'3 a 3 3 Q P P CQ TERREINKNECHT d nS .3 w. u c d u ad O d U O) O) net Meisje, Gevraagd. Nette Dienstbode NetteheldereWerkster Nette Werkster nette Werkster Schildersknecht PIANISTE IJ. V. V. Stormvogels. Pension gevraagd Ie Koop Zit- en Slaapkamer Gem. Kamers Weggeloopen MALLE GEVALLEN. De Spelbreker. Zondag 15 Juli 1923 We hadden 't zoo aardig voor mekaar (van Charivarius mag ik dat eigenlijk niet schrijven, maar, dat kan me niet schelen). De opzet was tot in de fijnste détails nagegaan, nageplozen en nog eens na gegaan. Alles klopte als een bus. Zoo laat vertrekken; aankomst daar zóó laat. Ook de terugreis was minutieus geregeld. De plaats van samenkomst voor het vertrek en idem die voor de te rugreis was aan allen nauwkeurig be kend gemaakt. De bestellingen waren keurig op tijd bezorgd en met de noodi- ge zorg verpakt. Omtrent de toiletten was, wonder genoeg, volkomen over eenstemming verkregen, d.w.z. we zou den daar zoo min mogelijk aan doen. Duur mocht 't desnoods zijn, maar be slist weinig, hoe minder hoe liever. Al len verheugden zich bij voorbaat op de aangename reis, het prettig verblijf, het frisch verkeer, de onderlinge leut, kort om als kleine kinderen hadden we met verlangen den dag (niet „De Dag") tege moet gezien. Alle voorzorgsmaatregelen waren getroffen. Alle „als dit's" en „als dat's" nou maar niet of maar wel zou gebeuren, waren met opoffering van tijd, geld, moeite etc. geregeld. Niets, letterlijk niets was over het hoofd of door de vingers gezien. De groote dag was aangebroken. In schitterende op> tocht van kleuren, wit, rose, lila, beige, van boven laag, van onderen hoog, to gen we uit. De zon, die ons elf dagen had gebakken, gebraden, geblakerd, was de eenige, akelige spelbreker. Als natte dweilen kwamen we zes uur te vroeg thuis. Marian Y.M. 202 ónderhands naar Duitschland verkocht. Deze loggers behoorden aan den heer P. Visser Rz., alhier. INGEZONDEN. Buiten verantwoorderlijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaatsruim te in Uw blad. Harmoniemuziek is geen mnziek. Vrijdag 1.1. zou de vereeniging Con cordia een Concert geven in het Bad hotel van den heer J. List a. zee. Deze laatste is in het bezit van een gemeentelijke vergunning vooi het la ten maken van muziek tot en met 30 September 1923. De Commissaris van politie heeft ge meend deze uitvoering te moeten Ver- bicden, op grond de door den heer List te laten maken muziek, zich bepaald tot viool en piano; waaruit ik besluit Concordia dus GEEN muziek maakt. Door deze weigering waren niet al leen de leden van Concordia, maar honderden personen die zich een tocht naar het Badhotel hadden getroost, ten zeerste teleurgesteld. Blijkbaar, genieten in onze gemeente valsche straatorgels en vaak hinderlij ke straatmuzikanten, van overheids wege meer bescherming, dan een plaat selijke vereeniging, die na een dertig jarig bestaan eenige weken geleden zelfs in de hoogste Eere-afdeeling haar naam zoo schitterend heeft weten hoog te houden. U geachte redactie dankend voor de verleende plaatsruimte. Een ahonné. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: G. Visser— Kleijn, z.; P. M. Moddermanv. Poelje, d.; A. M. Vo degelBenard, d.; A. Broek—Zeilma ker, d.; K. J. E. TimmerKoops, d.; K. KoldersWijker, d.; A. C. Backer -van Keimpema, d.; W. C. Heeremans—Goze- ling, z.; M. M. Weberv. Roon, z.; M. H. F. J. HuygensJacobs, d.; F. Porck Gonkel, z.; T. Mant jeGoedhart, z.; B. SlootmansLuiken, z.; M. W. Schel- lingsStevens, z.; A. E. KuijlBruijns, zoon. Overleden: Leonardus Bernardus Steenmeijer, 3 jaar, z, van M. F. J. Steen- meijer en M. M. Legrand; Wilhelmus Anthonius van der Zwet Slotenmaker, 6 mnd., z. van N. v. d. Zwet. Slotenmaker en T. Oldenburg; Cornelia van Laar, 6 mnd., d. van W. v. Laar en M. v. Beelen; Willem Alders, 7 mnd., z. van J. Alders en J. Oldenburg. SPORT. Athletiek. Op de Zondag gehoud m Turn- en Atletiekwedstrijden te Bioernendaal, behaalde de heer J. H. Jonker, lid van T. V. IJ, van IJmuiden, den eersten prijs op de 2700 M. Veldloop, in 8 min. 33% seconde. A.s. Zondag komt de heer J. H. Jon ker te Haarlem uit, op de 10.000 Meter Ilardloopen, om het kampioenschap van Nederland. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. Naar het Alg. Hbl. meldt zijn de zeilharingloggers Nijverheid Y.M. 12 en IJMUIDEN. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierf liet einddi ploma voor werktuigbouwkunde de heer P. Roggeband, geboren alhier, Voor het examen M. U. L. O. is in den Haag geslaagd J. Visser alhier. VELSEROORD. Aan H. Keuris, te IJmuidcn is ver gunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan de Trompstraat alhier. Aan de Coöperatieve Bouwver- eeniging „Wijkeroog" is vergunning verleend tot het bouwen van 41 woon huizen aan den Wijkerstraatweg. Aan Ch. J. de Vilder te Velseroord is vergunning verleend tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Wijkerstraatweg alhier. Tuineoncert. De Chr. Zangvereniging „Hosanna" en haar kinderkoor, directeur de lieer P. v. d. Rovaart, gaven gisteravond een concert in den tuin van Tivoli. Bij ver hindering van den voorzitter sprak de directeur zelf een welkomstwoord en uitte de wensch dat openlucht-concerten ook hier gewaardeerd zouden worden. Nu, dat is dezen avond wel gedaan en vooral de zang der kinderen werd met groot genoegen aangehoord en met een luid applaus telkens beloond. Het kin derkoor zong in tweeën, dc kleintjes zongen een tiental allerleukste, versjes van J. P. J. Wierts, de grooteren zongen bekende wijsjes van Abt, von Weber, Syleker enz. Vooral het Jagerslied van Kücken zongen zij heel mooi en werd nog eens herhaald. Van de kleintjes was „In de regen" 't allerleukst. Hossanna zelf zong een viertal liede ren, alle bekende, waaronder de wed strijdnummers van het concours te Am sterdam. De zang kwam niet erg tot zijn recht, wat meer aan minder gunstige omstandigheden ligt dan aan het koor. Een der aanwezigen tracteerde alle kinderen op chocolade, waarmede de kleine zangers zeer blij waren en met een hartelijk „Lang zal hij leven" be loonden. 't Was een mooie avond, die nog mooier zou geweest zijn, als wc niet tel kens hadden gehoord het gefluit der zeebooten en het razen der spoortreinen en autobussen langs de,zaal. VELSEN. Te Amsterdam slaagde dezer da gen voor het examen Boekhouden der Vereeniging „Mercurius" de lieer Joh. Klut te IJmuiden, opgeleid door den heer J. Deinum, alhier, leeraar Boekh., Handelsrekenen en Correspondentie. Zondag is het een strop geworden voor vele zakendoenden. De regen was een heerlijke opfrissching, maar ver joeg de menschen tevens van strand en duinen. Men had anders op veel bezoek gere kend. De politie had gezorgd dat er een steiger was om de menschen veilig te doen aan en van boord gaan op de mo torbooten en er was ook hulp van de rijks veld wacht gerequireerd, om voor eene goede orde te zorgen. Gelukkig is de zomer nog niet ton einde en hopen we nog op meer mooi weer. Aan den heer Jac. Tellier alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een toren op zijn perceel Kanaal straat hoek Oranjestraat. Aan P. Bart J. C. Dunnebier al hier is vergunning verleend tot het hou wen