ORGAAN VOOR D f No. 76 Zaterdag 21 Juli 1923 8e Jaargang IJ MUSDER COURANT OFFICIEEL. i fiehuis-, Restauranthouders en Slijters, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit; Hcrhalingsoelunlngsn. dat door het Centraal Drankweer Co- De Burgemeester van Velsen roept de mité in deze Gemeente tot Uw Raad het in het verlofgangersregister dezer gemeente verzoek is gericht om voor de dagen, ingeschreven verlofganger, hieronder ver- waarop de Jubileumfeesten van H.M. de meld, bij dezen op om in 1923, krachtens Koningin zullen worden gevierd, een art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 tapverbod te willen vaststellen; der Dienstplichtwet (Staatsblad 1922, no. 43), ilaj, adressante Uw Raad beleefd ver voor herhalingsoefeningen in werkelijken j zoektj hiertoe niet over te gaan; dienst te komen. dat wederom ter wille van een Oerrit van den Boogaard, lichting 1919. gering aantal personen, ongeveer 500 in 6e Regiment Veld-Artillerie IeSchooIbatterij, het geheel die bij het Comité zijn aange- 6 Augustus 1923 tot 18 Augustus 1923, sloten, vele duizenden burgers zich zou Utrecht. Velsen, 17 Juli 1923. De burgemeester voornoemd, Rijkens. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uurDs. Erdman. Zondag 48. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Doopsgez. Gam. Aid. Prot. Bond. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Croes. 5 uur: Dezelfde. LEGER DES HEILS. 7 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 3 uur: Openluchtsamenkomst (Velseroord) 8 uur: Verlossingssamenkomst. Leidsters der bijeenkomsten zijn Adju- organisaties dante Peters en Kapitelne Sitters, van gemeenten van ons land, o.a. Alkmaar, Amsterdam. 's Hertogenbosch, etc., .vaar o.m. de VELSEROORD. kermis en het carnavalsfeest boter zijn verloopen zonder verbodsbepalingen dan te voren met dwangmaatregelen; dat ook adressante overtuigd is van I den moeten voegen naar de opvatting I en levenswijze van deze enkele honder den, indien het tapverbod werd inge steld; dat verzoeken als het onderhavige i van het Drankweer Comité gebaseerd zijn op fanatisme eenerzijds en wan- i trouwen in de matigheid der bevolking anderzijds; I dat voor zulk een wantrouwen gee- nerlei redenen bestaat en de bevolking in deze Gemeente meermalen getoond i heeft, op behoorlijke wijze feest te kun nen vieren, zonder dat daarbij maatre gelen worden genomen, waarbij de bur gerij als onmondig wordt behandeld; j dat meermalen op verschillende plaat- sen van ons land moest worden opge- i merkt, hoe juist zulke verbodsbepalin- gen de onmatigheid in de hand werkf-n en het verzet der bevolking uitlokken, waardoor dikwijls excessen zijn ont- staan, die niet zouden zijn voorgeko- j men, indien men de normale wijze van j doen had gevolgd: I dat adressante wil wijzen op de goede resultaten, verkregen door overleg van de plaatselijke Overheid met de zuster- van adressante in andere 10 uur: NED. HERT. KERK. de heer J. Makkelie, van A'dam. GEREF. KERK. 10 uurDl. Willink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. P. W. J. van den Berg, Nijeveen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. de volle medewerking harer 'eden, in dien zij zich bereid verklaart met alle kracht te willen waken tegen drank misbruik, storing der openbare orde, etc., alzoo tot een goed verloop der fees ten en dat zij hierbij de Overheid zoo vansterk mogelijk ter zijde wil staan, maar I dat zij anderzijds durft verzoeker,, deze I feestdagen voor hare leden niet te ma ker. tot buitengewoon schadelijke da- Voor de hoofdakte is te Haarlem geslaagd de heer K. Schermer alhier. Gevonden voorwerpen: waaromtrent inlichtingen zijn te beko men aan de politiepost te Wijkeroog. Een portemonnaie inh. geld; een kin dermuts; een ring met twee sleutels; een bruine reticule met inhoud; een kruiwagen; een eleetrische lantaarn; een medaillonkettinkje en ring met 3 kleine sleuteltjes. j Vrijdagmorgen ongeveer half 4 ont ving de opperbrandmeester, de heer J. Melgerd, het verzoek om assistentie te verleenen in Beverwijk, waar het fou- ragemagazijn van den heer Kox in lich telaaie stond. Met de motorspuit, getrokken door de paarden van den heer Van Gameren, trok de Velser brandweer er heen, maar ze heeft geen hulp behoeven te verlee nen, daar het gevaar voor de belenden de