a Cl Slijmhoest Het Symphonie-orkest „Euphonie" Ihier, dirceteur de heer M. Adam te ;aarlem, heeft Maandagavond een ïincert gegeven in Tivoli. Het zou in ,.n tuin plaats hebben, maar aange- Jon ons grillig klimaat dezen avond cn herfststormpje met regen oplever- werd het gehouden in de zaal, die tervol was. fVij hebben Euphonie Zondagavond in et Park Concordia gehoord en hebben jen ervaren, hoe het ook buiten een jooie uitvoering kan geven en hoe het nsemble ook daar goed tot zijn recht :omt. Euphonie opende dezen avond met ion Friedens-Göttin Marsch van Blan- .cnburg en gaf daarna nog 9 nummers en beste. Wij zullen ze niet alle noemen, alleen kerken we op dat het publiek met •root genoegen de uitvoering der ver- chillende nummers volgde. Vooral no „Dichter und Bauer" van Fr. von Sup- ié, werd schitterend uitgevoerd en het .pplaus was zoo geestdriftig, dat de di- ecteur zijn leden deed opstaan, om hen u de hulde te doen deelen. Ook no. 9 Le Forge dans le Foret" van Eilenberg tas weer een succesnummer voor Euphonie. Toen de Marche Finale werd ;espeeld, was het orkest nog even op- Jewekt als bij no. één van het program "Euphonie heeft weer een genotvollen wond geschonken aan velen. De twee Duitsche inbrekers, die op ïeeterdaad in de Rijks H. B. S. werden .angehouden, zijn na verhoor door den ommissaris en nadat op het conunis- ariaat te Haarlem foto's en vingeraf- [rukkeri van hen waren genomen, ter ieschikking van de justitie in Haarlem jesteld. Het onderzoek in deze zaak luurt nog steeds voort. Vast staat dat le heeren hier wel een dagje in den om- rek hebben rondgezworven en wellicht neer op hun kerfstok hebben. Aan den agent Moorman die alleen le beide inbrekers wist gevangen te lemen, heelt de Officier van Justitie of betuigd voor zijn cordaat optreden. SANTPOORT. Onder begunstiging v»n fraai weder, ;af „Vox Humana" gisteravond een open- ucht-concert in den tuin van hotel „Long- vood". Dit eerste concert kan beslist een iucces genoemd worden. Van de uitnoo- liging was een druk gebruik gemaakt. ;oodat de tuin geheel bezet was, terwijl >ok d:, .rbuiten 'rijke ingezetenen van hel en gehoore gebrachte genoten. Voeg daar tog bij, dat de cont irteerende vereeniging teer veel schoons liet hooren, dan begrijpt nen, dat we, wanneer we van een succes ivond spreken, in geencn deele overdrijven „Vox Humana" heeft zich inderdaad van taar beste zijde doen kennen. En al moge jet nu waar zijn, dat denaam Hoogerweri jns borg staat voor iets goeds, om iets ichoons ten gehoore te b-engen, moeteen joor te beschikken hebben over goed temmenmateriaal. En dat heeft „Vox iumana" Zelfs over uitmuntende tenoren in wat hebben daar niet veel koren mee e kampen I Een kundige directeur en mooie stemmen jorgden dus, dat er te genieten viel. Voor lelangstellenden geven we hier het pro gramma: 1. Lentezang, van Roeske; 2. Sneeuwklokjes, van Zijderlaan3. Pelgrims Nachllied, van Richard Hol; 4. Wiegelied, /an Roeske; 5. Abenbild, van Baumgartner; 5. Wiegelied, van Möhr7. Zondagmorgen /an Bonset; 8 Barcarola, van Beyerle. De zangnummers werden afgewisse'd loor muziek van het fanfarekorps „Ku~ t- :ring" van Spaarndam, dat een go en ndruk maakte. VISSCHERIJ. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: A.M. Vodegel—Benard, d; K. C Quakkelaar—Overbeeke, z.; C. E. 3orthuysen—Dam, z.; H. O. Koedijker- Sol, d.; M. BlokZevenbergen, z.; M. A Oroenendijk—Nieuwenhuizen, d.; A. E SmitHaver, d.; W. Q v. Aalstv. Leeu wen, z.; C. O. Schol—Veldman, z.; J. Sfchou- len—v. Vuren, d. Overleden: Hendrik Jacobus Schong, oud 1 jaar, zoon van J. A. W. Schong en E. Raspoort; Jan de Koning, oud 12 jaar, zoon van C. de Koning en H. v. d. Steen, Waterstand IJmuiden. juli 1923 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 26 1.24 1.56 9.26 9.58 