n f> Spoorbrug van Spoorbrug van VELSEN. ZAANDAM. open dicht open dicht 12.28 v.m. 4.52 v.m. 12.54 v.m. a. 5.21 v.m. Donderdag 5.08 dicht. 1 Dinsdag 5.12 dicht. 5.39 5.44 5.29 5.43 ii 6.03 6.23 5.53 II 6.06 6.40 6.47 6.32 6.42 S 7.07 7.25 7.37 7.51 7.59 8.14 8.20 8.33 8.44 8.53 a. 9.00 1) 9.09 9.23 9.52 9.49 II 10.05 10.16 10.41 10.18 •II 10.36 11.15 12.02 n m. 10.48 10.57 ii 12.28 n.m. 1.24 11.14 11.27 ii 1.41 1.47 11.37 1» 11.47 Niet open Zon- en Feestd. 2 24 2.50 12.07 n.m. b. 12.25 n.m. 3.26 4.07 12.57 c. 1.13 Niet op Zaterdag open. 4.24 4.36 1.20 1.38 5.40 5.47 2.03 d. 2.36 >i j op Zaterdag 2.10 open. 1 op Donderd. niet open. 6.39 7.13 2.50 3.03 7.30 7.43 3.28 g. 4.12 Zaterd. 3.23 open. 8.00 8.10 5.30 ii 5.41 8.27 9.01 6.35 6.47 9.39 10.00 b. 7.50 8.C5 ii 11.24 11.29 „c. 8.18 ii 8.26 11.48 12.11 „d. 8.35 tt 8.50 9.26 tt 9.49 a. Geen opening op Zon 10.15 10.21 en Feestdagen. b. op Zon-en Feestdagen 10.49 tt 11.01 9.52 dicht. c. op Zon- en Feestdagen 11.18 h. 11.30 Niet op Zon- en Feestd. 11.17 open. d. op Zon- en Feestdagen 12.10 12.34 11.54 open. do Wit. Het bestuur wordt terzijde ge staan door een Raad van Beheer, die naar we meenen, bij voorkeur wordt ge kozen uit voormalige leden werkne mers, die liet tot werkgevers hebben ge bracht. In deze 25e jaarvergadering, die een eenigszins feestelijk, doch niettemin zeer huishoudelijk karakter droeg, bracht de heer P. Verwoerd, lid van den Raad van Beheer, een schematisch ver slag uit over de 25 jaar bestaan dezer intieme vereeniging, waaruit wij o.m. vernamen, dat de contributies langen tijd slechts 10 ets, per week hebben be dragen, doch eerst kortelings tot 15 ets. verhoogd zijn, en dat de wekelijksche uitkeeringen van 5 tot 8 gulden zijn ge stegen. Aan de beide bestuursleden, die 25 jaar onafgebroken lid van het bestuur zijn geweest, werd een gouden horloge met inscriptie overhandigd, waarmede zij door alle aanwezigen persoonlijk werden gelukgewenscht. Een eenvoudige vereeniging van em- voud-igen, doch een zeer sympathieke. VELSEROORD. Op de begraafplaats De Kikvorsch alhier, het familie-kerkhof van het ge slacht Boreel, heeft heden de bijzetting plaats gehad van het stoffelijk over schot van Jhr. W. C. Boreel, Ie luitenant bij het Ie Regiment Huzaren te Deven ter, die te Arnhem door een autoongeval zoo noodlottig om het leven is gekomen. Op den huize Waterland te Velscn van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen is hedenmorgen te 11 uur een plechtige lijkdienst gehouden, die ge leid werd door Jhr. Dr. M. F. van Len nep, em. predikant te Bloemendaal en die werd bijgewoond door de familie, liet stoffelijk overschot was gisteravond op den huize Waterland aangekomen. Te 1 uur h^d op de begraafplaats de bijzetting plaats. Aanwezig waren de commandant van het le Regiment Hu zaren, kolonel A. W. E. Gelderman en eei. deputatie van de officieren. De VELSEN. Commissaris der Koningin in Noord-Holland zal a.s. Maandag 11 Juni een officiëel bezoek brengen aan onze gemeente en om 11.30 op 't raadhuis te spreken zijn. Het Plaatselijk Arbeids-Secrctari- aat Beverwijk en Omstreken zal Don derdag a.s. 's avonds half 8 eene open bare vergadering houden in de Bios coopzaal van den heer G. Rensen. Als spreker zal optreden de heer D. de Kok ex-priester met het onderwerp: De Armoede van Christus en de Rijkdom van den paus. Het kohier voor den hoofdelijken omslag voor de lidmaten van de Ned. Ilerv. Kerk te Velscn ligi ter inzage van 28 Mei tot en met 11 Juni 's avonds tus- schen 7 en 8 uur in de consistorie dier kerk. De Harmoniekapel „De Eendracht" van de Kon. Papierfabriek alhier, heeft Zondag j.l. te Haarlem in den Hout een concert gegeven, dat blijkens eene be oordeeling van den heer G. Robert zeer voldaan heeft. Hij noemt het een groot succes. In het bijzonder prijst hij de pol ka voor 2 clarinetten uitgevoerd door de bóeren H. W. Wicherink en K. Hollan der. Er is veel afgegeven op den stoom tramdienst, maar Zaterdagavond j.l bleek