VELSEN. De steunregeling. Voor de ingestelde steunregeling hebben zich 212 personen aangemeld, waarvan j 112 georganiseerden en 100 ongeorgani-j seerden. Men verzoekt ons te willen mede-1 deelen, dat de uitbetaling aan ongeorgani seerden zal plaats hebben a.s. Vrijdagavond I vanaf half-zes op het gemeenteterrein aanl o den Velserduinerbuurtweg te Velseroord. troffen werd. Zondagmorgen vertoonden zich te Wijkeroog, de eerste teekens van het na derend zomerseizoen. Met een pleizierboot, zooals die hier genoemd wordt, was een groot gezelschap uit Amsterdam aangeko men. Onder de opwekkende tonen van een muziekcorps, wandelde de optocht naar Wijk aan Zee en keerde daarvan in den vooravond weer terug om naar Amsterdam te begeven. 't Was werkelijk Zondag al iets drukker langs den weg dan gewoonlijk, Het heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag zeer hard gevroren. Deze vorst heeft aan de te veld staande gewas sen veel schade gedaan. Hier en daar zijn veel aardappelplanten totaal zwart gevroren En dat zoo dicht &an den langsten dagI junj on rn/ol oonc hnnrpri hpwprpn flati-' SPORT. VOETBAL. Stormvogels en de H. V. C.-beker. Stormvogels' kansen op den li. V. C.- beker zijn na Zondag j.l. niet onbelang rijk gestegen. Sparta won n.l. slechts met 1—0 van H. V. C., zoodat de 3—0 overwinning van Stormvogels uiet over- Aihlethiek. Bij de Zondag j.l. gehouden Athle- thiek-wedstrijden te Bussum, behaalde de heer H. Wiclimann een 3en prijs Discuswerpen en de heer J. Jonker een 3en prijs op de 1500 M. liardloopen. De heer J. Jonker heeft ook op de Athle- zich weer Jtiek-wedsl rij den te Edam, op Zondag Juni gehouden, een 2en prijs behaald op de 10.000 M. hardloopen. Beide heeren kwamen uit voor de Turnvereeniginj IJmuiden". SCHEEPVAART. We hebben wel eens hooren beweren, dat in Nederland het gevaar voor nachtvorsten Dagen pas eindigt den 31sten Juli en weer begint121 E.K. op 1 Augustus. 122 Zaterdag hebben we te Wijkeroog 123 een woonwagen gezien, waarop te lezen J 24 stond, dat de eigenaar handelaar was in 125 paarde en hitte. Daar zullen heel wat menschen op afkomen en als ze niet fe duur is, zullen we wel spoedig het resultaat!2 zien, als ieder van zijn gekochte hitte] Geen Zomertijd, wat afstaat. Waterstand IJmuiden. 1923 H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 7.39 8.13 3.08 3.33 8.45 9.18 4.03 4.35 9.52 10.27 5.10 5.50 11.04 11.36 6.25 7.08 0.13 7.32 8.12 0.40 1.14 8.34 9,16 1.35 2.06 9.34 10.08 VISSCHERIJ. Alhier is opgericht een slagbalclub „Hi-Ha-Ho!". Presidente is Mej. Mina! Bosman, secretaresse mej. Ida BonariusJ Het haringbedrijf, penningmeesteresse mej. Huibertje Groene-1 veld, captaine Marie Roodenburg. De speel-1 De Reedersvereeniging voor de Nea. avonden zijn Maandag, Vrijdag en Zaterdag! haringvisscherij heeft in April van dit van 7.30 tot 8.30 uur, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 6.30 tot 8.30 uur. Het speelterrein is voorioopig op den Boschweg. Nieuwe leden kunnen zich ten allen tijde aanmelden op het speelterrein. De leeftijd moet minstens 10 jaar zijn. Hoe noodig een arrestantenlokaal op Wijkeroog is, mocht helaas Zondag weer blijken. Begeleid door een massa nieuwsgierigen bracht de politie een paar geboeide vechtersbazen met de pont over. Gelukkig zullen de beide cellen spoedig voor hei gebruik gereed zijn, al hopen we, dat ze nimmer gebruikt zullen worden. Arbeiders zijn dezer dagen bezig op Wijkeroog om een toegangsweg te graven naar de aanlegplaats van de nieuwe stoom- pont. Voor de vrijkomende aarde heeft de Waterstaat een