de noch de Kamer weten van het voor stel van den heer Vliegen om den mi nister te machtigen op advies van cu ratoren zoo noodig het collegegeld voor bepaalde studenten te verminderen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Steunregeling Visscherijbedrijf. De steunregeling voor de arbeiders e opvarenden, wrkzaam in het visscherij bedrijf, is thans afgekomen. Deze is als volgt: f 10.50 per week voor gehuwden en kostwinners, benevens 50 cent per kind, tot een maximum van f 13.per week. Van de gezinsinkomsten (van in wonende zoons b.v.j wordt twee derden afgetrokken. Kostgangers en inwonen de zoons vallen niet onder deze steun regeling. De georganiseerden moesten zich Donderdag meldden bij hun organisa ties, de ongeorganiseerden ten raad huize. Wij spraken één der vakvereeni- gingsleiders over deze regeling, die haar.verre van bevredigend vond en er op wees dat in andere gemeenten, waar de regeling bovendien al lang in wer king is, f 13.50 per week wordt gegever benevens f 1.50 voor ieder kind, terwijl de aftrek bij inkomsten daar veel billij ker is. Voor het diploma Boekhouden, af gegeven door de Vereeniging van Leer aren, slaagde de heer C. Bink alhier. Door do Haarlemsche rechtbank zijn in staat van faillissement ver klaard do N.V. Stoomvisscherij Mij. Ons Belang; de N. V. Zeevisscherij Mij Union; de N. V. Visscherij Exploitatie Mij. Nicolaas en de N. V. Stoomvissche rij Mij. Nicolaas II, allen alhier. Aan de Mij. Union behoorde de stoom trawler Union IJ.M. 67; aan de Mij. Ons Belang de stoomtrawler Urania I.TM. 77 en aan de Mij. Nicolaas II de stoom trawler Anna Josina IJ.M. 169. HoIIandsche trawlers in Engeland. De firma Wed. S. I. Groen alhier heeft de volgende Open Brief gezonde aan het Engelsehe Visscherij blad The Fishing News, vom de ijshandelaieu en readers van stoomtrawlers te Huil en Grimsby. Waarde ïleeren, Inzake de pnjsverhooging van 150 van liet ijs voor onze trawlers (van 20 s, tot 50 s. per ton) liet volgende: Gaarne zouden we de reden willen weten van de buitengewone verhooging voor onze trawlers, in vergelijking met de prijzen, die in Holland, Frankrijk: België, en andere steden in Engeland gelden. Moeten wij hieruit hegrijpen dat het uw plan is te verhinderen dat onze schepen hun vangsten in uw havens aanbrengen? Indien dit zoo is, ver wacht gij dan onze havens te kunnen gebruiken, wanneer de gelegenheid (zooals vaak gebeurt) zich voordoet? Het zal u duidelijk zijn, dat wij op de open markt niet kunnen concurreeren. door zulk een maatregel. Wij hebben in Holland alles voor uw schepen zoo- ge makkelijk mogelijk gemaakt. Gij kunt onze haven bezoeken zonder haven- of kadegelden te betalen, en provisie, ijs en kolen aan boord nemen voor dezelf de prijzen als onze landgenooten. Gedurende en na den oorlog, toen gij in moeilijkheden verkeerdet, waart gij blij van 'deze voordeelen te kunnen ge nieten. Wij vragen eenzelfde eerlijke behan deling. VELSEN. De Algemeene Coöperatieve Arbei ders Woningbouw Vereeniging in deze gemeente hield Dinsdagavond in „Tivo- Ji" te Velseroord haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P. v. d. Linden. De vergadering was matig bezocht, waarover de voorzitter zijn teleurstel ling uitsprak, vooral daar het punt huurverhooging, wat wel niet op de agenda stond, maar toch zeer zeker ur gent is en wel besproken zou worden. Uit het jaarverslag blijkt naar Haarl. Dbl. meldt, dat de heer Boelsums in het vorige jaar had bedankt als voorzitter, omreden hij huurder was geworden van een winkelhuis. Evenwel is de heer