ORGAAN ENTE VELSEN Yerechgnt Woensdags Zaterdags technische oliën en vetten HABINGKADE TELEF 298 No. 63 Woensdag 6 jJuni 19*8 8e Jaargang IJMU1DER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post fl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Ingezonde mededeelingen éO cta. per regel - Advertenties ran 11. en m. 6 regels fl. iedere regel meer 20 et».-Compaet gezette adTertentie» Tan 1 t.earn.5 regels f 1.26, iedere regel meer S5 cte. Kleine adrertentiea en familieberiehten zoomede tereeniging» adrertentiee nit de gemeente, niteluitend bn Tooinitbeta- hng, Tan 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 cte. Bil niet contante betaling worden de gewone pryien berekend - Adrertentiee ,adres bureau tsl J5il extra; TOor be*orfin8 °P adrertentiee ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Borenetaande regelprijzen worden met 6 ets. Terhoogd Toor adTertenties van buiten de gemeente VeUen OFFICIEEL. BEZOEK van den Commissaris der Koningin. De Burgemeester van Velsen brengt ter openbare kennis, dat, volgens bij hem ingekomen schrijven, de heer Commissaris der Koningin in deze provincie het voor nemen heeft, deze gemeente te bezoeken op Maandag, 11 Juni a.s., en alsdan des voormiddags 11 Va uur, in het gemeentehuis audiëntie zal verleenen aan colleges en bijzondere personen alhier gevestigd, die Zijn Hoogedelgestrenge hun opwachting wenschen te maken of over het beheer en ;de belangen der gemeente wenschen te spreken. In verband met dit bezoek zal de Bur gemeester verhinderd zijn, het gewone spreekuur te Santpoort en IJmuiden te houden. Velsen, 5 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, RIJ KENS. VAN DEN WACHTTOREN. Algemeen waarborgsverdrag tegen aanvalsoorlogen. Lord Robert Cecil, een der vooraan staande mannen van den Volkenbond, thans ook minister in het nieuwe En- gelsche kabinet, een zeer populair staatsman heeft een algemeen waar borgsverdrag ontworpen, dat door den Raad van den Volkenbond aan alle sta ten bij den bond aangesloten gezonden is, om er hun oordeel over uit te spre ken. Dat zal dus ook onze regeering moeten doen. Eenige mannen van naam en beteeke- nis in ons land hebben tot voorlichting der regeering hun meening over zulk een verdrag samen vastgesteld en door middel van de pers aan het publiek be kend gemaakt. Het is een eigenaardig gezelschap van menschen, die het gewoonlijk met el kaar oneens zijn. Om maar een wille keurige greep te doen: Gen. majoor Ben- teijn, H. Colijn, mr. Dresselhuijs, A.W.F. Idenburg, prof. J. Oppenheim, J. Oude geest, secr. van het Int. Verb, van Vak- vereenigingen, mr. G. Vissering, presi dent der Ned. Bank, prof. C. van Volleh- hoven. Dat is zeker een stel heel knappe mannen, maar welk een verschil in op vatting van staat en maatschappij, hun ontwikkeling en de maatregelen, die zij vereischen! Over een algemeen waarborgsverdrag zijn deze mannen het echter eens ge worden. Zij zijn allen overtuigd, dat om tot internationalen vrede en bewape ningsbeperking te komen of te naderen, onmisbaar is een algemeen, behoorlijk georganiseerde, wederkeerige waarborg der staten tegen aanvals-oorlogen. Twee moeilijkheden doen zich hier al dadelijk voor. Wat is een aanvalsoor log? In den Zuid-Afrikaanschen oorlog is Transvaal begonnen, maar al ver klaarde Kruger Engeland den oorlog, feitelijk heeft Engeland de Boerenrepu blieken tot den oorlog gedreven. In den grooten wereldoorlog hebben alle sta ten verzekerd, dat zij den oorlog niet wilden, maar door de tegenpartij tot zelfverdediging daartoe gedwongen werden. Maar zelden zal de aanvallende partij niet den schijn aannemen, dat hij tot zelfverdediging gedwongen is. Niet minder groot is de moeilijkheid, een macht te vinden, die waakt voor de naleving van zulk een waarborgsver drag en de schennis ervan bestraft. Daarom spreken de mannen, die zich geroepen voelen en daartoe ook recht hebben, om hun licht voor ons te ont steken, hun overtuiging uit, dat zulk een algemeen waarborgsverdrag alleen aannemelijk is, indien de beslissing over de vraag, wie een aanvalsoorlog heeft ondernomen, en de leiding van een economisch of militair optreden tegen den schuldigen staat bij organen berust, .die voldoen aan de hoogste bereikbare eischen van internationale onpartijdig heid. Deze organen moeten bovendien de macht hebben, om de wijziging aan de orde te stellen van verhoudingen of verdragsbepalingen, die