ORGAAN VOOR Di GEMEENTE VELSEN DRIE ZUSTERS No. 69 Woensdag 27 Juni 1923 8e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het verzoek van: de N. V. „Acetylena", te Rotterdam, gemachtigde van H. A. van der Velden, te Jan Oijsenvaart, om vergunning tot het plaatsen van een ondergrondsche benzine tank met bovengrondsche aftappomp, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F, No. 2666, plaatselijk bekend Bloemendaalsche straatweg, Wijk, A No. 196, door hen is VERDAAGD op grond dat het technisch onderzoek nog niet is geëindigd. Velsen, den 21 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. W. LANDEWEERT L. B. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Naamlooze Vennootschap Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen, om vergunning tot het oprichten van een waterreinigings- gebouw, waarin gebezigd zal worden een draaistroommotor van 5 P.K. voor het aandrijven van een pomp, op het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B, No. 2074. Op Dinsdag, den 10 Juli 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 26 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert L. B. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken In zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fendte den hieronder genoemden persoon de uitspraak is geschied Visser, Cornelis Eduard, lichting 1923, broederdienst, niet ontvankelijk verklaard door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, 20 Juni 1923, No. 103. Aanvrage te laat ingediend. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burge meester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den- zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen, 26 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, W. LANDEWEERT 1. b. DIENSTPLICHT. Oproeping in werkelijken dienst tot eerste oefening. De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat de in het verlofgangersregister 'dezer gemeente ingeschreven dienstplich tige, hieronder vermeld, bij deze ingevolge 'art. 68 van bet Dienstplichtbesluit wordt opgeroepen om zich op 16 Juli 1923, in werkelijken dienst te begeven tot het vol brengen van de eerste oefening, voor zoover deze nog niet door hem is vervuld. Krokkee Marinus Petrus, lichting 1922, 6e Reg. Infanterie 7e Schoolc. Breda, inge volge Art. 31, le lid» der Dienstplichtwet. Inlichtingen zoowel nopens de reis als nopens het aanvragen van vrijstelling of vergoeding kunnen gevraagd worden ter gemeentesecretarie tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Velsen, 23 Juni 1923. De Burgemeester voornoemd, W. LANDEWEERT 1. b. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Handelsonderwijs. De ter goedkeu ring ingezonden verordening op de hef fing van retributiegeld voor de toelating van leerlingen uit deze gemeente tot de handelsdagschool en de hoogere han delsschool te Alkmaar heeft bij Gedep. Staten op een tweetal bezwaren gestuit. Zij zijn van oordeel dat de kostprijzen der leerlingen van beide scholen er niet toe mogen leiden om het tarief voor de hoogere handelsschool op hoogere be dragen te doen vaststellen. In verband daarmede dient nog een ander artikel te worden gewijzigd. Ofschoon B. en W. getracht hebben de ze opmerkingen te weerleggen, handha- ven Gedep. Staten het door hen ingeno men standpunt, waarom B. en W. voor stellen de verordening te wijzigen. Gebruik van schoollokalen. In de ver gaderingen van den gemeenteraad van 17 April en 8 Mei 1923 werden om ad vies in handen van B en W. gesteld: Een verzoek van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk te IJmuiden om voor de van haar uitgaande evangelisa tie een lokaal van de openbare lagere school C te IJmuiden in gebruik te mo gen ontvangen, teneinde daarin Zon dagnamiddag godsdienstonderwijs te geven; dit, onder mededeeling, dat in het westelijk deel van IJmuiden behoef te bestaat aan een lokaliteit voor het aangegeven doel. Van de afdeeling IJmuiden van den Jongelieden Geheelonthoudersbond (J. G. O. B.) om éénmaal per week de be schikking te mogen verkrijgen over een lokaal van één der openbare lagere scholen te IJmuiden, voor het houden i van vergaderingen, zulks omdat het thans daarvoor ingebruik zijnde lokaal ongeschikt is. 