Dan zullen de geloofsbrieven worden onderzocht der nieuw inkomende leden, door twee commissies. Na die toelichting zal de voorzitter voorstellen eenige agendapunten com- missiaal te maken. Woensdag 4 Juli zal de verkiezing plaats hebben van leden van Gedep. Staten. De zitting zal dan worden verdaagd tot Dinsdag 17 Juli. De verkiezing van le den der Eerste Kamer zal plaats hebben op een nader door de Kroon te bepalen datum. Vrijdag is te Haarlem door den Rijkswaterstaat aanbesteed het verster ken van de vaste brug over den mond van het zijkanaal B van het Noordzeer kanaal. Raming f 9750. Ingeschreven was als volgt. N.V. Rotterd. Machinefabr. Braat, Rot terdam, f 11985; Kennemer Machinefa briek, Beverwijk, f 10850; H. Oudshoorn, id., f 10825; P. v. d. Laan, IJmuiden, f 9450; V. Ph. Braun en Zn., Beverwijk, f 8250. BINNENLAND. In een te Haarlem gehouden verga dering is besloten tot de oprichting van een Provinciale Commissie voor Noord- Holland van de Ned. Chr. Jongelieden Geh. Onth. Vereeniging De Schakel. Een voorloopig bestuur werd gevormd, bestaande uit de heeren G. Voet, Velser- oord, voorzitter; B. Hassink, Haarlem, secretaris en D. Bakker, Alkmaar, pen ningmeester. Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haring visscherij. Donderdag werd in het Handelsgebouw te Vlaaraingen de 8ste Algemeene Jaarvergadering gehouden van de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. Van deze vergadering geven wij hieronder een kort verslag, om in ons volgend nr. een meer uitge breid verslag daarvan op te nemen. Aan het begin van de vergadering- heette de heer J. H. Warneke, namens de plaatselijke Reedersvereeniging de vergaderden welkom, waarna de Voor- f zitter, de heer L. J. van Gel deren, de openingsrede uitsprak. Het jaarverslag, door den Secretaris, den heer C. G. Roos, uitgebracht, werd goedgekeurd. Ook ait verslag zullen wij later in zijn geheel opnemen. Namens de Commissie voor het na- zien der rekening, verklaarde de heer Th. H. J. Gribling van Maassluis dat de bescheiden over de financiën in orde be vonden waren. Hierna werd overgegaan tot installa tie van de heeren Th Haasnoot, J. J. de Niet en Joh. II. Warneke als leden van het Hoofdbestuur. Een uitvoerig- debat ontstond over het bedrag der contributie voor 1923 voor de gewone leden. Het Hoofdbestuur stelde voor het bedrag per schip, even als verleden jaar, vast te stellen op f 7.50 De plaatselijke vereeniging te Scheve- ningen stelde, met het oog op de slechte tijden voor, dit jaar geen contributie te heffen, maar de uitgaven uit het kapi taal der vereeniging te bestrijden. Dit voorstel werd verworpen met 21 tegen 10 stemmen. Een tusschenvoorstel, om van de stil liggende schepen geen contributie te heffen, werd op reglementaire gronden, mede in verband met de Haring-vis- scherij-Onderlinge, ingetrokken, waar na het voorstel van het Hoofdbestuur goedgekeurd. De contributie voor de algemeene le den werd conform het voorstel van het Hoofdbestuur, voor dit jaar bepaald op f 30 per schip, terwijl de vergadering accoord ging met de bepaling van het entreegeld voor toetredende algemeene leden in 1923 op f 100 per schip. Tot arbiters voor de beslechting van i vereenigingsgeschillen, werden be- noemd de navolgende heeren: W. Rich- "ter Uitdenbogaardt, J. Gaasbeek en H. Overman te Maassluis, Mr. M. de Mos, G. van der Stuyt, Mr. J. Ankerman en J. J. de Niet te Scheveningen, A. Ouwe hand, W. Tom, H. Eerdbeek en P. de Best te Katwijk aan Zee, Hub. Dirkzwa