den internatio nalen vrede in gevaar brengen. Niet algemeene waarborgsverdragen houden zij terecht voor een gevaar voor den internationalen vrede. Immers een- staat kan met een andere zulk een ver drag sluiten, om des te sterker te staan in den aanval tegen een derde, die nu op den steun van dien andere niet kan rekenen. Ook de kleine staten zulb-n hun aan deel hebben te dragen in den waarborg tegen aanvalsoorlogen. De persmededee- ling eindigt aldus: Vermits aan internationalen vrede en internationale bewapeningsbeperking het lot der menschheid hangt, behoort naar een aannemelijk algemeen waar borgsverdrag gestreefd te worden door alle volken en met alle kracht. Het komt ons voor, dat hier inder daad de weg gewezen wordt, om uit de internationale onrust en oorlogsbedrei ging te komen tot een duurzamen vrede. Indien alle staten zich tegenover de an deren verbinden geen enkele te zullen aanvallen, is de wereld van den oorlog verlost. Maar als een staat zulke belofte verbreekt, of de aanvaller verzekert zicli slechts te verdedigen? Organen van in ternationale justitie en politie zijn noo- dig, om dan het recht te handhaven en den schuldige te treffen. En zeker heeft een waarborgsverdrag alleen waarde, indien het algemeen is. In alle landen komt dit punt aan de orde; immers ook de staten, die nog niet bij den Volkenbond aangesloten zijn, zullen erkennen, dat dit ook hun zaak is. De weg hier aangewezen is er nog niet, maar moet nog gelegd worden; maar er is al heel wat geschikt materi aal bijeen, om met dit werk te beginner. Als de verschillende naties er even eensgezind over denken als de verschil lende leidende figuren uit ons land, komt de zaak in orde en zal Lord Robert Cecil eens als de redder van het door oorlogen geslagen en bedreigde Europa geroemd worden. Groot Nederland. Nederland is een klein land en be geert niet grooter te worden. De Al- Duitschers hebben eens gedroomd van een wereldheerschappij, de Al-Slaven wenschen eens vereeniging van alle na ties van het Slavische ras. Maar wij zijn vrij van alle annezionistische neigin gen. Alleen de visschcn der Zuiderzee worden door onze veroveringszucht be dreigd, maar de grenzen van ons land willen wij niet uitzetten. Maar wel wenschen velen een geeste lijke eenheid van allen, die ook buiten ons land en werelddeel Nederlandsch spreken en zich Nederlanders gevoeh n. De eenheid van taal en van stamver wantschap willen zij hooghouden. Dat is ook het streven van het Alg. Ned. Ver bond, dat de vorige week zijn zilveren jubilee vierde, bij welke gelegenheid mi nister de Visser een schoone zeer toege juichte feestrede hield. Hij wees er op, dat Nederlanders over de geheele wereld te vinden zijn. Men kan onze taal hooren spreken hier en in België, in Afrika onder de mannen van Kruger en Steyn, in Amerika onder de afstammelingen onzer kolonisten, in Azië onder de inlanders, die zich inner lijk Hollanders zijn gaan voelen en in Suriname en Curacao. Geen politieke of nationale maar een volkseenheid verbindt deze allen. Die eenheid is de taalgemeenschap. Daar over sprak minister de Visser in poëti sche geestdrift: Al wat de natie denkt én voelt en peinst en droomt en schreit en juicht en bidt en dankt, geeft zij daarin weder. Zij is als de rustige wèef- ster, die aan haar weefstoel gezeten, de draden door elkaar weeft, al naar het patroon, dat op een oogenblik moet wor den gevolgd. De taal is oud en eeuwig jong. Haar wortels liggen in een grijs INGEZONDEN MEDBDEBLING. Het beste adres voor 4 alle verleden, maar telkens vertoont haar stam een nieuwen bladererikroon. In geen enkel opzicht gelijkt zij op een woordenboek met afgesloten vormen, maar wel op de heerlijke natuur met de kleurverscheidenheid der bloemen en de klankschakeering der vogelen. Denkt aan onzen gouden eeuw, die onze taal verrijkte met zooveel nieuwe woorden! Denkt aan de negentiende eeuw, die in haar sterken opbloei onze taal en letter kunde weer kostbare schatten geschon ken heeft! Deze spiegel weerkaatst het nationale licht en leven zuiver en klaar. Dat is waarlijk geen officieele stijve, koele taal, dit is prachtig van beeld en vol hartstocht, schoone, sterke, levende taal. De taal prijzende, bewees de minis ter tevens, dat zij prijzenswaard is. Het Verbond zoekt eenheid van taal en stam ook.bij politieke gescheidenheid en religieuse verschillen. Het wil den egen aard, het karakter