ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Yersehjjnt Woensdags Zaterdags No. 61 Woensdag 30 Mei 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post 11.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „1JMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Iagozondfl mededelingen 10 ctl. par regel Advertenties vee 11. en m. 6 regels f 1. iedere regel meer 20 cta. Compact gezette advertenties van 1 t, en Dl. S regels f 1.26, iedere regel meer 86 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngB advertenties nit de gemeente, uitsluitend by vooiuitbeta ling, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling wordon de gewone prijzen berekend Advertenties <,adres bureau vat. dit blad' 10 ctB. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. m rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen wordeu met 6 ctB. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethoudersder gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat het verzoek van A. Zeegers, te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B, No. 1164; plaatselijk bekend Wijkerstraatweg, Wijk L, No. 197, zijne bakkerij te mogen uitbreiden, door hen is toegestaan Velsen, 26 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, j. Kostelijk. Rijkens OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat Bestuur- ders-Collatoren van het HETTEMA- IIEEREMA-LEEN te BOLSWARD voornemens zijn over te gaan tot de begeving van ecne studiebeurs. Jongelieden uit het geslacht der- stichters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te be kostigen, worden uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden hij den Secretaris van het Leen D. N. Zuithoff te Bolswand onder over legging van eene geboorteakte, aanwij zing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of óp 20 Juni a.s. Sollicitanten moeten op 12 Mei 1923 ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Volgens art. 11 van het leensregle- ment worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geene opleiding adn een gymnasium, hoogere burgerschool of een daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet be noemd dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wèl heb ben genoten. Burgemeester en Wethouders van Velsen. de secretaris, de' burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. Bekendmaking Brankwst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 28 Mei 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. List, van beroep .<offiehuishouder, wonen de te IJmuiden, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank andere dan sterken drank in de navolgende local! teitde koffiekamer van het perceel, plaatse lijk gemerkt C. 2 en gelegen aan Zee aldaar, Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 28 Mei 1923. Burgemeester en wethouders voornoemd de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Oorlog of vrede. Of de internationale verhoudingen zullen goed geregeld moeten worden, of we krijgen opnieuw een grooten oorlog: een toestand van verwarring en onrust en bedreiging als de wereld te genwoordig doormaakt, kan niet lan; duren. Duitschland brengt ontzaggelij ke offers, om het lijdelijk verzet in het Roergebied te kunnen steunen. Zijn in dustrie is door de bezetting leelijk ge dwarsboomd. Wederom geldt bet: Durchhalten!, maar er komt weldra een eind aan de draagkracht van Duitschland. Voor Frankrijk is de be zetting ook een dure geschiedenis. Laat bet waar zijn, dat het thans even veel kolen uit het Roergebied krijgt als voor de bezetting; het beeft de groote kosten van bet leger der bezetting te dragen. Den laatst en tijd gaan er geruchten van een komenden wapenstilstand. Frankrijk schijnt er wel ooren naar te hebben; als Duitschland het lijdelijk verzet opgeeft, zou de bezetting lijde lijk worden; de