fpljtlf ModerneBnrgerwonmgen WIELRIJDERS KAARTEN Niet op reis Kuipers Ongem. Kamer Gi-mRPntelijke Middelbare Hsmdelsavondschcoh Kampeertenten M. 't Hart m, t TtWTNG Een zeer soiled Iliii*je Pampa-Za'f Verloren VEILING te IJmsidea VERHUISD Kortenaerstraat 17 Kortenaerstraat 5 H. C. SMIT, (Spoor- en Hotelrisico) Polissen verkrijgb. bij Van Gend Loos. Oliehandel „D1LO" Het adres voor alle soorten Smeerolie, Gas-, Motor- en Lichtolie. Benzine - Benzol enz. N.Y, IJ muider Agenturen en Administratiekantoör Hypotheken, Scheeps verbanden, SPOED! Gez. Winters Het dwaaste en meest onverantwoordelijke wat ge kunt doen is op de uitgaaf voor adverteeren te bezuinigen E N NORMALE ZAAK ADVERTEEREN Wonden Joh. M. Schmidt VREEST GEEN EXAI1EN Boekhandel P.F. 0. BOELSË ÜLfsiagr Yarken8vleesch i. f. Kocrix. Boeken en Bladen. 'r-— Wij ontvingen het jaarverslag der R. V. S. (Rotterdamsche Verzekerings Sociëteiten) over 1922. 't Is ons ondoen- lijk dit over te nemen. We vermelden echter als 't voornaamste, dat de voor uitgang tot tevredenheid stemt, de sterfte gering was, de gekweekte rente v meer, dan waar opgerekend en de on kosten aanmerkelijk minder, dan er voor beschikbaar was. Door Joh. de Heer en Zn. te Rot terdam is uitgegeven een Feestgroet aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubileum. De woorden zijn van O. G. Sterken- "burg, de muziek is van R. Gerretson. Het is een heel eenvoudig lied, dat door alle koren gemakkelijk kan gezongen worden. burgerlijke stand. Gemeente Egmond aan Zee. Ondertrouwd: Cornelis Sloot, 32 jaar en Antje Sloot, 34 jaar; Albert Blok, 24 jaar en Gerritje Zwart, 24 jaar. Geboren: Ada Geertruida, d. van Arie Hendrik Iiartgrink en Geertruida Anna Hos; Jacob, z. van Engel Schong en Jannetje Zwart. Overleden: Marijtje Glas, 33 jaar, echtgenoote van I-Iuibert Konijn. BUITENLAND. Duitsch vervaL Er is de laatste tijden heel wat ge schreven over den treurigen toestand der Duitsche pers. Voortdurend verdwij nen dagbladen. Voortdurend wordt het aantal werklooze journalisten grooter. Een aantal hunner zijn elders onderge bracht. Sommigen hebben betrekkingen bij banken of industriëele ondernemin gen verkregen. Maar toch is het een feit, dat een aantal beroepsjournalisten in de grootste ellende leven. Ons is be kend, dat een paar goede krachten van gewezen groote bladen in het Roerge bied als mijnwerker aan den kost ko men. Te Berlijn heeft een werkloos journalist de garderobe van een groote bioscoop gepacht. Vier gewezen journa listen verkoopen dagbladen in de stra ten der Duitsche hoofdstad. Het Volk. Ontslag van 20.000 beambten. In weerwil van de weigering van de Commissie van Herstel om het Hon- gaarsche recontructieplan te steunen, is de regeering nog steeds bezig met de uitwerking van haar bezuinigingspro- gram, zooals dat te Parijs werd uiteen gezet, schrijft de correspondent van de „Times" te Boedapest. De minister van financiën, dr. Kallay, heeft thans een wetsontwerp ingediend, waarbij het regeeringspersoneel xegen 31 December 1923 met 20 zou worden verminderd. Ieder departement moet deze inkrimping zelf ten uitvoer leggen in verhouding tot het toegestane bedrag aan salarissen. Er zal een opzeggings termijn van drie maanden in acht wor den genomen. Van dezen maatregel zijn leger, belastingen en douanewezen uit gesloten, daar het in die bedrijver wer kende personeel reeds gelimiteerd is. Beambten, die langer dan 15 of 20 jasr dienst hebben gedaan, zullen worden ge- pensionneerd, terwijl zij, die kortoren tijd gediend hebben een bedrag ineens zullen ontvangen, varieerend van een haif, tot vier jaar salaris. Op deze wijze zullen de kosten wei sterk verminderd worden, doch aan drn anderen kant bestaat de gegronde vrees, dat zij, die door dezen maatregel werk loos worden en wier aantal 20 tot 25000 zal bedragen, een te zwaren last zullen vormen voor 't economische leven in Hongarije. Vooraanstaande lieden van handel en industrie en financiën hebben reeds eenparig verklaard, dat zij geen kans zien dezen menschen een werk kring te verschaffen. 