a 9 9 CHR. GOES Spoorboekjes csssö'-1 c3 ■fi ■o HOOFDPIJN *0 -ri Cassière VEILING Verkoopster Gevr. Dienstmeisje Duitsche Piano, Uitstalkasten en Kruideniersbakken Kinderwagen Schrijmachine Zomer-dlenstregeling, mgsng 1 Jniii Boekhandel P. F. ROELSE Te Huur DE IJZEREN RING men tot een geraamd tekort van 18 millioen in 1923. Maar ook dit tekort als de vorige moet gedekt worden. En voor die dekking bleek de minister bij de Nederlandsclie banken geen vol doende hulp te kunnen vinden. Zoo leende hij in Amerika, eerst tegen 6.92, daarna tegen 6.96 procent, met een hoogste koers van 91. En thans wil hij weer tot die hulp zijn toevlucht nemen. De opbrengst dezer nieuwe leening zal dienen tot consolidatie der vlottende schuld en de gelden voor aflossing en rente zullen natuurlijk uit belastingen enz. gevonden moeten worden. Een ander indirect gevolg van den oorlog is de schade, die aan de kweeke- rijen te Naarden werd toegebracht. De minister ontwent het weliswaar en meent, dat niet alleen het causaal ver band tusschen den hoogen waterstand en de militaire inundatie-maatregelen, maar ook dat tusschen dien hoogen waterstand en de plantensterfie niet vaststaat en dus de inundatie-maatre gelen niet de oorzaak van de p!anten- sterfte en de schade zijn, maar deze ge zocht moet worden in moeilijke watcr- Icozing, de op huwing in de Zuiderzee en de gebrekkige afvloeiing van het re genwater en in te zwakke bemesting. Maar de meerderheid in de Kamer bleek toch van oiee.iing, dat de inun datie-maatregelen ue schuldige waren en de sterfte uit verzuring van den bo dem ontstaan \va-,. Bovendien had de minister indart\id em arhilragc-coui- missie beloofd afi de regeering kon er zich, zoo meende men nu niet afmaken met de verklaZ.tg dat een roiirbissie van advies bedo-dd was. Al was dus o zaak door de commissie onderzocht m had de wet de gevallen, waarin scha de ver goed ing verschuldigd was wegens inundatiemaatregel.il, limitatief be paald en al eischic ook de stand onzer schatkist de uiterste zuinigheid, de billijkheid eisehte vergoeding, althans e?o. arbtrage-commissie. En de Kamer keurde dan ook de conclusie goed van het verslag, dat da commissie voor de verzoekschriften had opgesteld na de wijziging, dat zooai niet een arbitrage commissie dan toch cm commissie, sa mengesteld in overleg met de belang hebbenden de regeering zou voorlichten omtrent feiten en billijkheid. Onze toetreding tot de steunactie voor Oostenrijk werd eveneens goedge keurd, nadat protocol 1 geschrapt was. En over de wijziging van de Pensioen wet, speciaal over de te betalen pre- micen en de benoeming van een com missaris van den Pensioenraad buiten de aanbeveling om, werd uitvoerig ge discussieerd. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Overleden: Hendrik Groen, 7 jaar zoon van Pieter Groen en Neeltje de Groot; Maarten Strijbos, 78 jaar, weduwnaar van Adriana Middelburg Johannes Franciscus van Driessen, 66 jaar. POLITIEPOST VELSEROORD. Gevonden voorwerpen: Een grijze sok, een dop van een vulpen houder, een rekenboekje van den O. L. school, een nummerplaat van een auto gemerkt G 19323 met lantaarn, een motor plaat gemerkt G 25804, een jongensjas, een portemonnaie met f 10.een gele herders hond, een rijwielpomp en een groote sleutel. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden* Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Mei 1923. Brieven binnenland 1. Visser, J., Rotterdam. Briefkaarten binnenland 2. Staal, Mej. G., Haarlem. