ORGAAN VOOR DE Gi NTE VELSEN Prima Consistente retten. No. 62 Zaterdag 2 Juni 1923 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: tl.per 3 maanden, franco per post f 1.30 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRijDAOS tot 4 uur n.m. Verschijnt YFoensdsgs Zaterdags Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededotlingon *0 cU. per regel Adeertenties .en 11. en m, regels 11. -, iedere regel meer 20 ete. Compact gerette adyertonties ran 1 t. en m. 5 regele I1.S6, iedere regel meer SS ete. Kleine adrertenties en familieberichten zoomede vereoniglnge adyortentiee nit de gemeente, uitsluitend bij Tooiuitbeta- lmg, van 1 tot en met 5 regels f0,76, iedere regel meer 15 ets. By niet contante betaling worden de gewone prijien berekend Advertenties ,adrea bureau var. dit blad' 10 ets. extra; voor beiorging vtn op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelpryzen worden met b ets. verhoogd voor advertenties wan buiten de gemeente Velsen OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERINO van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 5 Juni 1923, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Contract voor de straatverlichting. 3. Orondovername ten behoeve van weg- verbreeding. 4. Verlenging termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar verklaarde wo ningen te Velseroord. 5. Wijziging van de recognitie-verorde ning voor het binnen het grondgebied der gemeente Schoten liggende deel van de Jan Gijsenvaart en van de verordening op de heffing van precario. 6. Aanvragen om subsidie ten behoeve van eenige bizondere bewaarscholen, en gedeeltelijke buitenwerkingstelling der verordening op de subsidieering van het bizonder bewaarschoolonderwijs. 7. Vaststelling van de bijdrage in de; kosten van het bizonder vervolgon- derwijs over 1921. 8. Verleening van een crediet voor de j werkverschaffing. i 9. Wijziging der verordeningen op het beheer van het gasbedrijf en de waterleiding. j 10. Idem der verordening op de exploitatie van het gasbedrijf. 11. Vaststelling van den gasprijs voor het tijdvak van 1 Juni 1923—1 Juni 1924.» 12. Idem van de 2e suppletoire begrooting voor het gasbedrijf en de waterleiding dienst 1922. 13. Idem van balansen en verlies- en winst- j rekeningen van die bedrijven per 31 j December 1922. 14. Idem eener verordening, houdende algemeene regelen betreffende de sub-; sidieering van vereenigingen of instel lingen. I 15. Idem van een tarief voor het hebben van standplaatsen met rij en voertuigen. 16. Machtiging tot verkoop van het perceel H, Zeeweg no. 223 te Driehuis. 17. Praeadvies op een adres van L. L. Raaman, vroeger gemeente-deurwaar- der, om hem wegens overplaatsen in j Rijks dienst wachtgeld toe te kennen,' benevens eene vergoeding der gemaakte verhuiskosten. 18. Goedkeuring van een staat van af- en overschrijving van het schaalarmbe- stuur, dienst 1922. 19. Benoeming van een onderwijzer aan school F te Santpoort. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat'er Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Bleeker, te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een timmermanswerk plaats, waarin gebezigd zal worden een cirkelzaagbank, gedreven door een electro motor van 3 P. IC achter hei woonhuis, op het perceel kadastraai bekend Gemeente Velsen, afd. IJmuiden sectie M No. 1753; plaatselijk bekend Velserduinerbuurtweg, Wijk E. No. 112. Op Donderdag, den'14 Juni 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie - der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 31 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. BEKENDMAKING, ingevolge artikel 6, 2e lid der Warenwet 1919 (Staatsblad no. 581. Burgemeester en wethouders der gemeen te Velsen brengen ter algemeene kennis, dat Lammert Smit, bedrijfsleider van de afdeeling bakkerijen van de Coöperatieve Productie- en Verbruiksvereeninging „Sa menwerking" te Amsterdam, door den Kan tonrechter tel Haarlem is veroordeeld tot een geldboete van vijftien gulden of tien dagen hechtenis, wegens het ten verkoop in voorraad hebben van brood in het per ceel Zeeweg E. 29 te Velseroord, welk brood niet voldeed aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet, Staatsblad 1919, No. 581, met uitzondering