ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN technische oliën en vetten No. 67 Woensdag 20 Juni 19SS 8e Jaargang IJMUIDER COURANT Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen brengen.ter openbare kennis, dat de verzoeken van D. de Waard, te Velseroord, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie M, No. 2125; gelegen achter, het woonhuis Kalverstraat E No. 4i, een bewaarplaats voor beenderen te mogen oprichten, door hen is toegestaan voor een proeftijd, van 6 maanden. de Rubberfabriek „Holland", te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4214, plaatselijk bekend Doodweg, Wijk L No 24, hare fabriek te mogen uitbreiden, door het daarin bijplaatsen van een wals, door hen is toegestaan. Velsen, den 12 juni 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, j. Kostelijk. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. Het Friesche Volkssanatorium. Jaarverslagen zijn meest dorre, ver velende lectuur; zij zijn niet het leven, maar een geraamte. Met een weinig verbeelding kan men zich een geraamte echter denken als een zich bewegend, levend mensch en een verslag gaat ook leven, als men bij al de gegevens en cij fers zijn fantasie laat werken. Dan zien we bij dit Jaarverslag Ap pelscha met zijn duinen en bosschen, een van de mooiste plekjes van Fries land. En verschillende kleurige houten gebouwen en een hooge schoorsteen tusschen het groen, een groote opper vlakte door een hoog hekwerk afge scheiden. Dat is thans het nieuwe Friesche Volkssanatorium. We zien eon deel der patiënten in 'n extra tram uit de Joure naar Appelscha overgebracht dat hooger gelegen, zandiger en droo- ger is dan de Joure met zijn omgeving van water en veen. Daar wachten nu een 100 patiënten, waarvan de grootste helft Friezen, op herstel door rust, zonlicht, goede voe ding. Het gemiddeld verblijf duurt een half jaar. En zij wachten vergeefs en gaan heen even ziek als ze kwamen? Dat meent nog menigeen. 1-Iet Jaarver slag leert anders. De patienter,, die vertrokken, waren gemiddeld 13 pond gegroeid. Och ja, dat lijkt heel wat, als ze te rugkomen, maar in die dikte zit 't hem niet. De kwaal is niet geweken. Zoo qor- deelt men gewoonlijk. Maar daar zien we cijfers, die deze meening logenstraffen. Van de 70 pa- tienten, die in '22 vertrokken na gere gelde behandeling, waren 36 hersteld en 20 veel verbeterd, 14 bleven gelijk of gingen achteruit- Dat zulk een inrichting met. gemid deld 100 patiënten cn eenig verplegend personeel heel wat geld kost, blijkt uit de exploitatjereko ling met haar eind cijfer over Ie f 100000. Waar liet geld vandaan komt, ieert het Veis'.ag ons ook. En weer zén we het lev n in het geraamte van doode mededeelingen en wel in deze bijzonderheid: H.S. Uit dankbaarheid dat ik 10 jaren geled-.'i Herema-State verliet, al dien tijd ge zond gebleven bui en mijn werk ais on derwijzer, waarvan de laatste 4 jaren als hootd eener school, ten volle heb kunnen verrichten, f 25. Wat zou deze inrichting er finanti- eel best voor staan en wat zouden vele arme patiënten geholpen kunn-n voi- "den, als nog een andere dankbaarheid zich in klinkende munt openbaarde: dankbaarheid, dat men ern gezond en krachtig lichaam bezit en geen sanato rium voor zichzelf of zijn gezin noodig heeft. Taxeert dat eens in geldwaarde en geef dan 10 Jo daarvan aan het sana torium! De ziekte een oorlog. In het laatste nummer van „Het Hoefijzer", orgaan van het Ontraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies