<3 e k o m 4 Het huis dat verdween! *0 Hat Geheim van Dr. Barton AS !gsf Steenhouwer Velseroord mt MARSYJPIEL Catholic Art/'Association kunnen >vij op ons gemak nog eens del vin laatstgenoemden stippen we aan, dat boeken nazien en zal ik lieni dan met-1 de inkomsten in het afgeloopen seizoen een aan kunnen toonen dat van zijnel beliepen f 13926,24 en de uitgaven f 13330,23, verdachtmaking, dat deze bazai; is oplzoodat er een batig saldo is van f 596,01 touw gezet om er een uitverkoop van tel Een en ander zal door de heeren Uitzinger, maken voor eenige winkeliers en be-1 Kaan en Colenbrander worden gecontroleerd ianghebbendcn, (die voor de bazar meer tiju en moeite hebben opgeofferd dan de heer Erbrink duidt doAikenjl niets meer overblijft, U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, H, A. REEKO. De bestuursverkiezing had tot resultaat, I dat de heeren Carst, Qroenendaal en v. Plas met resp. 103, 89 en 86 van de 169 I geldige stemmen werden gekozen. De aftre |dende heeren Cupido, Dalmeyer en v. Veer werden dus niet herkozen. Het voorstel van het bestuur om de .Voorzitter der Muziektent Comm. I elftalcommissie dit jaar door het bestuur Kalverstraat 106, .Velseroord, te doen samenstellen, werd aangenomen In de reclame-commissie werden de heeren iDeutekom en Keesje benoemd De heer Schilling en zijn tegenstanders, Voort$ werd het Jbestuur machtiging ver- Geachte Redactie, lleend tot het aanstellen van een bode- De heer Schilling maakt het u en mijl terreinknecht. Tenslotte zij nog vermeld, niet makkelijk, door, tegen het goede I dat Mr. Burton, Stormvogels-trainer, aan gebruik, in een ander blad te gaan ant-lde spelers van het eerste elftal onder woorden op hetgeen ik in uw blad over applaus een kampioens-medaille uitreikte, hem heli ges.chrev.en, De goede vormen zal ik evenwel in acht hlijvon hemen en daarom verzoek ik u keieeid mij eenige ruimte te willen aistaan om genoemden heer van repliek te dienen. Competitie van de Velser Dam- Schaakclub. Aid. Dammen: J. HeuzcrJ. Bükm 11; J, van TiggelenG. van Alphen |0—2; A. de Vilder—H. Koelemeij, we- Hierbij zal ik hem dan niet volgen inl gens het late uur afgebroken. het gebruik van allerlei krachttermen .en insinuaties. Misschien maken deze wat meer indruk op de minder-ontwik- kelde kiezers, hetgeen volgens den heer Schilling hetzelfde is als de arbeiders, doch ik spreek en schrijf dan maar lie ver op de wijze als mijn yrsegeren werk kring mij iieeit geleerd. Roos hen ik met, waarde heer Schil ling, Ik hen voorioopig zells tevreden met het behoud der twee zetels in onzen raad en ook met de vooruitgang der Vrijz. Democraten in den lande. Daarom had ik ook geen motieven te zoeken om te schrijven als ik heb ge daan. De eenige aanleiding daartoe was uw optreden in het openbaar. En als men aan den weg timmert, heeft men op zijn woorden te letten. Dan mag men maar niet alles zeggen, wat voor den mond of in zijn kraam te pas komt. En nu heb ik getracht aan te toonen, dat de heer Schilling de laatste jaren Afd. Schaken: J. Ringers—M. Na barro 10; H. Bruggemans—P. Woord '/•—Vap- Woord—P. Munsterkamp 0—1. lederen Donderdag Dam- en Schaak avond in café Flora te Velseroord van 7,30 tot 11 uur, PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het visscherijberdijf. De conferentie, welke gisteren tus- schen het bestuur der Reedersvereeni- ging en de besturen der vakorganisaties zou plaats hebben is niet doorgegaan. Het bestuur der Reedersvereeniging was van meening, dat waar vier organi saties de voorstellen hebben afgewezen, een verdere bespreking overbodig was geworden, .ijÜrki oHet Spaansclie oorlogsschip Cata- weinig waardeering aan den dag iegtlluna is gistermorgen in onze haven aan voor de levens-beschouwing van zijn te-eekomen. komende van Engeland. 