IJmuider Courant Ziterdag 21 Juli 1023. 2e blad OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 24 Juli 1923, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-inkomende leden. 2. Prae-advies op liet verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen om beschikbaarstelling van de benoo- digde gelden voor aanschaffing en vernieuwing van schoolmeube- len en leermiddelen. 3. Als voren op het verzoek van het bestuur der vereeniging „Wuste- von Gotsch bewaarschool" te Sant poort om subsidie over 1923, 4. Als voren op het verzoek van Joh. Wichmann te Driehuls om onthef fing van art. 68, al. 3, der houw en woningverordening ten behoeve van den bouw van een autogarage met show-room en bovenwoning aldaar. 5. Crediet voor het aanbrengen van verlichting in 7 lokalen der 0.1. school G. 6. Nader prae-advies op het verzoek van H. de Vries te Velseroord tot het rioleeren van den z.g. Koe- koeksweg aldaar. 7. Onbewoonbaarverklaring van di verse perceelen. 8. Overname en ruiling van grond- strooken. 9. Praeadvies op het verzoek van J, T. Cremer te Santpoort om wijzi ging van het uitbreidingsplan en inzake halfopen-bebouwing. 10. Uitbreiding der handelsavond school te IJmuiden tot eene in richting met 4 jarigen cursus en wijziging van de begrooting dezer school voor het dienstjaar 1924. 11. Extra crediet voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden. 12. Aanvulling der verordening op de winkelsluiting, met betrekking tot den verkoop van melk en melkpro ducten. 13. Tapverbod op de dagen der viering van het 25-jarig Regeerings-jubi leum van H.M. de Koningin. 14. Machtiging tot verkoop van de nog aanwezige goederen der voor malige centrale keuken. 15. Geheele aflossing van de geldlee- ning, oorspronkelijk gr. f 1.000.000, en aangaan van eene leening ten bedrage van f 800.000. 16. Teruggaaf der destijds gestorte waarborgsom ingevolge de conces sievoorwaarden voor het leggen en hebben van electrische geleidingen in en over den openbaren gemeen tegrond en het openhaar gemeente- water, 17. Vaststelling eener verordening, houdende algemeene regelen be treffende de subsidiëering van ver- eenigingen, instellingen of comruis- siën. 18. Ingekomen stukken en mededee- lingen. UIT DE GEMEENTE. Voor den Raad. Aflossing van geldleening. Krachtens van 19 October 1920, is ^oor deze gemeente van het Pensioen fonds voor de Gemeenteambtenaren tot den koers van 33 geleend eene som van één millioen gulden (f 1.000.000) een jaarlijksche rente van 7 pro cent. Op deze leening kan den lsten Sep tember a.s zijn afgelost f 150.000, zoo- dat het restant-leeningsbedrag alsdan •nog f 850.000 groot zal zijn. De omstandigheden, dat hot rente-type van gemeente-leeningen den laatsten tijd een daling vertoont en thans vrij wel tot op 6 a pari is teruggeloopen, heelt B. en W. aanleiding gegevenmet den Pensioenraad overleg te plegen om trent een conversie van meergenoemde leening. Het gesloten contract toch geeft gemeente de bevoegdheid, telkenjare September een grooter bedrag af te Hossen dan bij het aflossingsplan is aan- jgeduid. Echter moet, bij het doen van ieoo zoodanige buitengewone aflossing, dit bedrag 1 proqeut vergoeding worden betaald, Het bovenbedoeld overleg heeft tot re sultaat gehad, dat de voorzitter van den (Pensioenraad zich bereid heeft ver klaard om namens het Algemeen Bur Pensioenfonds met de gemeente een 6 geldleening aan te gaan. •an f 850.000 tot den parikoers, mits an het restantbedrag der loopende lee- -ing f 900.000 verminderd, met de 1 September 1923 verplichte aflossing van f 50.000, de contractueel bepaalde 1 vergoeding wegens vervroegde af lossing wordt voldaan. B. en W. meenen, dat het belang der gemeente medebrengt, op dit aanbod in te gaan. Intusschen zij opgemerkt, dat het niet noodig zal zijn, het bedrag der te sluiter, leening te bepalen op f 850.000. Immers is bij de vaststelling der door Gedeputeerde Staten goedgekeurde ge- merr.tebe.grooting voor 1923, blijkens de toeiichting op den post onder volgnum mer 