ger te Voorburg, Mr. G. F. Evelein te i's Gravenhage, Mr. A. W. Schippers te J. H. van Linden van den ptRenvell, C. Post en W. F. Berkhout te I Vlaardingen. In de middagvergadering deed Dr. J. i Olie, directeur van het Nederlandsche j Visscherij-Proefstation te Utrecht, eeni L ge mededeelingen over de werking van het Visscherij-Proefstation en het be- j lang daarvan ook voor de Noordzeevis- scherij, waarna de Vergadering zonder hoofdelijke stemming besloot het Hoofd- A bestuur te machtigen het Visscherij -Proefstation weder met een gelijk be- Bdrag als vroeger te subsidieeren. Hierna kwam aan de orde het rap port der Commissie inzake den Ilaring- j' Export, waarover zeer uitvoerig van ge dachten gewisseld werd. De Vergade ring vereenigde zich tenslotte in begin sel met de conclusies van de commissie, aan het eind van het rapport genoemd. De afgevaardigden van de Schevening- sche Reedersvereeniging stemden tegen. De overige op de agenda voorkomen de punten, n.l. omtrent waterverontrei niging, zout-bepalingen en politietoe zicht op zee, werden door de Vergade ring in handen van het Hoofdbestuur gesteld ter afdoening. Na de rondvraag, waarvan druk ge bruik gemaakt werd, sloot de Voorzitter de vergadering. N. Vlaard. Ct. GED. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Naar wij vernemen is Maandag een bijeenkomst gehouden van vertegen woordigers van de Soc. Dem., R.K., Libe rale, Christ.-Hist., Vrijz.-Dem. en Anti- Rev. fracties uit de Provinciale Staten van Noord-Holland ter bespreking van de verkiezing van leden van Gedepu teerde Staten dezer provincie, welke de volgende week moet plaats hebben. Het huidige college bestaat, naar men weet, uit de h.h. Gerhard en Michiels beiden S. D. A. P., Hendrix (R.K.), Van Lennep (C.-H.), Dr. Hubreclit (Lib.) en Ketelaar (V.-D.). De heer I-Iubrecht stel de zich niet meer voor het lidmaatschap der Prov. Staten beschikbaar, terwijl de hr. Ketelaar, die als Statenlid herkozen is, in verband met zijn verkiezing tot lid van den Amsterdamschen Raad, niet meer voor gedeputeerde in aanmer king wenscht te komen. Er zijn derhal ve vier aftredende Gedeputeerden. Ter bijeenkomst werd een alle partij en bevredigende overeenstemming ten aanzien van de a.s. verkiezing van Ge deputeerden, niet bereikt. Het door een der aanwezigen geopperde denkbeeld, om mede te werken tot de herkiezing van de vier aftredenden en voorts alle partijen verder vrij te laten ter bezet ting ,van de beide overige zetels, kon geen instemming vinden en evenmin het denkbeeld om het college uit een lid van elk der zes bovengenoemde fracties samen te stellen. Evenwel is er voorloopig overeenstem ming bereikt tusschen S. D. A. P., R. K. en Vrijz.-Dem., om het college van Ged. Staten samen te stellen als volgt: 2 S. D. A. P., 2 R. IC, 1 V. D. en 1 C.-II. De be doeling is dan om den tweeden Roomsch-Kathölieken zetel te doen be zetten door den Haarlemschen wethou der mr. Bomans, en dien van den heer Ketelaar, door den heer Kooiman, bur gemeester van Purmerend en verder de vier aftredende leden te herkiezen. Tel. UIT ONS PARLEMENT, De bezuinigingswoede," zooals een Ka merlid indertijd het streven der r.egee- ring naar inkrimping der uitgaven heeft genoemd, toont, nog altijd haar on verzwakte kracht. En dat niet alleen in regeeringsdaden en overwegingen. Of dreef zij niet den heer Van Gijn lot vel zet tegen het renteloos voorschot aan de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij op de-simpele