het, dat het met de autobus ook niet alijd rozengeur en maneschijn is, Te Wijkeroog bleef de auto uit Haarlem plotseling staan en weigerde de reis naar Beverwijk voort te zetten. De pas sagiers moesten uitstappen en net ver eende krachten werd liet rijtuig naar den kant van den weg geduwd. Zondagmiddag kwam met een ma tig gangetje een luxe auto naar de stil liggende pont aanrijden. Juist op het oogenblik, dat ze langs een groepje men schen reed, ontsnapte een kleine jongen aan het wakend oog en wilde den weg oversteken en kwam te vallen. De be stuurder der auto remde zoo snel hij kon, maar toch was het voorwiel zoo stevig tegen een der beentjes gereden dat het rijtuig achteruit moest om het kind te kunnen oprapen. Er was geluk kig door het flink uitkijken van den be stuurder een ongeluk voorkomen. Met kinderen op den weg moet men wel uiterst voorzichtig zijn. Door de papierfabriek is over de Corverslaan een nieuwe transportbaan aangelegd voor het vervoer van sintels Vrijdagavond ongeveer 9 uur is naar Hl. Dbl. meldt, deze transportbaan door eenige jongens van ongeveer IG-jarige leeftijd gebruikt voor gymnastische oefeningen. Zij probeerden n.l. om aan hun handen van de eene stijl naar de andere te komen. De een was dit gelukt maar de andere een zeker v. d. B. kon zich niet langer houden, met het gevolg dat hij op 'n ijzeren hek terecht kwam. Een der spijlen drong hem geheel door het bovenbeen, zoodanig dat hij door 3 mannen er moest worden afgetiid. Hij is toen binnengedragen bij v. d. K. waar Dr. Bareiitsen de eerste hulp verleende. V. d. B. had zeer veel bloed verloren. Om 11 uur is hij naar de ouderlijke wo ning overgebracht. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school F te Sant poort, bestaat uit de heeren C. Tiggel- man te Middelharnis; A. Swaan te 's Gravenhage en H. D. v. d. Hor te Ab benes. De ambtenaar bij de Ned. Spoor wegen, F. C. Meeken is van hier naar IJmuiden overgeplaatst. De stationschef alhier, de heer A. de Vroom, benoemd tot onder-stations chef van 't Holl. Spoorstation te 's Gra venhage, is bij zijn vertrek een portret in vergulden lijst aangeboden, met daarop he.t geheele personeel van het station alhier. De heeren A. Lentz en Ruys spraken eenige hartelijke woorden en.de scheidende chef zeide steeds met genoegen aan zijn verblijf alhier te zul len terugdenken. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingekomen op 2 Juni 1923: 7 timmerlieden, 1 stratenmaker, 1 bakker, 5 kantoorbedienden, 22 vis- schers, 8 kuipers, 2 mandenmakers, 1 meubelmaker, 2 zeilmakers, 16 stokers, 13 machinisten, 1 voorslaander, 1 klin ker, 2 ketelmakers, 10 bankwerkers, 3- smeden, 3 plaatwerkers, 2 draaiers, 3 vuurwerkers, 2 koperslagers, 1 electri- cien, 1 aut. lasscher, 224 diversen. j VERSLAG DER VEREENIGING VAN REEDERS VAN VISSCHERSVAARTUIGEN TE IJMUIDEN OVER 1922. IV (Slot.) Vischafzet. Wat de afzet van visch, in 1922, betreft en de invloed daarop uitgeoefend door het Duitsche uitvoer verbod en door de Duitsche trawlers te IJmuiden, kan in vele opzichten wor den volstaan door te verwijzen naar de opmerkingen over het jaar 1921 ge maakt. Hieraan mag echter worden toege voegd, dat de afzet in eigen land zich gunstig heeft ontwikkeld, doordat de vischhandel, die zich nu meer op het binnenland aangewezen zag, dit inten siever bearbeidde en door het in dienst stellen van talrijke vischauto's, die voornamelijk belangrijke hoeveelheden der goedkoopere vischsoorten in de volksbuurten wisten te plaatsen. Ook de handel naar België is voor uitgegaan, voornamelijk gedurende dien tijd, dat vanuit Duitschland door het uitvoerverbod e.a. geen visch kon worden gezonden. In niet geringe mate heeft daartoe ook bijgedragen het feit, dat in 1922 een speciaal vrachttarief werd verkregen voor de spoorwegen, voor dé verzen ding naar de grensstations. Dit zelfde tarief en het Duitsche uit voerverbod tezamen, hebben het ook mogelijk gemaakt, dat de verzending van visch naar