1c genstanders. ik heb hem aangetoond, dat Vrijzinnig Democraten niet maar één, twee drie naar de Sociaal-Democra-1 ten kunnen overloopen, zooals hij aan raadde, omdat het verschil in levens-be- schouwing zeer diepgaand is. Zakelijk I vrngenilstraf "met aftrek'der preventie- heb ik het verschil in levens-beschou-1 vg pechenis gekomen, komende van Engeland, half elf is het opgestoomd naar Amster dam, De Haarlemschc rechtbank veroor deelde J. 3. K, varensgezel alhier, we gens verduistering tot 3 maanden ge- wing uiteengezet. Verheerlijkt heb ik niets. Dat laat ik alweer aan hem over. Behalve dat het stukje van den heer Schilling nu zelfs doet blijken, dat hij De Ilaarlemsche rechtbank deed uitspraak inzake verschillende drank wet-overtredingen. Het vonnis van den nog niet heel goed kan of wil lezen, zijn I Kantonrechter tegen A. S. Ez.; D. K. en P. P. allen kastelein alhier, werd beves tigd, terwijl C. Z., echtgenoote van H. K. W.; M. K. en Mej. L. Z., allen alhier, wer den vrijgesproken, z'n woorden niets anders dan een beves tiging van hetgeen ik heb aangetoond. En alweer laat hij het hooren: „Bui ten ons, S. D. A. P., geen heil." We wor den zelfs onthaald op een verheerlijking van den socialistischen heilstaat. Maar omdat ik het daar niet over heb gehad, moet ik er hier, hoe ongaarne ook, over zwijgen, hoewel ik maar even aan wil stippen, dat die der S. D. A. P. deodend zal zijn voor de individualiteit der menschheid. De heer Schilling is dus in gebreke ge bleven aan te toonen, dat wij Vrijzinnig- Democraten wel naar de S. D. A. P. kun nen overloopen. Evenais hij in gebreke is gebleven aan te toonen, dat de straat belasting is een belasting naar draag kracht, zoodat wij Vrijz. Democr. te- gen deze belasting zullen blijven strij den, vooral nu de gewijzigde Huurcom- missie-wet in werking zal treden. Het spijt mij dus zeer voor den heer Schilling, maar we zullen niet aflaten, wanneer hij zóó blijft optreden als bij de laatste verkiezingen, zijn optreden te signaleeren. Als ten slotte de heer Schilling ons verwijt, dat we met „Burgerplicht" te Santpoort onze lijsten hebben verbon den en daardoor inet behoudende ele menten samenwerkten, wil ik hem wel opmerken, dat Burgerplicht feitelijk be- VELSEROORD. Door de heeren F. Demmers en C. de Feber zullen aan de Trompstraat al hier twee woonhuizen worden gebouwd. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde H. J. R., varensgezel alhier, wegens verduistering tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een- jaar. VELSEN. In de week van 39 Juni is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Bij de talrijke autobussen, welke reeds rijden is nog een het aantal komen vermeerderen. Er rijdt er nu een van IJmuiden over Velsen naar Wijk aan Zee. Of daarvoor liefhebbers zullen ko men? Wat is het toch akelig, dat de msn- schen zoo weinig rekening houden met eikaars belangen en wenschen. In dit geval hebben we het oog qp de wielrij ders, als personen, die verkeerde hande lingen plegen. Wat hebben we al vaak staat uit leden, die door plaatselijke om-1 gezien, dat wielrijders uit de richting standigheden uit de V. D. Bond zijn ge-1 Beverwijk komende, de Burgemeester treden en die ik hoop daar spoedig weer I Weertsstraat met woeste vaart inreden houder o.m. onze plaats genoot, de Heer A. Ph. van Vuuren, opgeleid door den Heer F. de Vries, Leeraar Handelsavond school te IJmuiden. SANTPOORT. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde G. P. V., los werkman alhie: wegens poging tot zware mishandeling van een veldwachter alhier, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van maanden, met een proeftijd van drie jaar. Inzake zijn overtreding van de Wap wet werd het vonnis van den Kanton rechter bevestigd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: M. Verdaasdonkvan der Ster, d.; A. SchaftenaarJansen, A. WijkerKalis, d.; G. Grootde Boer, d.; H, J. Dicker—Gomes, d.; W. Kuyper- Kuypers, z. Ondertrouwd: J. Lettemneyer t- D. Rol; P. Groeneveld en J. van Eerd< W. van der Velden en B. J. van Roon H. van 't Hart en G. Osnabrugge. G e h u w d G. Jongejan en B. Visser C. Wortman en A. Wagenaar; L. v. Zut- phen en C. S. Schelvis; A. Jonker en E. v. d. Plas; P. J. Spijkers en J. A. Koster. Overleden: Kornelia Japinga, oud 64 jaar, echtegen. van G. v. Wijngaar den; Marten Karei Grevenstuk, oud 50 jaar, echtgen. van D. Vos. BINNENLAND. in terug te zien. Neen, waarde heer, ook in deze ge meente leeft de Vrijzinnig Democrati sche partij weder op. Omdat haar begin selen zich trots een korte inzinking heb- en inplaats van den straatweg te gebrui ken het trottoir aan den rechterkant ko zen vlak langs de winkeldeur der gezus ters Raat. Het gevolg is al vele malen geweest, dat personen op dat trottoir op ben gehandhaafd en gelukkig in veler I alleronaangenaamste wijze kenni3 harten zijn blijven voortleven. Met dank aan de Redactie, Hoogachtend, JAC. DE NOBEU SPORT. VOETBAL. Jaarvergadering „Stormvogels". Donderdag hield de IJ. V. V. „Stormvo gels" in de bovenzaal van .Cycloop" haar jaarlijksche algemeene vergadering, waar voor de belangstelling zeer groot was. Na de openingsrede van den heer Jac, maakten met zulke wielrijders. Als het dezen veroorloofd is, op trot- I toirs te rijden, dan is het toch zeker wel I wensehelijk, dat ze bij het omslaan van I hoeken wat voorzichtig zijn. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen. Een armband met horloge, een scha kelarmbandje, een sleuteltje, een bril, ieen kip, een wagenketting, een zijden halsdoek, twee zilveren armbanden. WIJKEROOO. Voor het op 29 en 30 Mei j.l. te Haarlem gehouden examen van de „Vereeni- de Nobel, brachten secretaris en penning-1 ging van Leeraren in het Boekhouden" meesier hun jaarverslag uil. Uit het verslag|slaagde voor het Praktijk Diploma Boek- Passen- en douane-controle Oldenzaal. De passen- en douane-controle voor de D-treinen uit Duitschland zal voorloo pig niet van Oldenzaal naar Bentheim worden overgebracht. Bedoelde D-trei- nen zullen dus niet, zooals in de offici- eele dienstregeling der Ned. spoorwe gen is aangegeven, te Oldenzaal of door rijden öf slechts een paai' minuten stop pen, maar aldaar voorioopig het gewo ne oponthoud, noodig voor de visitatie, hebben. Versperring in de haven te IJmuiden. De raad voor de scheepvaart deed gis teren uitspraak in zake de aanvaring van het Amerikaansche stoomschip „Sapinero" met den zandzuiger „Kame leon" in de haven van IJmuiden. De raad is van oordeel, dat de „Sapi nero" door een stroommg van het wa ter bij den ingang van de sluis uit het roer is geloopen en dat daar ter plaatse geen ruimte genoeg was om daarna de aanvaring nog te voorkomen. De raad acht dit onderzoek dan ook hierom