van artikel 16 dezer wet. Velsen, 19 Mei 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Het Internationale Congres voor Vrouwenrecht. Er zit geen schrijffout in dit op schriftje. Hoewel het Congres de vori ge week te Rome gehouden, uitging van het Int. Verbond voor Vrouwen stemrecht had het Congres inderdaad een wijdere strekking en werd daar ge pleit voor het vrouwenrecht tegenover de mannenmacht. Op dit Congres verscheen ook Mus solini, die namens de Fascistische re geering de verplichting op zich nam het stemrecht aan verschillende cate- goriën van vrouwen toe te staan, eerst voor de gemeentebesturen en daarna voor de rijksregeering. Hij is dus voor de tactiek van 't: Langzaam aan, dan breekt bet touwtje niet. Mussolini voegde aan zijn toezegging nog het voorbehoud toe: afgezien van onbere kenbare gebeurtenissen. Hij sprak de verwachting uit, dat het vrouwenkies recht een goeden invloed zal uitoefe nen, omdat de karaktertrekken der vrouw gematigdheid, evenwicht en be zadigdheid zijn. De presidente van het Congres, de be kende Amerikaansche Carrie Chap man Cafct vond Mussolini zeker wat al te genadig uit de hoogte; ze verzekerde toch, dat de vrouwen niet als smeeke- lingen te Rome gekomen waren, om gunstjes te vragen. Op het Congres, zoo deelde ze mee, waren 40 der 50 vol keren der wereld vertegenwoordigd; bij 25 naties hebben vrouwen en man nen beiden het kiesrecht. Niet zonder een klein weinig overdrijving teekende ze de verhouding tusschen man en vrouw als van-wreede meesters en van beschroomde, huiverende onderge schikten. Dat man en vrouw samen re- geeren moeten, bewees ze uit den bij bel. Het eerste bijbelboek toch zegt: Man en vrouw schiep Hij ze en gaf hun heerschappij over het aardrijk. Maar de man heeft de heerschappij voor zich geheel genomen en daarom moeten de vrouwen om de haar toekomende maar onthouden helft strijden. Dat het Congres niet alleen voor het stemrecht maar voor het recht der vrouw in het algemeen opkwam, blijkt o.a. uit deze aangenomen resolutie: dat opleiding tot ambten en beroepen voor man en vrouw gelijk zal zijn, dat alle posten en beroepen in civielen dienst open zullen staan voor vrouwen en de bevordering tot hooger rang voor bei de geslachten dezelfde zal zijn, geen be letselen in den weg gelegd zullen wor den aan getrouwde vrouwen, die ver langen te werken, dat man en vrouw voor hetzelfde werk volkomen hetzelf de loon zullen ontvangen. Onze landgenoote, Mej. Dr. A. Polak drong er sterk op aan, dat men de moeders vrij zal laten buiten haar ge zin te werken. Vrouwelijke ambtena ren en onderwijzeressen moeten bij hu-' INGEZONDEN MEDEDEBLING. Het beste adres voor 4 HARINGKADE TELEF 298 welijk niet ontslagen worden. Men ont slaat om die reden toch ook geen vroedvrouw, noch eischt men, dat een dichteres, een bceldhouwercs enz. haar kunst vaarwel zullen zeggen na het huwelijk. Met klem werd door het Congres ook opgekomen voor het recht der gehuw de vrouw, om vrij te beschikken over haar vermogen en verdiensten. Een soort grondwet voor de vrouwenbewe ging is door het Congres vastgesteld. Een der gelukkigste bepalingen daar van luidt aldus: De staten, die hun vrouwen onder werpen aan de wet en de verplichting- belasting te betalen, zonder haar het recht te geven, dat de mannen hebben, deze wetten goed te keuren of af te wij zen, oefenen een tyrannic uit, die niet bestaan mag in een staat, die aan rechtvaardigheid hecht. Dat vinden we wel het kortste en krachtigste pleidooi, dat voor het vrou wen-kiesrecht kan worden gehouden. Op het Congres werd op een eigen aardige wijze gesteld niet door zitten blijven of opstaan, ook niet door de hand op te heffen of neer te houden, maar door in koor ja of neen te roe pen. Erg vertrouwbaar is deze wijze van stemmen zeker niet. Maar ze be gint almeer in zwang te komen. De krachtigste stemmen zullen daarbij den doorslag geven. We houden het met deoude methode, waarbij van de bestuurstafel tevens de neuzen geteld worden ter controle; dan krijgt men een vertrouwbaar resultaat, vooral als men ten slotte ook de blanko stemmen opneemt. De beveiliging der wereld. Men kent de Fransche redeneering, dat Duitschland ontwapend moest worden, dat Frankrijk er een groot le ger op moet nahouden, dat een militai