mooi plaatsje. Waar dat is? Daarmee wordt het gat gedicht, hetwelk indertijd in den dijk gegraven is tusschen het bootstation en de pontwachterswonin gen. Door deze opening liep de weg naar het handpontje en nn dit is opgeruimd, hadden we daar waarlijk een-aardig haventje gekregen, hetwelk dan ook al eens als zoodanig gebruikt was, door een schipper, die er wat goederen gelost had. Hoe noodig een steiger aan den noor delijken kanaaloever is zouden het beste kunnen getuigen de beambten der stoom- pont, die de wagens moeten overbrengen, welke de artikelen vervoeren, die voor den noordelijken oever bestemd, aan de zuide lijken gelost moeten worden, Dit euvel had natuurlijk al voor jaren weggenomen moeten worden, er had al lang een steiger aan den noordkant moeten zijn, daarover is al veel gepraat en daarvoor is al veel moeite gedaan, doch er waren zeker altijd onoverkomelijke moeilijkheden maar nu zou het toch zeker wel kunnen. Een steiger maken naast dien der Alkmaar packet, terwijl de kanaaldiepte en de weg er heen er al zijn, zou dat zoo bezwaarlijk zijn De heele bevolking aan den noordwal zou er toch mee gebaat zijn. Neen hoor, 't gebeurt niet, 't gat gaat dicht. Voor goed Och, 't zou zulk een groot wonder niet zijn, als het 't volgend jaar weer geopend werd. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: S. Visser—Groot d., C. J. I van der Bijl—Toon z., C. M. Jabroer—van Warmenhoven z., E. LipsHopman d., J. Willems—Konkelaar d.; N. E. van Welft— v. d. Pijl z. SANTPOORT. Dat het gevaar aan het voederen met schillen enz. niet geheel denkbeeldigI is, bleek gisteren den veehouder Van S.,j van wien één zijner koeien den dood vond door het inslikken van een stukje ijzerdraad. Een zoontje van den heer St. geraakte) dejer dagen spelenderwijs onder een wagen, met het gevolg dat het een been brak. In den n?.cht van Maandag op Dins dag had het flink gevroren, zoo zelfs, dat te veld staande aardappelen en wortelen hiervan ten duidelijkste de sporen droegen. Van schade aan aardbeien toegebracht hoorden we tot heden niets. jaar een commissie benoemd om een rapport samen te stellen over plannen tot bevordering van den uitvoei van lia ring en tot het tegengaan van knoeie rijen in het haringbedrijf. Deze commis sie bestond uit de heeren L. J. van Gel deren, J. H. Warneke, L. J. M. IJzer- mans, I. J. Hoogendijk, Alb. Pronk, M Parlevliet, Jac. den Duik, Joost Pet Fz., Th. Haasnoot, W. Richter Uitdenbo gaardt, Joh. Poortman en C. G. Roos. Naar de „N. R. Ct." meldt, legt de com missie in haai' rapport er de.i nadruk op dat het gelicele bedrijf zoodanig dient te worden ingericht en uitgeoefend, dat de meeste kans op aanwezigheid van slechts eerste qualiteit haring worde be reikt. De eerste stap om hiertoe te ko men, moet zeker gedaan worden door de reederijen door het gebruik maken van eerste qualiteit zeefust en dito zout. Invoering van een Nederiandsche ton, die geschikt is voor zeeton en voor ex- portton wordt onmogelijk geacht, om dat de afnemers hun eigen an verschil lende eischen stellen. De maatregelen tegen knoeierij met Nederiandsche haring hebben betrek king op de qualiteit van de haring, op de verpakking, op den netto-gewiehts- iiihoud en op de maat van het fust. Inzake qualiteiten moet vaststaan, dat de inhoud inderdaad overeenstemt met het merk; de verpakking dient be stand te zijn tegen de verzending; de garantie van een nettogewiclitsinhoud moet eveneens vast staan, en ter slotte moet de vaststaande maat van het fust waken tegen bedrog. Naar het oordeel van de commissie moeten