'Na hieromtrent het advies te hebben ingewonnen van het hoofd van school C, stellen B. en W. den gemeenteraad voor aan ieder der adressanten een lo kaal van gemelde school tot wederop- zeggens in medegebruik te geven, onder de gewone voorwaarden en met bepa ling dat door hen ,met het betrokken hoofd der school overleg wordt gepleegd omtrent de te bezigen lokalen en voorts, in het daartoe leidende geval, nopens den avond van gebruik. Nijverheidsavondschool. De ter goed keuring ingezonden begrooting der Nij verheidsavondschool voor ambachtslie den voor het jaar 1923 is van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen terug ontvangen met (1e be merking, dat de rente en aflossing in re kening is gebracht terzake van het ge- heele bedrag der voor stichting en ver bouw van de school, met politiepost en woning gesloten leeningen. B. en W. erkennen de juistheid van deze opmerking en hebben doen nagaan, welke bedragen in deze leeningen, groot, respectievelijk f 8300 on f 7300, moeten worden geacht te zijn begrepen voor stichting en verbouw van gemelde school. De directeur van het bedrijf openbare werken meent deze bedragen te moeten stellen op respectievelijk 6040 en f 5460 Het college kan zich met deze schat- ting vereenigen en stelt den gemernte- raad voor de betrekkelijke posten te vvij- zigen en de begrooting, aldus gewijzigd, nader vast te stellen op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven groot f 8816.72. Straatverlichting. In verhand met het door den gemeenteraad genomen be sluit tot het aangaan van een overeen komst met het D. E. N. hetreffei.de de straatverlichting, dient voor de overna me van de materialen van het P. E. N. beschikbaar te worden gesteld f 10.370, terwijl voor de in 1923 te plaatsen 187 lampen met ondergrondsche aanslui ting is benoodigd f 14.960 en voor dc hierna te noemen auto, magazijnbenoo- digdheden enz. f 4670. Daar de verzor ging der straatverlichting is onderge bracht hij het gasbedrijf, is het ge- wenscht, deze bedragen ter betaling te verstrekken aan dat bedrijf, bij wijze van annuïteit, tegen een rentevoet van 6 en waarbij gerekend is op een af- schrijvingsduui' van 15 jaar. De annuï teit ware dus te bepalen op 10,296.276 per jaar. B. en W. hebben voorts onder de oogen gezien de vraag, op welke minst-kostba re wijze de exploitatie der verlichting kan plaats hebben. Doordat langzamer hand het geheele net ondergronds wordt, is een ladder noodig voor werk zaamheden ten behoeve van de verlich ting. Wanneer van een gewone ladder gebruik zou moeten worden gemaakt, gaat er met de herstellingen, in ver band met de groote uitgestrektheid der gemeente, te veel tijd verloren. Met een auto, voorzien vau een mechanische lad der, waarvan de totale kosten zijn te ra men op 2000, kan in zeer korten tijd het noodige worden verricht. Hierdoor krijgt men een belangrijke besparing op arbeidsloon. Door middel van deze auto zouden dan voortaan ook de gasmeters, welke opnieuw aan den ijk moeten wor den onderworpen, kunnen worden ver voerd naar en van het ijkkantoor te Amsterdam. Wegens de hooge vracht kosten geschiedt dit vervoer thans om de 2 maanden. Kan de verzending door het bedrijf zelf ééns per maand plaats hebben, dan zouden 100 meters min der in voorraad behoeven te worden ge houden, hetgeen een kapitaalbesparing zou beteekenen van i 4000 of, hij een rentevoet van 6 f 240 per jaar. De materialen van de bedrijven voor gas en water, welke per trein of boot aankomen, en thans door een vrachtrij der voor de bedrijven worden vervoerd, waarvoor in 1922 werd uitgegeven f 700 kunnen met de auto worden overge bracht. Hierbij dient nog te worden op gemerkt, dat veelal bij de bestelling van materialen is gecontracteerd franco be drijf. In de prijsopgaaf is dan door den leverancier de vracht station- of boot. bedrijf reeds berekend. Bij aanschaf fing van een auto zal franco plaats van aankomst in de gemeente worden