Luxemburg, Elzas-Lo- tharingen en Zwitserland, dit jaar be langrijk beter is geweest dan in 1921. Zelfs Frankrijk is, hoewel in minde mate, ook in 1922 een betere afne mer geweest en kan dit nog meer wor den wanneer de pogingen, die thans worden aangewend, van een paar on regelmatigheden uit de toepassing der Fransche invoerrechten verwijderd te krijgen, móchten slagen. De verzending van visch naar Enge land en wel speciaal naar Londen, heeft ook voortdurend de aandacht van den vischhandel gehad en is in de zen handel ook wel vooruitgang te be speuren. Voornamelijk voor platvisch hebben de aankoopeh voor den Engelschen handel de markt niet onbelangrijk ge steun d. Wat de handel op Duitschland be treft is de toestand gelijk gebleven aan die in 1921. Telkens kwamen er momenten voor dat de toestanden elkaar zoo nabij kwamen, dat de hoop mocht worden gekoesterd, dat het binnen niet al te langen tijd mogelijk zou zijn naa: Duitschland weder visch af te leveren. Dit is ook een der redenen geweest, waarom niet is opgehouden, alvorens een speciaal vrachttarief naar de grens stations werd verkregen. De verkrijging van dit tarief heeft evenwel niet mogen baten voor den Duitschen handel, daar iedere keer wanneer de mogelijkheid er bijna was. een nieuwe valuta-inzinking het weer voor onbepaaldcn tijd onmogelijk maakte. Vrijwel als vaststaande mag worden aangenomen, dat een stabilisatie der valuta het reeds zeer spoedig mogelijk zou maken weder visch naar Duitsch land af te zetten, ook al zouden de Duitsche afnemers voorshands zich moeten beperken tot de goedkoopere vischsoorten, met het oog op de gerin ge koopkracht in Duitschland. Zoodanige stabilisatie zou wellicht het sterkste en gezondste middel zijn, om de Duitsche booten uit IJmuiden te beperken. Bij al deze beschouwingen over den vischafzet moet evenwel een zeer be langrijk punt niet worden uit het oog verloren, dat al de geconstateerde vooruitgang slechts mogelijk is ge weest door de omstandigheid dat de vischprijzen zoo laag waren, dat van een loonend bedrijf voor de reederij niet kon worden gesproken en dus ver kregen zijn ten koste van groote opof fering van de reederij. 1 Vrachttarieven, Reeds met een en kel woord is terloops melding gemaakt van den invloed der vrachttarieven op instandhouding en meerdere ont- ikkeling van den vischafzet. Nadat reeds geruimen tijd aandacht was geschonken aan de actie om te ko men tot verlaging der vrachttarieven, erd op verzoek van het hoofd der Afd. Visscherij, Dr. IJ. J. Lovink, op 17 Maart 1922 door de directie der Neder- landsche Spoorwegen een onderhoud toegestaan aan eene commissie uit Ree derij en Vischhandel, om daarover van gedachte te wisselen. Ofschoon naar aanleiding dezu' be spreking wel hier en daar aan kele kleine bezwaren werd tegemoet geko men, waren de resultaten toch niet van dien aard om het daarbij te laten rus ten. Na een nieuwe bespreking met Dr. de Lovink en in overleg met den heer Bur gemeester van Velsen, werd daarop een nieuw onderhoud verkregen met de directie der Nederlandsche Spoorwi gen. Dit onderhoud tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen, de Burgemeester en een vertegenwoordi ger der Reedersvereeniging, had ten gevolge de vaststelling, voor een proef tijd van 3 maanden, van het Tarief 7a, welk tarief na afloop weder met maanden werd verlengd en in Decem ber 1922 verlengd werd voor het gehee le jaar 1923. Als bovengezegd, heeft dit tarief voor den buitenlandschen handel zijn in vloed niet gemist, en werkte te beter, naarmate, door de verhooging der Duitsche spoorwegtarieven, de groot voorsprong, die de Duitsche handel op den Nederlandschen handel had, al lengs verdween. Voor den binnenlandschea handel baatte dit echter niet en bleef deze nog steeds de ernstige bezwaren der hooge vrachttarieven ondervinden, ook al kwamen er enkele faciliteiten- en kleine verbeteringen in het vervoer. Gredieiwezen. In het credietwezen is, wat betreft de regeling daarvan in de