ORGAAN VOOR D NTE VELSEN Versehjjnt Woensdags Zaterdags No. 70 Zaterdag 30 Juni 19S3 8e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit biad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN, Advertentiën uiterlijk in Ie zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" m ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein II Telefoon 153 IJmuiden Iflgexonde mededelingen 40 cte. pet tegel Adtertentiee ten 1 t. en m. 5 tegels fl. iedere tegel meer 20 cte.Compact gerette edtertentiea ten 1 t en m. 5 regels fl.S6, iedere regel meet 26 et». - Kleine advertenties en familieberichten roomede vereemglngs advertentiea uit de gemeente, uitsluitend bij vooiuitbeta- ling, tan 1 tot en met 5 regels f 0.7b, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling .orden de gewone prijeen berekend Advertenties .adres bureau van dit blade 10 ota. extra i voor beeorging van op advertenties ingekomen brioven vordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 6 ets, verhoogd voor advertenties van bniten de gemeente «eisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts!5 Cent per regel. DBINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nienwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op ts geven De Administratie. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethoudersder gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. J. F. Rijperman, te Wijkeroog, om vergunning tot het uitbreiden zijner brood- en koekbakkerij, door bijplaaising van een kneedmachine, gedreven door een electro motor van 1V, P. K., op heFpercee lkadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie H, No. 4129; plaatselijk bekend Corverslaan, Wijk L No. 97. Op Donderdag, den 12 Juli 1923, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid, bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, Zoowel de verzoeker ais zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, 28 Juni 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert L. B. 17. Nadere vaststelling van de verordening dat het kampeeren bedoelt, lichaam en lot wijziging en aanvulling der alge geest beiden krachtig en gezond te ma- meene politieverordening. ken. Wijziging der bouw- en woningver- De echte zwervers willen van liet ordening. kampeeren niet weten; ze trekken er Goedkeuring steunregeling en verhoo- met een kleine tent op uit. We kennen ging van het verleende crediet. j twee jongelui, die zoo per fiets en wat Orculaire van Gedeputeerde Staten bagage naar Noord-Frankrijk getrok- ïnzake de jaarwedde van den gemeente-; ken zijn en alle dagen op hun eigen ontvanger. j „bed" en onder hun eigen tent geslapen Financiéele besluiten. hebben. Het was geen makkelijke on- Benoeming van - twee onderwijzeressen te IJmuiden. j teruggekomen, dan ze gingen, drie leden der commissie van advies Een kleine waarschuwing tegen de 18. 19. 20. derneming, maar ze hebben veel gezien school Aen genoten en zijn nog fermer en flinker b. voor de werkloosheidsverzekering. VAN DEN WACHTTOREN. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 3 Juli 1923, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. 2. 3. Belastingzaken. Ingekomen stukken en mededeelingen. Regeling inzake onderhoud van den weg tusschen Santpoort en Spaarndam. Praeadvies op het verzoek van H. de Vries te Velseroord, tot het rioleeren van den z.g. Koekoeksweg, aldaar. Crediet voor onderhoud van het pakhuis van het voormalig levensmiddelen bedrijf. Idem voor uitbreiding van het gebouw voor practisch ambachtsonderwijs op het gemeenterrein te Velseroord. Idem voor het bestraten van den weg loopende van den Willemsbeekweg naar de Tuindersstraat. Verleenen van vergunning tot het ver leggen van een gedeelte beek. Contract voor de straatverlichting. Grondovername voor wegverbetering. Huur en verhuur van een gedeelte zeestrand. Mede-ingebruikgeving van twee lokalen van school C te IJmuiden. 13. Wijziging en vaststelling-opnieuw van de begrooting der Nijverheidsavond school voor ambachtslieden voor 1924. Wijziging en vaststelling-opnieuw der verordening op de heffing van retri- butiegeld voor de toelating van leer lingen uit de gemeente Velsen tot de handelsdagschool en hoogere handels school te Alkmaar. Praeadvies op verzoeken van het R. K. Kerkbestuur der parochie van den H. Engelmundus te Driehuis om ver goeding wegens het inrichten van een terrein voor. lichamelijke oefening, en voor installatie zijner school aldaar. Verstrekking van gelden aan het gas- de straatverlichting en 4. 