IJmuider Courant r Zaterdag 14 Juli 1923. 2e blad PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. "10 uurDs. Erdman. 5 uurDs. Erdman. Zondag 47. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. D. Drijver van Haarlem. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uurDezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. *10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtmeeting (Velseroord) 8 uurVerlossingssamenkomst. Leider der bijeenkomsten, Commandeur Zandwijk van Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese, H. Avondmaal. •5 uur: Dezelfde, Dankzegging. GEREF. KERK. Ds. D. K. Wielinga, van Raambrugge. Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. Eggink. H. Avondmaal. WIJXEROOG. GEREF. KERK. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. O. A. v. d. Berg van Eysinga. Lokaal BETHEL. De heer O. B. Wiirth. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Wierstra, te Amsterdam. 10 uur: 5 uur 10 uur: 10 uur: 5 uur 10 uur: 10 uur PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Prijzen „Looit den Heer." De prijzen door bovengenoemde ver- •eeniging behaald op den internationa len wedstrijd te Zeist, liggen ter bezich- 'tiging in de etalagekast van de firma Piet Boeree, Kanaalstraat. Naar hei strandl Er is dikwijls ge<e.;d, dat Umuidr-n als badplaats nooit wat zal beteeifniui, En wij gelooven dit ook, al is er daar om hier wel plaats voor badgasten. Pen sions zijn er hier genoeg en in den zo mer zijn hier in den regel heel wat i^nenschen uit de stad. Maar wat met dit warme weer heel goed uitkomt, is dat IJmuiden zeer ge schikt is voor dagjesmnnschec. En m"n is den laatsten tijd bezig het verblijf voor hen hier te veraangenamen. De lange omweg naar het strand achter de Visschershaven om bchoelt men niet te maken. Bij de z.g. kop aan het eind der Rijksvischhallen is een overzetveer, waar men met motorbootjes naar de overzijde wordt gezet en dan vlak bij het strand is. Zondag waren hier reeds zeer velen f iit Amsterdam en Haarlem. Voor de Amsterdammers is het een heerlijk tochtje: anderhalf uur op een der mooie en groote salonbooten van de Alkmaar Packet. De Haarlemmers kunnen IJmuiden even spoedig bereiken ais Zandvoort. En op hoe prettige wijze kan men hier thans aan 't strand ko men, n.l. met het motorjacht Roland, dat voor een kleinigheid de menschen .vanaf de oude sluis naar het zeestrand brengt en waarop men onder het zonne scherm een heerlijk zitje heeft. Met dit weer is het alle dagen druk aan het strand. Vooral 's middags en 's avonds is het zeer druk tussehen de pieren waar gelegenheid is om te baden -'giet badkoetsen en waar ververschings- pnten staan en boven op 't duin het y ud-paviljoen, waar dagelijks muziek is 'Ö'ök bezuiden de Zuidpier is 't zeer Iruk. Daar is ook badgelegenheid en Jaar gaan velen heen met tenten, om er den dag of den avond door te brongen. En wat biedt IJmuiden veel afwisse lends, vergeleken hij andere plaatsen. Men heeft het mooie gezicht op de ha ven en de zee, waar altijd leven en be weeg is. In den havenmond liggen de baggermachines met naast zich de hop pers, die het gebaggerde zand een eind '"eo in brengen. Hier ziet men de vis- behersschepen. stoomtrawlers, loggers en kustvisschers in- en uitvaren en dan de groote zeeschepen. Wat een mooi ge zicht is het uitvaren of binnenkomen van een zeeschip. Vooral van de passa giersschepen, want bij dit mooie weer begeleiden velen de schepen tot aan 't eind van de pier en is het een wuiven, tot men elkander niet meer zien kan. Wil men een watertochtje maken, er zijn ondernemende mannen genoeg, die met zeil- of roeiboot de menschen willen laten genieten. En als men naar Wijk aan Zee wil wandelen langs het strand, er zijn vletterlieden, die per roeiboot de menschen naar de overzijde bij het fort brengen. Als het zulk mooi weer blijft, ver wachten wij nog zeer veel bezoek hier. En zij die hier geweest zijn, zullen zeker getuigen, dat een dagje aan het strand van IJmuiden een groot genot is. Het raadslid Schilling. Het raadslid, de heer D. F. G. Schil ling. Heeft Dinsdag bedankt als lid der S. D. A. P. Ziehier een bericht, dat voor een buitenstaander komt als een don derslag bij onbewolkten hemel. Immers nog pas voor een paar maanden is de heer Schilling als lid van den Raad her kozen en dat nog wel als no. 