BADPAVILJOEN Net Meisje gevraagd, SIN JE WEL's Boekhandel Willemsplein. Dageljjks muziek! Zaterdags en Zondags uitgebreid Orkest Zondag vanaf 3 uur! Waterstand IJmuiden. Juli 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 22 9.21 9.53 4.40 5.15 23 10.34 11.08 5.53 6.35 24 11.53 7.12 7.53 25 0.24 1.02 8.22 8.58 26 1.24 1.56 9.26 9.58 27 2.12 2.45 10.20 10.48 28 3.00 3.31 11.08 11.35 29 3.45 4.14 11.55 1.42 Oeen Zomertijd. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Subsidie Bewaarschool. Op liet ver zoek van het bestuur der Vereeniging I afdragen. Aan deze competitie „Wüstevon Götscii-Bewaarsehooi'' t Santpoort deelen B. en W. mede dat de ze schooi 77 leerlingen telt, maar vol gens de verordening een helpster te weinig heeft. Waar echter binnenkort in Bioemendaal een U.K. Bewaarschool wordt geopend en het aantal leerlingen daardoor zal verminderen, stellen B. en W. voor eenigen tijd outdo: ting van de verordening te verieeaen en wel tot 1 Mei 1924 en voor dit jaar een subsidie toe te kennen van i 3540, mits het sala ris van het hoofd word: gebracht op f 2200. Bouwverordening. B. en \Yr. stellen den raad voor op een verzoek van Joh. Wichmann te Driehuis om ontheffing Van art. 68 al. 3 der Bouw- en YVoning- verordening, ten behoeve van den houw van een autogarage met show-room en bovenwoning aldaar, afwijzend te be schikken, aangezien naar hun oordeel een dergelijke inrichting daar ter plaat se ongewenscht moet worden geacht. Onderwijs. B. en W. vragen den raad een crediet van f 425 voor het aanbren gen van gasverlichting in 7 lokalen der op. lagere school G te Wijkeroog. Uitbreidingsplan. Op het adres van den heer J. F. Cremer te Santpoort met verzoek het uitbreidingsplan in dien zin te wijzigen, dat het geprojecteerde plein op den hoek van Hagelingerweg en Kruidbergerweg wordt overgebracht naar zijn terrein aan de andere (Noord) zijde van de oprijlaan van Duin- en Kruidberg, dat het terrein, gelegen tus schen den Kruidbergerweg, het Kerk- pad (Santpoorterpad) en spoorbaan der H. IJ. S. M. en de oprijlaan van Duin en Kruidberg wordt aangewezen in- plaats van voor openvoor halfopen bebouwing en dat het meest oostelijk geprojecteerde groote bouwblok van dat terrein wordt verdeeld in 4 kleinere blokken, zeggen B. en W. dat bij h°n te gen inwilliging van dit verzoek geen be zwaar bestaan. B. en W. stellen den raad daarom voor in principe te besluiten tot wijziging van het uitbreidingsplan als bovenbe doeld; het terrein, gelegen tusschen den Kruidbergerweg, het Kerkpad, do spoorbaan en de oprijlaan van Duin- en Kruidberg aan te wijzen voor halfopen bebouwing. Tapvcrbod. Naar aanleiding van het verzoek van het Centraal Drankweer- Coiuitc om ter gelegenheid der feesten van het Regeeringsjubileum van TI. M. dc Koningin een tapverbod. van sterken drank te willen afkondigen, wijzen B. en \V. den raad op de circulaire van den Minister van Arbeid aan de gemeente besturen, naai aanleiding van e-n ver zoek van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme. B. en W. stellen den raad daarom voor een tapverbod af te kondig-m op de da gen, gedurende welke in deze gemec.Ue door openbare feesten het 25-jang Re gearings jubileum van H. M. de Kc-nin- giQ zal worden gevierd. SLINGERBAL. Morgen speelt T. V. IJ. I den eind- wedstrjjd tegen Concordia I (Haarlem), van 1112 uur en T. V. IJ. II tegen Con cordia II, van 1011 uur. Beide wed strijden worden gespeeld op het Con- eordia-terrem aan de Spaarhovcnweg te Schoten. VOETBAL. De nieuwe competitie-iatieulmg. Naar het Alg. Hhld. meldt, is in een vergadering van de Vereeniging van Westelijke Eerste Klassers, Donderdag avond te !s Gravenhage gehouden, met aigemeene stemmen besloten tot den N V. B. het verzoek te richten een eigt- competitie te mogen spelen onder lei ding van den N. V. B. De N, V. B. zou dus administreer en en de W. E. K. zou den hun gelden aan den hond blijven zoude deelnemen de bestaande eerste