staat een bijzonder helder artikel van Prof. Scbeltema, hoogleeraar voor kindergeneeskunde te Groningen over weerstandsvermogen Een professor spreekt en schrijft ge woonlijk in een taal, die 90 °/o der men- schen niet begrijpt. Maar Proi. Schel tema weet door eenvoudige taal en vooral door aardig gevonden en uitge werkte beelden zich voor ieder ver staanbaar te maken. In dit artikel noemt hij een ziekte een resultaat van een strijd, die wij bij na heel ons leven op het punt zijn, te voeren. Bijna altijd behalen we daarbij de overwinning; meest zoo makkelijk, dat we van het heele oorlogje niets be merken. Voortdurend naderen de gren zen van ons lichaamsgebied vijandige troepen, meest bacteriën. Voortdurend pogen zij een inval te doen en ons li chaam te veroveren. Maar we beschik ken over een schitterend arsenaal en een leger tot verweer. De overwinning behalen wij in 99 van de 100 gevallen, ook al komt het tot een tijdelijke be zetting, ook al leden we een aanvanke lijke nederlaag. Soms ontstaat dan een langdurige positieoorlog. Dat geldt vooral, na een welgelukten inval van den tuberkelbacil. Dan komt het aan op het weerstandsvermogen. Dan slin gert de kans heen en weer in een ver starden toestand van kamp. Zijn we in staat een klein weinig overwicht aan kracht te krijgen, dan is de oorlog ge wonnen, want de vijand raakt eindelijk uitgeput. Dit beeld gaat geheel op, wat betreft de kindertuberculose, verzekert Prof. Scheltema; die heeft veel van zulk epn positieoorlog. Het overwicht, dat den oorlog beslist, kan bij allerlei strijd van kinderen tegen allerlei ziekte-aan leidingen het verblijf in kinderherstel- lings- en vacantiekolonie zijn. Want daardoor wordt het weerstandsvermo gen versterkt. Bijzonder goed wordt dit beeld ver der uitgesponnen. Deze kolonies voor komen ziekten, maar dringen ook ziek ten terug, dwingen ze de bezetting op te geven en zich voor goed terug te trek ken. Zoo kan een verblijf van zes we ken bij zee of in een bosch of op de hei met goede voeding beslissend zijn en een kinderleven behouden, dat anders verloren zou zijn. Clvis llber. De nieuwe vereeniging Civis liber, Vrije Burger, zal wel veel instemming ontmoeten. Maar toch zij men voorzieh tig met den elsch van persoonlijke vrij heid. In een maatschappij, zoo ingewik keld als de tegenwoordige, moet het al gemeen belang wel noodzakelijk op ons persoonlijk doen en laten inbreuk ma ken. We zagen onlangs een boozen winke lier, een ambtenaar van den keurings dienst was in zijn zaak aan het snuffe len. Waar bemoeit zoo'n man zich mee? Doet net, alsof hij baas is! Die ver- vloekte_ dwang tegenwoordig. En je kunt zoo'n dwarskijker zelf ook nog van je belastingcenten betalen ook. Het is vervelend, ook al knoeit de winkelier, in geen onkel opzicht, dat de keuringsdienst eens komt snuffelen, waarschuwen, afkeuren, soms proces verbaal opmaken. Maar de keurings dienst voorkomt veel kvaad, maakt voorzichtig bij het inkoopen en bewijst een grooten dienst aan de volksgezond heid. Uit een verslag van den keurings dienst in den Haag ontleencn we deze bijzonderheden: Behalve visch werden in '22 buiten consumptie gebracht 911 partijen voedingsmidel i. De keurings dienst moest karnemelk afkeuren, die met al te veel water ver dund was, zoo dat ze ge.