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 14. 15. 16. Kampeeren. Er zit van ouds in de jeugd een sterke zwerflust en in den laatsten tijd geluk kig ook weer liefde voor de natuur. In Duitschland gaan in de zomermaanden veel jongens en ook wel meisjes met hun rugzak de wereld in in kleine groepjes, die zelf hun potje koken en zich des nachts behelpen in een schuur of een schoollokaal, dat het gemeente bestuur aan hen afstaat en soms ook voor logies in gereedheid brengt. De beenen worden weer in eere herstelt! we hebben ze niet gekregen om ze on der de bank van een spoorwegcoupe of auto weg te stoppen en ook niet om er eentonige trapbewegingen mee te ma ken, maar om te gaan. En al wandelend brengt men heel zijn lichaam in regel matige beweging en kan men rustig heel de telkens wisselende omgeving opne men en bewonderen. Men heeft boven dien gelegenheid tot gezelligen kout of een vroolijk lied. De Duitsche trekvogels zingen dan ook honderd uit. In den trein wordt men gestoofd en geschud en men komt vaak half gaar aan en heeft minstens een nacht slaap noodig, om weer mensch te worden. Als men vier uur gefietst heeft, doet men eindelijk niets meer dan trappen. Men ziet niets meer dan een stukje weg voor het voor wiel. En daar het fietspad te smal is voor twee, rijdt men als een „losloopen- de persoon". Alleen als het gezelschap van verschillende kunne is, blijven ile twee naast elkaar rijden. De hij hobbe lend over de straatsteenen en de zij voortgeduwd door een klamme, warme hand op haar schouder. Het doet den ken aan een vrouwelijke misdadigster, die door een rechercheur per fiets wordt opgebracht. Van het wandelen wordt men moei, maar niet ziek. Van het fietsen kan men een hartkwaal krijgen, maar nog nooit heeft iemand zich doodgewandeld. De kroon op dat heerlijke zwerven in de natuur is een tent. Men vindt ze in de zomermaanden hij duizenden aan het strand en in de bosschen. Daar huist een echt jong gezellenhuishoudentje in. Een ervaren huisvrouw zou haar hoofd wel eens schudden over de manier, waarop hier met dekens wordt omge gooid, koffie wordt gezet, aardappelen worden gejast (ontjast ware juister!), de boel weer wordt schoongemaakt en alles beredderd. Maar het tentleven is alleen al goed, omdat het jongens leert zich te behelpen, zelf de handen uit de mouw te steken en zich gelukkig te voe len ook zonder allerlei kleine gemakken van het leven thuis. I^n dan is het zoo genoegelijk en gezellig eenige dagen on der mekaar te zijn: de grootste gehei men worden meegedeeld, de vertrouwe- lijkste onderwerpen besproken, wanneer jongelui met elkaar kampeeren. Er is een sfeer van ongedwongen natuurlijk heid en gezonde levens blijheid in de kampen. Allerlei geestelijke bewegingen maken dan ook van het kampeeren ge bruik, om onder jongelui propaganda te maken. Eigenlijk is die uitdrukking ongelukkig gekozen. Het kampeeren verdraagt zich niet met den leerstelli- gen geest en de onverdraagzaamheid, die allicht met de propaganda samen gaan. Het gaat bij het kampeeren ook meer om de sfeer dan om de leer en dat bedrijf voor aanschaffing van een vrachtautomobiel, is gelukkig ook. Beter is het te zeggen, i tentomanie is wellicht niet misplaatst. Zwakke jongens moeten zich niet wa gen aan de koude en regen, die binnen vele tenten ondanks alle voorzorgs maatregelen binnendringt. Er worden tenten aangeboden voor f 15. Een stuk geolied linnen en een paar stokken zijn i voor dien prijs wel te leveren, 'maar daarvoor krijgt men geen tent, die bij allen wind en weer gebruikt kan wor den en op eiken bodem geschikt is. En het opslaan van een tent is een kunst, die ook geleerd moet worden. Het is niet prettig 's nachts te merken, dat men onder zijn tent gevangen zit als mus- schen onder den flap. Is het doek niet goed gespannen en zijn de stokken niet stevig gezet, dan ziet de wind wel kans. om het vluchtige bouwsel om te wer pen. Maar overigens doet menige jongen door een paar weken tentbewoner te zijn gezondheid naar lichaam en ziel bij kilo's op. Laat de jeugd voor een kor ten tijd als nomaden leven: ze zullen er de kracht en de fermheid der noma den door ontvangen. Als de lucht nu maar niet lang meer een pruilerig en boos