1. er op gerekend, dat van het ba tig saldo der rekening over 1921 een be drag van f 50.000 zal worden bestemd tfoor buitengewone aflossing op e^-rie geldleening. Dit bedrag nu kwam be schikbaar door een hoogere uit keering uit de opbrengst der oorïogs winstbei as- tb:!g, dan bij de vaststelling der begroo ting was eerwacht. Het kon geen goede finauciëele poli tiek genoemd worden, die som in de ge wone middelen te doen vloeien, omdat zij een creditpost vormt tegenover de vermeerdering van den schuldenlast terzake \an crisisuitgaven, v elke ook thans nog gedeeltelijk hun ongunstigon invloed aoen gelden. De genegenheid is nu geopend om bij do ie sluiten transactie tevens deze bui- terigewone aflossing in don vorm van verlaging van bet bedrag der nieuwe leeciing te bewerkstelligen. Het kiezen van uezen vorm heeft dit voordeel, dat de som niet behoeft te worden afge schreven van de laatste termijnen der periodieke aflossing, maar kan worden afgetrokken van de eerste termijnen, welke uithoofde van de crisis-schuld veel grooter zijn. De extra-aflossing komt zoodoende overeenkomstig haren oorsprong direc te vermindering van uitgaven, niet alleen wegens rente maar ook terzake van aflossing, ten goede. In verband met het vorenstaande, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, een besluit te nemen, gelijk dit in con cept hieraan is toegevoegd. Van de commissie van bijstand voor de financiën kon één der leden zich met dit voorstel vereenigen, terwijl een an der lid zich daartegen verklaarde. Uitbreiding handelsavondschool. In zijn bij de stukken gevoegd schrijven van 2 October 1922 deed de directeur der handelsavondschool te IJmuiden een gemotiveerd voorstel, om deze school, die thans een drie-jarigen cur sus omvat, uit te breiden tot een inrich ting met vier-jarigen cursus. De commissie van toezicht op ge noemde school, adviseerde bij schrijven van 8 November 1922 gunstig op het voorstel. Daarna is door B. en W. hieromtrent de meening gevraagd van den Minister van Onderwijs, die zich blijkens schrij ven van 5 Mei 1923, met de gedachte uitbreiding kan vereenigen. Vervolgens is nagegaan welke finan- ciëele gevolgen de vorming der nieuwe klasse (ingaande half September 1924) zal hebben, waarbij is gebleken, dat de begrootingspost: salaris van directeur en leeraren, voor het dienstjaar 1924 zou moeten worden verhoogd met f 576 en derhalve gebracht op f 8456. Daar de door den directeur der school aangevoerde omstandigheden overigens ook naar de meening van B. en W. de toevoeging van een vierde cursusjaar en de daarmede gepaard gaande hooge re uitgave aan salarissen wettigen, stellen zij den gemeenteraad voor, tot deze uitbreiding te besluiten, ingaande met den aanvang van de cursus 1924 1925 en in verband daarmede de hierbij aangeboden gewijzigde begrooting voor het dienstjaar 1924 vast te stellen. Waarborgen. In verband met art. 22 der bovenbedoelde concessievoorwaar den is in November 1904 door de voor malige Kennemer Electriciteit Maat schappij te Bloemendaal ten gerieve der gemeente gestort een waarborgsom van f 3075 welke tot een bedrag van f 3000 in gewoon depot is belegd bij de Twcnt- sche Bankvereeniging in V-j2 obliga- tiën, gemeente Rotterdam L898, terwijl f 75 in contanten bij die instelling ren- tegevend is gedeponeerd. Blijkens gemeenteblad no. 91 van 1915, stelden B. en W. op 15 Juli 1915, den ge meenteraad voor, deze waarborgsom terug te geven, aangezien Gedeputeerde Staten schriftelijk hadden verklaard, dat de Provincie Noordholland zich, geheel overeenkomstig de daaromtrent bestaande wettelijke bepalingen, borg stelde voor de behoorlijke naleving der verplichtingen, welke voor de toenma lige Kennemer Electriciteit-Maatschap- pij destijds nog voortsproten uit de haar door de gemeente Vel3cn verleen de concessie. In de raadsvergadering van 30 Juli 1915 werd dit voorstel ver worpen. Thans is door de Twentsche Bank medegedeeld, dat van de belegging is uitgeloot een stuk van f 1000, hetwelk losbaar is op 1 October 