overweging, dat de lucht vaart nog geen rol van beteekenjs speel de in ons oeconomisch leven? De regee ring had zij tot een ontwerp bezield, dat niet in de allereerste plaats de gedachte aan bezuiniging wekte namelijk dat in zake de onvereenigbaarheid van het Ka merlidmaatschap met verschillende ambten. Oogenblikelijk is die regeling zoo, dat ambtenaren tot Kamerlid gekozen, zoo ze hun betrekking niet kunnen blijven vervullen, wat tenopzichte van sommi ge ambten gebiedend is voorgeschreven op non-activiteit worden gesteld en de helft van hun salaris blijven genieten. Het ontwerp liet dien regeling in hoofd zaak onaangetast, maar stelde het non- activiteis-tractement belangrijk lager. Daardoor wordt natuurlijk het financi eel verschil tusschen het blijven waar nemen van betrekking en non-activiteit aanmerkelijk grooter. En aangezien evenals nu de regeering feitelijk bepaalt of een tot Kamerlid verkozen ambtenaar al dan niet zijn betrekking kan blijven vervullen, wordt ook de afhankelijkheid van het Kamerlid, die ambtenaar is. van de regeering grooter. Daarin zag Mr. Troelstra een zoo groot gevaar, dat hij, ten einde een andere re geling voor te bereiden, schorsing van de behandeling van het wetsontwerp voorstelde. De minister meende, dat het bezwaar te verhelpen zou zijn, wanneer art. 1 de bepaling bevatte, dat de onver- eenigbare ambten bij wet of algemeene maatregel van bestuur werden vastge steld en wijzigde dienovereenkomstig dit artikel. En de Kamer bleek dit met hem eens en keurde het ontwerp goed. Maar dit ontwerp was niet het eenige bewijs van de bezuinigingsswoede der regeering. Zoowei in doen als in laten bleek zij zich te openbaren. Want dit werd bij de interpellatie van den heer Duys toch wel duidelijk, dat de niet-in- voering van een ziekteverzekering voor een groot deel zijn oorzaak had in zui nigheids-overwegingen ten bate van de schatkist en van de werkgevers, immers in de heerschende malaise. De arbeiders lijden er evengoed onder meende de heer Duys. Maar de minister had nog een ander argument bij de hand. Hij wilde de geheele sociale wetgeving reorgani- seeren en op die reorganisatie moest ook de invoering van een ziekteverzekering wachten. Dat is een uitstel tot Sint Jut- temis, oordeelde de heer Duys, meer parlementair uitgedrukt ad kalcndas Graecae. En hij rekende voor, dat de mi nister eerst gewacht had tot de invalidi teitswet, haai' beslag had gekregen, toen op het rapport der staatscommissie in zake opneming van geneeskundige be handeling in de wet, daarna op het oor deel van den Iloogen Raad van Arbeid over het plan-Posthuma en Kupers, ver volgens, want dof oordeel was er nu al 2 jaar, op het plan-Groene velt, en nu eindelijk op de malaise-tijd. Zijn mee ning dat 'de minister nu eindelijk eens klaren wijn moest schenken, werd blijk baar door andere leden, waaronder ook partij genoot en van den minister, ge deeld. Maar zijn motie, waarin het ge vaar van vertraging door samenkoppe ling van ziekteverzekering en reorga nisatie der sociale verzekering werd vastgesteld en op spoedige invoering der ziekteverzekering aangedrongen werd, nadat de minister zich bereid had ver klaard -de grondslagen van de nieuwe sociale verzekering vast te stellen en daarop dan ook de Ziektewet op te bou wen, niettemin verworpen. Met de motie >m het amendement, van den heer Ter Laan. bij de behandeling van de wijziging der Militaire Wedu- wenwet ingediend, ging het al evenzoo. En niet gelukkiger was de heer Ter