gezicht zet, maar lachend en stra lend op onze aarde neerziet. Want bij een tent hoort een blauwe hemel en een warmende zon. Zijn we over het ergste heen? In het Amerikaansche weekblad „The Literary Digest" van 2 Juni staat een opstel over de teekenen van een beteren tijd voor Europa. Daarin wordi-n oor deelvellingen van eenige Amerikaan sche financiers en economen gegeven, van wie sommigen Europa bezocht en den patient zelf gezien hebben. Lloyd George heeft eens gezegd, dat Amerika zich terugtrok in zijn wel vaart en nu en dan eens naar Euro pa in de ellende van zijn verwoeste oor logsvelden zag. Inderdaad heeft in Ame rika algemeen de overtuiging bestaan, dat Europa niet te helpen was en in zijn verdwazing ten grondf zou gaan. Ame rika moest zich maar iet meer om de oude wereld bekommeren en na liaar in den oorlog geholpen tè' hebben, haar niet bijstaan in den wede, die bijna even kwaad was als de oorlog. Maar nu spreekt de heer Julius H. Barnes, president van de Kamer van Koophandel der Ver. Staten, na uit Europa teruggekeerd te zijn, dat hij overal in Europa teekenen gezien heeft van herlevende industrie en handel. Willis H. Booth, die te Rome benoemd werd tot voorzitter der Int. Kam. v. Koophandel, dus ook niet de eerite de beste, constateert ook een verbeterden toestand. De directeur van het Bur. voor buitenl. en binnenl. handel, die voor zijn oordeel over een schat van ge gevens kan beschikken, spreekt van een voortdurend herstel, dat spot met de vele ongelukkige voorspellingen, die nog kort geleden gemaakt werden. De ze deskundige, Dr. J. Klein, ziet in de Engelsche industrie en handel een stij gen van het laagste punt der oorlogs depressie. Italië toont volgens hem een geweldige macht, om zich weer op te richten. Ondanks de kostbare on belem merende politiek van Frankrijk tegen over Duitschland is er toch wezenlijke verbetering in den Franscheh handel. De toestand op handelsgebied in Duitschland is minder ellendig, als men gewoonlijk meent. In bijna geen land is zoo weinig werkloosheid. De toestanden verbeteren in Oostenrijk, in de neutrale landen zijn ze van goed tot best te noe men. Ondanks de politieke onzekerheid ver betert de economische toestand op het geheele vasteland. Ilet lot van hot na burige Oosten ligt in den schoot der go den, maar, zoo voorspelt Willes H. Booth, er zal waarschijnlijk geen oorlog ontstaan uit de regeling van deze aan gelegenheden. Deze voorspelling zal waarschijnlijk uitkomen, nu or een re- geling tusschen Griekenland en Turkije te Lausanne getroffen is, die heide par tijen bevredigt. i Bijzonder merkwaardig is deze op- 1 merking van illis H. Booth: De onze- j kerheid in het bepalen der schadever- Igoeding, die Duitschland betalen moot, is nog in erge mate nadeelig voor de zaken der wereld. Maar de Fransche Ruhrpolitiek zal waarschijnlijk de ojj- lossing ervan verhaasten. Nu er kans is op een internationale conferentie in verband met het tweede aanbod van Duitschland, kan deze voorspelling ook wel eens uitkomen en er zoo eindelijk uit het kwaad der Ruhrbezetting nog iets goeds voortkomen. Het eindoordeel van Booth luidt: Over het algemeen is de economische toe stand van Europa dit jaar beter dan in een der jaren sinds den wapenstilstand. De steden worden beter verzorgd; de dienst van post, telegraaf en trein ha pert minder, ieder volk voelt, dat het er zich zelf boven op moet werken en dat geeft een gevoel van kracht en na tionale zelfstandigheid. Tegenover den pessimistischcn kijk, die we in Europa over onszelf hebben, is het wel eens goed dit veel gunstiger oordeel te lezen van zeer deskundige mannen van de overzijde, die pas in Europa geweest zijn. Zooals anderen ons zien. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Laat de menschen praten en doe je plicht, is gulden wijsheid, maar het is toch ook wel eens nuttig te hooren, wat anderen van ons zeggen. Dat oordeel kan leiden tot zelfonderzoek en tot zelf kennis. Dat geldt ook voor een natie. Het is wel leerzaam te vernemen, wel ken indruk buitenlanders van ons krij gen en ook ons eigen land met zijn schoonheid eens door hun bril te bezien. Maar al te veel buitenlanders echter bezoeken voor een paar weken met oen camera en een notitieboekje ons land en schrijven thuis gekomen er een dik boek over, waarvan de illustraties het beste is. Er staan vermakelijke dwaasheden over