ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN No. 73 Woensdag 11 Juli IMS 8« Jaargang IJ MUSDER COURANT OFFICIEEL. Herhalingsoefeningen. De Burgemeester van Velsen roept de in het verlofgangersregisfer dezer gemeente ingeschreven verlofganger, hieronder, ver meid, bij dezen op om in 1923, krachtens art. 31, eerste lid in verband met art. 33 der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, no. 43), voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. Hoogland, Johannes, lichting 1919, Regiment Kust-Artillerie, van 23 Juli 1923 tot 6 Aug. 1923, Helder. Velsen, 7 Juli 1923. De Burgemeester voornoemd, W. LANDEWEERT 1. b. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 3 Juli 1923 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hendrikus Spies, van beroep metselaar, wonende te Velsen, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de navolgende localiteitbenedenvoor- lokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt A 34 en gelegen aan den Duinlustparkweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 6 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert I. b. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van A. Vermeer, te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie C No. Ö50, gelegen voor perceel Wijkerstraatweg, Wijk L No. 14, een onder- grondsche benzine opslaginrichting met automatische aftapinrichting te mogen oprichten, door hen is toegestaan onder voorwaarden. de N. V. „Acetylena", te Rotterdam, gemachtigde van H. A. van der Velden, te Jan Gijsenvaart, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie F, No. 2666, gelegen voor perceel Bloemendaalsche straatweg, Wijk A, No. 196, een onder- grondsche benzine opslaginrichting met automatische aftapinrichting te mogen plaatsen, door hen is toegestaan onder voorwaarden. Velsen, 4 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert L. B. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis het volgende raadsbesluit: De raad der gemeente Velsen; Gezien: le. een verzoek van het R.K. Kerk bestuur der parochie van den H. En- gelmundus te Driehuis, dd. 26 April 1923, om toekenning eener vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge artikel 84 der „Lager Onderwijswet 1920", voor de kosten wegens het inrichten van een terrein voor lichamelijke oefening bij zijne bijzondere lagere school aldaar; 2e. een verzoek van hetzelfde kerk bestuur dd. 25 April 1923 om toeken ning op grond van gemeld wetsartikel eener gelijksoortige vergoeding vooi de kosten van de installatie der boven genoemde school; C-elet op het voorstel van burgemees ter en wethouders (gemeenteblad no. 96 van 1923); Overwegende: ten aanzien van het sub 1 vermelde verzoek, dat het plan voor de inrich ting van het terrein voor lichamelijke oefening naar zijne meening te grootsch is opgezet, vooral wanneer te rade wordt gegaan met de omtrent de ze terreinen bij koninklijk besluit van 3 Maart 1921 (Stbl. no. 95) in het alge meen gestelde eischen; -met betrekking tot het sub 2 vermel de verzoek, dat in deze aanvraag ook zijn begrepen de kosten der aanschaf fing van nieuwe banken voor de be staande schoollokalen, zoodat bij de schatting de vroeger getaxeerde waar de der oude banken in mindering be hooft te worden gebracht; Overwegende, dat beide verzoeken echter aan de wettelijke eischen vol doen en daarnevens de verklaring is overgelegd, als bedoeld bij art. 73, le lid onder a der „Lager Onderwijswet 1920"; besluit: -ten aanzien van beide verzoeken de vereischte medewerking te verleenen, doch bij de toepassing van artikel 84, 3e lid en artikel 85 der wet de boven vermelde aangelegenheden nader door burgemeester en wethouders onder de oogen te doen zien, door hij verrichting der schatting: le. rekening te doen houden met de minder hooge eischen, welke ten opzich te van terreinen voor ichamelijke oefe ning gelden; 2e. de vroeger getaxeerde waarde der oude banken van het schattingsbe drag te doen aftrekken en 3e. overigens in aanmerking te doen nemen normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen. Aldus gedaan in de openbare verga dering van den 3 Juli 1923. de secretaris, de voorzitter, (get.) J. Kostelijk, (get.) W. Landeweert Velsen, 4 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders voorn, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert l.b. VAN DEN WACHTTOREN. Om de macht in de lucht en op aarde. Het belangrijkste