-n karnemelk meer kon hee- ten. Melkbrood werd gevonden zonder aantoonbare hoeveelheid melk, de prijs was echter wel die van melkbrood. Boekweitmeel zonder spoor van boek weit. Duf en zuur meel moest worden afgekeurd. In. talrijke margarinesoor- ten, die als melange worden aangebo den, vond men geen aantoonbare hoe veelheid boter. Worst werd met zet meel vermengd. Bouillonblokjes, waar aan een vegetariër zich niet zou bezon- INGEZONDEN HEDEDEBLING. Het beBte adres voor alle HA.BTNGO.DE TELEF 298 digen, zonder aantoonbare hoeveelheid vleeschextract. Voor menschelijk ge bruik afgekeurd niet minder dan 600 partijen visch. Er zullen onder al die winkeliers, melktappers, vischventers wel velen het stichten van een vereeniging voor de vrijheid van den burger toejuichen. Maar de dwang is hier in het algemeen belang en het is een gezonde regel, dat wij allen van onze persoonlijke vrij heid zooveel moeten offeren, als het pu bliek belang dit eischt. Handenarbeid op school. Dertig jaar lang heeft Prof. J. H. Gunning geijverd voor de invoering van handenarbeid op school en zacht jes aan begint men dat niet meer zoo dwaas te vinden, wellicht dat ook tij ons de school eenmaal zal worden ais de arbeidsschool in Rusland. Lichame lijke oefening moet wel van handenar beid onderscheiden worden; hij den laatsten werken hand en geest samen. Hand en oog zijn beiden bij het handen werk bezig; de hand is het vooral, die den mensch in staat stelt, zich intel- lektueel ver boven het dier te verheffen Prof. Gunning zegt dan ook, dat de ontdekkingen met de handjes het onbe holpen kind snel heel wat leeren. Met Prof. Winkler onderscheidt hij hot spiergevoel van den tastzin: het is ziende taston cn is zeer belangrijk, voor onzen geestelijken groei. De handenar beid zet het spiergevoel aan het werk en ontwikkelt het. Kinderen, die in de sloydzaai uit munten en daar mooie stukken maken, gaan volgens Prof. Gunnng ook snel in geestelijke ontwikkeling vooruit. Het is zeker geen dom kind. Een jongen, die prima Fransche thema's maakt, kan echter op ander gebied wel een domoor zijn. De gewone school houdt, veel te wei nig rekening met de kinderziel en haar aanleg en gaven. Prof. Gunning houdt van gepeperde taal en zorgt daarom, hoe komen de menschen in 's Ileeren naam toch aan de dwaze schooltraditie Hij zou het wel nuttig achten, indien door een zondvloed de meeste school boekjes verdwenen! De kinderen zelf zouden bij zulken vloed zeker juichen. De school is al minder een pompstation en dor leerinstituut dan vroeger, maar zeker zal er nog wel veel hervormd moeten worden, voordat het de kinde ren veelzijdig ontwikkelt en daarom mag handenarbeid niet ontbreken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op de Internationale Ilondontcn- toonstelling 16 en 17 Juni te 's Graven- hage gehouden, behaalde Boij (Blen heim Spaniel) openklasse: 1ste prijs en speciale prijs. Prince Charles, China Victoria, .Teugd- klasse 1ste zeer goed. Nieuwelingsklas se 1ste zeer goed en speciale prijs. Eigenaresse; Mevr. T. Tismeerde Waard. Binnengesleept. De stoomtrawler Derika XII IJ.M. 125 van de V. E. M. heeft alhier met schade aan zeilen en dek binnengesleept de En- gelsche motorschoener „Hibernia", met 'n lading steenkolen van Barry op weg naar Bremen. De stoomtrawler Derika XVI IJ.M. 203, eveneens van de V. E. M., bracht alhier binnen de Ned. motorschoerier „Alde- baran", met veevoeder op weg van Lon den naar Brunsbuttel, welke op zee de mast had gebroken. Vrijdag is vanwege den Rijkswa terstaat te Haarlem aanbesteed het op nieuw maken van den opgeruimden remstoel in het buitentoeleidingskanaal naar de groote schutsluis alhier, hehoo- rende tot de werken van het Noordzee kanaal, Ingeschreven was als volgt: H. Oudshoorn, Beverwijk, f 6695; Th. Smeulers, Dordrecht, f 6600; Fa. C. Kas- teleijn en Zn., id., f 6420; N.V. Concordia, Papendrecht, f 6270; A. Bree en Co., Weesp, f 6225; G. SchennerNieuwen- dijk en Zn., Almkerk (N.