Boelsums steeds zijn medewerking blij ven geven. Op 1 Januari 1932 bedroeg het ledental 261, door bedanken, -ver trek en royement werden 64 leden afge voerd, terwijl 11 nieuwe leden werden ingeschreven, zoodat het ledental op 31 December 1922 208 was. In het bestuur is, behoudens de verandering in functie van de heeren v. d. Linden en Boelsums geen wijziging gekomen, evenmin als in den raad van commissarissen (die bestaat uit de heeren Laan, Wennik en Hovenier, waarvan de eerste als voor zitter fungeert). Na een kleine opmer king werd 't jaarverslag goedgekeurd. De balans en winst- en verliesreke ning wees aan dat de grootst mogelijke moeite bestaat om de zaak vlottend te houden, dit in hoofdzaak te wijten aan de slechte tijdsomstandigheden waar door nog al wat huurschuld bestaat. Hierin moet verandering komen en het bestuur doet hiervoor zijn uiterste best, maar het gaat niet gemakkelijk, dus voorzichtigheid en zuinigheid geboden. Ook werd den bewoners op het har' gedrukt met het waterverbruik zoo- zui nig mogelijk te zijn daar momenteel een groot oververbruik is geconstateerd Algemeen was de vergadering van mecning dat het bedrag hetwelk is toe gestaan door den minister voor onder houd, n.l. f 35 per woning per jaar, be slist onvoldoende is, doch tevens wer geklaagd over het meer dan slechte materiaal dat voor verschillende doel einden is gebruikt, vooral is hier be doeld de verf en de lichtleidingen. In het bestuur werden gekozen d heeren v. d. Linden, Boelsums, Dal meyer en Kuyper en als commissaris de heer Wennik, allen aftredend. Bij de rondvraag, werd de kwestie huurverhooging uitvoerig besproken en het beleid van het bestuur te dezer zake goedgekeurd. Besloten werd, indien de kosten niet al te hoog zijn het jaarverslag der ver eeniging in druk uit te geven. Voor het diploma boekhouden, af gegeven door de Vereeniging van Leer aren, is geslaagd de heer D. Jongens al hier. Be Stoomtram AlkmaarHaarlem. Met 15 Juni wordt een nieuwe dienst regeling ingevoerd, waarbij de dienst tot een minimum wordt ingekrompen Van 15 Juni af vertrekken van Alk maar tot Velsen slechts trams om 8.30. 11.30, 2.30, 5.30 en 8.30. Te Alkmaar arriveeren trams om 8.15. 11, 2, 5 en 8 uur. De lócaaltrams tusschen Alkmaar en ITeilo zijn alle vervallen. Het losse personeel is ontslag aange zegd met een opzeggingstermijn van 2 maanden. De vaste krachten zijn overgeplaatst naar elders. Naar verluidt wordt de dienst met 1 September geheel gestaakt. De lijn HaarlemVelsen wordt geë- lectrificeerd als Provincie en Rijk teza men jaarlijks ongeveer f 25.000 bijdra gen. Kenn. Ed SANTPOORT. - Aan den heer W. F. Kuit alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Brederood- schen weg. - Door de heeren A. J. Jansen en G. Krom alhier, zullen aan den Kruidber- gerweg twee woonhuizen worden ge bouwd. INGEZONDEN Builen verantwoordelijkheid der" Redactie Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw stukje, over genomen uit het Haarlem's Dagblad en door u geplaatst in uw nummer van Zaterdag 9 dezer, vraagt het Bestuur van „Bargei plicht" 'eenige regels plaatsruimte, waarvoor het bij voor baat u zijn dank zegt. Het bewust schrijven luidt aldus: Be nieuwe raad. Naar men ons mededeelt is het no, niet zeker, dat de heer Tusenius terug zal keeren in den nieuwen raad. De heer Tusenius heeft de beslissing daar omtrent overgelaten aah het hoofdbe stuur van den Vrijheidsbond. Dit hoofdbestuur zou van plan zijn een gecombineerde vergadering uit te schrijven van de af deeling IJmuiden van den Vrijheidsbond en „Burger plicht" te Santpoort. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden is evenwel niet te vinden voor zoodanige vergadering, omdat z.i. „Burgerplicht" door hare handelingen bij de verkiezingen zich buiten de partij heeft geplaatst. Het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond heeft hare afkeuring over 'de handel wijze van „Burgerplicht" uitgesproken omdat 'd^ze vereeniging zich niet heeft ehouden aan het geen tevoren over een gekomen was. III. Dbl. Hierin wordt verklaart, dat de heer Tusenius het al of niet aannemen van zijn raadslidmaatschap overlaat aan het Hoofdbestuur van den Vrijheids bond. Ook het Bestuur van „Burger plicht" stelt groote waarde aan zoo'n uitspraak, doch acht -de. grootste rech ter ook in deze aangelegenheid de stem van het geweten en wanneer door ge noemden heer wórdt bedacht, dat hij als leider van zijne afdeeling' steeds ge weigerd heeft de lijst van zijne afdeeling met die van eenc andere afd. ni. die van „Burgerplicht" te verbinden, waar door hij èn partijbelang èn een raads- zetel van zijn partij in gevaar bracht en wanneer hij zijn geheugen eens op- frischt door te bedenken, dat de heer L. Poortenaar en anderen wèl voor die verbinding waren, dan moet hij tocli tot de slotsom komen, dat hij nu normaal verplicht is, zijn zetel aan laatstge noemden heer af te staan, omdat hij de schuld draagt van zijn niet herkiezing. Dat de afdeeling IJmuiden niet be reid is tot gecombineerd vergaderen met „Burgerplicht" lijkt ons geen be wijs van sterkte, doch zich zwak gevoe len in zijne schoenen. Wie meent, dat hij in zijn goed recht is, verdedigt zich met hand en tand. Het Hoofdbestuur is echter zoo ve: nog niet, althans het Aeeft zich nog niet bepaald tot gemeenschappelijk verga deren uitgesproken. Alleen heeft de voorzitter van „Burgerplicht" ruim 14 dagen geleden, een schrijven van den heer Mr. Boon, den algemeenen secreta ris van den Vrijheidsbond ontvangen, waarin de komst van Mr. Dresseihuy te Velsen bericht werd, zonder meer.' Hierop is door den voorzitter geant woord, dat hij de komst van Z.Ed, gaarne tegemoet zag en wel hoe eerder hoe liever. De inzender van het bewuste stukje loopt de zaken dus reeds vooruit, tenzij hij meer weet dan ons bestuur. Dat het Hoofdbestuur zich afkeurend over de handelwijze van „Burgerplicht' heeft uitgesproken, omdat deze vereeni ging zicli niet heeft gehouden aan het geen tevoren was overeengekomen, dat .Burgerplicht" zich bij de gemeente raadsverkiezingen buiten de partij heeft geplaatst, zijn beweringen, die door be wijzen dienen tejworden aangetoond. Praatjes verkoopen is al heel gemak kelijk, doch de Vrijheidsbonders in onze gemeente hebben recht op bewijzen. Zoolang het Hoofdbestuur zich iA deze nog niet heeft uitgesproken, kunnen de berichten hierover als zeer voorbarig beschouwd worden. Het Bestuur van „Burgerplicht" stelt er ten slotte prijs op, te verklaren, dat het, na het persoonlijk schrijven van Mr. Boon aan zijn voorzitter, geen na dere berichten van het Hoofdbestuur heeft ontvangen, doch mochten dezer dagen die inkomen, zijn leuze zal zijn: „Hef partijbelang bovenal te dienen". Namens het Bestuur van de Vrij zinnige Kies vereeniging „Bur gerplicht" te Santpoort en Jan Gijscnvaart, afdeeling van den Vrijheidsbond, - Jan van der Lijn, Voorzitter. C- II. B. Lonbar Petri, Secretaris Santpoort 12 Juni 1923. VISSCHERIJ. - De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake de aanvaring tusschen de „Schieland" YM 338 en de Pieternella" in de haven van IJmui den. De Raad meent