Laan met zijn amendement op cle wijzi- gings-ontwerp in zake de Dienstplicht wet om de eerste oefentijd der cavalerie op 12 in plaats van op 15 maanden te stellen. De behandeling van de pensi oenwetten voor land- en zeemacht gaf den heer Tet Ha I gelegenheid in een motie op zoo spoedig mogelijke hulp verleening voor dl oud-gepensionneer- den, wier nood hij schetste, aan t.e drin gen, terwijl de heer Dresselhuys, even min als tal van anderen, tevreden was over de wijze, waarop de afvloeiing ge regeld was, en er aanleiding in vond per motie voor militairen die voor af vloeiing- in aanmerking kwamen, het recht tc vragt-n, dat hun de motieven zouden worden meegedeeld en ze de ge legenheid zouden krijgen verweer te voeren. In cle Eerste Kamer w érd na verzet van de heeren Crolle en Mendels, waar van de eerste betoogde, dat Friesland toch al gemiddeld minder dan andere provinciën aan de justitie kostte, de opheffing der rechtbank1 n te Heer' veen en Zierikzee goedgekeurd en werd li ij de behandeling der wijziging van de Kieswet, de Provinciale- -ui tie Gome tewet, nog eens voor afschaffing van den stemplicht gepleit. SCHEEPVAART. Waterstand Unmiden. I'jtti 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 27 1.36 2.06 9.34 10.08 28 V.M. 2.25 2.57 10 31 10 56 29 3 14 3.45 11.20 11.43 30 3 50 4.29 0.06 Juli 1 4.44 5.13 0.25 0.48 2 528 5.54 1.09 1.30 3 6.12 6.37 1 52 2 30 4 6.56 7.22 2 32 2.55 Oeen Zomertijd. POSTERIJEN. Postkantoor Velsen. Lijst van onbestelbare brieven en brief, kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand juni 1923. Brieven. 1. Abbo J. IJmuiden 2. Ccntraal-bureau, Rijwielhandel, Amsterdam 3. Com. Landstorm korps Kennemer- land, Haarlem 4. Hoogland (Mej. A.) den Haag 5. Huigen (C.) Schoten 6. id. id 7. Mulder (Medden) IJmuiden 8. Rottenberg (J. D.) Raamdonksveer 9. Schoone (H.) Wijkeroog 10. idem id. 11. Stoker (J.) IJmuiden 12. v. d. Vecht (W.) Schoten 13. Wijnants Mej. Agnes, Rotterdam 14. v. Zelf (A.) Wijkeroog 15. idem id. Briefkaarten Binnenland. 16. Gulich (H. A.) Oegstgeest 17. Leander Mej. Marth. Zaandam 18. Seibijn Amsterdam 19. Geen adres. Briefkaaten Buitenland. 20. Bekn (fraulen Elisabeth Gohlord, Stettin 21. Kolbow (Karl) Stettin 22. Neve (E.) Tenne Buchel 23. Schmidt (fraul A. von) Aachen INGEZONDEN, Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Aan den heer Erbrink. Nooit heb ik beweerd, dat dë Muziek tent-Commissie verheugd was, dat er nog iemand was, die het publiek op de hoogte w'ilde stellen enz. en vooral niet zoo onwaar, als u dat hebt gedaan. Dit is namens cle commissie gedaan, doch heb ik als protest persoonlijk een inge zonden stuk geplaatst. Nooit zal bet mij verheugen, dat, iemand zich in zaken mengt, waar hij of geen verstand van heeft, öf reeds zeer bevooroordeeld te genover staat, ja zelfs de comm. per soonlijk heeft tegengewerkt, waar hij nu zoo enthousiast voor is. Het spijt mij alleen, dat u niet zoo vurig zijt geweest., toen u nog commissielid was. Persoon lijk heeft u tegen een commissielid ge zegd, dat u er niets meer mee te doen wilde hebben, 'daar u geen commissielid meer was, (erg kleingeestig). Had u uwe plichten als commissielid beter waarge nomen, clan had u nog lid geweest. Doch commissieleden die nooit iets uitrich ten, zijn mijns inziens geen leden en hebben wij u daarom afgevoerd. Dat u van mijn uitnoodiging gebruik heb gemaakt, óm bij mij te komen, spijt mij achter af gezien erg, daar u de feiten nu nog meer verdraait als voorheen. Ik