114 Duizend gulden voor een Bijbel. In 1847 betaalde 'n Amerikaan 500 v. den eersten afdruk van den Bijbel omstreeks 1455, door Gutenberg te Mainz vervaardigd. Toentertijd werd dit een krankzinnig hooge prijs ge noemd. De tijden zijn veranderd. Voor eenige dagen besteedde mr. Philip Ro- senbach uit New-York 9500 voor 'n anderen afdruk van den eersten ge- drukten bijbel op 'n verkooping bij So- theby. „Daily Mail" Hoe Ford zijn moeders gedachtenis eert. De befaamde automobielkoning, Hen ry Ford, heeft ter gedachtenis aan zijn moeder het huis, dat deze zoo liefhad, geheel in zijn vroegere gedaante doen herstellen. Dit bracht nogal eenige moeite mee, maar Ford wist, dank zijn volhardend pogen, tenslotte toch te sla gen. Zoo moest hij om de oude situatie te herstellen, zich bijvoorbeeld een kachel aanschaffen, van hetzelfde model als er indertijd een bij hem in het ouderlijk huis stond. Na nasporingen, die 18 maanden duurden, ontdekte hij ten slotte een duplicaat van het oorspron kelijke verwarmingstoestel ten huize van een dokter. Voor 25 dollar werd Ford kooper. Hij demonteerde eigen handig het zware ding en plaatste het in zijn auto. Ook een karpet, precies gelijk aan dat, hetwelk in de spreekkamer van het ouderlijk huis had gelegen, wenschte hij En na maandenlang zoeken wist een vrouw in Rochester, bij New-York, er een voor hem machtig te worden. Thans heeft hij een zuiver duplicaat van zijn oude huis, met al het kleine gerief, dat er in aanwezig was: kande laren, koperen vaatwerk, grootvaders steenen pijp, enz. De kamer, waarin Ford geboren werd, is ook weer precies zoo ingericht als vroeger. De kachel, de tafel, de wieg, de klok op den schoorsteenmantel alles is weer juist eender, zooals zijn moeder het indertijd heeft nagelaten. Hetzelfde bed staat er als eertijds, met dezelfde sprei en een paar ouderwetsche geborduurde pantoffels er onder. In een gang hangt nog de met rood draad ge- i borduurde zwart-ingelijste „wand- spreuk": „There is nog place like home" (Iets als ons: Oost West, thuis best). Het oude keukengerei, de pomp bij den gootsteen zijn in den ouden staat bewaard. Ford werd in een kleine boerenhoeve bij Dearborn (Michigan) geboren en het is dit huis, dat hij in den vroegeren toe stand heeft doen herstellen, waar iede- ren morgen de kamers worden gestoft en, ook in den zomer, vuur in den haard wordt aangelegd en alles in gang wordt gehouden, zooals zijn moeder het pleeg de te doen. Het „meisje" met de glimlachende oogen, Mrs. Tesmer, de weduwe van een ver moorden verzekeringsagent, wees on langs in een politiepost te New-York uit een aantal vrouwelijke gevangenen een elegant gekleed jong meisje aan als de moordenares van haar echtgenoot. Toen het gevaarlijke dametje daarop werd overgeleverd aan de directrice der „vrouwengevangenis, bleek „zij" een man te zijn! Het is een bijna ongelooflijke geschie denis: Op zekeren avond werd mr. Tesmer, die vergezeld van zijn vrouw, zijn auto in een garage bracht, overvallen door twee personen, een man en een „meisje", beiden met revolvers gewapend. Zij dwongen