'i der lijst. Met den heer Landeweert behoorde hij tot de oudste sociaal-democratische raadsleden, maar terwijl de wethouder no. 6 op de lijst werd geplaatst on nog juist gekozen werd, was de heer Schil ling no. 1 en kreeg de stemmen bij dui zenden. Zijn invloed was zoo groot ge worden, dat hij als no. 1 in alles gold bij de S. D. A. P. Althans zoo dacht men, want zijn he danken thans als lid dei' partij, bewijst dat het anders was. Naar wat wij er van hoorden moet de aanleiding tot het be danken zijn wrijving tussehen hem en de andere vooraanstaanden in de partij De grief van velen is, niet dat de in vloed van den heer Schillig te groot is, maar dat hij te veel in alles zijn zin wil de doordrijven, dat hij teveel den dic tator speelde. Ook heeft het bij velen kwaad bloed gezet, dat de heer Schil ling al te fel optrad tegen andersgezin- den in de vakbeweging en vooral zijn hakken op de drankbestrijding. Sinds twee maanden geeft de S. D. A. P. alhier een eigen weekblad uit, maar eenige aanvallen van den heer Schilling op bo vengenoemde organisaties en vooral op partijgenooten-drankbestrijders, heb ben het blad en de partij geen goed ge daan en gaf aanleiding tot wrijving. Intusschen blijft het voor ons toch on begrijpelijk dat de heer Schilling om dit alles de partij zou verlaten. Want wie hem zooals wij jaren kennen en in den Raad hebben meegemaakt, zullen moe ten erkennen dat hij voor de S. D. A. P. een groote stuwkracht was. Zeker, er waren knapper koppen dan hij onder zijn partijgenootermaar hij was de voornaamste woordvoerder en de krach- fige strijder. Daarom zal dit bedanken voor de S. D. A. P. in onze gemeente ook een gevoelig verlies beteekenen. Naar wij bij eerste gerucht hoorden, moet de heer Schilling het voornemen hebben raadslid te blijven. Daarmede zou de partij echter zeker geen genoe gen nemen, wat te begrijpen is. Gevonden voorwerpen. Een bruinlederen damestasch met in houd; .een paar zwarte kinderschoen tjes; een sleutel; een zilveren broche; een groene mantel-ceintuur; een stan daard van fototoestel; een smoushond; een kinderportemonnaie met inhoud; een heerenportemonnaie met inhoud; een paar beige kousen; een paar zwar te schoenen. VELSEN. Door de politie is een woonwagen bewoner aangehouden, zekere Z., die ge signaleerd stond in net Alg. Politieblad en wiens aanhouding was gelast door den Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te Arnhem. Op de stoompont werd een wielrij der aangereden door een vrachtauto van de Melkinrichting, directeur de heer Zwanenburg te IJmuiden. De schade, aan het rijwiel toegebracht, zal vergoed worden. De waarnemende inspecteur van politie heeft Donderdag bij de harddra verij op het Schulpen een bezoeker, ze kere P. uit Amsterdam bekeurd, die weddenschappen aanging bij het dra ven. Ds. J. Ph. Eggink alhier heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Delfshaven aangenomen. De speldjesdag ten bate der afdee- ling van het Witte Kruis is een mooi succes geweest. De verkoop heeft opge bracht f 425.06 tegen f 375. 5 n J920, toen er voor 't laatst speldjes verkocht zijn geworden. En dit mooie bedrag is opgebracht hij een verkoop van ruim 800 speldjes minder dan toen. De opbrengst bedroeg te Santpoort f 70, Velsen f 85.61, Wijkeroog f £8.62, Velseroord f 69.65 en IJmuiden f 140.88. In 1920 was de opbrengst te Santpoort f 110.21, Velsen f 39.75, Wijkeroog f 47.49 Velseroord f 47.48 en IJmuiden f 130.21. Het dienstdoend personeel op de lijn Alkmaar—Velsen heeit aanschrij ving ontvangen dat zij per 15 Juli dienst hebben te verricht n op de lijn Velsen Schoten. Alles wijst er op dat er kans bestaat dat de geheele dienst met dien datum wordt stopgezet, hoewel offici eel tot dusverre niets bekend gemaakt is Kcnn Ed. SANTPOORT. Door den rijksveldwachter alhier is een persoon aangehouden, zekere