ORGAAN VOOR D LSEN Zaterdag 14 Juli 19*3 Yersehyiit VI oensdagt- Zaterdags Wo. 74 8e Jaargang iJMUlDER COURANT Aoonnementspriji: f 1.P« 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd hef Advertentie bureauJM=^J?OEL;SEJJMU1DEN;___-__^___j- Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 0 uur v.m. en VRIjDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingeionde mededeelmgen 40 ets. per regel - Advertenties van 11. en m. 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t enm.6 regels f 1.26, iedere regel meer 26 ctB. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniglngs advertenties uit de gemeente, uitsluitend bfi vooiuitbeta- hng, van 1 tot en met 6 regels f0.76, iedere regel meer 16 ets. Bfi niet oont&nte betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties ffadres bureau van JS vl extra: T00r bezorSmg op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi] VOORUITBETALING slechtsl5 Cent per regeL DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie. VAN DEN WACHTTOREN. Het Fransch op de lagere school. De discussie ie er weer over in vollen gang. Het komt wellicht, omdat het weer tegen den tijd van overgang naar gymnasiums en burgerscholen gaat en weer gevoeld wordt, hoe weinig dezen aansluiten bij het lager onderwijs. In deze discussie lazen we een rake opmerking van den opvoedkundige Co- menius: Iemand een vreemde taal te willen leeren voor hij de vaderlandsche kent, is hetzelfde, alsof gij uw zoon wil de leeren paardrijden, voor hij loop en kan. Het is lang niet makkelijk de kinderen in zes jaar onze taal eehigszins behoor lijk te leeren lezen en schrijven. Taal is wel een der moeilijkste vakken op de lagere school. Waar het leerplan toch al zoo overladen is, moeten de andere vak ken wel in het gedrang komen, als men zoo vroeg reeds begint met de studie eener vreemde taal. Bovendien moeten de kinderen eerst allerlei grammatische regels en onderscheidingen kennen van hun eigen taal voordat ze met een vreemde kunnen beginnen. Kinderen van het vierde en vijfde leerjaar worden al ingewijd in zelfstandige naamwoor den, bijvoegelijken enz. Ze leeren ontle den in onderwerp, gezegde en lijdend voorwerp, terwijl hun taalgevoel daar voor nog veel te weinig ontwikkeld is. Dit is ook een bezwaar tegen het Fransch op de lagere school, dat het on derwijs in de eigen taal er door gefor ceerd wordt. Terecht is gezegd, dat het Fransch op de lagere school alleen uit historie en traditie verklaard kan worden. Als men geheel vrij daarvan een leerplan voor de lagere school moest vaststellen, zou men veeleer Engelsch of Duitsch daar op een plaats geven. Het Fransch is in ons land eenige eeuwen lang de offici- eele taal, althans de taal der fijnere be schaving geweest: in kleeding, manie ren, smaak gaf Frankrijk hier den toon aan. Dit is thans lang niet meer in die mate het geval en daarom is er geen re den het Fransch een bevoorrechte posi tie bij het onderwijs te geven. In de dis cussie wordt thans een argument niet meer gehoord, dat twee jaar geleden bij de afschaffing van het Fransch op de lagere school soms wel gebruikt werd. Toen heete deze afschaffing wel het werk te zijn van voorliefde voor Duitschland en haat tegen Frankrijk. We zijn in de laatste jaren in dit op zicht toch wel wat verstandiger gewor den en de oorlogstegenstellingen spelen niet zulk een grooten rol meer. Wij zouden liefst elke vreemde taal van de lagere school weren, maar moes ten we een der moderne talen kiezen, dan de voorkeur geven aan het En gelsch, waarvan de grammatica veel makkelijker is dan de Fransche. Ook op praktische gronden zouden we alge meen onderwijs in het Engelsch aanbe velen, omdat we veel meer met Engel- schen en Amerikanen dan met Fran- schen in aanraking komen. Bij de brug. Londen is een stad met nauwe stra ten en een steeds drukker wordend ver keer. Er wordt streng de hand gehou den aan de regels van het verkeer en de Engelsche politie is wereldberoemd, om het rustige en zekere optreden, het staan boven de branding van het ver keer en het beheerschen daarvan, maar toch is het aantal ongelukken niet ge ring en wordt het verkeer door herhaal- de opeenhooping en verstopping telkens j belemmerd. I Men zal de straten moeten verbreed en en dus huizen afbreken of het geheele goederenvervoer ondergronds leiden. Beiden zou echter reusachtige sommen kosten. Vooral het toenemend aantal i zeer groote bussen met motorkracht j maakt de straten gelijk aan een rivier, die het water niet meer