had wel cle kwitanties, doch geen rekeningen in huis en hoe of u cr bij komt te zeggen dat dit de eerste keer niet, het geval was, begrijp ik niet. Want ik heb u vóór dien Zondag nog nooit ten mijnent gezien aangaande deze zaak, wat clus een groote onwaarheid is. Dat er tusschen mij en den heer Ra makers oneenigheid bestaat, dit wil ik niet ontkennen, reden waarom deze ook geen zitting meer heeft in de commissie. Ik heb u bij mij thuis aangetoond, dat van Uwe bewering niets overbleef en dat het resultaat van den bazar hooger is dan f 229.Het bedrag worclt niet lager, -daar er mij niets van bekend is, dat er nog rekeningen te betalen zijn. Ik blijf zeggen dat de cijfers, die u heeft geopenbaard, zeer onjuist zijn, wat u ten mijnent heeft erkend. Van cle praatjes waarover u het bij mij had, is dit van overgebleven. Na afloop van den bazar (en niet. zooals u zegt vóór den bazar) is er van de kar, waarop de goedren vver den geladen, een doosje inhoudende 3 flesscheh odeur ontvreemd a f i.75 (en niet f 3.zooals u zegt). Er is tijdens den bazar waar 900 bezoe kers zijn geweest, een portefeuille ver mist van een tafel met lederwaren, niet ter waarcle van f 7.30 inkoop doch van f 1.87% dat is alles, wat er vermist is geworden. Wat blijft er nu van cle praat jes over? Ook heb ik u nooit gezegd, dat er f 16.werd vermist, hoe komt u aan die onwaarheid? Dan nog iets over de consumptie. 575 bons zijn afgegeven, dat klopt; doch la ten wij nu eens eene berekening maken Er waren 40 medewerkers, die geheel belangloos hebben medegewerkt, die per dag en per persoon 3 consumpties gemiddeld kregen. Is dit te veel? Dit is 1.20 per dag, dit vier maal is f 4.30. De Muziekvereeniging voor medewerking per man 1. consumptie, daar was u ook hij. Bij opbouwen en afbreken van den ba zar van 's nachts half 12 tot 's middags 2 uur broodjes met koffie voor 10 man per man 65 ct. Och wat is er gebrast, hé, mijnheer Erbrink, want dat bedoelde u er toch mee, door het nog eens tusschen 2 haak jes te zetten. Geen winkelier heeft zijne goederen zonder winst afgestaan, doch slechts enkelen hebben 20 en de rest 10 en 5 korting gegeven. Het arbeidsloon is betaald aan lien, die ongeveer 6 dagen kosteloos voor den bazar hebben gewerkt en alleen het af-1 breken en het wegbrengen van het hout en voor den heer da Costa als Fakir voor den tempel. Ook het hout, wat overge bleven is, de versiering en de vlaggen zijn baten, door den bazar opgebracht benoemen om de hoeken te controlee ren. Ook anderen zijn welkom. Achtend, H. A. REPKO, Voorzitter der Muziektent-Gomm. Kalverstraat 106, Veiseroord. Noot der Redactie. Wij kunnen nu niet meerdere stukken over deze zaak opnemen. Waaróm benoemt men geen onpartijdige commissie, die onderzoekt of het bestuur en de afwikkeling van den bazar op correcte wijze is geschied en dit in de pers publiceert. Dan komt men tot helclorticid, die cr mot de inge zonden stukkeu niet gekomen is. Mijnheer cle Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. een kleine plaatsruimte in uw geacht blad. Het verdwaalde lam. „Over de eenzame heide, Daar dwaalt een lammetje blank; Hoe klinkt er zijn klagend stemmetje Met vreemden brutalen klank: Blê, blê, blej Bovenstaand versje leerde ik in mijn kinderjaren op de dorpsschool, toen on ze meester ziek was. Doch-ie, dat we zeiden „ajakkes"? Niks hoor. Lekker, als de meester er niet was, want dan kregen we den bovenmeester en die liet ons dan versjes leeren en opschrijven, zelfs al moesten we volgens den rooster van die akelige sommen maken! 