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Santpoort(Station) en het daaronder ressorteerende hulppost kantoor Santpoort-dorp, werd gedurende de maand Mei 1923 ingelegd f 6.839,29. Terugbetaald f 10.551.37. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3303. We ontvingen nr. «46 (April 1923) van het Tijdschrift der Ned. Kamer van Koophandel in België, bevattende een schat van gegevens op handelsge bied. Voorts werd ons gezonden een speci aal nummer van de Nationaal-Zeitun; een Zwitschersch dagblad, uitgegeven te Bazel. Dit nummer werd uitgegeven ter gelegenheid van het bezoek van een aantal Nederlanders aan Zwitserland. Het blad bevat tal van interessante artikelen, o.a. van den Zwitscherschen Bondspresident, van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken enz. Voorts ontvingen wij de twee eerste nummers van „Cegedisco", het offici éél orgaan van de Vereeniging „Cen trale Gedistilleerd-Commissie uitge geven in don Ilaag. Dit orgaan, dat we kelijks verschijnt, bepleit de blangen van handelaars in gedistilleerd. Daarnaast ontvingen wij een speci aal nummer van The American Issue, het bekende blad der Amerikaansche drankbestrijders, uitgegeven in hun hoofdkwartier te Westerville in Ohio. Dit groote blad van 24 pagina's met talrijke foto's, bewijst wat een gewel dige kracht de Amerikaansche droog- leggers in hun pers ontwikkelen. Tenslotte ontvingen we de reke ning en verantwoording der Levens verzekering Mij. Utrecht over 1922. Geboren: HENDRIK PHILIP. Zoon van T. SERVAAS en ASERVAAS—Hakker Velseroord, 28 Mei 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Tentzending. Ontvangen Boeken en Bladen. Woensdagavond had de eerste samen komst plaats in de tent der Noord-Holl. Tentzending, welke geplaatst is aan den Het Geïll. Gemeenteblad (Meinr.) IJmuider Straatweg, vlakbij de Hoogeberg. bevat Amstelsdamiana, Reiniging eni Dezen avond was de leiding bij den rioleering van 's lands hoofdstad, de heer i. van Marie te Haarlem. Lusthoven van Brummen, Oud-Nieuw j Nadat het kerkkoor der Ned. Herv. Gem, Groot-'s Gravenhage, De Smid vante Velseroord een lied gezongen had, sprak Naarden, de Pensioenwet 1922, dede heer L. P. Tismeer van hier een ope- Graafschap Zutphen, enz., alle keurig j ningswoord. Verder werd het woord ge- geïllustreerd. Uitgever is H. C. Pons te 's Graven hage. Wij ontvingen het jaarverslag over 1922 van de Groot-Noordholland- sche voerd door den heer J. G. Hoffman uit Haarlem. De toespraken werden afgewis seld met zang van het kerkkoor of samen zang der aanwezigen. ging Kinderzorg in de classis Haarlem der Ned. Herv. Kerk. Voor wie deze zoo nuttige Vereeniging wil steunen, geven wij even het adres op van den penning meester: J. C. Wolterbeek, Kenaupark 19, Haarlem. SCHEEPVAART. Viiiuritulra IJBtaiden, Juni Dagen 3 4 5 6 7 8 9 1923 H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 5.48 6.15 1.26 1.48 6.37 7.04 2.10 2.33 7.29 7.59 2.55 3,20 L.K. 8.27 8.57 3.46 4.16 9.29 10.03 4.43 5.19 10.35 11.07 5,46 6.28 11.39 6.52 7.36 ring en Lijfrente, gevestigd te Amster-u -iL j' J is voornemens om deel te nemen aan de Voorti het Taai-verslas der Vereent - Aubade welke gebracht zal worden aan Voorts het Jaaiveislag dei Vereuii ;H M Konjng;n Wilhelmina op 6 September a s. te Amsterdam, ter gelegenheid van haar regeerings-jubileum-feest. j Allen