Franschen zouden zich bepalen tot toezien. Maar in Duitsch land is dit plan slecht ontvangen. Men heeft in '18 een wapenstilstand geslo ten en de gevolgen waren de vrede te Versailles; het heeft geen lust zich nog eens aan een wapenstilstand te binden. Ook kan het lijdelijk verzet, is het een maal opgeheven, moeilijk meer hervat worden. De wapenstilstand zou dus voor Duitschland vrijwel neerkomen op een overgave. Waarschijnlijk zal er op aandringen van Engeland een nieuw Duitsch aanbod komen, om tot over eenkomst te komen; De internationale politiek doet denken aan een zwaren wagen, die in den onderwal diep in den modder is weggezonken. Het is eeri heele toer beweging in het gevaarte te krijgen. Soms rolt hij zelfs weer een weinig terug. Maar het is al hoopvol, als er beweging is. Zoo is het een heel klein straaltje in de duistere Roerge- sohiedenis, dat deaffaire in beweging is. Alle internationale moeilijkheden staan met elkaar in verband. Krassin heeft de mogelijkheid van een nieuwen we reldoorlog voorspeld, als het tusschen Engeland en Rusland tot een breuk komt. Immers de Polen zijn al wat roe rig en zullen wellicht een aanval op Rusland wagen, als ze kans hebben op Engelsche hulp. Dan zal Duitschland moeilijk onzijdig kunnen blijven en be gint de lawine van oorlogsverklarin gen weer. Het zal wel zoo'n vaart niet loopen omdat Rusland wel geneigd schijnt, alles te doen, om Engeland te bevredi gen, maar het valt niet te ontkennen, dat er weer heel veel oorlogsbrandstof opgestapeld ligt, al is de toestand thans nog niet zoo gevaarlijk als in den zomer van '14. Komt er echter een bevredigende overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk, dan zou de algemeene vrede daardoor zeer gediend zijn. Dan zou West Europa een brandweer vor men, om te waken- tegen het brandge vaar in het Oosten van Europa en zou den er geleidelijk beter internationale verhoudingen ontstaan. Weten op gezag. Van gelooven op gezag willen velen niet weten, maar al zullen we het on voorwaardelijk, blind en zonder critiek zich vergeven aan eenig gezag niet aanbevelen, we willen toch opmerken, dat het gezag in het leven ..van iedereen een grooten rol speelt en spelen moet. Prof. Lorentz is een groot geleerde. Voor die uitspraak staan we. Toch misten we alle kei nis, die ons bevoegd maakt hier te oordeel en. Van de ge schriften en redevoeringen van Prol. Lorentz hegrijpen we niet. Als hij spreekt over de wenteling der aarde en haar invloed on .optische verschijnse len, dan draait het ons voor de oegen van al die diepzinnige wiskunstige f» r- mulos. Toch verzeke. cn we, dat Lo rentz een groot man is en wel op gezag van hen, die bevoegd zijn daarover te oordcelen. Deze geleerde heeft in Lon den over dit onderwerp een zeer toege juichte rede gehouden. Onze gezant De Marees van Swinderen heeft hem na afloop zeer gehuldigd, maar verklaar de, dat hij er het A. B. C. niet van be greep, als Lorentz goochelde met F. er. C. en K. Hij sprak er ook zijn verbazing over uit, dat de aarde niet een oogen- hlik haar wenteling had gestaakt, om INGEZONDEN MEDEDEBLING. Het beste adres voor 4 MMRiWC-OLIE met gegarandeerd 15°/0 verdikte raapolie. HABINGKADE TELEF 298 Lorentz over die wenteling te hooren spreken. De lof was dus wel hoogge stemd, maar bevoegd, om te oordeelen, noemde onze gezant zich allerminst. Is dat dwaas? Schijnbaar wel. Maar hij sprak zijn lof uit op gezag van alle na tuurkundigen van beteekenis, die al len in Lorentz een dei1 groote meesters erkennen. Zoo prijzen wij ook Marconi en Mengelberg en Toorop en noemen hen groote uitvinders, kunstenaars enz., ook al staan we als ori-vet^nde leeken tegenover hen. Of De Marees van Swinderen, ook ai is hij overtuigd van de grootheid van Lorentz niet beter gedaan als onbe voegde daarover te zwijgen? Hij is ge zant en moest de eer van