Rijksvischhal, in het bedrijfsjaar geen verandering gekomen. De algemeene malaise, die zich over al in het bedrijf nog in zoo sterke mate deed gevoelen, heeft ook hierin haar uitwerking niet gemist. Ofschoon mag worden erkend, dat door de betrokken bankinstelling bo ven- hetgeen geëischt mocht worden, aan hare verplichtingen werd voldaan, zou een algemeene verruiming van ere? diet zeer gewenscht zijn en ook aan den wederopbouw van het bedrijf ze ker sterk ten goede komen. Van groote beteekenis zou het daar bij zijn, wanneer een gewenschte ver ruiming van het crediet kon worden verkregen op dien voet, dat dit ten goede kwam aan de door Nederland sche schepen aangevoerde visch, en zou de credietverruiming direct het herstel van eigen bedrijf bevorderen. Algemeene bedrijfskosten. Wat de algemeene bedrijfskosten betreft kan worden opgemerkt, dat deze niet in die mate zijn gedaald dat reeds tot een loo nend bedrijf kon worden gekomen, aan gezien de besommingen, door geringere vangsten en lagere vischprijzen, in 1922 verre bleven beneden die van 1921. Voor wat betreft de invloed die de ar- beidsloonen op de bedrijfskosten hebben ehad kan worden medegedeeld dat juist vóór het bedrijfsjaar de loonen der vischlossers nog werden verhoogd, Ofschoon de loonen der opvarenden over 1922 lager waren dan in 1921, ten gevolge der lagere besommingen, druk ten ze verhoudingsgewijs in 1922 zwaar der op het bedrijf, dan in 1921, tengevol ge van de omstandigheid, dat de voor naamste. factor van het loon, het vaste maandgeld, ongewijzigd bleef bij de mindere besommingen. De omstandigheid dat in de neven- bédrijven hier en daar kleine loonsver lagingen tot stand kwamen, was niet an voldoende beteekenis om daarvoor als equivalent te dienen. Ofschoon in mindere mate dan het vo rige jaar, bleek ook in 1922 bij vernieu wing, hoe kostbaar de exploitatie wordt wanneer de schepen eerst moeten wor den opgelegd en dan later weer in de vaart moeten worden gebracht. Wat de kolenprijzen betreft, dient op- emerkt dat deze van ongeveer f 20 per ton in den aanvang van het jaar met kleine schommelingen zijn gedaald tót ongeveer f 18.aan het eind van 1922. Ofschoon niet te verwachten was dat Je verlaging der kolenprijzen zou voort gaan op den voet van '1921, is deze prijs verlaging toch beneden verwachting ge bleven en zijn de kolenprijzen van thans nog meer dan 100 hooger dan voor den oorlog. In de ijsprijzen is in het bedrijfsjaar 1922 geen verlaging gekomen. Liepen deze in 1921 terug van f 19. per ton tot f 13.per ton, in 1922 bleef deze prijs stationair en derhalve ook bijna het dubbele van den vóóroorlogs- prijs. Wat. herstellingskosten aangaat, ble ven met name de reparatiekosten van casco, machine, ketel en tuigage ook in 1922 nog zeer hoog. In deze zijn niet alleen de arbeidsloo- nen belangrijk geweest, maar blijkt ook meer en meer dat de toepassing der ar beidswet de kosten zeer verhoogt. Niet alleen betreft dit de directe ge volgen, maar niet minder de indirecte gevolgen, als eenerzijds het meerdere oponthoud bij reparatie en anderzijds het vaak niet naar behooren verrichten der herstellingen, omdat voor die her stellingen te korte of ongelegen werk tijden zijn toegelaten. De noodzakelijkheid dat de Arbeids wet 1919/1922 niet toepasselijk wordt verklaard op de visscherij en het ge heele complex harer nevenbedrijven, doet zich gaandeweg sterker gevoelen. De spoedige onttrekking van het be drijf aan de werking van dc wet zou on getwijfeld een der beste middelen zijn om het herstel te bevorderen. Thans werkt deze wet lemmend on het herstel en doet zich bij meerdere uiC breiding van het bedrijf steeds scherper gevoelen. Werd het vorig jaar reeds geklaagd over de zware en onverhaalbare lastert die aan het bedrijf worden opgelegd! door de verschillende sociale Verzeke ringswetten, 1922 heeft getoond, dat ook daarvan de grens nog niet was bereikt. De loongrens voor verzekering, krach tens de Invaliditeitswet, die reeds van