Tesmer zijn horloge en geld af te geven. Toen gelastte de „vrouw" glimlachend aan mrs. Tesmer hare ju- weelen af te staan met inbegrip van haar trouwring. Mr. Tesmer kon een beweging van protest niet onderdruk ken, waarop de jonge dame nog glim lachend, hem eenvoudig neerschoot. Dat meisje nu blijkt een man te zijn, Frederick Thompson geheeten, die met zijn medeplichtige, zekeren Garriek, een mecaniciën, jaren lang een dubbel leven leidde en zoodoende de politie om den tuin heeft weten te leiden. Thompson kleedde zich n.l. steeds wanneer zulks noodig was als vrouw en speelde voor de buitenwereld ook wanneer dit noodig was de rol van echtgenoote van Garriek. Dit viel hem niet moeilijk, daar zijn geverfd en ge poederd gelaat een vrouwelijke-weeke uitdrukking vertoont, zijn handen fijn gevormd zijn en zijn stem meer op die van een vrouw dan op die van een man gelijkt. Garriek en Thomson bewoonden een paar weelderige appartementen. Toen de politie aldaar een inval deed, vond zij een uitgebreide vrouwelijke garde robe, waaronder verscheidene zeer fraaie costuumpjes. Bij de confrontatie herkende mrs. Tes mer den moordenaar van haar man on middellijk. O God!, riep ze uit, dat is ze! Dat is het meisje dat Richard neerschoot. Uit duizenden zou ik haar oogen en haar glimlach herkennen. Waterstand IJmuiden. v.m. 11.49 1.23 0.05 0.44 1.25 2.10 2.54 3.42 Juli 1923 H. water Dagen v.m. n.m. 15 3.46 4.10 16 4 23 4.49 17 5.04 5.27 18 5.41 6.09 19 6.27 6.53 20 7.36 7.46 21 E. K. 8.15 8.47 Geen Zomertijd. water n.m. 0.26 2.12 1.07 3.05 1.45 3.42 2.28 3.13 4.05 WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dui 3 cent per week is men lid en heeft dari recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 i te Velseroord. Heden overleed lot onze droefheid na een langdurig lijden onze geliefde Echtge noot, Vader en Behuwdvader de Heer M. VEUGER te St. Maartensbrug, in den ouderdom van 57 jaren. Mede namens de Familie k. veuger. j t. veuger-van der cord. Velseroord, 10 Juli 1923. Aan de Crediteuren in het faillissement der N. V. Zee- vis'cherij Mij. „CASTRi CUM 1" te Castricum. De curator in opgemeld faïllisse- ment brergt ter kennis van credi teuren, dat heden door hem ter Griffie der Arrondissements-Recht- bank te Haarlem is gedeponeerd de eerste uitdeelingslijst. Deze lijst ligt aldaar gedurende 10 dagen ter kostelooze inzage van crediteuren. De curator, Mr. J. H. MONNIK. Eenige bekwame fustkuipers-haring pakkers kunnen direct voor vast werk geplaatst worden. Aanmelden "op kantoor Bik- Arnoldkade 42. Ommering's Import Export Mij. of 2 kleine kamertjes gevraagd, met of zonder gebruik van keuken, voor gezin met één kind, onverschillig waar, zoo spoedig mogelijk. Br. met prijsopgaaf onder No. 2045, bureau van dit blad. Burgemeester en Wethouders van Veisen maken bekend, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen voor de Handelsavondschool zal plaats hebben op Dinsdag en Donderdag 17 en 19 Juli a.s., des middags van 4 tot 5 uur, in de M. U. L. O.-school aan de Kerkstraat te IJmuiden. Degenen, die met gunstig gevolg het zevende leerjaar eener lagere school hebben doorloopen, worden zonder examen toegelaten. Rappor ten moeten worden overgelegd. De cursus is vierjarig en omvat de volgende vakken Ned. Taal en Handelscorrespon dentie, Duitsch, Engelsch, Boek houden, Handelsrekenen, Handels kennis, Handelsaardrijkskunde, Schrijven en Stenografie. Het cursusjaar loopt van half September tot half Mei. Aanvang van den nieuwen cursus 16 September a.s. Veisen, den 12 Juli 1923. Burgemeester en