reeders en handelaren zelf om trent dat alles voorschriften stellen en zich eraan onderwerpen. Voor alle nauwkeurig te omschrijven qualiteiten, sorteeringen en pakkingen dienen mer ken te worden ontworpen. In elke vis- scherijplaats zal een controlestation moeten worden opgericht, belast met keuring en het toezicht op de regeling. Ten slotte zal de hulp van den wetge ver noodig zijn, teneinde er voor te wa ken, dat slechts, zij die gerechtigd zijn tot het voeren van de vastgestelde mer ken, ook haring onder die merken uit voeren en anderen niet ten uitvoer met gebruikmaking van die merken worden toegelaten. Aangenomen werd, dat onder maat houdend fust moet worden verstaan een Nederiandsche ton met een inhoud van ongeveer 115 K.G. netto vischgewicht en een Schotsche ton met een inhoud van ten minste 120 K.G. netto visch gewicht. Kleine tonnen dienen naar verhouding te zijn. Deze maten gelden niet voor handel op Amerika, omdat hiervoor reeds eigen vaststaande maten worden gebezigd. De commissie wenscht, dat aan het hoofdbestuur van de Reedersvereeni ging opgedragen zal worden, in overleg en samenwerking met de vereenigingen van haringhandelaren, al het noodige te verrichten ter verwezenlijking van deze regeling. Hierover zal in de eerstvolgende alge- meene vergadering van de Reedersver eeniging worden beslist. Hei Vïsscherijbedrijf. De Reedersvereeniging zond aan <le organisaties het volgende schrijven „Wij bevestigen hierbij het telefonisch bericht, dat üe geconvoceerde vergade ring ons niet meer doeltreffend voor komt. Immers uit de vier der vijf organisa ties ontvangen berichten is ons o.m. ge bleken dat, waar ook onder de organi saties zeil geen eenstemmigheid bestaat ten aanzien van de wenschclijkheid van afsluiten van nieuwe contracten, thans geen aanleiding bestaat verderf besprekingen hierover te houden, het geen niet wegneemt dat wij ons genood zaakt zien onze toezegging d.d. 20 Sep tember j.l. gedaan, terug ie nemen, waaraan -wij bij deze gevolg geven en wel met ingang van 1 Juli a.s., met wei ke datum de brief d.d. 20 September j.i. dus is ingetrokken." Door het bestuur van den Gentr. Bond van Transportarbeiders is daarop aan de Reedersvereeniging geschreven, dat het zich kan vereenigen met het stand punt, dat verdere besprekingen overbo dig waren. Dat er geen eenheid tusschen de organisaties zou zijn, wijst het be stuur eebter af en zegt dat deze volko men in orde is. Het bestuur vraagt wat de Reeders vereeniging bedoelt met liet opzeggen der toezegging uit den brief van 20 Sep tember 1922 en zou daarover gaarne een nadere definitie ontvangen. Ten slotte vraagt bet bestuur of de Reedersvereeniging bedoelt met 1 Juli een nieuwe loonregeling te zullen invoe ren of het bedrijf van dien datum af con tractloos te maken. - De stoomtrawler Henriette JJ.M. 93 van de Zeevisscherij Mij. Henriette, di- ■ecteur de beer C. Suwerink alhier, is verkocht aan de heer J. v. d. Made c.s. alhier. BINNENLAND. Nationale Bankvereeniging. Aan het jaarverslag over 1922 der Na tionale Bankvereeniging ontleenen wij het navolgende: De in 1921 naar voren getreden crisis verschijnselen, waarvan de plotselinge groote prijsdalingen zonder twijfel de meeste slachtoffers maakten, herhaal den zich gelukkig niet in het afgeloopen jaar. Zij losten zich op in een voortdu ende malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons bedrijf. Dientengevolge bleef onze bedrijfs winst niet onaanzienlijk ten achter bij de over 1921 behaalde resultaten. Zooals wij verwachtten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te brengen. De totale vermindering op dit hoofd bedraagt over het afgeloopen boekjaar ruim f 518.000.