gele verd, zoodat de prijzen der materialen dan lager zijn. Eveneens kunnen belang rijke hoeveelheden materialen, welke de fitters in de verschillende deelen der ge meente noodig hebben, per auto ter plaatse worden gebracht. B. en W. stellen dan ook den gemeen teraad voor: aan het gemeentelijk gasbedrijf te verstrekken, bij een rentevoet van 6 een bedrag van f 30.000, welk bedrag aan de gemeente moet worden terugbetaald in 15 jaarlijksche annuïteiten elk groot, f 3088.88 verschijnende 31 December, voor het eerst in 1924; op 31 Dec. 1923 is te betalen ecu rente van 6 van het verstrekte kapitaal over het afgeloopen tijdperk; hen te machtigen, aan te koopen een één-tons Fordvrachtautomobiel met me chanische ladder. De commissie voor gas en water kan zich hiermede vereenigen. SPORT. SLINGERBAL. T. V. IJ. IISparta II13 Zondag j.l. speelde T. V. IJ II een wedstrijd tegen Sparta II uit Velsen, op het terrein achter d? voormalige Tucht school te Velserooieï. T. V. IJ. verschijnt met 2 invallers en Sparta is volledig. Bij Sparta werd uit stekend geworpen en waren in het van gen ook best thuis. Een van de spelers van Sparta viel uit maar werd door een invaller vervangen. De wedstrijd werd door den heer Dijk stra uitstekend geleid. De Wedstrijd. Om elf uur v.m. fluit de scheidsrech ter de vijftallen in het veld. T.V.IJ wint de tos en speelt met den wind mee. T.V. IJ pakt dan direct stevig aan. De Sparta-spelers zijn er in liet begin nog niet goed in met vangen, vandaar dat T. V. IJ., na plm. 5 min. een goal maakte. Sparta komt nu flink opzetten, doch door het uitstekende vangen van T. V. IJ blijft een doelpunt uit. Bust breekt aan met 1—0 voor T. V. IJ. Na de rust is Sparta steeds sterker en wordt er meest op de T. V. IJ.-helft ge speeld. Sparta weet dan spoedig de ge- Roman van EARL ROSNER. Geautoriseerde vertaling van Mevr. NUIJS-POSTHUMUS. Nog altijd ston.l rij met de sporen van tranen op het gelaat voor hem. Toen schudde hij snel het hoofd, zette alle gedachten terzijde, en gebruikte ba nale woorden, in plaats van zijn ontroe ring te kunnen uitdrukken. „Maar Andrea --- meiske soldaten- kind 1" Zij gaf geen antwoord. Zij hoorde nau welijks zijn woorden doch zij hoorde zijne stem, die iets vols, iets vreemd*; was Ja, zco is hij, dacht zij hij wil mij er overheen helpen, en is er zelf nog niet overheen. Zij betastte haar japon -• er vond geen zak loek dwong zich tot een flauwen g'smiach en streek met de vingers over oogen en wangen. En de generaal knikte en sprak haar warme, goed gemeende woorden toe. Hij praatte zichzelf in vuur, dat was de juiste weg, meende hij: „Neen," zeide hij, „dat meende je daar straks niet, Andrea dat was niet heelemaal rechtvaardig, en dat weet je ook wel! De een of ander heeft misschien wel gedacht, op die manier een wit voetje bij mij te krijgen Taaar dat weet ik, dat al mijn meisjes lief en goed genoeg waren, om velen heeren het hart warm t.e maken, eni ;hen te doen wenschen met een van drieën door het leven te mogen gaan! Dat weet je zelf ook wel en dat mag je, nu de wensch voor jou misschien niet vervuld kon worden, daarom toch niet op een andere manier uitleg gen Hij stond voor haar, vatte haar bij de armen en keek haar in de oogen de groote, donkere oogen, nog vochtig van tranen. Haar wangen waren hooger ge kleurd, hij voelde, hoe zij trilde van opwinding; jong en mooi scheen zij hem weer toe. En een prachtvrouw was zij in ieder geval een braaf, edel, door en door voornaam schepseltje! Zijn ridderlijkheid kwam in opstand tegen hen, die dit over het hoofd kon den zien. Zoo dom konden de jongelui toch niet zijn, om dat op den duur voor bij te gaan! Zijn optimisme, zijn ver trouwen herleefden. Hij geloofde weer. dat de rechte nog wel zou komen „Is dan alles al afgeloopen, kind?" zeide hij aangedaan. „Wat is er dan verloren? Niets! Je ziet er uit als je moeder, in den tijd toen zij het mooiste was Iets als een sluier van gedachten lag over haar oogen. En zachtjes, met e.