1923. De gemeen te verkeert dus in de noodzaak, het vrij komende bedrag opnieuw te beleggen. Deze omstandigheid heeft aanleiding gegeven, te overwegen, de geheele waar borgsom te doen terugstorten. De reden, die daarvoor in 1915 gold, is nog aan wezig en bovendien is het thans zoo goed als uitgesloten, dat voor den duur der concessie, welke loopt tot 1 Januari 1938, zich geschillen dienaangaande zullen voordoen. Immers de jongste overeenkomst inzake de straatverlich ting, welke met het P. E. N. staat ge sloten te worden, heft te dien aanzien allen twijfel op. B. en W. stellen mitsdien den ge meenteraad voor. hen te machtigen, aan het Provinciaal El e ctriciteitbe drij f als rechtverkrijgende van de voormali ge Kennemer Electricrteit-Maatschappij te Bloemendaal, de bovenbedoelde waarborgen terug te betalen. De commissie van bijstand voor de financiën adviseert gunstig. UIT ONS PARLEMENT. Het dienstweigeringsontwërp, door de Tweede Kamer aangenomen, stelt alleen ben van den militairen dienst vrij, wier geweten zich door bet gebod „gij zult niet dooden" gebonden acht om ook elke voorbereiding tot doodslag af te wijzen. Het is duidelijk, dat daar mee het geheel van moreele en zelfs van religieuse bezwaren niet is uitge put. En in de Eerste Kamer werd dan ook, evenals destijds in de Tweede ge pleit voor uitbreiding der redenen van vrijstelling tot alle gewetensbezwaren, terwijl mevrouw PothuisSmit speci aal voor het laten gelden van pacificis- tische bezwaren opkwam. Met het ant woord, dat alleen religeuse en moreele, geen politieke, bezwaren mochten gel den, was dit beroep natuurlijk niet ter zijde geschoven. En minister Heems kerk sprak dan ook, vollediger, van de onmogelijkheid om in een geordenden staat, waarin de wil van dien staat als wet geldt, voor elke subjectieve mee ning uit den weg te gaan. Er waren er. trouwens, als de heer Verkouteren, wien dit ontwerp al ver genoeg ging. Niettemin bleken de bezwaren niet overwegend als bij het ontwerp tot af schaffing van de strijkgelden. Bij ver pachtingen scheen men er geen over wegend bezwaar tegen te hebben. Maar om de strijkgelden ook bij verkoopin- gen af te schaffen, daartoe bleek de meerderheid der Kamer niet te kunnen besluiten. Over het verleenen van het Hanze- crediet bleek men het daarentegen vrij goed eens. De heer Slingerberg pleitte allen voor deelneming in het eerste verlies door de Algemeene Gredietbank En de heer Van de Lande nam de gele genheid waar, om voor algemeene Staatshulp aan den middenstand en aan de verschillende bedrijven op te komen, waartoe hij zich beriep op het feit, dat in 1922 de waarde van onzen uitvoer maar 1221 millioen had bedra gen en die van onzen invoer 2028, waartegenover de minister het oordeel van een oeconomist stelde, dat Zwe den en Nederland de eenige landen wa ren, die niet mee in den afgrond ver zonken. Dit laatste, minister De Geer zei het al, mag ons echter niet weerhouden op de kleintjes te passen. En op dien grond verdedigde dan ook z'n collega De Visser de verhooging van de college gelden, er op wijzend, dat de begroo ting van onderwijs 160 millioen be droeg en dat die van hooger onderwijs gestegen was van 6 ton tot 7 millioen. Bij de bespreking van de Landarbei-1 derswet kwam de heer Wester dijk voor het toestaan van meer land voor de zoogenaamde landarbeidersplaatsjes op. BINNENLAND. Eerste Nationale Legwedstrijd voor Eenden en Eerste Gewestelijke Leg- wed strijd voor Hoenders in N.