perceelen geweken was. De heer Degenaar, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier is met 3 weken verlof en wordt gedurende dien tijd vervangen door den heer L. P. Voncken van Amsterdam. Het is de commissie tot ondersteu ning van wei-kloozen gebleken dat en kele personen door het niet of niet ten volle opgeven van hun verdiensten of gezinsinkomsten op onrechtmatige wij ze in het bezit trachten te komen van steun. De commissie vestigd er de aandacht op dat bij ontdekking van dergelijke gevallen aangifte moet volgen bij den Heer Officier van Justitie, wat voor de betrokkenen zeer onaangename gevol gen kan hebben en bovendien worden zij onmiddelijk gestraft met inhouding van steun. Het juist opgeven van inko men is dus in het belang der werklie den. Polltlehondendresseerclub „Onder Ons" voor Velsen en Omstreken. Den 13den Juli j.l. hield bovenge noemde Club haar eerste jaarvergade ring, waaraan een feestelijk tintje ge- gegeven was, in café „Bloexnoord" te Wijkeroog. 's Avonds half negen opende de Voorzitter, de heer Weenink, de verga dering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij herinnerde er aan. tiehonden betreft en spreekt daarom den wensch uit, dat de heer Martens nog lang zijn krachten ter beschikking der Vereeniging zal stellen. Ook de heer Johannes, commissaris en ad junct-africhter ontving van den voorz. een woord van dank voor zijn arbeid ten bate der Vereeniging en hij hoopte, dat deze met zijn mede-commissariss'ui hunne krachten aan de Vereeniging zullen blijven schenken. Hierna was de agenda tot de rond vraag afgewerkt. De beantwoording van enkele vragen liep vlot van stapel en toen kwam als slot de feestviering. De voorz. verzocht de pianiste, Mej. W. Kaan te beginnen met een vroolijk lied, hetwelk door allen werd meegezongen. Nadat eenige liederen ten beste gege ven waren, verscheen de humorist, de heer II. Wijker, op het tooneel, die met zijn stukje „Wijkeroog gaat nooit ver loren" de lachspieren geducht aan 't werk zette. Verder werd de avond op zeer gezel lige wijze doorgebracht, totdat het klokje van éénen tot beëindiging der feestelijkheid aanmaande. Tot slot hield de voorz. nog een toe spraakje, waarbij hij Mej. Kaan en den heer Wijker bedankte voor de wijze, waarop ze de gezellige stemming er in hadden kunnen houden en hoopte, dat hij hij eene volgende gelegenheid weer op hunne medewerking zou kunnen re kenen, welke woorden door luid applaus der feestvierders onderstreept werden. Door de politie is een vrouw uit het woonwagenkamp voor den Commis saris te IJmuiden gebracht en van daar naar Haarlem vervoerd, daar ze nog een vonnis te haren laste had. De arbeider aan de papierfabriek, A. D. te Wijkeroog is in de heete asch gevallen en heeft zich deerlijk gebrand. De onlangs in het woonwagcu- kamp gearresteerde man had 6 jaar on der een valschen naam geleefd, om aan een vonnis, dat in 1917 over hem was uitgesproken, te ontkomen. Nu liad hij zijn waren naam weer aangenomen, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat onze dorpspolitie niet zoo goed op I de hoogte was, maar de man misreken de zich. keroog den WelEerw. Heer J. II. M Ho- mulle, professor aan het Seminari Ha- geveld te Voorhout. INGEZONDEN. Builen verantwoordgrlijkhcid der Redactie. Geachte Redactie! Ter verduidelijking van de adverten tie voor oproeping van een concierge- propagandist hij de vereeniging tot be strijding der tuberculose verzoekt on- dergeteekende een plaatsje in Uw blad, bij voorbaat dank voor de plaatsing. Wanneer naar wij hopen binnen en kele weken het consultatiebureau ge opend zal worden en de burgers van de gemeente Velsen dan mogen spreken van ons Consultatie-Bureau, zal het noodig zijn dit te doen bewonen. Voor bewoners nu zoekt het bestuur van bovengenoemde vereeniging ge trouwde lieden, waarvan de man zich belasten wil met het voeren van een voudige administratie, het beheer van de magazijn-goederen en bovenal het voeren van een uitgebreide propaganda met al wat daarbij kan komen. Het is daartoe beslist gêwenscht dat men veel, heel veel gevoelt voor de be strijding der gevreesde ziekte en dus be schikt over veel vrijen tijd, want het bestuur stelt zich voor dat het gevolg van de propaganda zal zijn: meer be kendheid geven aan onze vereeniging en dus het wei-ven van vele leden, want daaraan is gebrek: financiën zijn de ziel van 't geheel. U dankend voor de verleende gastvrij heid, De Secretaris van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Velsen. 