ons in dergelijke vluchtige reisver halen, waarin de Nederlander natuur lijk op klompen en met een langen pijp wordt geteekend en de vrouw met den kap, een gouden helm op en een vracht wijde rokken aan haar lijf. De man drinkt jenever en spreekt om het kwar tier een enkel woord binnenmonds, de vrouw wascht en poetst en wrijft en dweilt van den morgen tot den avond. Welke zonderlinge voorstellingen men zich van ons land maak.t, bleek ons uit een paar plaatjes over Giethoorn in het werk Popular Mechanics met een be schrijving; een en ander vonden we in een Amerikaansch tijdschrift overgeno men. Giethoorn is een nat dorp, de grond is drassig, echte veengrond en bijna nergens wordt zooveel het water als de verkeersweg gebruikt, maar in bet. Amerikaansche boek wordt geheel Giethoorn een drijvend dorp genoemd. De bouwterreinen worden, zoo deelt de schrijver mee, met lange stokken van 12 voet door de kanalen naar het dorp geduwd en op dat eiland dan een huis gebouwd. Geheel Giethoorn is op die manier gebouwd, lez -n wc. Jammer, dat de idee van huizen op drijvende eilanden niet verder uitga sponnen is; er zouden fraaie fanta- siën van te maken zijn. Buren, die om ruzie te vermijden, met huis en erf f» al een paar honderd meter van eikaar af voeren enz. Een vreemdeling, die zoo lang onder ons vertoefd heeft en daarbij zoo goed uit zijn oogen gekeken, dat hij recht beeft, om over ons te oordeelen, is de Fngelschmau Sir Walter Townley, die in de oorlogsjaien gezant in den Haag was. Hij heeft veer de Ver. „Nederland in den Vreemde" over onze positie in de wereld gesproken en daarbij gezon de denkbeelden verkondigd. Onze po sitie noemde hij moeilijk, omdat d >r»r onze ligging Nederland moeilijk tc verdedigen is. Ook onze economische ligging is tegenwoordig bezwaarlijk. We hebben te lijden van de Duitsche corcurrentie :i in het bijzonder i3 het voor ons zeer nadeelig, dat de scheep vaart er: grootendeeis ook de vracht vaart niet meer over ons land maav direct naar Duitschland gaat. Het is met onze doorvoerbande1 niet best ge steld en ook ondervinden we schade van do sterk vermindejde koopkiaobt in Duitschland. Terecht noemde Sir Walter Townley onzen finantieei^n toestand dan ook niet buitengewoon gunstig. Bit wil echter gelukkig nog niet zoggen buirongewoon ongunstig. Zoo is het niet; de gulden is nog een heel solide munt, die men ook in het buit-eiland graag ziet. Over onze slvattgischë positie oor- doelde de Engelsche staatsman, dat wij geert gvoote strijdmacht noodig hebben. Merkwaardig was wel deze uitspraak in zijn rede: „Trouwens het is vaak be ter niet gewapend te zijn; in het andere geval wordt dit maar al te vaak door vijanden aangegrepen als een reden om een aanval te openen." Ook de vlootwet vindt Sir Townley overbodig. Het geheele buitenland stelt tegenwoordig belang in onze koloniën. Maar de handel kan niet bloeien, ver klaarde deze vreemdeling, zoolang zwa re belastingen noodig zijn voor bet uit breiden van de vloot en hij vroeg, waar voor zoo'n vloot ook eigenlijk noodig zou zijn, daar Engeland noch Amerka, Japan noch Frankrijk voordeel zouden hebben van een oorlog in en om onzen Oost. De bedoeling is, dat wij veilig zijn, om dat geen der groote mogendheden de andere het rijke bezit onzer koloniën gunt; bovendien hebben ze ook verze kerd, ons in het bezit onzer koloniën te willen laten. Deze beschouwingen van den vroege- ren Engelschen gezant in den Haag zijn vrij wat gezonder en juister dan het dwaze verhaaltje over het drijvende dorp Giethoorn met zijn huizen op ™a- ter gebouwd. Mussolini, de imperialist. Het succes van het Fascisme in Ita lië wordt gewoonlijk toegeschreven aan de reactie tegen het communisme, dat het maatschappelijke leven voort durend in de war stuurde: de meerder heid van het Italiaansche volk had liever de dictatuur dan de wanorde. Nu kan ik weer geregeld met de tram'naar mijn werk en 's avonds naar huis gaan, schrijft een Italiaansche burger en dat geluk dankt hij aan het Fascisme. Maar het Fascisme, dat voorloopig alle kracht aanwendt, om Italië finantieel weer op de been te brengen en het uit zijn economische ontreddering te red den, wil veel meer dan het binncnland- sche herstel; dit is slechts middel tot zijn grootsch doel, Italië te maken tot een imperium, een wereldrijk, zooals

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1