nut tig, omdat de raad thans nogmaals de gelegenheid kon aangrijpen, om met klem aan te dringen op een wijziging van den toestand in de haven van IJmuiden wat betreft de ligplaats van baggermateriaal. Het is den raad reeds herhaaldelijk gebleken, dat de bij de sluizen liggende zandzuigers ook al lig gen zij dan ook achter een remstoel, zeer hinderlijk zijn voor de scheepvaart. Laatstelijk is daarop nog gewezen in s raads uitspraak van 2 Mei 1922 in za ke de „Delfland". Er is nu weer aanzien lijke schade veroorzaakt. Gelijk den jaad uit eigen wetenschap bekend is, is thans een tijdelijke oplossing van deze moeilijkheden gemakkelijk te vinden. Op den duur zal het echter aanbeveling verdienen waar immers wel steeds baggermateriaal aldaar noodig zal zijn om daarvoor te IJmuiden een eigen haventje aan te leggen. De toegang tot de sluis moet vrij zijn. Dit is een gebie dende eisch voor een veilige scheep vaart daar ter plaatse. Werkverschaffing en huwelijk. Naar men aan de „Asser Crt." mede deelde, is door de Centrale Commissie voor Steunverleening in de gemeente Emmen, welke commissie ook is belast met het plaatsen van werklooze arbei ders hij de werkverschaffing, besloten: dat voor mannen, die een huwelijk aan gaan, de volgende regeling is getroffen: dat hij, die een huwelijk aangaat en den ouderdom van 22 jaren nog niet heeft bereikt, eerst 3 maanden moet wachten alvorens hij bij werkverschaffing kan worden geplaatst. Voor wie beneden den leeftijd van 24 jaren een huwelijk aangaat, geldt een termijn van 2 maan den en van 24—26 jaar is een termijn gesteld van 1 maand, natuurlijk met de ze restrictie, dat elk geval op zichzelf zal worden beoordeeld. KOMPASSEN. Stilliggen van schepen in éénzelfde richting. De Inspecteur voor de Scheepvaart in het IVe district heeft er de Cominissio van overleg uit de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisseherij op gewe zen, dat vooral bij het klaarmaken voor de juist aangevangen haringteelt, geble ken is dat het meerendeel van de ijzeren of stalen visschersvaartuigen, ook wan neer zij geruimen tijd uit de vaart geno men worden, gedurende dien tijd pre cies in dezelfde richting blijver, liggen. De ervaring nu heeft geleerd, dat in die gevallen bjj de indienststellins onver-. mijdelijk tot hercompensatie van de kompassen moet worden overgegaan. Daarbij komt nog dat dan gedurende het varen de fouten zich nog belangrijk wijzigen door het wegvallen van het se- mi-permanente magnetisme. Een en ander brengt voor de reederij- en kosten mee, welke vermeden zouden kunnen worden door van tijd t. tijd, b.v. eens per drie maanden, het schio in te gengestelde richting te leggen. De aandacht van de reederijen wordt hierop gevestigd, opdat zij met deze omstandigheid rekening zullen kunnen houden. Ansjovis-voorraad. Men meldt aan de N. R. C. Van de ansjovis-voorraden der Coöp. Ansj. Verk. Vereen, werd in Mei afgeslagen 200 ankers nieuwe inleg 1923; voorts 616 ankers 1922er, 482 ankersjl919er en 1781 ankers 1918erde totale aanwezige voorraad van de Amst. veemen beloopt: 43.863 ankers, waarvan niet minder dan 60 pCt. regeeringsvoorraden. Vice-consul van Engela n'c?> IJ m u i d e n. 'A Naar men verneemt is de heer M. C. Zur Muhlen te Haarlem benoemd tot vice- consul van Qroot-Briltannië en Ierland te IJmuiden. Vuur Noord wijk. Op 16 Juli a.s. zal op het Noordeinde. i van den Noorboulevard te Noordwijk aan u Zee een kustlicht ontstoken worden, toonen- de een wit groeponderbroken licht, elke 20 sec. een groep van drie onderbrekingen, als volgthelder 8 sec.duister 2 sec. helder 3 sec.duister 2 sec.helder 3 sec. duister 2 sec.; zichtbaar 50°/. 