10 uur: Ds. Boerkoel, Voorbereiding. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: de heer J. F. Kruyt, Cand. totden H. D. Leiden. Lokaal BETHEL. 10 uurDe heer O. B. Würth. EVANGELISATIE. 10 uur: De heer A. v. Dijk te Hecmsiede. 3 uur Openlucht Samenkomst aan de Enschedélaan, verschillende sprekers. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Dat liep goed ai. Donderdagmorgen kwam een uit de Amstelstraat komende wielrijder in botsing met een daar passeerende auto op het Willemsplein. De chauf feur stopte direct, waardoor erger voorkomen werd en de fietsrijder zich niet bezeerde, alleen zijn fiets zal wel een flinke reparatie moeten ondergaan. Men zij voorzichtig bij het passeeren van hoeken van straten. Onze plaatsgenoot de heer B. Visser is in Den Haag geslaagd voor 2en stuurman groote vaart. Gevonden voorwerpen: Een zwart lederen portemonnaie een "zwartharige hond; twee sleutels; een armbandje; een blauw-grijs poesje; een bril; een ïiondenpenning; een schoentje; een gebrand-zilveren dameshorloge. Voor het M. U. L. O.-examen is in den Haag geslaagd H. Prins alhier. Onderstaand adres is door de af. gen, omdat hun dan een gedeelte vandat het hem en den heer Johannes na hun gewone nering zal worden verboden veel moeite gelukt was de club op te van minderwaardig- zaken zal worden ge en een stempel heid op hunne drukt; dat in zulk een geval al het opwekken de en aangename van de jubileumfees ten voor hen verloren zou gaan en zij richten, waarvan ze nu den lsten ver jaardag vierden. Hij wilde daarbij ook een woordje tot de vrouwen der leden richten. Het was hem bekend, dat er dames waren, die er haren mannen een verwijt van maakten, dat ze veel als goede burgers vertrouwen, evengoed van hun vrijen tijd aan hondendres- het feest mede te mogen vieren en hun- suur gaven in plaats van aan het gezin, ne bedrijven te mogen uitoefenen als Spr. hoopte, dat deze dames eens met ieder andere middenstander. j hare echtgenooten meegingen naar het Velsen, 19 Juni 1923. oefenterrein, dan twijfelde hij er niet - i aan, rf ze zouden veranderen in groo- t Welk doende, tg voorstandgteMi temeer daar toch Namens de Vereeniging voornoemd, j 00;. de belangen van het gezin er door j gebaat worden. VELSEROORD. Nadat namens den heer en mevrouw In den nacht van Dinsdag op Rensen den Voorz. een bouquet Moe- Woensdag om 3 uur bemerkte de dienst doende agent van politie alhier dat er in de Hoogere Burgerschool inbrekers aan het werk waren in de Directeurs kamer. De agent zag dat er een lucifer werd afgestoken en er een raam openstond. men was aangeboden, waarvoor deze zijn hartelijken dank betuigde, las de secretaris, de heer Schouten, het jaar verslag voor, hetwelk een getrouw beeld gaf van wat er in de Vereeniging dit jaar had plaats gehad. De Voorz. bracht den secr. zijn hartelijken dank Hij sloop nadei'bij en door het licht van voor het verslag en kon niet nalaten zijn lantaarn zag hij dat 2 mannen aan van 4?ze gelegenheid gebruik te maken het rondsnuffelen waren, waarbij één °m zlJn «roote tevredenheid te kennen der mannen een revolver in zijn hand te geven over de aangename wijze hield. Het gelukte hem door zijn kranig ™aar0P de ^Cretans met hem in het 6 - - belang der Vereeniging had samenge- optreden en het lossen van 4 revolver schoten de mannen te overmeesteren. De inbrekers gaven zich dan ook over, en werden voor den Commissaris van Politie geleld. Na en. verhoor bleken het te zijn de gebroeders R., twee Duit- schers. De eene broer was in 1911 in Neder land geweest, waar hij ook nog gesig naleerd stond in het Algemeen Politie blad voor 2 maanden gevangenisstraf, doeri. De politie stelt een verder onderzoek Vervolgens bracht de penningmees- deeling VelsenBeverwijk van den in om te zien of er nog meer diefstallen jerj tevens dresseermeestcr, de heer aan 'let licht komen. Martens, een verslag uit over den toe stand der kas. De voorzitter bedankte VELSEN. hem voor zijn uitstekend beheer der In de week van 814 Juli-is in de- geldmiddelen en wees er teveii3 op, dat! ze gemeente één geval van diphtheritis de Vereeniging zooveel aan hem te