ORGAAN VOOR DË GEMEENTE VELSEN No. 75 Woensdag 18 Juli 1S§3 8e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verioek van J. Bleeker, te Velseroord, om op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Seclie M No. 1753; plaatselijk bekend Velserduinerbuurtweg. Wijk E No. 112, een timmermanswerkplaats te mogen oprichten, waarin gebezigd zal worden een electromotor van 3 P.K., door hen is toegestaan. Velsen, 10 Juli 1023. Burgemeester en Wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. W. Landeweert L. B. Waterstand IJmuiden. Juli 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 18 5.41 6.09 1.25 1.45 3.42 19 6.27 6.53 2.10 2.28 20 7.36 7.46 2.54 3.13 21 E.K. 8.15 8.47 3.42 4.05 22 9.21 9.53 4.40 5.15 23 10.34 11.08 5.53 6.35 24 11.53 7.12 7.53 25 0.24 1.02 8.22 8.58 Geen Zomertijd. VAN DEN WACHTTOREN. f Broekhuijs de avonturier. In den goeien ouden tijd trok menig een uit het gewone leven en de gewone wereld naar verre en gevaarlijke lan den op avontuur. Hij werd dan eerste minister van een Indianenkoning, vond een mijn, waaruit hij klompen goud haalde, redde een beeldschoone dame van een rooversbende, die haar ver stopt had in een ontoegankelijke spe lonk van een ontoegankelijk gebergte, werd hoofd van een zeerooversbende, die op een onbekend eiland een prinsen leventje voerde, beleefde overal en al tijd boeiende romans. Wel zijn de tijden veranderd. De In dianen worden met kunst en vliegwerk in het leven gehouden en zijn zoo onge vaarlijk geworden als een oude leeuw, die in een dierentuin vergrijsde. Als men tegenwoordig een stukje goud vindt, krijgt men allerlei gezanik om concessie en loopt men kans schuld te zijn van een oorlog. Er is zoo'n surplus van dames gekomen, dat ze niet meer geroofd worden en de wereld is zoo akelig veilig geworden, dat men alleen in de cel rooversbenden vindt. En de laatste zeeroover is aan de draadlooze telegrafie gestorven met een vloek te gen Marconi op de lippen. Zoo is het buitengewoon moeilijk ge worden nog avonturen te beleven. De aardigheid is er af. Groote daden van wonderbaarlijke moed en behendigheid 'allen er niet meer te verrichten en -r er in het geheel geen stof meer is, om op te snijden, spreken de menschen tegenwoordig allen de simpele waar heid. Men schrijft dan ook tegenwoordig romans over een juffrouw, die heel fat soenlijk trouwt en kinderen groot brengt maar voortdurend droomt van een jeugdliefde, waarvan niks gekomen is. Als ze aardappelen kookt, de wasch mangelt of de kleinen eronder stopt, piekert ze steeds over het geval, maai er gebeurt heelemaal niks. De wereld is verbazend saai geworden en de avonturiers van aanleg loopen werkloos rond, ze vinden nergens een karweitje. Alleen in de zakenwereld kan men nog eens met wat brutaliteit en genialiteit een avontuurtje beleven. Zaken zijn ;m?en zaken, al beweert men dat nog zoo dikwijls. Men moet tusschen zaken en zaken onderscheid maken. Er zijn nette, soliede zaken, maar ieder half centje kan getuigen van eerlijkheid, nauwgezetheid en voorzichtigheid. Er zijn zakenmenschen, die nooit 'n wilde sprong maken maar elke onderneming zoo behoedzaam bewandelen als de poes -den rand van een schutting. Maar er zijn ook nog andere zaken, waarbij alles of niets de leuze is. In die zaken zit nog muziek en kan men een roman in meerdere deelen beleven. Broekhuijs is een avonturier. In de middeleeuwen zou hij een ridder ge weest zijn, die louter om een verzetje de wereld introk en daar draken dood de en monsters verdreef en schoone jonkvrouwen verloste. In de vorige eeuw zou hij naar