als vaststaande tc mogen aannemen dat de botsing van de Aria" tegen het achterschip van de Schieland" is geschied tengevolge van de door de Schieland veroorzaakte zui- ging. Een gewilde manoeuvre van den Aria" naar stuurboord op een oogen- blik dat de „Schieland" aan hare S. B. zijde voer acht de Raad geheel onwaar- chijnlijk en dan ook onaannemelijk. Waar vérder vast staat dat de botsing- van de „Aria" tegen het achterschip tot de aanvaring met de „Pieternella" heeft geleid, doet zich vooreerst de vraag voor of de „Aria" of wel de Schieland" voor bedoelde botsing tus schen deze beide schepen aansprakelijk moet worden gesteld. Eerst indien de Schieland" op dit punt vrij uit zou gaan, zou de vraag aan de orde komen of de „Schieland", ondanks deze bui- haar schuld veroorzaakte B.B. be weging, toch nog de aanvaring had- kunnen en moeten voorkomen door an keren of wel of reeds in hare snelheid welke de oorzaak was dat zij ondanks, haar achteruitslaan toch nog met groo te kracht tegen de „Pieternella" aan kwam, een schuldmoment is gelegen. De Raad is echter tot de conclusie ge komen dat tie „Schieland" teil deze, wat eerstbedoelde manoeuvre betreft, niet vrij uit gaat en reeds daardoor haar schuld aan de aanvaring niet de Pieternella" is komen vast te stain. De „Schieland" heeft zonder eenige noodzaak met te groote snelheid geva- en. De raad is van oordeel, dat de aanva- ing met de „Pieternella" mede door een daad onvoorzichtige navigatie als hiervoor omschreven van den betrokkene is veroorzaakt en straft den schipper van de Schieland" door het uitspreken van een berisping. met zijn grief, dat de Eendracht niet de reglementaire lichten voerde, is niet gebleken en is dan ook in zijn verkla ring niet nader aangeduid. Ook be klaagt de Dehli zich erover, dat de lichten van de Eendracht misleidend waren, doch ook deze klacht is den raad niet duidelijk geworden. Voor zoover die grief in de verklaring van den schipper der Dehli nader wordt toege licht, zou die misleiding hierop neer komen, dat de Dehli uit ae door ue Een dracht gevoerde lichten moest opmake dat zij met een meeligger te doen had, terwijl later bleek uat dit andersom was. Dienaangaande merkt de raad echter op, dat uit de eigen verklaring van bedoelden schipper valt op te ma ken, dat zijn conclusie onjuist was. Hij had de twee lichten, die zoo weinig in hoogte verschilden, niet voor ecu top en een aekiicht mogen houden, maar moeten bedenken, dat hij te doen had met een visschersvaartuig, dat recht op hem afkwam. Blijkbaar immer heeft alles zich afgespeeld in den wit ten sector van het Carnaval slicht, Daarbij komt nog dat de schipper van de Delni tot voormelde onjuiste conclu sie kwam toen de Eendracht nog een mijl van hem af was. Hij had dus nog alie gelegenheid om tot het inzicht te komen uat hij zich had vergist. De schuld van deze aanvaring ligt uan ook. naar 'sraads oordeel, bij de Delhi. De raad neemt daarbij aan, dat de opgave van de zijde van de Eendracht omtrent de door aat schip gevoerde lichten juist is. In de verklaring van den schipper van de Delhi zijn geen gegevens aan wezig om aan de juistheid van bedoelde verklaring te twijfelen. De raad heeft verder uitspraak gedaan in zake de aanvaring tusschen het Engelsche stoomvisschersvaartuig Dehli H.L. 742 en het Nederlandsc.he heeft. De Raad voor de Scheepvaart stelde eeen onderzoek in naar ue oor zaak van de aanvaring op 19 Maart tusschen het stoomvisschersvaartuig „Hercules" Y.M. 196 en den Duitschen stoomtrawler „Volksdorf'. De „Hercules" was op >3 Maart naar IJsland vertrokken met een bemanning van dertien koppen. Met de machine op volle kracht stoomde men al vis- sohende in zuid-oostelijke richting, ter wijl het net aan stuurboordzijde was uitgezet. Op 19 Maart, 's morgens om ongeveer 10 uur kwam een dikke mist opzetten, De „Hercules" luidde de bel, ais mist- sein, terwijl ook de „Volksdorf", die er juist aankwam wel mistseinen gaf maar geen uitwijkseinen. Plotseling had de aanvaring plaats temidden van dikke mistdampen, zoodat men geen hand voor oogen kon zien.