klas sers, H. V. V. en U. V. V. inbegrepen. Ti vers zullen Stormvogels i-a xl. F. worden uitgenoodigd aan deze compe titie deel te nemen. Mocht de N. V, B aan dit verzoek geen gehoor willen ge ven, dan zullen de W. E. K. zich af scheiden. Op 11 Augustus zal in de ver gadering van den N. V. B. het verzoek der W. E. K. worden behandeld. De reden, dat H. F. C. en Stormvogels op deze vergaderng niet uitgenoodigd waren ligt in het feit dat zij reglemen tail' nog geen lid der W. E. K. waren. Het blad verneemt verder dat de vol gende resolutie in voornoemde vergade ring werd aangenomen. De vergadering van de Westelijke eerste klassers, gehouden op J9 Juli te 's Gravenhage in Hotel Terminus heeft met aigemeene stemmen besloten aan den N. V. B. mede te deelen, dat in geen geval zal worden ingeschreven voor de competitie op den voet als voor de alge meene vergadering van 7 en S Juli is be sloten, doch dat gevraagd zal worden om in het N. V. B.-verband in Isthmian League uit te komen, De vergadering heeft den heeren Seylhouwer (Blauw-Wit), van Balen Blanken (Haarlem) en Koolhaas (Ajax) opgedragen- met spoed het competitie- vraagstuk, zoowel voor de eerste als voor de lagere elftallen, te bestudoeren Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij nadere inlichtingen trach ten te verkrijgen omtrent de houding die H. F. C. en Stormvogels in deze zaak innemen. Van de zijde der H. F. C. kon ons niet veel nieuws verteld worden, aangezien de kwestie op de aigemeene vergadering van Dinsdag a.s. besproken zal worden. Onze zegsman sprak echter als zijne meening uit, dat de H. F. C. zich aan de zijde der andere clubs, i.e. de W. E. K. zou plaatsen. De heer de Nobel, voorzitter der Stormvogels, deelde ons echter mede, dat hij geheel aan de zijde van den N. V. B. staat. Zijn meening is, dat de N. V. B. als groot organiseerend lichaam niet voor deze actie mag wijken. Wan neer onverhoopt de buitengewone le denvergadering, die binnen tien dagen zal worden gehouden, zieh voor de W. E. K. mocht uitspreken zal het bestuur zich genoodzaakt zien, af te treden. De heer de Nobel zei nog, het te betreuren, dat H. F. C. en zijn vereeniging niet in den Haag waren uitgenoodigd. Dit acht te hij een benepen opvatting. PLAATSELIJK NIEUWS. SPORT. DAMMEN EN SCHAKEN. Velser Dam- en Schaakclub. Schaken. J. RingersP. Woordt 1—0 P. WoortjtP. Munterkamp 1—0 gppR grw. rêm. veri. I>. P. Munterkamp 5 4 1 4 H. Bruggemans 7 3 1 3 3 V. P. Woordt 7 3 1 3 3\', ,1. Ringers 6 3 3 3 M. Nabarro 5 1 4 1 Dammen. J. Wartenhorst— A. de Vilder 0—2 J. Hagedoorn—J Wartenhorst 0-2 H. KoelemeijH v. Gameren 2-0 J. Wartenhorst J. Hagedoorn 2-0 gesp gew. rem. rerl. P- H. Koelemeij 7 6 1 -~ 13 J. Wartenhorst 7 3 2 2 8 A. de Vilder 6 3 1 2 7 H. v. Gameren 3 2 T 4 G. v. Alphen 3 2 i 4 J. Böhm 7 1 1 5 3 J. v. Tiggelen 3 i 2 2 J. Heuzer 3 1 2 1 J. Hagedoorn .3 3 IJMUIDEN. Bij de gisteren ten overstaan van notaris Dolleman gehoudei verkooping werd een woonhuis aan de Huygenstr. 65 gekocht door den heer Jac. Varke- visser alhier voor f 440. De stoomtrawler Sobat Y.M. 6 werd gekocht door de heeren G. S. Res en VV. Engelhart te Castricum voor f 7100. Centraal-Administratie-Bureau. Onder voorzitterschap van den heer A. J. Veltkamp werd alhier gehouden de Jaarlijksche Aigemeene Ledenvergade ring van het Centraal Administratie Bu reau van het Visschevijbedrijf .en aan verwante vakken te IJmuidon. De balans, Rekening en Verantwoor ding alsmede het uitgebrachte verslag werden met algemeens stemmen goed gekeurd. Herkozen werd tot Bestuurslid de heer A. J. Veltkamp, terwijl in de be staande vacature werd gekozen de heer L. Poortenaar. De heer J. F. Kiercq, voorzitter van de Financiëele Commissie, periodiek aftre- 2—0|dend, werd als zoodanig herkozen. In den Raad van 1 oezicht werden ge kozen als vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid te Haarlem: de heer IJ. M. Morison te Haarlem en als verte genwoordiger van de