feit der vorige week was wel de aankondiging der Engelsehe regeering, dat zij de luchtmacht sterk wil uitbreiden. Pas is een- wedstrijd in de sterkste bewapening tusschen de Europeesche staten tot een vreeselijken oorlog geworden en nog lijden alle vol keren onder de gevolgen daarvan, of de staten beginnen opnieuw. De conferen tie te Washington heeft den wedstrijd in het bouwen van oorlogsschepen eenigszins beperkt. Maar al meer begint de luchtmacht een geduchter wapen te worden dan de zeemacht. In het begin van den oorlog namen er maar enkelen honderden vliegtuigen aan deel, maar liet aantal nam toe, hun bewapening werd geweldiger en er werden allerlei verbeteringen aangebracht in de snel held en veiligheid der vliegtuigen. De overmacht der luchtvloot van de geal lieerden heeft hen niet weinig geholpen, om te overwinnen. Frankrijk is thans in Europa verre weg de sterkste militaire mogenheid. Het heeft het grootste leger en ook de meeste militaire vliegtuigen, Het heeft geen geld voor de enorme militaire uit gaven en ook geen jonge mannen, die al dat wapentuig kunnen hanteereu en al die vliegtuigen bemannen. Alleen door een zeer langen diensttijd weet het zoo wat aan de noodige mannetjes te komen. Zoo maakt Frankrijk den in druk van een jongen, die den dikker, knot. nauwelijks dragen kan, waarmee hij zich gewapend heeft tegenover zijn makkers. Militaire grootheidswaanzin drijft tegenwoordig Frankrijk; de overwin ning is het naar het hoofd gestegen. Bo vendien lijdt het aan vervolgingswaan zin. Het ziet overal het Duitsche gevaar Het duldt zoo zelfs geen gewapende po litie meer in het Roergebied en overal vermoedt het geheime wapendepots en militaire vereenigingen in Duitschland. Engeland is ongetwijfeld vredelievend. Het volk heeft genoeg van oorlogen. Het lijdt niet aan grootheidswaanzin; Enge land is groot genoeg en het voelt zich vrij veilig door zijn ligging. Een eilan denrijk met een sterke vloot is niet te veroveren. Bovendien heeft het last met zijn vele koloniën, die al parman- tiger worden. De Engelschen denken kalm en klaar en ze begrijpen zeer wel, dat een nieuwe oorlog het bezit hunner koloniën nog dubieuser zou maken. Zoo sterk is in Engeland het verzet tegen den oorlog, dat men den zeer populairen Lloyd George liet vallen, toen hij ge vaarlijk met de sabel ging zwaaien tegen de Turken. Maar Engeland ziet het niet zonder onrust aan, dat Frankrijk door oen groo- te luchtvloot wel een gevaar wordt voor een eilandenrijk. Zeker Engeland en Frankrijk zijn nog altijd vrienden. Maar in de internationalae politiek houdt men er altijd rekening mee, dat de warmste vriend van heden de gevaar lijkste vijand van morgen kan zijn. Daarom wil de tegenwoordige Engel sehe regeering de luchtmacht verster ken. Italië zal wellicht volgen; de klei nere staten moeten voor hun fatsoen ook wel meedoen. En zoo maakt men zich klaar voor een nieuwen oorlog on der de verzekering niets dan het be houd van den vrede te willen. De oude, misleidende leuze. Een ezel stoot zich in 't gemeen geen tweemaal aan dezelf den steen. Maar Europa zal het wel gaan doen. Legers en vloten worden steeds ver sterkt met de plechtigste betuigingen, dat men den vrede liefheett. Het doet denken aan een nathals, die zijn kelder vult met flesschen en steeds weer nieu we voorraden koopt en daarbij beweert, dat hij eigenlijk onthouder is on graag wilde, dat alle drank de wereld uit was. Zoo heeft de Engelsehe regeering ook haar voornemen bekend gemaakt, om een conferentie samen te roepen ter be perking van de verschillende lucht machten. Hier mee had ze moeten be ginnen. De heele geschiedenis doet don ken aan den wedijver in kleeden naar stand. Die heeft zoo'n duren hoed en zooveel zomertoiletten; 't is wel dwaas, maar nu moet ik mijn garderobe ook wel versterken gaan. 