limuider Courant Zaterdag 16 juni 1923. 2e blad. OFFICIEEL. Verjaring van vorderingen. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het rijk, de provincie '[en de gemeente, over het dienstjaar 1922 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambte naren, wien het aangaat, moeten zijn inge diend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen] worden voor VERJAARD en VERNIETIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zoo veel mogelijk te bespoedigen. Velsen, den 11 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S, IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Erdman. 5 uurDs. van Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CBR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtsmeeting (Velseroord). 8 uurHeilsbijeenkomst. LeiderStafkapitein Beekhuis, bijgestaan door een groep Kadetten uit Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Kroese. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink, 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. Eggink. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds.^Boerkoel. 5 uur: de heer P. de Jong, thel. cand. te Rotterdam. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. van den Bergh v. Eysinga EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. O. Norel, directeur inwendige zending te Heemstede. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Te midden van de vele moeilijkhe den ook op vereenigingsgebied open baart zich den laatsten tijd bloei en op gewektheid in de afd. IJmuiden der Ge- ref. Vereen, voor Drankbestrijding. Ook de vrouwen gaan de vergaderingen meer bezoeken, terwijl een kop thee bo vendien de gezelligheid verhoogt. Woensdagavond kwam de afd. weer bijeen. Na opening en notulen bracht de heer K. Brouwer verslag uit van de ver gadering van het Centraal Drankweer Comité. Besloten werd er bij dit Comité op aan te dringen om in een adres aan den Raad tapverbod te vragen bij de ko mende feesten in Augustus-September. De heer M. v. Veelen rapporteerde over eene vergadering inzake een eigen vereenigingsgebouw. In eene vacature voor voorzitter van den Noord-Hollandschen Bond werd candidaat gesteld de heer J. Feitsma te IJmuiden, thans 2e voorzitter van dien Bond. Nog werd een voorstel behandeld dat ingediend zal worden voor de agenda der Bonds-Jaarvergadering, 8 Augustus te Groningen te houden. Na bespreking van enkele andere za ken werd de samenkomst door den heer S. Klein gesloten. Het Bestuur van de afd. IJmuiden der Geref. Vereen, voor Drankbestrij ding is thans samengesteld als volgt: A. Kramer, voorz., J. Meijerink, secr., H. J. Fidder, penningm., J. Feitsma, 2e voorzitter en M, v. Veelen, alg. adj. Voor den Indischen dienst is be stemd de heer P. N. Bestelink alhier, als instrumentmaker, Aan het zeestrand alhier is Don derdag een fleschje aangespoeld, waar in een papiertje zat met het volgende opschrift: „J. R. Healy, Newsa, 24 Nov. 1917, s.s. Actalon. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met inhoud, een rozenkrans, een sleutelring met sleu tels, een wolfsgrauweherdershond,een nikkelen rozenkrans, twee passers, een witte geit. De heer K. F. Derwig, kantoor knecht alhier, wordt na 43 jaren dienst met 1 Juli gepensionneerd. De heer P. Merkus, besteller alhier wordt met ingang van 16 Juni overge plaatst naar Amstelveen. Ind. Mij. Hera. In de Woensdag gehouden algemee- ne vergadering der N.V. Industrieeie Mij. Hera alhier werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit nemen wij het volgende over. „in vergelijking met het voorafgaan de jaar is het resultaat, behaald met den handel in carbid, stalen pijpen en technische artikelen aanmerkelijk gun stiger gebleken. De totale omzet der handelsaf deeling bleef evenwel bene den die van 1931, voornamelijk tenge volge van de lagere prijzen. Daar prijs dalingen in het algemeene niet meer voorkwamen en er, tengevolge van de bezetting