welke zich thans nog aanmelden als lid kunnen alsdan nog deelnemen aan j deze Aubade. Aanmelding daarvoor Dinsdagsavonds Wij ontvingen een brochure over 10 de Groen van Prinslerenschool. de onderzoekingen en resultaten van; De reiskosten naar Amsterdam worden r het gemagnetiseerd water, ter gene-:door de Aubade-Commissie te Amsterdam f zing van alle ziekten en kwalen. Wievergoed. er meer van wil weten, vrage er ex. vanf aan hij den schrijver, IT. Spoelstra in] Voor de Haarlemsche rechtbank moest den Haag. zich Donderdag verantwoorden J. J. K., j varensgezel alhier, die in de maand April De NedeiTandsche Werkgever, j van den fietsenhandelaar Vonk aldaar een uitgever W. Leydenroth van Boekho-1 fiets had gehuurd. Bekl. had haar echter ven te Utrecht, no. 6 van 10 Mei, heeft!niet teruggebracht, maar haar voor f 30 als hoofdartikel „Is de achturen-dag te verkocht. handhaven?", voorts artikelen over j Hij zeide dat hij het leit gepleegd had „Socialisatie-gemódder", de arhëidsge- om aan geld te komen, daar hij zonder schillenwet, het werkloosheidsvraag-i werk was. Het O. M. vorderde tegen hem stuk, de Christelijke vakbeweging enzJ 6 maanden gevangenisstraf. k Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan het spoor- vvegpersoneel en de vele particu lieren, voor de belangstelling en sympathie hun betoond, bij hun vertrek naar Leiden. P. H. v. d. BORN en Echtgenoote. Wordt gevraagd een flink MEISJE, bekend met administra tieve bezigheden, zij, die diploma boekhouden hebben genieten de voorkeur (extern.) Brieven met op gaaf van salaris en referentiën aan S. DAVIDSON, Magazijn „de Zon", Breestraat 50, Beverwijk. van strandvonderijgoederen te Wijk aan Zee, op Woensdag 6 Juni 1923, voorm. 10 uur, op het erf van deq heer J. Bol Pzn., ten verzoeke van heeren Burgemeesters der gemeen ten Velsen en Heemskerk, van 283 baddings, 17 deelen, 13 planken - 155 palen, 3 Platings, 4 schroten,^ 30 breels, 2 luiken, 5 vaten, visch-f net, stuurrad, wrakhout, enz. Makelaar D. BUS, te Velsen. Hnismoederg doet uw voordeel Ie kwaliteit Paardenyleesch MANUFACTUREN, HEEREN- en KINDERCONFECTIE. Wordt gevraagd zoo spoedig mogelijk een flinke VERKOOP STER. Brieven met opgaaf van referentiën en verlangd saiaris (ex tern), aan S. DAVIDSON, Magazijn „de Zon", Breestraat 50, Beverwijk. voor dag en nacht. Br. letter V, Boekhandel P. v. Meurs, Santpoort. j j Wegens plaatsgebrek te koop: een mooie I goeden toon, tegen billijken prijs, bij H. C. Bruin, Pr. Hendrikstr. 114. te koop. AdresWillembeeks- weg 17, Velseroord. Biefstuk Roastbeaf extra Rollade Lappen mooi Gehakt per pond f0. 0. 0. o. 0, VOOR DEN BOTERHAM! Prima Rookvleesch 0, Metworst 0. Oekookt vleesch 0. Gesmolten ossenvet per 5 pond 2. .90 60, 60w 50 40 NEPTUNUSSTRAAT 30. Psmpa-Za'f Uitstekend middel*, bij Uitslag, Jeuk* en alle aandoenin gen der Huid, Oeneest zelfs DAUWWORM. Te IJmuiden bij S. SMIT en H. SANT, te Velsen bij A. BOS. net onderhouden, geboden. Adres Velseroord. te koop aan- Kalverstraat 95. (reisformaat) gloedn., door toev. omst. te koop aangeboden. Adresbureau van dit blad. Uit de hand te koop een HUIS (onder en boven), aan! de Wilhelminakade 45. Prijsf6000. Te bevragen Julianakade 38, Tel. 63. een gedeeltelijk gemeubileerd Huis met vóór- en achterhuis en schuurtje te Velsen, a. d. Stafionsweg no. 11, direct te aanvaarden. Te bevragen! bij den heer G. Schouten, Bik- Arnoldkade 46, IJmuiden. verdwijnt spoedig dooregpC 1 Vraag vooral de echte voorzien I van oen naam MIJN HARDT. 