-—; wij blijven verder streven naar besparing en mogen met zekerheid een verdere vcriagin; over 1923 verwachten. De in het. afgeloopen jaar door ons in gestelde indeeling onzer kantoren in districten onder leiding van district directeuren, schonk ons bevrediging. Zij bracht, naast een meer intensieve con trole, besparing van tijd en onkosten, daar de werkzaamheden onzer Centrale Administratie thans aanzienlijk inge krompen konden worden. De maatregel bevordert het contact tusschen Hoofd directie en kantoren en het overzicht van den gang van zaken. De resultaten der rente-rekening ver- ieten de opgaande lijn, hetgeen te ver klaren is uit de afneming van de diverse hoofden van rekening. De verminderde credietbehoeften ge paard aan afwikkeling van mindr ge- wenschte credie.ten deden, ondanks bet feit dat geregeld nieuwe credieten wer den verstrekt, het debiteurencijfer per saldo dalen. Het evenwicht tusschen ons opereerend kapitaal en onze uitzettin gen bleef gehandhaafd. Het totaal der door derden bij ons gedeponeerde gelden verminderde, een verschijnsel, dat zich op alle bank-ba- lansen voordoet. Deze teruggang van •edit-saldi bij onze instelling mag echter onder de in het afgeloopen jaar igeerende omstandigheden als matig orden beschouwd. In verband hiermede spreken wij de hoop uit, dat de concurrentie, welke wij van den Postcheque- en Girodienst ondervinden, verminderen moge. Wij waardeeren deze Rijksinstelling ten zeerste in haar streven, het geldver keer door middel van overschrijving te vergemakkelijken en te verbeteren, doch vreezen, dat zij, met geldon tot zich te trekken als belegging, haar doel voorbij streeft en, schoon ongewild, schade gaat berokkenen aan het eco nomisch leven in Nederland. Hoewel de groote liquiditeiten in het provinciaal bankbedrijf, ter wille van de rentabiliteit, op andere basis berus ten dan bij de in Amsterdam en Rotter dam gevestigde instellingen, hebben wij ons steeds als richtsnoer gesteld, slechts in bijzondere gevallen een be roep op de circulatiebank, of op de ons gegarandeerende Rotterdamscho Bankvereeniging te doen. Het is ons een voldoening, dat wij sedert Juli 1922 geen credietpapier in herdisconto heb ben behoeven te geven, terwijl wij steeds een belangrijk tegoed bij de Rot terdamsche Bankvereeniging onder hielden. Na een nauwkeurige revisie van on ze debiteuren achten wij deze, in aan merking nemend de onder crediteuren opgenomen speciale reserve, volwaar dig. Gezien evenwel de in de crisis-jaren opgedane ervaring, oordeelen wij het wenschelijk telkenjare deze speciale reserve tegen debiteuren te versterken. Thans stellen wij U voor daaraan een bedrag van f 500.000.toe te voegen. Een toevoeging van i 100.000,aan de statutaire reserve en een afschrij ving van f 150.000.— op gebouwen ach ten wij dan voldoende. Wij stellen U voor daarna het div dend te bepalen op 4 Op 1 Januari 1922 hadden wij kan toren op 87 plaatsen. Dit aantal ver minderde in den loop van het jaar met 2, doordat onze kantoren te Hulst en te Zwijndrecht werden omgezet in zitda gen. Eerstgenoemde ressorteert nu onder ons kantoor te Terneuzen, laatst genoemde onder ons kantoor te Dord- echt. Daarentegen vermeerderde het aantal- onzer kantoren met 1, door ver- eeniging van onzen dagelij ksclien zit dag te Leens met het kantoor der firma H. Alting Co. aldaar, dat door ons werd overgenomen, zoodat het aantal plaatsen waar kantoren onzer Instel ling gevestigd