verzwelgen kan. I In ons land doet alleen het verkeer in i enkele drukke en nauwe straten der groote steden aan de toestanden in j Londen denken. Er wordt hier wel veel I over verkeersmoeilijkheden geklaagd, maar die zijn voor een goed deel het ge volg van den beroemden vrijheidszin van onze natie. Men stoort zich niet aan anderen maar gaat zijn eigen gang. Ieder beschouwt den weg als zijn weg; men wil voor een ander geen plaats maken en de kunst van wachten ver staat men in het geheel niet. Dezer dagen stonden we op een druk ken marktdag bij een brug. Tergend langzaam voeren een paar schepen door en tergend langzaam werd de brug j dichtgedraaid. Ieder wachter maakte zich een beetje kwaad en bedacht geen oogenblik, dat het niet gauwer kan. Heel duidelijk leesbaar waren aan hei de kanten van de brug horden aange bracht met het gebod, om rechts te hou den en om voetgangers te laten voor gaan, dan pas mochten allerlei rijtui gen hun weg vervolgen. Maar wat ge beurde, toen de brug dichtgedraaid werd? Kleine karren en fietsen waren al op de brug, toen nauwelijks de ketting weggehaald was. Voetgangers zochten links en rechts een gaatje, rm er door te sluipen. Motorfietsen en auto's toe terden dreigend en joegen de massa te gen elkaar op. Midden op den brug stond een juffrouw met een kinderwagen; ze kon niet meer vooruit en achteruit. Een politieagent duwde ei schreeuwde naar alle kanten; het was ie reine chaps van menschen, die zich heelemaal niet om de anderen bekommerden maar haast- je-rep-je zoo gauw mogelijk aan den an deren kant trachtten te komen en dan soms even staan bleven >ui naar de klu wen van menschen en rijtuigen zagen met een lachend gezicht, als wilden ze zeggen: Dat hebben we 'm mooi gelapt! De angstige moeder met de kinderwa gen wekte groote lachlust op door haar wanhopige pogingen, om eruit te ko men. Zoo is helaas nog ons publiek en heb ben we verkeersmoeilijkheden in Leeu warden, Deventer en Alkmaar, als wa ren dat wereldsteden als Londen, Parijs en New-York. Ons publiek heeft nog we] een beetje opvoeding in goed gedrag en gemeen schapszin noodig en wie niet hoor en wil moet voelen; laat de politie maar eens steviger en strenger optreden tegen de vele verkeersonhebbelijkheden, waar aan men zich schuldig maakt. De lokomotiefvreugde. Er is in Friesland een predikant, een zeer verstandig man, een man met een helder oordeel over vele dingen, een man zonder buitensporigheden, die er niet naar streeft om anders te doen, te spreken en te zijn dan gewone men schen, maar die een zonderling zwak heeft voor lokomotieven. Hij woont vlak bij het station en kent alle lokomotie ven met al hun eigenaardigheden even goed als zijn gemeenteleden. Hij heeft ze lief met hun deugden en gebreken. Hij herkent ze aan hun stem en het is zijn grootste vreugde, wat hem een en kele maal ook gelukt, om met den ma chinist te mogen rijden, om het intie me leven van de lokomotief gade te slaan en met den machinist over al haar eigenaardigheden te praten. Brusse zal dien predikant begrijpen. Hij beeft als journalist overal toegang en bij zijn onderzoek naar onze Spoor wegen is het hem ook gelukt een reis per lokomotief te mogen meemaken. Echt jongensachtig stapte hij de hooge treden der machine op met een gevoel van trots, dat hem alleen het voorrecht ten deel viel op de leidende plaats van den trein te mogen staan. Hij geeft een prachtige beschrijving van zijn sensa ties. De snelle vaart, het opwekkende trillen en hotsebotsen, het gezelschap van den meester met zijn voorzienig be stier en den bezigen leerling, de warm te van den laaienden vuurhaard en de bolderende, driest flapperende wind, de sportieve spanning om enkele minuten vertraging weer in te jakkeren en het landschap, dat zich als een film voort- wentelt. „Door dit alles wordt uw triumphan- telijkheid aangevuurd tot een overmoe- digen roes, tot een blijde, trotsche ver voering, alsof ge, in plaats van lauwe, zoetige, oliegeurtjes en koolgruis en walm en stoom, niet anders dan cham pagne innam." Bij deze enthousiaste beschrijving krijgt men ook lust, om eens op den rug van dat vurige, snelle paard mee te rij- den en zich niet passief, slaperig door hem te laten voorttrekken, in een mak-1 kelijk hoekje suffend, totdat het dier stilstaat en de reis volbracht is. Landverhuizing en overbevolking. Hoe meer men over economische kwesties nadenktdes te meer blijken ze kwesties te zijn, hoe vluchtiger men er over nadenkt, des te makkelijker schijnen ze op te