-Holland. Deze wedstrijden worden georgani seerd door de Algemeene Noo d -Hol- laudsclie Pluimveevereeniging en heb ben, wat betreft de eenden in de eerste plaats ten doel te demonstreer--n, dat Lij doelmatige voeding, huisvesting en verzorging de eenden veel en veel meer eieren kunnen leggen, veel productie ver zijn dus, dan algemeen wordt aan genomen, ja dat zij in vele gevallen hoenders overtreffen. Ten einde dit groote doel te bereiken is Imt beheer van den legwedstrijd op gedragen aan een der bekwaamste een denfokkers in Noord-Holland, de heer Cs. Bankersen, West-Graftdijk, iemand die ue behoeften en nooden der eenden kont als die van zich zelf en wiens eer lijkheid en correctheid boven allen twijfel is verheven. Da eenden zullen worden geplaatst op e^i: tejrein, waar nimmer e oden zijn gehouden en waar overvloedig f- isrh water is. Zij zullen worden ge huisvest, vastzittend in rennen, gedeel telijk op het land, gedeeltelijk in bet water aangebracht, op de wijze als in Nnard-Holland algemeen eenden voor eierproductie worden gehouden. Er zullen ten hoogste 7 toornen a 7 stuks in één ren en één hok worden on dergebracht: de hokken zullen zooda nig wordtn ingericht, dat op oen be hoorlijke eJerleg in de wintermaanden mag worden gerekend, hetgeen van de allergrootste beteekenis is, daar een den in den winter, in 't bijzonder in Noord-Holland niet leggen. De voe ding zal zoo economisch mogelijk wor den geregeld, want de wedstrijd wordt als eer. bedrijf opgezet en de bedrijfs resultaten zullen sterk op den voor grond vorden geplaatst en uitvoerig v orderi gepubliceerd. Alle eendensoorten zullen kunnen deelnemen; zij zullen echter worden verdeeld in twee klassen, n.l. in a. Noord-Hollanüsche eendensoorten o b. andere eendenrassen; voor beide klassen zullen fraaie prijzen, o.m. be kers, medailles en geldprijzen worden beschikbaar gesteld. ingezonden moeten worden 6 e< nden met een reserve-eend, dus totaal 7 stuks, zonder woerd. De hoogste autoriteiten in den lande zien met belangstelling de resultaten van dezen legwedstrijd tegemoet; men beschouwt ze als een zaak van grcot nationaal belang. De legwedstrijd voor hoenders heeft ten doel de kippenhouderij in Noord- IIoliand op liooger peil te brengen. Ook hier zullen vooral de praktische be drijfsresultaten op den voorgrond wor den gesteld. De hoenders zullen worden gühoudi vastzittend in rennen; huis vesting en voeding zullen worden inge licht en geregeld naar de moderne be- gi Ippen en eischen daaromtrent, doch zooveel mogelijk in overeenstemming mei de gewone wijze van hoenders- houdrn in Noord-Holland. Ingezonden kunnen worden 6 hen- ru ri met een reserve-hen, dus totaal 7 stuks zonder liaan. Ook voor dezen wedstrijd zullen mooie prijzen en geld prijzen v. orden uitgeloofd. De legcijfers van ieder dei ingezonden dieren en de bedrijfsresultaten zullen geregeld in binnen- en buitenland worden gepubli ceerd. De leiding van deze wedstrijden is op gedragen aan den heer B. van Asperen Vervenne, II. Ass. Rijkspluiniveeteelt- consuient voor Noord- en Zuid-Hol la nel ti Zeeland, Kamperfoelieplein. 2 te 's-Gravenhage, alwaar reglementen en inschrijvingsbiljetten verkrijgbaar 7ijn. De inschrijvingen zijn opengesteld t''t ni met 15 Augustus; de wedstrijden zi.'ih n r aanvangen 15 October 1923 en eindigen ii October 1924. Provinciale Si ai en van Noord-Holland. I»ij de subsidie ten behoeve van de tui erculose-bestrijding vraagt Dr. D e H a r t o g h welke richtsnoer geldt bij de distributie van de subsidie. Spr. i.icent dat meer geld moet gegeven worden voor de b e s t r ij J i n g dan voor dëv ei'pleging. Pc heer Van Lennep (Ged. Sta ten) geeft c enige toelichtingen. Vastgesteld worden eenige suppletoi- re begrootingen en rekening en verant woording van de Provinciale zieken huizen nabij Santpoort en te Bakkum. De heer C o 1 ij n vestigt er de aan dacht op dat de geestelijke verzorger van de Protestantsche patiënten van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort op pensioen is gesteld. De geestelijke verzorging wordt nu bij ringbeurt waargenomen. Spr. vraagt of geen vas te geestelijke verzorger zal worden aan gesteld. De heer Van Lennep (Ged. Sta ten) zegt dat spoedig een uitspraak van Ged. Staten te wachten is. Verschillende wijzigingen in bijzon dere reglementen van polders en wa terschappen worden goedgekeurd. Het voorstel tot beschikbaarstelling van f 10.000 voor de verbetering van den weg Spaar damSani poort wordt goedgekeurd; eveneens de eerste sup- pletoire begrootingen voor de Prov. Electriciteits- en Waterleidingbedrij ven en het voorstel om grond te Bever wijk aan te koopen ten behoeve van die bedrijven. Aangenomen wordt het voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan het Rijk voor den aanleg van een nieuw buitenkanaal naar de te bouwen nieu we schutsluis te IJmuiden. Aangenomen wordt o.m. nog een voorstel tot het verleenen van een ren te- en aflossingsgarantie cm van een voorschot ten behoeve van de N.V. P. E. G. E. M. Hl. Dbl. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van he'. Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekt i komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per jaar du i 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een do.* w ijkzusters en tevens gebruik van ver - pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap geiiev men te richten aan den Administrate!! den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat l i te Velseroord. De ijsvoorziening van Amsterdam Reeds geruimen tijd bestonden er plannen om te Amsterdam een groot ijsbedrijf te stichten. Deze plannen hebben thans vasten vorm aangenomen en 2 groote IJmuider ijsfabrieken heb ben besloten in Amsterdam een zoo danig bedrijf op te zetten dat dit zelfs bij de grootste behoefte Amsterdam van ijs kan voorzien, terwijl deze fa brieken dit bedrijf steeds zullen kun nen aanvullen uit hun voorraden te IJmuiden. De klaarblijkelijke ijsnood en de ijs- speculaties tengevolge daarvan, deden bovengenoemde fabrieken besluiten reeds dezen winter te Amsterdam een ijsfabriek te bouwen. Reeds werden relaties aangeknoopt met groote coö peraties van verbruikers. Het baggermateriaal. Dinsdag heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam vergaderd. De afd. IJmuiden'van de Loodson- vereeniging Nederland had een brief gezonden, waarin zij de aandacht der Kamer erop vestigt, dat 'het baggerma teriaal in de haven van IJmuiden lig plaats heeft in liet buitentoeieidings- kanaal naar de groote sluis. De bag germolens, zuigers en hoppers liggen aan den binnenkant van de ineerstoe- len, doch hebben hun ankers in het toeleidingskanaal uitstaan, waardoor het vastmaken van schepen aan de meerstoelen gevaar voor schade zoowel aan de schepen als aan het baggerma teriaal medebrengt. Ook veroorzaakt deze toestand dikwijls oponthoud voor de scheepvaart. Adressante verzoekt de Kamer, haar invloed aan te wen den, dat in het belang van een veilige scheepvaart aan de baggervaartuigen andere ligplaatsen worden aangewezen b.v. in de Visschershaven of de Haring- haven. De Vereeniging van Nederl. gezag voerders en stuurlieden ter koopvaar dij sluit zich bij dat verzoek aan en be toogt daarbij dé wenschelijkheid, dat ook opliggenden of in averij zijnde schepen geen blijvende ligplaats wordt gegeven vlak voor de sluis. Besloten is, den minister van water staat te verzoeken, maatregelen te ne men, waardoor aan de klachten tege moet wordt gekomen. Door een buitenlandsche reedorij werd aan de Nederlandsche Schcep- bouw-Mij. te Amsterdam opdracht ge geven voor den bouw van een motor tankschip van ongeveer 13.000 ton. De Dieselmotoren zullen door Werkspoor worden geleverd. De bestelling van dit schip, dat een der grootste zal zijn, tot dusverre in Nederland gebouwd, is van groot belang voor de Amsterdamsche industrie. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee, Geboren: Wilhelmina Cornelia, dr. van Theodoras Hubertus Bont en Si'/anna Spongers. G e t r o u w d: Cornelis Sloot we- duwwnaar van Kniertje Glas ca Antje Sloot, weduw e van Teunis Ham. Overleden: Thorwald Pettre Wet- tre, 79 j., echtgen. van Agnes Salvezen; Adriana Visser, 46 jaar, echtgenoote van Aldert 7wart; Bernard Hausmaun, 69 jaar. !- Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij' VOORUITBETALING slechtslö Cent per regel. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en heV, nieuwe adres, NIET aan deus looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven De Administratie.

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 5