-n nauw merkbare trilling van haar mooie altstem zeide zij: „Ja misschien heeft er eenmaal iemand zoo gedacht meer dan den ken is het waarschijnlijk nooit ge weest Nu wist hij, dat zij den heer von Ker sten bedoelde; en duidelijk, en met nieuwe smart voelde hij dat die herin nering meer was dan de nauwelijks bewuste droomeuj, waarvoor hij ze tot dusverre, e-ehmiden had. dat hier ver- f wachtingen bestondenAlle ze kerheid en geloof, die hij zichzelf had opgedrongen, werden vernietigd. Slechts nieuw leed, nieuwe strijd m teleurstellingen zag hij voor haar - en toch had hij op het oogenblik niet de kracht, haar ronduit te vertellen wat er gebeurd was. De brief in zijn zak drukte hem als een last. Machteloos stond hij voor de donke re, omsluierde oogen, die in de verte staarden, en die een schuw, aarzelend vertrouwen in zich droegen: Misschien komt alles uog terecht en komt er een mij bevrijden Een? Die eene. die zich daa:* in Dantzig als escadron- chef en ritmeester eerste klasse met zijn driehouderdvijfentwintig mark traktement er doorheen sloeg en die zich altijd zoo stil en bescheiden weer in herinnering had gebracht „Meisje - - zeide de generaal, en zijn stem klonk heesch. „Meisje, zijn we weer in orde?" Zijn vraag kwam hem voor als een leugen. Zij knikte snel bijna hartstochte lijk en richtte zich diep ademhalend op. „Ja, vader ja Zij wilde weer moed hebben en wilde gelooven. Eu toen zij haar vader aan- beek, vond zij hem opeens moe on ver ouderd. Medelijden, gevoel van eigen kracht en vertrouwen kwamen over haar, en plotseling en onder overgang nam zij zijn hoofd in beide handen en gaf hem een kus. In een oogwenk was zij nu bij de deur. Daar keerde zij zich nog even om. Haar houding was weer kalm en afwij zend. haar stem helder. „Ik moet nog zorgen, dat wij goede koffie krijg n anders bromt onze goede tante Fransje En weg was zij. j De generaal bleef alleen; nog coni- ge oogenolikki n stond" hij stil op de zelfde plek en keek naar de deur, waardoor zij was weggegaan. Toer. streek hij over zijn slapen, en ging naar zijn slaapkamer om zijn gemak kelijk huisjasje voor een gekleede jas te ruilen. Tante Fransje was erg op vorm-m gesteld. Toen de heer von Wildenberg weer in zijn studeerkamer kwam, hing daar een eigenaardige geur, als van citroen en lavendel. Marianne En hij zag, hoe zijn jongste de schuifdeuren naar de huiskamer, en verderop naar de eetkamer had ge opend, en met een ernstig gezicht door de vertrekken wandelde. In haar han den droeg zij een verstuiver, en liet beurtelings links en rechts den fijnen straal van het reukwerk zich versprei- den. Toen zij de voetstappen van haarj vader achter zich hoorde, bleef zij staan en keerde zich om. Zij knikte hem toe, glimlachte en snoof den geur op.; Zij scheen tevreden. Toen hield zij het j kristallen fleschje recht boven zirh,$ spoot den straal omhoog en voelde, hoe de duizenden fijne stofjes op het kastanjebruine haar en de hoofdhuid neerdaalden, dun, prikkelend als; uiterst kleine, koele naaldenpuntjes j en verdwenen, zoodra zij kwamen. „Fijn Nietwaar?" De geheele zaak scheen den heer von; Wildenberg niet recht duidelijk te zijn. „Als ik vragen mag wat voer je daar uit, kleintje?" „Ruikt u het dan niet? Heerlijk Hij^ snoof even, maar met veel min der geestdrift. Eigenlijk rook het naar versche verf of naar het militaire hospitaal „Jawel zeide hij aarzelend, „maar wat is het?" Zij maakte een grootsch gebaar met de kleine, ronde, stevige handen. En haar blauwe oogen de oogen van haar vader lachten met overmoedi ge, heimelijke blijdschap. „Milieu stemming regie al wat u maar wilt Hij zag het jonge, gelukkige gezicht je achttien was zij, juist twaalf jaar jonger dan Andrea en in zijn hart wenschte hij, dat hij zijn oudste een weinig kon geven van Marianne's frischheid en vertrouwen, van haar vroolijke zekerheid „Kleintje," zeide hij langzaam, „moet dat heb je dat zoo bedacht ter eere van tante Fransje?" Zij knikte levendig. Het volle ge zichtje met de doorschijnende blanke huid, waarvan een paar lichte zomer sproeten ook in den winter nooit ge heel verdwenen, was een en al ijver. Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1