't Geeft leelijke, hooge rekeningen, maar ik kan voor anderen niet onderdoen. Er zal wel eens een tijd komen, dat men wat een voudiger zich kleedt, de een den ander niet naaapt en men zijn geld beter be steedt. Als degene, die zoo redeneert, daarna een vereeniging opricht tot bestrijding van de mode van dure, opzichtige klee ding, zal deze niet veel kans op succes hebben. In het Engelsehe volk open baart zich krachtig verzet tegen dijzon nieuwen wedijver in de mode der mili taire macht. Een dei' leiders der Engel sche Arbeiderspartij heeft een nieuwen wedstrijd in bewapening de 'inleidin, genoemd van een nieuwe periode van oorlogen: een misdaad tegen de mensch- heid vooral na de opofferingen, die men zich zoo kort geleden getroost heeft om oorlogen voor altijd onmogelijk te ma ken. En het liberale bla-d, dat door zijn rustige, degelijke en onpartijdige be oordeeling van internationale Kwesties door velen ook buiten Engeland gewaar deerd wordt, de Manchester Guardian vindt het plan, om de luchtvloot te ver sterken een uiting van den rampzalige n geest, die sinds den wapenstilstand in Europa heerscht. „Wij zijn weder afgezakt naar den vroegeren wanhopigen en op slot van zaken nutteloozen wedijver der bewa pening." Het Engelsehe volk heeft veel gezond verstand en een sterk zedelijk bewust zijn; zullen die machten het ten slotte winnen van den boozen geest, die in de grootste legers en vloten kracht en heil zoekt? Dat het nu weer opnieuw gevolgde systeem van zich bewapenen alweer iets meer dan een ander, op niets dan onheil uitloopt, staat wel vast. Frank rijk kan dit nog wel in deze eeuw onder vinden en ten ondergaan aan zijn eigen militairisme. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stuurman ter Koopvaardij. Het groot aantal Zeevaartscholen in ons land heeft weder middels adverten ties in de dagbladen hekend gemaakt, dat ouders en voogden hunne pupillen kunnen laten opleiden tot stuurman ter Koopvaardij. Het zal echter in vele kringen niet be kend zijn dat een belangrijk deel der thans voor dit beroep opgeleiden, nim mer eene plaatsing als stuurman zal vinden, en dat zij na eenige jaren tot de ontdekking zullen komen dat zij tijd en geld hebben verknoeid voor een zeer eenzijdige studie. Het aantal adspirant- stuurlieden dat jaarlijks wordt opge leid, Is nog steeds gebaseerd op het tijd- perk toen ongeveer een ieder dacht het j reedersbedrijf te kunnen uitoefenen. Verblind door de hooge dividenden van oude gevestigde reederijen, werd door alle mogelijke combinaties ge tracht om het goed geloovig publiek te verlokken tot deelname in het kapitaal van allerlei fantastisch opgezette stoom vaartondernemingen. Velen der geld beleggende Nederlan ders hebben aan den lijve ondervonden dat bezit van schepen, nog lang geen reederijbedrijf schept dat stand kan houden. Roemloos en spoorloos zijn on geveer al deze oorlogsproducten ver dwenen en Is daardoor het aantal sche pen onder Nederlandsche vlag in niet geringe mate afgenomen. Zelfs goedge- vestigde reederijen ondervonden tot hunnen schade dat te groote uitbreiding der vloot noodlottig kan worden en ver schillende maatschappijen hebben sche pen moeten verkoopen of trachten dit te doen. Door een en ander verloren tal van koopvaardijofficieren hunne positie, en veranderde liet tekort aan stuurlie den hetwelk eenigen tijd geleden merk baar was in een niet onbeduidend over compleet. Het tekort dat een paar jaar geleden bestond werd veroorzaakt door eene geheel onverwachte enorme uit breiding der koopvaardijvloot en tnede door het feit, dat gedurende de mobi lisatie praktische opleiding geruimen tijd stilstond voor velen die voor den militairen dienst werden opgeroepen. Indien de Nederlandsche koopvaardij vloot niet zoo was verminderd, dan zelfs zou het aantal stuurleden dat thans jaarlijks wordt afgeleverd, veel te groot zijn voor de normals aanvulling. Thans is de toestand zoo dat van het groot aan tal pasgeslaagdë derde stuurlieden (in Februari en Maart 100) nog geen 10 "o eene plaats vindt. Zelfs komt het her haaldelijk voor dat bij groote reederijen jonge officieren worden ontslagen zon der dat men hen zelfs eenige hoop geeft op herplaatsing binnen afzienbaren tijd. De zeer eenzijdige opleiding geeft wei nig kans voor plaatsing in eene andere werkkring en zij-die zoo hoopvol hunne loopbaan aanvingen in de sierlijke Zee vaartschool-uniform, mogen dikwijls reeds blij zijn als zij met hun derde stuurmansdiploma in den zak een plaats vinden als matroos. De Directeuren der groote Zeevaart scholen zullen niet schromen om te er kennen dat de vooruitzichten voor hun ne leerlingen slecht zijn, maar het komt ook voor dat men Zeevaartscholen tracht te bevolken door het voor te stel len alsof de opleiding tot stuurman plaatsing als zoodanig medebrengt. Niets is echter minder waar en zelfs zij die hunne opleiding ontvangen op de zoo gunstig bekend staande Kweek school voor de Zeevaartschool te Am sterdam, zullen dit jaar lang niet allen geplaatst worden. Onder deze omstandigheden mepiien wij niet te mogen wachten met ouders en voogden te raden om eens goed te in- formeeren alvorens zij hunne jongens naar zee zenden. Momenteel zijn misschien wel een 200 ij 300 derde stuurlieden werkloos, en honderden zullen dit jaar weder de scholen verlaten, zonder zelfs eenige kans op plaatsing als leerling voor vol tooiing der praktische opleiding. Daarbij komt dat de gages, die in te genstelling met allerlei loopende ge ruchten nimmer buitensporig lioog wa ren, in 1V2 jaar tijd circa met 30 fo zijn verlaagd. Op de doorsnee vrachtboot verdient een le stuurman thans f 245.a f 265.