ons land en onzen - landgenoot in Engeland hoog houden. En hij deed dat geestig en eer- Een gedecoreerde hond. Een terrier heeft zijn meester in een Engelsch dorp wakker geblaft, toen er in den stal brand was utgebroken. Menschen en vee konden nog tijdig ge red worden door het waarschuwende blaffen. Een Engelsche Bond voor Hondenbescherming heeft den hond daarom de bronzen bondsmedalje ge schonken. Het dier is niets blij met zoo'n rinkelend ding aan zijn halsket ting en beschouwt het meer als een straf dan een belooning. Hij had liever een flinken kluif gehad. Ook ontkent de hond beslist, dat hij blafte, om te waarschuwen. Hij blafte alleen, omdat hij vreemde geluiden hoorde, maar be greep niets van een groot gevaar, dat zijn meester en zijn goed bedreigde Ook heeft het dier een afkeer van pron kerij met verdienstelijkheid, wat in de dierenwereld onbekend is. Om alle de ze redenen heeft het dier de medalje teruggezonden met een dankbetuiging voor de goede bedoeling. SCHEEPVAART. Wsfsrsteadtn IJmuiden. Mei 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 30 2.44 3.13 10.46 11.13 31 3.30 4.00 11.37 11.59 1 Juni 4.15 4.44 0.22 2 5.00 5.30 0 43 1.04 3 5.48 6.15 1.26 1.48 4 6 37 7.04 2.10 2.33 5 7.29 7.59 2.55 3.20 6 L.K. 8.27 8.57 3.46 4.16 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zaterdagmiddag had op het Sluis- plein een aanrijding plaats van een wielrijder door een motorrijder uit Amsterdam. Het rijwiel werd bescha digd, maar de motorrijder zal de scha de vergoeden. De Commissaris van Politie te Schiedam waarschuwt om geen han delsrelaties aan te knoopen met J. L. II. Paddenburg aldaar, die zich uitgeeft voor agent in poets- waschartikelen. De Commissaris daar ter plaatse ver strekt nadere inlichtingen. Het regeerings-jubileum. Naar aanleiding van een ingezon den stukje in ons blad van Zaterdag j.l., willen wij opmerken, dat het Plaat selijk Comité geen bijdragen vraagt om feest te vieren, maar voor 't Nationaal Huldeblijk, dat zal bestaan in de res tauratie van het koor der Nieuwe Kerk te Delft. Hoezeer we dus ook met den nood van vele ingezetenen meevoelen en ook meenen, dat 'n oplossing hier zeer urgent is, mogen we toch hopen, dat de ingezetenen, die iets kunnen en wil len missen voor het Nationaal Hulde blijk, het Plaatselijk Comité in zijn po ging zullen steunen. De heer C. Gijsberts, hulpsluis- meester alhier is benoemd met ingang van 1 Juni tot sluismecster van de Wil lemsluizen te Amsterdam.. Het stukje betreffende de N.V. IJmuiden Stores in ons blad van Za terdag j.l. was door ons overgenomen uit het jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken. Ook hier kwam iemand bij de po litie klagen, dat er een persoon rond loopt, die kinderen in de duinen tracht te lokken. Men zij gewaarschuwd. Voor het eindexamen electro techniek van 't Genootschap Mathesis Sciontarium Genitrix te Leiden is ge slaagd de heer P. N. Bestelink alhier. Zaterdagmiddag kwam hier van Finland aan het Duitsche stoomschip Aegir, met een groote lading hont voor Amsterdam. Aan dit stoomschip was duidelijk ie zien, dat het vroeger een oorlogsschip was geweest., Het was nu tot een flink vrachtschip ingericht. VELSEROORD. De arbeider B. alhier had aan de Papierfabriek net ongeluk me.t zijn boenen bekneld te raken tusschen twee lorries, waardoor hij ernstigg kneuzin gen aan de beenen opliep. Hij werd ns verbonden te zijn, naar zijn woning overgebracht. VELSEN. De raadsverkiezingen. In ons overzicht betreffende den uit slag der raadsverkiezingen in ons blad van Zaterdag is eene berekening fout. Het aantal kiezers, dat opkwam, be droeg 87 procent en niet 83, zooals wij schreven. Wij maakten de berekening naar het aantal kiezers voor de Twee de Kamer verleden jaar. Met dat al hieven er 13 procent of 1630 kiezers weg van de stembus. Op de stoompont werd Zondag