J. uit Haarlem, wegens het plegen van on zedelijke handelingen. Vrijdag j.l. zouden de leerlingen der hoogste klassen van de openb. lag. school een uitstapje naar Bergen en omgeving maken. Wegens de- hooge temperatuur vond dit uitstapje echter geen doorgang. Morgen maakt liet gemengde zangkoor „Vox Humana" een boottocht naar Alkmaar. Ook niet-leden kunnen den tocht, die door een Spaarndamsch muziekkorps wordt opgeluisterd, mee maken. De Slaperdijk. Bij de behandeling in de Commissie van de voordracht van Ged. Staten om een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen voor het herstel van den weg van Spaarndam naar Santpoort, werd de opmerking gemaakt, dat daaruit niet blijkt, welke lichamen of gemeenten de nieuw optredende commissarissen in staat zullen stellen om in het vervolg den weg op doeltreffende wijze te on derhouden, nu ook de uit de tolheffing voortvloeiende inkomsten zullen ko men te vervallen. De voorwaarden, die Ged. Staten dan ook aan de uitbetaling van subsidiegel den wenschen te stellen: n.l. dat het be hoorlijk onderhoud van den weg, met opheffing van den tol, vóóraf op volko men afdoende wijze zal zijn gewaar borgd, acht de commissie dan ook on misbaar. Slechts onder dit uitdrukkelijk voor behoud meent zij de Prov. Staten te mo gen adviseeren het aangevraagd crediet toe te staan. over den sluisbouw t; IJmuiden. Daar-1 De handelwijze van den stuurman over lezen wij in De Telegraaf: wordt zeer onverantwoordelijk geacht. De heer Boekman (s.d.a.p.) had de Kapitein Visser, eveneens beklaagde, volgende vragen gesteld: werd ook buiten eede gehoord. Hij ver- Is het B. en W. bekend, dat blijkens klaarde, dat hij zich ernstig ongesteld mededeeling in de verga Je, ing der Ka- voelde. Te Accra was hij nog bij den mer van Koophandel, de aanbesteding dokter geweest. Zonder verdere instruc- van het sluislichaam te IJmuiden zal ties had hij het commando overgegeven orden uitgesteld tot na aanneming De kapitein verklaarde verder, dat hij van de Staatsbegi ooting 1924? de laatste dagen gedurende zijn onge- Kunnen B. en W. den Raad inlichten,1 steldheid geen sterke drank had ge- deze mededeeling juist is? ibruikt. Na het ongeluk voelde hij zich Indien de juistheid dezer mededeeling "°g niet lekker, maar kwam toch op de vaststaat, zijn B. en W. dan niet van brug. oordeel, dat iiet Gemeentebestuur zich I Sommige leden van den Raad vonden de regeering dient te wenden, ten dat hij den stuurman, die voor het eerst f» ripn houw jIpi* sluis if» hpsr»OArli_ het COmmaruln INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie tot einde den houw der sluis te bespoedi gen? Spr noemde deze kwestie een lijdens geschiedenis. Amsterdam heeft een be langrijk percentage moeten bijdragen in den bouw, weke echter door de re geering zeer langzaam wordt opgezet. In de eerste zes jaar heeft Amsterdam acht ton betaald en in Februari nog eens 7 ton, in verband met de wijzigin gen in het regeeringsplan. Bij deze fi- nancieele regeling steekt de houding der regeering schril af. In de Kamer van Koophandel is onlangs meegedeeld, dat de sluisbouw geen voortgang zou heb ben. Nu heeft wethouder Ter Haar wel meegedeeld dat B. en W. op de volle me dewerking van den minister van Water staat kan rekenen. Doch tegelijkertijd heelt de minister aan de Kamer pessi mistische mededeelingen gedaan. Voor Amsterdam is de zaak van groot belang; immers, als er iets met de sluis gebeurt, is de weg naar zee versperd. De heer Ter Haar, wethouder voor de Handelsinrichtingen, deelde mede, dat hij van den minister van Waterstaat had vernomen, dat het bestek voor het bouwen van de ommuring van de scliut- koik gereed is. De aanbesteding is be paald op 3 Augustus a.s. De gunning zal direct volgen en met de uitvoering wordt direct aangevangen. W eliswaar is op de begrooting van '23 een gedrag van 3 ton uitgetrokken, maar lijkt zeer verdacht. Ook de derde stuur- indien noodig kunnen betalingen naar man had beter moeten doordenken, doch '24 verschoven worden. Eenmaal aange- de inspecteur legt er nogmaals den na- vangen, zal het werk