27 V.M. 2.12 2.45 10.20 10.48 28 3.00 3.31 11.08 11.31 29 3.45 4.14 11.51 1.42 30 4.26 4.52 0.11 0.32 2.32 31 5.05 5.32 0.52 1.11 3.06 Oeen Zomertijd. Hospitaal Kerkschip „De Hoop". Op de eerste reisroute op de Noordzee van 10 Juni tot 24 Juli 1923, hetwelk het IJ. K. S. „De Hoop" maakte, zijn door den aan boord zijnde arts, Dr. F. G. van Asperen, behandeld 54 patiënten, zoo wel in volle'zee als in de haven van Lerwick. Hiervan zijn 3 patiënten op genomen aan boord, wegens ernstig lij den. De behandelden waren alle Holland- sche visschers, met uitzondering van 4 Duitschers en 2 Zweden. De haven van Lerwick werd op deze reisroute 4 keer aangedaan, waar po likliniek werd gehouden en Ds. Remme, welke als predikant aan boord was voor de visschers godsdienstoefeningen hield in de kerk van St. Clements Hall, daarvoor welwillend afgestaan door Ds. Mackintyre. Steunregeling voor de visschers. Aan het ontwerp voor de steunrege ling van de Noordzeevisschers ontlee- nen we, dat Zantvoort aan de georgani seerden zal uitkeeren: aan gehuwden en ongehuwde kost winners f 10 per week met een toeslag van f 0.90 per kind tot een gezinsaantal van 8 personen. Aan kostgangers wordt voorgesteld f 7 uit te keeren. Voor dubbel uitgetrokkenen en nog geen rechthebbenden en ongeorgani seerden wordt voorgesteld: aan gehuw den en ongehuwde kostwinners f 8 per week met f 0.80 per kind toeslag tot een gezinsaantal van 8 personen. Kostgan gers f 5.50. Waar het grootste deel van de Zand voortsche zeevisschers tot de laatste groep behoort, is het waarschijnlijk dat getracht zal worden deze laatste bedra gen verhoogd te krijgen, te meer, daar velen, bij wat ze nu als steun ontvingen aanzienlijk minder zouden ontvangen. Ter verduidelijking, van wat op an dere plaatsen wordt uitgekeerd, geven we onderstaand staatje. Georganiseerde zeelieden, geh. of kostw.: kindertoesl. kostg. Zandvoort f 10 f 0.90 tot 8 pers. f 7 iJmuiden f 10.50 f 0.50 tot 5 pers. - Vlaardingen f 10 f 1.35 1.10 pers. f 8 Katwijk f 10 f 0.90 tot 8 pers. f 7 Noordwijk f6 f 0.50 tot 10 pers. f 4.50 Wordt productieven arbeid geleverd dan 54 uur a f 0.28. Dubbel uitgetrokkenen enz.: Zandvoort f8 f 0.80 tot 8 pers. f 5.50 IJmuiden f 9.50 f 0.50 tot 5 pers. Vlaardingen f9 f 1.20 1.10 pers. f 7 (Ongeorg.) f6 f 0.75 tot 10 pers. f 5 minimum Katwijk f8 f 0.80 tot 8 pers. f 5.50 Kenn. Ed. GEMEENTERAAD. Vergadering van 24 Juli 1923. Precies te half negen vangt de Open bare Vergadering aan. Ruim anderhalf uur heeft de raad in het geheim verga derd over een kwestie de tram Haar lemAlkmaar betreffende. Vijf minuten' later wordt de raad tij delijk geschorst tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, waartoe twee raadscommis sies bij loting worden aangewezen. De raad is voltallig. Ook de Burge meester is van zijn verlof teruggekeerd. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden Maart en April 1923. Een bericht van de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen, dat de Minis ter van Waterstaat machtiging heeft verleend tot wijziging van den naam der halte „Driehuizen" in die van „Drie huizen-Westerveld" en dat deze naam verandering met ingang van de eerst volgende nieuwe dienstregeling zal in gaan. Een dankbetuiging van de vereeni ging voor Christelijk Onderwijs der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden voor de verleende subsidie ten behoeve van de Insinger- en van Tuijll-bewaarschool te IJmuiden. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van Chr. Bartels e.a. te Driehuis om geen toestemming te ver leen en tot den bouw van een autogara ge aan den Driehuizerkerkweg. Een verzoek van het lid van den ge meenteraad, den heer D. F. G. Schilling, om toestemming tot het stellen van de volgende vragen: „Is het waar dat van onze gemeente politie geregeld eenigen worden aange wezen speciaal belast met de bewaking der particuliere duinen en bosschen, ge legen tusschen het Zuiden van het be bouwde van IJmuiden en de grens van Bloemendaal terwijl te IJmuiden meer malen te weinig politietoezicht is en zoo ja, is de Voorztter van den Raad, dan bereid mede te deelen, waarom zulks geschiedt?" Een verzoek van R. H. P. Fischer, om eervol ontslag als keuringsveearts, hoofd van dienst met ingang van 1 Sep tember 1923 (voorgesteld wordt het ont slag eervol te verleenen met ingang van den gevraagden datum); goedge keurd. Als voren van de afd. Velsen-Be- verwijk van den Ned. Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters om geen tapverbod af te kondigen op de dagen waarop feest gevierd wordt in verband met het Regeeringsjubileum van IJ. M. de Koningin (te behandelen bij punt 13 der agenda). Als voren van J. Deinum e.a., be woners van de Corverslaan, om nog dit jaar de trottoirs van genoemde laan met tegels te bestraten (Naar burgemeester er. wethouders om advies). Als voren van de besturen der Santpoortsche Vrouwenclub en van de afd. IJmuiden en Velseroord van de Vrouwenclub der S. D. A. P. om aan hunne cursussen voor nijverheidson derwijs over 1923 een subsidie te ver leenen van f 1500.(b. en w. om ad vies). Als voren van K. L. G. Mollevan- ger e.a. te IJmuiden om adhaesie te be tuigen aan een door hen tot Gedeputeer de Staten dezer provincie gericht adres inzake volledige vergoeding van de waarde hunner motoren, welke door verandering van electrischen stroom tc IJmuiden niet meer kunnen worden ge bruikt. (Voorgesteld wordt, de gevraagde in stemming te betuigen); wordt goedge keurd. 1. De gejneenterekening over 1922. Deze rekening zal in handen der commissie van bijstand voor de finan ciën en van den verificateur der ge meente-financiën worden gesteld. Zij sluit met een batig saldo op den gewonen dienst' van f 54.854.821/2. Medegedeeld wordt. Naar aanleiding van een door den heer Schilling in de raadsvergadering van 5 Juni j.l. gestelde vraag, inzake verlichting van het rijwielpad vanaf de Kennemerlaan te IJmuiden naar Ve, seroord, wordt medegedeeld, dat voor verlichting van bedoeld pad noodig is het bijplaatsen van 7 lichtpunten. Hiertoe bedragen de aanlegkosten voor het P. E. N. f 8800 en die voor de gemeente f 105. Aan de hand van het nieuwe contract zullen de kosten van deze uitbreiding der straatverlichting voor het le jaar zijn als volgt: te betalen aan het P. E. N. 7 van f 800 f 56; te betalen aan het P. E N onderhoud 7 X f 1 f 7; stroomver bruik bij metaaldraadlampen van 50 K. 7 52 X 33 cent f 120.12; onderhoud lampen gemiddeld 3 stuks per licht punt 7 X 3 x 65 cent f 13.65; aanleg kosten ten laste der gemeente f 105 Totaal f 301.77. Volgende jaren bedragen deze kosten dus per jaar f 301.77 f 105 -= f 196.77. In verband met het bovenstaande deelen B. en W. mede, dat zij, met het oog op de betrekkelijk hooge kosten, voorloopig geen vrijheid kunnen vinden om tot deze uitbreiding opdracht te ge ven. In verhand met de in de raadsver gadering van 5 Juni j.l. gedane toezeg ging is door B. en W. opgemaakt en bij de stukken gevoegd, een overzicht van de toegestane credieten, welke niet uit eeriigen begrootingspost van dit jaar kunnen worden bestreden. Daarbij is tevens aangegeven, in hoe verre deze uitgaven door buitengewo ne middelen zouden kunnen worden gedekt en tot welk bedrag de gewone dienst daarmede zal moeten worden be last. Een afdruk van dit overzicht zal aan de leden worden toegezonden. Naar aanleiding van de door den heer Peek in -de raadsvergadering van 5_ Juni j.l. gedane vraag inzake plaat sing van een gebouwtje ten dienste van hen, die wachten op gelegenheid tot het lossen van visschersschepen, zijn in lichtingen ingewonnen