van het Roergebied, in de eer ste maanden van 1923 zelis eenige prijsstijging is ingetreden behoefde op den voorraad per 31 December 1932 niet te worden afgeschreven. Het visscherijbedrijf verkeerde nog steeds onder ongunstige omstandig heden, Bijna onafgebroken kwamen Duitsche trawlers in grooten getale te IJmuiden markten, waardoor de visch- prijzen zoodanig werden gedrukt dat de nog altijd zeer aanzienlijke exploitatie kosten in het algemeen niet voldoende werden gedekt en de visschersvloot voor een groot gedeelte tot stilliggen werd gedoemd. De omzet aan reparatiewerk werd hierdoor dan ook weder sterk gedrukt en bleef zelfs verre onder het cijfer van 1921, De vooruitzichten voor het visscherij bedrijf zijn ook thans nog verre van gunstig. Door de stijging van den kolen- prijs met ca. f 5 per ton zijn de exploi tatiekosten opnieuw aanmerkelijk ver hoogd en zijn de besommingen gemid deld nog steeds ontoereikend om de ex ploitatiekosten te dekken. Zooals in het vorig verslagjaar reeds is vermeld, werden in het begin van 1922 de twee machineinstallaties voor de stoomponten der Amsterdamsche gemeentetram opgeleverd en meege deeld kan worden, dat deze installaties in alle opzichten voldoen. In den loop van de maand Maart werd de derde der zes stoomtrawlers, nl. de drie, welke nog niet was in de vaart gebracht voor den kostprijs inge bracht in een naamlooze vennootschap. Ingevolge het besluit, met algemeene stemmen genomen door de algemeene vergadering van aandeelhouders op 7 Juni 1922, werd overgegaan tot verkoop aan den Staat der Nederlanden van drie der zes stoomtrawlers, n.l. de drie, welke- nog niet in de vaart waren ge bracht. Hoewel er, tengevolge van de aan zienlijke daling der prijzen van vis- schersvaartuigen, tot zelfs ver beneden tegenwoordige kostprijzen, door dezen verkoop een enorm verlies voor de ven nootschap tot uitdrukking is gekomen, verschafte het tot stand komen van het contract met den Staat, door de daarin opgenomen bepaling dat de ombouw tot loodsvaartuigen dezer schepen door de maatschappij zou geschieden, de fa- brieksafdeeling voor geruimen tijd werk, bij gemis waarvan wij anders ge noodzaakt zouden zijn geweest tot een sterke inkrimping van het bedrijf over te gaan. Het nadeelig saldo der exploitatie rekening 1922, in hoofdzaak door ver lies bij verkoop en noodzakelijke af schrijving op het nog voorhanden deel, op de rekening „werken onderhanden" geleden, is voor de positie der vennoot schap van zeer ingrijpende beteekenis. Omtrent de belangen bij andere ven nootschappen wordt opgemerkt dat de stoomtrawler Reiger is ingebracht in de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroeren de Goederen „Tijdgeest I", van welke maatschappij de naam en statuten zijn gewijzigd, waardoor deze thans den naam draagt van de N.V. Visscherij Mij. Reiger. De exploitatie der droogdokken in het Oosterdok te Amsterdam had zeer ern stig te lijden onder de malaise, welke in de scheepvaart heerschte. Op de rekr-ring herstemmingsresfe-r- ves is afgeboekt een bedrag groot f 17.568.25, per 31 December 1920 gere serveerd voor exploitatie-verlies op den stoomtrawler Raaf. De omzetten van fabriek en handel bedroegen in 1922 f 1,463.300, Het nadeelig saldo der exploitatie rekening bedraagt f 502.982.66, waaron der begrepen is een bedrag groot f 472.000 wegens verlies op „werken onderhanden". De afschrijvingen bedragen tezamen f 83.261.42, zoodat het totale verlies over 1922 bedraagt f 586.244.08. Met het nadeelig saldo ad f 70.821.80 wijst de balans per 1 Januari 1923 een totaal- verlies aan van f 657.065.89. De algemeene vergadering heeft de balans en de verlies- en winstrekening goedgekeurd. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 7 t.'m. 13 Juni 1923, kwamen alhier de navolgen de vaartuigen binnen: 41 Hollandsche-, 3 Duitsche stoom trawlers, 5 motorloggers, 61 zeilloggers, 4 sloepen, 2 stoombeugers, 1 stoomtraw ler (snurrevaarde), 1 motor, 1 zeilha- ringlogger en 68 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche stoomtrawlers van f 680 tot f 3042; Duitsche stoomtrawlers van f 1511 tot f 2346; motorloggers van f 84 tot f 972; zeilloggers van f 70 tot f 1058; sloepen van f 1228 tot f 1703; stoombeu gers van f 937 tot f 1284; snurrevaarde stoomtrawler van f tot f 1343mo tor haringlogger gedeeltelijk f tot f 1194; zeil haringlogger gedeeltelijk f tot f 1080, terwijl de kustvisschers totaal f 3590 besomden. De aanvoer bestond uit 399486.tC.G. trawlvisch, 17957.K.G. beugvisch en 153 kantjes chijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 148725.39. BINNENLAND. Visschershaven te 's Scheveningen. In verband met den aanleg van de tweede binnenhaven te Scheveningen, deelen B. en W. den raad mede, dat thans spoedig dient te worden overge gaan tot den bouw van het nieuwe ha venkantoor. Voor afrastering van het werkterrein, het bouwen van een direc tiekeet, het opmaken van het definitie ve havenontwerp enz. is nog ongeveer f 77.000 noodig. Zij stellen den raad voor, dit bedrag beschikbaar te stellen., Regeeringsjubileum der Koningin. Naar de „Stand." verneemt moet bij de Regeering het voornemen bestaan, tei gelegenheid van 't Regeeringsjubi leum van de Koningin, op 31 Augustus a.s. een officieelen dankdag uit te schrijven. Zendingsdag. De Zendingsdag van de Clasis Haar lem der Geref. Kerken wordt gehouden op Woensdag 27 Juni a.s., in het park van het Brongebouw te Haarlem. Sprekers zijn de predikanten: W. Breukelaar, W. E. van Duin, J. van Herksen, J. L. Schouten, P. J. Esser en de heer G. B. Wurth. Een gratificatie der ambtenaren. „De Stand." zegt uit betrouwbare 1 ron te vernemen, dat ook dit jaar, vermoedelijk in begin Juli, aan de hoo- ge ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen een gratificatie van 7 pCt. over het salaris van 1922 zal worden toegekend. Huurcommissiewet. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de gemeentebe sturen de navolgende circulaire ver zenden: „Volgens het nieuwe lid, dat bij de jongste wijziging der Huurcommissie wet en der Huuropzeggingswet aan art. 1 van eerstgenoemde wet is toegevoegd, zal het verboden zijn voor het gebruik van eene krachtens de Woningwet onbe woonbaar verklaarde woning tegen wel ker onbewoonbaarverklaring geen be roep meer open staat, als verhuurder een hoogere vergoeding onder welken naam of in welken vorm ook te bedin gen of aan te nemen, dan de huurprijs voor die woning geldende op of laatste lijk voor 1 Januari 1923. Opdat deze be paling tot haar recht kome en dus zoo veel mogelijk worde voorkomen, dat c.q. in verband met de wijziging van het eerste lid onbewoonbare woningen, zij het tijdelijk, tegen hooger prijzen wor den verhuurd dan op of laatstelijk vóór 1 Januari en ook opdat de verhuurders weten in hoever zij zonder vrees voor spoedige gedwongen verlaging tot huur- verhooging kunnen overgaan, is het van belang, dat spoedig en althans vóór het inwerking treden van de nieuwe bepa lingen vermoedelijk op 1 Augustus e.k. de eerste stappen worden gedaan om te geraken tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen, die daarvoor in aanmerking komen. Ik roep daartoe de medewerking in van de gemeentebestu ren. Ter voorkoming van misverstand wijs ik er op dat deze onbewoonbaarver klaring in hoofdzaak ten doel heeft te voorkomen dat eigenaren van volstrekt slechte woningen profiteeren van de mogelijkheid van huurverh'ooging. Ten aanzien yan de ontruiming, later, kan gehandeld worden naar gelang de om standigheden, met name den woning nood, mogelijk maken of vorderen." KAMER VAN KOOPHANDEL. De Directeur-Generaal van den Land bouw deelt mede, dat in Oostenrijk en Tsjecho Slowakyo het tarief van invoer rechten op kaas kortelings is gewijzigd. Volgens het gewijzigde tarief, dat, voor zoover bekend, reeds van kracht is, bedragen de invoerrechten voor kaas: fijne tafelkaas 60 kronen (goud) per 100 K.G. andere tafelkaas 12 kronen (goud) per 100 K.G. Volgens ontvangen berichten is de Edammer kaas, ten aanzien van het in voerrecht, ingedeeld bij de „fijnere ta felkaas" de Goudakaas bij de „andere". Intusschen deelt harer Majesteits Ge zant te Weenen mede, dat in Oostenrijk een algeheele herziening van bet tarief van invoerrechten in voorbereiding is. Op de rechten op Edammer kaas zal in het bijzonder de aandacht gevestigd blijven. In Tsjecho-Slowakye bedraagt het invoerrecht op kaas: fijne tafelkaas 7 X 60 420 kronen (papier) per 100 K.G. andere kaas 7 X 50 350 kronen (papier) per 100 K.G. Tot welke groepen van bet Tsjecho- Slowaaksche tarief der Nederlandsche kaassoorten geacht worden te behooren en welke de tarieven in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakye zijn voor Zwitser- sche, Italiaansche, Fransche, Canadee- sche enz., kaas, is niet bekend. Hierom trent wordt intusschen een volledig on derzoek ingesteld, waarvan het resul taat te zijner ijd zal worden medege deeld. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Q e b o r e n Pieter Paulus, zoon van Dirk Groen en Antonia schol. Overleden: Ah Ho NellyTchai, 2j., dochter van Ah Kui Tchai enNeelije Dekker; Jacob de Groot, 89 jaar, weduwnaar van Cornelia Halff. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur, Hierbij verzoek ik u beleefd om een plaatsje voor oijgaand stukje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dankend. Over de benoeming van een hoofd onderwijzer aan School E te Velsen. Nu er na zooveel maanden (9) einde lijk een hoofd voor school E is be noemd, wil ik over de wijze, waarop die benoeming tot stand gekomen is, eens het een en ander publiceeren. De betrekking was al mnd. vacant, toen eindelijk November 1921, op op roep in de krant geplaatst werd. Men mompelde, dat er zoo mee getalmd was, omdat de Weth. v. Ond., de heer Landeweert, deze school met 80 leerl. wilde opheffen en dat de andere leden van B. en W. niet voor dat plan te vinden waren. Bijzondere be kwaamheden werden voor deze kleine school niet gevraagd. Daardoor was het aantal sollicitanten zeer groot 80 Ook uit deze gemeente deden vele onderwijzers mee. Sommigen had den eerst den wethouder eens gepolst. Door vroegere weth. werden n.l. solli citanten uit deze gemeente steeds ge weerd. Maar deze wethouder ant woordde, dat de goede krachten uit de Gemeente Velsen stellig een groote kans hadden. Nu begon de wedloop naar dat ver heven baantje. Wethouder en Inspec teur werden bezocht. Soms zaten er in de wachtkamer van den Insp. een 10- tal candidaten. Wat een geld aan reis- en schrijf- kosten zal er door die 86 menschen verspild zijn! Echter weth. Landeweert werd ziek en de oud-weth. de heer Netscher, nam zijn plaats in. Ook van hem vertelde men vroeger, dat hij geen ond. uit de Gem. Velsen voor de betr. van hoofd der school bekwaam genoeg achtte, Langen tijd hoorde men niets, tot plotseling bekend werd, dat eenige sol licitanten waren opgeroepen om hun kundigheden te vertoonen. Maar geen onderwijzer uit deze gemeente was er bij. Niet één werd in staat ge acht zulk een betrekking te vervullen. Natuurlijk werd dat niet hardop ge zegd. Het bezit van de akte Land- en Tuinbouw werd plotseling tot eisch gesteld. En wat wou het toeval geen der Velsensche ond. bezat die ak te. Voor de school was dat ook niet noodig. Voor de gemeente dan'? Voor eenige jaren terug werd te Santpoort ook een hoofd met zoo'n ak te benoemd. Maar wie heeft ooit ge hoord, dat hij door B. en W. uitgenoo- digd werd, zijn bekwaamheied daarin te tooncn? En nu was hier opeens die akte noodig! Of was het alleen om de ond. uit deze gemeente te kunnen weren. Wethouder Landeweert kwam terug. De voordracht werd niet gepubliceerd. Wel werd eerst verteld, dat een m'n- heer uit Halfweg en later, dat de heer Krijnenburg uit Warmenhuizon als no. 1 op de voordracht