244 NAAR HET DUITSCH VAN OLQA WOHLBBÜCE met autorisatie bewerkt door J. P. Weisellnk-van Rossum 19 En haar met tranen gevulde oogen boorden zich als het ware in de zinnen. Lieve mevrouw Dora! Opdat er niet dadelijk misverstand komt en in overleg met uw broer, deel ik u mede, dat wij verloofd zijn. Tho mas en ik. Ik denk, dat hij over aclit a tien dagen zoover hersteld zal zijn, dat wij op reis kunnen gaan. Wij zullen naar München gaan. Daar zullen wij trouwen. Daar zal Thomas philologie studeeren zooals hij altijd heeft gewild. Het spijt, mij zeer, dat ik niet zoo rijk ben, als ik had kunnen zijn, als mijn fa milie in Rusland zich naar belioorexi had gedragen. Maar een kleine lands man van mij, heeft mij een ridderdienst bewezen en heeft het bare geld, dat ik op de Bank had, persoonlijk en zonder dat het opviel, gehaald. Hij-zou mij wel liever getrouwd heb ben maar er zijn ook eerlijke men- clien in Rusland. E11 mijn kleine landsman is zulk een braaf mensch. Thomas kent hem. Hij heeft mij dus al les gebracht, waarover ik dadelijk kan beschikken. Het zijn geen groote schat ten, maar wij behoeven geen honger te lijden en wij kunnen werken. Meer ver langen wij niet. Misschien gelukt het mij ook mijn landgoed vrij te maken, dan zijn wij welgestelde lieden. Maar Thomas hecht daar niet aan. Hij is een idealist. En dat bevalt mij in hem. Daarom past hij ook niet voor rechter. Dat heb ik dadelijk gezien toen hij mij moest veroordeelen, omdat ik maar die geschiedenis kent u zeker wel niet; die zal ik u eens vertellen, als u ons be zoekt. Uw mama en uw zuster zijn ze ker heel boos. Dat spijt mij. Maar ik kan er niets aan veranderen. De fami lie mag ons niet „opslokken". Ieder moet zijn eigen leven leven. Thomas laat u hartelijk groeten cn hoopt, dat u de omstandigheden het hoofd weet te bieden. Hij zegt, dat uw man een goed mensch is, en u liefheeft. Ik schrijf nog een beetje onbeholpen Duitsch, maar als ik maar eerst een echte, vrije Münchensche zal zijn, leer ik het beter. Hartelijk wordt u gegroet door uw LYDA BOGATOFF. „Nu?" vroeg de overste. „Niets een brief van een school vriendin." En Dora stak den brief in den wil; le deren tasch, die aan haar stoel hing. Daarna beproefde zij te eten. Het was den overste, alsof hij Dora moest schadeloos stellen voor de hard heid, die hij haar had getoond. En hij gaf haar nog een week toe. De laatste van zijn verlof, ofschoon het „zondig" veel geld kostte en mama met Ulrika in de nieuwe woning wachtten. Mama en Ulrika schreven bijna da gelijks aan Dora. Ook de vrouw van den predikant en tante Both schreven ijverig. Zij wilden nu allen nog vaster samenstrengelon dan ooit. Men zag toch waartoe het komen kon, als men iemand vrij zijn weg liet gaan. „Iemand", dat was Thomas. Mama had een rooster van werk zaamheden voor Dora opgemaakt. „Onze goede Herman houdt van stipt heid. Alles moet op de minuut ge schieden. Niet alleen het eten, zooals bij den professor, die toch altijd te laat komt. Tot nu heb je alleen de vreu; de van het huwelijk leeren kennen. Nu komt de ernst." En Dora wist nu al precies, wan neer zij moest opstaan, eten, wandelen en koffiepartijen moest geven. Ulrika had een heerlijk receptenboek aange legd en tante lloth had een uitstekende verstelnaaistër ontdekt, die graag el- ken Woensdagmiddag zou komen. Tweemaal in de week