't Was wel niet in orde, maar wij vonden hot fijn. Net andersom als tegenwoordig, althans op school A, waar volgons een ontevreden ouder precies het tegenover gestelde geschiedt, al berust die bewe ring dan ook op kinderpraat.jes. Maar geen wonder; immers men behoeft slechts met den onnoozelston hals oen ernstig gesprek aan te knoopen om te hooren, dat de tegenwoordige wereld heelemaal op z'n lcop staat en alles averechts gaat. Maar om op mijn mooie versje, terug te komen, de Redactie zal me cle beeld spraak ton goede houden, dat ik haar gewaardeerd Nieuwsblad eens vergelijk met een groot landschap, waar op gra zige weiden vele schepselen naar voed sel zoeken. En nu zag ik Zaterdag j.l. een blatend lammetje geheel verdwaald ,,'t Zocht er z'n moedertje, 't zocht er z'n vrinden, 't Zocht om wat gras en wat klaver te vinden" Alles tevergeefs! Zijn ouders zijn niet op deze kale-vlakte; veeleer is het bla tende diertje door eigen vrienden cle eenzame heide opgejaagd. En zoo 't zijn ouders, waarnaar het hiaat, vindt, zou den die het terugvoeren naar den war men stal of het vermanend er op wij zen, dat het in de vuilnisbak terecht had moeten komen en zich nooit meer op de koude vlakte mag wagen? In gemoede, geachte Redactie, waar blijven we als straks meerdere blatende, blèrende beesten zouden blikken of blo zen met blije klanken hun blê-blê-blè- blaam willen en vrijelijk mogen uitbla- ten in de bladen van Uw blad! Het be vende stemmetje van 't verdoolde lam, nog verzwakt van klank, daar het bekje nog vol groen gras zit, zal toch geen ge hoor krijgen of weerklank vinden bij vveldenkenden. Een belangstellende ouder van 3 schoolgaande kinderen. Aan de Redactie van de „IJmuider Courant". Mijnheer de Redacteur! Met verbazing las ik in Uw blad van Zaterdag j.l een ingezonden stuk van een zoogenaamde Ouder, waar boven staat: „Aan de Ouder-commissie van school A". Een oogenblik dacht ik met een onnoozel man te doen te hebben die niet weet, dat het adres van de Ouder-commissie van school A niet is de redactie der „IJmuider Courant", iemand die zich niet schaamt een hinderpaaltje als voorwendsel te ge bruiken om een ingezonden stuk te plaalsen. Maar het huichelachtige voorgeven dat het is het belang van het onderwijs van zijn kind, dat hem drijft, ja het geheele mislijke geschrijf is er op berekend een hoogslaand man als de heer Jansen een trap te geven, stiekum liefst door laf zijn naam te ver en moeten bij de opbrengst geteld wot- zwijgen J den En mijnheer de Redacteur, wij hadden Tot slot noem ik het een grooïe on- niet gedacht dat een blad als de „IJmuider waarheid, dat ik u heb uitgenoodigd da .Courant" zich daarvoor zou leenen, ook zoo zware taak van mij over te nem-m. al staat boven die rubriek„Buiten verant- Wie eens faalt als commissielid, zal ik woording der Redactie Met dank voor de plaatsing, J. DALHUÏJSEN, j niet meer vragen. Hiermede acht ik u voldoende weer legd te hebben van de onwaarheden, door u ten toon gesteld. Mocht evenwel de muziekvereeniging de juiste cijfers en balans willen weten, zoo hoop ik dat de muziekvereeniging een paor men- schen, die er verstand van hebben en er onbevooroordeeld tegenover staan, wil Hoofd der „Insinger-school". Wij zijn het met den inzender van boven genoemd slukje eens, dat de inzender beter gedaan had zich te wenden tot den secre taris van bedoelde commissie. Red.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3