- De „Hercu les" kreeg een groot gat in den water dichten stuurboordbunker doch men kon er wel mee doorvaren. De twee schepen, werden aan elkaar vastgemaakt en men besloot de dichtst bijzijnde haven n.l. Stavanger- binnen te loopen. Zes va,n de matrozen gingen aan boord van de Duitsche boot, omdat ze bang waren, dat het schip zou zinken Het schip liep echter zonder verdere oor vallen te Stavanger binnen. In de verklaring van de Duitsclicrs staat echter, dat er behalve mistsigna len nog een korte stoot op den hoorr gegeven is. Dit uitwijk-signaal zou de Hercules" niet hebben gehoord. Stuurman Van der Wal van de „Her cules" heeft ook de mistsignalcr; van den Duitscher gehoord en tevens den korten stoot, toen het schip al vlakbij as. De schipper van de „Hercules" ga! fcoéri twee korte stooten, maar men kon niet meer uitwijken. De Duitsche schip- er heeft later in Stavangec verklaard, dat zijn machine niet direct na de aan varing kon stoppen. Zwart, een van de „overgeloopen" matrozen vindt, dat hij volkomen gelijk had, om zijn schipper en stuurman in .len steek te laten. Dat er gevaar was, is trouwens bewezen door liet feit, dat ook de schipper en de stuurman alvast hun kleereii naar -de „Volksdorf" heb ben overgegooid. „Ik denk altijd eerst aan mezelf en dan pas aan een ander", is zijn princi pe. Eerst nadat de matrozen waren over gegaan, zijn de schepen aan elkaar vastgemaakt. De inspecteur voor de scheepvaart is van oordeel, dat het wel waarschijnlijk is, dat het Duitsche schip te hard voer en niet de noodige voorzichtigheid in acht nam. Wat de signalen betreft, dit is niet voldoende uitgemaakt. De schipper van de „Hercules" had na de aanvaring, toen zijn personeel hem in den steek had gelaten niet an ders kunnen handelen, dan hij gedaan stoomvisschersvaartuig Eendracht I j IJ.M. 130. V De raad is van oordeel, dat hier niet! van eenige schuld van de zijde van de';' Eendracht is gebleken. Het schip was- aan het visschen en had door de Delhi j kunnen en moeten worden gemeden. De Raad zal later uitspraak doen. UIT DE GEMEENTE. Sisbsidiëerimg vaia vereeniging en of instellingen. Waar verschillende vereenigingen Wat de schipper van de Delhi bedoelt er. instellingen in onze gemeenet er be lang bij zullen hebben, drukken w -< hieronder af het voorstel van B. en V 1 tot vaststelling van een Verordening, houdende algemeene regelen betreffen de de Subsiöiëering van Vereenigingen i of Instellingen. Iii een voorwoord zeggen B. en W> Bij de verzoeken om subsidie aan de gemeente worden gewoon lijk door de betreffende vereeni gingen of instellingen niet overgelegdifcj de noodige stukken om een overzicht" te verkrijgen van den financiëeien toe stand, waarin de vereeniging of instel ling verkeert. B. en W. zijn dan ook telkenmale ver plicht de noodige gegevens en aanvul lende inlichtingen te vragen. Dit leidt gewoonlijk tot oponthoud bij de afdoe ning der adressen. Daarenboven ware dezerzijds eenige controle uit te oefe nen op de financiëele gestie der gesuhr sidiëerde vereenigingen