zou de goede Herman zijn stamtafel met de ver plichte skatpartij bij Siechon hebben en eens per week familieskat tehuis. Eiken Donderdag was er een koffie- partij bij de dames Delfert en om de veertien dagen Zondags een familie diner. Het avondeten brengt elke fami lie zelf mede, om de kosten te vermin deren. Daar de woning een klein voor tuintje had, behoefde men den volgen den zomer niet op reis te gaan. Dat geld kon men besparen. En het was ook waarschijnlijk, dat Doortje den volgenden zomer in het geheel niet op reis kon. Dora speelde geen tennis meer, en maakte geen uitstapjes meer. Zij zat als de stoombootcn v. Genève en M011- treux aankwamen op de landingsbru oil keek naar de golvende, vroolijke menschcnmassa's, die af en aan stroomden, 's Avonds ging zij naar de pier, en ging zij zitten op de steenen treden zoo dicht aan het water, dat de smalle, fijne golfjes den zoom van haar kleed raakten. En het gebeurde, dat zij schoenen en kousen uittrok en met de blanke voeten verder de treden afging en de kleine, glinsterende visschen met de voeten aanraakte. In de verte zongen reizende Italiaansche muzikanten, sen- timcnteele romancen, of de liedjes en deuntjes van de laatste Weener ope rette; en de fakkels van een rondtrek kend circus wierpen hun geel licht door de dichte takken der donkere boomen. En als zij dan in de kamer van het hotel kwam, hing nog de blauwe rook van een zware sigaar in het vertrek, en de overste lag zacht snorkend op een stoel, een oude courant lag aan zijn voeten. Het was de laatste Zondag. In het glinsterend zonlicht straalden de bon te vlaggetjes van de pleizierbooten; on der den blauwen hemel, gleden de wit te bootjes over het verblindende meer. Dora zat op de bank onder haar ro- zerooden parasol en haar oogen wer den verduisterd door tranen, nu zij er aan dacht, clat het de laatste keer was, dat zij het wondervolle schitterende licht zag, de besneeuwde bergruggen, met de droomerig omsluierde toppen, dat zij het blijde bruisende leven om zich heen voelde, de overmoedige, la chende oogen zag, van menschen, die zich over hun bestaan verheugden, zich onschuldig aan de vreugde overgaven. Zij voelde zich als uitgestooten, cn onwillekeurig keek zij rond, alsof ver volgers gereed stonden om haar te grij pen, gevangen te nemen en op te slui*.; ten. Daar hoorde zij een stem, die haar het bloed naar het hart dreef. Een stem die jaren neerwierp, zooals de wind een kaartenhuis. „Ik ben bij vergissing op de pleizier- boot gestapt," zeide een stem. „Hoe lang moet ik nog op de boot naar Ge nève wachten?" „Nog een half uur „Zoo ik dank u." Dora's parasol gleed haar van den schouder en over de leuning van de bank. Iemand raapte hem op. Zij wendde zich om. „Dank u", wilde zij zeggen. Maar het woord bleef haar in de keel steken. Luchtig, over de bank gebogen, reik-tj te de heer von Redwitz met een- beleefd' lachje haar den parasol. Zijn ooge' ontmoetten de hare, zonder haar het eerste oogenblik te herkennen. Plotse ling greep hij eenigszins verlegen naar den rand van zijn panama. „Juffrouw Delfert Hij beheerschte zich dadelijk weer, liep om de bank heen en stak haar 71e hand toe. „Het doet mij genoegen, dat ik u nog eens terug zie, het doet mij werkelijk genoegen. Mag ik een oogenblik bij m- plaats nemen? Mijn boot komt paC- over er 11 half uur." Wordt vervolgd. lik-1 :efó& get-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2