re overeenkomst met België noodig was, alles om een in de toekomst drei genden nieuwen aanval van Duitsch land af te wenden. Frankrijk moet be veiligd worden. Maar in Engeland gaan stemmen op, dat dit land beveiligd moet worden te gen Frankrijk. Want de Engel- sche luchtvloot is verre in de minder heid bij de Fransche en FrankrijK heeft wel tienmaal zooveel soldaten op de been als zijn bondgenoot van over de zee. Men moet er rekening mee hou den, dat, in de internationale poliiiek vooral, de vriendschap kort van duur is en er maar een kleine stap ligt tus schen vriendschap en vijandschap Maar, schrijft de Engelschman Mo rel in het tijdschrift Foreign Affairs, denkt men wel eens aan de beveiliging van Duitschland. Dat verkeert immers in een duurzaam geheel onhoudbaivn toestand. Frankrijk is tegenover Duitschland waarlijk sterk genoeg. Frankrijk kan Duitschland haast met een vinger terugslaan. Zijn luchtvloot kan ieder oogenblik over alle groote Duitsche steden dood en verderf bren gen, het houdt het industrieele hart van Duitschland bezet, het heeft een bondgenoot in Polen, dat ook een brok je van Duitschland gekregen heeft, het heeft een leger zoo groot, als dong het; gelijk in de dagen van Napoleon, naai de wereldheerschappij. Dat streven naar beveiliging van iederen staat af zonderlijk leidt tot opjagen der militai re uitgaven, voortdurende onrust en oorlogsgevaar. Maar één beveiliging is algemeen afdoende: ontwapening van allen. Dan heeft geen enkele den ander meer te vreezen en zijn allen ook even veilig. Deze beschouwing is een mooi staaltje van het Engelsche gezond ver stand, dat zoo spoedig mogelijk inter nationaal bezit moge worden ter be veiliging der geheele wereld. De kletsnatte hoofdstad van het droge Amerika. De grootste drankbestrijdersvereeni- ging, de N. V. heeft twee harer voor mannen naar Amerika afgevaardigd, om daar een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de werking der Ver- bodswet. Een dezer twee, N. A. de Vries noemt in een zijner reisbrieven New York „kletsnat". Er wordt in andere wereldsteden zeker meer gedronken maar voor een stad, waar de alkohol verboden is, geldt het oordeel: „Klets nat1'. New York ligt in Amerika maar is eigenlijk geen Amerikaansche stad; het is een stad van vreemdelingen, die gewoon zijn alkohol te gebruiken en die gewoonte is sterker dan de wet. Zij ontduiken die op allerlei manier. Hier bij komt nog, dat de alkohol altijd het meest gezocht en bemind wordt dooi de groote steden. Toch heeft de Verbodswet ook in New York veel goeds gedaan. De heer de Vries verzekert in 4 uur des avonds in de ellendigste buurten niet meer dan 4 of 5 van de honderdduizenden dronken te hebben gezien. Voor de Ver bodswet van 20 zou men er daar en op dat uur en in die buurten wel 400 of 500 boven hun bier en borrel ontmoet hebben. Al is New York dus wel klets nat: ze is toch de droogste wereldstad onzer aarde. De saloons, de kroegen zijn er verdwe nen; er waren er een 15000. En bijna niemand wenscht ze terug. Zelfs «1e Ver. tegen het Drankverbod heeft de leuze: Nooit meer saloons overgeno men. Deze opheffing is enkel winst ge weest. Niet alleen dat de stroom van ellende, die uit deze saloons de stad en de gezinnen inging, is opgehouden, maar de geschatte waarde der vroege re saloons, thans meest winkels, is groot en het aantal personen, in deze zaken werkzaam, is grooter dan het personeel der vroegere saloons. Dat de Vërbodswet toch effect heeft, zelfs in New York, kan blijken uit een berichtje in de N. R. Crt., dat een der beroemdste restaurants der wereld, het bekende Delmonico's opgeheven is, omdat het den strijd om het bestaan onder de huidige Amerikaansche droogte niet kon volhouden. Een restaurant is eigenlijk een eet huis. En het is typisch, dat een eethuis gesloten moet worden, omdat zekere dranken daar niet meer verkocht mo gen worden. Er kwamen daar dus ze ker meer dorstige dan hongerige gas ten. Zoo gaan velen een café binnen niet om koffie maar om een of andere alkoholhoudenden drank te gebruiken De koffie is in de meeste café's bijzaak. Als de caféhouder daarvan bestaan moest, zou hij zijn café kunnen sluiten. Een aantai gebouwen voor gezellig verkeer, logies, verfrisscliing, verga dergelegenheid enz. blijft. Daar