Californië of Alaska getrokken zijn en het zekere voor het onzekere kiezende, daar een bar en speelhol voor goudgravers geopend hebben, om op die indirecte wijze het goud uit de mijnen te krijgen. Maar in onze eeuw moest hij wel zijn geluk zoe ken in de zaakwaarnemerij, waarbij een a wel eens wil wegvallen en in de loterij en eindelijk ook in de pers. Broekhuijs is een zeer gezocht mensch. De justitie is bijzonder op hem gebrand De politie zou graag met hem aan den arm uit wandelen gaan, maar een avonturier houdt niet van dat geregel de wandelen en bemint de eenzaam heid en loopt graag eens op een drafje. De zon van Broekhuijs is onderge gaan voordat het dag was! Zijn dag is blijkbaar nog niet gekomen, hoewel het: Onthou je dag! de politie op de lippen brandt. En de nieuwe dag komt al evenmin als de dag van Broekhuijs. Het is een heel trieste geschiedenis. Broekhuijs schijnt een tikje- aan hoogmoedswaan geleden te hebben, toen hij een grootsche dagbladonderne ming aankondigde en daarvoor bij ver schillende bladen, maar vooral De Te legraaf de beste krachten wegsnoepte. Hij had immers de millioenen. Maar nu blijkt hij geen millioenen te hebben en is er een kleine meeningsverschil tus- .schen hem en zijn staf van redacteu ren ontstaan. Broekhuijs is gevlucht! was 't eerste nieuws. Maar Broekhuijs sloeg zich op de borst en riep heldhaf tig uit: Zou een man, als ik ben, vluch ten! Ik ben in de Piet Heinstraat in den Haag te vinden. Maar waar is de zil veren vloot? Broekhuijs heeft rust hoodig. Hij vertrekt naar Nizza, waar hij een villa huurde. Een jaar ongeveer geleden maakte Broekhuijs dit nieuws aan het Nederlandsche volk per reuzenadver tentie bekend. Na dit jongste avontuur zal hij wel weer eenigen tijd rust be hoeven. Maar dan begint hij wel weer opnieuw een dolle streek. Een man, als hij is, kan niet een rustig en vergeten burger blijven en er zijn altijd wel wecr menschen te vinden, die zich laten be- broekhuijzen, dank zij de tooverkracht van blufferige advertenties en een nieuw aanlokkelijk gokonderneming- tje van den grootsten gladjanus van ons land. De oude ridders konden het ook niet lang harden, maar trokken telkens weer op nieuwe avonturen uit. Maar in allen ernst, wat is het jam mer, dat zooveel durf en energie en ge vatheid als een Broekhuijs ongetwij feld bezit, zoo slecht gebruikt worden. Er zit in hem een bekwame minister van financiën of de geniale leider van een wereldbedrijf en ook de chef van een kranig detectivenbureau. En nu is hij een finantieel avonturier geworden van een niet al te beste reputatie. BINNENLAND. KAMER VAN KOOPHANBEL. Van 5—15 Augustus 1923 zal te Briinn eene tentoonstelling worden ge houden, georganiseerd door den Bond van fabrieken van landbouwmachines te Praag. Inlichtingen te verkrijgen bij het Consulaat van Tsjecho-Slowakije, Hee rengracht 471, Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken wunscht zich op de hoogte te stellen van de behoefte, welke in haar district bestaat, voor zoover betreft de verzen ding per luchtpost. Belanghebbenden wordt verzocht de Kamer hiervan mededeeling te doen. De stoomtram HaarlemAlkmaar. De Kamers van Koophandel te Haar lem en Alkmaar hebben aan den Mi nister van Waterstaat een adres ge richt, waarin zij schrijven met teleur stelling kennis genomen te hebben van de geruchten omtrent de geheele of ge deeltelijke opheffing van de lijn Haar lem—Alkmaar. De Kamers meenen in het belang van handel en nijverheid in hunne distrie ten krachtig te moeten aandringen op behoud van de lijn Haarlem-Alkmaar, ais één geheel. Mocht