van zeven woonhuizen en een woon- en winkelhuis aan de Mahustr. en Willem Barendszstraat,. te IJmuiden. SANTPOORT. Aan K. Dekker alhier is vergun ning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Terrasweg, aldaar. Aan Tiersen en Weern.elcers te IJmuiden is vergunning verleend tot het bouwen van vier woonliu izen aan den Rijksstraatweg, alhier. Met medewerking van het Spaarn- damsche muziekgezelschap „Kunst kring" ondernam ons zangkoor „Vox Humana" Zondag j.l. een gceci geslaag den boottocht naar Noord- Hollands kaasstad en omstreken. Van Schoorl- darn werd naar Schoor! gemarcheerd, waar „De Roode Leeuw" en deszelfs natuurschoon werd bewonderd. Jammer, dat de deelnam e van niet leden niet grooter was. O n getwijfeld had dan des penningmees ters-gezicht eon nog vriendelijker uitdrukking ge toond. Vrijdag j.l. wachtte Bergen en om streken een bezoek van Santpoorts schooljeugd. Waar de temperatuur ech ter van dien aard was, dat van „genie ten" geen sprake kon zijn, werd het zeer wijselijk tot nader orde uitgesteld. POSTERIJEN. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1923. Brieven binnenland 1. Helen Böcher, Amsterdam. 2. Herman Hente, Schiedam. 3. Firma C. Keg, Zaandam. 4. Mej. Vervoort, Dordrecht. 5. Mej. J. E. Visser, Otterloo. Briefkaarten binnenland 6. Mevr. A. Mendes da Costa, Amsterdam. Brieven buitenland 7. Fam. Samijn, Wervicq. Briefkaarten buitenland 8. Heini Lüssel, 9. Firma Schafer, Orossenbaum. 10. Idem, idem. 11. Idem, idem. 12. Schut, Hamburg. OEMENGD NIEUWS. De motorreddingboot „Doms Rijkers' Reeds geruimen tijd lag de nieuwe motorreddingboot „Dorus Rijkers", be stemd voor het station Nieuwediep der N. en Z.-Holl. Reddingmaatschappij, m den Helder. Na gehouden proeftochten zou zij Dinsdagmorgen aan de plaatse lijke af deeling worden overgedragen. Dit geschiedde met een hartelijke toe spraak van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Tegelberg te Amsterdam, die er op wees, dat het hier een boot betreft, die aan de modernste eischen des tijds voldoet. Dorus Rijkers dankte voor de eer, die men hem bewezen had, door de nieuwe boot naar hem te noemen, cn hoopte, dat zijn opvolger, schipper Bot, er zeer veel genoegen van zou mogen beleven. Kolonel Lam, commandant van bet Kon. Instituut en voorzitter van de plaatselijke afdeeling, aanvaardde met een woord van waardeering het ge schenk. De burgemeester van Helder dankte namens het gemeentebestuur, c-n ook de Schout-bij-nacht, plaatselijk com mandant, sprak een waardeerend woord. Na afloop begaf het gezelschap zich aan boord van het bootje tot het doen van een kort tochtje op de reede. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF gi Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 Juli ii Nederland uitgesproken 78 faillissemen ten tegen 70 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 13 Juli 1923 2198 faillissementen tegenover 1557 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Academie voor Internationaal Recht. Zaterdagmiddag half vier heeft in de groote rechtszaal van het Vredespaleis in den Haag de opening plaats gehad van de Academie voor Internationaal Recht. In het Vredespaleis zetelt het Permanente Hof van Arbitrage en het Hof van Internationale Justitie, dat ar resten wijst overeenkomstig de normen, door de familie der natiën erkend. In dit nieuwe Instituut zullen eminente pro fessoren, onder bescherming van den Volkenbond en met medewerking van de Carnegie-stichting, deze normen lee- ren, en hun werk zal daardoor bevor derlijk zijn aan de eenheid der meenin gen. Verschillende