niet stopgezet druk op dat de eerste stuurman getoond worden, want dit zou met groote uitga- heeft totaal ongeschikt te zijn om het ven gepaard gaan Op de concept-be- commando te voeren, grooting van 1924 komt een bedrag van De Raad zal later uitspraak doen f 2.800.000 voor ten bate van den sluis-1 bouw. De heer Gulden (s.d.a.p.) was nog niet optimistisch gestemd. De zaak is toch Heele scholen visch door eloctrlcltelt zeer verschoven, en aan den sluisbouw wordt langzaam gewerkt. De interpellatie werd gesloten. De Openbare School-Collecte. Hoewel het plan van de Openbare School-collecte bij vele ouders en voor standers van het Openbaar Onderwijs instemming vindt, mcenrn sommigen toch zich van medewerking te moeten terughouden, met het oog op de slechte toestanden, waaronder wij in onze Ge meente gebukt gaan. Ofschoon ook het bestuur' van de afdeeling Volksonder wijs van deze malaise doordrongen is, meent het evenwel dat daarom het plan toch niet mag overgaan en het ook niet behoeft te worden ter zijde gesteld. Immers het is een collecte! Die be staat uit groote en kleine gaven! En een kleine gave kan ieder missen. Wie zijn gulden of meer niet knn geven offert zijn kwartje of zijn dubbeltje. Het gaat om de gave, maar ook om de daad. Gij doet het voor Uw Schooll Als het ook hier maar eendrachtig gaat. Vele klei nen maken een groote! Laat men wat minder bij den weg blijven staan enkel met kritiek en met de handen op den zak. Laat men medewerken! Het Bestuui van Volks-Onderwijs Afdeeling 1J muiden-V eiseroord VISSCHERIJ. Gedurende de weck van 5 t/m. 11 Juli 1923, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 48 stoomtrawlers, 1 stoom-, 4 motor-, 38 zeilloggers, 3 sloepen, 2 itoombeu gers, 22 Deensche motorkotters, 1 zeil- 1 stoomharinglogger, 1 stoom-snurre- vaarde en 86 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: stoomtrawlers van f 680 tot f 2327 stoomlogger van f tot f 68; motor- loggers van f 180 tot f 787; zeillogger: van f 88 tot f 513; sloepen van f 1119 tot f 1321; stoombeugers van f 156 tot f 340 Deensche motorkotters van I 438 tot f 1345; zeil-haringlogger gedeeltelijk f 40; stoom-haringlogger gedeeltelijk f 137; stoom-snurre vaarde van f - tot f 1449, terwijl de kustvisschers totaal f 6206 besomden. De aanvoer bestond uit 575.158 K.G trawlvisch, 14.563 K.G. beugvisch en 17 kantjes drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedr. f 115.621.78. SCHEEPVAART. De sluisbouw. In den Amsterdan'.fschen raad inter pelleerde de heer Boekman deze jveek - «uui uet tJUI bl instrueren V°erde'beter had moet,!n fliTcii,Van Dain' derde stuurman, werd als getuige gehoord. Hij zei dat hij nog dan ^\artstreek ™eer uitgestuurd had dan het commando was. Verder komen zijn verklaringen met die der anderen overeen, evenals die van den tweern stuurman P. Zwaai, die om 12 uur op wacht was gekomen. De eerste machinist P. Tuinhout zegt dat hij om 12 uur de wacht in de machi nekamer overgaf. Daarvoor was niets bijzonders gebeurd. De heer Van der Bom, inspecteur voor de Scheepvaart, acht de handelwijze van den stuurman onbegrijpelijk non chalant. Hij heeft niet gelood, toen hij hoorde dat het schip te dicht op de kust zat en twintig minuten noodig gehad om op de brug te komen. Ook had hij den kapitein moeten waarschuwen. De stuurman is hier dus de hoofd schuldige, doch ook de kapitein heeft onverantwoordelijk gehandeld. De aard van de ongesteldheid (dysen terie) in aanmerking genomen, achtte de inspecteur het overdragen van de wacht niet absoluut noodzakelijk. Ook had hij meerdere instructies moeten geven. Dat de kapitein van 8 tot 12 zoo vast geslapen heeft, dat hij niet eens gemerkt heeft dat de machine anders draaide, OEMENOD NIEUWS. De Raad voor de Scheepvaart deed Donderdagmiddag onderzoek naar de oorzaak van de stranding van hét stoomschip „Triton" op de Westkust van Afrika, op 20 April 1923, waardoor het schip totaal wrak is geslagen. De eerste stuurman, F. Dekker, wordt, als beklaagde, het eerst gehoord. Hij verklaarde, dat het schip van Amster dam over Hamburg naar Bordeaux