een wielrijdster aangereden door ce motorrijder. Gelukkig liep het gced af. alleen het rijwiel werd beschadigd. De raadsverkiezingen. In de gisteren gehouden zitting van het Centraal Stembureau is de uitslag van de stemming voor den gemeente raad vastgesteld. De 21 leden, door ons genoemd, werden gekozen verklaard, Daar de lijsten van de S. D. A. P. niet verbonden waren, moest worden ge loot, voor welke districten de zes geko zen leden van die partij zitting zullen nemen. De uitslag was, dat de heerenj P. F. C. Roelse en W. F. Visser zitting nemen voor district I, de heercn J. A. j Dalmeyer en W. Landeweert voor di strict II en de heercn D. F. G. Schilling en P. Schaar voor district III. j De op 15 Mei van kracht gewor den kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 13425 kiezers voor de Tweede Kamer, 13145 voor de Prov. Staten en 12588 voor den Gemeente raad. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te wordeu van he' Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaal schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar du i 3 cent per week is men lid en heeft dai 1 recht op kostelooze hulp van een de wijkzusters en tevens gebruik van vei pleegm^teriaal. Opgave van lidmaatschap geliev men te richten aan den Administrate!! den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 te Velseroord. In de Maandagavond te Velser oord gehouden vergadering van het Centraal Drankweer-Comité in deze gemeente, werd verslag uitgebracht van de Blauwe Week-actie. Nog nooit heeft men het in deze week zoo slecht getroffen met het weer en het resul taat der bloempjesverkoop bleef daar door vpr beneden de verwachting. De opbrengst bedroeg nog geen f 200, tegen verleden jaar f 367. Te Santpoort was voor f 71.84 verkochtte Velseroord voor ruim f 52, en te IJmuiden ruim f 74. Er waren 5000 couranten ver spreid en met de groote en kleine bil jetten, kosten van optocht en open luchtmeeting zal er wel een tekort van o.g. f 60 zijn. Op voorstel van de afd. IJmuiden der I. O. G. T. N. werd besloten een adres aan den raad te zenden, met ver zoek om op de feestdagen ter gelegen heid van het Regeeringsjubileum van de Koningin een tapverbod uit te vaar digen. Op voorstel derzelfde Vereeni- giing zal een actie begonnen worden te gen het maken van muziek in caié's. Op voorstel der afd. Velseroord van den A. N. G. O. B. werd besloten 100 platen tegen het Amstel Super-Slout uitgave van dezen Bond te bestel len en te verspreiden. Door de Gereformeerde gemeente is te Wijkeroog een terrein aan den Ko ningsweg aangekocht, waarop binnen kort een kerk gebouwd zal worden. De oude boerderij De Ruyter zal alzoo weldra van het tooneel verdwijnen. Nu de ponthavens van het paal werk ontdaan zijn, worden ze uitgebag gerd. Dit geschiedt met een modderbeu- gel, die wel met de hand bewerkt wordt maar door middel van een lier omhoog gehaald. Het gereedmaken van de havens zal echter nog wel verscheiden wekeri du ren, zoodat zeer zeker met 1 Juli de pont niet in gebruik genomen kan worden. Ds. Eggink alhier heeft een beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Meppel ont vangen. SANTPOORT. De wijze, waarop Pluvius ons den laatsten tijd gedenkt, is oorzaak dat men zelfs in tuinderskringen, waar men anders niet voor wat water vervaard is, naar ander weer gaat verlangen. Bij ve len hunner zijn de boonen in den grond verrot, waardoor nogmaals zaaien noodzakelijk is geworden. De aardbei en sutaan er daarentegen best voor en wanneer ze niet door nacht vorsten belaagd worden, staat ons een goede oogst te wachten. Heden is het 40 jaar geleden, dat Mej. de Wed. de Vries aangesteld werd als tolgaardster aan de tol tusschen Santpoort en Spaarndam. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiehureau aldaar.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1