-Br.), f 6220. VELSEROORD. Zondag j.l. hield de afdeeling van de „Dageraad" alhier haar maandelijk- sche ledenvergadering. Verslag werd uitgebracht over de avonden met D. de Kok. Hieruit bleek dat de afdeeling op deze vergaderingen 1200 bezoekers tot zich heeft getrokken. Het ledenaantal steeg met meer als 100 procent, terwijl het financieel verslag van den penningmeester over deze avonden ook niet ongunstig was. Het optreden van de Kok is een groot succes geweest voor de afdeeling. Getracht zal worden in samenwerking met de omliggende afdeelingen een landdag te organiscerer. en nieuwe af deelingen te stichten, o.a. te Beverwijk. Dezen zomer houdt zij nog een open bare vergadering met debat. H. Croiset uit Amsterdam zal dan komen spreken. Van Ds. Luikinga heeft de afdeeling bericht gekregen, dat hij met een spre ker van de „Dageraad" van gedachten wil wisselen in een openbare debatver gadering met verdeelde spreektijd. Door G. .L uit de J. P. Coenstraat alhier werd aangifte gedaan, dat van hem een oud heerenrijwiel is ontvreemd Een onderzoek wordt ingesteld. De heer P. Gildemeester, seinhuis wachter bij de Ned. Spoorwegen alhier, herdenkt a.s. Maandag 25 Juni zijn 25- jarige dienstvervulling bij de Holl. Spoorweg Mij. De jubilaris, die voorzitter der afdee ling van de Vereen, van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael is, is al die jaren hier werkzaam geweest. VELSEN. De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Velsen, maakt bekend, dat in de Planciusdwarsstraat hoek de Weertstraat te Velseroord, een brieven bus is geplaatst, die 3 maal daags gedu rende de bestelling wordt gelicht. Ds. J. D. üoerkoel, predikant bij de Geref. Kerk alhier, ontving een beroep naar Alblasserdam. Dat de extra-bewaking door de po litie wel noodig is, blijkt uit de voortdu rende inkomende klachten. Maandag liepen eenige schoolgaande kinderen in de Breesaap, toen uit het Bleekerspad plotseling een indivdu op hen afkwam en een der kinderen wilde meenemen. Met grooten schrik zetten de kinderen het op een loopen. Ook aan den Kruidbergerweg ver scheen voor eenige dagen een ongunstig persoon uit het bosch en joeg den voor bijgangers het schaamrood op de kaken. Door den heer H. uit Beverwijk werd aangifte gedaan dat hij uit een weiland in de Breesaap 'n koe vermiste, Vermoedelijk hebben jongens de koe uit de weide gejaagd. Zondagmiddag werd in den speel tuin van het café Bloemoord een meisje uit Amsterdam door een schommel ge troffen. Het kind werd door Dr. Barent- sen verbonden. Gelukkig bleken de ver wondingen niet van ernstigen aard. Aan den Schulpweg werd Zondag avond door eenige personen verzet ge pleegd tegen de politie. Aangehouden werden S. B. en W. H. uit Beverwijk, die voor den Commissaris werden geleid en vervolgd zullen worden wegens weder- spannigheid. Op de Chemische Fabriek zou een nieuwe bliksemafleider geplaatst wor den. De oude was er afgehaald en had men zoo lang neergelegd. Toen men de ze wilde wegnemen, bleek -de waarde volle punt er al afgehaald. De dader is door de politie te Rotterdam aangehou den, het is een zekere H. S., schoorsteen bouwer en wonende aldaar. Naar men ons meedeelt zijn