of instellingen, zulks in het belang eener goede beste ding van de gemeente-gelden. Het komt daarom hun college ge^ wenscht voor, algemeene regelen vasP? te stellen, bepalende, wanneer subsidie aanvragen moeten worden ingediend, welke bescheiden adressanten moeten overleggen en op welke wijze de uitbe taling der subsidiën zal geschieden. B. en W. stellen mitsdien den ge meenteraad voor, vast te stellen het ontwerp-besluit, dat in concept hierna is opgenomen. De commissie van bijstand voor tie financiën kan zich daarmede vereerd- gen. Verordening. Art. l. Aan besturen van vereenigin gen of instellingen van algemeen nut kunnen ten behoeve van die vereenigin gen of instellingen tot wederopzeggings jaarlijkscho bijdragen uit de gemeente-^ kas worden verleend. <fl Art. 2. I. Ter verkrijging van- deze bijdragen wenden de besturen dier ver eenigingen of instellingen zich bij (ge zegeld) adres tot den raad der gemeen te Velsen vóór den eersten Juni van het jaar, voorafgaande aan dat, waar voos de bijdrage voor het eerst wordt ge vraagd. - a II. Bij ditadreé moeten worden overgelegd a. een memorie van toelichting, waarin de redenen voor het verzoek worden vermeld; b. de statuten en het huishoudelijk reglement, (beiden in tweevoud); de begrooting van inkomsten en uitgaven der vereeniging of instelling het jaar, waa.rvoor de bijdrage voor het eerst wordt gevraagd en, zoo de- vereeniging of instelling reeds bcf tond vóór het jaar, waarin een ver zoek om bijdrage wordt ingediend, de ■ek-ening en het verslag over het daar- aaan voorafgegane jaar, 'n staat van de bezittingen en schulden aan het einde van dat jaar en de begrooting van in- ómsten en uitgaven voor het dan loo pen de jaar; een en ander in tweevoud; d. de regeling der jaarw edden en :r pensioenen van eventueel aan de ereeniging of instelling vefbondep a >crsöne.el. .M III. Voor vereenigingen of instel lib re, wier boekjaar niet samenvalt met iet kalenderjaar, zal in de rekening en n de begrooting gesplitst opgenomen worden het evenredig deel van bij dra gon, die zijn toegekend of worden aan» gevraagd voor ieder der beide kalender aren, waarin het betrokken boekjaar aanvangt en eindigt. Art 3. I. B. en W. winnen om trent elke binnengekomen aanvraag, die aan de bepalingen van art. 2 vol doet, de eventueel nog door hen noodi^.. eachte inlichtingen in. "S| II. Is naar hun oordeel een beslis 1 sing op een aanvraag voldoende voor bereid, dan doen zij ter zake een voor stel aan den gemeenteraad, die over de aanvraag beslist. Bij hun voorstel leg gen zij alle ontvangen bescheiden en ingewonnen adviézen over. III. Zooveel mogelijk worden voor stellen tot het verleenen van bijdragen, als in deze verordening bedoeld, bij den gemeenteraad ingediend door B. en W. tegelijk met de gemeentebegro ting. IV. In bijzondere gevallen, ter be oordeeling van B. en W„ kan een aan vraag om bijdrage, niet ingediend vóór den in art. 2 sub 1 genoemden datum, alsnog in het dan loopende kalender-Jj jaar in behandeling worden genomen^ Art. 4. Door particulieren of andei vereenigingen moeten als regel vol doende bijdragen in de kosten der aan vragende vereeniging of instelling ter beschikking gesteld of toegezegd zijn,, zal een bijdrage uit de gemeentekas verleend kunnen worden. Art. 5. I. Het bestuur der vereeni ging ^of instelling zendt telken jar vóór den eersten Juni des jaars de be- s grooting van inkomsten en uitgave voor het volgende jaar, en uiterlijyrj drie maanden na het boekjaar de re- 4

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2