17.5 zeemijl 90°/0 6.5 zeemijl.*"™™! 0 Lichtbronelectrisch gloeilicht 40.000 H.K., hoogte boven H.W 33 M. 7 Opstand steenen toren, vierkant, donker grijsrood met glazen Iichthuis, hoog 25.5 M. fa 30-jarige Echtvereeniglng van LUCAS HOPMAN OETJE BROUWER g den 29sten Juni 1923. IJmuiden, Oranjeslraat 10. gv De Familie. jg/ GEVRAAGD voor de Huishouding in klein gezin een net Meisje boven 18 jaar, zelfstandig kunnende werken. Brieven onder no. 2033, bureau van dit blad. TE wegens Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen voor de deelneming ons betoond bij het droevig overlijden van onzen Zoon JAN BAIS. IJmuiden, 14 Juni 1923. JOH. BAIS Echtgenoote en kinderen. Voor de vele bewijzen van deel- j neming ondervonden bij de ziekte en het overlijden van onzen innig geliefden Zoon en Broeder DIRK ARINUS, betuigen wij aan allen onzen dank, in 't bijzonder aan Dr. DE VRIES ROBLES en Zuster VALKENIER voor de liefderijke behandeling en aan Ds. LUIKINGA voor de troost volle woorden ons toegesproken. Familie FUREN. IJmuiden, 14 Juni 1923. HUUR GEVRAAGD overplaatsing een Woning op netten stand. Huurprijs pi.m. f 50 per maand. Brieven te adresseeren aan O. Kroon, Corn. Drebbelstr. 42. TE KOOP Simplex J motorrijwiel 2'/., in prima staat, slechts f225. Te bevragen Joh. van der Horst, Rijwiel- en Motorhandel Oranjestraat 10, IJmuiden. Mevr. Uuger, Willemsbeekweg D 93, Velseroord, vraagt een nette Dagdienstbode van goede getuigen voorzien. Ruim Pakhuis te huur. Gelegen Duinstraat hoek Conradstraat. Te bevragen Bik- en Arnoldkade 30. Flinke Dienstbode (Hollandsche of .Duitsche) terstond GEVRAAGD en een meisje voor lichte huishoudelijke bezigheden. Kanaalstraat [36 IJmuiden. beveelt zich aan voor het opknap pen en leveren van grafwerken. Adr.J. P. Coensir. 140, Velseroord. Zit- en Slaapkamer te huur aangeboden, op eerstenXj stand te IJmuiden. Brieven onder No. 2031, bureau van dit blad. VRIJE ZIT- en ruime SLAAPOE- LEOENHE1D, benevens VRIjE KEUKEN GEZOCHT voor gezin, van eind Juli tot eind Augustus." Brieven met prijs en opgave van slaapplaatsen onder letter P R, Kan toorboekhandel Jac. J. J. Bloem, van Woustraat 102, Amsterdam. Een adverientie geplaatst in de IJMUIDER COURANT heeft steeds succes. ZATERDAG 16 JUNI 's avonds 8 uur ZONDAG 17 JUNI 's middags 3 uur Een geheel nieuw avontuur van Een sensationeeie geschiedenis in 7 acten. 't Is een waar genot naar de films van HARRY PIEL te kijken. Niet alleen om zijn spel dat uitmuntend is, doch de om geving waarin zijn avonturen zich afspelen, [zijn zoo rijk aan natuurschoon, dat men onwillikeurigMOET uitroepen PRACHTIO BUITENGEWOONMeer zeggen wij er niet van. U komt de reclame zien en gaat naar/ FLORA. ZONDAGAVOND 8 uur einde 11 uur. Als Hoofdnummer Oroote spiritistische Roman in 6 acten, vervaardigd door de Een roman van een slachtoffer van het Spiritisme. Een film welke door diverse Patronaten is aanbevolen. PRACHTIG, BOEIEND, LEERZAAM Wij behoeven haast geen reclame meer te maken voor onze film. Het publiek doet het voor ons. Verder uitstekend Bijprogramma. ATTENTIE S. V. P. Ten einde iedereen in de gelegenheid te stellen van onze Prachtprogramma's te genieten, zijn de prijzen van af heden als volgt le Rang 75 ct., 2e rang 50 ct., 3e rang 30 et. Alles Inbegrepen. Plaatsbespreking doorloopend.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 6