er ge durende de zomermaanden een paar agenten van politie aangewezen, die zich uitsluitend hebben te bemoeien met vergrijpen tegen de zedelijkheid in WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar du i 3 cent per week is men lid en heeft dai i recht op kostelooze hulp van een de.' wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. de duinen te IJmuiden en Velseroord en in de bosschen te Santpoort, zulks naar aanleiding van klachten, die in den laatsten tijd waren ingekomen. Aan onzen Burgemeester is een buiteniandsch verlof verleend tot 14 Ju li a.s. Door het Centraal Drankwcer Co mité in deze gemeente is aan den ge meenteraad een adres gericht, met ver zoek om gedurende de feesten ter gele genheid van het regeeringsjuliileum van H. M. de Koningin, een tapverlrod te willen afkondigen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingekomen op 16 Juni 1923: 7 timmerlieden, 4 metselaars, 2 stra tenmakers, 4 kantoorbedienden, I zeil maker, 4 mandenmakers, 9 kuipers, 1 meubelmaker, 1 bakker, 32 zeevisschors, 24 stokers, 16 machinisten 5 uneden, revolverklinker, 10 bankwerkers, 1 voorslaander, 1 hulpmonteur, 3 plaat werkers, 1 montagewerker, 2 vuurwer kers, 2 aut. lasschers, 1 machinedrijver, 2 ketelmakers, 1 electricien, 252 diver sen. SANTPOORT. Het verbouwen van twee stalruim- ten aan den Bloemondaalschen straat weg te Bloomer.daal tot garage voor re kening van de heeren J. J. Bansdorp en D. Schuld aldaar, onder beheer van den bouwkundige J. Wevers te Velseroord, is opgedragen aan de lieeren Visser en Aris alhier voor f 2394. Zooals wij reeds eerder meldden, wordt Zondag e.lc. in den tuin behoo- rende bij de R.K. Pastorie te Driehuis een R.K. Landdag gehouden. In vervolg hierop kunnen wij nog mededeelen, dat om twee uur een optocht wordt gehou den, waaraan muziek- en andere R. K. vereenigingen zullen deelnemen. Deze muziekverenigingen „Soli Deo Glo ria", „St. Fidelus" en „St. Caecilia" benevens het R.K. Mannenkoor St. Cae cilia" zullen zich ook op het Landdag terrein doen hooren. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat het woord gevoerd zal worden door den Zeereerw. Heer Kapelaan P. v. d. Dorp uit Dordrecht, den Heer B. Th. de Wolf uit Amsterdam en den Heer A. C. de Bruyn uit Utrecht, wier onderwerpen resp. zijn: „Waarom eenheid?," „Room- sche eenheid is Roomsche kracht" en „Leven of ondergang." Daar behoorde werkelijk moet toe, om Zondagavond een concert in de open lucht te geven en bij te wonen. De tem peratuur n.l. was van dien aard, dat je, ondanks het feit, dat we ai aardig den langsten dag naderen, meer aan je dik ke winterjas dan aan je luchtige zomer- kleeren dacht. „Wilhelmina" onder leiding van Rei- nier van 't Hof bleek echter voor geen klein geruchtje vervaard en toen een maal het eerste nummer was ingezet, kwamen de belangstellenden vanzelf. Binnenkort misschien reeds Zon dag a.s. is Santpoort-dorp aan de beurt. Een klein beetje meer zonne warmte zou geen kwaad kunnen! Zondag j.l. liep van een der talrijke auto-bussen bijna een wiel af. Op het allerlaatste oogenblik werd het drei gend gevaar ontdekt, zoodat ongeluk ken uitbleven. Rectificatie. In het ingezonden stuk van het Be stuur der Vrijz. Kiesvereeniging „Bur gerplicht" te Santpoort komt een zin voor waarin staat dat de heer Tusenius nu normaal verplicht is, zijn zetel aan laatstgenoemden heer aftestaan, dit moet zijn moreel verplicht, Redactie,

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1