van den Neder lander handhaven -en verlevendigen. Daarbij bestaat zeker het gevaar van nationale zelfverheffing en zelfgenoeg zaamheid. Of de minister daar wel ge heel aan ontkwam? Hij noemde den Nederlandsclien volksstam als een natuurlijk verbin dingslid tusschen Duitschland, Frank rijk en Engeland. De Nederlander heeft den Duitschen aard en het Duitsche bloed, den hoogeren cultuurzin van den Franschman en den handelsgeest en den trek naar zee van den Engelsch- man. Hij kan Duitsc.h denken, Franseh voelen en Engelsch willen. Is dat niet wat al te mooi? Terecht prees minister de Visser als nationale karaktereigenschappen onze volharding en vrijheidszin. „Het volk, dat zijn land aan de zee heeft moeten ontwringen en geworsteld heeft om zijn zelfstandigheid, is een volk van volhouden." „De vrijheidszin zit ellken Nederlan der in het bloed. De kinderen van de la ge landen zijn ruime vergezichten en wijde vlakten gewoon. Zij moeten ruim kunnen ademhalen. Geen belemmerin gen moeten hun in den weg treden. Zij moeten zichzelf kunnen zijn." Vaak wordt de beteekenis der taal en de waarde van het volkskarakter te ge ring geschat. Laat de minister daarom zijn loftonen een weinig al te hoog gezet hebben, wij willen ook niet vergeten, dat hij een rede hield bij een zilveren jubi lee, waarbij men gewoonlijk wat veel don overtreffenden trap gebruikt. De nood der Russische intellektueelen. Moet men het aan de eig'-uaardige Slavische lijdzaamheid toeschrijven, dat het Russische volk de communisti sche dictatuur blijft te verdragen en bet Sovjetbewind stevig in het zadel blijft zitten? Of heeft het niet-communisti- sche volksgedeelte te veel geleden, is het te zeer verzwakt, om nog in verzet te kunnen komen? De vertegenwoordigen van het Ned. Nansen-Comité schrijft in een brief over de hulpactie, dat er aanvraag om hulp kwam van een universiteit, die niet meer in staat zal zijn, zijn professoren en ander personeel te onderhouden en daarom tot verval gedoemd schijnt. Het is hier een kwestie van levensmiddelen. Maar ons comité beschikt niet over de middelen ook hier te helpen. De heer Riemerma betreurt dit, omdat veel jon gelui uit verarmde families nu hun stu die zullen moeten staken. Hij deelt ook mee, dat verschillende studenten in on ze inrichtingen aangesteld zijn. Ze heb ben de studie voor een jaar aan kant gezet, om met het Nederlandsche voed selrantsoen, kleeren en eenig salaris liun familie te steunen. We krijgen hier een klein kijkje op de wanhoop en honger, die in de wereld der wetenschap geleden wordt. Honger maakt niet altijd oproerig. Men kan er ook onder versuffen en er machteloos door worden. Dit 'ijkt ons het geval met een deel van liet Russische volk, dat daarom lijdzaam uit vrees en uit on macht het communistische regime blijft voortduren. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Dezer dagen slaagden voor het praktijk-examen van de Federatie van Nederlandsche Accountants, de hoeren I'. Kee, Velsen en R. W. Doekson, IJmui den, leerlingen van den heer C. W. Kohier, accountant te Beverwijk. Het visscherijbedrijf. Door het bestuur der Reedersvereeni- ging is aan de vakorganisaties het vol gende schrijven gezonden: „In verband met de besprekingen, die ons bestuur heeft gehad met de verte genwoordigers der vijf plaatselijke vak organisaties, inzake de regeling der ar- beids- en loonsvoorwaarden in het vis scherijbedrijf, bevestigen wij u hierbij de voorstellen, zooals die door ons mon deling aan u werden meegedeeld. Ten aanzien van den lossen arbeid in het bedrijf aan de zuidzijde werd voor gesteld bet standaard-uurloon terug te brengen van 60 op 50 cent en dat voor lossen arbeid van korteren duur dan 8 achtereer..\o'gende werkuren van 75 op 65 cent. Voor wat aangaat de regeling voor het lossen van de visch uit. de Noordzee- trawlers werd voorgesteld inplaats van „voor normale reizen voon besommin gen tot f 2500 per man" te lezen „voor normale reizen voor besommin gen tot f 1500.f 3.50 per man" enz. Tn art. 7 van dezelfde overeenkomst stellen wij u voor te lezen voor f 2 per man extra aan de vischpakkers f 1.50 per man exiia, terwijl aan de overeen, komst zou worden toegevoegd een be- ialing dat vior laner boenen zal wor den betaald f 2. Wat betreft de loonovereenkomst met de opvarenden, werd voorgesteld dat voor de loonen der schippers geen uni forme regeling zal worden getroffen en de reeders