Wethouders van Veisen, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert I.b. zelfs de grootste en donkerste verdwijnen j door één pot SPRUTOL f Verkrijgbaar bij alle drogisten. Verschillende modellen vanaf f 11 steeds in voorraad. Extra gewenschte maten op bestelling met een dag te léveren. Tevens goedkoopst adres voor Markiezen en Zonneschermen Eikenstraat 37, Velseroord. timmerman, metselaar i—: en aannemer l—l WILLEM BARENDSZSTRAAT 16 TE HUUR GEVRAAGD, in IJmui den of Omstreken, voor klein gezin, tegen 5 a 6 gulden per week. Br. onder no. 2047, bur. van dit blad. TE KOOP, van alle gemakken voorzien, staande aan de Koekoeks- weg 2, Velseroord. Koopsom f 3000. Hypotheek aanwezig. Verdere in lichtingen bij O. Jongkind, Haar lemmerweg 165, Amsterdam. Uitstekend middel bij Uitslag, Jeuk en alle aandoenin gen der Huid, Geneest zelfs DAUWWORM Te IJmuiden bij S. SMIT en H. SANT, te Veisen bij A. BOS. een zwart zijden sjaal, gaande van Bik- en Arnoldkade, Oranjestraat naar boot Alkmaar Packet. Tegen belooning te bezorgen. Adres bur. van dit blad. in Hotel .Nummer Een", op Vrijdag 27 Juli 1923, nam 2 uur precies, ten overstaan van den te Veisen gev. notaris G. D. BOERLAGE, van de nav. perceelen, alle in de gem. Veisen afd. IJmuiden 1. Een HEERENHUIS met Tuin, Kennemerlaan 17, kad. Sectie L, no. 767, groot 1 A. 58 c.A.eig. van den heer G. zwaan. 2. Een HUIS met Erf, Oraham- straat 79, kad. Sectie L, no. 947, groot 86 c.A. 3. BOUWTERREIN aan de Huygensstraat bij de brug, kad. Sectie L, no. 830, groot 2 A. 38 c.A. Nrs. 2 en 3 eig van mevr. van Voorst—Westerwal. 4. Een WOONHUIS, bestaande uit beneden- en bovenwoning, Trawlerkade 42, met houten schuur en tank, en de erfpacht van den grond tot 1 Augustus 1943, kad. Sectie L, no. 465, groot 2 A. 10 c.A. eig. van den heer J. KRUGER. Nad. int. bij notaris BOERLAGE te Veisen. van naar Beleefd aanbevelend Mr. Schoenmaker. dan in het bezit van een Bagage- Verzekeringspolis, geldig gedurende de reis en verblijf. van de Europeesche Goederen en Reisbagage Verzekering Mij. TEL. 415. WILHELMINAKADE 23. Kanaalstraat 65, IJmuiden Dir.: L. M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen, Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administration Wegens plaatsgebrek te kcop: 400 kilo schuine grijze winkel zakken, alle maten, 20 cent per kilo; 100 kilo 1 ons koekzakken, wit percament, 43 cent per kilo, ook in gedeelten en een gesloten handwagen, voor 25 gulden. James Wattstraat 37 moet jaarlijks een normaal bedrag voor uittrekken. „IJMUIDER COURANT". zooals brand-, snij- en ver vuilde wonden, winterhan den en-voeten, gesprongen lippen, ruwe huid, huidver- schilvering, kloven, barsten, zweren, open beenen, pijn lijke bloedende in- en uit wendige aambeien geneest men met Wortelboer's Zalf vanjacoba Maria Wortetboer van Oude Pekela. Verkrijgbaar 75 cent bij de verkoopers van Wortelboer's Artikelen. OPTICIEN HAARLEM. Barteijorisstraat 21. SPECIALITEIT IN BRILLEN EN PINCENEI DER AMER. OPTICAL COUP. NIEUWSTE MODELLEN ^UITSLUITEND PRIMA WERK. j LMIJMHARDT'5 Zenuw tabletten] Lmaken U Kalm en houden i |U nushq terwijl Uw geest" VjoAe,. ~_helder „blijft nJ Ask!:' &Mpom en D 239 TE HUUR, mooi gelegen te Velseroord, f 400— per jaar of desgewenscht per week. Brieven onder No. 2046, bureau van dit blad. f 1.00 f 1.00 f 0.50 f 0 40 f 0.40 f 0.50 Magere Lappen Carbonade Doorregen Varkenslappen Vette Lappen Vet gerookt spek Mager gerookt spek Alles per 5 ona. Aanbevelend, Breesaapstraat C14 Tel. 244

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3