tegen gaat niet de drankbestrijding, maar wel tegen de gelegenheden, die staan en vallen met den alkohol. Zij zijn de poelen van ellende en verleiding, die het eerst drooggelegd moeten worden en zelfs in Nw York zijn ze reeds ver dwenen. Een nieuwe onderwijsmethode. In het tijdschrift voor nieuwe opvoe ding „The New Era" wordt over een school geschreven, waar de Daltonme thode is ingevoerd. Bij ons onderwijs moeten de vluggen en de achterlijken in het zelfde tempo leeren. De laatsten kunnen niet mee of de eersten verlie zen tijd en vorderen te weinig. Ge woonlijk wordt het tempo vastgesteld naar de middelmatigen. We beschou wen dit als een noodzakelijk kwaad. Het kind, dat de school binnengaat, hangt met zijn petje of hoed ook een deel van zijn persoonlijke vrijheid op: die kan in de klas niet geduld worden. Menige onderwijzer zou graag veel huiselijker met zijn leerlingen omgaan en hun meer vrijheid laten, maar de orde, die noodzakelijk is, laat zulks niet toe. Laat men de kinderen maar even gaan, dan wordt het lawaaierig en onordelijk in de klas en moeten de teugels weer aangetrokken worden. Dat geldt in het bijzonder voor de groo- tere klassen en ook dit wordt als een noodzakelijk kwaad beschouwd. De uitdrukking noodzakelijk kwaad is ongelukkig. Wij moeten ons niet neer leggen bij eenig kwaad, maar blijven zoeken naar middelen, om het te over winnen. Geen kwaad is noodzakelijk; alle kwaad is iets, dat niet moest en ook niet behoefde te zijn. Bij de Dalton methode is het kwaad van het gelijk matige tempo en de kazernetucht in de school overwonnen. The New Era" vertelt van een groote school in Kirkstall Road, waar de leer lingen leeren, zoo vlug, als ze kunnen en zich bovendien veel vrijer bewegen, dan met onze begrippen van schoolor de en tucht mogelijk is. De onderwijzer maakt een program op voor ieder vak voor een maand. El ke leerling krijgt voor elk vak een kaart, die door den onderwijzer gctec- kerid wordt, als het maandwerk goed gedaan is. Een vlugge leerling mag het maandwerk in drie weken afmaken, een trage kan er zes weken over doen. Do vlugge kan dus na acht maanden naar een hoogere klasse overgaan, waarvoor een middelmatige een jaar noodig heeft. Den eenen dag vlot het werk veel beter dan den andere: de jongens kunnen hun leertempo iederen dag daarnaar veranderen.- Verder bewegen zij zich vrij door al le lokalen; overal zijn boeken en tafels in plaats van banken. Zijn er te veel in een lokaal, dan verzoekt de onderwij zer hun, die ander werk hebben, elders te gaan. Over het algemeen zijn de vor deringen ook bij de achterlijke leerlin gen door deze methode veel beter. De onderwijzer komt in veel nauwere aan raking met het kind en kan meer re kening houden met zijn moeilijkheden. Onze eerste gedachte is: Mooi op pa pier, maar in werkelijkheid niet toe te passen! Wij zien allerlei moeilijkheden en bezwaren, die deze methode on bruikbaar schijnen te maken. Maar wc moeten niet vergeten, dat iedere nieu we methode, die wat diep ingrijpt, on praktisch en onmogelijk lijkt en dat men over haar niet kan oordeelen, voordat ze ernstig en langdurig is toe gepast. Men kan over de pudding pas oordeelen, als men er van gegeten heeft! UIT ONS PARLEMENT. In de internationale samenleving der volken niet alleen, ook in de huishou ding van ieder volk is men nog telkens bezig de brokstukken op te ruimen van de vernieling die de oorlog er op een of andere wijze heeft aangericht. De jong ste werkzaamheid onzer Tweede Ka mer gaf er weer een voorbeeld van. Want zoowel de nieuwe Indische geldleeening als de vraag der Naardon- sche kweekers om schadevergoeding zijn in meerdere of mindere mate ge volgen van den oorlogswaanzin, die Europa bijna 5 jaar lang heeft over- he er s oh t. De oorzaak van het tekort, is de meening van het toenmalig bestuur, I dat het geld niet op kon, verklaarde minister De Graaff. Maar met het wel- meenen van zijn Excellentie, die opvat- ting werd door de oorlogs- en tijdsom- standigheden min of meer geboden. Gelukkig begint de verwoesting, die zij onder onze en de Indische» financiën heeft aangericht, zich langzamerhand te herstellen. Van een tekort van 175 millioen in 1922 is Indië al opgeklom-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1