dan- werkt en sprak den wens:h uit. dat deze nog lang zijn krachten aan de Ver eeniging zal wijden. De secretaris hierna het woord ver krijgende, deelt mee, dat het ook liem een genoegen geweest is met den voor zitter samen te werken en prijst hem als iemand, die de Vereeniging een warm hart toedraagt en wien het nooit te veel is, als hij voor haar wat kan Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters aan den Raad der Gemeente Velsen gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afdeeling Velsen—Beverwijk van den Nederlandschen Bond van Kof-i voorgekomen. ken heeft, wat het africhten der poli- Op den Wijkerstraatweg liep een wiel van een woonwagen af. 't Ongeluk had geen ernstige gevolgen en de repa ratie was nog al gauw afgeloopon. -• Het in den distributietijd gebouw de gemeentelijke levensmiddeleripak- huis strekt thans drie dakloozen gezin nen tot verblijf. 't Is nog lastig dat er geen drinkwa ter is en dat er privaten ontbreken. Voorloopig verstrekken de huren in de pontwoningen de noodige hulp, maar dat kan natuurlijk op den duur zoo niet blijven. Door de politie te Wijkeroog is jro- ces-verbaal opgemaakt tegen de visch- koopman J. de V. te Sparendam, v. Sens hond een meisje gebeten had. De laatste dagen stijgt er een al lerakeligste stank uit het kanaal op. Zoo gauw men den oever nadert, maakt men met die geur kennis on kan zich indenken, dat het voor de bewoners der lijzijde bijna ondraaglijk wordt. Daar er ook veel doode of flauwe visch in drijft, veronderstelt men, dat de warmte der voorlaatste dagen in ver band met het niet kunnen spuien de oorzaak is. Dinsdag 24 Juli a.s. komen met den trein 800 kinderen uit Amsterdam. Ze zullen ontbijten in „De Prins" en Bloemoord". Vervolgens wandelen naar Wijk aan Zee. Daar wordt hun mot wa gens uit Velsen het twaalfuurtje ge bracht en 's middags wordt een warm maal gebruikt te Velsen. 't Is te wenschen, dat de kinderen goed weer treffen. Donderdagmorgen zijn met de hoot van tienen weer verscheiden kin deren aangevoerd, die te Wijk aan Zee den schoonen vacantiedag gingen vie ren. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het deke naat Gouda en tot pastoor te Gouda (O. L. V. Hemelvaart) den ZeerEerw. Heer P. H, Wytenhurg en tot Pastoor te Wij- VISSCHERIJ. Gedurende de weck van 12 t'm. 18 Juli 1923, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 32 Hollandsche-, 1 Duitsche-, 2 Engel- sche stoomtrawlers, 1 stoom-, 3 motor-, 3D zeilloggers, 8 Deensche motorkotters, 2 sloepen, 1 motorbeuger, 1 zeil-haring- logger en 79 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f (12! tot f 4086; Duitsche stoomtrawler van f tot f 1333; Engelsche stoomtraw lers van f 192 tot f 252; stoomloggevs van f tot f 302; motorloggers van f 115 tot f 713; zeilloggers van f 7.— tot f 563; Deensche motorkotters van f 326 tot f 2374; sloepen van f 1254 tor f 1287; motorbeuger van f tot f 570; zeil- haringlogger van f tot f 3621. ter wijl de kustvisschers totaal f 6769 be- somden. De aanvoer bestond uit 298.933 K.G. trawlvisch, 10.150 K.G. beugvisch en 377 kantjes drijfnetvlsch. De totaal opbrengst bedr. f 80.072.41. BINNENLAND. Het autobusverkeer lil Noord-Holland. Woensdag werd te Amsterdam een vergadering gehouden van alle auto bushouders in Noord-Holland, in ver band met de door Gedep. Staten van Noord-Holland genomen wegen-beslui ten, welke 1 Augustus a.s. van kracht worden. Besloten werd aan Gedep. Staten een schrijven te doen toekomen, waarin de bezwaren tegen de verordeningen wor den kenbaar gemaakt. Verzocht zal worden de ondernemers voor zoodanigen tijd dispensatie van de betreffende bepalingen te verleenen, tot het voor hen verboden materiaal op normale wijze door nieuw zal zijn ver vangen. Den leden werd geadviseerd de verklaringen, als door Gedep. Staten bedoeld, te teekenen. Besloten werd tot oprichting van een Bond van Autobusondernemers, die in de Provincie Noord-Holland een vasten dienst onderhouden. Een voorloopige commissie werd gevormd, bestaande uit de heeren: Van Emmerik, Hilver sum; M. v. Poelgeest, Amstelveen; W. Regter, Edam; P. Mooy, Beverwijk: J. J. Poort, Hoorn en A. de Jong, Amsterdam Tot voorzitter van het voorloopig be stuur werd verkozen de heer van Em merik, Hilversum.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 1