- per maand terwijl er weinig kans is op promotie, omdat oudere gezagvoerders wegens den onzekeren tijd zoolang mo egelijk blijven varen. Zij die meerdere inlichtingen wen- schen, kunnen deze gaarne van ons krij gen en wij zijn ook bereid om den weg te wijzen ten einde deze informaties, desgewenscht ook buiten ons 0111 te kun nen inwinnen. Het Algemeen Bestuur der Ver, van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar dm 3 cent per week is men lid en heeft dai 1 recht op kostelooze hulp van een de.' wijkzusters en tevens gebruik van ver pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateu .- den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Velseroord. Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog eens over eene kleine ruimte in Uw blad beschikken? Bij voorbaat mijn dank! Ons Dieren-Asyl. Een klein begin, van wat wij hopen te volbrengen, is in aanbouw! Dit komt er voornamelijk van het geld, van ecu groot deel der burgerij in onze gemeen te en to Beverwijk! Gij allen hebt een steentje bijgedragen om een Toevlucht op te richten voor het noodlijdende dier! Er is ellende over heel de wereld! Kom mer en gebrek onder de menschen, daaruit voortvloeiende nood onder de dieren! Men is verbitterd, en laat zijn dieren zwerven, doch ook velen beseffen dat zij voor de trouwe kameraden, die hun meester gaven, wa.t z(j te geven hadden, verantwoordelijk zijn, en ko men ons verzoeken, een tehuis voor hun ne dieren te vinden, daar het hun onmo gelijk is, de dieren ie onderhouden! Ve le dieren konden wij helpen, doch wij voelen de noodzakelijkheid, 'n tehuis te openen voor deze ongelukkige slachtof fers der treurige toestanden in de Maat schappij! Bedenkt dat zij niet, zooals de mensch, de strijd kunnen aanbinden voor betere levensvoorwaarden! Uwe kameraden geven U trouw en velerlei goede diensten, laten zij als vrienden in uw huis wonen, en laat hun niet boeten, voor de treurige toe standen rondom ons! Strijdt voor uwe rechten en betere levensvoorwaarden, doch verstoot uwe hulpelooze kamera den niet! De „Toevlucht" staat open voor het dier dat u lief was, indien noodzakelijk kan het daar worden ondergebracht! Ook met do naderende vacanties is er gelegenheid, zijne dieren goed verzorgd te zien! De gelden voor het Asyl in zijn geheel zijn er nog lang niet! Wel komen mooie giften in, doch wij doen een be roep op een ieder, mede te werken tot ons doel! Helpt eerst de mensch, »n zonder ook iets af voor het zwervende dier! Alles wat leeft heeft recht op bescherming. Mej. E. A. KERBERT, Secretaresse. Afd. Velsen en Omstreken der N. V. T. B. v. Dieren. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De stoomtrawlers Derika V IJ.M. 418 en Derika XII IJ.M. 125, beide van de Ver. Exploitatie Mij., zijn Zaterdag morgen naar zee vertrokken met voor de schippers en machinisten nieuwe loonsvoorwaarden. De schipper en de machinist van de Derika V ontvangen resp. 8 en 5, die van de Derika XII resp. 7 en 4 procent van de netto-be somming, dus van wat er na aftrek van verbruik aan steenkolen, ijs enz. overblijft. Als er iets overblijft, want met de huidige lage vischprijzen is het best mogelijk, dat er geld bij moet. Het overige personeel vaart tegen de tot nu toe betaalde gages. Naar men ons mededeelt zouden de schepen, als de schippers en de machinisten deze voorwaarden niet hadden aanvaard, opgelegd zijn geworden. De aid. IJmuiden van de Lood- senvereeniging „Nederland" heeft aan de Kamer van koophandel en Fabrie ken te Amsterdam verzocht haar in vloed aan te wenden, ten einde aan het baggermateriaal te IJmuiden een voor de scheepvaart minder hinderlijke plaats te geven. Naar de berichtgever van het „Hbld." verneemt wordt alhier in de tweede helft dezer maand het eerste zeeschip voor het hoogovenbedrijf ver-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1