electrilicatie van een gedeelte dier lijn in de bedoeling liggen, dan vertrouwen de Kamer, dat die gevolgd zal worden door de elec trilicatie der geheele lijn in de toe komst. Indien voorshands slechts gedeelte lijk electrificatie uitvoerbaar mocht zijn, veroorloven de Kamers zich er op aan te dringen, dat in dat geval het goederenvervoer tusschen Alkmaar en Haarlem zoodanig geregeld zal zijn, dat overlading van goederen uitgeslo ten zij, m. a. w. dat de goederenwagens in. bepaalde treinen tusschen genoem de eindpunten zullen vervoerd v or den, onverschillig of de beweegkracht der treinen gedeeltelijk electrisch is of niet. De Kamers geven den Minister in overweging het daarheen te leiden, dat de tramlijn HaarlemAlkmaar over het geheele traject in bedrijf blijve, al dan niet geheel of gedeeltelijk gqëlec- trificeerd en met zoodanige regeling van het goederenvervoer, dat dit zon der overlading van het eene eindpunt en van de tusschengelegen stations naar het andere kunnen geschieden. De stoomtram Haarlem—Alkmaar. Het Hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft, naar wij in het orgaan dor ver eeniging lezen onderstaand schrijven tot den minister van Waterstaat ge richt. „Naar aanleiding van de geruchten betreffende een wijziging in de exploi tatie van de lijn HaarlemAlkmaar van de Noord-Zuid-Hollandscho Tram weg-Maatschappij, veroorlooft zich bet Hoofdbestuur der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur zich tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat de lijn HaarlemAlkmaar in ha ren vollen omvang in stand blijve. Afgezien van tal V9n andere redenen grondt het Hoofdbestuur dit verzoek op do goede diensten die deze lijn be wijst aan het vervoer van bloembollen uit aan de lijn gelegen plaatsen, die niet aan het spoorwegnet zijn aange sloten, naar Haarlem en de zuidelijker gelegen plaatsen van de bloembollen streek, zooals Hillegom, Lisse en Sas- seuheim, waarheen dit vervoer thans snel en billijk plaats vindt. Het zou in de hoogste mate belemmerend op den handel in dit artikel werken indien voor het vervoer niet meer van dit ver keersmiddel kon worden gebruik ge maakt. Het Hoofdbestuur meent der halve haar bovenstaand verzoek in de welwillende aandacht van Uwe Excel lentie te mogen aanbevelen. Be loonsverlaging bij het Trampersoneel. Op de zeer druk bezochte och! end en- avondvergaderingen van het tram wegpersoneel „St. Raphaël", afd. „St, Augustinus", waarbij aanwezig warm de afdeelingen Leiden, Voorburg, llille- gom en Velsen, werd, nadat door den voorzitter, den heer L. Geers, een inlei ding en door den bondsambtenaar, den heer Koster, verslag was uitgebracht omtrent de conferentie met de directie, onderstaande motie welke ook op de vergadering van den Prot. Chr. Bond is aangenomen met algemeene stem men aangenomen. Het R.K. Tramwegpersoneel, ver- eenigd in „St. Kaphaël", in vergadering bijeen, gehoord het verslag van de be sprekingen, gehouden tusschen de Di rectie der E. S. M., N. Z. H. T. M. en M. E. T., en de Hoofdbesturen op 11 Juli 1923 inzake de aangekondigde loons verlaging: gezien het behaalde resultaat als ine degedeeld; gezien de omstandigheden in het bedrijf en den algemeenen toe stand. besluit: zich bij de tijdens de besprekingen gewijzigde regeling neer te leggen. Spreekt den wensch uit, dat verdere verslechteringen ook na 1 Januari 1924 achterwege zullen blijven en spreekt het volle vertrouwen uit in de leiding van het Hoofdbestuur. N. Hl. Ct. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Voor het examen stenografie Groote zijn geslaagd de heer E. de Pee alhier en Mej. E. Bakker te Velst-n, leerlingen van den heer J. J. v. d. Bo- gaerde alhier. A.s. Vrijdag zal te Haarlem wor den aanbesteed het verrichten en on derhouden van veldwerk aan gebou wen, hehoorende tot de werken van de Visschersliaven alhier. De raming bedraagt f 1200. Tengevolge van een eigenaardig heid in de opgaven vermeldden wij Za terdag j.l. dat verschillende leerlingen der Middelbare Technische school te Haarlem geslaagd waren voor het overgangsexamen, afkomstig uit IJmuiden en de heer W. A. v. d. Boo gaard uit Velseroord. Het bleek ons echter dat de heer v. d. Bogaard woont in de Oranjestraat en dus eveneens te IJmuiden. Men is thans bezig met het leg gen van de kabels voor de electrische geleiding, zoodat we de leelijke houten palen hier zullen kwijt raken. In den Haag slaagde voor Leera- res bij het Nijverheidsonderwijs (Staatsexamen Na) onze plaatsgenoote Mej. N. Marcusse, leerlinge van de R. K. Huishoud- en Industrieschool, Klei ne Houtweg 14, Haarlem. De 14 dezer gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de N.V^ Ommering's Import Export Mij. te IJmuiden keurde de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1922/23 goed en stelde na ruime af schrijvingen en reserves het dividend vast op 7 Jo op de preferente en 10 op de gewone aandeelcn. -— De heer J. Krijger is te Amster dam geslaagd voor 't Mercuriusdiploma boekhouden, opgeleid door den heer G. van Karsbergen te Wijkeroog. VELSEROORD. Het Symphonie-orkest Euphonie zal Maandag 23 dezer een tuinconcert geven in Tivoli aan den IJmuider Straatweg. De heer H. Meyer, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is als zoo danig benoemd aan de Chr. School aan het Westeinde te Amsterdam en heeft deze benoeming aangenomen. Een der autobussen, op weg naar Haarlem, geraakte Zaterdagavond op den IJmuider Straatweg defect. De passagiers moesten uitstappen, want de wagen kon onmogelijk meer verder. De achteras bleek kapot te zijn. Brankweer-Comité. In de Maandagavond alhier gehou den vergadering van het Centraal Drankweer-Comité in de gemeente Vel sen werden wegens het bedanken van de heeren N. en C. Wey in'het bestuur gekozen de heeren A. Lindhout te IJmuiden tot 2en secretaris en Y. J. Reitsma alhier, tot alg. adjunct. De heer A. Rolloos Jr. te IJmuiden, die tot secretaris werd gekozen, wenschte de benoeming in beraad te houden. Een voorstel der afd. Velseroord van den A. N. G. O. B. om de bepaling der leeftijdsgrens voor afgevaardigden op te heffen, werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Medegedeeld werd dat het propagan- dabord op Wijkeroog thans is geplaatst voor de politiepost. Voorts dat aan het Casino van het Hoogovenbedrijf een buitengewone vergunning is verleend, ondanks het afwijzend advies van Bur gemeester en Wethouders. Voor de algemeene. vergadering van het Advies Bureau der Centrale Drank- weer op 13 October te Utrecht zal ge vraagd worden op de agenda te plaat sen een inleiding over „Jeugdorgani saties in de Drankweer-Comité's en een leeftijdsgrens voor de afgevaardigden". Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen-: „Het Centraal Drankweer-Comité, in vergadering bijeen, protesteert ten krachtigste tegen de minachtende uit latingen van het raadslid D. F. G. Schilling aan het adres der drankbe strijders in het Velser Weekblad en te gen het feit, dat de leden der Commis sie tot stichting van een drankvrij Ver- eenigingsgebouw te Velseroord werden verdacht gemaakt; Is van oordeel dat de zaak der voor bereiding voor de stichting van zulk een gebouw in goede handen is en ge schiedt zonder eenige bijbedoeling. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan 1 4. Voor f 1.50 Contributie per laar dus 3 cent per week Is men lid en heeft dai i recht op kostelooze hulp van een de." wijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Adminlstrateu e den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 1.2 te Velseroord. VELSEN. De plannen voor het verkrijgen van een kinderspeelterrein op Wijker oog beginnen naar III. Dbl. meldt, een meer vasten vorm aan te nemen. Het terrein is aanwezig en de onderhande lingen over den koop zijn reeds aange vangen. De kans is dus groot dat bin nenkort Wijkeroog zijn speelterrein krijgt en de kinderen van de straat af kunnen, waar- zij nu vaak een last zijn voor het publiek. Arbeidsbemiddeling Velsen. Ingeschreven op 14 Juli 1923: 6 kantoorbedienden, 1 zeilmaker, 6 kuipers, 4 mandenmakers, 1 kleerma ker, 2 bakkers, 1 wagonmaker, 8 tim merlieden, 3 metselaars, 1 sigarenma ker, 29 stokers, 17 machinisten 2 voor staanders, 5 bankwerkers, 1 revolver klinker, 2 plaatwerkers, 3 ketelmakers, 2 loodgieters, 1 metaaldraaier, 2 vuur werkers, 2 electriciens, 2 smeden. 257 diversen. Zondag hebben er twee ponten ge varen en dientengevolge is het met het verkeer als van een leien dakje ge gaan. Het regentje heeft van velen vreugde in verdriet doen verkeeren, want het heeft vele toiletjes bedorven. Druipnat kwamen velen van Wijk aan Zee naar de boot terug. Op den hoek van de Burgemeester-Weertsstraat was nu een aanwijzing voor de boot passagiers aangebracht. Voor de Papierfabriek ligt thans in lossing het Duitsche stoomschip Baldur, dat een lading papierhout uit Petrograd heeft aangebracht. Dit is de eerste lading van een contract voor de levering van een groot kwantum hout uit Rusland. SANTPOORT. Bedriegen de voorteekennou niet, dan belooft het concours voor harmo nie- en fanfarekorpsen op 29 Juli, 5 en 12 Augustus een schitterend verloop te zullen hebben. Zooals wij reeds mede deelden nemen er 48 korpsen aan deel, waarvan 35 aan de marschwedstrijd, die op elk dezer drie dagen om hall 12 wordt gehouden. 1-Iet eigenlijke con cours vangt aan om half één, terwijl de eerewedstrijd des avonds om half acht gehouden wordt. Op -de Zaterdagen, die aan doze drie eoncoursdagen vooraf gaan, wacht den liefhebbers nog meer kunstgenot. Aan den vooravond van den eersten concoursdag geeft de uitschrijvende vereeniging een concert met welwillen de medewerking van „Vox Humana". Zaterdag 4 Augustus kunnen we de muzikale prestaties van het sympho nie-orkest „Euterpe" uit Haarlem eu de standen, oefeningen en reien van de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeni- ging bewonderen. Den Zaterdag voor den sluitingsdag treden twee IJmuider vereenigingen op, n.l. „Looft den Heer" en „T. V. IJ.". De dames van deze laatste vereeniging zul len o.m. een sluierdans uitvoeren. Zei den we te veel, toen we beweerden, dat de voorteekenen er op wezen, dat het concours schitterend belooft te worden. Aan den brandstoffeuhandelaar Perquin is opgedragen het leveren van anthraciet ten behoeve van de leden van de spaarkas „Arbeidt Adelt". In de vergadering van Donderdag jl. werd de heer P. v. d. Vlerk bij acclama tie als bode der vereeniging herkozen. Naar men ons van zeer goed inge lichte zijde mededeelt, is de toestand van oud-minister J. T. Cremer, die on langs vrij ernstig ongesteld was, nog steeds van dien aard, dat op genees kundig advies alle inspanning verme den moet worden. 1

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1