zijn, op 31 December 11. bedragt, ongeacht de 63 plaatsen-, waar zitdag wordt gehouden of een correspondentschap is gevestigd. De Balans vertoont de volgendé cij iers: Defceizijtie: Kas, coupons, vreemd geld f 3.017.281.63 (v. j. f 3.930.419.20x/2; Credit-saldi bij bankiers cn kassiers 5.206.949.80 (v. j. f 3.687.072.94), Cre dit-saldi in vreemde valuta bij ban kiers f 48.650.21 (v. j. f 32.582.20), zijnde dit de tegenwaarde, berekend tegen den koers van 31 December j.l. van het bedrag, dat voor eigen rekening en ri sico bij bankiers uitstaat, Wisselportc feuille f 18.850.826.64 (vorige jaar 17.668.275.58), Lecndepöt f 2.325.080.18 (v. j. f 3.764.831.73), Effecten f 471.771.27 (v. j. f 7il.O5i.22V2), Prolongatie gege ven en voorschotten tegen effecten 11.117.467.19 (v. j. f 15.410.450.8m; Debet-saldi in rekening-courant 64.254.231.02 (v. j. f 71.758.394.36) Vorderingen wegens gestelde hor tochten, f 3.460.985.08 (v.j. f 2.246 72i.68): Gebouwen f 4.593.845.54 (vorig jaar 4.202.141.67l/2)- Cjeditziides Kapitaal f 10.000.000. (onv.), Reserve f 2.100.000.— (v. j. f 2.000.000.Termijnaffaires vreemde valuta f 56.147.16 (v. j, - Leendepöt f 2,325.080.18 (v. f 3.764.831.73), Deposito cn Credit-saldi in rekening-courant f «©2.869.767.9? (v. j. f 104.000.439.78), Te betalen wis seis f 535.848.58 (v. j. f 462.235.17), Ne deriandsche Bank en Bankiers 1.496.207.63 (v. j. f 791.963.—), Gestel de Borgtochten f 3.460.985.08 (v. j. f 2.246.724.68), Dividend cn belastin, f 436.200.— (v. j. nihil), Onverdeelde winst f 66.851.96 (v. j. f 136.028.05). 1-Iet winstcijfer der rente-rekening bedraagt f 3.010.377.85 (vorig jaar 3.769.271.76V2), dat der provisie-reke ning i' 2.453.346.88 (v. j. f 2.895.983.44) oodat de totale brutowinst, het saldo an het vorige boekjaar inbegrepen 5.599.752.78 (v. j. f 6.682.577.22V.) be draagt. De onkosten-rekening wijst aan, gesplitst over de twee hoofden: honoraria f 3.092.580.88 (v. j. f 3.521.937.72) bedrijfsonkosteri 1.055.870.16 (v. j. f 1.145.012.98De netto-bedrijfswinst bedraagt f 1.451.301.74 (v. j. f 2.015.626.52). De verdeeling der netto-winst ad f 1.451.301.74, na aftrek van de ver plichte uitkeering volgens art. 16 dei- statuten van tantièmes aan plaatselij ke directeuren, bedragende f 198.249.78 laat toe: eene afschrijving op gebouwen van 150.000 een toevoeging aan het Re servefonds van f 100.000.eene toevoe ging aan de speciale reserve tegen de biteuren, op te nemen onder crediteu ren, van f 500.000.4% dividend f 400.000.en een reserveering voor be lasting van f 36.200.terwijl alsdan een overblijvend winst-saldo ad f 66.851.96 op nieuwe rekening is over te boeken. Het regeeringsjubileum. H.M. de Koningin gaf aan den Voor zitter van de Redactie-Commissie van het Gedenkboek 18981923, W. G. de Bas, welke Commissie bestaat uit de heeren Z.Exc. Dr. J. Th. de Visser, Min. van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Voorzitter; Mr. Dr. F. A. va Lynden Sandenburg, Commissaris van H.M. de Koningin in de provincie Ut recht; W. de Vlugt, Burgemeester der gemeente Amsterdam; Mr. A. R. Zim merman, oud-Burgemeester der ge meente Rotterdam; Z. D. II. