ie dereen Operatie en lijkopening late men aan de deskundigen over; de deur van de snijkamer en de operatiezaal blijven echter voor de menigte goed gesloten. Waarschijnlijk zal de menigte voor dezen film ook niet veel gaan gevoelen. Ze rilt veel krasser en prettiger van: De wraak der bedrogen bruid. De schijn- doode in het boudoir, De listen der zwarte hand en dergelijken dan van de bloederige, maar wetenschappelijke platen van lijkopening en operatie. Daarom zal deze film waarschijnlijk geen Schlager worden. Ned. Nansen-Comité Onderstaande brief werd door het Ned. Nansen-Comité ontvangen: Dimitriefka, 30 April 1923 Aan het Nederlandsch Nansen-Comité Scheepvaarthuis, Amsterdam. Mijne Heer en, Ik heb het genoegen U onderstaand een overzicht te geven van het Hol- landsche werk in het Wolgagebied. Dank zij de lading van het stoom schip Eüterpe, waren wij in de gele genheid, ons terrein van werkzaam heid nog cenigszins uit te breiden en omvat dat thans de dorpen en gemeen ten: Dimitriefka, Podem-Miehailofka, Bogdanofka, Mokscha, Aleksandrofka, 19 Klein Russische nederzettingen, Kaldiban, Samarofka, Stolipina, Wol- schanka, Ivolkolzofka met bijliggend 10 kleinere dorpen en Pestrafka. Wij voeden op het oogenblik circa 20.000 menschen in het district en hou den bovendien een hospitaal met 150 bedden te Samara in stand, vrat provi andeering van professoren, doktoren verder personeel en patiënten betreft. Zaaigranen. Wij hebben gemeend in de nieuw door ons gevoeclde dorpen ook wat zaaigraan te moeten geven, wat wij bereikten door eèhige andere goederen om te ruilen. Daardoor be reikten wij, dat ook hier na den oogst geen verdere hongersnood komt. De hulp in de nieuw geopende plaatsen is niet zoo effectief als wij wel zouden willen, doch in elk geval een mooie steun. Er zijn daar nog een groot aan tal menschen, die zeker in de termen" voor steun vallen, doch gezien wij geen verdere middelen verwachten, mogen wij niet verder gaan. Voor wat wij nu reeds doen, is de dankbaarheid onein dig groot, doch natuurlijk ook de te leurstelling van hen,die een weinig meer bezitten. Kleeren en Schoeisel. Met de Euter pe mochten wij wederom een aantal gedragen kleeren en laarzen ontvangen en hoewel het natuurlijk slechts een druppel in de zee van ellende is, is ook dat een groote steun. Alleen de verdee ling is een moeilijk punt, daar het slechts voor een deel der bevolking reikt en vast elk met zijn laatste stuk hemd loopt. Dekstieren. Wij schaften een zeven tal aan, die over verschillende dorpen verdeeld zijn en in een groote behoefte voorzien. De boeren zijn individueel niet in staat dekstieren te koopen en zoodoende zouden zij ook het volgend jaar weer zonder kalveren en melk ko men. Voeding. Met het oog op den voor- jaarsarbeid, hebben wij de porties eenigszins verhoogd. In den winter hadden wij wat geëconomiseerd. Daar er thans geen medicijnen meer zijn, hebben wij ook op wat grootere schaal een uitgifte van ziekenrations op touw gezet. Vele menschen zijn nog niet over het vorige jaar geleden gebrek heen. Kinderhuizen. Wij gaan langzaam over tot de likwidatie van deze instel lingen, doch op zoo'n wijze, dat die stumperds toch niet ten gronde gaan. Wij hadden vroeger gedacht aan een voortbestaan, doch het zal niet moge lijk zijn personen te vinden, öie de lei ding op zich kunnen nemen. Er zijn natuurlijk wel eerlijke menschen. doch wanneer dit zelfstandige menschen zijn, hebben zij er veel meer belang bij, hun uiteengeslagen economisch bestaan weer op te bouwen. Wij gaan nu volgen derwijs te werk. Vele van de kinderen hebben wel oudere broers of zusters die getrouwd zijn of ooms en tantes. Indien dit fatsoenlijke menschen zijn, krijgen zij hunne kleine familieleden in het