bij den directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf. Uit het ontvangen antwoord blijkt, dat reeds een ambtelijk voorstel aan de Re geering is gedaan, bij goedkeuring waarvan, mede in het belang door den heer Peek bedoeld, zou worden voor zien. B. en W. hebben den Minister van Waterstaat medegedeeld, welke on houdbare toestand er op Zondag 8 Juli j.l. met betrekking tot het vervoer door middel van het stoompontveer te Velsen heeft geheerscht. Als 'hunne meening gaven zij te ken nen, dat het euvel grootendeels zou worden opgeheven, wanneer de tweede pont op drukke dagen mede in dienst' werd gesteld. Door persoonlijke bespre king ten Departemente en bij den Com missaris der Koningin is het verzoek daartoe ondersteund, terwijl tevens de medewerking werd ingeroepen van Ge deputeerde Staten en den betrokken Hoofdingenieur van den Rijkswater staat. De pogingen van het gemeentebestuur zijn met aanvankelijk succes bekroond geworden. Zondag 15 dezer werden na melijk beide ponten in de vaart ge bracht, zoodat een behoorlijk geregeld verkeer kon worden onderhouden. In de raadsvergadering van 3 Juli j.l. werd door den heer Vermeulen opge merkt, dat er tal van woningen, ge bouwd met bouwpremie, nog onbe woond zijn. Hieronder volgt nu een op gave van deze woningen, naar den toe stand op 11 dezer, waaruit blijkt, dat haar aantal niet groot was. Biezenweg no. 98, gebouwd door B. de Wit. Hagelingerweg nos 186-188, ge bouwd door J. G. Opbroek. Hagelinger weg no. 167, gebouwd door IJ. Meijran en A. ten Brooke. Wijkerstraatweg no. 256, gebouwd door G. van Heijst. Ten aanzien van de woningen aan de Trompstraat zij nog opgemerkt, dat de ze pas op 11 Juli j.l. voltooid waren, zoodat een bewoningsvergunning kon worden afgegeven; geheel ter bewoning gereed waren zij toen echter nog niet. Aangaande de woning Wijkerstraat weg no. 256 zij medegedeeld, dat de eigenaar zélf dit huis binnenkort gaat bewonen. Door het bouw- en woningtoezicht is -li onderzoek ingesteld naar de be woonbaarheid der woning boven de autogarage, gevestigd in het perceel Visseringstraat no. 13 te IJmuiden zulks verband met de daaromtrent door d/n heer Schilling in de raadsvergade ring van 3 Juli j.l. geuite klacht. Inderdaad is het gemis van een pla fond onder den vloer der bovenwoning een groot bezwaar en B. en W. den eigenaar aangeschreven, daarin te voor zien. Van wettelijk standpunt uitgaande, kan er overigens weinig gedaan worden om den hinder, welke in het benedenge deelte van het perceel wordt veroor zaakt, op te heffen. De hinderwet is hier niet van toepassing; het is met na me gebleken, dat geen grootere hoeveel heid benzine in het gebouw aanwezig was dan zonder vergunning mag wor den opgeslagen. willen toestaan, op grond, dat het ge vaarlijk is in het tegenwoordige ver bodsbepalingen voor de toekomst vast te leggen cn haalt als voorbeeld aan de moeilijkheid der gemeente Haarlem met het verbod van winkelbouw in de W il- helminaslraat. Het voorstel van B. en wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Schilling c n Peek. Punt 5. Crediet voor het aanbrengen van verlichting in 7 lokalen der o.I. school G. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Toegestaan wordt f 425. Pnnt 6. Nader prae-advies op het verzoek van H. de Vries te Velseroord tot het rioleeren van den z.g. Koekoeks- weg aldaar. In afwijking van het voorstel van B. 1 W. in de vorige raadszitting, woi-dt thans besloten een crediet toe te staan van f 1825.voor rioleering van den g. Ifoekoeksweg. Pnnt 1. Onderzoek van de geloofs brieven der nienw-ingekomen leden. De geloofsbrieven van alle nleuw-in komende leden zijn ingezonden, zoodat het onderzoek van deze bescheiden op grond van art. 31 der gemeentewet kan plaats hebben. Tot toelating van alle