lossen. Wie van zijn gemak houdt, moet daarom maar nooit lang nadenken; alle denken is maar las tig en een kip, die te stom is, om het deurtje van zijn hok terug te vinden, heeft het daarom heel wat makkelijker dan wij Wil men echter achter de kwes ties zien te komen, dan moet men er wel goed over nadenken en dan is het eind vaak nog, dat men er voor blijft staan zonder bevredigend antwoord. Er zijn in ons land ruim 100000 werk- loozen; de bevolking neemt snel toe. Er is voor alle handen geen werk en voor alle monden geen brood, ergo is het noo dig, dat een deel van ons volk zijn heil elders gaat zoeken. Er is overbevolking, dus de landverhuizing moet aangewak kerd worden. Dat is deze zaak op haar makkelijkst bekeken en beoordeeld. Maar er zit veel meer aan vast en het is zeer de vraag, of die voor de hand liggende oplossing wel de juiste is. In ee>- vergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel is deze kwes tie behandeld. Het hoofdbestuur heeft ze ingeleid door enkele algemeene op merkingen. Het feit, dat er een 100000 werkloozen zijn, beteekent voor ons volk een enorme schade. Afgezien van den nood der werkloozen zelf, moet er per jaar wel een 40 a 50 millioen uitgegeven worden voor hulp van allerlei aard aan de werkloozen. Deskundigen als een Jhr. J. C. C. Sandberg en J. B. Wester- dijk raden de landverhuizing aan. Vol gens den laatste is er in de zuiver land bouwende gemeenten geen plaats meer voor de toenemende bevolking, terwijl de steden evenmin werkgelegenheid hebben noch voor de toenemende eigen bevolking noch voor den aanvoer van buiten. Ter vergadering werd het onderwerp ingeleid door den heer Mörzer Bruyns. Deze wees erop, dat onze bevolking jaarlijks met 100 a 150 duizend perso nen toeneemt en wij daarom steeds meer voedsel moeten invoeren en beta len. Hieraan moet een eind gemaakt worden. Dat kan geschieden door toe nemende sterfte, door afneming der ge boorten, door uitbreiding van het ge bied en door landverhuizing. De eerste methode behoeft niet eens besproken te worden. De tweede methode doet in de praktijk veel kwaad. Wij kunnen ons grondgebied niet uitbreiden. Blijft dus over de landverhuizing als eenig deug delijk middel tegen de overbevolking. De landverhuizing moet geschieden naar landen wier bevolking het meest met de onze overeenkomt en in wier klimaat door Nederlanders handenar beid verricht kan worden. Onze landgenooten hebben als emi- granten een goeden naam, verzekerde de heer Möorzer Bruins. Amerika, Ca nada en Australië zien graag Nederlan ders en bij het onderzoek over bijna 2 millioen Amerikaansche soldaten bleek de superioriteit, het hoogere peil van ontwikkeling bij de Nederlanders en Britten. Er is overbevolking ergo is landver huizing wenschelijk. Dat sluit als een bus. Maar anderen ter vergadering kwamen hiertegen op en verzekerden, dat de deksel en de bus niet bij elkaar pasten. Zoo werd niet ten onrechte de vrees uitgesproken, dat de hesten zou den heengaan en wij met „het uitschot" zouden blijven zitten. Prof. Limberg wees op de Zuiderzee werken, waardoor land beschikbaar zal komen voor landbouw en veeteelt, ter wijl voor die werken zelf vele handen noodig zijn. In dit verband kan ook ge-1 noemd worden het vele werk te verrich ten aan betere afwatering en ontginning van goede gronden. Wat overbevolking schijnt te zijn, is een gevolg van de eco nomische crisis. Er zijn niet werkkrach ten te veel, maar werkgelegenheid te weinig in onzen tijd, zoo werd weer door een ander opgemerkt. Prof. Bruins acht verdere ontwikkeling der techniek waarsehijnlijw, waardoor een talrijker bevolking op kleiner gebied zal kunnen leven. Ook waarschuwde hij voor het gevaar de goeden door de landverhui zing te verliezen. Dat zijn allen overwegingen, die in aanmerking genomen moeten worden, wil men oordeelen over de vraag, over bevolking, en landverhuizing en dan ziet men één ding pas recht goed in, hoe moeilijk het is zich ook hier een posi tief oordeel te vormen. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Ambachts-onderwijs. De vereoniging voor ambachts-onderwijs in Kcnnemer- land heeft op de begrooting harer' school een bedrag uitgetrokken voor de aanstelling van een leeraar in de vak ken „plaatwerkerij en vuurwerkerij", welk bedrag bereids door den Inspec teur van het Nijverheids-onderwijs is goedgekeurd. Zij kan echter nog niet tot aanstelling overgaan, omdat de noo- dige ruimte voor het geven van dat on derwijs ontbreekt. Het bestuur heeft zich daarom tot B. en W. gewend met verzoek wel te willen bevorderen, dat het gebouw voor prac- tisch onderwijs op het gemeente-terrein wordt uitgebreid. Het verklaarde ajtch daarbij bereid, eenzelfde jaarlijksche vergoeding voor het gebruik te betalen als een vorige maal is vastgesteld, n.l. 10 procent van de totale kosten, hoewel zij gaarne zou zien, dat dit percentage iets lager werd gesteld. Verder werd medegedeeld, dat vanwege de vereeni- ging voor deuren, ramen en kozijnen zal worden gezorgd, welke door de leer lingen van de school zullen worden ge maakt. Aangezien B. en W. is gebleken, dat het leerlingenaantal voortdurend toe neemt en de school dus in een groote behoefte voorziet, alsmede, dat van het onderhavige gebouw nog wel ?enige ja ren gebruik zal worden gemaakt, achten zij termen aanwezig om het verzoek in te willigen en tot uitbreiding van het gebouw over te gaan. De kosten hiervan worden geraamd op f 13.475. Tegen verlaging van het percentage als vergoeding voor het gebruik, be staat bij hun college echter bezwaar, aangezien er op mag/worden gerekend, dat dit gebruik toch in ieder geval voor een beperkt aantal jaren zal zijn. Op grond van het bovenstaande, stel len B. en W. den gemeenteraad voor: HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem. Voorzitter van het Consultatiehureau aldaar. a. voor het bovenaangegeven doel een crediet van f 13.475 toe te staan; b. de jaarlijks door de vereeniging te betalen vergoeding voor het gebruik te bepalen op 10 procent van de totale kosten. De commissiën van bijstand in het beheer der openbare werken en voor de financiën adviseeren gunstig. Wegverbetering. Door F. J. Kochx, W. F. J. Meijer, C. Franke en J. J. Pirovano, wonende in deze gemeente, cn G. Ape- krom te Apeldoorn, is der gemeente ter overname aangeboden, de hun toebe- hoorende gedeelten van de Schoolstraat te Velseroord. Ten aanzien van de bovenbedoelde gronden is door B. cn W. het standpunt ingenomen, dat deze slechts door de ge meente in eigendom kunnen worden aanvaard, als door de betrokken eige naren tevens een bijdrage wordt gestort in de kosten van beharding en riolee- ring van het onderhavige weggedeelte. Aan deze voorwaarde is door de hee- ren Kochx en Meijer, voldaan. Tegen de overname van dit gedeelte bestaat geen bezwaar. De terzake met de overige, drie, per sonen gevoerde onderhandelingen heb ben echter tot geen resultaat geleid, zoo dat naar de meening van B. en W. op het door hen gedane aanbod niet kan worden ingegaan. B. cn W. stellen den gemeenteraad mitsdien voor: I. van F. J. Kochx te Velseroord en W. F. J. Meijer te Wijkeroog, in eigen dom te aanvaarden, om niet, ten be hoeve van den openharen dienst, de per- ceelen ter gezamenlijke grootte van on geveer 246.50 M2, als aangegeven op de hij de stukken gevoegde teekening met grijze kleur, zulks onder voorwaarde: dat de grond aanvaard zal worden vrij van hypothecair verband, in don staat waarin deze zich thans bevindt, met alle daaraan verhonden heerschende en lij dende erfdienstbaarheden en in 't alge meen met alle rechten, lasten en bezwa ren, als aan den eigendom verbonden zijn; dat de grond blijvend voor den open baren dienst zal worden bestemd; dat door de overdragers in de gemeen tekas zal worden gestort een bedrag van f 896, zijnde een bijdrage tot de helft der kosten van bestrating en rioleering van het geheele weggedeelte dat door de bovengenoemde perceelen wordt ge vormd, welke kosten worden geraamd op f 80 per M., alsmede een bedrag van f 89.60 voor het voor rekening van de gemeente blijvend onderhoud van dat weggedeelte, makende alzoo tezamen een som van f 896 -f- f 89.60 f 985.60; dat de grond vanwege de gemeente en voor hare rekening zal worden bestraat en gerioleerd; dat de gemeente, zoolang nog niet met de bestrating en rioleering is aangevan gen, aan de overdragers, van het door hen gestorte bedrag van f 985.60 een ren te zal vergoeden van 5 per jaar; dat, indien de werkelijke kosten van bestrating en rioleering, alles inbegre pen (ook administratiekosten, teeken en opzichtersloon, enz.), minder zullen bedragen dan f 80 per M., de gemeente aan de overdragers het teveel betaalde zal restitueeren; dat de op deze overdracht en de leve ring vallende kosten door de gemeente zullen worden gedragen en betaald. II. Op de overige aanbiedingen niet in te gaan. Waar beide zaken in de laatste raadsvergadering werden aangehou den, nemen wij ze thans nog in ons blad op.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1