Vakorganisaties de heer C. van der Steen, te IJmuiden. Samenwerking van Ijsfabrieken. Men meldt ons: Door de N.V. Maatschappij tot Exploi tatie van Ijsfabrieken in Nederland, de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandei- vereeniging en de N.V. Vereenigde Ijs fabrieken werd tot nadere samenwer king in de ijsfabricage besloten. De ge ringe omzet van ijs door de malaise in het visscherijbedrijf maakt het produ- ceeren van ijs verdeeld over vier fabrie ken oneconomisch. Waar het visscherijbedrijf een stijging van ijsprijzen niet kan lijden werd be sloten het ijs meer geconcentreerd te produceeren. Er zullen van de boven genoemde drie Naamlooze Vennoot schappen, welke gezamelijk vier fabrie ken exploiteeren, er twee worden stop gezet. Iedere vennootschap behoudt zijn volledige zelfstandigheid. Het product wordt goedkooper gemaakt, zoodat zelfs de afnemers en verbruikers biervan voordeelen zullen ondervinden, terwijl een geregelde en goed geoutileerde ijs- voorziening voor IJmuiden gewaar borgd blijft. Verdronken. Oistermiddag waren twee jongens aan 't roeien in het Noordzeekanaal. Toen een sleep zandbakken voorbij kwam, wilde een der jongens, het zoontje van den heer K. uit de Willem Barendsstraat, zich daaraan vastgrijpen en geraakte daarbij te water. Zijn vrindje begon dadelijk luid om hulp te roepen en eenige voorbij fietsende dames, die het ongeval zagen gebeuren, riepen aan menschen op schepen en in de nabij heid dat er een jongen te water lag. Nog eenmaal, vertelden de dames ons, zagen wij den knaap boven komen, maar niemand begaf zich te water. Toen er hulp kwam, heeft men eerst den in de boot zittende jongen naar den wal gebracht. Politie en anderen begonnen toen met dreggen, zoodat men in vier bootjes bezig was. Op den kant was een zeer groote belangstelling. Met ongeval gebeurde tegenover de oude steiger van de Amst. Ballast Mij. Wij heb ben 't niet gezien, maar waar die zandbak ken voorbij voeren en er in de nabijheid meer menschen op schepen waren, is het droevig, dat heel geen hulp kon geboden worden. Naar wij vernemen is het knaapje hedennacht opgehaald. Voor hetM U. L. O.-examen slaagden dezer dagen Chr. Veldkamp, H. Prins en A. Gomes. Gisteren is te Haarlem aanbesteed het verrichten eh onderhouden van verfwerk aan de gebouwen behoorende tot de werken van de Vissch er shaven alhier. Laagste insqhrijver was A. A. F de Pauw te Hanswèert met f 865. - De Haarlemsche rechtbank heeft F. IJ. L., directeur eener N.V. alhier bij appèl van overtreding der Arbeidswet vrijgesproken. VELSEROORD. Donderdag had zich voor de Haar lemsche rechtbank te verantwoorden B. O. K., een zwerver, die in den nacht van 17 op 18 December 1922 in de woning van G. L. alhier twee heeren costumes en een gouden horloge met ketting had ontvreemd. Na de inbraak was bekl. naar Duitsch- land gegaan, waar een deel van het ge- stolene door hem was te gelde gemaakt Hij keerde echter weder naar ons land terug en maakte zich dan opnieuw aan een misdrijf schuldig. In dnn nacht van 17 op 18 Juni 1923 nam hij uit een logger te IJmuiden verschillende goe deren en een fiets weg. Per gestolen fiets ging bekl. naar Nij megen. Maar daar was het met zijn vrijheid uit. De politie te Nijmegen hield hem aan en nu is bekl. gedetineerd In deze zaak vorderde het O.M. J jaar gevangensstraf. VELSEN. De Haarlemsche rechtbank heeft M., ondernemer alhier, ontslagen van rechtsvervolging. SANTPOORT. Gisteren maakten de leerlingen der openbare school het de vorige week door de hitte uitgestelde uitstapje naar Alkmaar en Bergen. Na in Alkmaar de kaasmarkt en de Waag te hebben be keken, werd in Bergen aan Zee een ge notvolle dag aan het strand doorge bracht. Voldaan keerden de jeugdige reizigers terug. De Haarlemsche rechtbank heeft F. P., koopman alhier, wegens over treding van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht, veroordeeld tot 3 we ken hechtenis. OEMENOD NIEUWS. Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken. KAMER VAN KOOPHANDEL. Er bestaat gelegenheid voor een zeer snelle verbinding van aan bederf onder hevige goederen en van couranten en tijd schriften, zoowel van Nederland naar Fran krijk en verder als omgekeerd. De zendingen moeten worden aange boden met' Rechtstreeksche Internationale Ylgoedvrachtbrieven, waarin door afzenders het routevoorschrift moet worden ingevuld en bovendien moet worden voorgeschreven Nederlandsche parcoursBestelgoed Snelvervoer. Belgisch parcours: Par Express (Tarifl) Fransche parcoursAan bederf onder hevige goederen: Denrées. Couranten tijdschritten Barême Grande Vitesse franco beige voor het vervoer van couranten tijdschriften. Als voorbeeld, dat inderdaad een ZEER SNELLE verzending wordt verkregen, moge dienen, dat - behoudens onvoorziene om standigheden b. v. zendingen, welke DES AVONDS ten 7.17 van Amsterdam Cen traal station worden verzonden, reeds DEN VOLGENDEN MORGEN om 5.50 te Parijs aankomen, terwijl zendingen, welke DES AVONDS ten 10.57 van Parijs vertrekken, eveneens reeds DEN VOLGENDEN MID DAG om 1.26 te Amsterdam C.S. aankomen, Zendingen van efi naar ANDERE stations dan Amsterdam naar en van Frankrijk en verder, worden eveneens op even snelle wijze vervoerd. Provinciale Meeting voor Geheelonthouding. Evenals in 1922 werd ook dit jaar door de Noord-lioliandsche Propagan da Commissies van de Nederiandsche Vereeniging tot Afsch. van alcohol hou dende dramden en van den Algemeen-en N ederlandschen Geheelonthoudershond een provinciale meeting gehouden. Ook nu had men voor dit doei de beschik hing gekregen over het landgoed van Jhr. van Foreest te IJeilo. Vanuit Alkmaar werd vooraf een op tocht gehouden welke op de Kanaal kade aldaar werd opgesteld. Niet min der dan 120 vereenigingen vertegen woordigt door afgevaardigden van de N oord-Hollands che afdeelingeii dei- heide bovengenoemde honden, alsmede politieke-, vak- en andere organisaties liepen in den stoet mede. Talrijk waren de banieren, propagandadoeken en vaandels welke werden meegedragen. Daar, waar de stoet passeerde had den honderden belangstellenden zich opgesteld om het vroolijk schouwspel van de met muziek opmar cheer en de onthouders met hun fier omhoog-gehe ven doeken te zien. Na de groote hitte van de laatste week was 't Zondag 15 Juli 's morgens reeds aanmerkelijk koeler, zoodat men t prettig vond de wandeling haar IJeilo te doen, tot ja, tot even buiten Alkmaar de regen in groote druppels begon te vallen. „Heerlijk zoo'n buitje Buurvrouw!" Jawel, maar voor de be- toogende onthouders kwam de al-hef tiger neer-gutsende regen zeker een halven dag te vroeg. Toch waren er slechts enkelen die den moed lieten zakken en achter bleven; bijna alle be- toogers trotseerden den stortbui én- stapten al zingend verder. Op 't terrein wachtten reeds eenige honderden hen op, zoodat toen de stoet zich verspreid de naar schatting ruim 2000 bezoekers aanwezig waren. De voorzitter van het Meeting-comité, de heer Aalderink van Velseroord. sprak allereerst een openingswoord, waarna het werklijk mooi programma zou worden afgewerkt. Helaas, van de zangvereenigingen welke de meeting zouden opluisteren, heeft er slechts één gezongen, nl. „Excelsior" van Worm er- veer. De steeds door neerplassende regen maakte het onmogelijk alle koren te doen zingen, hetgeen, gezien de pres tatie van Wormerveer, zeker te betreu- en is. Als sprekers traden op de heeren Ploeg uit Utrecht, J. v. d. Berg uit De venter en de Vries uit Hilversum. Met genoegen hebben we geluisterd naar hunne opwekkende woorden, waarin ook met nadruk gewezen werd niet te meenen, dat geheelonthouding alleen de gemeenschap op hooger peil kon brengen, maar tevens werd vastgelegd, dat dit zonder geheelonthouding abso luut onmogelijk is. Resumeerende, is onze meaning, dat ondanks de zware regen-val, de betoo ging, welke ditmaal in 't bijzonder ge wijd was aan Plaatselijke Keuze, zeer goed geslaagd