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Ut recht; H. Colijn, Lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en Prof. Mr. W. van der Vlugt, Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden; secretari aat M. Lakeman, te Voorschoten, te kennen ,dat het hare wensch is, dat bo vengenoemd Gedenkboek 18981923 aan Haar wordt opgedragen, en Haar op den dag van Haar jubileum, den 6en September 1923, ten paleize wordt aan geboden. Schorsing gemeenteambtenaren. Een ambtenaar ter secretarie der ge meente Marken (eiland) had onlangs stukken veranderd betreffende de rijks inkomstenbelasting. In verband hiermede besloot de ge meenteraad den ambtenaar uit zijn be trekking te schorsen. Ged. Staten had den dit besluit, als zijnde in strijd met de wet, aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen, doch de koninklijke be slissing werd verdaagd. Thans hebben Ged. Staten echter aan den raad geadviseerd, het besluit tot schorsing in te trekken, om vernietiging te voorkomen. De gemeenteraad van Marken heeft daarop met 5 tegen 2 stemmen besloten het schorsingsbesluit in te trekken. Faillissementen in Nederland. Volgens rnededeeling van het handels- nformatiebureau van VAN DER GRAAF Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Juni in Nederland uitgesproken 80 faillissemen ten tegen 51 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni 1923 1877 faillissementen tegenover 1291 over hetzelfde tijdperk van hei vorige jaar. De besteldienst der postpakketten. Het lid der Eerste Kamer, de heer Haazevoet, heeft den Minister van Wa terstaatse volgende vragen gesteld: Zijn de geruchten gegrond, dat door het Hoofdbestuur der Posterijen onder handelingen gevoerd worden met de Al- gemeene Expeditie-Ondernemingen van Gend Loos IJ Collignon en Cie. over de overname van den besteldienst der postpakketten? Indien deze geruchten gegrond zijn, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat de transportbeambten, die geduren de vele jaren, hoewel in particulier dienstverband, hun diensten aan het Rijk gaven, op geenerlei wijze financi eel het slachtoffer zullen worden van een dergelijke reorganisatie van den post-pakkettendienst? Uit Boeken en Bladen. - liet Gcïll. Gemeenteblad, uitgever I. C. Pons te 's Gravenhage, Juni-nr., bevat artikelen over Vlaardingen, Dor- irecht, het land van de Berkel, 's Gra- enhage, mooi-Zutphen enz. Wij ontvingen het eerste nr. van® e Roman, een nieuw weekblad onder édactie van den bekenden schrijver van detective-verhalen Ivans (Mr. J. v. Schevichaven). Dit nr. bevat het eerste edeelte van een nieuwen cleteetieve-1 roman van den redacteur „De Breede Vallei" en een verhaal van F. de Sin clair. Het blad wordt uitgegeven door de N.V. Uitgevers Mij. De Roman te Ut- echt. Voorts ontvingen wij de nieuwe dienstregeling van de passagiersdien sten der N.V. Mij. tot Exploitatie van Noordzeebaden en Wagenberg's Passa giersdiensten te Delfzijl. Wie eens een badplaats wil bezoeken, at verder van huis dan Zandvoort of Wijk aan Zee, ga eens naar Delfzijl en make dan met een der salonbooten een tochtje naar Schiermonnikoog, Ame land, Borkum, Norderney on Emden. Voor korte reisjes naar de Duitscke eilanden heeft men geen passen noodig. Wie meer met zijn tijd wil meegaan en door de lucht wil reizen, vrage de Ne- derl. Luchtreisgïds van de Kon. Lucht vaart Mij. voor Nederland en Koloniën. Daarin vinden wij de dienstregeling op Brussel, Parijs, Bremen-Hamburg-Ber-^ lijn, "Londen en Manchester, benevens^ vele andere wetenswaardigheden. Weet een ieder wel, dat de K. L. Mij. in jaar lx/2 millioen K.M. gevlogen heeft, zonder één enkel ongeval? Diegenen, welke meer van bosch en heide houden, reizen dit jaar eens naar Oosterbeek. De Vereen, voor Vreemdelingen verkeer aldaar zond ons een schitterend uitgevoerd boekje Waarheen?" en beveelt daartoe Oos terbeek aan. En zij, die er geweest zijn, kunnen de ze aanbeveling begrijpen.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2