ge zin. Wij geven voor de kinderen uitrus ting voor een paar jaar, terwijl wij bo vendien een flinke reserve levensmidde len geven, waarvan zij lang kunnen le ven. De kinderen, die'geen verwanten of vrienden hebben, worden bij fatsoen lijke moesjieks ondergebracht, die daar voor eene vergoeding bekomen. Dat is de beste oplossing. Ik heb nu wel zoo veel kijk op het zieleleven van den Rus- sischen boer gekregen dat ik zeker ben, dat, tenzij er nog weer een hongersnood zou komen, deze kinderen gered zijn. Trots de zware tijden zijn er thans bij HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeek weg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. vele boeren aangenomen kinderen van familie of kennissen in huis. Ons werk is overigens een groot succes dat zeer veel waardeering ondervindt. Wij staan er veel béter voor dan hét Zweedsche Roode Kruis, dat geleidelijk hun heele hebben en houden verkoopt om op gang- te blijven en hun hulp tot een minimum bepalen. Dat behoeven wij eerst op het laatst, voor den nieuwen oogst, te do-ui. Wij krijgen nog dikwijls aanvragen van verschillende kanten om hulp te verleenen, zoo dezer dagen nog van de universiteit, die niet meer in staat zal zijn zijne professoren en ander perso neel te onderhouden en tot verval ge doemd schijnt te zijn. Het is eene kwes tie van levensmiddelen, waar alles liier (?m draait, doch wij hebben onze boog juist zoo gespannen, dat wij mei. de nieuwe oogst (midden Juli) klaar zijn. Het ware een zeer sympathiek idee, in dien wij de universiteit ook konden hel pen, daar juist zeer veel jongelui, van ouders die vroeger in goeden doen ver keerden, thans arm zijn en niet in staat aan een andere hoogeschool te gaan studeerenDie kunnen dan niet afstu- deeren, wat natuurlijk zeer jammer is. Wij hebben verschillende studenten in onze inrichtingen aangesteld, die de stu die een jaar aan den kant gezet hebben, teneinde met het door ons gegeven voed selrantsoen, kleeren en wat salaris, hunne familie te steunen. Er is nog enorm veel ellende, doch waar wij niets meer uit Holland, dat zoo enorm veel gedaan heeft kunnen ver wachten, moeten wij ons maar troosten en denken, dat wij dank zij de gaven en het werk van onze landgenooten in staat waren vele duizenden van een wis sen dood te redden en ook weer wat in het zadel hebben gezet. In een streek van ruim 2000 K.M.2 zal de naam Hol land nog lange jaren met groote dank baarheid genoemd worden. Ik heb U in een vorig schrijven reeds gemeld, dat wij de zaaigranen voor den zomeruitzaai niet als geschenk, doch als leening hebben gegeven. Wij krijgen die, als de oogst tenminste gelukt, terug en verdeelen die granen dan onder die armen, die in den tusschentijd nog van alles ontbloot uit Siberië, Turkestan en andere oorden terug keeren. Verder aan weduwen en weezen, die niet in staat waren behoorlijk te zaaien en voorts een deel voor die familiën, die de kinderen 1 uit onze weeshuizen hebben opgenomen. Tevens hebben wij zelf vrij groote vel- den bezaaid en nog te bezaaien. De op- brengst daarvan komt ook ten goede aan die menschen. Wij kunnen dan met een voldaan idee naar Holland terug- keeren en weten dan, dat geen der door Holland geredden te gronde gaat. De opdooi is thans in vollen gang en ik ben geheel van de wereld geïsoleerd. Over een paar dagen begint de voor— jaarszaai. Dan nog een paar dagen en ik hoop eens weer naar Samara te kunnen, waar wel veel post op mij zal wachten. Hoogachtend, w.g. E. RIEMERSMA. NATUURWANDELINGEN. 2e Serie. VI. Wilde Meibloemen. In de maand Mei is bijna overal rloch in 't bizonder hier in de Duinstreek de Wilde Flora op haar schoonst. Talloos zijn de wilde planten en hun-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1