geleerden van naam hielden toespraken. De zittingen namen Maandag een aanvang. De salarissen van het spoorweg personeel. De heer Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld: Acht de minister het oorbaar, dat, terwijl de directie der Ned. Spoorwegen honderden om finantieele redenen meent te moeten ontslaan en loonsver laging in diverse vorm niet van lucht is, toch dit jaar aan de hoofd- en eerstaanwezende ambtenaren een grati ficatie ad 7 pet. van hun jaarloon zal worden uitbetaald? Kan de minister ook mededeelen, welk belang heeren directeuren van de Ned. Spoorwegen kunnen hebben bij een dergelijke beslissing? Is het den minister ook mogelijk me de te deelen, op welke geschreven bepa ling deze uitkeering eigenlijk berust; of zoo dit den minister, wegens het niet bestaan daarvan, niet mogelijk is op welke billijkheid berust dan dit verhoo- gen van het loonpeil nog boven dat der andere Rijksambtenaren, terwijl toch de emolumenten der hoogere spoorweg ambtenaren bij het vervallen daar van voor de lagere zijn blijven be staan? Acht de minister in dit optreden niet eenig gevaar voor corruptie aanwezig; en wat is de minister van plan te dezer zake te doen? Wijziging der Hunrcommissiewet. Bij Kon. Besl. van 26 Juni 1923 („St.- bl." No. 305) is bepaald, dat de wijziging der Huurcommissiewet met 1 Aug. e.k. in werking treedt. In hoofdzaak komt deze wijziging hierop neer, dat met in gang van dien datum de huren mogen worden verhoogd tot 50 (371/2) boven de huren van 1 Januari 1916 (191S). Het is echter ook nog mogelijk, dat door den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, krachtens art. 7 der Wijzigingswet wordt bepaald dat het vrije verhoo- gingspercentage zal bedragen 40 (30) hoven de huren van 1 Januari 1916 (1918). Bezoek Argentijnsch opleidingsschip Zondagmiddag te ongeveer 6 uur is te IJmuiden binnengeloopen het Argen- tijnsche opleidingsschip „Presidente Sarmiento", een oorlogsfregat met liulp- stoomvermogen gebouwd te Birken head in 1896. Het pantserfort verwel komde de Argentijnsche vlag met sa luutschoten, welke door de „Presidente Sarmiento" beantwoord werden. Kort na middernacht heeft het schip op het IJ te Amsterdam ligplaats gekozen voor het Koloniaal Instituut, met het ach terschip tegen dat van het Fransche visseherij-politievaartuig „Quentin Roo sevelt", dat hier reeds eenige dagen ligt Ontrouw procuratiehouder. Een 37-jarige procurataie-hóuder van een bekende effectenfirma te Amster dam, die 17 jaar in betrekking was ge weest, stond heden terecht wegens dief stal van twee aandeelen cultuurmaat schappij „'Vorstenlanden", nominaal f 500. Hij zou deze effecten, toebehoo- rende aan een ander dan beklaagde, en welke hem waren ter hand gesteld ter aflevering, zich wederrechtelijk hebben toegeeigend. Volgens bekl. zou hij op een dag, in- plaats van 4 aandeelen Vorstenlanden bij vergissing 6 op zijn tafel ontvangen hebben. Twee er van had hij onder zich gehouden en beleend, deze doorgevende aan de prolongatie-afdeeling. Een der firmanten deelde mede, dat bekl. het volle vertrouwen genoot. Hij was in het bezit gekomen van aandeelen Vorstenlanden. Hij verklaart thans, dat hij ten onrechte in het bezit dezer aan deelen was gekomen. Of dit juist is, of niet, is niet uit te maken. In Januari bleef hij plotseling weg. Er werd een on derzoek ingesteld, en zijn particuliere, leven bleek niet te zijn, zooals men ver wachtte. Er volgde een langdurig on derzoek in de boeken. Toen kwam uit, dat twee stukken Vorstenlan len, die in een trommel hadden moeten rijn, ont braken. Ook was er in de