herkozen en nieuwgekozen leden wordt besloten. Pnnt 2. Prae-advies op het verzoek van bet bestunr der Vereenioing voor Ohr. Nat. Schoolonderwijs te Velsen om beschikbaarstelling van de benoodinde eielden voor aanschaffing en vernieu wing van schoolmeubelen en leermid delen B. en W. stellen den gemeenteraad voor afwijzend op het verzoek te be schikken. Op voorstel van den Heer Vermeulen wordt dit punt aangehouden tot een volgende vergadering. Pnnt 3. Als voren op het verzoek van het bestuur deT vereenipfng „Wiiste von Gotsch bewaarschool" te Santpoort om subsidie over 1923. B. en W. adviseeren als volgt: a. het bestuur der „Wüste von Gotsch bewaarschool" tot 1 Mei 1924 onthef fing te verleenen van de verplichting, opgenomen in artikel 6, sub 4 van de verordening op de subsiflieering van het bijzonder bewaarschoolonderwijs, voor zooveel betreft het aanstellen van een tweede helpster; b. hen te machtigen aan gemelde vereeniging voor de door haar beheer de bewaarschool, overeenkomstig het bepaalde in artikel 7 der onder a ver melde verordening over het jaar 1923 een subsidie te verleenen van f 3540. mits het salaris van het hoofd wordt ge bracht op f 2200. De heer Netscher maakt bezwaar op grond, dat op deze bewaarschool een aantal kinderen uit de gemeente Scho ten gaan. Onze gemeente zou dus voor een andere gemeente subsidie gaan g e ven. Op voorstel van den heer Vermet'- len, wordt besloten, dat de te verleenen subsidie afhankelijk gesteld zal worden naar verhouding van het uit onze ge meente die school bezoekende kinderen. Punt 4. Als voren op het verzoek van Joh. Wichmann te Driehuis, om ont heffing van art. 68, al. 3, der bouw- en woningverordening, ten behoeve van den bonw van een autogarage mei show-room en bovenwoning aldaar. B.en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken op grond, dat dit gedeelte van Santpoort is aangewezen voor z.g. halfopen-bebouwing. De Voorzitter deelt mede, dat hij tot de minderheid in het college van B. en W. behoorde, die het verzoek b ladderi a fH a> ■H 5" pH Heden ontsliep in haar Heere j en Heiland onze innig geliefde Vriendin en medebestuurslid Mej. D. DEN DULK geb. Van Driel. IJmuiden, 24 Juli 1923. Namens de Geref. Vrouwen vereniging. „Draagt Elkanders Lasten,", ■min iRgjaaaggw se-sv BIEDT ZICH AAN net Meisje v. g. g. v., dag Qnder lett. B M Dorp, alhier. nacht. Fr. Br. Boekhandel S. van Flink Dagmeisje GEVRAAGD, niet beneden de 16 jaar. AdresHuygensstraat 46. Net Meisje gevraagd, van 's morgens 8 tot 12 en Vrijdags den geheelen dag. Adres: Julianakade 8 zwart. Dagmeisje gevraagd. Pr. Hendrikstraat 87. Nette Werkster gevraagd, voor Vrijdags. Adres Cennemerlaan 43. 0 Sh Q c; rö :a* •- 0 /es*. Flinke Dienstbode m. goede getuig, vraagt betrekking. Br. ond. lett. I, bur. van dit blad. Gevraagd een slaapkamer met gebruik van keuken, voor echtpaar met 2 kinderen, van 11 Aug. tot 1 Sept. Zonder pension. Brieven met prijs opgaaf aan C. P. TRAPMAN, le. Oosterparkstr. 95 I, Amsterdam. Ambtenaar vraagt net Kosthuis met vrije slaapkamer, zes dagen per week. Brieven met prijsopgaaf R. 149, a. d. Boekh. P. F. C. Roelse. TE HUUR een Pk huis mft £fro»t Erf gelegen in de Enschedéstraat, tegen f 2.50 per week. Te bevragen bij O. Schouten, Bik- Arnoldkade 46. WONING TE HUUR GEVRAAGD. Brieven onder no. 150, bureau van dit blad. Kakhuis ie huur, in de Zeestraat. Te bevr. Enschedéstraat 32. O) rfl CQ Te koop aangeboden een prima Motor 2s/, P. K., f 150.—. Willebrordstraat 2, Velseroord. 1e koop 6 kippen, met hok en een kin derwagen, alles voor billijken prijs. Zuiderdorpslraat K 6, Velsen. kramp en kinkhoest, hiervoor „Pertolan" van Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela gebruiken. Overal verkrijgbaar 5 f 2.— per flacon. I

IJmuider Courant | 1923 | | pagina 3