f 1200.per jaar was opgevoerd tot 2000.per jaar, is nog verder ver hoogd tot f 3000.zoodat practisch bij na alle werknemers, behalve de aller best gesitueerden, nu onder de werking der wet vallen, terwijl alle kosten ten laste der werkgevers alléén komen, ook die voor de hooger bezoldigden. Ofschoon het tot dankbaarheid stem*j dat thans ook in Regeeringskringe.l wordt gevoeld dat het andere banen uit zal moeten, blijkt het een droef vooruit zicht, dat daarvoor eerst nog minstens drie jaren van voorbereiding noodig worden geacht, waaruit wel blijkt, dat het minstens nog ettelijke jaren zal moeten duren, eer een mogelijke verbe tering kan intreden. In hoeverre ook dan nog rekening zal worden gehouden met het verschil tus schen bedrijven, die ten laste van dei den kunnen in rekening brengen en bedrij ven die niet kunnen, zooals visscherij, tuinbouw, enz., valt niet te zeggen. Ten aanzien van de in het vorig jaar verslag gememoreerde kosten van het Handelsregister kan worden medege deeld dat de actie tegen de toepassing dezer wet geenerlei resultaat heeft ge| had en van de Regeering ten eenenmale' geen antwoord is ingekomen op het ver zonden bezwaarschrift. In den loop van dit bedrijfsjaar is ook gevallen de actie tegen de concept-! stoomwet, waarbij werd voorgesteld een) deel der kosten te brengen ten laste de» bedrijven. Aan deze actie is ook door dë Reedersl medegewerkt èn met het oog op de ma laise èn met het oog op de onbillijkheid, dat al meer kosten-medebrengende so ciale maatregelen ter algemeene nutte, ten laste der bedrijven worden gebracht welke kosten niet kunnen worden door berekend aan derden. Algemeene mededeelingen. Door de Reedersvereeniging zijn ernstige e»i herhaalde pogingen gedaan èn met liet oog op den algemeenen toestand in het bedrijf, om restitutie te verkrijgen vajJ diverse posten teveel betaalde oörlogsJ winstbelasting. Op al deze verzoeken is tot nu toe af-: wijzend beschikt. Eveneens zijn steeds nieuwe pogingen, aangewend om te komen tot een billijke afwikkeling der Zeevischvereeniging. Ondanks de belangrijke financiëele; medewerking van de zijde der Reedersf vereeniging is het niet mogen geiukren' hierin eenige voortgang te verkrijgend, Ten aanzen van de Duitsche bootf is de aandacht gevestigd der autoritei-1 ten op den uitgebreiden smokkelhandel] die uit de komst dezer booten voort-, vloeide en op den verboden invoer van wapenen. De dientengevolge genomen maatri- gelen hebben evenwel geen beperkend resultaat opgeleverd op de komst dier schepen. In 1922 is tot stand gekomen de nieuj we IJslandsche visscherijwet, die mj nog niet tot overlast heeft aanleiding gegeven, omdat geen IJslandvisscheri' van eenige beteekenis heeft plaas geh Jk maar die zeker niet zal nalaten bij e<> herstel dier visscherij, zijn ongunstiger) invloed te doen ondervinden. Op verzoek van de Reedersverecni] ging heeft een onderzoek plaats gehad naar de wijze, waarop Engelsche en Schotsche visschers hunnerzijds hun verplichtingen nakomen, bij de uitoefe ning der visscherij in de Moray Firth. Dit is geschied naar aanleiding van klachten van Schotsche zijde oveï misdragingen van Hollandsche vis schers. Het onderzoek heeft voldoende aange toond dat van Schotsche en Engelsche zijde de bestaande verplichtingen niet naar behooren worden nagekomen en dat vaak schade aan hun netten woru veroorzaakt, buiten moedwil van Nedj landsche visschers. Naar aanleiding van beslaglegging op Nederlandsche visschersschepen we gens belastingschuld, is een verzoek gè icht tot den Minister van Financiën, met verzoek met verschillende omstan digheden te willen rekening houden. Op dit verzoek is een gunstige T)ej schikking ontvangen en wordt thans dan ook met de dezerzijds gemaakte op-* merkingen rekening gehouden. Het schijnt niet ongewenscht thaW nog de aandacht te vestigen op de oK£ standigheid dat thans de tijd gekomtt schijnt om te denken over de stichting

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2