vrij zullen blijven dienaan gaande een regeling te treffen met hun ne schippers, met dien verstande dat een minimum loon van 4 procent der netto-besomming gehandhaafd blijft. Verder stelden wij u voor, dat het vaste loon van de bemanning onveran derd gehandhaafd zal blijven, maar dat het percentage van de besomming zoo zal worden vastgesteld dat, ongeacht de hoegrootheid van de besomming, het percentage van de netto-besomming zal bedragen voor den stuurman l procent, voor den machinist 11/2 procent, voor den 2en machinist 3/4 procent, voor de stokers en matrozen 1/2 procent en voor de tremmers en koks Va procent. De laatste wijziging, die wij u voor stelden, betrof de vergoeding, die aan de bemanning gegeven-wordt bij reizen op Engeland en welke tot nu toe heeft bedragen voor braadje en arbeidsloon tezamen f 5 en die zou moeten" worden teruggebracht tot f 2.50 per man. Wij stellen er prijs op, dat deze voor stellen thans binnen korten tijd door u aan het oordeel uwer ledenvergadering worden onderworpen, aangezien het in onze bedoeling ligt u tegen 8 Juni a.s. tot een nieuwe bijeenkomst uit te noo- digen, om te bespreken het aangaan van nieuwe contracten op deze voorwaar den. Wij stellen ons daarbij voor dat deze nieuwe contracten in de plaats zullen treden van de tot nu toe van kracht zijnde, doch binnenkort in te trekken, WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt i komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dm 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een de- wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu - den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1 i te Velseroord. brief van 20 September 1922. Met het oog op de op Donderdag 7 Ju ni a.s. door ons bestuur te houden ver gadering, stellen wij er prijs op schrif telijk mededeeling te mogen ontvangen van het gevoelen uwer ledenvergade ring en dit schrijven te ontvangen uiter lijk Donderdag v.m., opdat van den in houd van dit schrijven in onze bestuurs vergadering kan worden kennis geno- De overplaatsing van onzen Stationschef. Het vertrek van den heer P. II. van den Born, die als stationschef van hier naar Leiden is verplaatst, is niet onop gemerkt voorbijgegaan. Zaterdag 26 Mei werd hem namens het personeel bij monde van den heer Ver meulen een leuningstoel aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de zeer humane wijze waarop genoemde heer met zijn personeel wist om te gaan. De Amsterdamsche kooplieden ver rasten hem met een typische foto in lijst van het interne der vischhal. Dinsdag 29 Mei vertrok hij met zijn gezin naar zijn nieuwe standplaats. Zijne echtgenoote had een bloemenhul de in ontvangst te nemen, terwijl het personeel, door in zoo groot mogelijk getal op het perron aanwezig te zijn nogmaals uiting gaf aan haar geve el van sympathie voor haar vertrokken- den chef. Zeer onder den indruk van dit harte lijk uitgeleide, vertrok de heer van don Born, waaraan niet alleen het perso neel, doch ook handel en burgerij een zeer hulpvaardig en humaan ambte naar verliezen. De stoomtrawler Johanna Y.M. 20, voor eenigen tijd door den heer C. Stam c.s. in Engeland aangekocht ter uit oefening v. de snurrevaadvisscherij, is thans weder naar Engeland verkocht. ONDERLING HULPBETOON. 1898—1923. „Doe wel en Zie niet om". In den tijd, toen we nog niet zoo mild dadig gezegend waren met rijkswet ten voor ongevallen, steun, werkloos heid, ziekte en zooveel andere, die men Sociale wetten noemt, werd te IJmuiden een vereeniging van werklieden opge richt, die tot doel had de loden geduren de eenigen tijd financieelc hulp te ver schaffen bij ziekten en ongevallen. De vereeniging kreeg den naam „Onderling Hulpbetoon" en werkte met groot suc ces gedurende 25 jaar en timmerde zoo weinig aan den weg, dat haar bestaan zelfs aan uwe correspondent, die toch sedert 18 jaar te IJmuiden zijn neus in allerlei zaken heeft gestoken, niet eer bekend was, dan toen hij werd uitge- noodigd de vijf-en-twintigste jaarver gadering bij te wonen. Wat een groote verrassing voor hem was. Een zuivere werkliedenvereeniging, waaruit ieder moet treden die het tot werkgever brengt. Hoe hecht deze vereeniging in elkan der zit moge blijke uit het feit, dat in het bestuur nog twee leden zaten van de oprichting af, dus 25 jaar achtereen. I Het zijn de heeren A. de Koning en T.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1