voorkwam, maar de belanghebbenden uit deze gemeento verwachtten, dat de weth. wel een poging zou doen een ond. uit Velsen op de voordracht te krijgen. Weer verliepen weken en weer ging het gerucht, dat de wethouder poogde de school op te heffen. De heer Krij nenburg werd elders tot hoofd be noemd. En weer dacht men, dat de weth. deze gelegenheid zou aangrijpen, om alsnog een ond. uit deze plaats een kans te geven. Maar dat gebeurde niet. Wel vertelde men dat weth. Lande weert de verre reis naar Warmcnhui- zen ondernam, om die m'nheer daar te overtuigen, dat hij hier in Velsen on misbaar was. En tenslotte dan benoemde de Raad iemand uit Sliedrecht tot hoofd van School E. Slechts een der raadsleden waagde een schuchtere opmerking in 't belang der Velsensche ond., maar liet zich onmiddellijk met een kluitje in 't riet sturen, 't Kwam hem niet in z'n hoofd op, te vragen, waarvoor die onmisbare akte L. en Tuinbouw dan wel noodig was. En toch waren eenige raadsleden geheel op de hoogte ge bracht van deze, voor de sollicitanten uit onze gemeente, zoo onverkwikke lijke geschiedenis. Een paar opmerkingen wil ik aan dit verhaal toevoegen. Opheffen niet opheffen; opheffen niet opheffen; een onderwijzer uit Velsen geen onderw. uit Velsen. Welk een houding! Recht gaat onze weth. op zijn doel af! In veie groote plaatsen (Amsterdam, Haarlem, Zaandam enz.) benoemt men uitsluitend of bij voorkeur een onder wijzer uit de plaats zelve tot hoofd der school. Hier kiest men uitsluitend een ond. uit een andere gemeente. Dus is het onze onderwijzers onmogelijk ge maakt hoofd te worden in een flinke plaats. Als er hier weer een vacature komt voor Hoofd der School, laat men dan in den oproep zetten, dat de ond. uit Velsen geen kans hebben. Dan behoe ven zij geen wedloop voor dat baantje te ondernemen en ook elkander van wege de concurrentie niet zuur aan te kijken, terwijl in dezen tijd van bezui niging veel geld door die ond. wordt bespaard. EEN BELANGSTELLENDE. Geachte Redactie. De Commissie v. d. Muziektent te Velseroord verzoekt beleefd plaatsing van onderstaand in Uw blad. „Wij verheugen ons, dat er nog iemand is, die zoo goed is, het publiek op de hoogte te willen stellen, met de resultaten onzer werkzaamheden; wij behoeven alzoo niet uit onzen schuil hoek te komen. Hopende dat de heer Erbrink, zoo goed zal zijn, na afdoening van verdere werkzaamheden onzerzijds, de zeer zware taak op zich te blijven nemen, om voeling met het publiek te houden, dan al zeker de muziektent er komen." Beleefd dankend voor de plaatsing, met hoogachting, De Commissie ter verkrijging van een Muziektent te Velseroord. Gaarne wilde ik den heer Erbrink hiermede even antwoorden op zijn zeer misleidend ingezonden stukje van 1.1. Woensdag in de IJmuider Courant. Ie. Gaarne zou ik willen weten van U, wat de bron Is van de praatjes wel ke, zooals u zegt, worden rondgestrooid van de Muziektent-commissie. 2e. Wat heeft het bestuur van de Harmonie er mede accoord te gaan, daar er hoegenaamd geen verband be staat (zooals u in uw vorig stukje hebt geschreven) tusschen de Muziektent- Commissie en de Harmonie. 3e. Waarom heeft de beer Erbrink, toen hij als commissielid werd afge vaardigd door zijne vereeniging, altijd geschitterd door afwezigheid, ja, zelfs geen eene vergadering der Commissie bezocht? En waarom alles voor ande ren laten staan, waar hij nu critiek op wil oefenen, daar hij toch zijne benoe ming had aangenomen? 4e. En waarom heeft u, toen u de boeken hebt nagekeken, niet inplaats van 5 miniuten er een kwartier aan gespendeerd, dan had wellicht de nu zeer falikante opsomming van getallen wel achterwege gebleven en had u wel licht meer voldaan huiswaarts ge keerd, in de stellige overtuiging dat van de praatjes geen woord waar is. Doch wanneer de heer Erbrink gele genheid heeft om deze week eens bij ondergeteekende aan te komen, dan

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5