ging. Het was geladen met stukgoede ren. Op 13 Maart vertrok men van Am sterdam, 19 April van Accra op de Goudkust. De gezagvoerder, D. P. E. Visser, was toen op de brug. Eerst was de koers drie mijlen Z.O., later, toen Dekker de wacht overnam, O. half Z. Gedurende deze wacht gebeurde er niets bijzonders. Ook niet gedurende de volgende wacht van halfacht tot acht uur. Hierna kwam de derde stuurman in de wacht. Dekker werd toen door den kapitein beneden geroepen, die onge steld was. De kapitein verzocht hem toen, het commando over te nemen. De stuurman gaf toen aan de machinist bevel wat langzamer te varen. De derde stuurman,' een jonge man van 22 jaar, was alleen aan dek. De stuurman ging toen naar bed. Om kwart voor twaalf werd hij gewaarschuwd, dat het schip te veel op de kust zat. Hij gaf bevel om uit te sturen, doch kwam eerst kwurt na twaalf boven. De 3e stuurman had een halve streek uitgestuurd. De tweede stuurman was toen ook al aanwezig. De kustlijn was flauw zichbaar. Plotseling zag men aan bakboord een witte streep vooruit, dat bleek de branding te zijn. Onmiddellijk werd toen stuurboordroer gegeven. Om 12 uur 18 stootte het schip een paar maal en zat vast. Er werden nood signalen gegeven, waarop een Engelsch stoomschip te hulp kwam. De „Triton" was totaal wrak geslagen. Na de stranding nam de kapitein het commando weer over. Er zijn bij de gedood. Naar de correspondent van de „Daily Chronicle" mededeelt, zijn in het Lago di Bracciano buitengewone verschijnse len waargenomen. Visschers, die bij het aanbreken van den dag hun netten wilden uitzetten in de nabijheid van het dorpje Anguillara vonden de oppervlakte van het meer be dekt met doode visschen, die alle kust- waarts dreven. In het begin dacht men dat zulks ver oorzaakt was door lieden, die er hun werk van maken dynamietontploffin- gen te doen plaats hebben in de diepte of boven de rotsen waar de visch zwemt De ontploffing doodt of verdooft de vis schen die dan komen bovendrijven en gemakkelijk aan de oppervlakte kun nen worden opgenomen. In twijfel verkeerende, liet mpn ex perts uit Rome overkomen, die uit maakten dat de visschen door een elec- trischen schok gedood waren. Vulcano- logen zetten uiteen, dat het Lago di Bracciano boven den krater van een uitgebranden vulcaan ligt. Aan dit vreemde voorval is geen andere uitleg te geven dan dat een of andere uitbar sting een galvanischen schok teweeg heeft gebracht die de visschen heeft ge dood of verdoofd. De Schoolcommissies Het zijn vrij bloedelooze instellingen en minister de Visser heeft ze waarlijk geen nieuw leven ingeblazen. Deze com missies moeten zich beijveren den bloei van het onderwijs te behartigen door het verstrekken van adviezen. De com missies kunnen die adviezen ook uit eigen beweging, ongevraagd geven. Voor die adviezen kunnen ze ook de scholen bezoeken; het heeft echter niet in de bedoeling van den minister gele gen, dat zij geregeld de scholen zullen bezoeken en een onderzoek instellen naar den stand der vorderingen en de waarde van het onderwijs. Of de school commissies inderdaad nog iets beteeke nen, hangt geheel van het gemeentebe- ramp vijf negers omgekomen, drie van stuur af. Stellen B. en W. prijs op haar de „Triton" en twee van het Engelsche adviezen en achten zij liet van waarde schip het oordeel van ouders en deskundigen Enkele leden van den Raad waren van te hooren, waaruit de commissies thans oordeel, dat er minstens twee streken bestaan, dan kunnen zij nuttig w®™ had moeten worden uitgestuurd en dat doen. het onverantwoordelijk was den derden Maar vergeten B. en W. bij onderwps- stuurman alleen op de brug te laten, aangelegenheden vrijwel geheel, dat er Ook had het overdragen van het com- nog een schoolcommissie is en geven ze mando direct in het journaal moeten haar geen werk, dan zijn ze vrijwel ge worden vermeld. heel overbodig. Ongevraagde adviezen De stuurman zegt, dat de kapitein het - zijn evenals ongevraagde diensten zei- beter vond, dit niet te doen. den welkom. Dat de commissies aan he-

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5