leenlijst en het nummerboek geknoeid, zoodat het moeilijk was vast te stellen, of de twee nummers, die ontbraken, de verduister de waren. In elk geval waren er twee weg bij de firma, en had bekl. inplaats van de aandeelen terug te geven, deze onder zich gehouden. De beklaagde beweerde, dat de firma zelf ook wel fondsen van cliënten, die in open bewaargeving zijn, ruilde voor fondsen van anderen, waarop een der rechters opmerkte, dat de firma in elk geval dan in staat was, eventueele ver liezen aan te zuiveren, wat bekl. niet kon. De officier van justitie, mr. Van Thiel, merkte op, dat, hoe ingewikkeld de zaak ook lijkt, in elk geval bekl. twee aandee len zich heeft toegeëigend. Hij heeft diefstal gepleegd. Nu zegt bekl. wel, dat de firma ook wel effecten van cliënten ruilde, of aan anderen gaf als deze noodig hadden, maar „quod licet jovi non licet bovi". Bekl. was niet in staat, de effecten terug te geven. Eisch: 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Pauvvels, noemde het geval een betrekkelijk onschuldige kwestie. Bekl. kon het bedrag niet resti- tueeren, maar hij had nog tantième te goed. PI. wees er op, dat bekl. 18 jaar in betrekking was geweest. Hij ging zich een beetje patroon voelen, en leed din gen, die hij niet mocht doen in zijn functie. Voor bekl. beschouwde pl. een voorwaardelijke veroordeeling als ge knipt. Schade heeft de firma niet gele den. Er is hier een intieme, betrekkelijk onschuldige kwestie gebeurd. fH gg ad ad gg Buitengewone Vergadering N.V. ZEEVISSCHERIJ- MAATSCHAPPIJ „HENRIËTTE" IJMUIDEN. Donderdag 19 Juli n.m. 3 uur, ten kantore der Vennootschap. Punten van behandeling liggen J vanaf heden ter inzage. De Directie. Voor direct gevraagd voor lichte huiselijke bezigheden, van s' morgens halfacht tot 4 uur. Brieven letter L, bureau van dit blad. Mevrouw LUCHS1NOER, Wilhel- minakade 90, vraagt een nette DAQDIENSTBODE, niet beneden 18 jaar, zelfstandig kunnende werken Gevraagd voor of op 1 September zelfstandig kunnende werken en v. g. g. v. Br. onder No. 2049, bur. van dit blad. gevraagd, voor Vrijdag's. Adres: bureau van dit biad. gevraagd, voor 1 a 2 dagen per week. Adresbureau van dit blad. Gevraagd een voor 2 dagen per week, Breesaap- straat C 14. gevraagd. Adres: P. SINJEWEL, Wilhelminakade, IJmuiden. biedt zich aan, voor bruiloften en partijen. Casembrootstraat 26, Velseroord. Het Bestuur van IJ. V. V. Storm vogels roept sollicitanten op naar de betrekking van terreinknecht- bode. Sollicitaties met opgave van verlangd salaris in te leveren vóór Vrijdag 20 Juli 6 uur n.m., bij den Secretaris, De Wetstraat 8, waar ook inlichtingen zijn te bekomen omtrent de vereischte werzaam- heden. In net gezin of boerenplaats of vrije kamers mei keuken, in of omtrek Velsen, voor 4 personen van 11-22 Augustus. Br. met prijs opgaaf onder letter P, aan Bogaard's boekhandel Schippersgracht 9, Am sterdam. een geheel nieuwe touwen hang-f mat, uitstekend geschikt voor kar peerders. Aan het zelfde adres een promenadewagen te koop. Adres Pres. Krugerstraat 94. Te huur gevraagd te IJmuiden, een GEMEUBILEERDE met KEUKEN. Br. onder No. 2048, bureau van dit blad. te huur met of zonder pension, keuken overbekend. Brieven onder letter A 69, bureau van dit blad- HOLL. HERDERSHÓND (Reu), roodbruin (wolfstype), luisterend naar den naam Kasan. Tegen belooning terug te bezor gen Stationsweg 37, café, Velseroord Aan hetzelfde adres een Dob- bermann Pincher aankomen loopen. TIMMERMAN, METSELAAR I—I EN AANNEMER t—t WILLEM BARENDSZSTRAAT ltS

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2