mag heeten, omdat toch altijd van dergelijke massa-demonstra ties een suggestieve propaganda uit- Engeland aan het eind van zijn geduld. Als de lezers deze regels onder de oogen krijgen, weten ze beter, hoe het met het conflict tusschen Engeland en Frankrijk staat dan wij thans. Waar schijnlijk blijft het nog een poosje han gende, niet onmogelijk is het in een acuut stadium getreden. En dat is wel licht het beste. Iedere verandering in de gespannen verhoudingen tusschen de staten van Europa is een verbetering. Engeland wil er een eind aan hebben en niet alleen omdat het een werkelijken vrede wil en de Fransche politiek van geweld en onmogelijke eischen van Frankrijk tegenover Düjïschland Af keurt, maar ook omdat een steeds "ïe- per wegzinkend Duitschland voor hem zelf een gevaar is. Het pond sterling is niet onaanzienlijk gezakt, er zijn in En geland over het millioen werkloozen, er moeten hooge renten aan Amerika be taald worden, Engeland kan Duitsch land als klant en als afnemer niet mis sen. Dat alles maakt, dat Engeland aan het eind van zijn geduld is en nu einde lijk regeling van zaken eischt. En de heele wereld zal daardoor gebaat zijn, Daarom hopen we, dat Engeland in het conflict met Frankrijk volharden en winnen zal. De landbouw In dan knel. Het feit, dat ,meerdere landbou wers dit jaar niet in de inkomstenbe lasting aangeslagen zullen zijn, be wijst wel, dat het in den landbouw mi sère is. Men zoekt naar de oorzaken en wijst als een daarvan het tegenwoordi ge pachtstelsel aan. Op de vergadering van den Christel. Nat. Werkmansbond stelde de afd. Koudum voor, de regee ring te verzoeken het pachtcontract spoedig wettelijk te regelen. De bedoe ling is de instelling van onpartijdige pachtcommissies, het vaststellen van een huurtijd van niet korter dan 15 achtereenvolgende jaren en het vast leggen van een verband tusschen pacht en arbeidsloon. Merkwaardig was de toelichting van den afgevaardigde uit Koudum. Hij wees op ontzettende werkloosheid on der de landarbeiders, terwijl de land- prijzen van den mobilisatietijd nog steeds gelden en de pachten hoog zijn. Hij sprak van schrijnende armoede bij de Handarbeiders, tergende weelde bij de landheeren en daar tusschen zit de hardwerkende, worstelende pachtboer. Vanaf Nov. zijn er weken an maanden van werkloosheid. De werkloozenuit- keering bedraagt f 7.20 per week, het loon in den wintertijd f 10. De heer Krol, burgemeester van Koudum sprak in denzelfden geest. Koudum beeft een sobere, werkzame bevolking die werken wil en kan, maar geen werk kan vinden. Men heeft arme landarbeiders en rijke pachtheeren, die elders hun woonplaats kiezen, waar de belasting laag is. De boer zwoegt om de pacht op te brengen voor het in wonend bezit. De toestand in den Zuid-Westhoek van Friesland is wellicht hijzonder slecht, maar er zijn vele streken, waar het niets beter en zelfs wel waar het minder is. Men kan niet door één maatregel 'dit groote kwaad wegne men. Maar wettelijke regeling van pachtcommissies zou al een groote verbetering zijn. Al vele jaren is erop aangedrongen. Wanneer zal de regee- ing deze zaak eindelijk eens aanvat ten? Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A. L. Baljes—Knip, z. BrantjesDuijn, d.C. M. Hommes Snijders Blok d.J. J. Quist—Bomgaars, z. A. Wenning van Leeuwen, d. C. de Ruijter- Res, z.J. van Voorst—Groen, d. Ondertrouwd: H. Kragt en A. J. HollenbergB. Q. Schouten en O. H. v. Schinkel; J. Chr. Kokkelkoren en J. M. de WitC. Molenaars en A. v. ZalJ. v/d Vliet en A. RuijsP. Kabel en C. P. Pronk. O e h u w d W. v. Herle en K. C. Groen J.Otto en M. Elenbaas; W. Kaay en S. A. HaartsenE. Malesteijn en S. Boomsma P. J. Haver en E. C. M. v. Velthoven H. J. van ter Mey en A. ScholD. Tromp en j. G. Schrander; H. Sikkenk en A. Rozemeijer; J. Uytendaal en G. C. Maar schalk; L. P. v. d. Meij en B. Stam. Overleden: Oeene. voor den winkel. i

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 2